ering OND ÏTBODE P. d Hotel i. istbode fidisje etGm *Bmmfe*Maxs£ ZATERDAG 15 JUNI. Ui itn taai tehtl tas Speisil. JL. H A TT S. de ge- veïke in md heb> •$i5>AG *s ir voor- j «Jen aan ers Fruit- d© op te oor hen ïrvlakte sa, bene- an dense ile, rRIK Jr. sitter. iS C. P. >n ironingen i©i® :de Kamer. industrie Dconomi- chenllggetide eperkt aantal :oMif ze dagen, ichen 6 en 8 :j. verburg; Ben de 18 jaar. Bankert 30. ïïsje Ie dagen, at 27. M. ;n m, k, en »o. t3© «©18 VLISSINGSCHE COURANT ADVERTENTIE-PRIJS: Van 14 regels ƒ0.60 voor iedere regel meer 15 cent plaatsing 3|2 bij abonnement speciale prijs. Recla mes 30 cent per regel. Dienstaanbie dingen en dienstaanvragen 7'/2 cent per regel, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels 1.iedere regel meer -15 cent. ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Walcheren: ƒ1.55 per drie maanden. Franco door het géheele rijk 1.75. Afzonderlijke nummers 3 cent. GEWAPENDE DIENST. Collecte ten behoeve van het fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst. Burg. en Weth. van Vlissingen ma ken bekend dat de gewone jaariijksche collecte, ten todhoeve van het fonds tot aanmoediging en -ondersteuning van den gewapenden dienst in Nederland gehouden zal wonden op Dinsdag 18 Juni 1918 en n-oo-digen een ieder uit deze collecte goed te willen gedenken. Vlissingen, 15 Juni 1918. Burg. en Weth. voornoemd, VAN -DOORN VAiN KOUDEK-ERK-E. De Secretaris, J. P. v. ROSSUM Jr. HINDERWET. Bung, en Weth. van Vlissingen, ge zien de artikelen 6 en 7 der Hinderwet, geven bij deze kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van M. P. GLBRUM alhier om vergunning tot het uitbreiden van zijne slagerij, vleesch- koikerij en worstmakerij, door het ver vangen van den gasmotor van 8 P.K. door een electromotor van 20 P.K. en het plaatsen van vleeschlhak-machines, worststopmaohines en kooikfornuizen, in het perceel kadastraal bekend ge meente Vlissingen, sectie D no. 107!, plaatselijk gemerkt Waistraat no. 100 en Vrijigang no. 12 dat dit verzoek met de bijlaigen, te beginnen met Maandag den 17 Juni 1918 op de Ge meente-Secretarie ter visie zal gelegd worden en dat den veertienden dag na dien, ziinde den 1 Juli 1918 ten Raad- huize, des namiddags ten 3 ure, gele genheid zal gegeven worden om be zwaren togen de uitbreiding der in richting in te brengen, zullende zij die niet overeenkomstig art. 7 der Hinder wet voor het gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn versc-Vnen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten, niet tot beroep gerech tigd ziin, terwijl gedurende drie da-gen vóór dat tijdstip, ter gemeente-secre tarie van de ter zake ingekomen schrifturen kennis kan wonden geno men. Vlissingen, den 15 Juni 191"^, Bur", en Weflh. 'vonTnoetnd, VAN DOORN VAN KOUDEKBRKE. De Secretaris, J. P. v. ROSSUM Jr: ONVEILIGHEID VAARWATER. Schietoefeningen. De Burgemeester van Vlissingen maakt aan zeevarenden bekend dat* op 27 Juni en zoo noodjg op 28 en 29 Juni a.s. vanaf het Fort „Harssens" schiet oefeningen zullen wonden gehouden. De voor de veiligheid te nemen voorzorgsmaatregelen liggen voor toe- FE UI LIJETOM ianghetotoenden ter Secretarie dezer ge meente ter inzage. Vlissingen, 15 Juni 1918. De -Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKS. ÖINNENIAND Eerste Kanier. De salarisverhooging van de Burger lijke Rijksambtenaren werd gisteren zonder hoofdelijke stemming aangeno men, nadat de heeren Verheijen en De Gijsêlaar de klasseindeeiing der gemeen ten eti dc toekenning van 75 pCt. der verhooging gedurende 5 jaar hebben afgekeurd en de heer Stork met minis ter Treub dert aangevallen maatregel had verdedigd en verklaard, dat de Staatscommissie ten aanzien van de klasse-indeeling maatregelen zal trach ten te vinden, om tegemoet Ie komen aan de bezwaren van de ambtenaren, die aan veelvuldige verplaatsing bloot staan. De minister verklaarde in zijn betoog dat een nieuwe Staaisieening onvermij delijk is. Een motie Reekers, de werischelijk- heii uitsprekend, da: de salarissen der griffie-amWertaren van de Eerste Kamer geiijk zullen worden gesteld aan die var, de gnit.e der Twetde Kamer, zai op eer. rtader te bepalen dag worden behandeld. Een aantal kleine ontwerpen werden zonder stemming aangenomen, w.o. buitengewoon marine crediet, wijziging en aanvulling der Liodspensioemvet 1905, salarisvérhoogirg van de militai ren bij de zee- en landmacht in Ne derland en Ind Thee en koffie. Het bureau voor mededeeiingen inzake de voedselvoorziening herinnert eraan, dat, (e beginnen met i5 Juni to! en met Aug ut us, l'j ons thee kan worden ge haald op bon 21 der oude thee- en koffiekaart, mits die kaart vroeger, na afgifte van bon 19, door den. winkelier is gewaarmerkt. De ihee moet hij dien zeifden winkelier worden gekocht,ten zij een andere winkelier daarvoor u:t- drukkeiijk is aangewezen. Op bon 31 der nieuwe kaart kan men tus«chen 16 en 30 Juni lj4. ons koffie bekomen. Geen distributie van peper. Het bureu voor medcdeeiiigtn inzake de voedselvoorziening meldt: Volgens een courantenbericht zou binnenkort tot distributie van peper worden overgegaan, waarbij de ver strekking van dit art kei aan particu lieren zou werden gestaakt. Voor dit bericht beslaat echter geen aanleiding. Er is in ons land vBldoende peper aanwezig, om aan alie behoefte te kunnen voldoen. DOOR 77: (ïs»ru fiMW,) En van Anna ook. Hij voelde nog haar schoone, vriendelijke oogen op hom gericht en weer ontroerden ze hem. Wat zouden de volgende dagen brengen O, niemand kon 't vermoeden, welk drama zich ontwikkelen ging De boot voer den hoek om, richtte zich naar Hoeke. Wat later verscheen een der torens van Brugge. En Brouwer keek oim zich heen naar al zijn beken-den, naar den reus van Sint Anna, naar Oostkerke, Li-sseweghe en Damme, en 't was of hij ze allen groette met die pen weemoed en angst in 't harte. Oorlog... sterven. Even zinderde de huivering door zijn lichaam. 't Leven was zoo heerlijk, zoo rijk, zoo kost baar. Hij had er nog zoo weinig van genoten. Te Damme stapten ook soldaten aan boord. Eenigen schenen zeer bedrukt en wuifden triestig naar een vrouw en Onze scheepvaart. Gelijk bekend is stcit de Duitschc regeering zich bij bet verstrekken van vrijgeleiden ten behöeve van vaartuigen die naar havers in de geassocieerde rijken vertrekken op hst standpunt, dat van de hier te lande nog beschikbaie tonnage niels aan de geassocieerden ten goede mag komen. Ditzeiïde principe dient tjt grondslag van het „Marine Abkommen" waarvan slechts de details thans nog een onderwerp van bespre king uitmaken. T egenover het vertrek van de „Frisia", die 19 dezer met een vrijgeleide uit vaart, zai binnen eenigen tijd de aan komst slaan van tie „Hollandia", een van de schepen door de Ver. Staten kinderen, die meewarig aan de brug stonden. Anderen lachten en zongen. - Tot binnen een weke of drie I ri.i een vertrekkende tot zijn meisje. Oorloge Ga je lachen Bij ons ze ker Neen, geen oorlog I zei Brouwer bij zich zelf. 't Kan niet. En weer keek hij om zioh heen. Een stuk van België lag d-aar zoo rustig, zoo vreedzaam, cn aldus was toch 't gansche lanid. Wie zou die onschuld durven schenden I En te Brugge spoedde Brouwer zich door de straten naar 't station, om den trein voor Ieperen te halen, 't Was weer Zaterdag en markt en drukke be weging heerschte in de grijze stede. Maar 't was niet de gewone bedrij vigheid. Men voel-de den polsslag van onrust en angst, van onzekerheid en vrees. XLVII. Laten we naar Holland gaan Neen, zeg ik I Er vluchten er zooveel t lik ben niet benauwd. Wat moe ten we in Holland gaan doen Nog meer krotte hebben dan hier'k Wil gaan... ja naar Sluis. Dat kan niet' Ehwel, dan blijf ik hier I Zoo kibbelden Willem Ha-gens en Trien Delaat op hun bovenkamer te aangewezen om een aanvang te maken met het vervoer van de 100,000 ton graan near Nederland. Het za! 19 juni uit Halifax naar Amsterdam vertrekken. Met het vertrel^van het convooi, dat, onder voorbehoud, op 19 dezer is vast gesteld, heeft dat vau de „Frisia" niets uitstaande. („Hbld.") Eindexamens H B.S. uitgesteld. Naar de „Tel." verneemt heeft de minister van binnenlandsche zaken aan de betrokken examen-eommiS3ies voor het eind-examen der H. B.-Scho!en met vijfjarigen cutsus medegedeeld, dat het schriftelijk gedeelte wordt uitgesteld. De oorzaak moet, naar rnen aan het blad mededeelt, hierin schuilen, dat aan de Landsdrukkerij onregelmatigheden zijn gepleegd. Er moeten aithans ver scheidene exemplaren der spes patriae met de examen-opgaven reeds in den zak rondioopen. De stemplicht. Bij de aanstaande Kamerverkiezingen zullen voor de eerste maal de bepalin gen betreffende de stemplicht gelden. Een lezer, voor geruimen tijd uit de stad gaande en daardoor niet ia de gelegenheid zijnde op 3 Juli zijn stem plicht te vervullen, vraagt nu, of geen bepalingen zijn gemaakt ten opzichte van her, die door afwezigheid buiten de mogelijkheid zijn, zich van dien plioht te kwijten. In antwoord hierop kan de „Nieuwe Courant mededeelen, dat de Kieswet alieen vrijstelling van de verplichting om zich ter uitoefening van zijn kies recht bij het aangewezen stembureau aan te melden kent „bij het bestaan van een geldige reden van verhindering". Uilstedigheid op zich zelf zal wel niet zonder een of andere reden voor die uit- stedigheid aan te voeren, ais zoodanig worden aangemerkt. De beslissing hier- om'rent s'a, ra' de pieging van het ver zuim, in de eerste plaats aan den bur gemeester der woonplaats van den na- latiger kiezer. DE „ZEELAND". In de heden ten rahdJiuize alhier ge houden vergadering van aandeelhou ders der Stoomvaart-Maatschappij „Zeeland", koninklijke Nederlandsche Postvaart, werd het verslag over het •13ste boekjaar uitgebracht door com missarissen. Aan dit verslag ontleenen wij het volgende Zooals in het vorig jaarverslag ver meld werd, -moest de betrekkelijk ge regelde dienst op 1 Februari 1917 we gens den verscherpten du-iklbootoorlog worden gestaakt en kon deze daarna, heiaas, niet meer worden hervat. Daar entegen werden van einde April tot medio Augustus 1917 een achttal rei zen naar en van Southwold gemaakt met toet stoomschip „Zeeland", -hoofd zakelijk om een aantal in En-geland ver blijvende Nederlanders, waaronder passagiers van het stooms-hcip „Gro- tius" en de toe-manningen van diverse door molest verongelukte schepen, naar Nederland te doen terugkeeren. Zooals, te voorzien was, is dit niet voldoende geweest om eenige winst te beihalen en bleef er zelfs niets over om op de verschillende eigendommen te kunnen afschrijven. Ook de gebrui kelijke dotatie aan 't ketelfonds moest ditimaai achterwege bli^-en. Dat de boeken onder de bestaande omstandigheden althans geen verlies aanwijzen, is mogelijk geweest, door dat de directie, zij het niet zonder moeite, er in slaagde voor het onder geschikt personeel ekiers toonenden ar Brugge. 't Groote drama, de oorlog, schokte Europa en België was er door Duitsch- lands verraad ingesieur-d. Luiik viel, Namen daarna, -het machtig leger ruk te op, nam Antwerpen, en te Brugge had men duizenden Belgen zien af trekken naar Vlaan-derens Westhoek en verbeidde men nu den vijand. Willem Hagerrs wilde zich naar Ne derland begeven, maar Trien weigerde hem te volgen, zoo hij niet naar Sluis ging. Ze had al dikwijls getracht door Willem geld van de Hagens af te per sen, maar de jonge man gaf niet aan haar dringen en dreigen toe. Met de coratie en zelfs grof werk had hij tot heden toe wat kunnen vendienen en nu en dan bezorgde zijn moeder hem een gift, maar naar Sluis was hij sedert de laatste breuk niet meer geweest. Kan te Middeltour-g of te Rot terdam toch oc*k werken, zei W-illem weer. 'k Ga niet mee. Vertrek alleen, laat mij maar achter. Ze sprak stout, de deerne, want ze wist, dat de jonge man haar niet ver laten zou. Soms was Willem op weg geweest, om Trien te ontvluchten, maar telkens keerde hij terug. Er was bij den ver doolde een gevoel van trou-w niet al leen, maa-r oo-k van liefde ontstaan voor de dodhtcr uit de „Zeemeeuw", beid te vinden, waardoor de exploita tiekosten aanzienlijk venminderden. Het personeel, dat niet elders kon worden geplaatst, ontving van de maatschappij -geregeld een weekgeld, hetgeen zware eischen aan de kas stelde. In 1917 werd de bouw van een twee de stoomschip, type „Prinses Juliana" doo-r de directie aan de Kon. Maat schappij „de Schelde" -opgedragen. De aanbouw der twee bestelde schepen ondervindt echter groote vertraging omdat het niettegenstaande alle aan gewende pogingen, tot nu toe niet, ge lukt is, de voor den bouw noodige ma terialen te ver-krij-gen. De bouw dfr rompen is dan ook feitelijk gestaakt moeten wonden, alleen die der machi nes, zij het oo-k niet inet de ge- wenschte snelheid kon worden voortgezet. Door bemiddeling van -het ministerie van buitcniandsche zaken werd door de maatschappij met de betrokken re geeringen een contract aangegaan be treffende het vervoer naar en van En- vetan-d van uit te wisselen En-gelsche en DuitsChe krijgsgevangenen, welk vervoer plaats vindt door de mailboo ten „Koningin Regentes" en „Zeeland" en de „Sindora" van den Rotterdam- schen I.ioyd. Hoewel de overeenkomst tot inter- nee-ring in Nederland van Duitsche en Britsohe krjgsgevan-genen met de ge delegeerden van beide rijken reeds den 2 Juli 1917 was tot -stand gekomen/is de oraderteekening van het bedoelde contract met de Duitsche en Engel-sche regeeringen verdaagd tot 15 December, omdat vóór dien tijd geene overeen stemming kon worden verkregen ten onzichte van de Engelsche haven, die voor de uitoefening van het vervoer moest wonden aangewezen. Daarna zijn de t-wee -mailbooten naar- Rotter dam vertro-kken en kon de eerste reis naar -Boston in Engeland den 3 Januari 1918 plaats vinden. De vloot der maatschappij bestond op 31 December 1917 uit de volgende stoomschepen „Zeeland" groot 4682 ton met 4500 P.K. „Prins Hendrik", groot 5503 ton „Koningin Regentes, groot 5514 ton, beiden met 3000 P.K. en „Oranje Nassau", groot 3171 ton met 10.000 P.K. Van de 3 o-bljgatLeleening werden 112 o-bligatiën uitgeloot, zoodat in om loop bleef een bedrag van 1.330.000. Van de 4 geldleeninig werd 15000 afgelost, zoo-dat nog 300.000 ver schuldigd -bleef. Het ketelfonds vermeerderde met ƒ25.038.71 aan gekweekte rente en werd 541:897.85'/2 waarvan 389.000 in effecten is belegd, met een boek waarde van 480.190. Het reservefonds vermeerderde met ƒ41.220 rente en wend ƒ955.234.73 groot. Ontvangen werd wegens vervoer van reizigers en bagage ƒ263.842.19 (v. j. ƒ572.438.15), vervoer koopmansgoe deren en pakketten ƒ434.13 (vorig jaar ƒ11.295.25)brievenmalen ƒ447.729.42 (ƒ531.706.0014), huur van hutten en -buitengew. ontvangsten 5.213.42)4 (ƒ63.806.15), totaal ontvangsten 717.189.27(4, tegen 1.169.053.25 in 1916 en 2.427.349.50)4 in 1915. -Er werden 1.972 reizigers vervoerd, tegen 18.947 in 1916, 100.473 in 1915, 200.582 in 1914 en 169.705 in 1913 Uit den verlioudinigsstaat van de ex ploitatiekosten tot de ontvangsten se dert de laatste 30 jaar -blijkt, dat het de eerste maal in dit tijdperk is, dat de exploitatiekosten de ontvangsten te boven gaan, zij zijn namelijk ƒ767.518.971/;, of ƒ50.629.70 liooger dooh zijn luchthartigheid verdween en weemoed tedkenide dikwijls het knappe gelaat en rimpelde al te vroeg het hooge vooilhoofd. Ik kan niet naar Sluis gaan, her nam Willem. Je zuster mag 't alleen hebben, hé, snauwde de meid. Gij hebt geen rechten. Jou laten ze verhongeren en als een schooier loopen. Wat helpt het of ik hulp vraag I Zou je vader jou terugnemen En daar zit nu de lafaard, die me rijkdom en een solioon leven beloofde. l-k deed m'n best, 'k ging deuren en blincfen schilderen, 'k Vernederde me. Ha, 't zou nog maar dat te kort ziin I Moeten we heelegansch verhon geren En nu gaan dompelen als baarlijke schooiers in Holland, neen, merci, 'k Kan hier ook krotte hebben, zoowel als ginder Maar hier is geen werk I In Holland 'zai er zeker wel zijn 't Is er geen oorlog Ehwei, 'k ga niet O 't is naar Sluis Je ouders zullen wel vreemde vluchtelingen ontvangen, kunnen ze jou ook niet helpen dan Maar me- neere is benauwd van zijn vader. Bhwel, laat ons toch naar Siurs gaan en er in een stal kruipen op stroo om j'n vader te tergen 1 O, hij zal al gauw z'n fierheid voelen zakken I -dan de ontvangtsen. Het vori-ge jaar bedroegen ze 1.119.793.57)4 en in 1915 1.398.634.43. Doordat dc intrestrekening een voor- deelig saldo aanwijst van ƒ52.334.92, is er ten slotte toch nog een voordee- lig saldo van ƒ1.705.12, -hetwelk op nieuwe rekening is overgeschreven. Onder -de exploitatiekosten is begre pen een bedrag van ƒ50.000 als bij drage aan het zelfstandig pensioen fonds van het personeel. De winst- en verliesrekening wijst aan de detoetzijde de volgende posten aan exploitatierekening ƒ30.629.70 en saldo ƒ1.703.12, en aan de credit zijde alleen de post interestrekening ad 52.334.82. De balans geeft de volgende credi teuren aan kapitaal ƒ2.020.500, gekl- ieening ad 3 ƒ1.330.000, ad 4 ƒ300.000, ketelfonds 541.867.89re servefonds ƒ955.23.75, vernieuwings fonds havendienst ƒ11.13.52, borgstel lingen 14.695, te betalen coupons 20,400, te betalen tegoed voor op heffing der preferentie van de aan- deelen serie B 9.700, dividend 1912] 1914 1.762.50, uitgelote otoligatiën leening 1896 7000, onverdeeld divi dend saldo 1914 J2.90L55, diverse crediteuren 195.242.56)4 en winst en verlies 1.705.12. De volgende debiteuren staan op de balans ver-meld kasso en kassiers /92.051.73J4 deposito ƒ1.916.000, ma terialen in de werkplaats 40.089.651/-, magazijn ƒ66.903.08, steenkolen ƒ53.223.86, effecten ƒ456.297.50, druk- \iireken ƒ3.675.4214, plaatskaarten ƒ1, materiaal havendienst ƒ2, assurantiën ƒ49.454.71, gedeponeerde waarden f12.050, belewd ketelfonds ƒ460.190, belegd reservefonds 18.000. 2bbatoirs ƒ2, stoomschepen ƒ419.000, stoom schepen in aanbouw 461.317.99J4, Kon. M-aatseha-ppij „de Schelde ƒ538.116.78, terrein enz. ƒ4, werktui gen 5 en drv. debiteuren 738.209.24. (Zie „Laatste Berichten".) Stads- cr Provincïenieuwg VLISSINGEN, 15 JGNL Agenda van het DistHbutle-bedrijf. MAANDAG, 17 JUNI 1918 Gedurende hef tijdvak, aanvangende 15 juni 1918 en eindigende 15 Augus tus^ 1918 zal door detaillisten 0.15 K.-G. thee moeten worden afgeleverd tegen inwisseling van bon no. 21, uit sluitend aan die verbruikers, van wel ke zij het lichaam der thee- en koffie kaart hebben gewaarmerkt voor ont vangst van bon no. 19. Gedurende bovengenoemd tijdvak mag thee geschonken worden in hotels, café's, sociëteiten en dergelij-ke. Aan de oude (eerste) thee- en kof fiekaart zullen, nadat na 15 Juni 1918 op bon no. 21 van deze kaart 0.15 K.G. thee zal zijn verkregen nog.slechts de bons 23 en 25 aangehecht zijn. In verband met de mogelijkheid, dat aan deze bons wellicht nog eene be stemming zal gegeven worden, ver dient het aanbeveling deze bons als mede het lichaam van deze kaart voor- Ioopig zorgvuldig te bewaren. ^fet Rijksbureau voor de distributie van Rijwielbanden, Parkstraat 18, 's-Gravenhage, schrijft ons dat zij gaarne mede zal wenken voor zooveel mogelijk om in de behoefte aan ban den te voorzien. Handelaren wonden daarom verzocht ons een volledige opgave te verstrek- 'k Ga niet naar Sluis. Goed, dan kunnen we zoo wel hier creveeren als ergens in Hollar/ Dan blijven we Trien riep een schrille stem aan de trap. Ze zijn er, wi-je 1 De Duitschimans -Ja Op veto's I En wat doen ze Ze rijden door stad. ■Een lange, magere meid, met grof gezicht kwam boven. Né, de schilder is odk thuis, zei ze, wat verwonderd. Ja, ze zijn er I Brugge is Duitsoh Ze sprak het uit zonder ontroering. Brugge is Duitsoh en Willem al was hij Nederlander, schrok bij die woorden. Dc oude, eerwarde Vlaam- sche hoofdstad, de trots van een kunst lievend en vrijheidsminnend volk, was in handen van den vijand I Willen we een keer gaan zien, Liza? vroeg Trien aan de meid, Ja. Kom dan I Samen gingen ze de trap af en Wil lem bleef alleen achter. En eenskla-ps barstte hij in snikken uit. Hij gevoelde zich zoo eenzaam, en triestig. Trien ging met een Slet uit de buurt door de stad dwalen en naar de intrede van den vijand zien als naar een feestje. (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1918 | | pagina 1