EL s. DP T. ster BODE VRIJDAG 28 DECEMBER. No. 305 1917 IR, ONGEN NGEN. ÏEISJE. »JE, -Meisje }{ieuwjaarswenscfien Nieuwjaarsgroeten. GEMEENTEBESTUUR FEUILLETON BINNENLAND IAMPIEREN. r IJDAG tusschen sr maand. evens opleiding nschrijven etc. Amsterdam. 99 gramma 'MELS, Scher- lette Vliss. Courant." linke Bureau „Vlis- 'ragenBureau ant." Vliss. Courants- et ar, voor halve er week. Aan- aat 42, Vrijdag uur. aagd. Adres en). Aanbieding jr 's avonds. VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vlissingen en dle gemeenten op Walcheren 1.55 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.65. Afzonderlijke nummers 3 cent. ADVERTENTIE-PRIJS Van 14 regels ƒ0.60 voor iedere regel meer 15 cent plaatsing 3|2 X bij abonnement speciale prijs. Recla mes 30 cent per regel. Dienstaanbiedin gen en dienstaanvragen 7>/2 cent per regel, 'bij contante betaling. Evenals vorige jaren zal in het nummer der Vlissingsche Courant dat verschijnen zal en bij de Abonne's bezorgd wordt op Maandag 31 Decem ber 1917, de gelegenheid worden open gesteld tot het plaatsen van Deze advertentiën worden opgenomen tegen verminderd tarief en wel van 1 tot 4 regels f 0.40iedere regel meer 15 cent. In de NaamlijstPer Naam en per regel 15 cent. Alles bij vooruitbetaling. Opgaven worden ingewacht vóór of op 29 December a.s. PLAATSELIJKE ACCIJNS GEDISTILLEERD. Burg. en Wdth. van Vttssinigen, bren gen ter kennis van ide tappers en slijters van gedistilleerd, dat zij voor restitutie van plaatselijke aocijns hunner vóór 1 Januari 1918 ingeslagen en op dien da tum nog in voorraad zijnde hoeveelheid sterken drank aanvragen kunnen inle veren op het bureau van politie en wel op 2 Januari, vóór des middags 12 uur, ter bepaling van de hoeveelheid en sterkte. Vlissingen, 28 December 1917. Burg. en Wetii. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, j. P. v. ROSSUM Jr. BEKENDMAKING. De Commandant der stelling van de monden der Maas en der Schelde (Commando Zeeland) gezien de Ko ninklijke besluiten van 29 Augustus 1914 (Staatsblad no. 435), van 8 Sep tember 1914 (Staatsblad no. 448), van 25 September 1914 (Staatsblad no. 463) en van 11 Februari 1915 (Staats blad no. 81), waarbij de gemeenten in de Provincie Zeeland zijn verklaard „in staat van beleg" gelet op de wet van 23 Mei 1899 (Staatsblad no. 128) in het bijzonder art. 22 en 23 heeft goed gevonden met intrdklking zijner bekendmaking van 10 Februari 1917 in aansluiting aan bet bepaalde voor wat betreft de rijkswegen in het be sluit van den 'heer Commissaris der Ko ningin in de provincie Zeeland, van 21 September 1900 A no. 5991 2e afdee- ling, gewijzigd bij besluit van 9 Fe bruari 1917 A no. 80, 2e afdeeling, houdende beperking van het vervoer van vrachten op de wegen in onder houd bij het Rijk, bij dooi,weder lin afwijking, voor zooveel noodig, van de artikelen 79 en 80 van het pro vinciaal Wegenraglememt in Zeeland ten aanzien van de provinciale wegen in deze provincie, voor zooverre niet Een beeld der werkelijkheid. 54) (Nadruk yerMen.) Zij wisselden zeiden meer een woord: Qnno was steeds aan hunne zijde, en daarbij, hun lrartt was te vol. De eind paal dér reis naderde meer en meer, en daarna zou er voor altijd stilte tusschen hen ontstaan, want zij waren overeen gekomen elkander niet anders dan in geval van ■noodzaikelijlkheid te schrij ven. IDe kleine Elsa maakte het scheiden nog harder. Zij had zich zoozeer ge hecht aan Fiiaps, dat zij niet wilde hoo ien spreken, van hun vertrek zonder hem, en hem telkens liet beloven toch met haar mede te gaan. Toen. zij aan boord, van de mailboot kwamen, wierp zij de armpjes om zijn hals en snikte „Neem ons allen terug als gij niet wilt gaan," Diep ontroerd maakte Oudekerke haar handjes los, en na haar vol tee- derheid omhelsd te hebben, reikte hij haar aan hare moeder over. in onderhoud bij het Rijk, het volgende te bepalen Eeni'g artikel. Het is aan voertuigen, tot het leger behoorende, onder militair geleide of door militairen in hunne betrekking vervoerd, of voertuigen uitsluitend ge laden met goederen voor ihet leger be stemd, en met een militair gelei-biljet gedekt, geoorloofd de provinciale we gen, voor zooverre deze niet in onder houd zijn bij het Rijik, te berijden gedu rende den tijd, dat de Commissaris van de Koningin in de provincie Zeeland zal bepalen dat zijne in hoofde dezes vermelde besluiten voor ihet viervoer op de Rijkswegen zullen toegepast wor den. Uitgevaardigd te Middelburg, den 18en December 1917. De Commandant voornoemd, De Vice-Admiraal, W. C. J. SMIT. Afgekondigd te Vlissingen, als ter plaatse gebruikelijk, den 22 December 1917. De Burgemeester, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Koffie en Thee. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft bepaald le. De leveranciers van thee en koffie aan detaillisten zullen in het tijdvak van 1 tot en met 27 Januari 1918 aan detaillisten mogen afleveren en wel op een hun door een detaillist overteleg gen bon no. 7 eener thee- en koffie- kaart 0.05 K.G. thee; bon no. 10 eener thee- en koffiekaart 01 K.G. koffie bon no. 9 eener thee- en koffiekaart 0.05 K.G. theebon no. 26 eener thee- en koffiekaart 0.1 K.G. koffie, geldende deze hoeveelheid als voorziening in de behoeften van den detaillist voor de geheele maand. 2e. Gedurende het tijdvak aanvan gende 1 Januari en eindigende op 15 Januari 1918, zal door detaillisten aan verbruikers mogen worden afgeleverd op Bon no. 11 eener thee- en koffiekaart 0.05 K.G. thee, bon no. 12 eener thee- en koffiekaart 0.1 K.G. koffie. 3e. Gedurende het tijdvak, aanvan gende 16 Januari en eindigende op 31 Januari 1918, zal door detaillisten aan verbruikers mogen worden afgeleverd op: bon no. 13 eener thee- en koffie kaart 0.05 K.G. thee, bon no. 14 eener thee- en koffiekaart 0.1 K.G. koffie. 4e. Bon nos. II en 13 voor thee en nos. 12 en 14 voor koffie, door detail listen van verbruikers in ontvangst ge nomen, kunnen door den betreffenden detaillist dadelijk aan zijn leverancier worden afgegeven. Nader zal worden bekend gemaakt, welke hoeveelheden de leverancier op deze bons na 31 Ja nuari 1918 zal mogen afleveren aan den detaillist. Meikdistributie. Het Bureau voor Meded'eelinigen in zake de Voedselvoorziening meldt In verschillende bladen worden klachten, geuit over de melkrantsoenee- rimg en -distributie. Voor zooverre zij de distributie betreffen, moge er op ge wezen wouden, dat deze aan de ge meentebesturen is 'overgelaten. De sterk uiteenlo'opende plaatselijke .omstandig heden en beboetten, .maakten een alge- nneene ddsiribuiMeregeJiinrg onmogelijk. Wat de rantsoeneening betreft, zij opgemerkt, dat de melkproductie over het .geheel lager is dan in normale tij den, mede in verband met ihet gebrek aan veevoeder. Het gevolg daarvan is, dat uit de onmiddellijke omgeving der „Gij Bult haar troosten," zeide hij, „en haar eenmaal leeren dat men niét altijd de roepstem van het geluk kan volgen." Leeft wel, mijne vrienden, gij Hol- d'ius, onthoudt wat ik gezegd heb, on verschillig welke hinderpalen gij ook •moogt ontmoeten, uwe loopbaan is uwe kiunst, of wel gij zoudf dat talent niet ontvangen hebben, en gij, Mar- celte, herinner u somtijds de .gelukkige uren, die wij in Maivinia (hebben door gebracht. Levensvreugd hangt van plaats noch rijkdom af, maar ligt in ons eigen hart verborgen. Tot weer ziens thans, de kapitein geeft order de touwen in te -hiaten, en hoe gaarne ik u ook vergezelde, mijne plaats is hier." „Tot weerziens vroeg Onno, wien de tranen im de oogen kwamen. „Totdat... totdat mij.n hairt oud ge worden zal zijn." „Dus nog aitijd die noodlottige liefde arnre vriend „Ja, nog altijd liefde," mompelde Fi- lips, de ooigen niet naar Marcello op durvende slaan, „en zij moet eerst dood zijn in. mij, voordat ik mij weder onder de mensc.hen begeef. Vaarwel." „Omhels haar", stamelde Holdius, wien op eenmaal een licht opging, want .nooit nog had hij eene mensche- Iijke stem aldus hooren beven, „gij zijt immers mijn trouwste vriend,' bijna mijn broeder steden, minder wordt aangevoerd dan in gewone tijden. Verwacht iw-ondt, dat in de eerstvolgende .maanden de melk productie nog zal afnemen. Het is dus noodig groote hoeveelhe den melk aan .te voeren van. elders, met name uit ihet noorden des lands. Dat dit bij een izoo snel bedervend artikel als melk .groote moeilijkheden oplevert, is duidelijk. Die (bezwaren, zijn nu nog grooter dan anders, in de eerste plaats wegens de verkeersmoeilijkheden in 't algemeen, maar bovendien door het gebrek .aam voldoende materiaal voor het vernieuwen e,n aammvllien van de hoeveelheid blikken bussen, die voor een zoo uitgebreid melk/transport noo- diig zijn. .Door deze fnvee factoren is men sterk beperkt in de mogelijkheid melk aan te voeren. Vandaar dat 'de rantsoemeering niet ihooger (kam zijn dan zij thans is. Volmaakt omjiuist is de voorstelling, dat ide regearimg op Ihet .laatste oogen- blilk met haar regeling en. (haar eischen tem deze voor den. dag is gekomen. Reeds begin October, is medegedeeld dat Ihet melkverbruik op 0.3 L. per hooid en per dag zou worden gerant soeneerd. Er is dus ruime gelegenheid geweest zich op de melkriistributie voor te bereiden. Het tekort aan vet. Binnenkort zuilen van regeeringswege de niet voor menscheiijk gebruik ge schikt zijnde voorraden oliën en vetten worden opgenomen. Getracht zal wor den, deze voor de consumptie geschikt te maken, ten einde in een dreigend tekort aan vet te voorzien. Het Centraal Stembureau. Bij Kon. besluit zijn benoemd bij het Centraal Stembureau tot lid en voor zitter, mr. J. Oppenheim, lid van den Raad van Statetot lid en plaatsver vangend voorzitter dr. F. A. C. graaf van Lynden van Sandenburg, Commis saris der Koningin in de provincie Utrechttot leden mr. dr. J. van Gelein Vitringa, rechter in de rechtbank 's-Gra- venhage W. H. Vliegen, Eerste-Kamer- lid, wethouder van Amsterdam mr. dr. A. A. Struycken, lid van den Raad van State; tot plaatsvervangende leden mr. P. Rink, jhr. mr. D. J. de Geer, mr. D. A. P. N. Kooien, allen Tweede-Kamer leden tot secretaris mr. L. A. Nijpels, advocaat en procureur te 's-Gravenhage tot adjunct-secretaris tnr, P. W. J.H. Cort van der Linden. De duurdere sigaren. De meening, dat het binnenlandsch verbruik van tabak niet gedaald is door de hooge prijzen der sigaren is, vol gens een vakman in het „Hbl.", abso luut onjuist. Men kan met een zeer een voudige becijfering aantoonen, dat er door de burgerbevolking in ons land ruim een derde minder sigaren gerookt worden. Met Januari wordt een nieuwe prijs- verhooging verwacht. Suiker. De minister van landbouw heeft on der intrekking van zijn beschikking d.d. 10 December, voor suiker, bereid onder rabbinaal toezicht vastgesteld een ma ximum tusschenhandelprijs van f 59 per 100 K.G., en een maximumkleinhandel- prijs van f0.32ys per Vs K.G. Werklieden voor Duitschland. Blijkens mededeeling van den minister van buiteniandsche zaken is het her haaldelijk gebeurd, dat Nederlandsche ambachts- of werklieden zich hebben begeven naar Duitschland op monde linge beloften van vast werk en hoog Oudelkerke boog zich tol de jonge vrouw over, klemde ha/ar zaohf Ln zijne armen en mompelde „Vaanwel, zuster, vaarwel." Én onder het geschrei van het kind, en de ruwe stem waarmede de matro zen de touwen inhaalden, snelde hij van daar. Zij dóe hem met de ooigen volg den, zagen hem over de loopplank gaan, de kade betreden en het voertuig bestijgen dat ham weder 'huiswaarts moest voeren, naar de woning waaruit tlhans alle leven en zonneschijn voor hem verdwenen was. Geruimen tijd bleef Qnno hem nasta ren. De wagen verdween al meer en meer en ook de boot dreef nu lang zaam van den oever af. Met de seconde werd idie afstand, die hen scheidde, grooter een onuitsprekelijk gevoel van weemoed greep den kunstenaar aan. O 1 Hij begreep thans al het rid derlijke, het edele dier figuur zoo dik wijls te voren had hij zioh afgevraagd wat hem toch tot hem en zijn gezin had kunnen. trekken. Hoe kon hij ook zoolang blind ge weest zijn voor de werkelijkheid Fi- lips had zioh opgeofferd voor het voor werp zijincr gehechtheid. Doch Marcel- Ie Had hij tot haar gesproken? Ver moedde zij niets van hetgeen er in zijn ziel was omgegaan „Het wordt friscih, gij deedt beter Elsa naar de kajuit te brengen," sprak loon. Aangezien dit vaak heeft geleid tot groote teleurstellikg is het goed, in lichtingen in te winnen bij een Neder landsche arbeidsbeurs, alvorens op zoo danige aanbieding in te gaan. De belanghebbende behoort in geen geval te vertrekken alvorens iemand, die zijn vast adres in Nederland heeft, uit naam van den Duitschen werkge ver, met name te noemen, schriftelijk een minimum-loonhelft verzekert, dat aanstonds bij aankomst in Duitschland ingaat en dan ook onder tijdelijke stop zetting van de werkzaamheden wordt uitbetaald. In verband hiermede zijn de burge meesters door tusschenkomst van de Commissarissen der Koningin uitgenoo- digd tot de personen, die naar Duitsch land wenschen te vertrekken, teneinde daar te gaan werken, de noodige waar schuwingen te doen richten. Order tegen het vloeken. De minister van oorlog iheeft bij le gerorder nogmaals er op gewezen dat alle meerderen met gestrengheid het vloeken en bezigen van ruwe taal moe ten tegengaan. Nalatigheid te dezen zal afgescheiden van de deswege op le leggen krijigstuchiteiijike straf in aanmerking'worden genomen 'bij die be oordeeling omtrent de igeschiikiheid om gezag tie voeren. De „Zeeland". Blijkens bij het departement van ma rine ontvangen bericht is Hr. Ms. pant- serd ekschiip „Zeeland", onder bevel van den kapitein ter zee F. L. Ramtoon- net Maandag 24 dezer van Nagasaki vertrokken naar Yokohama ter voort zetting van de reis naar Nederland. Zang in het leger. Bij de verschillende onderdeden van het leger zijn tlhans 90 militairen, die een cursus tot zamgpropaganda ge volgd hebben, als zoodanig werkzaam gesteld. Zij zulten, bijgestaan door een pianist, 'belast worden met de beoefe ning van iden zang bij de verschillende onidendieelen. Wanneer de troepcn op verschillende plaatsen izijn gelegerd, zal de zang pro pagamdist van een lagerrij,wiel .wor den voorzien, om in die verschillende 'garnizoenen onderricht ite kunnen 'ge ven. Door dan opperbevelhebber Is tevens bepaald, dat -er geen bezwaar bestaat, om op dagen, waarop ide troep 'huis houdelijke diensten verricht, gedurende de diensturen den zang te doen beoefe- nein. Ter verkrijging van een geregeld overzicht betreffende de beoefening van. den izang zal door 'de tonpscomman- 'danten elk kwartaal een beknopte me dedeeling aan ihet Ihoofd van de afdee ling Ontwikkeling en Ontspanning .moeten worden gezonden., waarin wondt vermeld ide uren aan de zang oefening gewijd inlliiehtiinigen omtrent .de verkregen resultaten en. eventueel nadere opmerkingen, terwijl daarbij moet worden gevoegd een opgave van de benood'igde zangbundels, partituren van liederen, enz. Ten einde de zangpropagandisten verder te ontwikkelen,'zullen alle pro pagandisten tweemaal per kwartaal een samenkomst hebben met de leera ren van. den cursus, alwaar zij opgeleid wonden. WITTE KERSTFEEST. KERSTFEEST IN DE BOMVRIJE KAZERNE. Tweede Kerstavond Niet diwarre- lend, maar 1 ijze en stillekens vallen de sneeuwvlokken, die steeds maar voort- hij, zich plaltsaling omwendende naar de jonge vrouw, en haar aandachtig gadeslaande. Zij antwoordde dat dit inderdaad raadzaam was, en hare stem klonk zoo rustig, hare gelaatstrekken verrieden zoo weinig pijn, dat hij zich overtuigd hield d.at, zoo zijzelve al die waarheid geraden had, deze haar toch vrij onver schillig had gelaten. Hij kon niet weten dat haar smart zóó groot was, dat zij er zich als door versteend gevoelde, hat haar toescheen alsof van dat oo'genblik af haar leven geëindigd was en zij zioh nog sleohits als eerae slaap- wandelares voortbewoog. Zoolang de zeereis duurde, bleef zij aan dezelfde stemming ten prooi. Zij sprak met haar echtgenoot, droeg zorg voor het kind, was vriendelijk jegens hare omgeving, maar dat alles werk tuigelijk, als im een droom. Eerst toen de kapitein haar aankon digde dat men den volgenden dag in Engeland aan land zou gaan, keerde er weer eeniig leven in haar terug, en vroeg zij aan Onmo hoe bij zijne reis dacht te nemen. „Over Dover en Calais" klonk het antwoord, „dat is de kortste wag naar Parijs. Op die wijze zult gij reeds mor genavond uwe moeder omhelzen." „Maar gij dan, Onno „O Ilk, dat is iets anders. Ik breng u en het kind allereerst naar Frankrijk, weven it witte kleed, da/t de voetstap pen dempt. Donker wondt het dezen avond niet... De natuur heeft ons dit jaar ieen heerlijk Kersttafereel geschon ken. „Echte Kerstmis", hoort imen aller wegen... O, is 't ons een symbool, dat dit viende Kerstfeest .in oorlogstijd het laatste zal zij.n zonder Vrede op aarde? (De trap- en spitsgevels in 't Oud- Vilissimgen rijzen wiitgekapt, grillig en fijn boven den muur, die alleen zwart is ii.n de reime (blankheid van dezen avonid. Ja, 't sneeuwt... 't blijft sneeuwen. De lucht is .grijs. En, in Vlaanderen zin gen de kimde,rkens 'dan „Jesuike schudt zijn bedddke uit En laat de ptuimkens vliegen." In Vlaanderen... Maar neen, we kun nen ons daar nu niet de knapen en meisjes voorstellen, vroolijik spelend en joelend.... We slaan een hoek oim. Een nauwe straat leidt naar 'een poort. Een schild wacht waakt er, diep in zijn grijze jas gedoken. We mogen door en zoovele burgers op dezen avond. De Bomvrije kazerne... of Kazerne Cavalilier, in 1811 door de Fransohen gebouwd voor 2000 man, met kruitka mer en met den ouden toren, overblijf sel vain die voormalige Westpoort. We schrijden de binnenplaats over, stappen een wijde poort en sombere ~mg binnen. Eenzaam pinkt er een gasbek. Groote schaduwen vallen op die muren. .Dan rechts, we gaan verder onder een verwelfeen deur wordt geopend, een gordijn op zij gescho ven... en we staan in 't volle licht, tus schen en onder vlaggen en. wimpels... en we zi'ein icten Kerstboom met zijn zacht, stralend licht, wie z-iien dames en kinderen, bungers en soldaten, we ge voelen warmte en gezelligheid, de Kerst- en feeststemming... en weg is alle somberheid en weemoed. 't Is hedenavond Kerstfeest in de Bomvrije kazerne, Kerstfeest voor de Belgische en Britsche geïnterneerden. De soldaten ontvangen hun gasten. Smaakvol (hebben ze een toon,eel op getimmerd en versierd, en die zaal een prettigen aanblik geschonken. En onder de gasten bemerken we den commandant van 't Bijzonder in- terneeringsdepót, luitenant Pijpers en mevrouw Pijpers, luitenant Van Heek, den Belgischen consul, den heer Fr. De Roover, den Britschen consul en me vrouw Percey Jones, den Amerikaan- sohe.n consul en mevrouw Auer, de aal moezenier den WeiEerw. heer Buys- mans. De heer Van Boven, consul van België en de heer Stofkoper, consul van Frankrijk, waren tot 'hun spijt ver hinderd het feest bij te wonen. Ook kolonel Gonzen, commandant van Wal cheren, en luitenant-kolonel Muskeijn, toonden 'hun zoo zeer gewaardeerde belangstelling door gedurende een groot deel van den avond het Kerst feest der geïnterneerden bij te wonen. De heer Filonimond Rlancke zet het feest in met 't Wilhelmus, 't Belgische en 't Emgelsoh volkslied, en ook verder op den avond laat hij ons zijn kunst genieten. Hij mist hef gezicht, maar licht is het in zijn hoofd en harte, en een glans verheldert steeds zijn wezen. Hij .is altijd een vroolijke leider en te vens een vroolijke gast. Maar stil, daar nuiischt aandoenlijk plechtig in deze zaal der Bomvrije ka zerne, 't oude Kerstlied „Aideste Fi- detis" „Komt allen te samen, Komt verheugd van harte, Bethleihems stal in den geest be zocht." en zoek daar eene kleine woning voor ons uit. „O het zal; te Parijs vooral, iets zeer eenvoudigs moeten wezen, eene vijfde of zesde verdieping, maar gij zult er u tem minste te huis gevoelen en zoodra wij deze keuze bepaald hebben, reis i(k naar Holland af om mijne moe der te gaan omhelzen en te trachten dezen winter op eendige concerten in heit vaderland te spelen, want het zal er thans op aankomen geld te verdienen. Zeg mij, liefste, zijt gij niet een weinig bevreesd voor de nieuwe en onzekere toekomst, die ons wacht Zij glimlachte. Haar gelaat droeg op dat OQgsnblik eene raadselachtige uit drukking. „Ik ben bevreesd voor niets meer", zeide zij. (Die vreugde waarmede Julie de Clin- c'haimps hunne wederkomst begroette, was des te grooter, doordien de arme moeder overtuigd was dat zij nog slechts zeer korten tijd te leven had. Zij had sedert Marcello's vertrek zoo zeer geleden onder de steeds klimmen de eischen harer zoons ein het gedrag hunner zusters, dat zij hare krachten niet den dag voelde afnemen. „Hebt gij idian geen dokter geraad pleegd vroeg Onno, terwijl zijne vrouw haar vol sprakelooze droefheid aanstaarde. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 1