VRIJOAO lO MEL GEMEENTEBESTUUR FEUÏLLET0N BINNENLAND 1918» VUSSINGSCHE COURANT ADVERTENTIE-PRIJS Vats 4 regels 0.60 voor iedere tegel m»er 15 centplaatsing 3|2 X bij abonnement speciale prijs. Recla- nies 30 cent per regel. Dienstaanbie ding®" en dienstaanvragen 7 >/2 cent per regel, bij contante betaling. Familieberichten van 16 re-gels ft.iedere .regel meer 15 cent. ABONNEMENTS-PRIJS Voor Viissieigen en gemeenten op Walcheren 1.55 per drie maanden. Franco door bet geheele rijk 1.75. Afzonderlijke nummers 3 cent. UITLOTING OBLÏGAT1EN. Burg. en Wetih. van Vlissinigen bren- gen ter kennis van belanghebbenden d-at in die openbare vergadering van den Raad1 dier .gemeente dd. 3 Mei 1918 zijn ui.tge.Loot <a. t-waaif ofoügatiën van 1000 der geldleening groot ƒ400.000, aange gaan in 1888, rentende 3 en wel de nummers 154, 204, 254, 68, 197, 25, 38, 262, 131, 60, 82 en 155 b. vijf oö-lig-altiëji van 1CH30 der geldteen-inig groot ƒ141.000, aange gaan i;n 1911, rentende 4 en wel de nummers 84, 80, 115, 116 en 85 c. twee abllgatiën ivan 1000, der geldileeniiinig groot 184.000, aange gaan in 1911, rentende 4 en wel de nummers 178 en 175 d. één obligatie van 1000 en twee otollgafiën van 500 ider gekUeening groot 37.000, aangegaan In 1916, rentende 4'/2 en wel (van 1000) nummer 22 en (van 500) de nummers 4 en 24. De aflossing dezer obligation zal lilaats (hebben diie van de tcening- sub a. op den 1 September a.s., die van de teemn-gen sub b en c op d.en 1 October a.s. en die van de leaning sub d op den 1 Jute a-.-s. ten kantore van de-n gemeen te-ontvanger te Vilissinigen of van de Associatie Cassa te Amsterdam. Vlissingen, 8 Mei 1918. Buiig. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. P. v. ROSSUM Jr. CACAO. De Burgemeester van Vlissingen maaikt bekend dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft goedgevonden I. in te trekken de beschikking be treffende o.im. vetfood tot verwerking -van cacao II. te bepalen, in afwachting eemer definitieve regeling waaromtrent 'het overleg reeds is geopend en welke binnen, kortentijd kan wonden tege moet gezien 1. het is verboden cacaobonnen an ders te verwerken dan tot cacaopoe der 2. het is verboden cacaopoeder te verwerken tot Chocolade, 'bonbons, of op welke andere wijze ook. 3 (1), hot is aan fabrikanten verbo den af ite 'leveren a. cacaopoeder b. chocolade, bonlboos, of op welke ande re wijze ook verwerkte cacao c. cho colade of andere cacao-houdende grondstoffen, geschikt om daarvan chocolade, bonbons e.d. te vervaardi- gen. (2). van, tiet verbod sub c kam ont heffing wo-rdfen verleend door de af- deeSi-ng crisiszaken van het departe ment van landbouw, nijverheid en lian- 47, DOOR BLJLÏÏS. (URdnjk Tsrlpêü.) Jou'n: Trien? Noem me niet meer atzoo. ",k Mag 't eigenlijk niet zeggen, maar toch -weet je waarvoren ik nu kwam. Wel Om je mog een- keer te zien... en nte dan te versmooren- 1 Wit je zwijgen 1 kreet Hagens verschrikt. Zoo levensmoe 1 Maar T riem. Levensmoe... moe van te leven, ja, dat ben ik! Wat zou er mij nog pleizicr doen Gij weg... en thuis, bah Maar ik beu. toch roi-at weg. En denk je, dat i.k Trientje zou vergeten Oude liefde noest niie-t. Hij nam .haar gezicht tussohen zijn banden an kuste het. Ze vleide zich dichter tegen ham. Wat later slopen ze beiden heen, weer de duinen in, want Hagens maakte zidh zelf wijs, dat hij het meisje toch niet aJüeen naar huis 'kon laten gaan, nu ze met die wamhoopspiannen liep. del, op daartoe strekkend schriftelijk verzoek. 4. Voor zoover met inachtneming van het vorenstaande half-fabrikaten mogen. worden verwerkt tot chocola de, bonbons e.d., is de verwerking -dier fiaJf-fabrikaitera bovendien verboden, tenzij die verwerking geschiedt voor de vervaardiging van een eindproduct, ■waarvan, dé fabrikant bereid: is tot eene aflevering zoodra deze weder bij de in uitzicht gestelde definitieve regeling zat worden toegestaan te gen een prijs1 van 3.75 per K.G.. in clusief verpakking en emballage, en franco station van bestemming, spoor, boot of laatste veer. Vilissinigen, 8 Mei 1918. De Buiige,meester voornoemd. VAN DOORN VAN .KOUDEKERKE. DRANKWET. Burg. en Wetlh. van Vilissinigen. gelet op art. 12 der Drankwet, dioen te we ten, dat bij ihen is ingekomen een ver zoekschrift van CHRIST1AAN FREDE- RIK KEERSEMA'KER, om verlof tot veslkoop van -aclohoiiho-u-denrte drank anderen, dan. stetlkeln drank in perceel 2 Beittffmypark dat vanaf heden, gedu rende' veertien, dia gen schriftelijke be zwaren legen, ihiet verteeiniert der ge vraagde vergunning kunnen worden ingewacht bij Burgemeester en Wet houders voornoemd. ViEss-i-nigern-, 8 Mei 1918. Buirg. en Weth. voornoemd, VAN 'DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. P. v. ROSSUM jr. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen, gelet op artikel 8 der Hin derwet, brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van 7 Mei -ji. aan de Kowiinikl. Maatschappij „De Schel de", scheepsbouw- en werktuigenfa- briek te Vlitsslngen, vergunning is ver leend tot de uitbreiding harer scheeps timmerwerf door het oprichten van een gebouw, dienende voor werkplaatsen en magazijnen, op het perceel: kada straal bekend gemeente Vilissi-ngen, Sectie C, no. 1451, op het izg-n. Eiland. Vilissimgen, 10 Mei 1918. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Dc Secretaris, J. P. v. ROSSUM Jr. Tweede Kamer. De beihandeling van het ontwerp D.uijs c.s. 'tot verleening van ouder domsrente werd Woensdag voortge zet. De ihteer Loeft kwam ails voorzitter der commissie van. rapporteurs op te gen 'de bezwaren in de memorie van antwoord dat in ihet voorloopig ver slag weinig parlementaire invectieven voorkomen. Hij hield vol dat de indie ning van -dit ontwerp strijdig -is met dé 'parlementaire- betamelijkheid en dat de voorstellers van het recht -van ini tiatief een verikeerd gebruik hebben gemaakt. Het ontwerp is geen eigenlijk initiatief ontwerp, doch vulgair pla giaat. De heer Atarchamt verklaarde dat de houding van- de rech-tsohe sprekers voor 'hem een taleursietting is geweest. Bij hield vol dat 'invectieven als voor komen in hét voorloopi-g verslag niet in zulk een stuik mogen worden opge nomen. Spr. protesteerde -tegen- de ver dachtmaking v-an dc goede trouw der 'f Was al laat, toen Willem en de deerne de „Zeemeeuw" binnen traden. Ha, ie heeft ons toch nog niet het-legansdi! vergeten riep vrouw Laat. Een goed, zalig nieuwjaar Van 't gel-ijke, antwoordde Wil lem. Verge-ten Denk je, dat ik onze Trien kan vergeten De kroegbaas 1ag al te .bed, maar toen hij de bekende stem hoorde, kwam hij er weer gauw u-it. 't Was een oud-erwefeche avonds en Willem ging niet naar Kraokke t-crug dien nacht, 't Was zoo eenzaam nu, in 't sehüde-rsihuizeke. Hier in de gelagka mer snorde de kacheL hier zat hij zoo war.ni en gezellig, licht van- hoofd, en met v-uittr in zijn lijf, e;n genietend van de lonkende deerne, met wie hij alleen bleef, toen dé ouders slapen gingen. XXIX. W-el, je hebt ferm gewerkt, zei Bipowwer, toen hij den volgenden avond- Mimi-s kwaim en. het doek be keek. Maar thuis verwachten ze je nu ook een keer, jongen. Ja, 'ik zat miee gaan-maar Ieperen. Ha, je moet onze stad eens zien, Hagen-s gjing v.roeg te bed'. Hij ge voelde wee,r spijt over zijn zwakheid, maar had tooit den, moed niet gevon den, om ze aan zijn vriend te beken- raera. 'k Kan Tuien niet hn eens ver- stooten, ntontpellrte hij. Als ze no-u eens in zee sprong? Wat een, schandaal linkerzijde en betoogde uitvoerig dat het ontwerp miet is een verkiezings- manoeuvre doch alleen een formaliteit, om dé zaak in het stadium van vóór de 'grondwetsherziening tot stand te bren gen e,m om de Eerste Kamer in de ge legenheid te Stelllert zich over de ouderdomswet uit te laiten Spr. betoogde, dat de indiening van het ontwerp niet strijdig is met het convenant. Gp het voorkel-L-ohma-n c.s. is van toepassing wat de rechter zijde dat opzicht verweet. Spr. weerlegde Ibet betoog van den ,heer Snoeck Henikemans, dat het .ingediende ontwerp -sfedhts armenzorg zou inhou den, Ook spr. wilde invoering dér ver plichte invaMdtteits-verzekering, doch het ontwerp dat thans behandeld werd is daarnaast niet te missen. De Ihieer Schaper drong bij de rech terzijde aam, te stemmen voor het ont werp, .waardoor het belang van- het volk zal worden gediénd era het rechts gevoel -zal worden bevredigd. De iheer Du,ijs 'betoogde, dat de in voering der wetten-Taihia een on- difenst aan, de arbeidersklasse zou heb ben ibete e kond. iDe minister, de heer Ltety, verklaar de van .mieeniinig te zijira, dat van die in-voering der InvaKdWeiitsw-et geen sprake kan zijn- zonder aanpassing aan; ide Ouderdomswet, en dat die aan passingswet nog altijd bij: de Eerste Kamer aanhangig is. ondanks d:e ver vallenverklaring dioor die Kamer. Te half vijf werdén de beraadslagin gen verdaagd tot Diasdag te half een. Het aandeel der gemeenten uit de oorlogswinst-belasting. Versdh-enen is het voorloopig ver slag der Tweede Kamer over de uit keer iug aan de gemeenten uit de op brengst dér oorliogswiirastbelasting. Hadden verscheidene leden met vol doening de indiening van dit wetsont werp begroet, wip ih-èt door eene voor- ioopiige uitkeering uit de opbrengst der oorlogswnnstbélasitinig alvast eenii- germate aan den nood van: een aantal gemeenten bedoelt te gemoet te ko men, enkelen hadden tegen het stelsel, waarin aan eene definitieve uitkeering eene voorl-oopige voorafgaat, bezwaar. Immers eensdeels- kan bij onbekend heid met de eimdopbrangst der oor- iogswinstbelasting - - og niet worden vastgesteld, welke «ara ibet deel der oor!ogsw,ie,nstlbeiasting aan de ge meenten toegedacht, zal bedragen, an derdeels (kan, zoolang de tekorten over 1917 en volgende jaren onbekend zijn, niet vastgesteld worden, welk percen tage der tekorten door het Riiik zal wor-dén vergoed. Hiertegen werd anderzijds aange voerd'. dat de nood vara vele gemeente besturen te hoog is gestegen om iedere uitkeering nog langer terug te houden. Tegen dé normen, door de negeering ten aanzien van deze uiiifkeeri'ng ge steld, bestond bij verscheidene leden bezwaar. Onderscheidene leden, spraken den werasch uit, dat de -regeeriug zich niet aan het bedrag van tien miiiioen gul den zat houden, dóch dit met 50 a 100 zal verhooigen, opdat alvast eene ,meer redelijke vergoeding zal kunnen worden gegeven. Naar hunne opvat ting geeft liet aan oorlogswinstbelas ting ingekomen bedrag daartoe vrij heid en behoeven de overwegingen betreffende artt. 92 en 98 der daartoe betrekkelijke wet daarvan niet terug te houden. Hierbij wezen eenige leden op de •wenscheiijikheid alsnog het bedrag te vergroofen, ten einde de kleinere ge ook voor mij 'k Zal ze stilletjes aan op zij schuiven. Helena Raas stond hem voor dén geest. Zij zal er niks van weten, mom pelde Willem. En ik mag toch tegen over Trien niet onrechtvaardig zijn Er» bovendien, als schilder moet ik nou niet zoo etng zijn, E-amJl met een meisje uit het volk praten, 't is toch natuur, 't i:s studie, ik. Mot me nou om den lieven- vrede niet heelemaal door hef fatsoen laten insluiten Eigenlijk geef ik ze tihuris rao-u toch- in alles toe Zoo trachtte hij zijin wroeging te vefdooiven, want als Willem aan zijn laatste wandeling met Helena, dacht "■e,voelde hij wroeging. De sohiitiiars werk/ten druk, en de garasdhe week bleef Willem van de „Zeemeeuw" weg. Ook naar Sluis ging hij. .niet. 's Zaterdagsavonds be gaf Brouwer zich naar Brugge. Ha gens vertrok met dezelfde traan. Hij zou den Zondag thuis doorbrengen Te Westka-pelte namen de vrienden afscheid. M'in groeten aan, de schoone He lena, schertste Brouwer. Jalmimer, dat het blonde nichtje van Wiesman al weg is, hé Och, nieein, rechtuit igezeid, ik heb er nïet veelt meer op gepeinsd. De Vlaming reed naar 't Zuiden en Hagens Noordwaarts. Maar aan de Sch-apénbrug stapte hij- uit «n een uur tje later zat hij in. die „Zeemeeuw". meenten- in de gelegenheid te stellen aan hare ambtenaren een 'bijslag te geven op liet geringe salaris, zulks wegens de vele wenkzaamheden- in den crisistijd- ten bate van het Rijik verricht. Andére leden, hoewel- niet verlan gend, dat de gemeenten geheel wegens gedane crisésuitgaven zouden worden schadeloos gesteld, wilden gedeeltelijk in idenzelMen- gedaobtenigang als maatstaf voor de uitkeering zien aan gelegd de kosten der medewerking vaira dé gemeenten aan rijksmaatrege- le-n van -tijdelijke-n. aard, in- verband met de buitengewone tijdsomstandig heden getroffen. Het stelsel der regeering vond intius- schen verdediging bij Verscheidene le den-, die het juist 'achtten, d-at ais' maat staf voor de verdeeld ng der R-ijiksu-it- lceering werd genomen dé nood der gemeenten déze was te recht ook vroeger de grondslag voor door het Rijk verstrekte uitkeeringen. Ook werd door verseheiden-e leden opnemer,kt, dat de stelling, dat alle on kosten, die in dien oorlog hun oorzaak vinden, uit deze uitkeering aan de ge meenten moeten worden vergoed, on juist fs. Ook het Rijk krijigt miet alle onkosten, aan- die oorzaak te wijten, uit de oorlogswinstbelasting vergoed. Verscheidene andere leden hadden het toegejuidht, dat de iregeerirag be houdens noodzakelijke wijziging ter ver-krijging van uo-ifonmiitei-t, op de ad viezen van Ged. Staten was afgegaan. Er werd o,p aangedrongen, d'at de gemeenten, zoo zij dit willen, zullen kunnen vernemen op welken grond haar verzoek om uitkeering of het door haar voorgestelde bedrag wordt geweigerd. Atet bet opg op eene vol gende uitkeering- hoopte irnen, dat de regeering zoodanige mededeeliiig zal bevorderen. Onze verbindingen met Amerika. Volgens liet „Hand." zullen binnen enikele dagen te Berlijn besprekingen warden gehouden 'betreffende 'n voor- loopige oplossing van het vracgstuk der veilige verbinding met Amerika ten behoeve van onze voedselvoorziening. Nederland en Duitschland. De Parijsche „Matin." zegt, naar aanleiding van de overeenstemming iusschen Duiiitschland en Nederland verkregen De Dnifschers hebber. m,et 'h-u-n ge wone 'brutaliteit Nederland met bedrei ging én chantage gedwongen hun het gébruik toe te staa-n van enkele trans portwagen. Uit de Duitsche eischen, die een -spoedige oplossing vroegen, kan mien, de ernstige gevolgtrekking maken, dat de operaties in Vlaanderen tot de belangrijkste zullen bethoo-ren, die de vijland dezen zomer i-n het Wes ten zal ondernemen. Opnieuw is de onzijdigheid -van een la-rad, zooal niet openlijk gescho-n-dén, dan -toch ernstig aangetast, opdat Hindenburg de fijn- naar Vervier» geheel kan gebruiken voor ihet transport van troepen en wa pens, door over de -Nederlandsdhe we gen te verzenden alles wat dient voor 'het voedsel, dén .gezondheidsdienst, en zelfs -voo-r -de veiligheid van zijn legers in Vlaanderen. De vleesch- en vet-distributie. Naar „de Tel." verneemt, is het niet geheel -onmogelijk, dat de bestaande distraibultieregeüng van vleesch -vervan gen wordt door een. andere. De minister moet den voorzitter van den Nederlands-dien Slagershond- heb ben aangezocht, een nieuwe distribu- Even maar, had hij zich voorge nomen, om Trien tevreden te stellen en dan o» ik te voet naar Sluis. Het meisje moest om boodsdhsippen naar Knokke, en Wtiltem vergezelde haar. En 't was al negen uur, 's Zon dagsmorgens, toeni hij eindelijk, sla perig, (ntoe en met zwaar hoofd naar Sluis vertrok. Moeder zat altee-n thuis, vader en Anna waren maar dc kerk. Mevrouw Hagens was blij haair zoon te zien. Je ben niet goed, zei, ze bezorgd. Wa.t vermoeid'. Veel gewerkt. Ik met klaar zijn voor de tentoonstelling. AAaar nou mag je toch niet te veel van je eisehen'. Neen, ineen. Ik ga een uurtje lig gen. Roep me, al-s de kerk uit is. J-a, jongeig doe dat -En rust tot vanmiddag. 'Neen-, moeder, beloof me no-.u, dat je me roept, als de kerk uit is. Goed dan Willem gevoelde zich ellendig. 't is altijd 't zelfdé... ilk zit aan dien Trien vast, mompelde hij, terwijl h-iji half o-nitkleed omder de dekens kroop. Tc Most er heefemaial niet meer komen. Maar ik hou nog van dé meid, en ze is zoo verliefd op mij, ook. Ze meent het. Kom, kom, denk je, dat de fatsoenlijke Gerard- Berends er niet zoo'n poesje op na houdt, naast Arana. Dat doen- ze alfemaak en dam- mag 't van een schilder ze'ker wel. ■De :onge!ing sliep in, en hij zou tle-rege'liiirag voor vleesch te ontwerpen. 'De lang verwachte vetdistri-butie zou tusschén 1 en 15 Ju-rai in; werking tre den. Vervoerverbod van vroege aardappelen. De minssitér van landbouw heeft ver boden 'het vervoer van alle vroege aardappelen:, oogst 1918, -ui-t eenig deel een-er gemeente naar alle andere deelen des rijiks, hetzij in of buiten die gemeente gelegen. Het verbod' is niet van toepassing op het vervoer van. vroege aardappe len, gedokt door een vervoerbewijs, af gegeven door de rijkscommissie van toezicht op dé aardappeliveneeniigilng. Grind en gries. Het -bureau voor uiededeelingen in zake -de voedselvoorzierai'ng .meldt Hoe oinigelootoMjlk het ook im-oge lij ken,-er zijn imenschen, die, wanneer zij lezen, dat Ihet brood grind bevat, daarbij denken aan de bekende kleine gladde -steentjes. Het spreekt vanzelf, dat dia-arvan .geen. sprake is. Wanneer de tarwe en roggelkorrels tot bloem wordt vermalen, wordt de bast zoo veel mogelijk gescheiden van de blloeni. Men krijgt aldus behalve de bloem ook grove en fijne zemelen. De laatste herten griind. Bovendien zijn er nog zemeldeeltjes, waarin nog wat bloem zit, diie vormen ide gries. In ge wone tij-don wordt voor ihet wittebrood- alleen Moem gebruikt, éerwijit voor bruihbrood de igelheeiè koerei wordt gebezigd. Nu men- zoo spaarzaam mo gelijk .moet zijn -met alle brootlimaferia- aaf, wordt voot 'het wittebrood- ook eenig grind en gries toegevoegd. Het brootl wordt daardoor geenszins slechter, sin ieder geval zijn deze stof fen voedzamer dan -bijv. aardappelen. Ook voor het bnuinbirood wordt tegen woordig nog een weinig gries en grind toegevoegd aan ihet on-gebuilde meel. Uitwisseling van krijgsgevangenen. De ihospitaalschepem zijin Woensdag weer aan dé Lfoyd-kade te -Rotterdam aangekomen. Aan -boord van de „Si.n- doro" bevonden zich 3 officieren van gezondheid, 15 hospitaalsoldaten, 7 krankzinnigen, die na-ar DuitseMand terugkeer™ voorts 30 officieren en 114 minderen. Dc „Koningin Regentes" bracht 39 Oosfen-rijiksche bnrgerge- vangenen ime-e, de „Zeeland" 63 Duit sche burgers, die alten maar hun va derland terugkeeren. Mijneji. Gedurende de miarind April jl. wer den op onze kust aangetroffen 42 mij nen. waarvan 34 Engelsche, 6 Duit sche en 2 van onbekenden oorsprong, in -het geheel zijn sinds het begin van den oorlog o-p onze kust aange troffen 4476 -mijinen, ml 3600 Engel sche, 80 Fransche, 328 Duiitsche en 459 van onbekenden oorsprong. Een belangrijk legaat. Bij testamentaire beschikking heeft wijlen de heer Pieter Larage-ilhuizcn te Bussum aam. de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen' 'ten behoeve van haar Nieurwenhiui-zénfonds gelegateerd- ƒ200.000 vrij van rechten en kosten. Rijwielvervoer per spoor. De spoorwegmaatschappijen zoeken lang naa-r een middel om de massa's ■rijwielen, die dagelijks worden verzon den, op eenvoudige en praktische wij ze in den bagagewagen te ladem Waar een rijwiel een onhandelbaar artikel is, gaarne nog blijven iiggem zijn, toen zijn (moeder om de deur riep Willem, de kerk is uit Tioah stored hij dadelijk op, wrssebte ziöh flink, en kwam gemaakt vroofijik benedemi Zijin. vader en Anna traden binnen en begroetten- hem hartelijk. De koffie was klaar. W-iesmian- en zijin v-ro-uw kwamen, ook en- Anna vertelde van haar reis. Ik loop een straatje om, zei Wil lem. Hij wist, det hij Helena ook op haa-r ku-ieri-n-g zon aantreffen^ want een poosje wandelen na 't koffieuur, was 's Zomda-gs te Sluis de gewoonte. 0,p den wal, achter de Hoogstraat, vorad hij hel m-eisje. Zoo-, ben je wieer Shiizenaar vroeg ze, wat blozend. Om jou, ja I zei Hagens lachend. Loopera we een eindje op. Hij- stapte zonder toestemming af te wadite-ni naast haa-r en ze praatten over den O-ndejaarsavond, de nichtjes van Wicsmara, over de Marte-ns en juf vrouw Latou-r, tot Helena de kfo-k van een hoorde en als verschrikt uitriep Ik moet naar huis Atoeder zal al brommen. Zie ik je vanmiddag I-k mot eveira naar Aarderabupg. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1918 | | pagina 1