NALE edlet 3S« MAANDAG ÏO JUNI. 1918 SMIT. ;bank J. Bos BINNENLAND FEUILLETON 134 £5€»«!» I VLISS1NGSCHE COURAiNT 15 S 6.SO. (5 - 3.70. S3 - 2.9o. 10 - 2.25. WIELEfc, ilstraat 57-59. .DEREN, als: mes-Costuums, Stoffen opaan- arden geleverd te winkéls hier andelijksche en jnen. 'inlichtin- n werkdag tus- rstraal 10. er, en snel, door schillende -Ge- tanten bestaar,- er nieren, (sui- aas, (pijn, aan- j), alle water men der beide leeftijd, huid bersten), lever, id, bloedarmoe- zinking, ze- raagt, met op- iekte, eene der 78 aan Dokter ijzen, aan SNA- 7. Rotterdam. O'S, sluit ering bij eene maatschappij j mmi TTERDAM. Vlissingen 120811. in voorraad voorts diverse assac, Loden, te Bourgogne t.w. Madera, ith en Malaga, merken Rijn- nds vele jaren ichten exquise 21. (serve 18010. 00-, 100.— 99'/j pet. 92 pet. reken," de laar later ïeekbank. i.* i «t! -•« 2 E ja. C« Si 3 - s m TM CS j® NA -B Aj oca I M M a< :S ADVERTENTIE-PRIJS: Vaa 1—4 regels ƒ0.60 voor Were regel meer 15 cent plaatsing 312 X bif abonnement speciale prijs. Recla mes 30 cent per regel. Dienstaanbie dingen en dienstaanvragen IVï cent per regel, bij contante betaling. familieberichten van 16 regels ƒ1.iedere regel meer 15 cent. ABONNEMENTS-PR1JS Voor Vtiesineen en gemeenten op Walcheren 1155 per drie maanden. Pranco door het géheele rijk 1.75. Afzonderlijke nummers 3 cent. Verbetering van de haven te Vlissingen. Aas het Voorioopig Verslag der Tweede Kamer ontleenen wij Sommige leden waren van meening, dat de ervaringen, tot dusverre opge daan met de haven van Vlissingen tot greote omzichtigheid noopten, alvorens opnieuw gelden voor de verbetering en de uitbreiding van die haven toe te staan. Door de totstandkoming van dit wetso.twerp wordt hulp verleend aan de Maatschappij „de Schelde" en aan de Maatschappij „Zeeland*. Waarom, zoo werd door enkele leden gevraagd, worden jusit deze beide industrieele endernemingen gesteund? Zeu, indien de regetring nijverheid en scheepvaart wil helpen, meer algemeene steunver lening niet weoschelijk zijn. Terwijl dezerzijds het voorgestelde werk onvoldoende gemotiveerd werd geacht, juichten anderen het plan tet uitbreiding der buitenhaven toe. Vele leden achtten thans allerminst het oogenblik gekomen om tot den aan leg van dit werk over te gaan, al werd door sommigen de noodzakelijkheid van het werk zelf erkend. Opgemerkt werd, dat geen volledig overzicht wordt ge geven van de kosten, die er roor het rijk uit zullen voortvloeien en dat de bereidverklaring van de provincie en de gemeente, om naar vermogen in de kosten bij te dragen, weinig uitzicht opsnt, dat de gevorderde 1900,000 in derdaad bijeen zullen komen. Het kaasrantsoen. Het bureau voor msdedeelingen in zake de voedselvoorziening meldt o.m. In 1916 werd ongeveer 110 millioen K.G. kaas geproduceerd, waarvan 27 miilipen K.G. voor het verbruik hier te lande werd beschikbaar gesteld over eenkomstig de binnenlandsche behoefte. Maar reeds in 1917 was de productie zóózeer verminderd dat toen «I de 100 millioen K.G.. waarop men in persbe schouwingen nog rekent voor het loo- pende jaar, bij lange niet werden be reikt. Er werd in dat jaar reeds 20 a 25 pet. minder voortgebracht dan in 1916. Voor het binnenland echterwerd ongeveer hetzelfde quantum beschikbaar gesteld ais in het jaar te voren. Hoe groot de productie in dit jaar zal zijn, is uit den aard der zaak nog niet te zeggen, maar voor het tijdvak 1 Mei J1918-30 April 1919 wordt, de maanden December tot Maart waarin weinig of geen kaas wordt gemaakt, niet medegerekend de opbrengst weder 25 pet. minder geraamd dan in dezelfde periode 1917/1918. Vermoedelijk zal dus voor het komende jaar op niet veel meer dan de helft der productie van 1916 mogen worden gerekend, in ieder geval zal het verre beneden de 100 millioen K.G blijven, waarop de persbaschouwingen zijn gebaseerd. 72 boor Kt A. nar s. (VUrK «n.) Heusch waar... Maar ik treur er niet oim, hoor Nou ken ik hem in eens, en ik schrik als ik er aan denk, dat ik 'n man met zoo'n karakter zou kunnen gekregen hebben... Heeft hij het uitgemaakt Ja... Maar waarom dan toch Wel, hij heeft een betere partij, een nicht te Rotterdam, wel veel ouder dan hij, maar ook vee! rijker dan ik. Hoe gemeen En schreef ie dat zoo pardoes Och, wie een hond wil slaan, kan gemakkelijk een stok vinden. Maar welke reden gaf ie dan op Verbeeld je Dat Brouwer veel bij ons kwam. Van W.illem wilde ze om Helena niet spreken. Die schilder uit Knokke... Dat is ■min. Maar hoe weet je het van die nicht Dat schreef ie er dan toch niet bij. Neen, daar is ie tc deftig voor... Daarbij mag niet vergeten worden, dat door indroging een zeker percentage der productie verdwijnt. De uitwisseling van krijgsgevangenen. Zaterdagmiddag is te 'sGravenhage de conferentie over krjjgsgevangenaan- gelegenheden fussehen de gedelegeerden van Duitschland en Engeland in de Ttèves-zaal btgennen. Gelijk men weet werd deze eerste bijeenkomst geleid door den minister van buitenlandsche zaken, jhr. Loudon. De verdere bijeenkomsten zullen na mens dezen bewindsman worden bijge woond door jhr. dr. van Vredenburcb, Hr. Ms. tijdelijk in Nederland vertoe- venden gezant in de Skandinavische rijken. Het eerst kwamen de Duitsche gede legeerden, die in een afzonderlijk ver trek werden geleid door een Neder- landseh gezantschaps-attaché, cn een kwartier daarna de Britsehe delegatie, eveneens geleid door een gezantschaps attaché. Vervolgens kwamen de gedelegeerden van beide rijken in de Tréves-zaal samen. Verwacht wordt dat de confe rentie 10 a 14 dagen zal duren. De ontredderde post- en telegraafdienst. De minister van waterstaat heeft de medewerking van zijn ambtgenoot van binnenlandsche zaken ingeroepen, om tot vermindering van Ihet aantal regee- ring'Stelegrammen te geraken en om tot intrekking van tijdelijke vergunningen over te gaan, indien dit zonder over wegend bezwaar -kan plaats vinden. Beperking van 'het aantal regeeringste- tegram-men, zegt de minister van wa terstaat, is noodig, wijl de toevloed van die telegrammen in den laatsten tijd een ongekende uitbreiding heeft verkregen, waardoor het particuliere telegramimenverkeer^waaronder ook de courantentelegrammen bebooren, op sommige trajecten en onverwachte tijdstippen gelheel op den achtergrond wordt gedrongen. Ernstige klachten zijn daarvan het gevolg. Er ware, naar eerstgenoemden minis ter voorkomt, imet ernst naar te stre ven, alle gedachtenwisseling, welke per post kan -plaats vinden, niet imeer per telegraaf te doen geschieden, en voorts er voor fe wa-ken, dat de -beslist noo- dige regeerings- of gewone telegram men zoo beknopt imogelijik zijn inge richt. Zich bij het vorenstaande aanslui tende, iheeft de minister van binnen landsche zaken aan -de Commissarissen der Koningin verzocht, de burgemees ters zoomede de plaatselijke vluchte- lingencoimité's van de wenschen van den minister -van -waterstaat in kennis te stellen en ihun -met aan-drang, na mens -hem uit te noodigen, slechts in onvermijdelijke gevallen per draad met hem en imet -de Commissarissen der Koningin van gedachten te wisselen. Uit de residentie wordt aas de „N. R. Ct." geschreven Om 6 uur uit Den Haag vertrokken, had ik gelegenheid te Breda persoonlijk aan te nemen een telegram, 3 uur 30 verzonden, om mijn komst tegen 8 uur te melden Een telefoon-verbinding, 's morgens halfnegen gevraagd met Maastricht, deed ik 'savonos 7 uurannuleerende rijks telefoon had net te druk. Postkwitanties 30 April afgegeven, iedere kwitantie pt-r afzondeilijk borde rel, acht dagen zicht, werden 23 Mei verrekend. Het postpersoneei bad het te En Anna vertelde nu, wat ze daarover vroeger te Middelburg had geihoord. 't ls min van liern, hoor Nou zitten we alle twee 'zonder vrijer, An na... Ja... V-oor mij is 't niks?.." ik "-heb er geen imeer noodig. Kom, kont... Hoor je nog wel eens van Willem? Toe, laten we nou over ham zwij- gen. Zeg het eens... Moeder is laatst weer eens naar Brugge geweest... en Willem zit nog altijd op z'n kamer. Met die meid Ja... En breed hebben ze 't niet, want Willem zeurt aan moeder om geld. En die geeft natuurlijk. Wel, Anna, ik heb Willem nog lief. Hij is- 't niet waard I Toch is 't -zoo. En kwaim ihij terug, Ik zou hem alles vergeven. Maar hij zou me niet meer willen... kijk eens, hoe mager... en zoo wit... Maar dat koimt gauiw bij. Neen, neen Moeder heeft van daag weer zoo veel o-m me geschreid. Ze weet meer dan ze me wil zeggen, meer over nt'n toestand, bedoel ik... O, 't is zoo Ihard, als ik nou al sterven moet. Foei, Helena, zulke gedachten. Kan ik 't helpen, dat ze telkens drukt (aldus de beambte aan wien weed gevraagd waar de afrekening bleef). Giro-verkeer. Een chèque, Vrijdag morgen per eersten post ontvangen uit Rotterdam, kon eerst Dinsdag daarop worden uitbetaald. Men had nog geen advies I Te Hilversum is een drukbezochte vergadering van commiezen-titulair en adjunct-commiezen der posterijen en telegrafie uit de provincie Utrecht ge houden naar aanleiding van den treu- rigen toestand, waarin deze takken van staatsdienst thans verkeeren. De ver gadering nam een motie aan, waarin als haar vaststaande overtuiging wordt uitgesproken, dat de hoofdfout van de zen toestand is gelegen in de tegen woordig gevolgde methode van recru- teeren en opleiden van het personeel, alsmede van de ondoelmatige organisatie hiervan. De vergadering droog in 's lands be lang met klem ér op aan, dat de reor ganisatie van het personeel langs den weg van het ontwerp van de vereeni- ging van directeuren bij den post- en telegraafdienst zoo spoedig mogelijk zal worden afgehandeld. DE „KONINGIN REGENTES" GETORPEDEERD. (Officieel). Volgens berichten uit Nederland zouden verschillende leden van de bemanning van de „Koningin Regentes" beiweerd hebben, idat het sclii-p getorpedeerd is. Na de door de -Duitsche regeering imet Nederland getroffen overeenkomst betreffende een veilige overtocht en de dienovereenkomstig aan de onderzee booten gegeven orders, is ihet volko- imen uitgesloten, dat de „Koningin Re gentes" -door een Duitsche duikboot beschoten is. Daarom moet de, overi gens in tegenspraak met uitlatingen van andere waarnemers staande, ver dachtmaking in een deel der Neder- lamdsohe pers, alsof een Duitsche duik boot schuld zou hebben aan het ver lies van iiet stoomschip en verscheiden imenschenievens, ten sterkste afgewe zen worden. Van ambtelijke Duitsche marine-zij- de ontvangen wij de volgende of.ficieeie verklaring •De Duitsche zeestrijdkrachten heb ben de strengste onders de schepen, welke bij de uitwisseling der gevange nen dienst doen, gelheel ongehinderd fe laten. In eenige Hollandsche bla-den is het vermoeden geuit, dat de „Koningin Re gentes" opzettelijk door de torpedo van een Duitsche duikboot vernietgd zou zijn, waaibij -bovendien een aanslag op de zi-ch aan boord -bevindende Engei- sche commissie in het voornemen zou ïhebben gelegen. Deze onderstelling is onhoudbaar. Het is buitengesloten, dat -het éen Duitsche iduiikboot bekend zou hebben kunnen zijn, dat -de Engelsche commis sie op een ihospitaaischi-p en wel juist op de „Koningin -Regentes" den over tocht -maakte. Het vermoeden eener torpedeering is he meer onwaarschijnlijk, waar Duit sche zeestrijd-krachten onmogelgk van te voren -weten konden, of niet uitge wisselde gevangenen van Duitsche na tionaliteit met de schepen medekwa- men, respectievelijk op welk schip zich Duitschers bevonden. Duitsche zeestrijd-krachten -moesten het Veeleer als zeker aannemen, dat zich op alle hospitaalschepen bij alle tochten van -Engeland naar -Nederland een aantal Duitsche uitgewisselde ge vangenen, waaronder zwaar vermink te, zouden bevinden. komen O, Anna, ik kan 's nachts zoo akelig zijn... Dan zie ik alles gebeu ren, de koets voor de deur, dc lijk koets, bedoel ik... Stil nou toc-h Neen, 't is heusch waar... Enjie dragers met hun hoogen "hoed op,'ai blij om hun gulden en hun glas wijn.. Hé, wat doe je nou toch vreemd 1 En dan in de buurt de gordijnen neer. De lijkbidder voorop, en de men- schen, die toch eens loeren en zeggen Zoo jong, 't is jammer. En de do-minee aan 't grat... En éen paar weken later ben ik weer vergeten... Als je zoo praat, ga ik weg... Neen, blijf nog wat Maar dan moet je vrooiijker zijn I Ja... O, 't is zoo maar eens een enkelen keer, dat die gedachten ko-men. Anders heb ik zoo'n verlangen om te blijven leven. Wat is 't leven toch mooi, als je gezond ben Maar dat word je i-mmers ook weer... Ja, hoor... Ik heb wel eens ge hoord, als je beter wil worden, dan word je het... Maar of ik nou al wil, 'k blijf altij-d even mager. En dan dat hoesten 't Moet z'n tij-d hebben 1... Ja... En ben je nou niet een heel klein beetje bedroefd om Gerard Noem -hem toch den weledelge boren heer Berends... Een beetje be droefd, neen hoor... niks! Ik voel me Een aanslag op die hospitaalschepen op hun weg van Engeland naar Neder land zou derhalve sleohts Duitsche be langen en geen -Engelsohe benadeeld hebben, waarmede de onboudbaanheid der vorengenoemde -merkwaardige on derstelling als voldoende aangetoond kan wonden geacht. Een der geredden van de „Koningin Regentes", -de matroos \N. B. Lam- brecht, deelde ons omtrent de ramp nog het volgende mede Jk was toen de ramp gebeurde in het logies der matrozen en -was aan -het schrijven van een -brief -aan mijn vrouw. I'k meende het geronk van een vliegmachine te hooren en zeide nog „daar 'heb je weer zoo'n vliegtuig". Nauwelijks had ik dit gezegd of ik hoorde een zware slag. Het licht ging uit en het dek vloog in stukken. Zoo spoedig -mogelijk holde ik de trap op en werden -mijn klompen stuk geslagen, -hoe dit gebeurde weet ik zelf niet, en ik -werd aan -mijn teen geblesseerd. Toen ik boven -was geko men rende ik naar het achterdek, doch ik kon niets zien van den stoom, doch deze -was spoedig -weggetrokken en toen renden wij naar de reddingsboot. Daar hing ik aan een lijn, maar de boot ging weg. ik sprong daarom te water en zwemmende -wist -ik een plank te grijpen en kon daarop zitten in af wachting -van -mijn spoedige verlossing. Terwijl ik op de -plank zat zag ik de reddingsboot omslaan en in mijn hachelijke positie, waar de minuten uren schenen, moest ik eenige oogen- btikken later waarnemen dat weder om een boot omsloeg. In deze boot zat o.a. de kapitein. (Omtrent zijn rediding hebben wij reeds de bijzonder heden medegedeeld). Nadat het schi-p gezonken was werd ik door een boot opgepikt en gelukkig gered. De heer W. J. J. C. Bijleveid te Lei den schrijft in -de „N. R. Ct." naar aan leiding van bet hoofdartikel van ge noemd biad oo-k door ons opgeno men bet volgende „Waarom richt u zich in -de laatste alinea juist tot de Duitsche regeering, terwijl u in het begin der derde in deze van een „groot raadsel" gewaagt Heeft u dan vergeten, dat er nog an dere, dan Duitsche duikbooten zijn vergeten, wat er -met de .Medusa" voor onze Noordzce-eilandep gebeurde en nog onlangs voor de'haven van Vlissingen geschied is De waarde van ontkenningen der Engclsche regeering is uit de bomaanslagen op onize ste den en d-orpen beruoht geworden. „Desavoueeren" van die zijde geheel overbodig. Deze nieuwe schanddaad ligt geheel in de lijn van hen, die onze reneering venweten, getalmd te hebben met Ide onderhandelingen van Januari jl„ doch zelf de telegrammen onzer reeders naar Amerika verduisterden." De redactie van de ..N. -R. Ct." geeft op deze -vragen 't volgende antwoord Wij Ihebbèn ons tot de Duitsche re geering gericht, omdat tot nu toe al léén van Duitsche zijde neutrale sche pen zijn vernietigd op de geniepige wijze, waarop de „Koningin Regen tes" is getorpedeerd. Deze -wandaad te verklaren plaatste ons -voor een raadsel, niet de wandaad zelve, die helaa-s allesbehalve een raad sel is. Wij hebben niet vergeten, dat er ook nietoDuitsChe duikbooten zijn, maar deze heb-ben nog nooit neutrale sche lpen vernietigd, noch oök Roode Kruis- schepen. Ware de boot op een -mijn ge'loopen, heel luchtig vandaag... net of ze me gezegd hebben die blouse hebben we niet meer, die is uitverkocht Eerlijk gezegd, ik had nooit veel met Berends op. Ik vond hem zoo stijf en pedant en vee! Ie gemaakt. Maar ik dacht dat jij nog al vée! van hem hield, Anna. Zeker... Maar nu hij z'n karakter zóó laat zien, is dat gevoel heeiemaa! weg... heusch, heelemaal hoor. Nou, dat is dan nog gelukkig... Ik heb meer gevoeld, Anna. Ja, Willem, 't is m'n broer, maar hij deed gemeen. O, hoe kon hij?... Ik liep hem niet achterna, hij kiwann 't eerst om mij; Maar, dat is voorbij, en -hij mag blij zijn van mij af te zijn... I-k ben geen meisje meer voor een knappen jongen. Mevrouw Raas kwam nu op de ka mer. Moeder, moeder, je hebt slecht nieuws over mij 1 zei haar dochter, moeite doerede qm te glimlachen. Mevrou-w keek Helena verschrikt aan en de zieke merkte dit, want ze hernam haastig Neen, hoor. Anna heeft me niets gezèi-d... Maar kind, wat zou ze je zeggen? Ja, ja, nou weet ik het zeker, dat je iets -verbergt. Wel neen, Helena Wat zou ik verbergen Wat de dokter gezeid heeft dan zou ons artikel anders geluid heb ben, juist ook na de ondervindingen te dien aanzien opgedaan. Maar de „Koningin Regentes" rs nu eenmaal getorpedeerd. De Engetsche ontkenningen. Daar over -hebben -wij meer dan eens onze -meening gezegd. De inzender zal zich wellicht berinneren, dat in bet geval van de bommen op Zierikzee onze cri- tiek op 'dc ontkenning niet weinig -heeft bijgedragen, om den schuldige -door de mand te doen vallen. Maar de door in zender opgesomde Engelsche gedra gingen hebben met de „Koningin Re gentes" niets te maken. En nu -zullen wij aan den inzender eens een paar vragen stellen. Is -hij -vergeten, hoe in bet geval van de „Tu- foantia" er een Duitsche ontkenning kwaim, en -hoe toen precies in den trant als nu de inzender bezigt, in de Duit sche pers is geïnsinueerd, dat de „Tu- bantia" -door een Engelsche onderzeeër getorpedeerd -was En wat is daarna toen gebleken Is de inzender de ont kenningen vergeten, die -aanvankelijk in het geval van de „Blo-m-mersdijk" ziin afgelegd Ook vergeten de ont kenningen, die bij de torpedeering van de „Sussex" zijn afgegeven Wij -besluiten -met eenige woorden van den inzender Deze nieuwe schanddaad ligt geheel in de lijn van wie gelijke schanddaden ihebben be dreven en die toen hebben ontkend, cn daarom -mochten wij oris tot de Duit sche regeering wenden. DE LAATSTE EER. Zooals een gevallen strijder in de plooien van 't vaandel naar rzijn laatste rustplaats wordt gevoerd, begeleid door zijn makkers, welke strijden voor dezelfde zaak, heeft men Zaterdag 't stoffelijk overschot -van den heer Smit, die stierf op zijn ipost, gehuld in de i vlag van dé maatschappij, wetke hij zoo trouw diende, van Rotterdam naar Vlissingen overgebracht. 't Was een droevige thuiskomst. Weer neigde een -dag der vreeselijke lente van 1918 ten einde. Zaterdag avond, de zoo blijde avond in vredes tijd. Maar kan men zioh tegenwoordig nog verheugen Volgt niet de eene slag op den anderen Weer -was er dezen Zaterdagavond een groote schare -aan 't station, toen de trein van zeven uur binnenreed. Deze trein -bracht -de gewonden mede. Hoe levendig werd men herinnerd aan de ramp, bii 'het zien dezer -mannen, welke er nog de sporen .van droegen, en die als 't -ware de aanraking van den dood hebben gevoeld. En -wel-k een ontroering oo-k greep ieder aan, toen daar de kist werd ge dragen met 't zielloos overschot van een algemeen bekenden en geachten man, zoo trouw in zijn dienst, zoo vriendelijk in zijn o-mgang, een der oudste ambtenaren van de lijn, en die aan -den avond van zijn leven bijna, zoo jammerlijk sterven moest. Wel -mochten te Rotterdam èn de Nederlandsche èn de Roode Kruisvlag hem ten afscheid groeten, want in dienst van bet smart lenigend Neder land, in dienst van het Heilig Rood Kruis is de heer W. Smit gevallen. Het heilig -Rood Kruis Mogen we het -zoo niet noemen, het Kruis dat daar liefdevol schittert boven al de gruwe- lii-ke ellende van dezen tijd Te Rotterdam schreed de stoet tus- schen de bemanningen van de Roe land" en de „Sindoro", en -vóór de kist droegen -makkers der „Koningin Regen tes" -de kransen van de directie der Rotterdamsche Lloyd en -der afdeeling Heusch, niks... De heer Raas was ook thuisgekomen en trad op dit oogenblik de kamer binnen. Vader, zeg u 't me dan 1 hernam de zieke. Moeder verbergt iets voor me, wat de dokter verteld beeft. Man smeekte de moeder ang stig. Ja, moeder, u verraadt u, riep de dochter... Wel ja, kind, je moet hef weten, sorak de vader. Er is geen hoop meer voor je. O, man toch kreet mevrouw Raas verwijtend. Jawel, Helena, er is noc hoop.... Zoolang er leven -is, is er natuur lijk h-oop, vervolgde haar echtgenoot. Maar voor *t zieteheil is het noodig, dat een men-sch ook naar de andere zijde durft te zien, naar die van de schadu wen... Waarom ons kind te wiegen met valsche hoop!... Voorbereiding zal beter zijn Hoe kan je 't doen kloeg de be droefde moeder... 't ls wreed Helena was diep geschokt. Toch be- heersohte ze zich en vroeg schijnbaar gelaten Vader, wa-t heb Lk dan De tering... Neen, neen, de dokter Vergist zich, verzekerde de vrouw... (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1918 | | pagina 1