56e Jaargang i^iS WOENSDAG 20 FEBRUARI. "oëmeentebestuur FEUILLETON KAMER0VERZ1CHT. binnenland"""" tggm fNO- ^3 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vlissin-gen en de gemeenten op Walcheren 1.55 per drie maanden. Franco door het geheele rij'k f 1.75. Afzonderlijke .nummers 3 cent. ADVERTENTIE-PRIJS: Van 14 regels 0.60 voor iedere reeel meer 15 cent; plaatsing.3|2 Xj bii abonnement speciale prijs. Recla- ra;es 30 cent per regel. Dienstaanbiedin gen en dienstaanvragen 7'/2 cent per re<rel, Wj contante betaling. Faruiliberichten van i6 regels ft.—, iedere tegel meer 15 cent. SAJET. De Burgemeester van V-lissingen ■maakt IbetRend dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft .goedgevonden te bepalen dat het ver- voerverbod van ima-nufaictur-en uit eentg éeel eener gemeente n-aa-r alle overige deden des Rijks, hetzij 'in of buiten die remeente gelegen, niet van toepassing is on sajet, welke door t-u-ssch-enkoimst van Ihet KomnkUfk Nationaal Steunco mité wordt gedistribueerd, voor zoover (iet betreft Ihet vervoer van de sajet-fa- brieken naar de plaatselijke distributie- organen der 'gemeente. V'l-issin-gen, 20 Felbruiani 1918. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. LOMPEN. De .Burgemeester van Viissin'gen VESTIGT 'ER DE AANDACHT VAN BELANGHEBBENDEN OP, dat .het in de bedoeling vamidien Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel ligt, dat de prijzen van lompen op een re delijk niveau zullen worden .terugge bracht, teneinde mede .langs dien weg <;ene prijsverlaging te verkrijgen van kfeedingstukken en verdere eindpro ducten. In verband hiermede wordt alle be- langlhdbbenid'en. dn ernstige overweging gegeven de prijzen welke in Januari 1918 golden, in geen geval te over schrijden en izelfs van aitle zijden mede fe werken, opdat de vankoopen tot la ger prijs' plaalts vinden. Voor degene-rj, die met het bovenstaande geene reke ning houden, zouden 'de maatregelen, welke nog nader inzake «gelling van den handel irn -lampen moeten worden getroffen, zeer belangrijke verliezen tonnen .medebrengen. Vlissimgen, 20 Februari 1918. -De .Bu.rgamee.ster voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. TABAK. iDe Burgemeester van Viliissi-nge-n maakt 'bekend dat de Minister van Landbouw, Nijverheid -en Handel heeft goedpievond-en in -te -stellen een Rijks bureau voor Tabak, hetwelk gevestigd is Warmoesstraat 197 te Amsterdam,en te bepalien dat de verkoop en aflevering van ruwe tabak en Ihet vervoer daarvan uit eenig deel ee-ner gemeente maar alle arrdere deeiten dies Rijks, hetzij i-n of buiten die gemeente gelegen, i-s verbo tten. Schriftelijke verzoeken fat 'ontheffing van de verbodsbepalingen,, kunnen on der daaribij 1e stelten ivoor-waarden worden verleend -door ihet bovenge noemde Rijksbureau. Vl-issingen, 20 Februari- 1918. -De .Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Een beeiti de«r werkelijkheid. 99) -(üajrsit WMlü.) Baron de Jo-saeh sprak zijn oordeel over de zaak in nog krachtiger be woordingen uit en verklaarde hoe hij het een gel-uk aCht-te diat d-e jonge vrouw ontslagen zou geraken van een luiaard, die niet -eens i-n staat was op fatsoenlijke marrier i-n het -onderhoud der zijnen te voorzien. Tegenover Maroe-lSe zweeg men ech ter o-ver dit -alles, men wist dat zij er niet gaarne -ov-e-r -hoorde spreken-, en men eerbiedigde dit gevoel. Was en bleef hij toch niét id-e vader van haar 'hartsto-ohitelijik betreu-rd kind De herfst v-erliep en tegen den win ter keerde miein naa-r de stad- terug. Met de snelheid welke men te Parijs bij de beha-ndeHnig v-a-n dergelijke zaken aan brengt w-a-s het huwelijik-reeds d-oo-r de wet ontbonden. ©a-ro-n de Josach was onderfiusschen -ui allerlei zorgen gewikkeld. Van de eene zijde leverde het verdra.'g me-t den m-euwen aannemer van het Coiiumbia- Vergadering van Dinsdag. Deze dagihad een eenigszins zonder ling -verloop. H-ij begon met een ru- zi-e-tje naar -aa-n-léid-iin-g -van de regeling van werkzaamheden. De voorzitter toch stelde voor -de di-st>rlbiutte-»>ntwer- p-en pas a.s. Dinsdag in plaats van a.-s. Donderdag aan de -orde te -stellen en middelerwijl d,e Indische begroeting af te do-en. -De memorie van antwoord op de nota-van Bere-steijn was eerst giste ren -ingekomen ien ru-s -wensc-hten-vele leden«enigen .tijd voor kennisgeving. Echter verzetten ,d-e heeren Troeistra en van Beresteijn zi-ch tegen dal uitstel omdat thet -volk imet spanning d-e dis cussie -wacht. Na de geibruilkéJijke .ruzie werd ten slotte het v-oioirsteil van den voorzitter met 42 tegen- 41 stemmen goed gekeurd. Er ontstond daarna een ver warde twist over de vraag of deze stemming we! p-reoi.es was geschied. Qolk deze twist verliep en wei zóó dat de stcmimlnig -goedgekeurd -we-rd. Vervolgen-s was de stemming aan de orde over 'het amendement-Ketelaar i-n zake de '0,ndc'rwij,zer-s-<wed'den. Het wend -rechts tegen links aangenomen, belh-ailve de iheer Bich-o-n van IJeelmon- de, die imét liimks rnees-temde. Deze uit-* slag verbaast natuurlijk niemand. Maar nu kiwa-m aan de orde het. amendeiment-v. id. Molen, waar-van de bedoeling is de onderwijzers -met vijf 0-f -minder -dienstjaren een -salaris min stens twee honderd gulden lboven 'het maximum te igara.nid-eeren, -met 510 dienstjaren drie honderd gulden, meer dam 10 vierhonderd -gulden. Gedeelfe- lijik herleefde dus 'het o-ud-e -ontwerp, oimdat nu iwee-r verschil wordt ge maakt. iDe -minister naim m-u plotseling een -draai. -Hij wilde den schoolstrijd we-er beslechten, oimdat hij dezen zee-r betreurde. Nie-ts moest z.i. worden na gelaten o-m den vrede t-e behouden. Daarom was -hij anderanaal te rade ge gaan bij zijin ambtgenoot van financiën. En daar had lliij tw.ee milttoe-n weten- los -te -krijgen. Hij ih-a-d nu ge-en bezwaar tegen het aimende-ment. -Deze -houding welkte ver-ba-z-inig, maar -de heeren van 1-i-ntes ik-oiniden ondanks hun verbazing toch h-un stern er niet aan -onthouden, al keurden zij het stelsel af. Vooral -de -heer Ketelaar laakte d-e houding, lomd-at -met 5 iralliioen wel i-ets beters tot stand zou te brengen zijn. Zonderling was (het, dat eerst maar V/2 milftoe-n beschikbaar -was, daann-a 3 miilfnoen en -nu plotseling 5 imsliiioen. Van die financiën zei -d-e h-eer Visser van IJzenidoo-m ni-et veel. -te begrijpen. Maar -men legde er zich bij neer en zonder hoofdelijke stemming werd. het omtwer-p goedgekeurd. Vermelding dient nog dat de minis ter -uiiit zijn voorstel, verwijderde de on gelijkheid voor de onderwijzeressen. Het amendement -oim de huur-toeslagen beter te regelen werd eveneens aange nomen. Daarmede was ihet -ontwerp goedge keurd zonder -hoofdelijke -stemming. Het i-s wel -uiterst -zonderling geloo- pen met dit ontwerp. Thans krijgen de onderwijzers veel meer -dan zij ooit gedacht hadden. Aan het openbaar on derwijs valt ruim twee imiilro-en toe, het bijzonder onderwijs ruim -drie rnil- 1-io-en de mi-n-i-ma zijn alle -verho-ogd, tenwij-1 de o-uderen van ja-ren nog bij zonder profi-teeiren. Werd het ontwer-p in zeer bittere stemming -gevoerd, de beurs sloot kalm en vreedzaam. Majjr wie de illusie mocht hebben -dat de schoolstrijd nu uit -is, verg-ist zfc-h deerlijk. M-en is al kanaal hem vieel-geld-op, maar van den anderen kan-t werd hij aanhoudend ver volgd door de steed-s klièmimend-e eisefhen van Cornelis Ha-rit. Om hier aan te voldoen m-oest hij steeds nieuwe middelen bed-enken om aa-n kapit-aal te komen, en op zekeren diag kwam hij op den inval zidh tot to-t-a.a 1 geruïneerde li-eden van d-e wereld te begeven en hen voor te stellen tegen eene som van tienduizend frames, i-n d-e gazelsoh-ap- pen dii-e zij b-ezooliiten vol geestdrift over de dootgravirig der landengte te spreken. Hij zelf Ib-egaf zich d-aa-rn-a tot den oud-en graaf d-e Suez, en wi-st hem aan het verstand te brong-en van w-e-lik een onschatbare w-aande hét v-o-o-r de onder neming zo-u zijn, imd'ien d-e hertog de X. of gr-aa-f Z. d-e gemaakte vorderingen prezen e-n wederom vertrouwde m-en hem telkenmale tiwiiuitig mille to-e, waarvan de helft om-vera-nid-ed-ijk in zijn z-aik 'v-e-ndiween. -Ma-r-celle zelve leefde vo-o-rt gelijk i-n een droom. Zij du-rfde nie-t meer i-n haa-r binnenste lezen en op ze-keren avond dat zij naar de opera ging en aldaar Onino i-n het or-kest he-rkende, want hot oa-fé-oh'anlta-rat wa-s van 1 Ooto-ber tot 1 Mei gesloten en hij Ihad het ge luk gelh-a-d zijin-e oiud'e plaats weder te b-emtadhiiiigen, m-eende zij een oo-gen- biliik d-at de ont-stoii-mi-ge gevoelens d-ie plots-eili-mg i-n h-aa-r opwelden, haar zou leen ma-ar verrast geweest o-ver de gul heid van -den -minister en men -heeft zich gehaast deze te aanvaarden.. Het wetsontwerp i-n zake de lh-u-is- s-lachtiingen lokte reeds nu -booze de batten -uit. -Hef was te la-at gekomen en 'het ,zou -niets helpen 'betoogden de h-ee- ren v. Beresteijm, Fleske-ns, Ju-ten, van Doorn. De -minister er-kende da-t, -maar hij heeft tot het laatste ge.wacht, omdat hij -de groot-e 'bezw-aren van -deze rege ling zag. -Reeds -is Ihet verzet gekomen -bij de -sla-gens-stakingen. De minister zal genoodzaakt zijn vee in beslag te. nemen voor de hand weg zonder keuze. Misschien zat dit -ertoe leiden dat -me-n zich -vair-te -voren vrijwaart tegen de nadee-Ierr d-ie daaruit kunnen voort vloeien. Tegen-over allerlei -on-contro- leerbare" -o-pimerkinigen van d-e leden kregen wij dit-o v-e-rklaringen van de mini-ster. -Dat -debatje -is een weinig smiakel-ijk -voorproefje van het alge meen dii-stribiuti.e-debat. Het ontwterp -wend goedgekeu-r-d. Een lange -rij kleinere ontwerpen werd alsnog afgedaan, -meest onteige ningen. Tenslotte werd oog .aa-n de Indische begroo-tiing -begonnen-, -waarbij de heer Ma-r chant filosofeerde -ove-r -nieuwe theorieën in zake kol-oni-ale politiek. Het levensmiddelen-debat. De heer Duys heeft met betrekking tot de behandeling van het wetsont werp betreffende beschikbaarstelling van levensmiddelen, aan de Kamer voorge steld te besluiten de behandeling te doeft'a plaats vinden in een afzonderlijke be' spreking der navolgende onderdeelen 1. algemeen beleid 2. granen en meel, broodvoorziening3. peulvruchten 4. rijst, boekweit5. aardappelen, aardap pelmeel 6. groenten7. melk, zuivel producten 8. vieesch, vet 9. pluimvee, eieren; 10. brandstoffen; 11. kleeren, sajet, schoenen, leder; 12. diverse ar tikelen, niet onder een der vorige ru brieken vallende, aiszeep, zout, pa pier enz. De vleeschvoorzienlng. De Utrechtsche slagers hebben een telegram aan den minister van landbouw gezonden, waarin zij verklaren niet te kunnen inkoopen tegen prijzen, die een verkoop tegen de maximumprijzen mo gelijk maken en verzoeken maatregelen te nemen, opdat zij het publiek van vieesch kunnen voorzien en hun bedrijf in stand houden. Het hoofdbestuur van den Ned. Sla- gersgezellenbond heeft het volgende telegram gericht aan het hoofdbestuur van den Nederlandschen Slagershond te 's Gravenhage In verband met sluiting slagerijen hebben verschillende patroons reeds hun personeel ontslag aangezegd. Hoofdbesturen gezellenorganisaties ver zoeken uw bestuur invloed op leden uit te oefenen, opdat geen enkel ontslag zal worden gegeven. Dringen op ingrij pen uwerzijds aan. Noderlaadsche schepen in Amerika. Naar „de Tel." verneemt zijn een vijftal vaartuigen van Van Nievelt Gou- driaan Co's Stoomvaart-Maatschappij, één van de firma Hudig Vedefen het stoomschip „Noord-Brabant" van de Naamlooze Vennootschap van dien naam, allen liggende te New-York, naar de dokken gesleept om nagekeken te wor den. Door het langdurige liggen in de haven kunnen de vaartuigen, die daar reeds maasden vertoefd hebben, niet vertrekken, alvorens kiel en romp ont daan zijn van de aanslibsels. den verstikken. Hijzelf zag geen enkele maal naar de lo-ges op hij had geweten, v-an den aanvang af, dat zij. hier dikwijls zou konnen, en hoezeer hij er o-oik naar h-aaik-te haar, zij he-t dan ook slechts van zeer, zeer -verre, weer fe zien, hij wilde niet dat zij voo-r hem blazen zou, maar het w®s haar dii-en av-ond, als hoorde zij zijn vio-o-l bo-ven het omkest uit Maige-n, als verweet zij me muziek haar datgene wat hij z-el-f h-aa-r geen se conde vo-o-r de v-o-eten geworpen h.a-d. Na-dait het go-ndijm- v-o-or de gro-ofe pau-ze gevallen w-ais en hij zich evenals de andere muzikanten verwijderen wil de, za-g zij hem onverwacht omkijken men h-aid hem blijkbaar geroepen, "zij-n sorekend gelaat wer-d door leen don-ke ren blo-s overdekt en hij trad op iemand toe die lie-m, o-ver de leuning dar sta-lle» geboge-n, de 'hanid reikte. Bene huivering v-a-n pijn gleed Ma-r- celle door de leden. Zij h-a-d één en-k-el-en oogopslag dii-e welbekende figuur her kend. Maar waarom ha-d F,ilips zijne een zaamheid veria-ten- W-a-s het, om zich op te werpen als h-aa-r rechter 'O 1 zij kromp ineen bij de gedachte diat hij h-aa-r d-ien av-o-nd z-ien zo-u in het schitterend toilet, d-at zij v-o-o-r -de opbrengst ha-rer meubel-s had geko-cht, terwijl d-e ma-n diie zijne toekomst voor Deze handeling wijst er dus op, dat de vaartuigen spoedig zullen vertrekken. De eigenaren weten zelf niet of de voor genomen reis zal plaats hebben is dienst der Belgische Relief voor de Amerikaan- sche kustvaart of wei voor de thuisreis in dienst der Nederlandsche regeering. Van de te Baltimore liggende schepen is nog" geen bericht ingekomen. Marine-luchtvaart. De 'minister van. oorlog heeft be paald, dat vrijiwiillige-rs en dienstplich tigen, die hun eerste oefening hebben volbracht, in aa-mmeflkii-nig kunnen ko men o-p verz-oe-k voo-r een plaat sing bij het, ko-rips vliegtuiigimakeirs van den marine- en tu-cibtva-artdien-sf. Door den minister zal worden be paald of belanghe-bib-enidien a-I dan ni-et vo-o-r tewerkstelling op proef in aan merking komen. In bevestigend geval worden deze militairen 'bij den lucht vaartdienst gedetacheerd 0111 bij ge bleken ge-söinik'tiheid daarbij te wor den overgeplaatst. Voldoet de can-d-idaat niet, dan wordt hij naar zij-n korps teruggezonden. De zomertijd. In Duitsc-hland is, zo-oals m-en weef, de zomertijd re-ed-s vastgesteld en wel van 1 April tot en met 14 October. Dat is dus 6f2 maand, een maand- langer dan vorig jaa-r hier te lande, toen tot aller ontsteltenis, reeds h-alf September de donkerte intrad, 't W-a-s toen onmo gelijk, zo-O heette het officieel, langer den zomertijd te, houden, omdat het met de sporen dan n-i-et uitkwam (boe- wel- er zoo goed als geen b-u-itenla-nd- sche ve-rbi-ndin-g-en war-en, noch zij.n), -ma-ar feitelijk-wa-s de oorzaak, dat ook Duilschiand toen tof half Se-ptemiber den zomertijd hield. W-elnu, d-at be zwaar is dus tha-ns ver-vallen en nu m-oe-ten ook w-ij- tot half October ons avo-ndliciht hebben. fntusschen, dit is schrijft de „-Re sidentiebode,", niet genoeg. D-e dagen beginnen ail aardig te lengen. Over eene m-aa-nd is het 's ochtends zeer vroeg al licht. W-elniu, er is oi. niets tegen reeds half Maant met den zomer tijd a-an te van-gen. D-an prof-itoeren we zeven maanden van een uu-r avond-licht. H-eer minister, aangepakt en spoedig. Opleiding administrateur. Door den inspecteur der infanterie is bepaald, dat omstreeks 15 Maart een opleiding zal worden gehouden van vrij willige sergeanten voor den rang van sergeant-majoor-administrateur. DE EVENREDIGE VERTEGEN WOORDIGING IN VERBAND MET DE TOEKOMST-POLITIEK DER VRIJ-LIBERALEN. Gisterenavond ihiad -i-n de kleine zaai van „de Oude"V-ri'en-dsoli-ap" een slecht bezochte ve-ng-ader-i-no- -p-taaits, waarin de beer Vincent "Loosjes uit -Haarlem het woord voerde over bovenstaand onder werp. De vergadering werd gepresideerd -namens de kieskri-ngHfedera-tie, door den iheeir J. -D. V-i-ruly uiit Westlkapelle, die ze-i-deid-a-t -d-e ih-eer Loosje-s vo-or de pauze de evenredige vertegenwoordi ging en 'daarna d-e to-ekamst-ipoli-tiek der vrij-lilberaten ,zo-u bespreken. D-e heer Loosjes 'begon imet de aan wezigen iwelikam -te ih eaten, amid-at zij blijlk geven van politiek leven. IDe -spreker zeitte ihiierap -het nieuwe kiesstelsel uiteen ih-etgeen wij echter 11-iet zulten -weergeven, daar -diiit reeds henhaaldelijtk in -ons b-lad -is gesch-ied. Van de ;n-e!agenheid oan na-ar aanlei ding van deze uiteenzetting vragen te 6teiten, -werd geen gebruik gemaakt. haar had prijsgegeven, zulk eene on- deng-esefcitot-e rol. v-e-rvhlde 1 O-p haar verzoek verwijdende me vrouw D-ièière z-ich met haar zij had geen moeite ihaar ongesteld te doen ge- loo-ven. Het gelaat der jonge vrouw was lijkkleurig en op h-a-a-r voorhoofd parelden groo-te dr-oppelen. Heel den weg over hield zij de o-ogen gesloten, terwijl zij z.ich aanhoudend afvroeg o-f hij ook tof Iha-air zou komen. O 1 zij vreesde daarvoor als voor èene spookverschijning. Wat zou zij hem antwoorden, in-diien hij h-aa-r vroeg waf zij -met Quito's geluk had verric-ht O 1 zij wi-st het wel, H-oldi-us zou haa-r niet beschuldigen-, daartoe was hij te edel maa-r zijn vriend' zo-u weigeren aan zijne schuld te gelooven, en da-n-k zij zijne menschenlkenmi-s, zou het hem n.iet moeie-1,ijlk v-a-ilen de waarheid te raden. Nooit, neen nooit zo-u zij het kunnen dragen dait h-ij haar hare laaghartig heid ve-r-weet. M-aar Fillips kwam niet tot h-aa-r da gen err-weken verstreken e-r, zonde,r dat zij hem terugzag en thans begon zi-ch -een geheel andere pijn van h-aa-r mees ter te maken. Was zij hem dan zóó onverschillig geworden, dat hij haar niet eens zoo veel als een bezoek w-aardig achtte O 1 zoo hij had kunnen ver,geven wat tus,sohen haar en Onnö was voorgeval len zoo hij, die de harten- kende, zich N,a de pauze wees de iheer Loosjes er -op, dat -de ikieze-r -moet weten 'op wélke partij Ih-ij -z-ijn stem -moet -uitbren gen. De v-rij-öberale partij hee-ff ge meend nn'e-t met een gnoorte lijst voor den 'dag te moeten -komen, anede met het -o,og op de onzekere tijdsomstan digheden en zij hebben slecht-s enkele richtingslijnen willen aangeven. N-a den vrede met de wapenen zal de strijd op eco-noimisch gebied ontbranden. Dit ziet men nu reeds in -de oorlogvoeren de landen -en daarom zullen ooik dc neutrale lan-den -zich o-p economisch ge bied sterk moeten ma-ken. Er zifn ook -i-n o-n-s land- -groot-e gaten -geslagen .in die financiën, d-ie -door 'betastingen moesten warden gestópt. -Dit zuil-ten moeten -zijn -belastingen naa-r -het .inko men. -De directe belastingen zulten niet te veel- imioigeru, w-omden -oipgeshhroefld, want -de -middelmatige iinik,aniens zulten dan ite v-eei worden getroffen. H-e-t ipar- tii-cuilteire 'mfti-aitfef -moet -word-en ge steund, niet a-leen -de groot-industrie, -maar ooik de klain-ibedrijvien, -landbouw en tuinbouw. iD-e ondernemers va-n-deze bedrijven imioeten weten, dat -de staat ze, als ze goed ga-a-n, n-iiet to-t -zich zal trékken, (terwijl zij ooik niet te veel -moeten gelli-irnde-rd wo-rden do-or te vee! eisohen om Ih-ooger loon en artdere ar beidsvoorwaarden. Naasting v-a-n -bedrijven do-o-r. Staa-t of gemeente Ikeurt -spr. af, -daar m-en te veel ambten-ar-en ikrijtgt, die geen be lang heibiben blij het al of -niet goed g-aan van het bedrijf. De virij-lJberalten zulle-n d-e geestelijke belangen miert ach-ter stelten, -maa-r in de -eerste plaats -moet men .z-ien -naar de -maatregelen, die de welvaart in ihet -land -kiurtne-n brengen. Dit zat -ni-et al-teen de eigenaars der bedrijven ten goede komen, ooik de arbeiders. Spr. -zaiid-e, dat ier -n-iet alleen arbei ders zij-n, maar ooik nog a-ndere mie-n- sch-en. 'Dat de -pa-rtij ooik de arbeiders belangen niet vergeet, blijkt uit h-u-n ijver -voor -goed vakonderwijs en go-ed volksonderwijs zij zal op royale wijze art. 192 (helpen -uitvoeren, waarbij zij zal iwaloen, dat het openbaar onderwijs niet b-ij Ihet 'bijzonder -onider.wijs wordt achtergesteld. -D-e on,zalige idiiistriibutie-ipalit.iek keurt spir. -af, zij zal zoo spoedig "moge lijk weer moeten verdwijnen de arbei ders imwe-ten zeilf voldoende verdienen, om hunne Ibehoieften -te iko-op-en. Spr. -stelt -zich tegenover d-e sociaal democratische -politiek, die tot een staatobamfcroef -moe-t lei-den. De S. D. A. P. verlaat het standpunt va-n. den Miasses-trijd, -maar -behoudt d-e strijd v-an Ih-et staats-sooi-alisme, waar- légen de vrij-iifoerailen zich juist met k-r-acht verzetten. Ben doorzetten van de distributie- pOBti-ök na -den vrede, zal grooite fS-na-n- tiieele -offers eisc-hen, -maar -b-oveinidten zal Ihet imoreel van -het iindiividiu er -door worden geschaad,. N-u 'hebben de vrijz.-dem. en de libe rale Unie zi-ch reeds verklaard voo-r een regeering rn-et ide socia-atedem-ocraten o:o'k ihiertegen -verzet -spnéker'-s partij zi-ch. De vrijtlilberate-n zij-n -niie-t con-ser- vaitiief, doch zij willen de vrijheid h-oog -houden, ien spreker roept hen, die daar voor voelen -toe, zich aan te -sluiten bij d-e vrij-Mbaralten. Van de gelegenheid om met den spreker van gedachten te wisselen maalkte -de heer Siem-elii-nik gebruik, di-e ze-ide, dat de Iheer Loosjes z-rch vergiste, toen hij zeilde, dat -de Un-ie -met d-e sooi-aal-democra-ten -mede -wil werken. 0-oik de Unie verzet .zi-oh t-ege-n het staaitssocialisme. Debater stelt de vraag, io-f Zealand's 'welvaart n-i-et 'het best zal- -worden ge-diienid door een zoo groot mogelijke vrijzinnige pa-rtij. -De- haar angst vo-o-r een teven van ellende had -kunnen verklaren, en tot haa-r ge komen wa-s om haar te virage-n, thans, nu zij geheel en al vrij was, h-aa-r lot aan het-zijne te verbinden! Zij wist -niet of zijne plantage in Matei-nia mi-et wel- liaht -h-et grootste deel v-an zijin f-o-rtuin verzwolgen had-, of o-oic hij n'ie-t met zorgen had- te kampen m-aa-r om zijne v-ro-uw te worden, zou zij alle schatten ter wereld hebben opgage-ven, en geen oogwenk -meer a-an ee-ne ve-r-b-inten-is met Emmanuel de J-osaoh hebben ge dacht. Zij begon den ba-n-kier te haten, nu dat zij in hem een nieuwe hinderpaal zag t-u-ssoh-en Filipis en h-aa-r. N-o-o-it was hij -haa-r zoo bespottelijk, zoo laaghar tig voorgekomen. Wanneer hij haar bezocht, kostte het haa-r de 'grootste inspanning he-m niet uit h-a-ar bijzijn te verjagen, en bewaar de zij bijna voortdurend- het stilzwij gen, hem voio-rt latende praten zon-der ook zelfs maar na-ar h-em te luisteren. Qp zbkefe-n dag be-sloot zij een einde aan deze foltering te maken. Zij wa-s als waanzinnig door den tweestrijd waardoor zij n-u reeds zoo lang geslin gerd wa-s en zij wikte beproeven het adres va-n Bi-tips u-.it te vi-nd-en. Tio-t wien zou zij zich daa-rioe wenden, al-s het niet tot Hiold-iius -was (Wordt vervolgd),

Vlissingse Courant | 1918 | | pagina 1