}T >ERS IS JE. ïmeisje [gemeentebestuur feuilleton binnenland 3.75 2.70 muiZEH leermeisje frouw liensfbode ENSTSOIE ik MEISJE op ons Zondagsblad Y DINSDAG 26 MAART. l^o- T2i 56e <J»j»jpg|j»jnij| 1918 |t verzoek, rac4ïefiiam ÜÏRECTIE. Ide reductie ii Ide prijzen haventerrein bij woning van den evraagd aette I vrouw. Brieven 10. ylissingsche Courant" I, biedt zich beleefd TLP BIJ KINDEREN, [i huiselijken arbeidt» frieven onder letters „Vliss. Courant". \ATE, Banketbakker, koen, Ifde adres een nette stbodc Ie of halve dagen velijk der tegenwaor- rd een Is. AdresFONTE1JN, \t 12. groote wasch bui- dein gezin. Adres: I. Courant.* rraagd een net Ide 18 jaar. 11IT36 (1 m. bellen.) April gevraagd een 20 jaar. Zich aan Ie nds na 8 uur. Adres: Courant." or de morgenuren 15 jaar. Adresbtir, it." kindje eenige uren ndelen of ts spelen. DIEPHUiS, Boule- 8. Utrecht, VGEEKD I VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTS-PRIJS Voor VSsshigen en de gemeenten op Walcheren 1-55 per drie maanden. Framoo door het gsbeele rijk 1.75. Afzonderlijke nummers 3 cent. ADVERTENTIE-PRIJS Van 14 regels f 0.60 voor iedere «rail meer 15 centplaatsing 3|2 X 1 hij abonnement speotale prijs. Recta- —55*30 cent per regel. Dienstaanbiedin gen en dlenstaanvragen 7'/2 cent per {■egel, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels ƒ1.—, iedere regel meer 15 cent. THEE, De Burgemeester van Viissingen maakt bekend dat in aamsluitng aan zijne publicatie van gisteren het vol gende onder de aandacht van belang hebbenden wordt gebracht De houder van eene thee- en koffie- kaart levert, uiterlijk tot en met den 28 Maart 1918, bon 19 van zijne kaart ju bij den detaillist, bij wien hij zijn rantsoen thee wensoht te koopen uit den nog voor het publiek beschikbaar te stellen voorraad, hetzij ineens, het zij in gedeelten, gelijk nog nader zal worden bekend gemaakt. Hij overhandigt daarbij zijne kaart aan dien detaillist, welke de rugzijde van het lichaam dier kaart met zijn firimastemipel of op andere wtijze dui delijk voor ontvangst van bon 19 waarmerkt en de kaart daarna weder terstond aan den houder ter hand stelt. De detaillist, die van een verbruiker bon 19 in ontvangst neemt, verplicht zich daardoor, voor zoover hij daar toe, in verband met de bepalingen, in staat zal zijn, dien verbruiker te zul len verkoopen het rantsoen thee, het welk voor dien verbruiker nog be schikbaar kan worden gesteld, te le veren ineens of in gedeelten, gelijk nog nader bekend zal worden gemaakt. Ten bewijze van het aanvaarden van deze verplichting voorziet hij de rug zijde van het lichaam der thee- en kof- fiekaart van een duidelijke aanwijzing als onder 5 omschreven. De detaillist, die niet tevens is tus senhandelaar, zendt alle door hem in ontvangst genomen bons 19 uiterlijk tot en met den 2 April 1918 aan zijn geb r u i Ice 1 i jke n leverancier (tussthen- èancielaar) vergezeld van een opgave van het aantal dier bons en van den voorraad thee, dien hij nog bezit. Viissingen, 26 Maart 1918. iDe Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. SCHOENEN- EN KLOMPENBONS. De Burgemeester van Viissingen maakt bekend, dat de voorraad bon nen voor vrouwenschoenen zijn uitge put en derhalve deze bonnen niet ver der kunnen worden verstrekt. Van de overige schoenenibonnen zijn nog eeni ge disponibel voor ihen, die onder de bekende voorwaarden, nog ge ene schoenenb-onnen hebben bekomen. Zij, die verklaringen hebben getee- keird ter verkrijging van nieuwe klom- penbonnen^ kunnen deze verklaringen steeds 8 dagen na den datum van uit gifte op het distributiebureau inleveren. Viissingen, 26 Maart 1918. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. MANUFACTUREN. 'De Burgemeester van Viissingen maakt bekend dat bier verblijf houden de 'marktkooplieden en reizende ven- DOOR HANS. 11) (Miïï ïsrtüdet.) VI. Arthur Brouwer belde bij den heer Hagens aam. De familie 'was juist aan de koffietafel, maar noodigde den be zoeker toch in de kamer. Ze wilde zelfs, dat de Vlaamsche schilder mee aanzat, en Ihij gaf aan die uitmoodiging dadelijk gehoor. Hij kreeg dan ook niet in 't minst den indruk, dat 't koopmansgezin stijf cn vormelijk was. -m Eigenlijk kom ik me met zaken moeien, die me niet aangaan, zei Brou wer. Is 't over Willem vroeg Hagens. Ja.. Ik ken hem al eeoigen tijd, en daar hij waarlijk talent heeft, vind ik net zoo jammer, dat hij den verkeerden WeK opgaat. Ik vond het mijn plicht j1 te waarschuwen, dat hij nu zijn in- trek genomen heeft in de „Zeemeeuw". Bij die meid vroeg mevrouw "agens verschrikt. ters, die voor bet verkrijgen van door- loopende uitvoervergunningen in aan merking Ikomen, zich ten spoedigste behooren aan te melden op het Distri butiebureau. Viissingen, 26 Maart 1918. De Burgemeester voornoemd, VAN 'DOORN VAN KOUDEKERKE. JULIENNE. De Burgemeester van Viissingen imaakt bekend, dat deze soepgroente thans is aangekomen en aan de opge geven adressen kan worden betrokken. Viissingen, 26 Maart 1918. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. VERBOD KAPPEN HOUTGEWAS. De Burgemeester van Viissingen vestigt de aandacht van belanghebben den op de door den Commandant der Stelling van de monden der Maas en der- Schelde uitgevaardigde verorde ning van 6 November 1917, waarbij, vöor zooverre krachtens de wet van 30 Augustus 1917 (Stol. no. 575) (Nood- Boschwet) door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel geen algemeen of bij.zpnder verbod tof hef vellen van bosschen en andere hout- opstanden is uitgevaardigd of mocht worden uitgevaardigd, dan wel voor zooverre zulks door deze autoriteit niet voorwaardelijk is toegestaan of mocht worden .toegestaan, het vellen van bosschen en houtopstanden verbo den is anders dan met toestemming van den Commandant in Zeeland. Verzoeken tot het verkrijgen dezer toestemming .moeten rechtstreeks ge richt worden tot den heer kolonel, Commandant van Walcheren te Viis singen. Viissingen, 25 Maart 1918. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. KIESKRINGEN VOOR DEN GEMEENTERAAD. Burgemeester en Wethouders van Viissingen doen te weten dat door den Raad dier gemeente in zijne vergadering van 25 Januari 1918, onder nummer 15, is genomen het volgende besluit De Raad der gemeente Viissingen igezten het vooTstel van Burgemees ter en Wethouders gelet op de arft. 51, 51b en 51c der gewijzigde Kieswet BESLUIT Ieder der drie kieskringen waarin de gemeente voor de verkiezing van leden van den gemeenteraad is verdeeld, te verdeelen in twee stem- districhten en aan te wijzen de stemlo kalen, waarin de zittingen der stem- bureaux en hoofdstembureaux zullen gehouden worden, en 'wel wat betreft KIESKRING I Stemdisfrict 3 het gedeelte van den kieskring westelijk van eene lijn'getrokken van de Wester haven, door het Beilamypark, de Spui straat, de Coosje Buskenstraat, weste lijk langs school A, langs de Komnne- diik, den Wateptoren, door de Badhuis straat en den Koudekerkschen straat weg naar de grens der gemeente waarin .het gymnastieklokaal van school D (Groote Markt) zal zijn stem bureau en tevens hoofdstembure.au Stemd'istrict 4 .het gedeelte van den kieskring oostelijk van bovengenoemde lijn waarin hel gymnastieklokaal van school A (Coosje Buskenstraat) zal zijn stembureau. KIESKRING II. Stomdistrict 5 het gedeelte van den kieskring zuidelijk van eerie lijn getrokken van de westgrens langs de scheiding van de Scheldestraat en de Aagje Dekenstraat, Ja, daar is een dochter, die on gunstig bekend staat. Haar geheele fa milie deugt niet. Ze trekken Willem aan, omdat ze hopen er voordeel uit te slaan. Wel, meneer, dan zou je me een groot plezier kunnen doen, zei de heer des huizes. Gaarne. Eens aan die menschen te zeggen, dat ik geen cent voor Willem's verteer of kost zal betalen, geen cent Nu dat wil ik aan Laat we] zeg gen, zoo heet de baas, een irthalige, schrokkerige kerel. En willen we nou over Willem zwijgen 1 Hij mot maar eens flink z'n hoofd stooten. Woont u te Kuokke, meneer vroeg Hagens. Tijdelijk. Ik ben eigenlijk van Ieperen. Zoo, van Ieperen 1 Ja, ik ken die stad. Een prachtige plaats. En de koopman sprak over de halte en de Sint-Maartenskerk, over Merge- lyncks museum en de oude gevels, en deed het met zooveel kennis cn goeden smaak, dat Brouwer zich over 't kunst gevoel van den heer Hagens verwon derde. Ja, ik hield in m'n tijd veel van reizen, vervolgde Anna's vader. Brug ge, Gent, Oudenaarde, Brussel, Leu ven, de Ardennen, de grot van Han, de kathedraal van Reims, van Laon, van langs den achterkant der huizen aan de Aagje 'Dekenstraat langs de schei ding van de Van Dishoeckstraat en de Aa.gje Dekenstraat tot aan de oost grens van den kieskring waarin het gymnastiek-lokaal der voormalige school C (Rio.olstr.aat) zal zijn stem bureau en tevens 'hoofdstembureau. Stemdistrict 6 het gedeelte van den kieskring noordelijk van bovengenoem de lijn waarin het gymnastieklokaal van school C (Bouwen Ewoutstraat) zal zijn stembureau. KIESKRING III. Stemdistrict 1 het gedeelte van den kieskring westelijk van eene lijn getrokken van de Wester- havep, door de Ëngelsche kaai, het Prinsenboschje, de Gravenstraat, de Kogelparkstraat, de Oosterhaven, de Marinesluis, het Verbindingskanaal en het Kanaal door Walcheren naar de grens der gemeente waarin het ge meentehuis .(Houtkade) zal zijn stem bureau en tevens hoofdstembureau, l Stemdistrict 2 het gedeelte van den kieskring oostelijk van bovengenoem de lijn waarin het gymnastieklokaal van school F (Joost de Moorstraat) zal i zijn stembureau. Viissingen, 25 Januari 1918. De Raad voornoemd, (w.g.) VAN DOORN VAN KOUDEKERKE, Voorzitter. (w-g') J- H. v. ROSSUM Jr., Secretaris. Viissingen, 26 Maart 1918. 'Burg. en Wetih. .voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. P. v. ROSSUM Jr. De economische betrekkingen met de Centralen. Op 27 Februari heeft de minister van buiter.landsche zaken een commissie ge ïnstalleerd, die een onderzoek zou in stellen naar de basis, waarop onze eco nomische betrekkingen met eie centrale mogendheden dienden te werden gere geld, wanneer op 31 Maart de bestaande i schikking met Duitschland afloopt. Deze commissie heeft zich sedert hare installatie onledig gehouden met het ont werpen van een grondslag voor de on derhandelingen. Eenige dagen geleden heeft minister Loudon uit deze groote een beperkte commissie benoemd. Ze heeft in opdra-Jri, met de Duitsche gevolmachtigden de onderhandelingen te voeren. Van haar benoeming is aan den Duitschen gezant kennis gegeven en tevens is gevraagd, wanneer de be sprekingen kunnen beginnen. Door de Nederlandsche commissie wordt nu het antwoord tegemoet gezien. De inbeslagneming onzer schepen. Volgens telegrafisch bericht van den Nederlandschea consul-generaal te Lon den, hadden de kapiteins van de ver schillende Nederlandsche in Engeland liggende schepen order ontvangen, om hunne ladingen te lossen en de schepen ter beschikking te stellen, in den ochtend van 25 Maart. Op zijn desbetreffend ver zoek is door het departement van Bui- tenlandsche Zaken aan den consul-ge neraal order gegeven de scheepspapie ren achter te houden. Verder is hem medegedeeld dat, waar de schepen op arbitraire wijze zijn in beslaggenomen, zij natuurlijk niet verder de Nederland sche vlag kunnen blijven voerendat de bemanningen vrij zijn te kiezen of zij aan boord willen blijven dan wel het schip verlaten. Geen protest van Ëngelsche officieren. Generaal A. Graham Thomson, hoofd Amiens... o, ik heb bij al die bezoeken genoten 1 Maar Holland versmaadde ik evenmin... Middelburg, Veere, Zierik- zee, Den Briel, Dordt, Delft, Leiden, Haarlem, Hoorn, Enkbuizen, Medem- bli'k, Hindeloopen, die namen zeggen u m'n smaak. De oude steedjes, veie doodsche nu, maar zoo eenig mooi 1 Daarom houd ik ook veel van Sluis. Dan verwondert het 't me niet, dat Willem kunstgevoel heeft, zei Brouwer. Hij heeft 't gehad, dat is waar. Maar hoe ie aan al die 'gekke dingen gekomen is, waaronder z'n kunstge voel verstompt ligt, begrijp ik niet 1 Maar laten wé over h'm zwijgen 1 Hij zoekt nu z'n. smaak in een kroeg. Wat kunnen we voor hem doen vroeg mevrouw blij, dat het gesprek toch weer over haar zoon liep. Nu niets... heelemaal niets ant woordde Hagens kort. Hij zal aa.n mij gehoorzamen... dat eisch ik... en tot zoolang praten we niet meer over hem 't Maal was spoedig afgeloo.pen. Wil je eens mee gaan naar m'n kantoor vroeg Hagens aan zijn gast. Zeker 1 Dan zal ik een brief meegeven voor dien kerel uit de kroeg. Dat is misschien nog beter. Zoo moest Brouwer wel afscheid nemen van de dames. Anna had weinig van het Britsche krijgsgevangenen-de partement, meldt het volgende Het bericht van „de Nederlander*, volgens hetwelk de Britsche geïnter neerde officieren een protest hadden ge zonden aan de Britsch-Amerikaansche regeeringen tegen baar optreden tegen haar optreden tegenover het onzijdige Nederland, is van allen grond ontbloot. Welke ook zijn particuliere meeniug moge zijn, aan geen Britsch officier of soldaat wordt door de legervoorschrif ten des konings toegestaan, in het open baar deel te nemen aan politieke ge- dachtenwissellng, en het zou volslagen onmogelijk zijn, dat het zenden van eenig protest, als vermeld in het be doelde bericht, zou hebben kunnen plaats gehad of zelfs in overweging genomen zou kunnen zijn. Vastgehouden schepen. Tot dusver is bekend, dat te Singa pore worden vastgehouden de volgende schepen de „Madioeu", de „Goentoer", de „Heemskerck", de „'s Jacob", de „Pijnacker Hordijk', de „Rochussen", de „Treub", de „Schouten", de„Daen- dels", de „Speelman" en de „Khon Toeng". Suiker-rantsoeneering. Naar de „Tel." verneemt, zal binnen korten tijd worden overgegaan tot rant soeneering en distributie van suiker. De hospitaal-schepen. De hospitaalschepen „Koningin-Re gentes", „Zeeland" en „Sindoro" zijn gisteren van Boston te R' tterdarn aan gekomen. Omstreeks haifnegen meerden dtf sche pen aan de Lloydkade te Rotterdam. Aan boord van de „Sindoro" bevonden Zich 100 man medisch personeel, 160 militairen, meest onderofficieren, bene vens acht krankzinnigen. De „Koningin- Regentes" bracht mede 133 burgers en de „Zeeland" 138, onder wie twee zie ken. De 160 militairen worden te Rot terdam geïnterneerd, 132 burgers die met de „Koningin Regentes" meegeko men zijn blijven eveneens in Holland. Deze verlrokken hedenochtend 8 uur 30 naar Wolfheze. De overigen vertrekken om haifelf naar Duitschland. Bakken zonder olie. In verband met de sehaarschte en duurte van bakolie vestigt het Rijks bureau voor mededeelingen inzake de voedselvoorziening de aandacht op re cepten om Zuiderzeeharing en bokking smakelijk te bakken in water. Zij zijn samengesteld door mej. Witrop Koning en we laten ze hieronder volgen Maak de bokkings op de gewone wijze schoon, door ze van den kop te ontdoen, langs de buikzijde open te snijden en er de ingewanden uit te ne men. Spouw de visschen langs de graat open, maar verwijder de graat niet, men doet dit later op het bord dus na de bereiding veel gemakelijker en zuiniger. Wasch de visschen niet, maar wrijf ze stevig uit met een schoonen doek behandeling met water zou den lichten rooksmaak het kenmerkende van de versche bokking verloren doen gaan. Bestrooi elke visch aan den open- gespouwen kant met wat peper en zout leg de visschen paarsgewijze met de binnenzijden op elkaar en laat op deze wijze gedurende ten minste 15 minuten het zout er in trekken. Zorg, dat er tegen dien tijd in een koekenpan een bodempje water is aan de kook gebracht (1 vinger hoog orcge- gezegd. Haar vader was bijna alleen aan 't woord geweest, en 't meisje voelde wel, dat hij het gedaan had, om 't gesprek over Willem te vermijden. Op weg naar 't kantoor, dat op de kade stond, zei de heer Hagens Ik ben eigenlijk onbeleefd, om u zoo uit huis te jagen. Neem H me niet kwalijk, maar ik heb liever niet, dat m'n vrouw of dochter met u over Wil lem beginnen. Ze zijn te sentimenteel en zouden weer 't een en ander doen, zooals geld meegeven, waardoor mijn plannen in de war loopen. Ik ben hard, ik weet het, maar 't moet nou. Of meen je, dat ik geen verdriet heb Dat begrijp ik, meneer Hagens. Toegeven, zachtheid, 't is al nut teloos geweest, nou ga ik er eens met den harden borstel over Ik wil uw zop.n wel bij mij ne men. Als je belieft niet 1 Ik vraag 't je dringend, meneer, neem h'm niet in huis Hij mag niet geholpen worden, ie moet,voelen, dat ie afhankelijk is, dat ie z'n boterham niet kan verdienen. Dus ik reken op u meneer 1 Natuurlijk, wat u verlangt, doe ik! De mannen bereikten 'f kantoor, en Hagens schreef in zijn kamer een brief aan Laat, waarin hij den henbergier nadrukkelijk verklaarde geen cent voor zijn zoon te zullen vergoeden. Brouwer ging dan dadelijk heen. Hij veer). Leg daarin de vischjes met hun geopenden kant naar beneden, houd de pan op een flink vuur aan de kook en laat de vischjes «aar worden door ze op elke zijde ongeveer 2 minuten te laten liggen. Sluit, om afkoeling té voorkomen, de koekenpan liefst met een deksel af. Laat de hom en kuit, die ook een tijdlang met zout en peper zijn wegge zet, op dezelfde wijze gaar worden. Voor panharing (Zuiderzee-baring) is het recept als volgt -Begin met de vischjes van de schub ben te ontdoen, door er met een mes in de richting van staart naar kop („te- den den draad" dus) overheen te schrappen. Maak de haringen schoon door er den kop af te snijden, de vischjes langs de buikzijde te ooenen en. er de inge wanden uit te nemen wasch. ze daar na flink uit. Behandel de haring verder op de zelfde wijze, die voor de bokking is aangegeven, of volg, naar verkiezing, een andere wijze en spouw de visch jes niet open, maar kerf ze langs de zijden op gelijke afstanden in, wrijf ze met peper en zout, laat dit mengsel er gedurende 15 minuten in doordringen en leg dan de visch in de koekenpan met kokend water. Réken voor haring den kooktijd iets ruimer dan voor bokking, ongeveer 3 minuten b.v. aan eiken kant. Men kan de bokking of haring op deze wijze bereid, koud geven bij de botehliam men kan ze echter ook warm gebruiken als middagmaalge- recht. In het laatste geval bereidt men op zeer eenvoudige wijze de saus bij de aardappelen van het nog overgehouden kooknat, dat, behalve enkele bestand- deelen uit de visch, nogal wat vet b.v., ook veel van peper en het zout in zich heeft opgenomen. Te veel zelfs, zoodat. men er gerust een flink scheutje water aan kan toevoegen om èn de hoeveel heid én den smaak te verbeteren. Deze vloeistof is in de boekepan in een oogenblik weer aan de kook te brengen en men heeft ze dan slechts te binden met wat aangemengde bloem of wat aangemengd aardappelmeel. In de sauskom kan ten slotte de sat/s nog worden .afgemaakt door een klon tje boter en desverkiezende wat mos terd, wat azijn of wat gehakte peter- seMe. Stads- en Provmeienieiiws VL1SSINGEN, 26 MAART. Openbare Leeszaal. Gisteravond werd de jaarvergadering gehouden van de Openbare Leeszaal. In zijn openingswoord zeide de voor zitter, dat ook in het vorig jaar het be zoek zeer aanzienlijk is gewee6t. Opge richt zijn vijf leeskringen, waardoor de Leeszaal komt in een aanzienlijk bezit van boekwerken. De gemeenteraad heeft de subsidie met f 200 vermeerderd, waar door de vereeniging nu ook een h,oo- gere subsidie krijgen zal uit de Rijkskas. Het gevolg daarvan is, dat het salaris van den bibliothecaris zal verhoogd worden. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat de Leeszaal in 1917 bezocht is door 11985 personen, waaronder 968 dames, tegen 13651 personen in 1916. Een kleine vermindering valt dus te con- stateeren. Hdt ledental bedroeg op 1 januari 1917 371, op 1 December 1917 was het gestegen tot 391. De secretaris merkte iwiide te voet naar Knokke terugfeeeren. Aan 't eind van den wal ontmoette-hij eensklaps Anna en hij begreep, d-at ze op hem gewacht had. Blij verrast hoopte de schilder reeds, dat het meis je hem naar 'f Hazegras zou vergezel len, om er Willem te bezoeken. Maar dat viel tegen, want Anna zei blozend Meneer Brouwer, mag ik u een oogenblik spreken Geheel tot uw dienst, jufvrouw. 't is voor m'n moeder. Zou u ons op de hoogte willen houden van wat Willem doet Eenige regels over de post. Natuurlijk, voegde ze er haastig bij, zult u steeds zeer welkom zijn, maar we mogen niet vragen, dat u tel kens dien tocht zou doen. Een briefje. O, een reisje naar Sluis is me al tijd aangenaam antwoordde Brouwer. Ik beloof 't u, jufvrouw, dat ik uw broer volgen zal. O, ik dank u. Maar uw vader heeft itie uitdruk kelijk gevraagd Willem niet bij mij te nemen. Neen, vader wil m'n broer dwin gen uit gebrek naar huis te komen en ik mag hem niet tegenwerken. 't Is waar. Als we maar weten, wat hij uit- Tvoert, om zoo noodig dwazer dingen te voorkomen. O, dat ie nou in die herberg is (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1918 | | pagina 1