WOENSDAG 9 JANUARI. s-Wo.7^- 56e Jaargang 1918 Stads= en Provinciecieaws GEMEENTEBESTUUR FEUILLETON BINNENLAND VLISSINGSCHE COURANT gesteld idan die voor vermicelli, is vol maakt juist, imiaar dit liis geschied om de laatste zoo laag urnogelijik te tonnen tonden. Diaaftoe was Ihiet n-oodig den producenten een -eeniigsziin-s ruimere winstmarge toe te staan oip 'macaroni die imiet, alls vermicelli, een algemeen vo'lksvoediinigsniiddel ikan wonden ge noemd. Onjuist is evenwel, diait deze prijsre geling een «niguimstigan invloed iheeft igefhad oip de fabricage van vermicelli, ien miog >wel dermate dat de fabrikan ten allle grondstoffen zouden verwer ken tot macaroni. Integendeel is uit een, onderzoek ge bleken, dat de fabricage van vermicelli dubibel izoio groot is ais die van maca roni. Er beisfaat echter op dit oogenblik, mede in verband imet scha-airs-ohte aan andere voedingsmiddelen, een buiten gewoon groote vraag naar vermicelli. Aain die vraag is reeds daarom niet te voldoen, omdat de fabrikanten, .zoowel voor die vervaardiging van vermicelli .als van macaroni, ten aanzie» der grondstoffen zijn gerantsoeneerd. Een gerucht tegengesproken. Sinds eenigan tijd liepen geruchten, die ook in enkele bladen bun wieg von den, als zou Hr. Ms. „Tnoimp" tijdens baar tihu-is-reis inaiar Nederland van een Bmgelsah oorlogsschip seinen hebben omtv-ainige-n om o-n-middeil-lijk te stoppen voor een onderzoek, hetgeen door den coimmiaindamt van de „Tromp" zou zijn. geweigerd. Men bracht zelfs bet oo-m'-i- téigeineraail, dat door de Tweede Ka mer gebonden werd toen' de bahande- liing van de begroeting van buitenland- sclie zaken zou aanvangen, met het in cident met de „Tromp" in verband. Van de .meest betrouwbare zijde kan 'het Ned, Goirr.-Bureau zoo beslist mo gelijk mie d-eidee,1-e-n, dat het gerucht om- trient bedoelde ontmoeting van de „Tromp" volslagen onjuist is en diat zich met de „Tromp" geen enkel inci dent imet ee-nig oiorliogsobjp van de oor-1 logvoereinden heeft voorgedaan. De woningnood. Burg. en Weth. van Rotterdam heb ben een aantal voorstellen ingediend ter voorziening in den woningnood. Overwogen was het denkbeeld van noodwoningen, doch wegens de on gunstige resultaten van een ingesteld onderzoek adviseert de commissie voor de Volkshuisvesting daartoe niet over te gaan, maar voort te gaan met den bouw van woningen aan den Linker Maas oever. Burg. en Weth. zich hiermede ver- eenigende, stellen thans voor daartoe over te gaan en tevens machtiging aan te vragen tot onteigening van terreinen voor dat doel, tusschen den Langen Hilleweg en Groenen Hilledijk ter grootte van 2 H.A., plaats biedende voor 1000 woningen. Tevens stellen Burg. en Weth. voor medewerking te verleenen aan de ver- eeniging „Gemeenschappelijk Belang", welke plannen heeft ingediend voor woningbouw te Spangen en in den Reserveboezem. was toegestaan, gaf aan de vergadering de overtuiging, dat de regeering voor deze zaak een gewillig oor heeft. Besloten werd het vraagstuk van de gistbereiding ernstig te onderzoeken. Aan de commissie van administratie werd opgedragen zich tot deskundigen op dit gebied te wenden, opdat meer klaarheid in dit vraagstuk verkregen worde, hetwelk zulk een groot volks belang raakt. Loonsverhooging bij de S.S. De directie der Staatsspoor heeft be paald, dat in verband met de tijdsom standigheden, en het meermalen zeer lastig verkrijgen van los-personeel, van af 1 Januari jl. aan het personeel, dat tijdelijk wordt in dienst genomen, zooals reserve-arbeiders, losse poetsers, hulp schrijvers enz., buiten het voor dieca- tegoriën van personeei vastgestelde loon, een toelage kan worden toegekend van f0.72 per dag voor ongehuwden en f 0.87 per dag voor gehuwden, onder intrekking vaii"eventueel reeds verleende toelagen. Voor velen is dit een directe ingaande loonsverhooging van f2.50 per week. Onlusten op Atjeh. Uit Batavia wordt aan „de Tel." ge seind lm de d-e-ssa Semiboca-rag op Atjeih zijn onlusten luiitigöbrofeem De gezaghebber .Roos is, vergezeld van politie derwaarts vertrokken. De beer Roios wierd gedood, een politie man gewond. Het hoofd van de 'Oproer lingen vluchtte. De oorzaak der onlus ten is tot bieden «let bekend. De gouverneur wam Atjeih vertrok maar Saimboeamg. VLISSINGEN, 9 JANUARI. De sneeuw. In den afgeloiopen nacht is er zoo veel sneeuw gevallen, dat deze lieden- .monge-n op sommige -plaatsen een voet boog la-g. 'Mem is van 'gemeentewege begon nen -de sneeuw op enkele drukke -pun ten op te ruimen. De, -electrische tram Ihie-eft in den vroegen -morgen aanmerkelijke -vertra ging oinidervoimdeindoch nadat -de over tollige meeuw van ide rails wias verwij derd, was de -dienst w-e-er spoedig nor maal. Tihainis Ihieeft bet sneeuwkleed een ge zellig .aanzien, doch die -gevallen boe- weeilihieiid li-s zoo groot, dat men bij wat sterken dooi 'weer mag baggeren in een diikike -vuile ibrijm-assa. Meldden wiij. vo-or eeniige d-a-g-en dief stal v.an ee,n portefeuille, inhoudende -een belangrijk bedrag aan geld, van «welken diefstal, zo o a Is toen werd ge mold, een officier werd verdacht, thans vernamen wij, idlait bedoelde portefeuille ■met inhoud is teruggevonden in de wo ning van dien persoon, idi-e de aangifte van den diefstal hiad gedaan-. ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 1.55 per drie maanden. Franco door het gebeele rijk 1.65, Afzonderlijke nummers 3 cent. ADVERTENTIE-PRIJS Van 14 regels 0.60 voor iedere regel meer 15 centplaatsing 3|2 X bij abonnement speciale prijs. Recla mes 30 cent per regel. Dienstaanbiedin gen en dienstaanvragen 7'/2 cent per regel, bij contante 'betaling. Familieberichten van 16 regels 1.iedere reiget meer 15 cent. INKWARTIERING. De Biurigeimeester van V-tissin-gen brengt ter kennis van de ingezetenen, idat in. dien macht van 10 op 11 Januari a.-s. buiisv-est-inig (zonder voeding) aan militairen «moet worden verstrekt idat hiervoor aan de beurt zijn de be woners van ide Bneeiwate-rstaat, Boule vard- de Riuytar, Beursplein, Beurs straat, Smia-ll-e Ka-de, Helle-bard'ierstraat, Bellamy,park, Ni-eu-wistraat -enz. VAis-aiinigen, 8 Januari 1918. -De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. SCHOOLGELD. Afkondiging van de uitvoerbaar ver klaarde kohieren voor het schoolgeld! pp de openbare lagere scholen, Schooljaar 1917-1918. Bung, en- W-eth. van Vlissingen -ma k-en bekend dat d-e .kohieren no. i voor het schoolgeld oip de -openbare -scholen A, B en F, C en E en D -en op de her halingscursussen voor jongens 'en- meis jes vo-or biet schooljaar 1917-1918, na door Gedep. Staten van Zeeland, bij hu-n besluit -van. 4 J-anuari 1918 no. 46 te zijm goedgekeurd, iop ihie-den i-n- af schrift gedurende dein- -tijd' v.a-n vijf -maanden op ide Secretarie der gemeen te voo-r een ied-e-r ter 'lezing -zijn neerge legd. En i-s Hervan afkondiging geschied w-aa-r het behoort, -d'em 9 Januari 1918. Burg. -em Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN -KOUDEKERKE. De Secretaris, J. P. v. R-OSSUM Jr. MAXIMUMPRIJZEN VAN SUIKER BEREID ONDER RABBINAAL TOEZICHT. De -Burgemeester van Viissing-en imiaiakt bekend dat de Mimi-ster van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft igoiedig-evonden te bepalen- dat tfoa-ns voior suiker, bereid ondier -rabbinaal toezicht 'een -maxima,nutu-ssch-enlhan- delis-prijis van 59 per 100 K.G. -en een imaximumttc'leiinlhiandelsprijs v. 0.321/2 iper f2 K.G. iïs vastgesteld. De -Burgemeester voornoemd, VA-N .DOORN VAN KOUDEKERKE. HUIDEN EN LEDER II. iD-e Burgermeester van Vlissingen maakt todken-d dat de Minister van Landbouw, Nijwemheid en Handel heeft goed,gewon,dén -aam de di-stir-ibutierege- liinig v-ain huiden en ieder 11 toe te voe gen dat „Om-der schoeinfab.riikainten, -wiaiaron- „der -b-eigreipe-n fabrika-n-ten -va» leest- „iklaar ischioenwerlk w-o-nden -in deze re- „■gefaig verstaan alle fabrikanten iwier „jaairiijkscihe productie -oip 1 A-ugustus „1917 -mieer -dan 100 paar schoenen of „ileestldaar .schoenwerk bedroeg en „voorts allte fabri-kanit-em, idle door het „RijiksdiistributSekantioior vo-o-r 'hui-den „ie-n 'l-ed-er (ma te noemen R. D. H. L.) „■zullen worden aangewezen." Een beeld der werkelijkheid. 63) pain® ramen.) iDe igna-af bioog vol. smart het hoofd. Hij. gevoelde diat zij gelijk li-ad ein toch v-iel h.et hem zóó hard, na meer dan tachtig jaren leven-s, v-oor het eerst tot la were middelen zijn toevlucht te moe ten nemen, dat er tiwee brandende tra nen -aiain- zij-n-e verm-oeide oo-gleden ont snapten, toen ihiij ten antwoord gaf „Gij hebt overwonnen, Luldlmdilla. Ai- leen, v-raag mij niet, wat mij uw zege praal: kost." -II. Diein,zelfden d-aig nog schreef de grijsaard a-ain den bankier „lik neem uw voorstel aan alleen zult gij mij, tegen behoorlijke renten d-e no-o-dii-ge gelden moeten voorschie ten, wa-nt wij houden nagenoeg niets in kas, en i-n die geigevein omstandigheden mag het w-e-nk geen dalg gestaakt wor den." „Acht en tiwimtiig mil-lipen prevel de J-osach ,;w:a-3ir ha-al tik ze vandaan De dietniii-bufieregeli-n-g van Ih-uiidem en led-er II treedt iin wer-kinig op el-en dag -der plaatsing in de Staatscourant. De -Burgermeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. IJZER EN STAAL. Die .Burgermeester van V-lis,sin-ge-n -maakt bekend, dat vain den Minaster valn L'ainidbiO'uw, Nijverheid en Hain-del bij, -he-ni ingekom-e.n iis ee-ne wijziging •iin d-e imaximiu-m-pirij-zen voior ijzer en staal,, welke voior bielainigh-ebbsanden ter -ihiza-ge is ned-erge-legd -o-p Ih-e-t Dfetribu- lüebumeaiu op bét Sta-dlhiuis. De Burgemeester voio-rnioiamd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Vlis-silngen, 9 Januari 1918. OPHEFFING VAN HET VERBOD VAN AFLEVERING EN VERVOER VAN ONGESCHILD EIKENHOUT. IDe Bungeimieestar van Vlissingen -maakt bekend dat idie Minister van Landbouw, Nijverheid -em Ham-del iheeft goedgevonden An. te -trekken Ihet ver bod van aflevering en vervoer van on geschild eikenhout, doch. idat deze op heffing niet -geldt vo-o-r -bet vervoer van ihio-u-t Sm het algemeen. D-e Burgemeester -voornoemd, VA-N DOORN VAN KOUDEKERKE. Onze graantoevoer en onze afhanke lijkheid. De „Ni-e-u-we C-rt." schrijft Belangrijk in verband met de v-oed- seivMrzieniinig i-s het bericht u-i't Boe dapest, d-at n-a-ar aa-nleiid-in-g van de veranderde verlhouda'nig der Middensta- ten to-t Rusla-nid de -leiders va-n. de Hon- g-a-a-rschie Oori-oigsp-roductan-ce-ntrale te Boedapest n-a-ar Berlijn zij-n ve-r-trokiken -om over h-et herstel van den R-ussisohen gr-aan-handel te beraadslagen, en te be palen hoe d-e Russische export-voorra den zulten woitden verdeeld. Men sohijmit voonn-e-meinis te zijn, o-olc Nederland i-n die ver-dealing te betrek ken. Hetzelfde bericht meldde althans -dat ommii-didellij-k na afloop van het -overleg ta B-eri-ijn een d-er vertegen woordigers zich naar Nederland zo-u 'b-age-ven om oiv-er de mogelijkheid va-n -het 'imvoere-n ,.v;a-n 'verschillende goe deren" (idait zal1 dan óók wel graan zijn) in ows land- te omid-efhiamdelan. Benierzij-dis is dit bericht alleszins geschikt o-in o-n-s een hart ouder den riem te steke-n. Het stelt de mogelijk heid i-n het uitzicht van een hervatting valn d-e graan-vo-o-rzi-en-ing uiit heit Oos t-en, d'ïe o-n-s buiiten-gew-oo-n te stade zou. komen, nu d-e aan-voer over den Oceaam sedert geruiim-en tijd stilstaat en vênmioetfei-ijk zal Wijven stilstaan. E-n zooals man w-eet, i-s het zeer de vraag of wij met onzen aardappelen- voorraad d-e biinn-enlko-mst van omz-en nie-uwen. oogst zulten talen. In elk ge val kurnnen w-e g-raa-n uiit het Ooste-n oppie-rb-es-t -gebruiken e-n men kan zich nauiw-etijlks voior-st-eiten, dat d-e re-gee- rimg, inidi-en de gpl-eige-nihieid tot aanvoer haar gdb-od-en wend, daarvan niet -gre tig gebruik zion m-aiken. Aam d-en a-nd-eren kamt echter stelt h-et thans geopende voo-ruiitzioht duide lijk iin- hef licht h-oezeer de afsnijding der toe-voeren -over zee v-an voedsel voor m-e-nsclh e-n dier, waar-mede Arn-e- ri-ica zijm gev-oe-te-n-s tcge-n-over alle sta ten die liet aa-n d-e-n .w-ereldoorl-og deel nemen, op drastische wijze te kennen geeft, on-s. land in de arm-e-n der Cen trale miogemdlhede-n drijft en liet voor zijn voioirzieminig zelfs i-n. het dageiij-ksch voeds-el, -vain dez-e allengs nueer afha-n- kelijk maakt. O-o-k in h-e-t graan blijken, E-n dat n-og wel op het ooigenblik, d-at mij s-Iechts dit middel overbleef om mij staande te h-oud-e-n Om het even ik m-oeit ze hebben, of wel -de o-ud-e dom oor krijigit a-chter-docht. 1-k ken slechts éé-n persoon, die ze mij vo-or zo-u kun nen schieten, en d-ie ihe.t oo-k doen zal, indien hij er een gro-ote so-m b-ij ver- dien-en kan. Maar tiet is een gevaarlijke kerel, d-ie voor n-iets te-r wereld teruig- dei-n-sit. Als m-en eeu-miaal met -licni be- g.imt, weet men nie-t hoe m-e-n we-de-r van he-m af za-1 komen, Helaas Er valt nieit te aarzelen. Nie-mia-n-d anders is in staaf mij te -hei-pen." En hij schel-de, om beve-l te geven, d-af hnen in zou sp-annen. lEen uur later schelde hij aa-n bij- een de-r mammen va-n den dag, die een vor stelijk gebou-w in de Gha-mps Elysées -bewoonde. D-r. Gomélis H-ar-tt was o-p zelkeren mio-r-gen, eenige jaren te voren fe Parijs aangek-o-mie-n, met zijne vrouw en vier kinderen. Hij had het uiterlijk van een Dm-itsc-h koopman, een vol, -hoo-gigieikJeiurd ge-laaf, met korten, rosv acliitigen k-nevel-, fletsbla-uwe oogen, die doior ee-n gouden bril heen eene o-nver- -bïd-deilijikie ui-tdru-k-ki-ng van ontevre- den/heiid vertoonden. Aam welke uni- versS'tei-t hij ooit gestudeerd bad, was n-iem-amd bekend, maar g-een sterveling helkoiirumeiit zich -over dergelijke vrage-n i-n F-ra-nikrijlk's hoofdstad, waar ee-n ieder slechts bed-acht is op het verwer- in-diien h-et -ge-opende vaor-uiitzicht be- -tr-effe-nide d-en Russischem u-itvoer ver-, wezie-n-lijkt wo-rd-t, d-e Mildd-an-staten. th-an-s wed-er e-an kostbaar middel te be zitten o-m zi-oh de -goeder-en, die zij be hoeven, e-n die wij nog te-n -uitvoer be schikbaar heiblban, te taduimgen. De „accijns op het gebrand." D-e Ha-aigs-che redaoteu-r van- bat ,,-Hanidelisbl-adi" noeimt -den oipsla-g dien wij vioo-r de 'v-ol-gende b-ranidstoffentoe- wij-zinig zullen lvabben te beltalen, een „■accijns o-p h-e-t gebrand" naar analogie v-a.n accijnzen, op het „Geslachit" en het „Ge-ma-al" eein belasting, d-ie g-elhe- v-en wo-rd-t tëbei-n-de de mii-mveirtniogeri- den e-n. de sche-eipiv-aart e-n d-e industrie aam goedikoio-pe bran-d-stof t-e k-u-nmen h-eip-en. -Die beiasfiinig w-ordt precies als een accij-n-s op d-e-n prijs va-n het artikel gelegd, en, e-iigema-ardlg ge-n-oeg, ze mo-et precies all-s e-e-n directe bie-lasiting woir-d-en vol-daain -niiet aa-n. d-en hian-d-elaar maar a-a-n de overheid i-n -cas-u d-e... bra-nid-sto ff en c-o mimissie. Ë-eti aanvrage wio-rdt -dio-or de brand- stoffen-com-m-issie geflatteerd, wan-neer -m-en den gevorderden „-accijns" (-zullen wie maar zeggen) voo-r het gevraagde «iet bij voorbaat -aam haat voldoet. -D-e-z-e accijns bedraagt vo-o-r 1 H. L. anifh-racieit 3.15, voor 1 H. L. steen kolen 2.30, voor H. L. eier-briket- ten 2.30,voo-r 1 H.L. mijn-cakes 1.50, vo-or 1 H. L. gasccitoe-s of pa-r-eicokes 1.20 -va-n turf of -tu-rfbiniiketfe-n w-ordt -geen a-ccijn-s geheve-n, vermoedelijk -om-dat daanb-ij geen binnenlandsche -met 'biuiteinian-dsche prijzen zijn te e-ga- fisieeran. De tertaaiprijs, n-a-m-eiijk de ih-an-delsprij-s pluis de belasting, wiord't d-us vo-o-r 1 H.L, steenkolen 6.35, voc-r 1 H.L. ei-eilbrilke-tten 4.49, voor 1 H.L. mij-nooike-s 4.25. voior 1 H.L. gr-soo.k-es 3, voior 1 H.-L. parelcdkes 2.70. Mem -heeft eenv-ou-d-ig den accijm-s te betalen (-waarvoor n-oo-it eeniige wet is gem-aakit) of m-en krijigit niets. Kaas. Sedert het intreden van een stagnatie in het distribueeren van kaas op 29 November jl. zijn plannen opgemaakt voor het opnieuw in werking stellen van de distributie. De grossiers zulten in den vervolge op de gebruikelijke wijze kaas bestellen bij de "Kaasvereeniging. Zij zullen ech ter aan hun afnemers niet anders mogen afleveren, dan nadat dezen een door den burgemeester van hun plaats van inwoning goedgekeurde bestelkaart heb ben ingezonden, en de Kaasvereeniging vergunning verleend heeft, de op die besteikaarten vermelde hoeveelheden af te leveren. De grossiers zullen de kaas ontvangen tegen prijzen die f2.50 per 50 K.G. lager zijn aan de maximumprij zen voor den tussschenhandel. Waarschijnlijk zal deze week een aan vang gemaakt worden met de aflevering van kaas. Er mag besteld worden 120 pCt. van den normaal omzet voor elke week. Vermicelli en macaroni. -H-e-t biu-reara -vo-o-r nMedeelnigen in zake -d-e v-oediselvoo-rizie-niing .meldt In id-e vergadering der Amst-er-da-m- sche iL-evensmi'ddete-n-co-m-missie -is ge- Maa-gd, dat er bijna igee-n venm-i-celli te krijgen iz-ou -zijm om-dat, als -gevolg van de prijsregeling, -de fabrikanten al-Ie -grondsitoffe-n verwerken tof -macaroni. Aan ideze imiede-de-eli-ng werden i-n de pers tae-sch-ouwiingen vastgeknoopt, die, -evenals -de -klacht zelve, in -overeen- stemiming zij» in-ocih im-ef den opzet de-r -prijsre-geliinig, n-o-ch m-e-t Ih-aar w-ehkelijke gevolgen. Dat -die .m®xiiimiuimprijzen voor -m-a-cairo-nii belangrijk iho-oger z-ij-n vast v-en -d-er no-odii-ge middelen om van 's le vens vepm-a-ken te genieten. Er waren er wei, d-ie met ze-kenheid b-eweerden, dat Cornelis Hartt al-s apo thekers j-on-gen in een krantei-mnlgenge- stüch-t w-a-s b-egioune-n, e.n ge-en a-nidere wetenschap had bezeten, toen, hij. op zekere-n d-a-g naar A-mefiika vertrok, w-aar hij zich ais dokter vestigde, en da-n-k zij zij-ne voor-g-ew-en-de geleerd-heid schatten ver-wierfmaa-r niemand ge loofde dat; immers hij had, het 1-of .over wonnen e-n keerde a-l-s een rijil-c man terug. Te Parij-s onidie-nn-aim hij v-an alles. Hij maakte vooral geibruii-k van Edison's' Htfi-n-di-ngon o-m deze in Firan-brijik in te v-oe-ren, e-n v-e-nmeerderde daarmede n-og dagelijks zijn. fa-belac-httg -i-nikomen. Bij d,e re-gieerinig &to-nd hij zoo h-oog aange schreven, dat gee-n onderscheiding te groot voor ih-em wa-s, en m-e-n zelfs aam a-ndere ia-n-den vroeg, hem vo-or zijn onschatbare dlie-nsten te bed-oo-ne-n. Eman-ue-l de J-osach had me-er dan ee-ns reed-s met hem t-e d-oen gelhad, en steeds om-der zij-n w-i-nsitlbiej-ag -gezucht. Maa-r hij had gelijk gehad niemand ooik k-o-n bereid gevo-nrie-n worden zijn fortuin door zulke du-istere middelen te verme-e-rderen. „Is de d-o-kter -te huis vroeg hij aain den bediende, d-ie hem opendeed. O-p het toestemmend antwoord trad hij b-in-ne®. Nationale Commissie tegen Afcoholisme. Onder leiding van haar voorzitter, den heer P. van der Meulen, vergaderde de Nat. Commissie tegen het Alcoholisme te Utrecht. Uitvoerig werd de gevoerde actie voor de besparing In de alcoholindustrie uit eengezet en de hoop uitgesproken dat deze zaak aan ons land en volk ten goede mocht komen. De audiëntie, welke der commissie door de Koningin Wel-k een verschil leverde ook deze wo-n-in-g o-p met -de o-migaviin-g -van graaf De Suez. Alles getuigde er van rij-k- dom, ail -wa-s a-Mes er ook z-o-n-der -orde opeengestapeld al-s in een b-aizar Sak sisch porcelain stand, d-a-a-r na-ast vazen van Sèvres. -Een gouden eetservies prijkte in -het salon waa-r J-osach mio-est wachten Én een hoek stond een wandelstok, waar van die -k-n-op met ee-n- edelgesteente voorzien was. M-en wa-s er blijkbaar slee-hits op één ding bad-achit geweest d-e-n bezoeker met al die pracht te ver blinden. Een o-oge-nbliik later verscheen de k-mecht opnieu-w an verzocht hij den bankier n-a-ar een studeervertrek te wil le» volgen. Ook d'a-a-r h-eersohte een onbeschrijfelijke weelde, em ofschoon 'het reed-s avond w-as, zat d-e ih-eer dies huizes voor zijn schrijftafel, in een. met go-u-d gestikte kamerjapon te lezen. „Waf brenigt u n-og zoo laat -op den dag hlier-heen vroeg hij, -z-onder op te -staa-n en zich verg-an-oe-geinde zijn be zoeker een- p-aa-r vu-mge-rt-oppe-n toe te ste-ken. „Ee-n prachtige zaak." „Hum mompelde de geneesheer onigeloovig. „Gij h.ebit z-aker weer geld noodig. Maar het spijt mij, vriend, ik moet eerst het voorgesc-h-otene terug hebben." „lik zal- het u dubbel en diwars doen -D.e directie d-er Staatsspoor heeft o a. -e-e-nie loffelijke v-emmeldiiing wegens het terech-tbren-ge-n v-a-n verloven -geraakte w-aa-ndie, to-cg-ekend ,aa-n dien ihoof-doo-n- d-uoteur vain d-e S. S. D. va» dien Berge e-n -dan wagenmaker W. Fran-ck-e, beiden alhier ge-staitio-rmieerd. Vo-o-r -h-et ex-a-men va» rad-i-o-f-elegra- Sist 2e iklass-e is geslaagd -die -heer L. Rijfko-gel, leerliiinig v-an de-n -cu-rs-us- Freli-er. verdienen", a-n'tw-o-o-iidide Emanuel de josadi, in- wiens kleine o-ogen een licht straal: v-an haat fllkike-rde. „In uitheemsch-e spoorwegen zeker?" spotte Hartt, „-maar hartelijk d-an'k, be waar die aa-nid-eeten voo-r uw-e g-ew-one klanten. Ik heb va-n ai te na-bij gezien, wat dergelijke o-ndern-emin-gen'waard zijn." „W-ie spreek-t er v-a-n spo-o-rw-eigen ikl-onik h-et geimelijik, „igiij alleen. N-een, ik kom u iets heel- a-n-d-ers voio-ratalten." -En hij legde 'hem zijn plan uiteen. -Co-rn-eiii-s Hartt, d-ie bezig w-as een l-an-ge, b-esch-iilrierd-e pij-p t-e ro-o-ken, ver liet den spreker gee-n oogwenk met den iMilk, en eindigde met te zeggen „Voor -eenm-aal is uw -plan n-og waartijk zoio kwaad niet a-lteen maar toomt h-e-t er o,p aan-, te w-et-en w-eltoe winsten er'a-an vertoornden zij-n." „Dart zal afhangen valn de som, d-ie gij -o-ns voo-r wilt -schieten." „Gij, ontwijkt m-ijine vraag en gij ih-eib't d-aaromrtrenit groo't om-gel-ijik, w-anf gij weet dart ik n-iet va» u-w-e gewon-e omiw-ege» h-oiud. lik heb li-et voorrecht u d-o-or e-n -door te hennen, -mijn waarde pbilantroop. Niieiman-d i-s zoo -zeer op zijne eigene bölanigen. gesrt-eld ail-s gij, -en i-k wensoh daar geeinisziiihs 't slacht offer van te w-onden. D-us k-o-rt en goed, wiat krijg iik -pe-r m'ilioen franken, die ik voorschieten zal „Tii-endiuizend francs." (W-ordrt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1918 | | pagina 1