DONDERDAG 7 MAART. "gemeentebestuur binnenland sü- No. 56 1918 FEUILLETON KAMEROVERZICHT. VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTS-PRIJS Voor VSsshiigen en de gemeenten op Walcheren 1.55 per drie maanden. Franco dooi het gebeele -rijk ƒ1.75. Afzonderlijke nummers 3 cent. ADVERTENTIE-PRIJS Van 14 regels 0.60 voor tedere M«el meer 15 cent plaatsing 3|2 X hij abonnement speciale prijs. Recla- mis 30 cent per regel. Dienstaanbiedin gen en dienstaanvragen 7>/2 cent Per regel, bij contante toelating. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.—, iedere regel meer 15 cent. MILITIE. Vrijstelling wegens kostwinnerschap en wegens persoonlijke onmisbaarheid. De Burgemeester van VlissAngen bredigt tor kennis van belanghebben den, dat voor ton, die voor de liicMing der militie van, 1919 zijn inigesdhreven, de (gelegenheid bestaat vrijstelling we ren® kostwinnerschap aam te vragen an dat daaromtrent het votgen.de .geldt. Deze vrijstelling wordt verteend aan tem, door wiens verblijf In wenkelijlken dienst voldoende imilddelen tot levens onderhoud zouden ikomien te ontbreken aan zijm gezin of aan dat, waartoe hij behoort of waarin hij, als pleegkind is opgenomen, dan wel aan persomen, die hem in den eersten of den tweeden graad van bloed- of aanverwantschap bestaan. Gekit tot (iemand, die meeds is inge lijfd, dan wiordt de vrijstelling niet ver leend, ,zoo de belangen van, den dienst het iwensdhetijik imaiken haar iniiet <te ver- teenen en bij .toekenning van vergoe ding wegens ikostwinnersdhap vol doende in de middelen tot ilevensonder- iioud van tot gezin of van (bedoelde personen zou iwioirden voorzien. Voor het Ikostwinnersdhap ,i,n> den zin van de Militiewet wordt m,ie;t vereischt, dat de eeniiige of voornaamste bron van «komsten igelegen is ii,n (dien arbeid van den miiliitiieipliohtiige, doch is het voldoende, indien idoor zijirr mogelijke dienstvervulling de gezamenlijke in komsten- der betrokkenen met een zoo danig bedrag zouden worden vermin derd, d,at het overblijvende niet meer gezegd kan. (wonden voor dien „vol doende middelen tot levensonderhoud" ie ver.e geiliW oord igen. Tot het verkrijgen van vrijstelling wegens kostwinnersdhao mioet worden overgelegd oen staat van inlichtingen, opgemaakt door den burgemeester der gemeente, waar de belanghebbende voor de iinntitiie is ingeschreven. De staat kan edhiter ook door een anderen burgemeester iw-orden opgemaakt, als daarvoor een bijzondere -reden bestaat. Indien 'het (bezwaren oplevert, den staat van inlichtingen hier te bande te doen opmaken, kan in de jplaaits van zulk ten staat worden overgelegd, hetzij een gelijksoortig, hetzij een ander in het buitenland (Opgemaakt stuk, waar uit met genoegzame zekerheid de om standigheden blijken, welker bekend heid voor de toeoordeeling van het recht op rijsteiliing moodijg is. Door of vanwege dienigane, die vrij stelling verlangt wegens kostwimner- sdhap, moet zooveel mogelijk ter secre tarie der gemeente aanvraag worden gedaan tot 'het opmaken van bedoelden staaf van inlichtingen, en wel tussöhen 21 en 31 Maart a.s., ingeval de reden van vrijstelling aanwezig was op 21 Maart van dit jaar. Met de aanvraag moet in dit geval dus niet worden ge- vviaaht tot ma de uitspraak van den lcèu- ringsraad. Ontstaat de reden van vrij— Een beeld der werkelijkheid. 113. (Halrtó ïerlBdei.) XIII. Er waren vele maanden verstreken. Gedurende den gamsahen winter had men te Parijs slechts gesproken van de schitterende feesten door de jonge ba rones de Josach "m- haar paleis van het park Monceau gegeven en hetzij wangunst hetzij dat de booze tongen werkelijk gelijk hadden, men voegde er hij dat Maccelle een toonbeeld van coquetterie was. Hoe het ook zij, Emmanuel de Josach hield weinig tijd meer óver om zich met rijn ecihtge-n-oote bezig te houden, of schoon zijne liefde voor haar verre van wrbleekt was. Integendeel, hoe onge lukkig hiij zioh ook gevoelde over hare onverandsrl.ijike kqelheid, zijne bewon dering voor haiar was -nog slechts toe- (lenonien maijt hij was juist buiten •sachfe haar ooit een harer kostbare grillen te weigeren, en terwijl hij, dank Marceite1® venkwisting, than-s liet dubbele uitgaf van vroeger, ging het al stelling echter (eerst later, dan. is het geiwensdit de aanvraag te (doen zoodra mogelijk nadat de reden is ontstaan. Degene, die aanvraag doet tot het opmaken van zulk een> staat van. in lichtingen, dient zooveel mogelijk daar bij opgaven te verstrekken omtrent de omstandigheden, waarin de miilitie- püdhtiige en waarin :het igezin. tof de naaste bloede of aanverwanten ver- lceeren. Omtrent de vrijstelling wegens kost winnerschap wordt beslist door Gedep. Staten, zoo de ireden. van vrijstelling aanwezilg was 21 Maart van dit jaar anders door de Koningin. Deze vrijstelling wordt aam van k-e lijk slechts tijdelijk en wet ten hoogste vier maal voor een jaar en; daarna, zoo de grond voor de vrijstelling ook ten vijf den male te nemen beslissing nog aan wezig blijkt, voorgoed verleend. De bijzondere aandacht van be.Ian.g- hebehnden wordt er op gevestigd, dat, indien zij (alsnog vrijstelling wegens kostwinnerschap verkrijgen, zij niette min als miiilitieipliChtige zullen moeten worden ingelijfd om (geoefend en, zoo noodiig verder in wertcelijiken dienst gehouden te worden, idaar de vrijstel ling eerst op een later, thans mog on zeker, tijdstip zal .ingaan, althans in dien de aanhangige wet betreffende de lichting 1919 tot stand komt. Persoonlijke onmisbaarheid. Voorts wordt vrijstelling verleend In het geval, dat een dienstplichtige zoo danig onmisbaar lis voor de insta nd- boiudinig der .middelen van bestaan van zijn gezin of van dat, waartoe 'hij be hoort of waarin (hij als (pleegkind is op genomen, dan iwel van personen, die hem In den eersten of «ten tweeden graad van bloed- of aanverwantschap bestaan, dat zijn aanwezigheid daar voor dringend noodzakelijk iis. Tof (het verkrijgen van vrijstelling op dezen grand moet -worden gehandeld in overeenlkioimstsgen ziti .als tot het Verkrijgen van vrijstelling wegens kost winnerschap. Omtrent het verleonen, van vrijstel ling wegens aanwezigheid van het be doeld geval iwordt -edhifer (uitsluitend beslist door de Koningin. In .tegenstelling met vrijstelling we gens ikostwininersdhap gaat vrijstelling wegens persoonlijke onmisbaarheid ten spoedigste in nadat zij yerieend is. Vfissingein, 6 Maart 1918. De Burgemeester voornosnMl, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. MILITIE. Vrijstelling van geestelijken enz. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter kennis van belanghebbende ingeschrevenen voor de lichting 1919, dat vrijstelling van den dienst 'bij de imliliitie wordt verleend lo. aan dien 'geestelijke, den bedie naar van den- godsdienst, den zende- fiing-teeraar, den foroeder-diakoon van een godsdienstige vereenigiinig en den Roomisoh-Kaiiibo lieten, ordebroeder, di-e tot een binnen het Rijk gevestigde falaosterinrichtiinig behoort 2o. aan den student in de godge leerdheid en den 'zendeling-kwee ke- linvtr, dite aan een bij ,al gemeenten maat regel van biestuuir aangewezen inrich ting van onderwijs tot geestelijke, tot bedienaar van den (godsdienst of tot zendelAnig-Jleeraar wondt opgeleid, en aam, den pncieiibroeder, diie tot broeder- diiakoon van 'een gp'dsdiienstiige vereeni- glng wondt opgeleid. Wie geaahrt worden een dezer hoe danigheden te 'bezitten, is omschreven in een tweetal tabellen, die "door be langhebbenden ter -secretarie dezer (ge meente üouitin-en worde,n geraadpleegd. Door of vanwege denge.ne, die op grand van een dezer hoedanigheden vrijstelling verlangt, moet een verkla ring, waaruit tot bezit (dezer hoeda- tniigheid blijkt, worden ingeleverd 'bij ■den burgemeester der gemeente, waar hij voor de militie is ingeschreven. De verklaring moet zijn ingericht overeenkomstig een model, waarom trent ter secretarie der gemeente in lichtingen kunnen worden verkregen. De -inlevering imoet gesdhiieden vóór 1 April a.s., ingeval die ireden van vrij stelling -aanwezig ds op 21 Maart a.s. Ontstaat de reden van vrijstelling eerst later, (doin is Ihet igewenscht de inleve ring te doen ,zoodna (mogelijk nadat de reden As ontstaan. Voor Iheoi, die op 21 Maart een der voornoemde hoedanigheden bezit, moet die verklaring op genoemden datum worden afgegeven of moet althans uit de verklaring blijken, dat de toestand, die grond, tot vrijstelling oplevert, op dien datum aanwezig was. Voor 'hem, die eerst later een van be doelde hoedanigheden verkrijgt, imoet in (de verklaring de toestand worden vermeld, gelijk die is op het ©ogenblik der afgifte. Wat geldt voor hen, die voor het eerst zijn ingeschreven, geldt ook voor hen, die voor de lichting van het vol gend jaar opnieuw zijn ingeschreven. Tot dezen toehooren o.a. zij, die het vorig jiaar tijdelijk zijn vrijgesteld bij een uitspraak v,an Gedep. Staten, die vóór 1 Jiuni 1917 onherroepelijk is ge worden, of bij een Kom. besluit, dat vóór (dien datum is .genomen op een ingesteld toeroep. Omtrent de vrijstelling van de hier boven bedoelde personen wordt beslist door Gedep. Staten, zoo de reden van vrijstelling aanwezig As op 21 Maart van het jaar, waarin het inschrijvings register igesiotpn is anders door de Koningin. Deze vrijstelling wordt aanvankelijk sledhts tijdelijk ien -wel ten (hoogste vier maal voor een jaar en daahn-a, zoo de grond voor de vrijstelling ook bij de ten vijfden male te inemen beslissing nog aanwezig blijkt, voorgoed ver leend. Vlissingen, 6 Maant 1918. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. MILITIE. Vrijstelling wegens woonplaats or toe komstige woonplaats in de Koloniën enz. De .Burgemeester van Vlissingen brengjt ter kennis van belanghebben den, dat zij, die zijn (ingeschreven voor de bChtiing der militie van 1919 en woonplaats (hebben in (de koloniën of bezittingen des Rijks An andere werel'd- deeten, op dezen grond vrijstelling van den dienst bij de militie kunnen aan vragen, doch dat omtrent het aanvra gen van vrijstelling rwegens toekomsti ge woonplaats dn die koloniën of bezit tingen mettertijd nadere bekendmaking zal -geschieden. Tot het verkrijgen van vrijstelling wegens woonplaats in de koloniën of bezittingen dies Rijks iim andere wereld- deelen moet wórde,n overgelegd een verklaring, waaruit blijkt, dat de dienstplithitige, om oen andere reden dan ter zake van krijgsdienst, zijn woolnptaiaits An bedoelde koloniën of bezittingen heeft. Deze verklaring moet zijn afgegeven door tot hoofd van het plaatselijk bestuur -der -woonplaats van belanghebbende Het bewijsstuk imoet door of vanwe ge den belanghebbende worden inge diend bij den Burgemeester dier ge meente, voor welke hij voor de militie slechter en slechter met de zaken, Het CoJiinitoiakainauI, zijn voornaamste goudmijn, was gestaakt moeten wor den, bij gebrek aan het noodige kapi taal om de doorgraving voort te zetten, en Gor.nelis Hartt, die zijn begeerde ridderorde niet verkregen had, eischte ter vergoeding daarvan nog slechts hoogene sommen van den bankier. Oim in dit alles te kunnen voorzien, -moest hij zich in allerlei nieuwe onder nemingen steken, e,n was hij meestal den ganschen dag afwezig op zijn kan toor de jonge vrouw zegende de vrij heid welke zii daardoor genoot, en maakte er ruimschoots gebruik van. Wanneer de financier voor enkele 00'genib,likken aan zijn kwellende zor gen .ontsnapte, Ln de hoop eenige ver andering in hare nabijheid te smaken, vond hij den vogel gevlogen en kreeg hij van de bedienden ten antwoord dat de barones u,it rijden was gegaan, of het een of aeder'e feest bijwoonde.* Hij durfde zich daarover niet eens beklagen. Had hij niet v-oonaf geweten hoe zij Holdius behandeld had En in dien zij dat dn haar armoede had ge daan, wat viel er dam te verwachten nu zij o.ver duizenden beschikte Op zeke-ren herfstavond dat zij juist van tafel -opstonden, en Marcello zicih gereed zou. maten om ee-ne nieuwe ooe-r a-voorstelling bij te wonen, meld de men den oud-minister Roroier aan, die uitdrukkelijk verzocht bij den 'heer des huizes toegelaten te worden., De 'heer Romie r was een nog jeugdig man, op wiens gezelschap Marcello bij zonder gesteld was, en zij drong er dam ooik op aan dat men hem aan stonds in de eetzaal toe zou laten. Maar de anders zoo geestige staats man zag er bleek en ontdaan uit, en groette haar met blijkbare verstrooid heid. „Ik weet dat ik iin uw bijzijn spreken map, mevrouw," zeiiclt' hij, „ook al breng ik slechte tijding." „Slechte tijding Spreek zonder om wegen. Zij betreft ons Immers niet,?" Emmanuel de josach wierp zijn be zoeker 'u, smeekenden blik toe, die aan stonds door dezen benepen werd. Hij poogde te glimilaiahen en wendde zich geruststellend tot de jonge vrouw. „Hoe .zou het lot smakeloos genoeg bumirien zijn u te treffen Neen, het geldt hier een nationale ramp. Het land eiseht dat men de administrateuren der Calo.mibia-maaitschappij gevangen zal nemen." De 'bankier slaakte een doffen uit roep. Het was hem als za,g hij plotse ling een* afgrond voor zijne voeten opensplijten. „Maar hoe is dat mogelijk vroeg Marceitó verbaasd-, „Kan mten hen aan sprakelijk stellen voor het mislukken tammer ijverige pogingen Niemand is ingeschreven. Het verdient aanbeve ling de indiening te doen, zoodira be langhebbende daartoe én staat As. Het bewijsstuk itnag niet eerder zijn afgegeven dan itwee maanden vóór de indiening ervan bij idem Burgemeester. Omtrent het vetleenen van de ihier- bedoekie vrijstelling wordt beslist door de Koningin. Deze vrijstelling iwordt, zoolang de woonplaats i-n die (koloniën of (bezittin gen gevestigd blijft, telken, jare op nieuw verleend. Vlissingen. 6 Maart 1918. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. BEKENDMAKING. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter kennis van die in deze ge meente (gevestigde slagers dat tot vet, afkomstig van, het do,o;r ten, geslacht vee, dagelijks vóór 4 uur n.m. moet wordien, ingeleverd ten kantore van den keurmeester van vleesdh, den iheer H. G. de Wit, (kantoor Boterpteiin). Vilissinigem, 7 Maart 1918. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. DRANKWET. Bung, en- WietBi. van Vlissingen, ge let op art. 12 der Drankwet, doen te weten dat bij hen is ingekomen een verzoekschrift van JOHANNA ELIZA BETH VAN WAARDENBURG, wedu we van Georgiuis Tlheodorus Wemerus Kotte, om vergunning tot verkoop van sterken drank id het klein voor het ge bruik ter plaatse v,an verkoop of el ders in peroeel Einmastraat 18 dat vaniaf heden gedurende veertien dagen sdhfiftelijike bezwaren tegen het ver- leenen dier gevraagde vergunning kun nen, wordien ingebracht bij Burg. en Weth. voornoemd,' Vilissilnigen, 6 Maart 1918. Burg. eën Weith. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. P.,v. ROSSUM Jr. Vergadering van Woensdag. Dinsdagavond omstreeks het midder nachtelijk uur hield de heer Gerhard -zijin rede ter verdediging van zijn motie om alle alcohohgebruik vo-or de Inlan ders a'n onze kolonaën 'te verbieden en Woensdagmiddag was bij aanstonds weer aan 'het woord om den strijd aan te binden tegen 'den alcohol in ons eigen land. Terwijl iedere korrel graan, thans (goud waard is voor onze torood- voorziienAng worden scheepsladingen in Sdhi'edam verknoeid voor de fabricage van don alcohol, bet vocht dat erger ,is dan de Cholera. Niet minder dan 70.000 ton moet er 's j-aars aan (gelooven om alcohol te worden. In (de drie oorlogsja ren is nog (honderdduizend torn meer gebruikt dan driemaal de hoeveelheid van Ihet laatste jaar vóór den oorlog. De gist-fabricaige iheet volgens-den Mi nister de ihoofdzaak en de alcohol-pro ductie bijzaak. Dit ontkende bij omdat het bekende hop-preparaat de gist volkomen vervangt, gelijk uit Iindië en Pit-. Ihet gebruik op de vloot en aan boord van mail-booten duidelijk is ge bleken. Al twaalf jaar lang ,is Ihet bij de imarine in zwang en Ihet voldoet uitste kend, hetgeen de Minister- van Land bouw niet schijnt te weten. Met den heer Gerhard was het eerste tiental sprekers vol en de Voorzitter greep dit jubileum aan om een boet predikatie te houden to,t de Kamer en een dreigement uit te sproken. Er zal waarschijnlijk ook vergaderd moeten die het zoozeer betreurt niet geslaagd te zijn als zij zelven." „Het ware te wencellen dat de natie er even verstandig over dacht als gij, mevrouw. W,aar lieidt het toe ais men zijn groote mannen door het slijk laat haten De teleurgestelde aandeelhou ders zulten daarmede hunne gelden niet terugkrijgen, en Frankrijk dient op diie wijze weldra tot spot aan gansoh Europa. Helaas de (heethoofden die de uitspraak der rechtbank over hen eischen,schuilen onder onze eigene volksvertegenwoordigers en zij schreeuwen zoo luid dat hunne stem het z.wijgai> oplegt aan de gematig den." „En waarvan kan men die heeren be schuldigen „Men klaagt hen aan bet kapitaal der maatschappij verkwist ;te hebben aan zaken, die niets met liet kanaal te maken hebben, en voor de laatste lee rling de stem van een honderdtal ka merleden te ihebben omgekocht, zoowel als de pers betaald, te hebben- om leu genachtige lofartikels te schrijven. Het is een erbarmelijk geval. De hoofdibeschuiidiigde is die ongelukkige graaf de Suez, die reedis tot kAndsch- haid verviel, den dog waarop het werk voor goed gestaakt moest worden. De tachtigjarige grijsaard, die onzen grootsten roem uitmaakte, die door koningen en keizers als huns gelijke worden itn de stille week en de Maan dagen zulten er ook aain gelooven moe ten, Effect sorteert zoo'n waarschuwing nitet want aanstonds begon de vierde sociaaldemocraat imet een twee en een- Ihalf uur lange rede over de kolen-dis- tribuitie waailbij ihij meest bekende histories vertelde. De winter is voorbij en wat (heeft het iniu voor nut inogeens na te praten, over (die (kolennariigh-eid die wij te -hoven zijn. De (heer van den Tempel had geen aangename taak om nog eens te plei ten voor een andere prijsbepaling. Zh. ihadiden de minimiuni-gierantsoeneenden te veel betaald voor de kolen en dat ten ibaite van de groot-industrie. Na de (kolen klaagde (hij over de ma- uufactuiren-regeting. Het lid dat in de commissie daarvoor ide eerste viool speelt (kiwaim én (bet begin van den oor log An aanraking met ,den. strafrechter wegens smokkelarij. Thans moet hij -uitmaten rwife ,ai dan iniiet (bona fide han delaar is. Niettegenstaande (liet bureau in December is opge-r-idht ,is er nog -niets gedaan en stijgen de prijzen inog lustig, omdat de ikettAnighamiel flo-reeren blijft. Een „pcxatige" daad van den Minister was inoodig en onverwijld noodig om dat Ihet anders onmogelijk zal zijn nog iets igoeds tot stand te brengen. -De zandboeren (hebben in den heer Fleskens wieer een verdediger gehad. Meer geld voor de producten en er zal meer giraan verbouwd worden. Ziedaar Ihet igeheilm (dat de Helmond-sche afge vaardigde als gloednieuw heeft ont huld. Wij kennen dat liedje ,n,u zoo zoetjes aan. De Iheer van Beresteijm be toogt dat de boeren te veel gelid heb ben verdiend en deze afgevaardigde beweert dat zij te weinig ontvangen. Wie (h-et wieet -moet Ihet maar zeggen. 'Uit (liet slot van de rede van den beer van den Tempel valt en dat is de eenige belangrijke gebeurtenis van den dag te oon-cludeeeren- dat wel in den een of anderen vorm een afkeuring van het beleid van den Minister is te wach ten. Zal het een motie zijn Van den heer T-roeistra' We zulten, het spoedig weten. Zieken en zwakken. Dj minister van landbouw heeft een regeling ontworpen betreffende voed selvoorziening voor zieken en kinderen. Bi] circulaire heeft hij den burgemees ters medegedeeld dat de geneesheeren bereid zijn de grootst mogelijke mede- werjjing te verleenen, mits een regeling wordt getroffen, waardoor de belangen hunner zieken worden gebaat en niet meer tijd in beslag genomen, dan de verzorging hunner patiënten in hei al gemeen gedoogt, nu de zooveel slechter vervoermiddelen hun geregeld werk reeds zoozeer bemoeilijken. Op grond hiervan is een regeling getroffen voor een wijze van samenwer king, welke geheel in het belang is van den hulpbehoevenden zieke en boven dien zoowel de overheid als den genees kundige kan bevredigen. Ter bereiking van dit doel was aller eerst een schake! noodig tusschen de overheid en de geneesheeren. Als zoo danig is een geneeskundig bureau in gericht. Onder kinderen wordt, voor wat be treft meikverstrekking, verstaan, kinde- rert tot een leeftijd van ten hoogste 3 jaar en voor wat kindermeel en maize- na betreft, kinderen tot een leeftijd tot ten hoogste 12 maanden. De toewijzing voor kinderen kan voor wend, behandeld,, zat vo-or de rechtbank moeten verschijnen, en in zijn wartaal; moeten antwoorden op de aanklacht; van verduistering van geklen," „Neen I" riep de bankier plotseling, uit, „dat kan niet zijn. Zoover ka.n de naijver zijner vijanden niet gaain. Heef Frankrijk zou te,gem ee.ne dergelijke; laaghartigheid opkomen. „Zijn zoon zal óan- zeker tot zonde bok moeten dienen vroeg Marcelle. „Ja, hij wordt waansohiijnlijlk nog de zen nacht gevangen genomen, evenals, de andere administrateurs." „En houdt het daarmedie op vroeg de baron. snel. „Neen. Men is niet zeker nog o-mtrent de namen der overige beschuldigden maar m-en weet te zeggen dat er nog zes andere personen in hechtenis zullen wonden genomen, en daaronder aller eerst deren en, die vermoedelijk ge diend hebben om die Kam-eriledem om te koopen. Doch Laait mij u niet lamger op houden met deze sombere geschiede nis, mevrouw. Misschien waart gij wel van plan hedenavond uiiit tie gaan „Ja, Marcelle, ga u gerost kleeden. Uwe loge mag niet ledig blijven," zei- de josach, m-et een gekunsteld glim lachje „Heel Parijs motet uiw nieuw toilet bewonderen ik hoiop morgen ochtend, .in de bladen te lezen dat gii Wederom de schoonste van allen zijt geweest."(Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1918 | | pagina 1