svfeisci. ZATERDAG 1G MAART. STA PAL! ON. W AFSLAG SGEtMKT in Horloge-Mij, IE ORE M9DEBL1! KVRÖUW istfoode imelsje istlbode FEUILLETON juken-Werkmeii!. BINNENLAND —SS NO. 64 56e Jaargang 1918 TINE SALON of THEE I i Toordeellg NRICMTING Maastricht. i£t prijzen en voor Zeeland E. U s s i i! g e a. COBSTRAAT 3. VAN it per K G min de vorige weeK 0 pep pond. •en Weg. Tegen beloo- te bezorgen Boule- rt 32, Vlissingen. MM18T VAR TE KAT (Kater), oning terug te bezor- raat 3. >1 in deze lijden jod svrouw zelf voor hnr voor die harer kit- scht zorg te dragen ij nog eens de bijzon- .ht op ;en slechts 85 cents nderi (franco per post ns is verkrijgbaar ge- eld is deze uitgave met lp patronenblad het tische en goedkoops ïrift van ons land, ja zoodanig voor geen nlandsch mcdtjournil en. angrijke prijsvraag, Nieuwe Modeblad bin- clirijft en waaraan (AASE PRIJZEN dprijs een (-NAAIMACHINE onden, zal zeer zeker lijkheid van een abon- loogen. wacht de eerste 1000 onné's een aardige ;e zich dusalsabonné euwe Modeblad op ie ;t bureau van ons blad. er on aanvraag gratis. DE UITGEVERS. vraagd. „Vliss. Courant." dagen. Zich melden en 8 uren, Spuistraat ai bellen. 'ALRAVE, Breesfraaf gt terstond een net elding 's avonds na VAN WESTEN, Wil- tt 11, vraagt 15 April nette or terstond een KVROUW; VLISSINGSCHE COURANT gjj im Gerat behoort oen Bijvoegsel. ABONNEMENTS-PRIJS Voor VSssmgen en de gemeenten op Watehoren 1.55 per drie maanden. Fra*eo door het gebeele rijk 1.75. Afzonderlijke nummers 3 cent. ADVERTENTtE-PRIJS Van i4 regels ƒ0.60 voor iedere ,eg.el meer 15 centplaatsing 3|2 X bij abonnement speciale prijs. Recla mes 30 cent per regel. Dienstaanbiedin gen en dienstaanvragen 7'/2 cent per regel, bij contante belading. Familieberichten van 16 regels fj.iedere regel meer 15 cent. Het valt helaas niet langer te ont kennen, dat zidh allerwege een zeer betreurenswaardig verschijnsel voor doet, hetwelk men de inzinking van het moreele gevoel zon kunnen noemen. Sedert versdheidfene jaren toch staat geheel het maatschappelijke leven in het teeken van het meest bnufe geweld en van het grootste machtsmisbruik, dat men ooit heeft gekend. De groote oorlog sohijnt met alle kradht geheel ons zorgvuldig opgebouwd bestaan van maatschappelijke en. persoonlijke deugden, te gromde te witten richten en langzaam maar zeker voltooit zich het verdere ontbindrngswezk der open bare monaiiteit. De regeeringen der oorlogvoerende landen hebben, in den loop dezer omiheilsjaren, er het voor beeld, keer op keer, van gegeven de volken volgen dit bedroevend voor beeld thans n.a, en zidh daarbij aanslui tend lijdt ook het persoonlijk inziclht van velen onzer tijdgenooten in wat goed en kwaad is, hoogelijk sdhade. Dit droevige verschijnsel is algemeen, daar het evenzeer in de landen der oor logvoerenden als in die der onzijdig ge bleven staten wordt waargenomen, ter wijl ook ons eigen land zidh niet aan deze algemeene inzinking der openbare moraliteit heeft weten te onttrekken. Wij wezen er onlangs te dezer plaatse reeds op, hoe schrikbarend snel het cij fer der gevonnisten in ons land in. de laatste jaren gestegen is. Dit nu zijn degenen, wier overschrijding van de grenzen, van hét geoorloofde bewezen is, overtuigend bewezen doch veel aanzienlijker mioet het aantal genoemd worden dergenen, wier handelwijze weliswaar hen niet met de.n rechter en met de justitie in aanraking bracht, maar wtier daden nochtans niet die van plichtgetrouwe, van fatsoenlijke bur gers van den staat zijn. Wij hebben hier zoowel groote als kleine vergrij pen tegen de goede trouw en wat oor baar en fatsoenlijk is, op het oo.g. Vooxal de kleine zijn metterdaad legio. Het satvijint dat het meerenideel der on zen, door de buitengewoon moeilijke tijdsomstandigheden daartoe gebracht, zidh tot daden leenem, waarvoor zij zidh iin hun vorige leven allicht diep geschaamd zouden hebben. Dit nu achten wij een der verschrikkelijkste gevolgen van den nood-foestfend waar in de mensaheilijike samenleving geko men is: Een recht en zuiver begrip van wat mag en niet mag, wordt thans bij 3) DOOR A. KANS. (MlUÜ WÏM81.) tond gevraagd een iotel „Zeeboulevard." Ja, tot vanavond, jufvrouw Ha gens. Uiw dienaar, en met een buiging wendde hij zich af.. Wel, staan de zaken af zoo goed tussdhen jelui schertste mevrouw Ha gens, die door 4 spionnetje bij 't raam de jonge lieden had zien naderen. Ze zat in de groote, gezellige huis kamer. Wel, moeder, 'k ontmoette hem aan '1 Veer en hij wandelde mee tering, k Ko,n hem toch moeilijk wegjagen, antwoordde Anna lachend. Neen, neen, dat is ook niet noo dig I 'k Mag jelui wel samen zien. Mevrouw Hagens had er altijd be hagen in huwelijken te ontwerpen, en a's 'f aan haar gelegen hiadi zou ieder meisje een man gekregen hebben. Kom, kom, moeder, er is nog niets f'eer in 't spet dan vormelijke beleefd heid, hernelm haar dochter. Ja, zoo begint dat altijd. Of dacht je, dat je vader tot mij zei Sietn, willen velen tevergeefs gezocht. De economi sche zwarigheden en lasten, welke wij, elik voor zidh in meerdere of mindere mate, te tonschen hebben gekregen, doet velen uitzien naar middelen, om het even welike, die verlichting dier laster» kunnen brengen. Kleine en groote .wetsontduikingen, zijn aan de orde van den dag onder de groote mannen van izaiken tèlt men velen, die niet schro men de vaderlandsche sohatkist voor imiillioeinen en millioenen guldens te be- mWeeien door het misleiden van den fiscus, en onjuiste opgaven te doen over hunne inkomsten of winsten on dier de kleine burgers zijn talloozen aan ,te w.ijzen die op hunne beurt trachten d.e eenmaal aan allen, opgelegde en voorgeschreven wetsbepalingen, waar- ondier Inzonderheid die op de distribu tie betrekkling hebben, te ontduiken. Groot en klein voeren verkeerde prak tijken uit zonder er veel aanstoot aan te geven, noch bij zich zelf, noch bij anderen, en een verbijsterende onver schilligheid omtrent de goede trouiw en het fatsoen is over velen gekomen. Meer dan ooit regeert thans over onze handelwijzen het„elk voor zich" meer dan ooit worden onze diaden, wordt ons geiheele doen en laten thans bestmintid door het „eerst dik, en de rest komt er niet op aan." Ben droevig verschijnsel inderdaad, en des te meer betreurenswaard, naar mate het een algemeen en in alle lan den voorkomend euvel is. Want waar moet het op diie wijze, zoo de oorlog nog bestenjdiiigd wordt, mei de beste eiigensdhappen van een volk heen, zijn eerlijkheid., zijn trouw Nu willekeur en gewelddadigheid, nu onrecht en verguizing, het richtsnoer van regee- rimgsdaden uitmaken, wat moei er dan bij de hungers worden van de eenvou dige begrippen van eerbied voor de wet, van ontzag voor die over ons ge stelde miadhiein, van het rrtachimemen der voorschriften van ouderen en wij- zeren, welke nu eenmaal de jongeren niet, dan tot eigene schade, uit het oog verliezen mogen Ontsiert het gemis dezer eigenschappen alreeds groote en ■krachtige volken, hoeveel te meer moet 'het dervem van de meest eenvoudige volksdeugden voor een klein, volk na- deeliig zijn. Inzonderheid voor een land als het onze, wier inwoners door de geografische ligging van hun gebied als het ware van alle kanten bedreigd worden en dus alleen en uitsluitend hun kracht In eigen weerstandsvermo gen, hun sterkte in eigen zelfbewust moraliteitsgevoel moeten weten te vin- dein. Niet iin aantak niet in grootte, niet in omvang kunnen wij- ons meten met de nationaliteiten, die, rondom ons en tot vlak bij onze land- en. zeegrenzen elkander ten doode toe beikampend, te avond. of te morgein, zoo hum „oorlogs- rtoodzaak" zulks medebrengt ons on der den. voet dreiigen te loopen, niet ■met de kradht des gewekte kunnen wij ons tegen lten stellen, maar wel met de kradht earner onaangetaste moraliteit, eenen ombesmette openbare eerlijkheid van inzicht en bedoeling, met de mo reele kracht eener onbezoedelde alge meene onkreukbaarheid. Er is een van. oudsher ten. onzent imihleemsdh en geëerd gebleven zegswij ze, die luidt, kort en krachtig maar dui delijk en voor een ieder begrijpelijk een man een man, een woord een woord 1 En nu is het helaas maar al te zeer waar, dat de begrippen van goede trouw, van eerlijkheid, van gestand blijven bij het eens gegeven woord thans minder dam ooit in de wereld die wereld van het moreel verderf en het materieel te gronde gaan in eere worden gehouden. ToCh neemt zulks niet weg, dat zoo er nog eenige macht bestaat, die iets vermag tegen het bru te geweld der mirllioenen-legers, het wel de zedelijke volkskradht is, waar in ook eem klein volk aès het onze, groot en dus sterk kan zijn. Daarom dan ook dient elk onzer, die het wèl meent met zijn tand, met de zijnen, en met zichzelf, zidh aan te gor den om, naar de mate zijner kraahten en naar gefemg der omstamctóglheden waarin hem of haar het tot plaatste, mede te wenken om de inzinking van het zedelijk peil vam ons volk zooveel mogelijk te voorkomen. Deze oorlogs tijd, het is waar, staat grootendeels on der het teeken van het stoffelijke, van het materieele, en maar zeer wernfg an der dat van het onstoffelijke, van het moreele dit is nu eenmaal het ver schrikkelijke gevolg van een krijgstoe- stend, die reeds jaren duurt. Doch er ger nog zou het zijn, te wanhopen aan een kentering, dóe eens zal en moet komen te wanhopen aan een terug keer der verdoolde mensdhheid, van de paden der zelf-vernietiging naar de pa den van het zelfbehoud. Wij witten nodh mogen daaraan mededoen en hoe groot in omvang en diepte de mo reele inzinking der volkan ook om zich henen grijpt en zelfs de onzijdigen niet meer onaangetast laaf, de wetdenken.- den hebben daarbij één taak. En wel deze om door voorbeeld en woord hen overtuigend en kradhtig toe te roepen Sta. Pal 1 De dringende voorwaarden der geas socieerden. De minister van buitenlandscne zaken zal waarschijnlijk Dinsdag a.s. aan de Tweede Kamer een mededeeling doen omtrent het standpunt onzer Regetring ter zake van de vanwege de geassoci eerde regeering ter kennis onzer Re geering gebrachte voorwaarde, dat de Nederiandsche schepen, welke ingevolge de met die regeeringen te treffen rege ling te harer beschikking zouden komen, door de z.g. gevaarlijke zone zouden moeten varen. Bij navraag aan het ministerie van buitenlandsche zaken deelde men mede, dat aldaar geene mededeeling is ont vangen dat, zooals een Reuter-bericht uit New-York meldt, de Vereenigde Staten en Grooi-Srittanië de Neder iandsche schepen ten gebruike der ge allieerden verlangen, tenzij de overeen komst den 15en Maart wordt aange nomen. Wel is aan de Regeering ver zocht vóór 18 Maart eene beslissing te willen nemen in zake het voorste], waarbij ons een voorschot van hon- rterdduizend ton tarwe in het uitzicht wordt gesteld, mits wij het gedeelte der Nederiandsche tonnage, dat bij een even- tueeie overeenkomst ter beschikking der geallieerden zou komen, thans reeds ook voor gebruik in het z.g. gevaarliike-ge- bied afstonden. we trouwen Hij begon ook met juf vrouw Vermaas, mag ik de eer eens hebben met u te rijden, 't Was op het ijs, hier op de vaart. Ik logeerde bij m'n tante en 't was net schaatsen rijden. Negen en twintig jaar geileden, waar is de tijd Kijk eens, Anna, de knecht van bakker Smit staalt met de meid van. den notaris te praten, dat doen ze dikwijls, dat wondt een paartje, en in hun stand een heel aardig ook. Weet je 'f al, dat Gerand Berends vanavond. ook komt Ja, moeder. O, dat heeft ie je dan tocli ook ai gauw verteld Hij kon hef .moeilijk verzwijgen. Zoo begint het. Nou, een goede partij, hoor 1 Maar moeder toch Z'in vlader heeft een beste zaak in manufacturen, heel Walcheren komt er koopen, en Gerand eeni.g kind. We motten een beetje in den, stand, blijven. Moeder, is alles klaar voor van avond? vroeg Anna, het gesprek ont wijkend. Ja, Lien, is nog out de koekjes naar D'ttuifa., de taartjes zijn er al, en de kamer is in orde. Als je vader komt, kunnen we eten, maar wpf vroeg, dan zitten, we o.p ons gemak. Is Willem niet meegekomen Nog niet. Hij zal er vanavond toch zijn Hij beloofde het me. Tinuidia Martens ko,m,t met haar oudiers mee, 'k heb ze uitdrukkelijk ge vraagd. 't Is een verstandig meisje, en zij zal Willem weten te leiden. Maar moeder. Willem kijkt niet naar haar. Jawiai, jawel... Dat komt allemaal niet ineens. Dat ging bij mij ook zoet jes aan... maar ik heb er toch veel hoop o.p. Waar blijft ie Aan 't Zwin. Om haar moeder verdriet te bespa ren, verzweeg Anna dat haar broer naar 't Hazegnas was. Daar is vader, zei het meisje. De heer Hagens trad binnen. Hij zag er al oud uit, had steeds hard gewerkt, hoewel hij met van de sterksten was, en zijn gezondheid leed er onder. Zoo, Anna, prettig gewandeld vroeg hij. Ja, vader, en ver. Heelemaal tot 'it Haventje van KadzandL 't Was zoo mooi buiten 1 Nou, dat is een. heel eind. En dan zoo'n lange avond voor je. O, dan ben ik weer uitgerust. Is Willem ook thuis Nog niet. Waar is ie dan? Ginder gebleven. Die drommelsche zwerver I Een rnensch moet toch alfijdi een beentje hebben om aan te kluiven. Als ie tenminste maar werkt zei moeder. Werken, bromde de oude 'heer. In 6cheepvaartkringen te Amsterdam ziet men den toestand, in verband met de door de Entente tot Nederland ge richte kennisgeving ten aanzien van het gebruik van Nederiandsche scheeps- ruimte, donker in. Men acht het ondenk baar, dat de regeering den eisch der Entente zoo maar'zal inwilligen, doch men vreest, dat, indien de Entente op haar stuk blijft staan, zij de scheeps- ruimte eenvoudig zal requireeren, zoodat men zich zij het onder protest daarb^ zal moeten neerleggen. Wat de Nederiandsche scheepvaart aangaat zijn de Amerikaansche autori teiten van oordeel, dat Nederland bloot staat aan dwang er. geterroriseerd wordt door de Duitscne duikboot-bedreiging. Men wijst er op, dat de noodzakelijk heid, die rust op de geallieerden om de neutrale naties van de wereld van voed sel te voorzien, de noodzakelijkheid schept om te beschikken over alle ver krijgbare tonnenmaat. Amerikaansche en Britsche autoriteiten leggen uit, dat men niet verder wil gaan dan Neder land zelf voornemens was te gaan, totdat de Duiische dreigementen een beletsel werden om de vrijwillige overeenkomst in werking te stellen. Het ultimatum van de Entente aan Holland heeft te Berlijn geweldig op zien gebaard, niet zoo zeer omdat het feit zelf een verrassing was, dan wel ten gevolge van de scherpe voorwaar den. Het „Berliner Tageblatt* spreekt van een voorbeeldeloos geweld, dat Nederland wordt aangedaan, waardoor dit land in een zeer benarden toestand geraakt. De Entente is tot een punt gekomen, waarop het de kleine neutrale staten voor de keuze stelt, öf een drei gende uithongering door Amerika tege moet te gaan, óf een houding aan te nemen, die practisch het opgeven van de neutraliteit, ten gunste van de En tente, beteekent. Het blad besluitHet is te hopen, dat den Haag door zijn antwoord aan de westelijke mogend heden duidelijk zai doen uitkomen, dat het niet instemt met deze beschermings methoden van kleine nalies. De „Vorwarts0 schrijf!Nederland heeft tot dusver aan elke poging, die zijn neutraliteit bedreigde, het hoofd ge boden, en heeft den wil verkondigd om, 'zonder reserve, de onzijdigheid te hand haven. Verwacht kan dus worden, dat het nabuurland ook thans geen stukje van zijn recht zich zal laten nemen, of vrijwillig zal opofferen. Duitschland kan, ook van 't standpunt van zijn verdedi ging uit, slechts het tot dusver door Nederland ingenomen standpunt van strikte onzijdigheid, als het eenige toon aangevende erkennen. De „Lokat Anz." verklaart uit diplo matieke bron te hebben vernomen, dat het uitgesloten moet worden geacht dat Holland op de Entente-eischen zal in gaan. Nagenoeg de geheeie Duitsche pers houdt zich met de nota der Geassocieer den bezig. De „Daily Telegraph" schrijft over het bericht aangaande de Nederiandsche schepen De Geallieerden hebben drin gend scheepsruimle noodig en de Ne derlanders, die door de Duitschers grof zijn beetgenomen hebben graan noodig. Er kan een overeenkomst, die voor beide pattijen bevredigend is worden getroffen. Wij hebben nooit een geheim gemaakt van onze sympathie met hetNederland- sche volk, dat tusschen hamer en aan beeld is -geraakt, en die sympathie is thans niet minder groot dan vroeger. Gelukkig zijn de Nederlanders zaken- Verf vermorsen en penseeten en doek naar de maan helpen, dat doet ie, ja I 't Is jammer van 'f linnen. Zijn grootste verdienste zit in. z'n lang haar. Ik ga m'n pTam uitvoeren. Welk plan vroeg zijn vrouiw. Hem geen cent meer geven. Als ie voelt, dat te heetemaal afhankelijk is, zal ie misschien wijzer worden. Kij.k, die voddemman, die daar over de markt met z'n hondenkar rijdt, is nuttiger in de maatschappij dan. hij. Die doet 't zijne ont papier te maken en Willem brengt maar goede dingen aan den hlafe. Ate eerlijk man, mof ik het van m'n eigen zoon bekennen Kom, laten we nou onze stemming aflet bederven, suste zijn eohtgenoote. Bij sommige menschen komt het ver stand maar heel laat, maar het komt toch, en zoo zal het bij Willem ook gaan. Lien is terug. Ze kan het eten opdienen, dan zijn. we vroeg Maar. Jl. De genoodigdlen waren er en zaten in de groote, deftige en. toch gezellige achterkamer. Vooreerst de heer en me vrouw Wifesman, renteniers die goed aangeteeikend sitonden bij de ontvan gers der belastingen, en hun logé Ge rard Berens, welke door de bezorgde vrouw des huizes naast haar dochter was gezet. Dan de mu rentenierende winkelier Martens met zijn vrouw en dochter Truida, naast wie een stoel lui, en zij zijn nooit in grooter mate onschuldige slachtoffers van den oorlog geweest dan sedert Duilschland zijn zeerooverspraktijken zoowel tegen vijan delijke als onzijdige schepen ging toe passen. Daarom dienen alle schepen, die de Nederlanders niet noodig hebben, aan de Geallieerden te worden geleund. De vaart op Engeland stopgezet. Hef persbureau Vaz Diaz seinde ons gisteren avond dat ihet of ficieel verno men heeft dat de vaart van Nederiand sche schepen op Engeland is stopgezet. De „Nieuw Amsterdam",. De geassocieerde regieringen hebben toegestaan dat de „Nieuw Amsterdam" de reis naar Nederland kan doen, bela den met rijst en koffie uit twee in Ame rikaansche havens liggende Nederiand sche schepen, zijnde voor wat de rijst betreft de „Samarinde" en. ten aanzien van de koffie vermoedelijk de „Zelan- diia". Algemeene gas- en electriciteits- rantsoeneerlng. Het bureau voor mededeelingen in zake de voedselvoorziening deelt mede De Rijks-kolendistributie heeft voor de rantsoeneering van gas en electrici- teit voor het tijdvak van 1 April 1918 tot en met 30 September 1918 de vol gende regelen vastgesteld Gas. Voor alle particuliere verbruiken wordt beschik aar gesteld, als minimum- rantsoen a. voor koken (bijkoken hieronder begrepen) behalve wanneer ten genoe gen van de Brandstoffencommissie wordt aangetoond, dat niet op gas kan worden gekookt, 20 M3, per gezin per maand, vermeerderd met 2 M3, voor eiken per soon, waaruit het gezin bestaat b. voor verlichting, behalve waaneer men tegelijkertijd op een electriciteits- net is aangeslotenApril 7, in Mei 4, in Juni 2, in Juli 3, in Augustus 5en in September 9 M3. Bovenstaande minimum rantsoenen voor koken en verlichting tezamen vor men de gemiddelde behoefte van de kleinere verbruikers in de groote steden, zoadat mits de uiterste zuinigheid wordt betracht, men met dit rantsoen kan toe komen. De hoeveelheid, welke aan de gasbe drijven bovendien toegewezen zal wor den voor straatverlichting, openbare ge bouwen, enz. is beperkt, aangezien ge durende den zomer het gas in de eerste plaats noodig is voor kookdoeleinden. Nadat tevens is voorzien in de gerantsoe neerde behoeftederindustrie.zal deeven- tueel resteerende hoeveelheid worden toegewezen aan de gasfabrieken van die gemeenten, in welke het gemiddelde gebruik in 1915 hooger was dan het minimum rantsoen. Aan alle gasbedrijven zal in de eerste helft van Maart worden medegedeeld, welke hoeveelheid gas in het tijdvak van 1 April 1918 tot en met 30 Sep tember 1918 kan worden afgegeven en op wélke hoeveelheid kolen in verband hiermede ten hoogste kan worden ge rekend. Elke gemeente moet een zoodanig stelsel van gasrantsoeneering invoeren, dat aan e!k verbruiker het minimum rant soen is gewaarborgd. Electriciteit. Voor aiie particu liere verbruikers wordt beschikbaar ge steld i als minimumrantsoen voor ver lichting: in April 8, ir, Mei 5, in Juni 3, in Juli 4, Augustus 6 en in September 10 K. W. U. li. als vast rantsoen voor koken (bij- was opengelaten voor Wiillem, die ech ter nog niet verschijnen wilde, tot groote ontstemming van zij.n bezorgde moeder. Verder zat in een lagen zetel de oude jufvrouw LatouT, die er gaarne op boogde vam Hugenoten afkomstig te zijn en dit door niet altijd, juist ge bruikte Fransche woorden bewees. Zij was nooit" ten. huwelijk gevraagd ge weest, beweerden booze tongen. In elk geval was ze oirtigetrouiwd gebleven. Zij had nu tot haar Helena, de jolige doch ter van den koopman Raas, die zelf ook met zijn vrouw en zoon Albert aan wezig was. Elf genoodiigden... de ka mer wias vok Eerst vlotte hef gesprek niet. Mén wisselde opmerkingen, oiver het wéér en den herfst en den naderenden winr- ter, dan over een oude vrouw dfie 's morgens begraven was, vervolgens over een politiek nieuwtje, dat men in de krant htatel gelezen. Maar na die thee kwam de wijn, de cognac, een zoet likeurtje voor de dames, met koekjes en gebakjes, en. sigaren of de lange Goudsehe pijp voor de hoeren. En de tonsgen werden losser, meer gerucht vulde de kamer, tot Geramd Berends eensklaps stilte verzocht en op deftigen toon zei I,k heb de eer en het genoegen de dames en de heeren te melden, dat juf vrouw Hagens ons op wat muziek zal vergpsten. (Wondt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1918 | | pagina 1