DONDERDAG 24 JANUARI. "gemeentebestuur" KAMEROVERZICHT. feuilleton binnenland ftio 20 "7fir Jaargang 191& VLISSINGSCHE COURANT abonnements-prijs Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren: ƒ1.55 per ^maanden. Franco door het geheele rijk L65. Afzonderlijke nummers 3 cent. advertentie-prijs Van 1-^ regels 0.60 voor iedere regel meer 15 cent plaatsing 3g X bij abonnement speciale prijs. mes 30 cent per regel. Dienstaanbiedin gen en dienstaanvragen 7Vi cen' Per regel, bij contante betaling. Familieberichten v.ain 16 regels i..f iedere regel meer 15 cent. maximumprijzen van tarwe- waterbroüd. De Burgemeester van Vlissitrgen .maakt bekend dat sfle Minister van .Landbouw, Nijverheid en Handel Ih-eett goedgevonden te bepalen, dat de ,maxi- iin.umprijis voor tarwewaterbrood (ge bakken van regieeringsbloem) .is vast- gesteld op 35 cents per K.G. ffif 9 cent per 250 gram, en voor tarwewater- Ibrood (gebakken van regeeriirgslbloem .onder rabbinaal toezicht) op 37 cents per K.G. .of 9j/2 cent per 250 gram. Vlissingen, 23 Januari 191.8. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. varkensvleesch. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend, dat de .Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft goedgevonden te .bepalen, dat met in gang van Ihad-en zal zijn verboden worst te bereiden van of met vankens- vleesoh anders dan van of met afval len, zooats .hart, lever en longen. Door de Rijkscommissie van Tcie- zidht o.p de V1eesdhvereeni,gi.ng, Hooge- wal 16a te 's-Gra-venihage, ka:n onthef fing worden verleend. Vlissingen, 24 Januari 1918. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. manufacturen. .De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend, dat zij, die manufac turen in voorraad hebben, anders dan voor gebruik door hem zelf of zijn ge zin, 'zioh, uiterlijk 25 Januari 1918 schriftelijk moeten ridhten tot .het Rijks bureau voor manufacturen, W.illem- staat 54 te '.s-Gravenihage met vermel ding van de kwaliteit (fabrikant, con- fectione.u.r, grossier, winkelier, enz.) in welke hij eigenaar of houder dier ma nufacturen is. Vlissingen, 24 Januari 1918. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. verbod voor aflevering en vervoer van wol. De Burgermeester van Vlissingen ■maakt bekend, idiat ide Minister van Landbouw, .Nijverheid en .Handel Iheeft goedgevonden te bepalen, dat Ihet ver voer van alle .omgesponnen wol (ihetzij ruw of gewassdhert) uit .eenig .deel eener gemeente maar alle overige dee- len des .Rijks, (hetzij (in of b.uiten die ge meente gelegen, en de aflevering van •wol .zijn verboden. Het verbod is niet van toepassing op partijen «dineer- en folootwol v.an fnilandisdhe sdhapen, ge- idökit door 'een vervoerbewijs, afgege ven idoor .den Hoofd-intenidant van (het Leger, belast met de wolvordering, of door .de verpdegings-oomimissie van .de stellino. Amsterdam. Ontheffing van (het verbod v,an ver voer en (aflevering kunnen door den minister, bovengenoemd, (worden ver leend. Vlissingen, 23 Januari 1918. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. vëkvoerverbod van uien en kool. De Burge.mee.ster .van Vlissingen m/aakt bekend, dat d.e Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft goedgevonden te bepalen, .dat (het ver voer van luien 'en kool uit eenig deel van ide .provincies Zeeland, Noord-Bra bant .en Zuid^Holland 'naar alle andere deelen van (bet (Rijk; ihetzij in of buiten die provincies gelegen, is verboden. Het weibod (is niet van toepassing op het venvoer vain uien en kool, gedekt door een vervoerbewijs, afgegeven door de Rijkscommissie van Toezicht o,p de Vereeniging Groente-Centrale. Vlissingen, 23 Januari 1918. De Burgemeester voornoemd. VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. lupinenzaad. >De 'Burgemeester van Vlissingen .maakt bekend dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft goedgevonden te bepalen, dat het be houdens zijne bijzondere toestemming verboden is Lu.pineniz.aad te verwer ken of te doen verwerken of als grond stof voor de bereiding van levensmid delen of voeidenmiiddelen vo.o.r dieren te gebruiken of te dioen .gebruiken. Lupinerazaaid mag voor geen ander doel ,da.n den zaai gebruikt of doen gebruikt worden. Vlissingen, 24 januari 1918. (De Burgemeester voornoemd, VAiN .DOORN VAN KOUDEKERKE. prijsverhoog1ng van zwavel zuren ammoniak. De (Burgemeester v.an Vlissingen miaakt bekend, dat de Minister .van Landbouw, Nijverheid en .Handel iheeft goedgevonden 'te bepalen, .dat de bij zijne beschikking van 28 December 1916 vastgestelde prijs van ƒ35 voor den groothandel, thans is verhoogd voor zwavelzuren ammoniak, te .produ- ■ceeren of geproduceerd tassohen 1 Ja nuari 'en 31 Maart 1918, o.p 55 per 100 K.G. Voor het eerste kwartaal van 1918 wordt id.e maximumprijs van zwavel zuur van 60° Bé voor •levering -aan fa brieken voor verwerking tof zwavel zuren ammoniak vastgesteld .o.p 11.54 per 100 K.G., .franco voor de fabriek van 'den zwavelzuren amnion,iak-fabri- kant. Vlissingen, 23 Januari 19T8. D.e Burgemeester voornoemd, VAN (DOORN VAN KOUDEKERKE. Vergadering van Woensdag. O.ver het algemeen is de kritiek op het (Onidenwijsbeleid van den Minister niet gunstig. Integendeel. Van véle zij den wend geklaagd over gemis aan (kradht lb.ij de uitvoering van hetgeen noodig .is. Men adht de instelling van een afzonderlijk departement .ge- iwensidht. Ben beetjebuimofistiscth adhten 'wij echter ide -verzuchting van den Iheer Limburg, diat d-an aan het Ihoofd van dat departement een onder wijsman zal komen. Leert de ervaring dat een minister een vak-man is Be halve aan justitie heeft aan iedeT de partement wel eens het bewind gevoerd een 'man, die het tegendeel van een vakman was. Een beeld der werkelijkheid. 76) (Nadni Temden.) „Ook de.ze hulp was spoedig ver dwenen, en toch zweer ik u, mijnheer, dat ."ik nimmer een penning aan eigen genoegen helb besteed. Ik "leefde voor niets andens als voor mijne uitvinding. Na dien tijd hoorde i.k niets meer van mijne bloedverwanten ik was dood voor hen. lik beproefde verscheidene mannen tot imijne denkbeelden over te 'halen, en voor hunne kosten de zaak te beginnen maar .de wereld is vol dom- ooren niemand geloofde aan de mo gelijkheid der zaak ik kon zelfs nie mand bewegen in mijne weideplaats te tarnen zien. Van daar, mijnheer, dat ik het eindelijk gewaagd heb mij tot u te wenden. Ilk heb u altijd hooren roemen ais een man van kennis en van een ondernemen de n geest. Wilt gij .mij ten minste iverlheugen met de belofte tot mij te zullen komen Zaodra gij gezien z.uit hebben, zijt gij overtuigd, dat weet ik va.n te voren." Eimanuel de Jiosaoh had hem gedu rende de laatste minuten geen seconde uit het oog verloren. Het was alsof hij tot in de meest verborgen schuilhoeken van het hart van dien .man wilde door dringen, en hij antwoordde langzaam „Zalfk een bezoek bindt mij nog tot niets en gij k.unt er dus op rekenen. Maar mijn tafel staat gedekt, ik ben alleen, en zoo gij mijn maal wilt dee len, verlies ik zelf geen tijd en kunnen wii verder samen praten." De ongelukkige vond (geen woorden genoeg óm zijn dank uit te spreken en een oo.genlbtik later zaten beiden aan den .welvoorzit-nen disch. De bankier scheen er genoegen in te vinden zijn gast de fijnste wijnen te schenken en dwong hem telkens zoo veel mogelijk van de versterkende spij zen .te nuttigen. Toen zijn honger ten laatste gestild was, er 4. heer des huizes de bedien den had weggezonden, vroeg hij „.Gij zeidet mij daareven, met zulke zware .vergiften te moeten werken. Hebt gij. daarmede nog nooit een onge luk gehad iLussac schudde glimlachend het hoofd. „Nooit", antwoordde ihij. „Ik ga er mede om, zooals de slangenbezweerder met de gevaarlijkste adders. lik ken al hunne streken van buiten." Josaeh bekeek aandachtig zijn sigaar en hernam .na een ©ogenblik stilte „Uiwe uitvinding boezemt mij de grootste .belangstelling in. Maar, ik Maar .men wil .een afzonderlijk de partement. De heeren Lobman, Van Leeuwen, Gerhard, Limburg en Otto, .ze hebben het alle imet nadruk betoogd. Het felst tegên den Minister was de Iheer Otto, die zijn rede scherp samen vatte het (beleid van den Minister is onvoldoende. De Minister houdt ter nauwernood ide idiingen gaande eenig kradhtig initiatief ga-at niet van hem uit. Waar ide Minister nog imet eeniger- lei maatregel- tornt, daar gebeurt dit alleen hetzij gebonden 'door .een fatalen termijn, hetzij als terugslag o.p (het ini tiatief van ide Kamer. De (herziening van art. 192 der Grondwet was slechts een .politieke (daad en igeen .onderwijskun dige maatregel. 'De herhaalde betuigin gen .van den Minister kunnen ihet gemis aan initiatief niet vergoeden, terwijl de .bijzondere tijdsomstandigheden niet langer ter verontschuldiging van de werkelijkheid .kunnen strekken. De hou ding van (den Minister achtte hij een gevaar voor de voorstanders van het openbaar onderwijs. Hij 'had alle verslagen over (het on derwijs nagegaan en 'daarin niets ge vonden, dat iwees op een initiatief van dezen Minister. Natuurlijk lokte -deze iphilippioa .protesten uit. Uit de redhter- zijidie 'waren het de heeren De V.isser en Nolens die er tegen opkwamen uit de linkerzijde kwam ide Iheer Ter Laan (Den Haag) verklaren 'dat hij -niet aan de „Hetze" tegen den Minister mee deed. Deze bewindsman (had de gele genheid voor onderwijs ruimer ge maakt en imeer kan Ihij in verband met de tijdsomstandigheden niet doen. Dat ■was ook de opvatting van den Minister izelf. Deze zeilde ook meer te willen habiben doen. Het voorzitterschap van 'den Ministerraad heeft Ihem echter zeer in beslag genomen en daardoor bleef zeer veel liggen, 'dat Ihij 'graag (had af gedaan. Toch noemde hij de herziening van art. 192 'een belangrijk feit, niet alleen om ide politieke ibeteekenls doch ook om de groote .ondemvijsbelangen, die er aan verbonden zijn. Juist in ver band daarmede erkende hij .de wen- sdheüjitóheid van een afzonderlijk .depar tement van onderwijs. Daarnaast iware een centrale raad van advies niet ver werpelijk. Deze raad 'blijft adviseerend werkzaam en (kan dus vee.1 goeds ■doen. Voor salarisverbeteringen van de boiogleeraren en beambten aan de Uni versiteiten wacht de Minister op het rapport der'staatscommissie. Bij ide artikelen bepleitte de !heer Beumer salarisvenbetering voor de leeraren aan de Rijlks H.B.S.'en, terwijl de 'heer Ter Laan de samenstelling van de examen-oomimissie Duitscfh M. O. ibecritïseerde, die niet objectief is. De Groningsdhe oandidaten worden door hun eigen leenaar geëxamineerd en juist in het (moeilijkste vak. Het crisisministerie. Naar verluidt, wordt het in ambte lijke kringen niet voor onmogelijk ge houden, dat een ambtenaar van het de- parlement van landbouw zal worden belast niet de leiding van het nieuwe departement van crisiszaken. Als zoo danig wordt de naam genoemd van een referendaris aan het ministerie van land bouw, die uitstekend met de crisis-aan gelegenheden op de hoogte moet zijn en die ook de samensteller is van de memorie van antwoord betreffende het ontwerp aangaande de beschikbaarstel ling van levensmiddelen. vrees dat gij, öf wel nooit zult slagen, óf wel haar op een flinke schaal zult moeten op touw zetten. Hoeveel bere kent gij, dat er noodig zou wezen to.t het huren en inrichten van een atelier, op een der drukste standen der stad, en dat gelijkvloers, of wel gij zult 'nooit 'iemand bij u krijgen en uw succes zal vooral van het bezoek van nieuws gierigen afhangen. Maar daartoe i.s een zekere weelde van omgeving noodig. Armoede schrikt altijd af." „Ik begrijp dat volkomen, mijnheer, maar ilk .geloiof, dat i.k met twintigdui zend francs al een heel eind zou ko men." „Hm i.k zie wel, dat gij u geen denkbeeld maakt van de Parijsche huurprijzen maar misschien met wat goeden wil, zou ihet voor die som te doen zijn. N.u blijft ons echter de vraag over, hoeveel .gij behoeven izoudt tot volmaking uwer materialen." 'Lussac, die .reeds vreesde, dat de bankier zioh door zooveel onkosten zou laten afschrikken, antwoordde niet dan aarzelend „Ook nog wel vijftienduizend francs." „Laat ons liever eveneens twintig mille nemen, want op het laatste oo- gentolik valt alles altijd tegen welnu, mijn waande mijnheer, dat vertegen woordigt een hee-I kapitaal, en ik vrees dat niemand iu dat zal afstaan." „Niémand inderdaad", mompelde de De „Nieuw* Amsterdam". Van betrouwbare zijde wordt gemeld dat het vast staat, dat de „Nieuw Am sterdam" na aankomst in Amerika naar ons land zal terugkeesen. De Ameri- kaansche autoriteiten hadden daartegen, in verhand met de nieuwe voorloopige regeling inzake onze scheepvaart, geen bezwaar. De vertraging in het uitvaren zou hieraan zijn toe te schrijven, dat de directie der Holiand-Amerika-lijn nog wachtende is op een schriftelijk bewijs, dat het schip, ongemoeid door de duik- booten, de reis naar Amerika zal kunnen ondernemen. Onze overeenkomst met Amerika. De „Koln. Ztg." schrijft over het ver huren van Nederlandsche schepen aan Amerika: De neutraliteitsbreuk is be dekt met de bepaling, dat deze schepen niet in het spergebied zullen worden gebruikt, alsof zij daardoor minder de oorlogsbehoeften van onze vijanden zouden dienen. Ieder schip, dat ergens voor onze tegenstanders vaart, versterkt de positie van den vijand. De neutrali teitsbreuk blijft onmiskenbaar. Door het verdrag met den vijand zijn de geleverde schepen volgens het volkenrecht voor ons vijandelijke schepen geworden, daaraan zullen wij Nederland herinneren als in verband met hetgeen moet komen beproefd zal worden Duitsche misdaden te construeeren. De Rijksmiddelen. Ai bleven in December de middelen niet zoo stenk stijgen ais in de meeste 'voior.gflan.de maanden, met een accres van 2.300.000 boven haar naamge noot van 1916 maakt de maand toch nog een zieer goed figuur. Echter wordt tot dat eindresultaat bij lange na niet zoo door de meeste middelen bijgedra gen als in de voorgaande maanden integendeel geeft het meerendeel een meer of minder belangrijke daling te .zien. Zonderen wij de 218.000 uit, die het gevolg zijn van de iheffing dit maal van 10 opcenten op de Inkom sten- en Vermogensbelasting, dan komt nagenoeg het geheele (accres voor re kening van de registratierechten, die waarischijlijik door reusachtige omzet ten in onroerend goed en groote emis sies van aandeelen 3.276.000, dat is 18% ton meer dan verleden jaar en 24 ton boven de raming voor één maand opbrachten,alsmede van ,den geslachts- aocijms, .die met ruim 1.5 millioen een recordcijfer te zien gaf als gevolg van het afslachten van veel vee. Grond-, Personeele en Vermogensbelastingen deden haar best met een stijging van resp. 120.000, 80.000 en 84.000 de Inkomstenbelasting daarentegen gaf voor het eerst weer eens een dalend cijfer, t.iw. 390.000 de Zegelrechten bleven 5>/2 ton achter de Invoerrech ten weer eens 315.000 en .de Succes- sieredhten hoewel de verfiaoging n.u ten voile .werkt gingein bij het trou wens zeer imooie, cijfer v.an 1916, 250.000 terug. Over het geheele jaar is er nu een aacres te constateeren van 36.406.000. Accres is wellicht een minder juist woord, want het doet denlken aan een blijvende veifrooging, terwijl er alle re den is om niet te durven hopen, dat ook 1918 235 millioen aan belastin gen zal zien binnenkomen. De hoofd oorzaak toch' van het buitengewone cijfer ligt bij de Inkomstenbelasting, welke 15.230.000 meer opbracht, (totaal voor 1917 47.863.000 tegen 32.691.000 vorig jaar) en een raming van nagenoeg gelijk bedrag. Zeker heeft de titanenarbeid van inspecteurs ongelukkige, „mijn laatste hoop was dan ook op u gevestigd." „Zoo gij wist, hoeveel dergelijke be zoeken ik ontving, zoudt gij inzien, dat :ik binnen een jaar doodarm zou we zen, indien ik ai .die ondernemingen steunde, en hoe lief de wetenschap mij ook zij., ik heb kinderen, en mag mij dus niet berooven. van hetgeen hun eenmaal rechtmatig zal toekomen. Is het u echter allies waard, geholpen te wiorden En zijn doorborende blik rustte on afgebroken op den uitvinder, wiens zwak gelaat thans door een koortsach- figen blos gekleurd werd. „Alles, o, alles 1" riep hij uit. IDe ongelukkige wijfelide een oogen- Wilk. maar stotterde daarop „lik zou niet kunnen stelen maar voor de rest geloof ik, dat ik tot alles in .staat zou .zijn o.m het doel van mijn gansche leven te bereiken." „Luister dan", en de bankier schoof zijn stoel tot vlak naast hem, opdat geen sterveling anders zijn woorden zou kunnen Ihooren. „Ik besdhouw het leven gelheel anders dan het meerenijieel der menschen. Van het oogenblik af, waarop een denkend wezen tot een ge vaar wordt voor de (maatschappij, dat hii op het punt staat duizenden ramp zalig te maken, wordt hij in mijne oogen nog slechts als een dolle hond, dien het een plicht is af te maken." Lussac antwoordde niet zijn voor en accountants, die gewapend met strenge straffen, tot betere aangiften dreven, een belangrijk aandeel aan die sterke stijging, maar grooter invloed zal nog hebben gehad de in 1915 en 1916 gemaakte oorlogswinst en een groote tenug.gang van het cijfer is dus uit dien hoofde te iwachten. Tiot op ze kere hoogte zal zulks ook wel gelden van sommige andere middelen, welke tot .het kolossale eindcijfer bijdroegen. Of de Registratierechten (inclusief de afgeschafte hypotheekrechten) een cij fer van 19 millioen zulten blijven aan wijzen, d.i. 7 millioen meer dan vorig jaar en bijna 10 millioen m-eer dan de, trouwens op de oude wet geba seerde, raming, mag ernstig betwijfeld worden de overdrachten van onroe rend go-ad en de kapitaalsuitlbreidinigen van vennootschappen .zullen wel niet altijd zoo omvan-grijik -blijven. Ook de Gesladhtsaccijns zal in meer normale tijden een opbrengst va-n 12.500.000, d.i. 5.8 millioen boven een normale ra ming niet kunnen handhaven. Daaren tegen zal de hooge oipbrenigst der Ze gelrechten 13.4 millioen, zijnde 6.4 millioen boven de oude raming) zioh allicht kunnen handhaven en mogen wij hopen, dat de Successierechten, door h.un veihooging het in 1918 bij een opbrengst van 22(4 millioen bij lange na niet laten zullen, terwijl oo,k het bier, als gewone tijden terugkee- ren, wel een paar millioen m-eer zal ge ven. In het accres, dat dit middel aan wees ad 653.000 zit bij lange na niet wat de accijnsveiihooiging mocht doen verwachten. Over (de toekomst van de suikeropbrengst is moeilijk een oordeel te geven. Dat zij in 1917, hoewel te genwoordig in hpiofd.siom nog maar 22.5 per 100 K.G., 31.3 millioen op bracht, dus weer 3.650.000 meer dan in het reeds rijke jaar 1916 (is niet ge makkelijk te verklaren, tenzij dan dat er een ibreed-e zoom van lieden tot (wel vaart kwam, die vnoeige-r weinig suiker gebruikten. Hoofdsom en opcenten (voor het leenin-gfomds) ivan dit middel, te zam-en, welke evenveel bedragen als vroeger de hoofdsom alleen, brachten in 1917 bijna 38 millioen op tegen 22 millioen een jaar of zes geleden. Bij den Gedistilleerdaccijms mogen wij hopen iop een daling, wanneer niet meer lerikelen exorbitant v-eel en ande ren te weinig verdienen. De bijna 2 millioen, welkie h'et middel m'eer op bracht, zijn zeker ook voor een deel besteed door lieden, die wilden toonen dat Po-sthuima's imillioenenregen voor hen on-noiodig was. Vermelden wij nog, dat d'e Grondbe lasting, die meestal een paar ton stijgt, in 1917 323.000 vooruitging, de Per- someeile belasting niet alleen door welvaart, doch ook door stijgen van de huren 525.000 meer opbracht en de wijnaccijms zeker wijl bier zoo slecht te krijgen is 190.000 meer. Van belang is o.ok die adhteruitgang van de Vermogensbelasting, zij het met slechts 242.000. (Lenin's optreden za! in 1918 vermoedelijk wel een veel sterkeren adhteruitgang van dit middel tengevolge hebben. Ten slotte de zwarte schapen van den middelenstaat de Invoerrechten, die 5.536.000 bij vorig jaar ten ach terbleven met in hun gevolg het Sta- fistiekreeht, dat voor het eerst geheven slechts twee (derden van de lage ra ming opbnaciht en de Loodsgelden, die in 1917 tot een tiende van de normale raming daalden en nog slechts een kleine 4 ton gaven. iDat 1917 met een tekort op den ge wonen dienst zal eindigen, zelfs ai werd ide afloop van dien dienst eens juist bereikend d.i. ee;n millioen of hoofd was met groote zweetdroppels bedekt. „(Er leeft een dergelijke mén", her nam de financier, „een man, die de wa pens in handen heeft, om ten eigen bate eene der grootste, der roemrijkste on dernemingen van ons land te verarmen en ten gronde te doen g.aa,n. De aan deelhouders zijnbijna zonder uitzonde ring, kleine inidustrieelen of iwel lieden die spaarpenningen van een leven van arbeid in die .zaak steken. Zij zou bloei en, indien de ellendeling hun lot niet opofferde aan zijn brandenden dorst steeds schatten te verzamelen. Welnu, zift gij het met ,mij eens of niet, dat een dergelijk schepsel van de aarde moet verdwijnen D'e uitvinder wierp zijn gastheer een angstigen blik toe en vroeg aarzelend „Maar zou de rechtbank zich daar mede niet kunnen belasten „Onmogelijk. 'De sclhiunk is vee! te slim om ooit anidens als in het verbor gene te handelen. Wilt gij waarlijk tot eiken prijs uw onderneming o(p touw zetten, d'an kan ik zorg dragen, dat gij het daartoe benoodigde geld ont vangt, ik bezorg u veertig im.il.ie, waar op ik li heden reeds d.uiiziend franken uitkeer. Het overige zult gij ontvangen den dag waarop gij idie daad hebt vol bracht." (Wondt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1918 | | pagina 1