Tirtakn Ma VRIJDAG 17 iVIEI. GEMEENTEBESTUUR FEUILLETON -aa Mo- IIS ^■gggg^gggg^iL-aja^'g^s! »i@ VL1SSINGSCHE COURANT ADVERTENTIE-PRIJS Van 14 regels ƒ0.60 voor iedere regel' meer 15 centplaatsing 3|2 X 1 bij abonnement speciale prijs. Recla mes 30 cent per regel. Dienstaanbie dingen en dienstaarivragen 7'/2 cent per regel, bij contante betaling. Familiebericfoten van 16 regels ƒ1.iedere regel meer 15 cent. ABONNEMENTS-PRIjS Voor Vlissingen en gemeenten op Walcheren 1.55 per drie maanden. Franco door het geheeie rijk 1.75. Afzonderlijke nummers3 cent. REGEERINGSGOEDEREN. Burg, en Weth. van Vlissingen bren gen ter aligemeene kennis dat ingevol ge hunne kennisgeving van 28 Febru ari 1917, ibehoorende Ibij de voor hunne gemeente geldende distrübutieregeling 'van regeeringsgoed-eren dd. 12 en 19 Februari 1917 A no, 213, gedurende de week van 18 Mei tot >en met 26 Mei 1918 verkrijgbaar is Op bon no. 48 2 K.G. 2ANDAARD- APPELEN a 0.05 >/2 per K.G. en 2 K.G. KLEI AARD APPELEN a 0.06'/2 per K.G. op bon no, 42 1 ons RIJST a 0.20 per K.G. op bon no. 26 >/2 ons GORT {voor zoover voorradig) a 0.26 per K.G. on bori no. 40 >/2 ons BAK- EN BRAADVET a 0.80 per K.G. op bon no. 40 3 ons PEULVRUCH TEN (N.B. uitsluitend Groene Erwten) a ƒ0.22 per K.G. op bon no. 38: 1 stang ZEEP a 0.33 per stang. Vlissinigen, 17 Mei 1918. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOÜDEKERKE. De Secretaris, J. P. v. ROSSUM Jr. BADEXPLOITATiE. Burgemeester en Wethouders vtin Vlissingen, brengen ter openbare ken nis, dat het badseizoen den Isten Juni a.s. zal worden geopend, terwijl reeds vanaf den ISen Mei a.s. de gelegen heid zal openstaan, om van dc strand stoelen gebruik te maken. Vlissingen, 14 Mei 1918. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOÜDEKERKE. De Secretaris, J. P. v. ROSSUM Jr. BROOD VOOR MILITAIRE VERLOFGANGERS. De Burgemeester van Viïssingeü maakt bekend dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft goedgevonden te bepalen dat in zijne beschikking zal gelezen worden (in nlaats van voor lederen verlofdag 250 gram wat brood en 1 K.G. aardap pelent. a. Voor iederen verlofdag 1 K.G. aardappelen en 'een rantsoen wit brood gelijkstaand -aan hetgeen per dag aan de burgerbevolking wordt toegestaan. Vlissingen, 17 Mei 1918. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOÜDEKERKE. VETKAARSEN. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft goedgevonden de vastgestelde maxi mumprijzen voor vetkaarsen te wijzi- DOOR HANS. 53 (ffiSnK JHÜOdlB.) Maar sta jij dan onder de macht van Hagens z"'n zoon vroeg vader Raas gemelijk. Onder zin macht, wel neen Hoe komt u er aan Willem Hagens commandeert, en ze gehoorzamen allen. Die familiari teit van de laatste dagen begint me te vervelen. Maar, man toch, suste moeder, Willem is nou heel, fatsoenlijk gewor den. Ik heb geen goed oog o.p hern 1 At die jongens met lange haren en flu- weelen jasjes staan me niet aan, en de zinnen ziin gewoonlijk net zoo lis tig gekruid als hun das. En dat leeft maar of er geen God en gezag meeir is. Vader] n overdrijft toch weer, zei Helena. Natuurlijk, wij overdrijven altijd. Willem Hagens is beter geworden, maar meent ie het Ja, vader verzekerde het meisje. gen en die met ingang van heden vast te stellen als volgt- Grootbandelprijs ƒ2.30 per K.G. Tussohenlhandelprijs ƒ2.45 per K.G. Kiemhandeilprijs 2.60 per K,G. Vlissingen, 17 Mei 1918. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOÜDEKERKE. ONGESCHILD EIKENHOUT. De 'Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heelt goedgevonden te bepalen i. 'Het vervoer van ongeschild eiken hout uit eenig deel eener gemeente naar alle andere deelen des Rijks, het zij in of buiten die gemeente gelegen, is verboden. 11. Ontheffing van dit verbod kan op aanvrage .worden verleend, door dc Di rectie van het Rijksdistributiekantoor voor Huiden en Leder, Bezuidenihout- scheweg 189, 's-Gravenhage. Hl. De beschikkingen van 26 No vember 1917, 1110. 1177, en van 4 ja nuari 1918, n-o. 1814, beide afdeeling Crisiszaken, bureau Vervoer, betref fende verbod -van vervoer van hout per spoor, blijven ongewijzigd van kracht. Voor ieder vervoer van ho-ut per spoor of 'tramweg zal derhalve, eene ontheffing als sub II van deze be schikkingen bedoeld, ontheffing van de beschikkingen van 26 November 1917 en 4 Januari 1918 moeten worden ver zocht en verkregen. Een verzoek -om eene ontheffing van laatstbedoelden aard behoort te worden gericht tot de afdeeling Crisiszaken van hef Depar tement van Landbouw, Nijverheid en Handel, bureau Vervoer, onder over legging van de,' van hei Rijksdistribu- t-iekantoor voor Huiden en Leder ver kregen ontheffing van het onderwer- pelij'ke verbod. Vlissingen, 17 Mei 1918. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOÜDEKERKE. BINNENLAND Tweede Kamer. Beslolen werd om aan de lijst van onderwerpen toe te voegen, o.a. dat betreffende den rechtstoestand der geïn terneerde krijgsgevangenen. Voorts werd besloten om cie enqsête- voorstellen-Marchant er. Van Raalienog aan de lijst toe te voegen, indien de memorie van antwoord en het eindver slag tijdig zijn verschenen. Hetvooistel- Troelstra toi aanvulling van hel Regle ment van Orde (invloed der Kamer op de buiter.lar.dsche aangelegenheden) werd na eenigc discussie onder aan de agenda geplaatst. Aan de orde was daarna de voort zetting van de behandeling der wets ontwerpen tot het langer in dienst houden of tot verlenging van den duur van den dienstplicht der landweer en militie en van den landstorm, zoomede de motie-K. ter Laan, luidende „De Kamer, van oordeel, dat er voldoende grond is om de landweer oefeningen in 1918 niet te doen doorgaan, gaat over tot de orde van den dag." De heer K. ter Laan verdedigde op nieuw deze motie. Hij acht de oproe ping ongewenscht, daar zij tal van mannen onnoodig uit hun zaken en ge zinnen rukt. Tegen een éentiaagsciie inspectie in de plaats ot dc streek van inwoning der met verlof zijnde mili tairen heeft spreker geen bezwaar, doch wél tegen een meerdaagsche oproeping. Minister de japge antwoordde dat de oproeping alleen geidt de lichtingen, die in 1917 niet onder de wapenen zijn geroepen voor herhalingsoefeningen. In genoemd jaar hebben de oudere met onbepaald verlof zijnde lichtingen wél herhalingsoefeningen meegemaakt, doch voor de landweerlichtingen 1916 a, b. c. en d, die aile eerst in het laatst van het jaar 1916 huiswaarts werden ge zonden, werd die oproeping voor kor ten tijd (vier dagen) wél noodzakelijk. De heer K. ter Laan handhaafde zijn motie. Een termijn van vier dagen zou toch ,ten eenenmale onvoldoende zijn om het doel, dat de minister zich voor stelt, ni. de mannen in hun nieuw ver band te ieeren kennen, te bereikerr. Ook de heer Oud verdedigde nog maals de ingediende motie. De heer Duymaer van Twist meende, daf, indien men een machine, die uft elkaar is gehaald, weer wil laten wer ken, daartoe alie orderdeeien noodig zijn. Aan '11 paar onderdeden heeft men dan toch niets. Daarom zal spreker vóór de motie-ter Laan stemmen. Ook de heer Eiar.d was van oordeel, dat oproeping van alie onderdeelen noodig zou zijn. Spreker zal vóór de motie stemmen. Minister de Jonge antwoordde nog, dat de oproeping siechis 450 man per ba taljon bedraagt. De opperbevelhebber had liever moer lichtingen opgeroepen gezien, doch daar 450 man per bataljon voldoende werd geacht om een oefening ie houden, heeft spreker om economi sche redenen van oproeping van meer lichtingen afgezien. De motie kwam vervolgens in stem ming er. werd met 38 tegen 17 stemmen aangenomen. (Tegen de heeren van ijzendoorn, van Rijckevorsel, de Monté Verloren, de Geer, Rutgers, IJzerman, Brumineikamp, Kooien, Nolens, van der Voort van Zijp, Beumer, de Wyckersloofh, van der Velden, Bongaerts en Loeff). De wetsontwerpen betreffende ver lenging van den duur van den dienst plicht der tegenwoordige miiiiairen werden daarop zónder hoofdelijke stemming aangenomen. Aan de orde was vervolgens het wetsontwerp tot wijziging en aanvul ling van de Lobdspensroenwei 1905. De lieer Oud betreurde het, dat de minister niet verder 'is gegaan. Bij ver gelijking onder üe ambtenaren steekt het pensioen tegenover het salaris zeer af met dat van de burgerlijke ambte naren. Een salaris van ƒ2600 veran- j derf b.v. in 1700 pensioen. Een loods- j schipper met f3750 salaris, had 1260 i en krijgt nu 1400 pensioen, en een zee-loods met 2500 salaris krijgt 1200 pensioen. Dat verschil tusschen salaris en pensioen is te groot. De loodsen hebben bovendien het nadeel van een herhaaldelijke keuring. Spre ker heeft er daarom op aangedrongen, dat de minister afgekeurden gelijk zou stellen in pensioen met hen, die een ongeluk in dienst hebben gekregen. Overweegttde minister dat nog? Het pensioen dèr weduwen is evenzoo la ger dan dat bij de burgerlijke ambte naren. Nog dezer dagen kreeg spr. een schrijven van een weduwe van een loods, die van de 1400 salaris van haar man slechts 100 pensioen krijgt. Ware zij de weduwe geweest van een burgerlijk ambtenaar met 1400 dan had zij ƒ600 gekregen. Hoe vindt de minister dat verschil Spr. dringt erop aan, dat aan de wet terugwerkende kracht worde verleend. De minister z-öekt blijkens de memorie van ant woord naar een grerts. Inderdaad, is de grens niet gemakkelijk te vinden. Re kent men tot 1908 terug', dan klagen de gepensioneerden van 1906. Maar daarom heeft spr. ook een amende ment ingediend, dat een oplossing geeft, die billijk is.' De heer Ter Laan (Rotterdam) be sprak d.en grondslag van het pensioen, dat blijkt te zijn afgeleid uit het inko men en de positie van een kapitein van een lichtschip. Het systeem van -dezen minister ten aanzien van de pensioe nen der loodsen keurt spreker af. Hij hoont, dat de minister ermede zal breken, om een logischer en beter systeem te ontwikkelen, dat een goe den grondslag voor de berekening van de pensioenen zal bieden. Bpr. steunt hetgeen in het voorioopig verslag ge zind is ten aanzien van de grootte der pensioenen. De terugval van hel sala ris o.p het pensioen is te groot. Een terugval van 2300 a ƒ2400 tot liet bedrag, dat de minister op 55-jarigen leeftijd' als pensioen stelt, is te groot. De minister herziene daarom deze re geling. Spr. betoogde voorts, dat het ioods- personeel in het 1ste district gelijk pensioen behoort te 'hebben als dat in het 4e en het 5e district. Aan liet amendement-Oud zou spr. zijn stern niet onthouden, in elk geval zo-u spr. wensehen, dat aan deze re geling terugwerkende kracht werd ge geven tijdens den mobilisatietijd. Spr. stelde dus voor, art. 2 in dien zin te wijzigen. Het vrijgeleide voor onze schepen. Onderhandelinggn over een regeling met Duitschlancl betreffende het waar borgen eener veilige vaart aan onze schepen,voorioopig meer in het bijzon der van die, welke in ruil voor de in Amerika gereedliggende graanschepen zullen vertrekken, hebben thans te 's-Graven!hage plaats. De besprekin gen te Berlijn, waarvan wij dezer mel ding maakten, hebben ertoe geleid, dat aan onze regeerin-g nieuwe voorstellen zijn gedaan. („Hbld.")" Onze rijstschepen te Saigon. (O'ficieei.) Volgens een bij hei de partement van koloniën ontvangen te legram lieeii de consul van Frankrijk te Batavia medegedeeld dat onze sche pen te Saigon uitklaring zullen ont vangen. Onze voedselvoorziening. Het correspondentiebureau Vas Diaz meldt Een bij uitstek bevoegde deskundige op landbouwgebied, gevraagd naar de vooruitzichten van onze voedselvoorzie ning, gaf als zijn meening te kennen, dat de perspectieven voor tien aanstaan den winter veel en véél gunstiger zijn, dan die voor den winter 1917-18 het geval was mits, zoo volgde hierop, geen al te groote misslagen worden gemaakt. Duizenden teien nu op grooter of klei ner stukjes grond boonen en aardappe len. Zoo werd in Noord- en Zuid-Hol- iand alleen reeds 2000 bunders meer dan het vorig jéar met bruine boonen beplant. Ditzelfde geldt natuurlijk in meerdere of mindere mate voor de an dere provincies, zoodat, indien alles meeloopt, de opbrengst van bruine boo nen belangrijk grooter zal zijn dan ooit het geval was. En wat den te verwach ten aardappeloogst betreft, ook hier zijn de vooruitzichten zeer gunstig. Alleen er moer voor worden gewaakt, dat niet zooals in 1917 het geval was de boeren de klei-eigenheimers en borgers, dós de wrnter-aardappelen als vroege aardap pelen rooien en uitvoeren. Verleden jaar is dit op groote sehaat gedaan, zoodat drii-k opnam en een lang kapittel las. Dan ging bij naar zijn kantoor. Nou, w.c hebben onze preek weer beet, zei Helena. Kind, zóó mag je niet praten, vermaande haar moeder. Och, altijd ook met die f-emelarij 'k Mot zeker een zwart jakje dragen, tot aan m'in kilt gesloten. ja, vader overdrijft, maar op sommige, punten heeft ie gelijk. De jeugd is te weinig ernstig. Ouderlijk gezag telt niet meer, en uithuizigheid ■neemt toe. Maar ik verschil op andere punteu van je vader. Hij is te eng, te ingenomen met zijn partijtje, zijn krin getje. Er moest meer breedheid zijn ook in de kerkgenootschappen, meer verdraagzaamheid. Een jasje en een dasje, een hoog boord, vader maakt er geloofsstuk ken van. Willem Hagens deugt niet, omdat hij schilder is... Zeker, vader oordeelt te streng, ik hoop, dat Willems verandering blijft duren en dan zou ik er me zeer in verheugen. En we moeten niet altijd 't kwade zien, maar 't goede zo-riken. Maar, je neemt liet nog al fel voor Willem op. Hij zit je achterna, hè ja... Maar ik heb -hem ook. ge- z-eid, dat ik eerst will zien, of hij het meent... Maar in stilte zijn we zoo goed ais verloofd... Och, ik merkte er'wei wat van... Maar je hebt gelijk ,dat je hem een een goed deel der winteraardappelen de grens over ging. Ons land teelt ongeveer 50 millioen H.L. aardappelen. Voor den Nederl. con sument is 20 millioen H.L. noodig, de aardappelmeelfabrieken verbruiken 15 a 16 millioen H.L. zoodat bij '11 behoor lijke regeling het niet behoeft voor te komen, dat er een tekort aan aardap pelen is. Door den ministervan landbouw is in October 1917 door zijn verbod van het vervoeren van aardappelen een groo te foul begaan. Zij, die gewoon waren 's winters aardappelen op te doen, wa ren daartoe nu niet in de gelegenheid en de boeren voerden het vee met beste kleiaardappelen en lieten het volk de veenaardappelen eten. Van deskundige zijde is den Minister van Landbouw nu een regeling voorgelegd om een derge lijke herhaling tè voorkomen. Ook wat de vleeschvoorziening be treft onze regeering was zeer optimis tisch gestemd. Het afslachten van een half miiiioen runderen van November 1017 tot Maart 1918 heeft den veesta- te! niet in gevaar-gebracht. De Neder- landsche veestapel was vee! Ie groot voor ons land. Dit hinderde in normale tijden niet, maar nu de aanvoer van veevoeder stil staat kon zonder bezwaar tot afslachten van eetr deel van hei vee worden overgegaan. Langs dezen weg is nu bereikt, dat de Nederlandsciie bo dem zonder bijvoeding van krachtvoe der in staat is hat vee te voeden en tegen Augustus za! er weer een be hoorlijk kwantum vleesch en vet zijn. Dan kan er ook sprake zijn van een behoorlijke distributie van vleesch en moet er streng voor worden gewaakt, dat niet weer een stelseilooze afslach ting plaats heeft. Ook voor de zuiveiproduclie zijn de omstandigheden niet ongunstig, en aan gezien tarwe en rogge in groote .mate zijn uitgezaaid, kunnen de Nederlanders zonder groote vrees der, komenden winter tegemoet zien. Het Neóerlandsche stoomschip „Zaanland" gezonken Lloyd's meldt, dat het Nederiandsche ss. „Zaanland" na aanvaring met een ander stoomschip is gezonken. De „Zaanland" was groot 5417 bruto en 3526 neito tons, is in 1900 gebouwd en behoorde aan den Koninki. Hoiland- schen Lioyd te Amsterdam. Dit schip maaide deel uit va>n de schepen, die in Amerika door de Geassocieerde Re geeringen in beslag zijn genomen- Gasbesparing couramtenbedriji. Men verzoekt ons plaatsing van de volgende motie De buitengewone algemeene verga dering der vereenigiing „De Nederiand sche Dagblad-pers" en „De Nederiand sche Periodieke Pers", 15 Mei 1918 gehouden overtuigd, dat ihet courante nbedrijf ook tot het uiterste dient mede te wer ken om te komen tot de besparing van gas, welke 'door het kolendistributie- bureau is voorgeschreven dringt er 'bij de leden ten krachtigste op aan, hun gasverbruik zooveel mo gelijk te beperken, indien noodig zelfs door vermindering van den omvang hunner bladen. Cacaopoeder. De minister van landbouw enz, vor dert van ieder die hetzij onder zich zeiven, hetzij onder derden cacaopoe der in voorraad heeft, opgave te doen van de hoeveelheid daarvan en de plaats waar die poeder zich bevindt, bij den burgemeester van de gemeente tijdlang beproeft. hij wenkt tegenwoordig ern stig. Sedert een paar weken... En ik hoop, dat ie volhardt... En neen, we moeten niet aan vroegere dwalingen blijven denken. Er is vreugde in den Hemel over een zondaar, die zich be keert en wij mensehen zelf met gebre ken behept, moeten dan niet voortdu rend 't oude ophalen. Dus vanmiddag wou je naar 'f Groote Gat... Och ja, 't i-s wat anders. Willem wil cr heen... en Albert en de nichtjes van W.'iesinan gaan ook mee... en Anna en Berends, maar ik rij 'liever hier op de vaart. Een mooie baan, dadelijk op 't ijs en dadelijk weer thuis... en veel bekenden... Ja, Hagens had liet plotseling in 't hoofd gekregen naar de wijde kreek bij O-osttourg te gaan. Hij wilde Laat mijden en vreesde nog meer, dat Trien haar vader helpen zou. En 's namid dags vertrokken de jonge lieden met de tram naar Oosiburg, waar ze aan den Dam uitstapten, vlak bij de uitge strekte ijsbaan, waar het van volk we melde en zij, zich ook vermaakten tot het doriker werd. En toen ze te Sluis terug waren, en Willem Helena naar huis had gebracht, hoorde hij in de Kaïnonnestraat eensklaps op gedemp- ten toon ziin naam. (Wordt vervolgd). Wel, weet jij dat zóó goed Om dat ie rond. je draait -Vlinders fladde ren om een bloem, maar nooit lang om dezelfde. En bij die lui fladdert al les... hei lange haar, de lange baard, de das, het jasje, maar ook hun geest, hun gemoed. Willem Hagens fladdert in zijn zoogenaamde bekeering ook. Voelt ie wat hij misdeed, zijn bezoeken in een plaats, waar men de zonde dient, liet vieren van goddelooze ker missen, waar men op den Sabafhdag danst rond den onzichtbaren maar aanwezigen duivel, zijn daad tegen over zijn vader O, dat laatste Wie zijn vader vioekt, dien zullen de raven het oog uitpikken. Maar wat bespeurt ge van boete bij- Willem Hagens Heeft hij sedert dien dag al eens oot moedig in de kerk neergezeten om naar de prediking des levenden Woords te luisteren? Het Woord... daar lacht en spot o,nze niewwerwet- 'sche jeugd m-ee En de leering ver stikken ze onder linten en kanten, on der zwierige dassen en hooge boor den, onder allerlei lichtzinnige ver maken. Neen, ik wou op Oudejaars avond niet mee naar Wiesman. Zeker, Wiiesman en zijn vrouw zijn ernstige, vrome mensehen, maar de jeugd over schreeuwt ons, ouderen, in plaats van zedig en nederig te luisteren. En we hebben toen nog gezon gen van Uren, dagen, maanden, jaren, merkte Albert op. Juist. Even spreekt het geweten, en dan- meent men de ziel te redden door eens even, heel even een gezang vers te zingen... een nieuwerwetsch gezang... inplaats van een boete psalm, want dat past ons na een jaar van onverdiende zegeningen, van ver beurden voorspoed. Maar n'een, 't is net als de mensehen, die meerven heel vroom te zijn, ais ze 's Zondags naar de- kerk gaan en aan 't einde van den dienst tot hun plaats zeggen nou, godsdienst, we hebben elkaar weer eens gesproken... tot den volgenden Zondag, hé Vader, wat drijf je weer door vermaande ziin vróuw. Moet jij het zaad altijd verstik ken, dat ik poog te strooien Jij wou met Oudejaarsavond ooik naar Wies man. Ik heb nog spijt, dat ik mijn kin deren liet gaan. Maar, wat hebben we daar nou toch misdaan vroeg Helena. U spreekt net of 'f bij meneer Wfesman een balza'al. of kroeg is Misdaan juist, dat is die geest van onzen tijd. Ais je niet steelt, of moordt oi hoererij bedrijift, ben je geen zondaar Braaf zijn, uiterlijk braaf zijn, is nu de leer en men vergeet de erfzonde, en de zondige neigingen van het hart, waaruit allenjei boosheden voortkomen. En zoo redeneerde die heer Raas voort, tot hij den Bijbel in Gothischen

Vlissingse Courant | 1918 | | pagina 1