aatwirt J slr.-Rimlffeti, e Duif' aat-Coniectii gild tam ACHTING tindtrinj MAANDAG 18 MAART. TCo in t a.10 2.90 No- 65 1918 ipecitli l\ink\ voor en 'rachtige Coupe •lette afwerking. :herp concurreerendc rswarea, welkc op bezorgd. t licht wagen. -9$ bevelend, ESTER enWETHOU- t/lissingen zijn v»»r- VERPACHTEN de er AANPLAKBOR- E GEMEENTE, ge- jaren, aanvangende sbiljetten op zegel ad vóór Donderdag 21 worden ingezonden. liggen ten secre- inanciën) ter inzage. ving TE KOOP gelegen. Inl. en cond. lar Café „De Zwaan", >ÏV. SALjON THEE ▼oordeelig ICHTINu Maastricht. prijzen en ■er Zeeland ssingen. ^ERK. t een bon. "W SIE8T. p het juiste adres Tel. No. 9546. r vorbpnd W ti arden. uftKS. VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTS-PRIJS V«»r Vfflssmgen en de gemeenten »p Watehman 1-55 .per drie maanden. Prune» deer het geheele rijk 1.75. AfcKWdwtijfce nummers 3 cent. ADVERTENTIE-PRIJS yan i4 regels 0.69 voor iedere reg»l mear 15 centplaatsing 3|2 X bji ak«oaem«i4 speeiale prijs. Recla mes 5# cent per regel. Dienstaanbiedin gen en dienstaanvragen 71/2 cent per waef, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels iedere regel meer 15 cent. gemeentebestuur LIJNZAAD. .Be Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat voor den export ge schikt lijnzaad, .waarvoor vóór 1 April 1918 .geen vervoenbewijs is afgegeven, onmiddellijk -moet wonden ingeleverd aan den Regeeringscommlssaris belast met de Rijksverzameling in Zeeland te Hontenisse tegen een prijs, .geschat met inachtneming van den maximumprijs, vastgesteld voor slagzaad a ƒ40 per 100 K.G. Vlissingen, 18 Maart 1918: De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. BINNENLAND Buitengewone ministerraad. De buitengewone ministerraad over de quaestie van de bedreiging Van onze koopvaardijvloot heeft naar het ,Vad." meldt, Zaterdagavond geduurd van half acht tot kwart vóór een. De economische onderhandelingen. .Het Reuter-.agent9Ch.ap verneemt, dat er rede is, om aan te nemen, dat de Nederiandsche regeening in verband met de nota der .geallieerden zal voor stellen-, om de overeenkomst .meer langs de lijnen van een „modus vivendi" te sluiten, edh.ter .met dien verstande, dat de Nederiandsche schepen, niet in de gevaarlijke zone zuilen gebruikt wor den. De geallieerden zullen, zooals van- lelf spreekt, zegt Reuter, Ihierin niet tonnen toestemmen. De Aroerikaansche regeering .heeft de bim.kervergu.nmngen ingetrokken var.. elk Mederfandsdhe schepen in de Arne- riikaiansohe havens, o.m te voorkomen, dat ze zuilen ontsnappen. WaarsohijinJijk zall de opvordering der sdhepen Maandag plaats ihebben, behalve ,van de „Nieuw-Amsterdam", .met voedsel en met passagiers voor Nederland' .en d.e „Oranje", welke Ne- derland.sch.e .koloniale officieren van ean Amerilkaansche .haven aan de Stille Oceaan maar Nederlandsch Oost-Indië zal vervoeren-. Dezen twee schepen zal het vergund zij.n uit te varen. Volgen-s d.e „Lokal Anzeiiger" heeft een- conferentie zich. Vrijdag in .het mi nisterie van (buiten la ndisdhe zaken te 'Berlijn bezig -gehouden .met den tot Ne derland gerichten eisoh der geasso cieerde regeerinigen. Behalve de leiden de .personen .in de buiiteniandsche po litiek namen vertegenwoordigers van leger en marine daaraan deel. .Het blad (hoort, .dat alleen de vraag behandeld werd, welke maatregelen de Duitsdhers .moesten treffen voor het .geval Nederland de eischen van de En tente zou aannemen. Volgens de in lichtingen, -waarover .men dn de Wil- FEUILLETON 4) DOOR JL. H AUS (Haflnit TlrtDdn.) Hij bood -reeds het blozende meisje zijn arm aa'n. f Gezelschap klapte in de handen. Urne bonne idéé, verklaarde juf vrouw Latou-r, die van Fransdie af komst was. Muziek... c'est ie del qui yient a la ter.re. Gij. speelt toch oo.k, jufvrouw Hellena vroeg ze aan- de vroolijlke .dochter van koopman Raas. ja, op m'n poo-t, dikwijls genoeg, hé, moeder Foei Helena. Ze houdt van grapjes, hernam jufvrouw Laltouir vergoelijkend; of schoon ze, toen Anna met eenluide ouverture begon, van het rumioer ge bruik maakte, om tot Mevrouw Mar kus te fluisteren Une felle mal eievêe... grove ma meren. 'En Mevrouw Mariens, die even be wonderend n.aar haa.r dochter Truida keek, welke stijf als een kaars tegen de ihelmstrasse besdhikt, zou Nederland daarin echter niet treden. In deze rich ting zouden- al scherp omlijnde toezeg gingen zijn gedaan. Aan den anderen kant zou Duitscihland in'Den Haag ver zekerd (hebben, dat (het .materiaal der Duitsche Rijnvaart Nederland op de ruimste schaal ter beschikking zou staan, om Ihet zoo flink .mogelijk aan .kolen en ertsen te helpen. Over de diepere oorzaak van den maatregel der Entente ten .opzichte van de blederladsche scheepsruimte sohrijft de sociaal-democratische „Vorwarts" Men behoeft er niet aan te twijfelen, dat de scheepsruiiim.tepolitiek, .die de wereldoorlog voortgebracht iheeft, be halve van gebrek aan ruimte, ook nog een .gevolg is van kwesties van concur rentie in ihet wereldverkeer. Het ligt voor de hand, dat een- onbe schadigde .koopvaardijvloot, zooals het .onzijdige Nederland tot dusver behou den Ikon, door de .geallieerden na den .oorlog als een hoogst onaanigenanien factor beschouwd wordt. Wanneer hun doel de beiheersch.inig, bij wijze van mo nopolie, van den handel overzee is, dan toehoort daar An de eerste plaats toe een geweldige voorsprong ten opzichte "der transportmiddelen. Het Nedertand sche blad, „Het Nieuws van den Dag", (beeft .op Ihet juiste oogenblik op dit .punt gsiwezen. Decimeerrnig van de .Nederiandsche koopvaardijvloot in de Duitsche ver-' sperdie gebieden zou den bömdigenooten der .Entente, uit een oogpunt van eco- iKxmisdben strijd, beschouwd, juist pas sen. Zij stellen de schepen der concurren ten aan de .gevaren bloot en (honden bun eigen koopvaardijvloot achter. Dat zij zich bereid verklaren de verwoeste schepen te vergoeden, ikan het feit niet bemantelen, dat de -concurrent bij het opnieuw beginnen van Ihet verkeer over zee daarvoor minder schepen beschik baar 'heeft. De „Westminster Gazette" schrijft De rechtskwestie in zake het .gebruik van de Nederiandsche schepen kan van verschillende kanten beschouwd wor den, maar de .hoofdfeiten zijn duidelijk genoeg. Door ihun duikboot-aanvallen op neutrale sohepen hebben de Duitschers de HollandsChe sdheepvaarders .derma te geterroriseerd, dat zij vreezen hun eigen havens aan te doen een gedeel te der Hotlandsche scheepsruimte ligt dan ook werkloos in de havens der ge allieerden, waarvan in Amerika. Te.gelijikeri.ijd dreigt er in Holland hongersnood, daar de voedingstoffen, welke de geallieerden .aan dat land willen afstaan, niet door Hollandsch-e schepen worden gehaaid. De geallieerden willen dit imffioen aan tonnenmaat in den actieven dienst van den wereldhandel brengen en heb ben aan de Nederiandsche Tegeering voorgesteld, deze sohepen te mogen overnemen om op de geschlkste wijze te gebruiken. Duitschland (gebruikt zijn duikbooten om, zooals Wilson in zijn boodschap zeide, de neutral en, .door uithongering staatkundig en economisch van Duitschianid afhankelijk te maken. Om idi't te voorkomen (hebben de geallieer den bedoelde voorsteilen gedaan. Het rapport in zake mr. van Best. Het rapport van de commissie van onderzoek in de zaak van het Kamer lid, den heer mr. van Best, is thans ver schenen. De commissie geeft eenstemmig als haar meening te kennen dat mr. van Best incorrect lréeft gehandeld door de functies van regeerings-commissaris bij met rood fluweel bezette leuning van haar stoel zat, knikte toestemmend. Jufvrouw Laf out, ik speel oo.k op een ocorimo, hernam Helena Raas. Heusdh waar En op een mondharmo nica. Dat heb ik va.n een marinema troos afgeluisterd, die eiken avond op het wachtschip te Vlissingen, reehit over m'n oom zoo fijn speelde, 't Was in 't voorjaar, .toen i'k er logeerde. En ik ken 't nou even goed. En piano vroeg jufvrouw La- tour. Een- beetje voor de mode, 'f hoort nou eenmaal zoo, maar ik geef er niets om. Anna speelt prachtig. .En dit meende zij oprecht. Toen de ouverture uit was, gaf Be rends 't sein tot 't applaus. Straks .kam Willem wat zingen, zei mevrouw Hagens. Hij. is laat aan 't werk gebleven vanavond, wii) zeker van de weinige mooie dagen profitee- ren. En ze .keek bij die woorden vooral Truida Mariens aan. In 't donker kan ie toch niet schil deren, bromde de lieer Hagens. Maar arösten gaan altijd hum eigen wegen. Zoo heb je ze en. zoo zijn ze weg. Anders was hij ook geen echt kunstenaar, meneer Ha>gen«, zei Be rends. Maar op dat oogenblik kwam de ar tist binnen. Goeden avond, groette hij onge- de cemmissie-Pleskens, voorzitter der commissie tot behartiging der belangen van Nederlanders in België en van ad vocaat, niet uit elkander te hebben ge houden, tn daardoor er niet tegen te hebben gewaakt dat zij, die zich voor de behartiging hunner belangen in België tet hem als regeerings-commissaris wendden, in de meening konden komen dat iedere bemoeienis van de zijde van mr. van Best kosteloos plaats had. De broodvoorziening. Naar de „Maasbode" verneemt zij.n proeven genomen met (bijmenging van lijnzaad. Voorloopig waren de resulta ten bevredigend, zoodat wij binnenkort mogen -verwachten, dat lijnzaad even eens een bestanddeel van .ons brood zal uitmaken. (Het percentage is nog niet vastgesteld. De landstormplichtige J. W. A. G. baron Collot d'Escury. Het Tweede Kamerlid, de .heer Van Beresteijm, heeft zi.ch .met de volgende vragen tot den .minister van oorlog ge wend 1. Is (het bericht i.n de dagbladen juist, dat de heer J. W. A. G. baron Oollot D'Escury ^en oproeping (heeft ontvangen om zich 25 Maart a.s. te melden bij den provincialen adjudant om i.n werkelijiken- (dienst te worden .ge steld als land sto timp® Chtige 2. Zoo ja, heeft deze oproeping dan plaats igehad na ingewonnen advies van den Raad. van Toezicht op de Spoorwegdiensten Is de minister be reid düt advies mede te deelen 3. Wanneer is de lichting, waartoe deze latidstonrnpHchtige 'behoort, aan gewezen, opgeroepen en ingelijfd? 4. Heeft de burgemeester van Hon tenisse na de oproeping van zijn zoon voldaan aan de circulaire van den mi nister van oorlog dd. 10 Maart 1916, waarbij, bepaald is, dat aan den mi nister van oorlog ikennds gegeven onoet worden van .het voorloopig buiten op roeping laten van laudstormplidhtlgen 5. Zoo .neen, (heeft dientengevolge aan den minister van oorlog niet de .gelegenheid ontbroken, om tijdig het advies in te winnen van den Raad van Toezicht .op de Spoorwegdiensten? Zou, indien dit wel .het geval was ge weest, deze landstormpHdhitiige dan te gelijk iroet .zijn lichting zijn .ingelijfd ge worden vóór zij.n benoeming op 5 Juli 1917 tot Rijksgraancommissaris De zomertijd-regeling. De hoeren Van Doorn en Gerretson stellen voor artikel 1 van het wetsont werp tot tijdelijke .afwijking van de wet tot invoering van een wettelijken tijd .aldus te lezen Tiusschen 31 Maart en 1 October wordt de in artikel 1 der wet van 23 juli 1908 bedoellde wettelijke tijd met een uur vervroegd. Door ons wordt telken jare tijdig bij ■in het Staatsblad en de Nederiandsche Staatscourant te plaatsen .besluit be paald de dag, .waarop die vervroeging aanvangt en die, waarop zij eindigt. Dit zou dus toeteekenen voorgoed invoeren van den zomertijd. Koffie en rijst. Naar men meldt zullen de hoeveel heden koffie en rijst, waarvan de aan voer uit New-York mogelijk is, 50.000 balen van ieder artikel bedragen. Rijwielbanden. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft bepaald lo. dat rijwielhandelaren bij deleve ring van rijwielbanden niet mogen eischen, dat een oude band kosteloos geneerd. Ik zat maar geen handjes ge ven, of bever allemaal saimen, en hij zwaaide met de armen de groep toe. Ga zitten, Willem, noodigde zijn moeder vriendelijk en ze wees naar den leegen stoel naast Truiida. Maar de schilder nam den stoel weg en. zette Zidh naast Helena Raas, blijkbaar da delijk te kennen willende geven, dat hij niet op moeders koppelarij inging. 't W.as een pijnlijk oogenblik voor de Martens', want ieder voelde de belee- d'iging. Maar Helena voorkwam een druk kende stilte en vroeg op ongedwongen toon Prettig gewerkt, Willem Wel ja. En dan heb ik een heer lijke wandeling naar 't Hazegras ge daan. Een fijne meid daar Willem rie.p zijn moeder angstig. Een nakiurmeid I hernam de jon geling. Een blozend .gelaat, zacht ais fluweel', 'ik Wil er ieder beer in'bijten als in een sappige perzik. Een hals hlanik als melk. Een lijf dik als een ton. Een naituurmeid. Ze rijgt zich niet te pletter in een oorset. Maar Willem, wat scheelt je toch! vroeg mevrou.w Hagens, voelend tioe gansch haar partij fn gevaar kwam. Wat diwaze praat sla je er nou uit, riep zijn vader. Helena lachte luid, maar ze v/as de eenige, die niet geërgerd scheen. worde afgestaan, doch dat bij achter lating van den ouden band door den kooper de waarde van dien ouden band in mindering van den koopprijs zal die nen te worden gebracht 2o. dat door hem zijn vastgesteld d» volgende maximumprijzen voorcom plete oude rijwiel draadbuitenbanden, waarin beide staaldraden nog bruikbare banden fO.IO per stuk; losse bruikbare staaldraden voor rijwielbanden fO.IO per stukoude buitenbanden, zonder draden, f 0.30 per kilo oude, nog bruik bare ventiels, f0.30 per stuk; 3o. dat bij de levering vin rijwiel banden volgens de gestelde maximum prijzen in rekening mag worden ge bracht voor het monteeren op het voor wie! ten hoogste f0.30 en voor het monteeren op het achterwiel ten hoogst» f 0.50. De spoorwegdienstregeling. Naar „de Tel." verneemt, zal de nieuwe spoorwegdienstregeling 15 Mei a.s. in werking treden. Christ en-Demooraten. De Bond van Ohristen-derrrooraten {voorzitter ide .heer A. P. Staalman) heeft een .zeer uitvoerig program van actie opgesteld. Dat program vraagt ouder meer Ihefifimg van een belasting op 'goederen in de idoode .hand ver plichte verzekering tegen ziekte, inva liditeit en ouderdom met voorloopig ruimen steun van de overheid dade lijke invoering van (kiesrecht voor alle weduwen en vrouwen-hoofden van ge zinnen, naar de voor .het .mannen-kies- reoht geWernde regejgn afschaffing van de Staatsloterij Ihet daadwerkelijk streven naar oplossing van alle inter nationale geschillen door een hof van arbitrage, samengesteld uit scheids lieden, tot 'n gelijk aantal aangewezen door 'de Kroon en gekozen dqpr de Volksvertegenwoordiging, en herzie ning dienovereenkomstig van de in richting van leger en vloot en .beper king daarvan tot het voorloopig uiterst noodzakelijke. IN AFWACHTING VAN HET OFFENSIEF. Vorige week waren we in Zeeuwsch- Vlaianderen. De lente met haar zon, haiar eerste warmte, haar algemeen ontwaken, stemde ieder vrooüjk. Alom op de wijde akkers was men aan 't werk, om aan 't tend ook weer dit jaar zijn vruchten te vragen. En wie kent nu niet de waarde van de vruühten des velds De groote hoeven, met hun statige oprijlaan van mooi geboomte, en de hooge schuren, zijn uit hun winterslaap wakker geschoten, Werken... dat is nu de drang, de lust, hef genoegen, dat perst en slaat en bruist ïn 't bloed, zooals 't levens sap klemt en stijgt en zwelt in botten, twijgen- en takken. Verjongd, schijnen ze, de torentjes van Groette, Nieuwvliet, Kadzand, zoo als ze in dé zon glinsteren boven de roode en grijze daken-, ett vreedzaam' schouwen over het dor.p aan hu-n voet, het Zeeuwsch-Vilaamsche dorp met zijn eigen stempel op huizen, winkels, men- sdhen, kleederdracht en taal. De witte wegen slingeren zich met de dijken mee of van de dijken weg, tussdhen de polders, en weldra zullen ze weer belijnd zijn door het weelderig groein van boomen en hajgen. Nog eenige weken en ZeeuwsCh- Vfaanideren ligt daar in al zijn pracht, ails een deT rijkste landbouwstreken van Nederland, waar, zooals een schrij ver 't eens zoo juist opmerkte, de boer Nou kijken jelui allemaal of ik het grootste schandaal vertel riep Willem wat nijdig. Zie die gezichten tadh 't Is om dat woordje corset, of om de weinigen als perziken. Zoo over de cromique scanriaieu.se fluisteren, dat nfag wel in jelui vervloekten oonven- tioneeien rommel, en h-oe langer, hoe li-ever Maar de natuur, ff,., dat is zonde Wel, ik drink op de gezond heid van miijn flinke, dikke, poezelige, mollige, lekkere n-atuarmeid En hij ledigde in een teusg een glas wijn, zon der te merken, dat het 't glas van juf vrouw Latour was. Ie 'heeft te veel gedronken, fluis terde Albert Raas zij.n vader toe. Ja, 't is treurig Nou zou ik eens m'n fatsoen hou den, zei vader Hagens streng tot "zijn zoon. Fatsoen declameerde Willem. Daar heb je 't... fatsoen... Kijk, daar staat bij, de piano d.ie deftige roeneer Berends Willem kreet zijn moeder. Ja, ja, de deftige meneer Be rends O, zoo fatsoenlijk Ik weef ze ker, dat ie uit fatsoen m'n zuster een eerste rang pianiste noemt, al meent ie er niks van... En- z'n fatsoen steekt hem vol laffe cojnple.men.ten vanaf z'n a jour kousjes tot zijn gepomadeerden kop. Maar ie houdt er misschien wel vier meisjes op na goed luisteren .moet om 't ruischen der golven te onderscheiden van tt ruischen zijner zware baardtarwe. M-aar zooveel wegen, ze lpopen nu dood, dood op een heteohe versperring, die de grens van een oorlogsland aan duidt. Hoe dikwijls hebben we die we gen. gevolgd in den zaol'gen vredestijd, als .bestond er geen grens, van Retran- chement voorbij 't Hazegras naar het van levenslust tintelend Knokke van. Sluis langs 't kanaal voorbij Hoeke, Oostkerke en Darome, waar we poos den bij Maerlanfs graf of doorreden tot .onder Brugge's zwierig belfort, waaruit de schoonste beiaard van Europa klingelde van Aardenbu.rg over Heitte, het Vlaamsche Middelburg in en dian de paden, op fangs Papeloo en Kleit, Malriegeniwaarts. De .goedige douanier kende ons wel en zwaaide vroolijk met den arm, niet om ons aan de grens tegen te houden, maar „goê reize" te wensdhen. En al diie andere wegen, ik ken ze noig uit die goede dagen, zooals ze lig gen en draaien en wenden, laings dor pen en gelhudhten, en hoeken en hoe ven, de wegen van Aarderabung naar Maldegem, van Sluis naar Wastkapelle, van IJzenriijlke 'naar Watervliet, van Sint-Kruis naar Sint-Laurens, van Sas naar Seizate of Assenede, van Nieuw Narnen naar Kuldrecht en zooveel an dere nog, die Nederland met België verbonden en waar ge nu leest van „Hoogspanning en Doodsgevaar", en menigeen 't leven Met, nadiat zijn bange doodskreet door den stillen nacht had geklonken. Zeeuwsch-Vlaanderen. ligt thans af gesloten tusschen de Schelde en de draden des doods. En als ge onder de stralende lente zon en langs de weer lachende velden gereden hebt en op dat einde, op dien draad stuit, 'dan zinkt uw blijde stem ming en faefknuipt treurnis u.w gemoed. En n.u nog meer, als 't mogelijk is, d.an vroeger... Wiant aan 'dien draad voelt ge thans al de huivering voor het te verwachten offensief. O, neen, drukte ziet ge er' niiet. Integendeel, hoeven en huisjes juist over de versperring zijn thans verlaten de bewoners moesten weg en in zieligen stoet trokken ze heen^ zoodat een strook van twee honderd meter land geheel ontruimd is gewor den. En men zegt, dat de bijl onbarm hartig het hout, waarin het lentesap werkt, neervellen moet. Neen, 't is er doodsch... en 't windje door de takken en over de akikers 't klaagt als op een kerkhof. Een enkele Duitsche soldaat loopt met wijde stap pen over de kluiten of staat mijmerend in een voor. Wat ziet hij met den. blik, die zoo verre schijnt te reiiken 't Drama, dat hem wacht Het groote offensief? Voelt hij, dat deze lente maand zijn laatste kan zijn Vlaanderen's. duinen glinsteren in de zon. Zij ooik 'schijnen verlaten, maar wie weet het niet, dat ze ondermijnd zijn van 't Ziwin tot bij Nieuwpoort en dreigen met geschut, machinegeweren, met redouten en vestingen, waaraan zooveel weeriooze landgenooiten n.u als slaven werken, moeten. Daar wat ver der staan twee torens ik kan ze intet zie:n, maar ik ken ze toch. De eene is een niieuiwe, een leelfjke, juist een luci fersdoos met 't deksel van een peper bus er o.p de andere is de oude, be groeid met klimop en hij bleef staan, nadat de kerk werd afgebroken en is nog kloek genoeg, om te torsen, want de andere niet dragen, kan, mooie Vlaamsche klokken, naar wier gebeier op den noenestond i.k soms heb staan luisteren. Dat is Dudzeele, nu de groote ooriogsfoasis achter Zeebrugge, en De heer Hagens sprong driftig recht. Ga weg, zei .hij tot zijn zoon, rk gebied hef je Anna schoot toe. Zij wist hoe ze met haar broeder moest omgaan, fluisterde hem wat in 't oor, nam hein bij den arm, en de schilder ging gewiWg mee, nog roepend toöh Fatsoen... jelui vervloekt fatsoen Natuur moeten we hebben, en den rei- ners aller rein Malar jelui .maken 't reine vuil met je fatsoen Hagens deed de deur adhter zijn zoon dicht en zei' Dames en heeren, ik ben be schaamd. i.n zijn plaats I Maar 'k kan er miks aan doen. 't Is mij,n zoon, ja, maar macht heb i.k niet over hem Hij is niet wel vanavond, ver goelijkte de moeder. Hij moet ijlen. O, meneer Berends, U .zult toch doen of er niets gezeid is .De togé wan den heer Wiesman had eerst zeer beieedigd gekeken, maar antwoordde nu dadelijk Mevrouw, denk er toch niet meer aan. Met schilders moet men 't in zulke gevallen niet ernstig opnemen, dat is juist 't eigenaardige van hen. i'k dianik je voor die eigenaardig heid, brom.de Hagens. Ik heb er drom mels veel last van, dat wil ik wel ver zekeren (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1918 | | pagina 1