MAANDAG 3 JUNI. m o. 12® 1918 ss GEMEENTEBESTUUR BUNNEN LAND FEUILLETON VLISSINGSCHE COURANT ADVERTENTIE-PRIJS Va* 14 regels: 8.60 voor iedere regel meer 15 centplaatsing 3)2 X bij abonnement speciale prijs. Recla mes 30 cent per regel. Dienstaanbie dingen en «Benstaanvragen 7'/a cent per regel, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels 1.iedere regel meer 15 cent. ABONNEMENTS-PR1JS Voor Vliseingen en gemeenten op Walcheren 1.55 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.75. Afzonderlijke nummers 3 cent. REGEERINGSGOEDEREN. Burg. en Weth. van Viissingen bren gen ter dlgemeene kennis dat ingevol ge hunne kennisgeving van 28 Februa ri 1917, beihoorende bij de voor hunne gemeente geldende distributieregeling van regeeringsgoederen dd. 12 en 19 Februari 1917 A no. 213, gedurende de week van 3 Juni tot en met 8 Juni 1918 verkrijgbaar is op bon no. 49 3 K.G. AARDAPPE LEN a 0.061/2 per K.G. Op bon no. 44 1 ons RIJST a 0.20 per K.G. Op bon no. 28 1 ons GORT a 0.26 per K.G. Op Havermoutbon no. 16 2'/2 ons PEULVRUCHTEN van diverse soorten. Op bon no. 40 1 STANG ZEEP a 0.28 a ƒ0.30 per stang. Op Varkensvleeschbon 16 1/2 pond visch a 0.28 per K.G. Viissingen, 1 Juni 1918. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. P. v. ROSSUM Jr. ONVEILIGHEID VAARWATER. Schietoefeningen. De Burgemeester van Viissingen maakt aan zeevarenden bekend dat gedurende het tijdvalk van 1 Juni tot en met 30 September d.a.v. van ai het eiland Voorne schietoefeningen zullen worden gehouden. De voor de veiligheid te nemen voor zorgsmaatregelen liggen voor belang hebbenden ter Secretarie dezer ge meente ter inzage. Viissingen, 1 Juni 1918. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Vroege aardappelen. De minister van landbouw heeft aan de burgemeesters een circulaire gezon den betreffende de vroege aardappelen. Na ampel overleg te hebben ge pleegd met zijn adviseurs ter zake, heeft Z. (Exc. gemeend, daf vroege aardappelen niet op dezelfde wijze moeten .wonden gedistribueerd als met de winteraardappelen is geschied, doch dat een systeem moet worden gevolgd, ■hetwelk die distributie zooveel moge lijk nabij komt. Als basis voor dit systeem dient het vervoerveifood. Het ligt in 's ministers bedoeling 'het venvoervenbod onverzwakt te 'handha ven tot het oogenlblilk, waarop mag wonden aangenomen, dat behoorlijke hoeveelheden aardappelen voldoende ontwikkeld zijn oim te wonden gerooid. De minister stelt zich voor, dat zulks in ihet begin van de laatste week van Juni het geval aal kunnen zijn, bij zéér gunstige weersgesteldheid misschien DOOR JL. HA ETS. 66) (Haiti* TNtoiei.) Maar wat is er dan gebeurd De heer Hagens vertelde alles. De schilder was geheel verbauwereerd. Hoe kon hij zei ihij verontwaar digd. Wc zijn allen te goed g^loovig geweest. Willem werkte veel en goed, sprak altijd zoo teer van Helena, ging om haar dien Martens uitmaken... en fk was dikwijls weg... 't zij te Brugge, 't zij te Ieiperen... O, hij is verantwoordelijk en hij alleen, viel de koopman Brouwer in de rede. De Vlaamsche schilder ging wat la ter diep onder den indruk van ai 't ge hoonde been. Juffrouw Latour wenkte hem, en hij sprong van zijn fiets. Wel, ik heb u na Oudejaarsavond niet meer teruggezien, zei de dame. Koun nu toch eens even bij me praten, ik vind schilders zoo interessant... Neen, juffrouw, ik heb geen tijd. En ook, ge wilt me eens uitlhooren over eerder. Het vervoervehbod werkt der halve tot dat tijdstip als een rooiver- bod en voorkomt, dat de aardappelen te 'vroeg gerooid wonden ten koste van de kwantitatieve opbrengst. De productiekosten, verhoogd met matige winst voor den producent, wor den geraamd in den beginne te bedra gen 14 cent per K.G. Voor vracht van de veilingen naar de gemeenten en vendiensten van den grossier en den winkelier moet dit bedrag gemiddeld met 3 cent per K.G. worden verhoogd, om te komen tot den prijs, welken de consument zou moeten betalen, indien de producent een loonenden prijs zou kunnen toekomen. De prijs zou dus in den beginne 17 cent moeten zijn. 'Echter acht de minister dit te hoog. Hij is van oordeel, dat de maxi/mum- kleinihandelprijs (prijs voor den consu ment) voor de groote aardappelen dit jaar voorloopig zal moeten zijn 12 cent per K.G., voor .poters of drielingen 2 cent lager. ■Naarmate de oogst toeneemt, zal de prijs iets lager worden gesteld. In het nrijsverschil (in den beginne 5 cent per K.G.), hetwelk de2e bedra gen lager zijn dan zij zouden moeten zijn om den producent een loonenden prijs te waahborgen, zal het Rijk 9|10 moeten bijdragen. De Koffievoorraad In verband met den geringen voor raad koffie, nog in ons land aanwezig, deelt het Rijks Distributiebureau voor thee en koffie mede, dat de tot heden verstrekte koffie-rantsoenen aan hotels, café's, restaurants, wachtkamers, kajui ten en dergelijke niet gehandhaafd kun- ken blijven. Om bovengenoemde reden za! dan ook het eerstvolgend rantsoen vermin derd worden en kunnen verzoeken om verhooging tot op het vorig rantsoen niet worden ingewilligd. Er zijn hier te lande nog ongeveer 50000 balen koffie voor de distributie aanwezig. Er worden maandelijks on geveer 10000 balen verbruikt, zoodat als er geen nieuwe aanvoer mocht komen wij nog tot October een kopje koffie kunnen schenken. Aanvu'lings-rantsOenen. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft tot de gemeentebestu ren de volgende circulaire gericht Het is mij gebleken, dat in sommige gemeenten, waar voldoende aardappelen beschikbaar zijn, om de bevolking het volle rantsoen van 4 K.G. per hoofd en per week te doen toekomen, des niettegenstaande aanvullings-rantsoenen voor rijst on peulvruchten verstrekt worden. Zulks is niet in overeenstemming met mijn bedoeling, aangezien .toch de extra verstrekking van rijst en peul vruchten uitsluitend plaats vindt tot aanvulling van eventueel tekort van het aardappeienrantsoen. Mochten in uw gemeente voldoende aardappelen beschikbaar zijn ef moch ten bepaalde inwoners in uw gemeente over voldoende aardappelen beschikken, dan zal ik het ten zeerste op prijs stellen, indien in deze gevallen geen verstrekking van rijst of van extra peul vruchten plaats vindt. Ook moge ik er uw aandacht op vestigen, dat de verstrekking van extra rantsoenen voor hooiers en maaiers uitsluitend behoort te geschieden aan personen die van hooien en maaien hun speciaal bedrijf maken. Het is dus uitgesloten, dat landbouwers en boeren arbeiders in het algemeen in aanmer king komen voor het ontvangen van Hagens... Ga er zelf heen, tnadamke I Brouwer zat al weer reeds op 't za del, gereed om door te riiden. Welk een beieediging riep juf frouw Latour, eensklaps nijdig wor dend. Net of we 't niet weten van Wil lem en die mekt Éhwel, waarvoren aaag je er mij da-n over tk ben zeker ook van die soort Welke soort... van die als gij en anderen, met oogjes die altijd blinken, van curiositeit en roze lipjes, die eeuwig o.p en neere gaan van 't danig babbelen en tateren Juiste contrarie, madamke, dat heb je nu al twee keers ondervonden. Allez, smakelijk eten, 't Iaat daar al tiwaakve 1 En Brouwer trapte verder. Bij Mar tens stond het heele gezin op de stoep en keek hem star aan, maar de schilder was dadelijk buiten Sluis en snel reed hij langs den weg Sint-Annewaarts, dan tot Schapenburg, waar hij een dreef insloeg, om zoo spoedig moge lijk te Knokke te zijn. Hij kwam lang voor Willem thuis. Deze vermoedde niet, dat Brouwer ook te Sluis geweest was. Nu al terug? vroeg de Vlaming. Ja... Een vervelende historie 1 Weer iets eoht Sluisoh 1... O, dat klein geestig nest 1 Is me dat een gat 1... Maar biecht 'ne keer 1 't ls nog al serieus, hoor ik 1... extra rantsoenen gedurende den hooitijd. Met den meesten aandrang verzoek ik u met het vorenstaande rekening te houden. Boter- en margarineprijzen. De minister van landbouw beeft in getrokken zijne beschikking van 2 Januari 1917, waarbij werd aangewe zen 'het artikel nonmaa! bak- en braad vet. Aan de lijst van goederen, krachtens de .Distrifoutiewet zijn toegevoegd mar garine-melange A, houdende 25 na tuurboter, en margarine-melange B, houdende 50 natuurboter. De minis ter beeft vastgesteld de volgende maxi mum-inkoopprijzen, door de gemeenten te 'besteden voor normaalnmargarine 1.27, margarine-melange A 1.71, margarine-melange B ƒ2.16, boter 2.82)4, alles per K.G. De minister beeft voorts de volgende .maximumprijzen vastgesteld, telkens respect, in den groothandel, den tus- schenbandei en den kleinhandel Voor nonmaal-margarine 0.85, ƒ0.871/, per K.G., ƒ0.50 per )4 E.G. en ƒ0.25 per K.G. Voor margarine-melange A 1.20, 1-22H. en 1 40 per K.G. Voor margarine-melange B: ƒ1.95, 1.97)4 en ƒ2.20 per K.G. Voor boter2.82)4, ƒ2.90 en ƒ3.20 per K.G. Aan de gemeentebesturen wordt in overweging gegeven, normaal-imanga- rine-melange A, margarine-melange A en boter te verstrekken aan grossiers en aan detaillisten respectievelijk tegen de hier laatstelijk vermelde prijzen. Bepaald is dat .maximum-inkoopprij zen en maximum-verkoopprijzen, wor den verhoogd met 0.10 per K.G. voor wat betreft normaal-margarine, mar garine-melange A, margarine-melange B en boter bereid onder rabbinaal toe zicht. De aangegeven maximum-inkoop prijzen zijn te verstaan franco station van bestemming, spoor, boot of laatste veer. Maximumprijzen visch. De minister van landbouw 'heeft A. toegelegd aan de lijst van goe deren, vastgesteld ingevolge art. 1 der Distributiewet 1916 zoetwatervisch 8. I. vastgesteld de volgende maxi mum inkoopprijzen, door de gemeente te .besteden 1. voor zeevisch a. kleine schel- visch (lengte tot 37 cM.) gestript ƒ29.75, ongestript ƒ22.15; 'b. wijting 1 ƒ24.15, ƒ18.45; idem II 15.75, 12.35 c. kleine 'gul (lengte tot 55 cM.) 30.20, 24.85 d. kleine poon en pieterman 16.35, 13.75 e. ihors- makreel ƒ11.35, 9.75 f. makreel ƒ32.15, 26.35 g. kleine schol (lengte 20—35 cM.) ƒ23.75, ƒ19.75, alles per 50 K.G. 'h. gemarineerde baring (zon der staartvin) 0.05)4 P*r stu.k i. Zuiderzeeharing (versohe, zachte) ƒ8.10; j. Zuiderzeefoakiking (baktook- king, zachte) ƒ9.55 k. Zuiderzeebok- king (bande) 10.10, alles per tal van 200 stuks 1. spiering 0.30 per K.G. 2. voor zoetwatervisch, t.w. voor zeelt 1.30 .per K.G. XI. vastgesteld de volgende maxi mum-prijzen 1. voor zeevisch a. kleine schei- visch (lengte tot 37 cM.) in den tus- seherihandel 10 per 50 K.G., in den kleinhandel 28 ct. per K.G. to. wijting ƒ9.50, 27 ct. c. kleine gul (lengte tot So.cM.) 10, 28 ct. d. kleine poon en pietenman 9.50, 26 ct. e. horsmakreel 7, 22 ct. makreel 12, 32 ct. g. kleine schol ((engte 2035 cM.) 10, 28 ct. h. gemarineerde baring (.zon der staartvin) 0.05)4 per stuk, 7 ct. Serieus... Ja, te Sluis is alles se rieus... Als er een hondje op de stoep van den burgemeester speelt, moet de veldwachter koimen om ze weg te ja gen 1 Je draait om den pot 1 Menschen als ik draaien nooit om den pot. Zulke uitdrukkingen moet je tegen mij niet gebruiken I Ge zijt toch niet ziek, zeker Hoor ik nu noig wat Ocb, 't heeft niks te bettekenen. Maar die pek van een Raas mot alles opblazen I O, er is wat met Raas? -Nou ja... ik heb wel eens een paar keer metTrien gesproken.En Sluis maakt daar iets als een geheim hu welijk van... nou je kent ze er!... E11 ze hebben dat pardoes aan Helena verteld, die er de koorts van heeft ge kregen... en dat heet dan natuurlijk, dat ze op sterven ligt. Haar harde, zotte, dweepende vader jaagt ze dag aan dag de koorts op 't lijf. Hij ver moordt ze, maar ik ben natuurlijk weer 't schurftig schaap En was dat alles? Ja... Maar van een strootje ma liën ze in dat vuile nest een balk... 't ls of ik Helena vermoord heb De Wiesmans, de Mariens, jufvrouw La tour, Vonk, heel de vereeniging van lange tongen zal natuurlijk rammelen, dat Sluis er van schudt 1 En Raas per stuk i. Zuiderzeeharing (versche) 3 per tal van 200 stuks, 2 ct. per stuk; j. Zuiderzeebakking (bakbokking, zachte) ƒ4, 2)4 ct. k. Zuiderzeebok- king (bande) 4.75, 3 ct. I. spiering ƒ8 per 50K.G., 22 et. per K.G. m. ge bakken regeeringsvisoh anders dan spiering 0.90 n. gebakken spiering 1.30 per K.G. 2. voor zoetwatervisch t.w. voor zeelt in den tusschenlhandel 70 ct. per K.G. i-n den kleinhandel 90 ct.. per K.G. 1I1II. Aan de gemeentebesturen in overweging gegeven, bovenvermelde visohsoorten ter verdere distributie te verstrekken aan detaillisten, tegen de maximum tusschenhandelprijzen IV. bepaald, dat de sub 1 vastgestel de inkoopprijzen gelden franco station van bestemming, spoor, boot of laatste veer, kosten van venpakking, ijs e.d. inbegrepen. Garens en kleedervoorziening. Het bureau voor -mededeefingen in zake de voedselvoorziening meldt De inbezitneming van garens in ver schillende fabrieken houdt verband met de plannen, om, voor zooverre de be schikbare grondstoffen dit zullen toe laten, te voorzien in de 'behoefte van onderkleeding tegen matige prijizen. Daartoe is 'het noodig, een zoo volle dig mogelijk overzicht te erlangen van de garens, die nog in oris land aanwe zig zijn en geschikt blijken voor het genoemde doel. Ten' deele zal men af- valgarens kunnen bezigen, maar toch slechts in beperkte mate. Het is daar om noodzakelijk gebleken maatregelen te treffen, opdat de garens, die er nog zijn, niet worden gebruikt voor goede ren, waaraan niet in de eerste plaats behoefte bestaat. Om deze redenen zijn dus bij ver schillende fabrieken de garens in ibezit genomen door de regeering. lntussohen mogen de reeds gesterkte (kettingga rens worden opgebruikt. Evenzoo is reeds de inbezitneming 'hier en daar opgeheven, wanneer bleek, dat slechts 'kleine partijen aanwezig waren, of wel noodzakelijke artikelen werden gefa briceerd of wel nu reeds kon worden uitgemaakt, dat de garens niet ge schikt waren voor de vervaardiging van onderkleeding. Er wordt derhalve naar gestreefd de fabrieken zoo min mogelijk hinder te bezorgen, en imen hoopt spoedig ge reed te zijn met een definitieve rege ling. Vóórop staat echter het groote belang der voorziening met onderklee ding. Intusschen worden reeds nu en dan aan versohillende plaatselijke steunco- rnité's en gemeenten door het Kon. Nat. Steuncomité partijen katoen en andere manufacturen toegewezen, die door het Rijks Manufacturenbureau in besla" zijn genomen. De behoefte aan onderkleeding doet zkfo reeds /dermate 'gelden, dat het niet wenschelij'k wordt geoordeeld met de verstrekking te waohten, totdat wellicht zoo groote voorraden ter ibesdhikking zijn, dat een algemeene distributie zal kunnen plaats vinden. Daarom worden nu reeds naar ge lang er in beslag genomen voorraden aan het steuncomité worden overge dragen, deze kleinere partijen toege wezen aan bepaalde gemeenten. Regeling vetdistributie. De /minister van landbouw heeft vastgesteld een vetdistributieregeling en 'heeft naar aanleiding daarvan tot de /burgemeesters de volgende circulaire gerioht Gelijk in mijn circulaire, dd. 19 April preeken, en m'n oude begon ook al weer met zijn kuren Maar wat was dat van die pho to's vroeg Brouwer bedaard. Hagens keek hem vreemd aan. O, weet je de historie? vroeg hij. En nou doe je zoo geheimzinnig. Ke rel, ik merk het, dat je ook al veel in Sluis komt. Zoo I Wel, ik kom van je huis Nou Ja... per fiets. En je doet net of je van niks weet 1 Dat is gemeen 1 Wat gij doet, dat is gemeen. Bah, dansen en zwieren met die sluns 1 Je zwijgt over Trien 1 O, je verdedigt ze nog Ja... Ze is fatsoenlijker dan heel die rommel in Sluis. Dat had je moeten bepeinzen, toen je achter Helena ging Arm meisje. Je kunt naar den duivel kropen Ik pak hier alles wat van mij is bijeen. Gaarne... Je kunt naar de Zee meeuw gaan Wil je je bek houden 1 riep Wil lem dreigend. Jongen, hernam Brouwer kalm, ik ga me niet dul maken, maar probeer niet me aan te raken, want dat ik m'n man sta, zul je ondervinden... Verhuis rap, want tussohen oris is 't uit Wel ja, je ben ook al te fatsoen jl., reeds is uiteengezet, zullen de vet- kaarten met de wisselbons a 10 gram slechts in twee soorten verkrijgbaar wonden gesteld, te weten .voor nor maal-margarine en voor boter. Zulks geschiedt op grond van de omstandig heid, 'dat in 'het algemeen hotels en daanmede gelijk te stellen inrichtingen voor het bereiden van spijzen uitslui tend van boter gebruik mogen maken immers alleen aan vollksiogementen, volksgaarkeukens ejd. is het toege staan ook andere vetten dan boter te bezigen. In verband 'hiermede zou zich nu de /moeilijkheid 'kunnen voordoen, dat de houder van een margarinekaart of van een der soorten /melange/kaarten in een hotel of restaurant zijn vetbon a 250 gram niet kan inwisselen voor een kaart met wisselbons, doordien de soorten vet, waarop Ihij reöht heeft, door bef hotel niet mogen geforui/kt /wonden en bijgevolg ook niet door het Ihotel verstrekt 'kunnen worden. Met het oog daarop is door mij be paald, dat de houders van kaarten voor normaal-margarine of voor margarine- melange in hotels een vetbon a 250 gram zullen kunnen inwisselen voor een boterkaart .met wisseldbons a 10 gram bij inlevering van de losse bons a 250 gram van normaalnmargarine- /kaarten en mélange-kaarten zal de ho telhouder geen normaal-margarine of imargarine-mélange, doch uitsluitend boter terugontvangen. Geeft de 'houder van een melange- kaart in vol'ksiogementen of daarmee gelijkgestelde inrichtingen een vetbon a 250 gram af, dan ontvangt hij een noKmaal-margarinekaart met wissel bons a 10 gram bij inlevering van de bons a 250 gram ontvangt de houder van 'het logement naar verkiezing mar garine-melange of normaal-margarine terug. Deze regeling levert naar mijn mee ning voor den houder van de melange- kaarten /weinig bezwaar op, aangezien de wisselbons geldig zijn gedurende de gelheele periode van het eerste tijdvak (13 weken), zoodat daarom tijdens de ze geheele periode in (hotels, respectie velijk volkslogementen en de daarmede gelijkgestelde inrichtingen, boter, res pectievelijk nonmaalmargarine kan worden verkregen. De nood der tijden en het klein verlof. Naar aan „De Tijd" wordt medege deeld, moet het aantal militairen, die uit klein verlof vrijwillig naar den troep zijn teruggekeerd, reeds ongeveer 16.000 man bedragen. De groote werkloosheid en bij velen zelfs de groote moeilijk heid om behoorlijk aan woning, voe ding en kleeding te komen, zijn zoovele oorzaken, zegt het blad dat men de kazerne of het kantonnement prefereert boven het eigen huis. Indien het genoemde cijfer juist is wanneer reeds opgave omtrent het ge tal teruggekeerden aan de korpsen ge vraagd werd, is het getal bij het Aig. Hoofdkwartier bekend zal zeer zeker, naar we veronderstellen de minister van oorlog gevolg kunnen geven om zijn voornemen om andere dienstplich tigen, die wel werk of betrekkingen hebben, met onbepaald verlof te zenden. m Jaarwedden gemeenteambtenaren. De raadscommissie voor de .herzie ning van de salarissen van alle ambte naren en werklieden te Watergraafs meer is blijkens 'het tbans verschenen rapport met 'haren aibei'd gereed geko men. Voorgesteld .wordt water en lichtbedrijven,directeur 35005000, adminisjrateur 230©—3000, boek- lijk voor me Zeker, schilders hebben ook hun eer Hagens gooide zijn bezittingen op een hoop. Je woorden kun je sparen, zei hij. Van joü mot ik geen preek hooren Ik zal een man om m'n boeltje sturen Goed... En ik hoop je nooit terug te zien. •Ga jij maar om Truida Martens, die heeft centen In zulke zaken zou je maar een' slechte raadgever zijn... Dat heeft de arme Helena ondervonden... En trek er nou uit Smerige krenteoman... en dat noemde zich artist, dat noemt zich vrij 1 En met een vloclk verliet Willem woedend de woning. Daar is geen befernis meer aan, mom/pelde Brouwer. Zoo'n cynisme. Maar hij zal '1 wel voelen, wat hij te gen dat meisje misdeed. Dan is het te laat, want hij zit in de strikken van die lodder u)t de Zeemeeuw. Even later kwam er een man inet een Steekkar. Hij laadde Willems be zittingen op, de doeken, het schilders- gerief, een koffer kleeren en ook het ijzeren ledikant, de kom en de kan, de. handdoeken gaf Brouwer mee. En zoo verhuisde de zoon van koopman Hagens. (Wondt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1918 | | pagina 1