mm Ï.-4-© i3&m «J WOENS04O 2© JL'Nl, TÊMEENTE^tUUR HiWFM A M EIJILLBTON SSSZSSC&srt COURANT At!VBRTENTIE-PRIJS Van 14 regels ƒ0.60 voor iedere rqge! meer 15' cent plaatsing 312. X i bij abonnement speciale prijs. Recla mes- 30 cent per regel. Dienstaanbie dingen en dienstaaavragen 7% cent per regel,, hij contante betaling. Familieberichten van 16 regels ƒ1.iedere regel meer 15 cent. ARONNEMENTS-PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Walcheren 1.55 per drie maanden. Franco door tiet gelieele rijk 1.75. Afzonderlijke nummers 3 cent. ZACHTE ZEEP EN ZEEPSURRO- GATEN. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat circulaires no. 23860 en no. 23782 van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel ihet volgende bevatten inzake boven genoemde artikelen, waaromtrent de bemalingen in werking treden op 1 (uil 1918. De aflevering en hef vervoer is ver baden van zachte zeep, benevens van alle producten, welke geen zeep bevat tende, als wasöh of als reinigingsmid del in den handel worden gebracht of aangeboden. De verbodsbepalingen aangaande zachte zeep zijn evenwel niet van toe passing op hoeveelheden van hoog stens één K.G.,iwelke over de toonbank worden verkocht. Bovengenoemde circulaires liggen ter inzage op Ihet distributiebureau en kunnen belanghebbenden daar inlieh-' tingen bekomen aangaande verzoek schriften tot het Rijksbureau, Park straat 4a. 's-GraivenJiage. Vlissingen. 26 Juni 1918. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Hei ontslag van minister Rambonnet. liet „Vaci." schrijft naar aanleiding hiervan het volgende Minister Rambonnet heelt dus inder daad de K'eningyt zijn ontslag, aange boden. Het lijdt geen twijfel of dit staat in verband met het uitstel of afstel van hel convooi. De regeering bes luit een convooi uit te zenden. Daarbij hqeft zij natuurlijk rekening-gehouden met demogelijkheid dat een der oorlogvoerende partijen er zich tegen zou verzetten. Maar zij be sloot niettemin tot het convooi. Dus was zij besloten, ook bij verzet het in zee te sturen. Want het convooi in dat geval thuis ie iaten zou een vernedering voor on e marine en voor ons hecle lantl zijn. Nu het verzet er echter is haalt de regsering bakzeil, onverschillig of zij nu van 'net geheele convooi afziet, dan wel uit de lading of vzn de passagiers van boord laat wat of wie dé oorlog voerende partij er van wi! verwijderd hebben. Daaraan wenschtde 'minister ven ma rine niét mee te doen, en hij vraagt H. M. om zijn ontsfag. Zoo zal, naar wij aannemen, de gang van zaken zijn geweest. Het is een be schamende geschiedenis. En het minis terie staat een zijner beste krachten te verliezen. mais en 2000 ton nteei, terwijl het stoomschip „Steüa" te Rotterdam aan kwam met 2 00 ton tarwe en 1600 ion tarwemeel. Aardappelen naar Duitschland British New heeft gehoord van voor bereidende maatregelen van Duitschers voor de verzending van nieuwe aard appelen uit ons land naar Duitschland. Het Engclsche blad zegt, dat bij de jongste onderhandelingen te Londen is te kennen gegeven, dat Nederland niet meer zou produceeren dan het voor eigen gebruik noodig had, al werd dan ook aangenomen, dat er eentg surplus voor uitvoer zon kunnen zijn. Maar als er 50,000 ton nieuwe aardappelen naar Duitschland gaan, ri.au hebben, aldus British News, de geassocieerde regee ringen dit in rekening te brengen bij de vaststelling van de hoeveelheid voedsel, die in de toekomst naar Ne derland zal worden gezonden. Thee. Het bureau voor mededcelingen in zake de voedselvoorziening meldt In sommige winkels blijkt de voor raad thee op een bepaald oogenblik niet altijd voidoendu te zijn om aan alle aanvragen te voldsen. Men behoeft zich daarover niet ongerust te maken. B»n 21 der oude theekaart blijft, mits zij vioeger door den winkelie.f is ge waarmerkt, geldig lot 15 Augustus, en de winkeliers zuilen, voor zoover zij dien niet reeds hebben, voldoenden voorraad ontvangen om op de gèwaar- merkte bons l'/s ons thee af te leveren. Chocoiftdereepen. Het bureau voor mededeeiingen in zake de voedselvoorziening rnclet Het blijkt noodig er nog eens de aandacht op te vestigen, «fa1 de maxi mumprijs voor oh looladerceper, niet alleen geldt voor oe zoogenaamde een- heicisrtcpen, maar voor alle andere reepen. ciii* nog tot 15 Juli in den han del rnogen zfn. Ook wanneer de ree- pen wat zwaarder mochten zijn dan 30 gram ongevuld en 35 gram gevuld, is 'dus de maximumprijs 12'/j cent ver pakt en 12 cent onverpakt in den bande'. Vervoerverbod van sigaren en sigaretten. De minister van iandbnuw heeft ver boden het vervoer van sigaren, siga- rillo's en sigaretten. Ontheffing van deze verbodsbepa ling kan worden verteend door het Rijksbureau voor tabak (R. B. T.) Het.verbod is niet van toepassing op het vervoer van sigaren, sigarillo's en sigaretten, door winkeliers aan hun bekende afnemers (niet handelaren) bij hoeveelheden van ten hoogste 100 stuks, sigaren en 250 stuks sigarillo's of sigaretten, geleverd. Het verbod is eveneens niet van toc- j passing op het vervoer van de genoem- i de artikelen, voor zoover dit vervoer zich beperkt tot hoeveelheden noodig j voor eigen gebruik, mits deze hoeveel- heden 200 sigaren en 250 sigarillo's ol sigaretten maf tc boven gaan. Oraatt en rneei. Hei stoomschip „Java" is gisteren te Amsterdam aangekómen met 400i: ton POOR A. H A MS. 87) aaass (Saftti tttKIsi.) - Neen JDsro moeten ze vroeger op staat) Zit- meneer, vervolgde de jockey tof Brouwer, deze schoont laar zen tzijn Durtschê. ik' heb ze uit een sditifdwacbfhuisje gehaald. De schild wacht stond maar een meter van ine. Fijn leer, man Oorlogsbuit Ze heb ben bij m'n vader wei de koe gepakt Ga je naar Sluis? vroeg Louise aan Brouwer. Misschien, maar ik moet eerst naar Vlissingen. - Je kwam toeti bij Hagens 2 Ja, ja. -1- .Die Willem heit rare streken uit gehaald. Ik weef het Met die sloer uit de „Zeemeeuw". Maar nu is ie er vanaf Hoe die jon gen toch zoo stom kon zijn De meid ioopt nu te Brugge met Duitschers. Ze is weer te Knokke. zoo Ja. we beloven rare tijden. Standaardschoenwerk. De minister van landbouw heeft vastgesteld nieuwe algemeene. voor schriften voor standaardschoenwerk, waaraan het volgende is ontleend Het standaardschoenwerk wordt ver vaardigd in drie klassen het wordt uitsluitend in zwart vervaardigd. Het is niet geoorloofd standaard- schoenen te vervaardigen van welke de hoogte, of, bij ongelijkmatige hoogte, tie grootste hoogte meer bedraagt dan Die smerige oorlog Dus, je' gaat eerst naar Vlissingen Naar 't consulaat mot je ook gaan. Als je afgekeurd ben. kun je trekken. |a, dat weet ik. Ik trek ook, vertelde de jockey. jij ja, «naar je verdrinkt het hernam de vrouw. 't Zal nooit meet gebeuren, Louise. Waag het nog ecfis ook Dan kun je bij dié goede vrienden van 't Regiment gaan logeeren, die leegloo- pers en deserteöfs Vergeet niet dat je nog om boodsdhappen mot. Louise, ik zou een paar dagen hier willen 'blijven, hernam Brouwer. Maar ik bethal er voor. - O, dat is goed. meneer. Ik heb wel honderd vluchtelingen gehad, «n'n kot en m'n sclhuur zaten vol. Hn iik deed niet alè sommige rijke boeren, die de mensóhen geld afpersten. Voor '1 eten betaalden ze, hiaar voor '1 logies wilde ik niets hebben, 'k Zei mensohen, je ben al genoeg gestraft. Zoo dolen. En dat mag allemaal maar Er is geen recht meer. Jockey hoor je nou niet dat er een man aan den, overkant van 't kanaal staat ie rö'epen Ie inot over. Toe, luilak'! De jockey liep naar buiten, waar een bak als veerboot iag de jonge man boomde 't vaartuig met een krommen stok voort. 13 cM. van den zoo! af gemeten hak ken zullen .niet 'hoogér mogen zijn dan 4 cM. Al liet standaardse boerrwerk moet aan strenge eiscihen van soliditeit vol doen het verschil tus'schen de soorten onderling ligt uitsluitend in den aard der verbruikte grondstoffen, in de be werking en in de afwerking. Het .standaardschoenwerk moet ge- Iheel van leder worden vervaardigd. Het gebruik van papier, carton en andere surrogaten van leder, anders dan voor opvulling (tbal- in pak en campereurs) is verboden. Het gebruik van buffelzoolleder is uitsluitend toe gestaan voor schoenwerk, behoorende tot klasse C, terwijl in bijzondere ge vallen voor deze klasse ook het gebruik van splitizoolleder door het R. H. L. kan worden toegestaan. Het standaard schoenwerk móet in kwaliteit, bewerking en afwerking overeenkomen met de door het R. H. L. goedgekeurde stanétmodeilen. Slechts zeer kleine afwijkingen in de snit van het bovenwerk en in den vorm van het onderwerk zulien worden toegestaan. De volgende maximumprijzen voor den kleinhandel zijn vastgesteld in nummers 40 tjm. 47 manspantofiels en fietssdhoencnj 7.75 tot ƒ11; inans- rijgbottines en derbyrijgiboitines van 11.50 tot 23.25 mansrijgmolières en derbyrijgimolières van 13.25 tot ƒ21; manswerkschoenen ƒ9.50 en ƒ11.50; nummers 36 tot en met 43: vronwenknooplaanzen, sahaehthoogte 13 cM. 10.25 tot 20 rijg- en derby- laarzen voor vrouwen, sehachfboogfe 13 cM. ƒ10 tot ƒ19.25 vrouwen lage riiri- en dchbysdhoenen 8.75 tot 17 vrouwen handschoenen niet hak, een voudig model 7.75 tot ƒ10.50; vrou- wenpantoffels 5.75 tot ƒ8; mummers 20 tot en met 35 meisjes- en kinder- knooplaarsjes ƒ4.75 tot 15 meisjes- en kinderrijg- en deifbylaprzen f4.25 tot 14.50 nummers 24 tot en met 39 jongehsrijg- en derbyöottines van 5.75 tót ƒ18.50; nummers 20 tot en met 39 jongens-, meisjes- en kinder sandalen en bandsohoenen f3.75 tot 12.75. Haag, van de geallieerde regeeringen, ier voorbereiding van de derde vredes conferentie. De Londensche correspondent sohriift naar aanleiding 'hiervan „Als de Duitschers nu verstandig zijn, clan zullen zij de geboden gelegen heid aangrijipen. Zij zullen dan tot Holland, aan 't welk Barnes de orga nisatie van deze conferentie wil opdra gen, zeggen „Ooed, organiseert de conferentie van de neutralen met de geallieerden, maar organiseert dan ook de conferentie van dc neutralen en de centraicn". Er zal dan een dubbele conFerentie zijn, en misschien zullen dan de muren wel ooren hebben, of wel de muren, die de beide conferentie's scheiden, zullen wegvallen". Het onderzoek van de „Koningin Regentes" Tai vervanging vat, dsn in oris land geïnterneerden F.ngelschen zee-officier commandant Fargus, d:e aangewezen was, om mede deel te netn n aan het onderzoek van het wrak van de „Ko ningin Regentes", zat thans naar men ons mededeelt, aan dat onderzoekdeel- nemen de Engclsche zee-officier luite nant commander j. P. G. Moncreife. Ook deze behoort tot de hier te lande ge'tnieri eerde Briische zeeofficieren. Het s.s. „Frisia" vertrokken. Het stoomschip „Frisia" werd gister avond te Ijinuiden dporgeschut en was om 11.15 in zee. Een muziekkorps van een der daar liggende bataljons bracht tijdens het oponthoud in de groots schutsluis eenige muzieknummers ten gchoore. Honderden belangstellenden waren bij het vei (rek van het stoom schip aarwezig. De Nederlandsche regeermg en een vredesconferentie. Het Fransche blad „L'Humanité" van 13 Juni levert een brief van zijn Londenschen correspondent, waarin deze bespreekt de rede, door minister Barnes op' 16 dezer gehouden, in wel ke rede deze Engelsche minister het idee opperde, dat Amerika aan Holland zou kunnen vragen het initiatief te ne men tot het bijeenroepen, thans in Den Een Belg, die op Kadzatjd verbleef, kwam nu in de herberg. - Elk 'nen goên dag, zei hij. Een leeliik ongeluk, hé Wat dan vroeg Louise, - Wage van Knokike rs doodge schoten. Wat 't Moet hier dichtbij gebeurd zijn, Door de Duitschers ta, vannacht. Weet gij daar iets van schilder? Wel, ik heb geweldig hooren schieten Ja.- ze waren met drieën om naar Knokke te gaan met brieven. Ze waren aan 't Dievendijkie. toen er al met een keer op geschoten werd. Wage gaf een luiden schreeuw en viel neer. De ande ren hebben nog kunnen'vluchten. Wage dood kreet Louise. Giste ren is hij nog iiier geiweest. Wat geven zé nou om 't leven van een niensch, niks meer, ze blazen 'f uit als van een konijn. Wal gaan wc nog al beieven Ja, ik hdb 't dan gehoord, her nam Brouwer, diep ontroerd. We wa ren langs 't strand gekomen. Ook van Knokke vroeg de man. Ja. hen geluk voor je, da! je niet door den polder ging. Ja, ja, 't is uit niet Wage. Ik ga eens aan dc grens zien, zei dc jockey. Reorganisatie der Kamers van Koophandel. (Officieel). De Zaanlandsche Kamer van Koophandel heeft vóór eenigen tijd aan den minister van landbouw een af druk toegezonden van een door haar' aan alle Kamers van Koophandel en Fabrieken gezonden schrijven inzake de reorganisatie van de Kamers en heeft verder aan den minister verzocht geen ontwerpwet tot reorganisatie der Kamers bij de volksvertegenwoordi ging aanhangig te maken alvorens dit ter kennisneming en advies is gezonden aan alle Kamers van Koophandel en Fabrieken. De minister heeft ttlians aan de Zaan landsche Kamer van Koophandel het volgende antwoord gegeven dat ook aan de overige Kamers van Koophan del is medegedeeld in antwoord op nevenvernielden brief héb ik de eer u mede te deelen, dat het niet mijn bedoeling is de indie ning van een ontwerp van wet, hou dende regeling van dc Kamers van Koophandel en Fabrieken te bevorde ren, alvorens de bestaande Kamers ge legenheid höbiben gehad omtrent dii ontwerp haar oordeel kenbaar te ma ken. Aan uw rondschrijven aan de Ka mers van Koophandel waarvan een af druk bij uw brief aan mij werd aange boden, heib ik overeenkomstig uw ver zoek de.noodige aandacht geschonken. Naar aanleiding van dit stuk acht ik hei nuttig u het volgende mede te dee len. Geljjk u bekend is. waren in het .wetsontwerp op het Handelsregister zooals dit werd ingediend, eenige ben palingen opgenomen, die ten doel had den moeilijkheden weg te nemen, waarop een reorganisatie der Kamers •van Koophandel tot dusver steeds was afgestuit. Het was mijn voornemen om, nadat het ontwerp met die bepalingen was goedgekeurd en dus was komen vast te staan, dat de voor een doeltreffende reorganisatie vereischte wettelijke grondslag was verkregen, over de als dan bij atgemeenen maatregel van be stuur te treffen nieutwe regeling over leg te plegen met de uit de bestaande Kamers van Koophandel benoemde commissie, te bevorderen, dat genoem de cajjmnjssie alle bestaande Kamers gelegenheid zou geven, haar oordeel kenbaar te maken, en over die nieuwe regeling ook te raadplegen de Com missie voor de Economische politiek, waarin o.in. de voornaamste organisa ties op hei gebied van handel en nij verheid buiten de bestaande Kamers vertegenwoordigd zijn. Nu door de wijzigingen in het wets ontwerp op het Handelsregister bij de behandeling in de Tweede Kamer aan gebracht. een regeling bij algeimeen.cn maatregel is uitgestoten en een rege ling bij de wet wordt vereischt, terwijl bij de behandeling in de Tweede Ka mer duidelijk is gebleken, dat ook op hei oor-deei dei) .voornaamste organisa ties op het gebied van handel en nij- veilheid buiten de .bestaande Kamers van Koophandel wordt prijs gesteld, heb ik als voorzitter van de commissie voor de Economische Politiek de in genoemde commissie opgenomen or ganisaties die ten deze in aanmerking komen, verzocht vertegenwoordigers aan te wijzen voor een commissie, die een Wettelijke regeling der Kamers van Koophandel zoo spoedig mogelijk zal hebben te ontwerpen. Deze Commissie, van welke als mijn vertegenwoordiger voorzitter is de heer mr. J. C. A. Everwijn, chef der afdeeling hanidel, en waarin ook de voorzitter van de commissie tot reor ganisatie uit de bestaande Kamera, de heer dr. H. F. R. Hubrecht, zitting heeft, heeft haar arbeid bereids aange vangen en zal, naar ik reden heb o-rn aan te nemen, mij reeds spoedig een ontwerp voorleggen ™er dit ontnverp zal zoo spoedig mogelijk met de be staande Kamers overleg worden ge pleegd. De „volkssigaren". Dc onderhandelingen gevoerd tus- shen de regeering en eenige sigarenfa brikanten, over de voorziening van het binnenland met sigaren zijn thans in zooverre gevorderd, dat binnen enkele dagen de eerste voorbereidingen tot stand zullen zijn gekomen. Er zal nl. worden opgericht een Algemeen Siga ren Syndicaat, bij .verkorting genaamd A. S. S., waaraan door alle Nederiand- scihe sigarenfabrikanten, die hunne pro ducten wense'hen uit te voeren of te doen uitvoeren, kan worden deelgefio- men, onder de volgende voorwaarden j De fabrikanten moeten voor iedere j hoeveelheid sigaren, waarvoor uitwoer- j consent wordt verlangd, 50 in ge- wicht aan z.g. A. S. S.-sigaren leveren, i gemaakt van zuivere tabak, zonder .bijvoeging van tabaksstelen of surro gaten, welke sigaren 4J£ tot 5/2 K.éj. per 1000 stuks moeten wegen, en min stens 10 c.M. lang moeten zijn. Deze si garen moeten tot den prijs van 38 per duizend stuks aan het A. S. S. ge leverd '„'orden Ten einde deze sigaren van ander fabrikaat ie onderscheiden, moeten ze zonder punlen worden geleverd, in een verpakking van 100 stuks in orrbepakte kistjes (zonder etiketten of randen), doch met volledig adres van den fabri kant. 85 van het factuurstbedrag wordt onmiddellijk na aflevering en goedkeuring door het A. S. S. betaald. De gewone N. U. M.-verplichtingen bij uitvoer van sigaren blijven bestaan, onder bijvoeging van eene nieuwe voorwande, nl. dat alleen uitvoercon- senten wonden verstrekt aan fabrikan ten, die eene verklaring hebben getee- kend, dat zij van 1 Juli 1918 tot 1 Juii 1919 behalve dc A. S. S. sigaren, ook voor hel gewone binnenlandse!} ver bruik sigaren zullen leveren, en wel de helft van de hoeveelheid, die zij ge middeld in 1913;!4 ook voor binn.cn- ianidsc.be consumptie hebben afgele verd. Inmiddels zijn alle ioopente uitvoer- co-nsenten .vervallen, en zullen nieuwe verleend worden voor contracten, die door de fabrikanten niet hunne afne- meris van 1 juli af worden afgesloten, voor zoover ten volte aan de daarvoor geldende voorwaarden wordt voldaan, voor welk doel liet Rijksbureau voor Tabak tc Amstc-rdain èene commissie van beheer heeft benoemd. a De kantoren van hef A. S. S. worden - ik ga mee, sprak Brouwer, De grens hep Waf verder {H)t»r ëèn wei. Kijk. dc soidhten zijn aan 't zoe ken. Wndiu, ginder staat er een dicht bij 'k M hom eens aanspreken, zei de jockey. Én toen Hij bij den Duitsciher was, iep hij Goden tag. er een man tot Jawo'hl. Vannacht Ja, De Düitsoher vertekle, dat t lijk al naar Knokke gevoerd was, maar er misse hiep nog een lag. Ze waren met drieën, verhaakte hij- ja, zoek dan maar gaed, hernam de jockey. Misschien liggen er nog wel twee dood. Zeg. il: ben ook soldaat ge weest. maar wij zouden toch niet op wee'riopize burgers schieten De Düitsoher gaf een snauw en keer de zich om. Zoek maar goed, spotte de jonge ling weer, misschien kriegen sie dan 't eisern kruis. Drie burger gesohossen, 't is een heldendaad. Ik zal ze niet vertellen, dal de twee anderen veilig te Kadizand zitten, zei hij tot Brouwer. Zoodus, Wage is dood. 't Was een felle koerier. .Maar 't is een gevaarlijk werk. Pas gij ook maar op. - Ocih, ja. En tooi», veel zou er aan mij niet verloren zijn. ik ben vroolijk, hé, maar dikwijls schreeuw ik, als nie mand 't ziei. Een ferme jockey ge weest, een van de rapste... en nu... hier binnen kapot, man... peins je, dat 't niet hard is Pas vijf en twintig jaar Maar ik steek m'n verdriet weg. Wat vroeger of later dood, ik zal 't niet laten om konijntjes te strikken, on der de oogen der Duitsöhers. ik heb vanmorgen een houten mitraiileurs- sfanidaard gezien van de Duitschers en vannacht ga ik er om. Oorlpgslbuir, goed brandhout ,'f Deugt van' binnen niet meer man. En nog maar vijf en twintig jaar Ginder staat Ko. dat is Louise's vent. 'k Ken hem wvi. 'Ir Heb beloofd hem wat te hÉfpeft om takken naar huis te brengen. Tol seffens En dc jockey verwijdende zich. - Een rare gast mompelde Brouwer. De schilder wandelde naar 't Zwin. En nu vroeg hij. Naar Sluis gaan I Vanmiddag kan ik Anna zien. Een uur en een half ben ik maar van haar. Maar 'k doe 't niet, neen, 'k doe het niet Ik sta hier als een schooier, berooid en arm en ik smeek niemands medelijden af. Toch kon Brotnvqr -nog niet beslui ten reeds de ScbeMe over te steken. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1918 | | pagina 1