NE". DINSDAG 14 MEI. !to. 112 naar de voorko- de dag- COTJ. nd j.l., cht van briket- ^ÏEJT n. Men IOR. -i 1918, «mi MANTEL SJE Gemeentebestuur, PEUÏLLETON BÏN.NHNI ANP >er Uwe nomen. "ER. '1.000.000. - 6.303.750 - van 4"/. per jaar, 1000.—, f500.-, en 1 Juli, andbrieven wordt tot den koers van n exemplaren met rkrijgbaar zijn. ngen bij de nk. ypsihsek Bank 3EEKE. JüEUJK Zomersproeten maar het goeds kt en dat is ;isten verkrijgbaar er pot. de Verlengde Gla- vragen deRuyter- :n zoo goed sis Vlïss. Courant." er kinderen zoekt U.COOF. Brieven ureau „Vliss. Crt." voor huishouding winkel, kunnende ett. Q. S., Bureau aagd in een klein i 16 jaar. Adres: tVE, Breestraai4. beneden 16 jaar, iddags en Vrijdag g. Te bevragen: sche Courant". ADVERTENTIE-PRIJS Van 1-4 regels 0.60 voor iedere ,eaé meer 15 centplaatsing 3|2 X bij" abonnement speciale prijs. Recla mes 30 cent per regel. Dienstaanbie dingen en dienstaanvragen 7'/2 cent per regel, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels f).iedere regel meer 15 cent. ABONNEMENTS-PR1JS Voor Vlissingen en gemeenten op Walcheren 1.55 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.75. Afzonderlijke nummers 3 cent. VERKOOP BLOEM EN MEEL OP BROODKAARTEN. De Burgemeester van Vlissingen maakit bekend, dat ten opzichte van bet bovengenoemde op het distributie bedrijf cene verkeerde opvatting heersohte en naar aanleiding daarvan deelt hifi belanghebbenden 'mede, dat de bekendmaking in de Vlissingsche Courant no. 108 dd.. 8 Mei 1918 ais met gedaan moet worden beschouwd, Aliéén op die bons een er brood kaart kan desver] angd, in plaats van brood, meel en bloem aangekocht worden, welke daartoe geldig zijn ver klaard en waaroip zulks ten bewijze daarvan uitdrukkelijk staat vermeld. Meel kan uitsluitend worden aange kocht op de daarvoor geldig verklaar de bon der brumbroodkaarten en bloem op de daarvoor geldig verklaar de bons der wittebrood'kiaarten. Voorts wordt nog hi herinnering ge bracht, dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en handel bij zijne beschik king van 25 April 1918 no. 63887)38 Rijksbureau voor de distributie van graan en meel (Centraal Broodkan- toor) 'heeft goedgevonden te bepalen. Op de bons der wittehrood'kaarten welke geldig zijn voor den aankoop van bloem, respectievelijk reg-eerings- bloem, in plaats van' 125 gram 75 gram bloem, respectievelijk regee- ringsbloem zal kunnen worden ge kocht en verkocht op de bon der bruinbroodkaarten welke geldig is voor den aankoop van moei, respectie velijk regeeringsmeei, in plaats van 250 gram 150 gram meel, respectieve lijk reseerin-gsmeei, zal kunnen wor den gekocht en verkocht. Vlissingen, 14 Mei 1918. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. AARDAPPELEN VAN DEN OOGST 1918. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft goedgevonden te 'bepalen Het vervoer van alle vroege aard appelen oogst 1918 uit eeni.g deel eener gemeente naar alle andere dee- len des Rijks, hetzij in of buiten die ge meente gelegen, is verboden, tenzij ge dekt door een vervoerbew-ijs, afgege ven door de Rijkscommissie van Toe zicht op de Aardappelvereeniging. Vlissingen, 14 Mei 1914. ■De Burgemeester voornoemd, VAN DOORIs' VAN KOUDEKERKE. ZEEP EN ZEEPPOEDER. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft goedgevonden vast te stellen de na- 50) DOOR HANS. fSsêvnK TstWei.) Helena pinkoogde eens tegen Wil lem en zei Kom, laten wc nou gaan, anders moeten de anderen wachten. 'f Drietal vertrok. Zouden we Truida niet afhalen vroeg Albert. Ga je gang, zei Willem, als je dan imiaar een half uur na ons ver- treikt. Nou, gisteren reed ze toch met een jongen vertelde Helena. Met den zoon van boer Venkiere. O, die student in de wijsbegeerte! hernam Willem. Dan. kan ie de philo sophic van mevrouw Gunst Lee ren. Kijk, daar gaan Hagens en Helena en Albert, zal ze wel zeggen, als ze door 't spionnetje kijkt. Moeder wou n?g dat ik die lange lys ook ging vra gen, om de vriendschap, zie je, maar ik weigerde vlak af. Ze heeft ons allen °m OiLidejaarsavondpret zoo bebab- beJd. Och, als ze over ons praat, zwijgt .volgende maximumprijzen voor zeep poeder Zeeppoeder met een vetzuurgehalte van ten minste 35 pet., groothandel- pi ijs 18 per 100 pak van 250 gram netto, tusschenlhandelprijs 20.50 per 100 pak van 250 g,ram netto, beide franco wal of station van bestemming, spoor, boot of laatste veer, inclusief verpakking, betaling a contant, zonder korting. Kleinhandelprijs 24 cént per pakje van 250 gram netto. Zeeppoeder met een vetzuurgehalte van ten minste 15 pet., groothandel- prijs 14 per 100 pak van 250 gram netto, tusschenlhandelprijs 16.50 per 100 pak van 250 gram netto, beide franco wal of station van bestemming, spoor of laatste veer, inclusief ver pakking, betaling a contant zonder korting. Kleinhandelprijs 0.20 per pakje. Vlissingen, 14 Mei 1918. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. KARDE ZEEP. .De Burgemeester - van Vlissin-geiT maakt bekend dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft .goedgevonden met ingang van 15 Mei 1918 vast te stelten de navolgende maximumprijzen voor harde zee.p Harde zeep met een vetzuurgehalte ivan tenminste 60 pet., groothandel-prijs 27 .per kist van 100 dubbele stukken avn 250 gram of 200 enkele stukken van 125 gram, tusschenhandelprijs 0.29 per dubbel stuk van 250 gram en 0.14J/2 per enkel stuk van 125 gram, alles franco wal óf station van be stemming, spoor, iboot of laatste veer, inclusief verpakking, betaling .a con tant, zonder korting. Kleinhandelprijs ƒ0.33 per dubbel stuk van 250 gram en /0.16'/2 per enkel stuk van 125 gram. Harde zeep met een vetzuurgehaUe van ten .minste 25 pet., groothandel- prijs 11 per kist van 100 dubbele stukken van 250 gram, of 200 enkele «tukken van 125 gram, tusschenhan delprijs ƒ0.13 per dubbel st.uk van 250 gram en J0.0ê'/2 per enkel stuk van 125 gram, franco wal of station van bestemming, spoor, boot of laatste veer, inclusief verpakking, betaling a contant zonder korting. Kleinhandel prijs 0.16 per dubbel stuk van 250 igram en ƒ0.08 per enkel stuk van 125 gram. Deze maximumprijzen zijn niet van toepassing iop toiletzeepen van 75 scheerzeep en medicinale zeepen van 60 (Deze drie zeepsoorten moeten een uiterlijk kenmerk 'dragen). Vlissingen, 14 Mei 1918. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN 'KOUDEKERKE. PYRIET. De Burgemeester van Vlissingen maakit bekend dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft goedgevonden te bepalen dat door het Rijksbureau voor pyriet en zwavelzuur voor te verteenen ontheffingen van de verbodsbepalingen, gesteld op de af levering en het vervoer van pyriet en andere zwavelhoudende ertsen (waar onder uiteraard ook valt zinldblende) en van gasaarde, een administratie- loon in rekening kan worden gebracht, hetwelk is vastgesteld op 1 per 1000 K.G. over de hoeveelheden waarvoor deze ontheffingen worden verleend, ongeacht het doel, waarvoor de pyriet en ertsen worden verwerkt. Voor een tweede of volgende ont ze over anderen, imerkte het meisje op. Kom, laten we door 't ^.af gaan, dan hoeven we er niet voorbij. 't Gezelschap ontmoette elkaar bij 't kantoor en een kwartier later staken ze vroolijk van wal. Er was een lief zonnetje en geen wind. 't Ijs lag zon der hobbels of bobbels of lastige scheuren, en de paren zwierden in bevallige beweging heen. Belgen kwa men uit de andere richting, 't hoofd en de schouders gebogen, druk zwaaiend met de armen, de voeten achterwaarts slaand. Aan de brug van Houcke moesten allen er af, want men kon er niet on derdoor. Smokkel je n.ietmetal vroeg een Belgisch dounanier, die naar 'f ijsver maak stond tc kijken. Ja, een .lieve meid antwoordde Willem. Maar die landgenoot van je daar, en hij wees op Brouwer, heeft HoHandsche oude klare onder zijn jas. Een» sigaar ronken vroeg hij dan heel royaal. Wel, dat aou percies niet slecht zijn 1 Is 'lt naar Brugge Aliez, de goê voyage I wenschte de ambtenaar ge moedelijk. En 't groepje trok voort naar Dam me mu. Al spoedig zag mten aan den einder tegen de ijle luchit de hooge Onze Lieve Vrouwetoren van Br.ugge. Is 't maar zoo ver vroeg 't blonde nichtje, Henriette heette ze. O, maar we zijn er nog niet, pas heffing van het vervoervenbod voor eenzelfde partij zijn geen administra tiekosten verschuldigd. Evenmin van latere ontheffingen van het venvoer- verbod van zwavelzuur, bereid uit ert sen of gasaarde, waarvoor reeds ad ministratiekosten zijn betaald. Voor de ontheffing van het venvoer- verbod van zwavelzuur, bereid uit ertsen of gasaairde, waarvoor geen ad ministratiekosten zijn voldaan, blijft het bedrag der administratiekosten be paald op het door het Rijksbureau voor pyriet en zwavelzuur vroeger vastgestelde bedrag van 5 cent per 1.00 K.G. met een minimum van ƒ0.10 per vergunning. Vlissingen, 14 Mei 1918. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. BENZINE. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat de Minister van .Landbouw, Nijverheid en Handel heeft goedgevonden te bepalen dat de ver bodsbepalingen voor zoover betreft het vervoer, van toepassing zijn op hoeveelheden van meer dan io liter. Vlissingen, 14 Mei 1918. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. ONVEILIGHEID VAARWATER. Schietoefeningen. De Burgemeester van Vlissingen .maakt aan zeevarenden bekend da.t In de week van 13 tot en met 18 Mei a..s. .in het Hollanidsch Diep en V-olkerak schietoefeningen zullen worden ge houden. De voor de veiligheid te nemen voorzorgsmaatregelen 'liggen voor be langhebbenden ter Secretarie dezer gemeente ter inzage. V.lissingen, 14 Mei 1918. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. n*i|p.»_L»gaaiAJ wiiiiwi n Ooriogswiustbelasting. Verschenen is thans het ontwerp tot wijziging der wet op de oorlogswinst- belasting. Nu de wet betreffende deze belas ting toch moet worder\ gewijzigd, is het gewenschlt daarin tevens eenige leemten aan te vullen, die bij de toe passing bleken te bestaan en enkele nieuwe bepalingen in die wet te bren gen om te voorkomen, dat de veiihoo- ging der belasting in bedenkelijke ma te kapitaalvorming zal tegenhouden. Bij. resolutie van 8 October 1917, heeft de minister van financiën .eene regeling getroffen, welke tot strekking had het in stand blijven van de Neder- landsche handelsvloot zooveel moge lijk te bevorderen. Het komt hem wen- scheüiijk voor aan die beslissing se dert nog uitgebreid bij de resolutie van 21 November 1917 een wette lijke n ondergrond te verschaffen.D,aar toe 'wordt een art. lQbis ingevoegd. Verder wordt ingelascht een art. 24bis. Strekking van deze bepaling is te bevorderen dat verschillende, sedert den oorlog opgerichte vennootschap pen, die imet iliet oog op de onzeker heid der toekomst, buitengewone re serves hebben te maken, alsmede scheepvaartmaatschappijen in het ma ken van de vereisciite reserves voor het bouwen van nieuwe schepen niet te veel zulten worden belemmerd. Een art. 24ter bepaalt 'het volgende indien een belastingplichtige, be half weg, riep Willem. Nog zes a zeven kilometer hoor 1 Te Damrne zouden ze- wat rusten en op hun schaatsen waggelden, ze naar de herberg „Jacob van M-aeriant" naast de smidse. De gelagkamer zat al vol. Ik tracteer zei Hagens. Wat ge bruiken de dames Een druppeltje anijs Ja, hé Dat verwarmt van bin nen-. En de m-annen een glas bier Een meisje bestelde. Wd-Hem had de pook genomen en stak hem in de kachel, tot de haak gloeide. Dan duw de hij de vurige punt in zijn bier, dat hevig begin te sissen. Wat doe je nou toch riep Hen riette, de blonde. Da's om er de kou uit te jagen Kijk, daar heb je baas Cafmeyer ook, riep hij, den smid bemerkend. De man kwam eens kijken. Nu is het 't weertje otn te scha verdijnen, hé zei hij. Zeg, baas, stel je je van 't jaar weer kandidaat voor de verkiezing 't Is geen kiezing van 't jare, maar de naaste keer, zeker I Cafmeyer heeft op de lijst ge staan voor kamer afgevaardigde, ver telde Willem zijn reisgenoot-en. Als on afhankelijke Maar hij wend niet ge kozen. Doch je hoort het, hij houdt vol, en als ik hier kiezer was, jan, je hadt mi'n stem, hoor I Onafhankelijk, da's ook mijn leus. Al die politieke partijen... gekheid... vriendjesbevooir- d-oekl bij ari. 3 sub lo., 2o. of 3o. voor 1 Januari 1929 ophoudt ite bestaan, wordt na het besluit tot ontbinding of opheffing bijgevorderd hetgeen door den belastingplichtige tengevolge van de toepassing van art. lOb.is of art. 24tbis minder is betaald dan verschul digd zou geweest zijn, indien de arti kelen niet waren toegepast. Het bedrag der ibijvordering wordt venrneerdend met een rente van 5 per jaar, te rekenen van den laatsten dag van het jaar, waarop de toepas sing- van art. lObis of art. 24tbis be trekking had. De bijvordering heeft plaats in den vorm van een aanslag. Een art. 26bis wordt -ingevoegd, lui dende Met afwijking van art. 26 wordt voor de heffing der belasting over een jaar waartoe de eerste Augustus 1918 of een latere Augustus behoort, de be lasting, wegens vermeerdering van in komen of winst slechts geheven ove-r het bedrag waarover die vermeerde ring over eenig jaar 2000 te boven gaaf. Zij bedraagt, indien het in het eerste lid bedoelde bedrag is niet meer dan 1000 20 inteer dan 1000, doch minder dan 2000 25 meer dan 2000, doch minder dan 3000 30 inteer dan 3000, doch minder dan 4000 35 meer dan 4000, doch minder dan 5000 40 meer dan 5000, doch minder dan 6000 45 pn meer dan 6000 50 Dit bedrag wordt zoo noodig naar beneden op een veelvoud van 100 afgerond. Wordt de beslissing ingevolge art. 6 tweede lid, geheven wegens vermeer dering van inkomen of winst over een k-orter tijdvak dan een jaar, dan komt voor de in het eerste iid genoemde som van 2000 in de plaats een sont van 165 voor iedere maand of ge deelte daarvan in dat tijdperk begre pen. Art. 100 wo'rdt voorgesteld te lezen De heffing geschiedt voor het laatst over het jaar waarin de oorlog tus- sehen Duitschland en Oostcnrijk-Hon- garije eenerzijds en Frankrijk, Enge land >en Italië en de Vereenigde Staten van Amerika anderzijds eindigt, ook al zouden een of inteer van de hier ge noemde oorlogvoerenden daarna nog met elkander of met een of meer der genoemde mogendheden in oorlog zijn. De bepaling van het bestaande art. 100 waarborgt rtiet voldoende dat de oorlogswinstbeiasting ook -uit uitslui tend belasting van oorlogswinst zal blijven. Nu het bedrag der belasting belangrijk wordt verhoogd, is het noo dig dat uitdrukkelijk te bepalen. De wetgever zal na hef tot stand komen van den vrede kunnen bepalen of het geraden is, ook van de vredes- wan-sten een deel voor de schatkist op ite eischen en zoo ja^hoe groot dat deel zijn kan, zonder het hierbedoelde be zwaar te sterk naar voren te doen komen. Bezwaren tegen de oorlogswinst belasting. Vanwege het comité van actie, ge kozen -op de door het Verbond van Ned-er.landsche Falbrikanten-Vereeni- gingen te 's-Gravenihage, 6 Mei jk be legde vergadering wordt het volgende gemeld Blijkbaar schijnt, te oordeelen naar uitlatingen uit de kringen van den han del, een-ig misverstand te bestaan om trent het standpunt, door de nijverheid ter zake van de beoogde verhanging deeling. En de smid en de schilder begonnen over de politiek. Doe julder maar een beetje voort, zei Brouwer, ik ga en passant eens 't stadhuis binnen. Prachtig oud gebouw, vertelde hij aan de nichtjes. En de kerk ook We gaan mee, zeiden Henriette en Oiaar zuster. Wij pok, riepen Gerard en Anna. Hé, zijn we op schaatsen of gaan we ons nou in dien ouden doffen rom mel begraven vroeg Helena. Ga jul lie maar, ik blijf hier wat rus-ten. We zijn seffen-s terug, verzeker de Brouwer. N-u we toch in Da-mme zijn De schaatsen werden afgebonden en terwijl Willem bleef radeneeren en Helena uitrustte, gingen de overigen straat 'op, naar de markt. Dichter Maerlant stond peinzend op zijn voetstuk voor het sierlijk raadhuis, eens de halte van 't bloeiend Da-mime. Henriette meende dat Brouwer schertste, toen hij vertelde, hoe deze vervallen plaats eens een groote koop stad was met een drukke haven. Neen, 't is serieus waar, verze kerde de schilder. Of peins je, dat ze zoo'n kostelijk stadhuis, en die groote kerk ginder met heu-r liooigen toren Dit alles is de werkelijkheid af gezien. Wie Dairane kent, Ikent ook Jan Cafmeyer. van de oorlogswinstbeiasting ingeno men. Daarbij toch is geen sprake van liet verwekken van tegenstellingen. De bezwaren van de nijverheid gaan in de eerste plaats tegen de onjuiste allen generaliseerende basis van deze wet, welke tot gevolg heeft, dat juist d'e minst draagkachtilgen. Ihet naar ver houding grootste deel van hun winst moeten afstaan. Als voorbeeld daartoe geldt o.a. het voor den handel in vete doch daarnevens gelden, evenzeer als zoovele voorbeelden, de ongelijke druk op verschillende nijvenheidsonderne- miingen, onderling door deze wet uit geoefend. Daf deze ongelijikheid bij verhooging van het heffingspercentage nog ver scherpt zal' worden, beihoeft geen na der betoog. Het gekozen comité, hetwelk verder ten deze als centrale vertegenwoordi ging der Nederlandsche nijverheid zal optreden, beoogt dan ook geenszins, zich daarbij tegenover den bonafide Nederlandschen handel te stellen. Hef acht het integendeel niet op zijn weg in zake het standpunt van den handel in idezen een oordeel uit te spreken, doch zulks geheel aan den handel zelf te moeten overlaten. In dit verband be schouwt dan 'ook het comité deze be lasting -uit zuiver 'industrieel oogpunt, zonder eenige 'inbreuk op het stand punt der andere bedrijfsgroepen ten deze in te nemen. De overeenkomst tusschen Nederland en Duitschland. De Parijsche correspondent van het „Hfold." seint De „Te-mps" trekt uit het bericht, dat 80.000 Duitschers ge reed stonden om zich van d-e -monding der Schelde meester te mak-en voor het geval de overeenkomst met Nederland niet tot stand kwam, de conclusie, dat de Duitschers groote waarde hechten aan het vervoer door Limburg en langs de HoHandsche kanalen-, hetgeen twij felachtig maakt, of deze transporten zich zullen bepalen tot zaken van bur gerlijken aard. Nu Duitschland zich eenmaal gewend heeft aan het denk beeld, Bolland binnen te vallen, zal het er niet gemakkelijk van afzien, te min der d-aar de Duitschers, zich eenmaal definitief gevestigd hebbend in België, noodzakelijkerwijs de behoefte gevoe len in rechts'eeeicsche gemeenst hap te zijn langs de Schelde -mei f? groote nijverheidscentra van Wesffaien en Pruisen en van de havens aan de Noordzee. Op grond van de pangermanistische leerstel Huge n is het voldoende .dat Duitschland ergens behoefte aan heeft oni er recht op te hebben. De geallieerden zullen -dus goed doen, waakzaam te zijn, want de Hol- landsche vaderlandsliefde geeft den Duitschers geen recht te hopen, van Holland een vazalstaat te imaken, die in alles zou toestemmen zonder zich te verdedigen. Buiteniandsche effecten. Ingediend is een wetsontwerp tot vaststelling van voorzieningen ten aanzien van buitenlandsch-e effecten. Het wetsontwerp strekt om de mo gelijkheid te openen den -invoer en de uitgiften in Nederland van buitenland- sohe effecten te 'bepenken of te verbie den. -De plaatsing hier te lande van ef fecten, als zooe-ven bedoeld, '-heeft een belangrijken omvang verkregen. Sedert 1 Januari 1917 moet ten minste tusschen 200 en 250 imifLioen in buitenlanidsche effecten belegd zijn. De regeering is van meeming, dat 011- voor een dorp bouwden En bezie me eens die gevels, zijn er dat van een doode boeren parochie, lijk Dam-me nu is Ze trokken hei raadhuis binnen en een vrou-w leidde hen rond. Vandaar stapten ze even naar de ketnk, waar tegen den zwaren hoo-gen toren een indrukwekkende ruïne staat, 't schip van 't voormalig bedehuis, waarvan het koor, nm tot kerk ver bouwd, noitr te groot is voor het ver vallen dorp. En bij dien foren ligt 't gebeente van Jacob van Maerlant, wiens graf eertijd® voor dat van Uilen spiegel werd gehouden. Brouwer genoot. Albert maakte grapjes. Och, ja, dacht de schilder, velen voelen het niet meer, wat het verleden ons zegt. En deze innig schoone plek hier is voor hen een oude rommel. Even was het hem of hij Oud-VIaan- d-eren zag, met zijn worstelend volk. dat geen boeien dragen wilde. Van Maerlant was zijn leermeester, en dichter, die liet waarschuwde tegen valsch gekonkel en- verdrukking. En weer wilde men den Vlaamschen geest door gekonkel smoren, weer wilde nnen Vlaanderen ontnemen zijn eigen schoon, zijn eigen taal, zijn eigen kracht. (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1918 | | pagina 1