kVROUW )IGER IWI Y.» SCHEN. <NECJ1T. Oagdiinstye AGMEISJE WOENSDAG 37 MAART. cnsJboda "gemeentebestuur binnenland FEUILLETON f o- 73 56e JUauairi|«arigg, fabri- C.P., katen, INK oord- >ril in ionen, ie be- bezit- teeren ret en dwii m llishrj ■ivier De Zoom, 4 OP ZOOM. 8— >n opgedane rertroffee. enz., worde» op rtis verstrekt bij on- rn, SELBERGS A Cd. SP I» anbiedmgtn slaarsvragen, kende beveelt ziek geven van Onderwijs LEM KEiJN, Muiiek- Schotsche Hoek 13 evraagd een n goede getuigen, iter B. C. Bureau Courant. rkersknechl JFF, Zaamsiag. evraagd aette {KHUSZEN1 vrouw. Brieven no. lissingsche Courant" GROENEWOUD 19. elijk der tegenwwr- d een AdresFONTEIJN, 12. 3., groete wasch bui- riein gezin. Adrei: Courant.* SKES, Badhuisstraat met 1 Mei a.s. eene stfeode vraagd. rwendijk 5. et beneden de 15 bureau „Vliss. Crt. raagd een net töE iSJE de 18 jaar. IT36 (1 m. bellen.) VLISSINCSCHE COURANT abonnements-prijs Vcor Vtissircgen en de gemeenten ep Wateberen f 1-56 per drie maanden. Franco ioar het gsbeete rijk 1.75. Afzonderlijke mrmmees 3 cent. advertentie-prijs vm A regels f 9.99 voor Iedere „egel meer 15 cent plaatsing 3|2 X hij abonnement speciale prijs. Reeta- J=s 30 cent per regel. Dtetieiaanbiezüe- en dienetaanvragen 7y, eent per regel, bij oomtante betaling. Familiebericht en va» 16 regels ƒ1.—, iedere regel meer 15 cent VLE/ESCHKAARTEN. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat in verband met de ministerieele beschikking omtrent de vleeschvoorziening, waardoor den sla gers slechts de helft van hunne gewo nen omzet zal kunnen worden to'ege- wezen, ieder ingezetene verplioht is niet meer te betrekken dan de helft van het gewone verbruik. Nader zal worden bekend gemaakt wanneer deize regeling in werking treedt Te beginnen met Donderdag 28 Maart zuilen aan de ingezetenen kaar ten worden verstrekt, waarop inge vuld zal worden de naam van den hou der en zijn domilienummer, benevens de naam van den slager, van wien hij denkt vteesch te betrekken. Het is uitdrukkelijk verboden vteesch van een anderen slager te betrekken dan in de kaart aangegeven. Oe uitreiking dezer kaarten beeft op de volgende wijze plaats Ln de Trouw zaal op het stadhuis Donderdag 28 Maart 1918, van 81 uur, domiclliekaart no. 1500 van 2—7 uur, domiclliekaart no. 501—1000. Zaterdag 30 Maart 1918, van 81 uur, domidliekaart no. 10011500. Dinsdag 2 April 1918, van 81 uur, domidliekaart no. 15012000. Woensdag 3 April 1918, van 81 uur, domidliekaart no. 20012500 van 27 uur domidliekaart no. 2501 3000. Donderdag 4 April 1918, van 81 uur, domiclliekaart no. 30013500 van 27 uur domidliekaart no. 3501 '1000. Vrijdag 5 April 1918, van 81 uur, domidliekaart no. 40014500 van 2—7 uur domidliekaart no. 4501 5500. MEN IS VERPLICHT ZHN DOM1- C1L1EKAART MEDE TE BRENGEN. VHssingen, 27 Maart 1918. De Burgemeester voornoemd. VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. REGEERINGSSAJET. De Burgemeester van VHssingen maakt bekend dat in verband met een finale afrekening, de nog loopende 3a- jefbonnen met 15 April a.s. zullen wor den ingetrokken. Het is dus gewenscht dat zij die van de in hun bezit zijnde bonnen nog ge bruik wenschen te maken, dit zoo spoedig mogelijk 'doen, althans vóór 15 April 1918. Vfesingen, den 27 Maart 1918. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Een zeer ernstig feit. Van alleszins bevoegde zijde ver neemt de „Mi-dd. Ct." het volgende 121 DOOR A.. BAKS. (MM TEltffiiSI.) Ja, maar daar gaat ie vanavond buiten Als Laat hoort dat er geen geld te trekken is, zal, 't met de vriend schap dadelijk uit zijn. Daarvoor ken ik die menschen genoeg. Dus wij mogen op u rekenen Zeker I Dank u wel, u bewijst er ons een grooten dienst mee, en vriendelijk stak onna hem de hand toe. Dan keerde zij terug. Brouwer keek nog eens om. Een schoon meisje, mompelde hij. 'k Geloof waarlijk, dat ik er verliefd °P ben. En waarom niet Of zou ze ai aan den gang zijn m,et dat deftig ge kleed heertje? Kom, kom... verliefd heid... i:k heb m'n werk en 'k ben met 4e kunst verloofd. Doch Brouwer dacht al maar door ever Will-em,s zuster, terwijl hij langs 4^ binnendijk naar 't Hazegras wan- Kcht bij de „Zeemeeuw" zag hij 14 Februari jl. werd door een vis scher bericht gebracht bij de militaire autoriteit te Vlissingen, dat even bui ten Ihet Oostgat een verankerde mijn was igezien. 15 Februari id.a.v. verongelukte bij het zoeken naar die rnijn Hr. Ms. be- wakintgsvaartuiig voor Ihet Oostgat. Deze feiten werden in een officeel persbericht opgenomen. -Er is echter twijfel gerezen of de ernst dezer ge beurtenis algemeen gevoeld -is. Hier toch iging Ihet (niet om een mijnongeluk zo'oals de oorlags- en de handelsvloot er reeds zoovele mede-maakte. Neen hier deed zich het ongehoorde feit voor, (dat door een der oorlogvoeren den vóór den eenigen toegangsweg van zee uit naar Vlissingen, mijnen wa ren gelegd. - Deze mijnen lagen buiten de Neder- landsche territoriale wateren, doch ook buiten het aangegeven Engelsche mij nenveld,, in de open gebleven geul, en op zoodanige wijze dat ihet inloopen van 'het Oostgat naar Vlissingen of het zich naar zee begeven van uit die ha ven, zeer groote kans op vernietiging bood. 'Dat slechts een klein schip slachtoffer werd is een geiuik bij een ongeluk imen mag dankbaar zijn dat niet een bodem met 350 iman beman ning verongelukte. Deze, ,met art. 3 van ihet verdrag omtrent ihet leggen van onderzeesdhe mijnen geheel strijdige handeling nader te qualificeeren wordt overbodig ge acht. Dezelfde maatregel die op vijan delijke ihavens wordt toegepast, wordt door de strijdmacht die deze mijnen al daar deed leggen, ook toegepast op een haven van een bevriende natie, welke Ihaven als basis voor de oorlogs vloot wordt gebezigd. Is dit opzette lijk geschied, dan is elke gedachten- wisseling overbodig. Is (het een gevolg van slordigheid of onbeikw9amlheid der met de uitvoering belaste organen, of is bij het opmaken van dit plan geheel Vlissingen vergeten, dan is geen qua- lificatie te sterk om deze zorgeloos heid of dit verzuim te teekenen. Slechts van één der belligerente par tijen werd mededeeling ontvangen dat zij deze mijnen niet had doen plaatsen. Thans echter is overtuigend gebleken, dat degene welke zich hieromtrent niet uitliet, ook de schuldige was. Nadat toch bij herhaalde pogingen tot opvis- schen van mijnen in de nabijheid van_ het wrak van (het (bewakingsvaartuig achtereenvolgens meerdere mijnen tot ontploffing werden gebracht, is het thans gelukt een dier mijnen onbescha digd aan de oppervlakte te brengen. Deze mijn was gemakkelijk te identi- ficeeren als van. Engelsche herkomst, zonder dat dienaan gaande eenige twijfel blijft bestaan. Het leek raadzaam dat op deze zaak het volle licht werd geworpen. Uitvaartvergunningen voor binnen schepen. Naar wordt gemeld moeten de ver gunningen tot uitvaren voor binnen schepen naar het buitenland in den ver volge mede door de eigenaars der sche pen worden geteekend. Teneinde ver traging in de vaart der schepen te voorkomen wordt het wenschelijk geacht de vergunning aan te vragen bij de inspecteurs der invoerrechten ter plaatse, of in de dichtstbijzijnde plaats, waar de eigenaar woonachtig is. De inbeslagneming onzer schepen. Het Wolft bureau geeft een uitvoerig commentaar op de verklaring van pre sident Wilson, betreffende de in beslag neming van de Nederlandsche schepen. Laat aam 't ploegen. Tiens, *k heb hem nu alleen zei de jonge man, en hij ging recht op den herbergier af. Ha, de schilder van Knokke, zei deze. Wat geluk jou te zien Hij hield zijn paard in. Wiel, ik heb een brief voor je. Voor mij Zijt ge nu briefdrager1 geworden Och, ik was te Sluis, vervolgde Brouwer koel, en meneer Hagens, de vader van Willem, gaf hem mee. Tiens, tiens, dat zal over de con dities zijn Vaneigen kan ik den schil der niet voor niemendal houden en den kost geven I Laat trok gretig de envelop open en hij las het kort schrijven. Dan vloekte hij kwaad en zei Smerig volk Ze zenden hun zoon op m'n dak, maar van betalen willen ze niet weten Ze hebben je Hagens toch niet gezonden Ik Weet wat er j.n den brief staat en, vader Hagens heeft me gevraagd, je nog eens goed te zeggen, dat hij geen cent geeft. Neen, hij of z'n wijf niet Dat staat hier. Heb je dat misschien met hem bekonkeld Ga ie nu met mij ook ruzie ma ken,? Je zijt ook te fie,r om een voet in mijn huis te zetten. Ik ga waar ik wil en blijf buiten, Geconstateerd wordt dat Nederland, blijkens de mededeelingen van zijn eer sten minister in de Tweede Kamer, niet onder Duitschen druk heeft ge handeld. De zaak is alleen deze: dat de Geassocieerden de schepen noodig hadden om den oorlog te kur.nen voort zetten en ter vergrooting van hun koop vaardijvloot voor den concurrentiestrijd na den oorlog. Wolff noemt het ten slotte belachelijk als Wilson spreekt van dwang, door Duitschland aan Holland aangedaan, want 't is toch een feit dat alle maat regelen voor de inbeslagneming van de Hollaridsche schepen kant en klaar in Wilsons schrijftafel lagen, nog vóórdat Holland gelegenheid had gehad zich over de zaak uit te spreken. Verloven. (Officieel). Behoudens onvoorziene omstandigheden zullen in hei genot van onbepaald (klein) verlof worden ge steld 10 April 1918 de dienstplichtige on derofficieren van de militielichting 1914 der onbereden troepen met uilzondering van hen, die als telegrafist belast zijn mgt den toesteldienst. 29 April 1918 de dienstplichtige on derofficieren van de militielichting 1915 der infanterie, die in het tijdvak van 15—17 December 1914 zijn ingelijfd. 10 Juli 1918 de dienstplichtige on derofficieren van de militielichting 1914 die als telegrafist belast zijn met den toesteldienst Geen suikerrantsoeneering. Er worden weer berichten verspreid volgens welke er een rautsoeneering van suiker ingevoerd zou worden. Bij informatie is aan het „N. v. d. D." gebleken, dat noch bjj het Rijksdistri butie-kantoor, noch bij de Suikerveree- niging of bij de Rijkscommissie van toezicht iets bekend is omtrent een rautsoeneering van suiker. Dergelijke berichten zijn alleen geschikt, om het publiek ongerust te maken. Men gaat dan meer suiker inslaan, dan voor het gewone gebruik noodig is, wat een re gelmatige distributie en het krijgen van een juist overzicht van het suikerver- bruik niet ten goede komt. De hoeveelheid suiker, in het land aanwezig, is meer dan voldoende, en is er thans geen aanleiding, om tot een rantsoeneeren en het invoeren van een bonstelsel over te gaan. Niet alleen is er nog suiker over van dea vorigen oogst maar ook van den iaatsten. De hoeveel heid suiker kan geraamd worden op 2 millioen zak van den iaatsten oogst net verbruik is 1.6 miilioen. Bovendien wordt er thans nog suiker uitgevoerd in suikerhoudende artikelen (jams enz.) De mogelijkheid zou echter kunnen bestaan, dat de regeering, met het oog op het verbouwen van veel tarwe, den suikerbieten-bouw zou beperken, het geen dan een vermindering van den suikerbietenoogst ten gevolge zou heb ben. Op het oogenbilk is daarvan bij de betrokken autoriteiten nog niets be kend. Een dergelijke maatregel zou na tuurlijk eerst in de toekomst van in vloed kunnen zijn op den oogst en op de hoeveelheid suiker, welke gedistri bueerd kan worden. Zomertijd. Staatsblad no. 221 bevat een Ken. besluit van 26 Maart, waarbij de vervroe ging van den wettelijken tijd met één uur zal aanvangen den len April en eindigen den 30en September. Middenstandsbond. In de vergadering van het bestuur van waar itk wil Zoo, *k hel) mijn com missie gedaan, saluut Brouwer keerde mompelend .naar den weg terug. Dat valt hem als een steen op z'n maag I Wat later kwam hij voorbij de her berg. Willem moest hem gezien heb ben, want hij sprong uit de deur en riep Toe, Brouwer, kom binnen Neen, merci Ailob, zoo haastig? Ja. Trien verscheen, ook en hoonde Hij is mardjic te fier voor ons soort van volk AlJez, Brouwer... wees zoo flauw niet hernam Hagens. Maar de schilder stapte snel door en dacht Straks zal de verstandhouding in de „Zeemeeuw" wel veranderen. Hij spoedde zich, want de lucht be trok, regen dreigde, en hij stond hier nog drie kwartier van Knokke. VII. Laat had het paard uitgespannen en leidde het naar de hoeve, waar hij nu en dan in dienst was. Daarna ging hij vlug naar huis. Ha, is het zoo mompelde hij. Den kost geven, bier en genever drin ken, Trien den kop zot maken, en ik naar m'n centen fluiten Wacht een beetje Zijn dat mardjie nu rijke men den Middenstandsbond is besloten, dat het a.s. Middenstandscongres wegens de Kamer-verkiezingen niet za! gehouden worden in het begin van Juli, maar op 11 en 12 September. De bepaling omtrent de vergoeding door de Spoorwegmaatschappijen van bij de verzending verloren gegane of beschadigde goederen is geheel ver ouderd besloten is zich tot de bevoegde autoriteiten te wende» om de noodza kelijke wijziging te verkrijgen. De Vereeniging Nederlandsch Fabri kaat, deMiddenstands Bond en de R. K. Middenstandsbond hebben een voorToo- pige regeling vastgesteld voor arbitrale uitspraak bij geschillen, die zich voordoen tusschen industrieelen in den groothan del eenerzijds en de wederverkoopers en klein-industrieelen anderzijds, omtrent koop- en verkoopcondities, leverings voorwaarden, enz. In den Raad van Arbitrage zullen wel licht de volgende vereenigingen en bon den vertegenwoordigd zijnVereeniging Neerlands Fabrikaat, de Middenstands bond, de R. K. Middenstandsbond, de Werkgevers-vereeniging te 's-Graven- hage, de R. K. Werkgevers vereeniging en de Vereeniging van Werkgevers Boaz. Daar de verschillende staatkundige partijen op een enkele uitzendering na, verklaarden niet bereid of in staat te zijn candidaten, door anderen gesteld, over te nemen op haar groslijst, is de aangelegenheid der Evenredige Verte genwoordiging op nader advies geren- voyeerd naar de betrokken commissie. Stormtroepen. D.e minister van oorlog (heeft be paald, dat aan de tot stonmsectiën be- hoorende onderofficieren beneden tien rang van adjudant-onderofficier een uitrustiugstoelage wordt toegekend ten bedrage van 25 gulden per jaar, voor de eerste maal uit te betalen op den datum, waarop belanghebbende definitief tot de storm-sectie behoort en dat de officieren en adj.-onderoffi- cieren, be.hoorende tot storm-sectiën, voor de bemoedigde meerdere kosten zelf zullen moeten z gen. Ter gemoet- komin.g in de daaraan verbonden uit gaven wordt aan hen een uitrustings- toelage toegekend ten bedrage van 50, uit te betalen op de wijze als lnier- vomen bepaald. Voorwaardelijke veroordeellng. Aan de Tweede Kamer der Staten- Generaai is een adres gericht door het hoofdbestuur van den Bond voor Minder Marine-Personeel, te den Helder, waarin verzocht wordt het wetsontwerp tot in voering der voorwaardelijke veroordee- ling in het militaire strafrecht, ook al mocht dit nog tijdig worden ingediend, in deze zittingsperiode niet op de agenda der nog te behandelen punten te plaatsen. Adressanten zouden een behandeling in deze zittingspeiiode, die uiteraard niet anders dan vluchtig zou kunnen zijn, in hooge mate betreuren. DE PANNE. Veel Belgische inwoners van Vlissin gen, tot ihet loodswezen alhier beboe rend, zijn afkomstig van De Panne, of Oost-Duinkerke, Coxyde, Nieuwpoort, juist .het hoekje, dat nog altijd vrij' is gebleven van Duitsche bezetting. De Panne is nu de tijdelijke hoofd stad van Vrij België en de residentie van Koning Albertusen Koningin Elisa beth'. 't is de plaats waar duizenden Belgische, Enigelsche en Fransdie sol daten gingen en keerden, waar zoo ve len stierven, zoovellen ter eeuwige rust werden gelegd. schenmanleren-Die gierige loeder in Sluis En zoo maar zonder compli menten dat schrijven... lijk een groo- ten heer aan z'm knecht. Ze had me wel mogen bedanken, dat ik z'n schooier van een zoon m huis geno men heb I Laat kwam in de herberg. Ha, vadertje... zet je maar weer bij riep Willem, 't Regent buiten, hier is 't droög... tenminste droog van daki Voor een natje van binnen zullen we zorgen Maa>r Trien en haar moeder zagen al dadelijk, dat de baas in een slecht hu meur was. Lees dat eens riep Laat, en hij smeet nijdig den brief op tafel. Wat is het Ha, een brief van den oude, 'k herken z'n poot Wat schrijft ie Lees het dan, mardjie 't Is niet lang. (Hagens deed het en lachte. Maak je niet ongerust man Dat komt in orde zei hij dan luchtig. Vertel een keer, hoe Maar wat is er vroeg vrouw Laat. Wat er is Ja, kan ik het rieken misschien? Z'in vader schrijft, dat hij of zijn vrouw geen cent zullen betalen voor den zoom I Dat komt in orde hernam Wil lem. Wie 'had ihet ooit vermoed van de ■nederige plaats f Is nog geen menschenjeven gele den, dat De Panne daar eenzaam, schier onbekend lag. O De Panne is het, en 'niet La Panne, .zooals men den -schoenen, duidelijken naam verbastert. Men weet wat een duinpan is, in Vlaanderen een panne 't dorpje ligt daar als in een vlakte van het in dien hoek zoo breede en woeste duin. Waar is ihet Panne van Hendrik Con science Op een zomerdag van 1859 kwam de toen reeds vermaarde schrijver in De Panne aan. Van Antwerpen was het een verre reis. Veurne, Dixmuiden, Nieuwpoort lagen nog als in de buiten wereld, want de trein reed van Gent via Brugge wel naar Ostende, maar niet naar Vlaanderen'® stillen West hoek. Van Ostende nam men dus een rijtuig of wandelde men zeven tot acht uren, iets waartoe Gonscience wel in staat was, 'en die dat dan ook we! zal gedaan hebben. Oe schrijver kwam dus in De Panne aan en begaf zich naar de eenige herberg aan het strand, de nederige „estaminet", waar de welgestelde Veu- renaars uitspanden, als ze per gerij op een mooien zomerdag eens naar zee reden. Conscience nam er zijn intrek en- vroeg naar visscher Smaggihe. Deze was iin 1830 vrijwilliger geweest, juist als Gonscience, en beiden hadden el kander bij 't leger leeren bennen. En de toekomstige schrijver, die toen reeds onderzoekend van geest was, ging veel met den Pannenaar om en luisterde belangstellend naar bijzon derheden van 't leven ginds in dat on bekende gewest aan de zee. Nu wilde hij de visschers beschrijven en vroeg naar zijn ouden vriend. Smiagghe was op zee. Na eenige dagen keerde hij terug... Met zijn zoontje, dat aan den wal vader nooit verliet, want mioeder was overleden, ging de visscher naar de herberg en werd er hartelijk door Conscience 'begroet. De sdh rijver verzocht hem, eenige weken, aan wal te blijven en toen zag mem beiden dagen door de duinen zwerven, terwijl vader Smagghe maar vertelde en Conscience luisterde. Eenigen tijd later bezocht Con-scien ce weer.de afgelegen visschersplaats, nu vergezeld door den bekenden tee kenaar Dujardin. Weldra verscheen Bella Stock", een roman die in De Panne speelt, en in Dtujardin's teekeningen herkende men 't portret van menlgen Pannenaar. Stock was sprekend vader Smagghe en Bella Stock geleek uitstekend op Bella Smagghe, de dochter van onzen vis scher. ■Bella Stock wekte bij ons belang stelling voor De Panne'. Als jongen, verslonden we het boek en nog altijd is het een geliefkoosd werk der Vla mingen. En nooit hadden we toen vermoed, dat we hier te Vlissingen nog den zoon van visscher Smagghe zouden spreken. 't Is loodsschipper Smagghe, de be jaarde, maar nog kloeke Vlaming, dien we zoo gaarne over De Panne hebben hooren vertellen. De Pamne was een vissohersplaats. En men zou 't u kunnen vertellen, hoe er daar geslaafd en gezwoegd werd voor het dagelijksch brood. Men voer vroeger nog met de Duinkerker en Gnevelipger sloepen naar IJsland. En moeder bleef thuis met de kinderen en Hoe Zeg hef dian mardjie Och, d'oude heeft nog altijd z'n kwade pruik op. Daarmee heb Ik m'n geld niet. En ik ban niets tegen h'im doen... hier is 't België, daar Holland Nu is 't nog maar één dag... maar lijk gij eet en verteert, loopt dat rap op, en, op belof ten waag ik het niet I Dat kuinmen we ook niet doen, stemde vtouw Laat toe. Maar ga mor gen zelf eens naar Sluis zei ze tot haar nian. Ik naar dien trotschen vent Na zoo'.n briefike Neen, merci Hij heeft d-e commissie me ook nog mon deling gedaan- door dien schilder van Knokke. Brouwer vroeg Willem. Ja... hij liet zeggen, dat ik op geen cent moet rekenen. Dat zijn van die koppige kerels Waar moeit Brouwer zich mee? riep Willem. Laat, dat komt terecht, zeg ik Bah, 't vuile geld Ja, noem gij 't 'maar vuil Weet je wat, 'k zou maar zeere vertrek ken. Van-a-vond toch niet meer zei Trien. Hoor eens wat een weer Meen je dat, Laat vroeg Willem. Van eigen En -nog beter of dat ik het zeg (Wordt vervolgd). Vlug.

Vlissingse Courant | 1918 | | pagina 1