OER leerling ZATERDAG 13 DECEMBER. ^ieuwjaarswenschen No. 296 55e Jaargang 1917 obiel-OLIE. VETTIK. KAMEE biedingen aanvragen. OGMÏDIEHSÏ. meisje JR,. RDAG ld Bij deze Gewant behoort een Bijvoegsel. GEMEENTEBESTUUR FEUILLETON L TE VEEL. BINNENLAND er: gbaar ZATERDAG teeds in voorraad ien, voorts diverse Agassac, Ludon, witte Bourgogne nen, t.w. Madera, mouth en Malaga, lene merken Rijn- e sinds vele jaren opzichten exquise m, d ij k 21. VAT 1 Jan. ten nette trek Bellamypark. ave van prijs no. MESTDAGH'S renkantoor kan eplaatst worden adigden worden m te melden bij uitenhaven Vlis- kantoren, 912 ie A. P. HUIJ- lewoud 55. agd. DAGH's Boekh. beneden de 16 N DE VAATE, seler». :e week VLISS1INGSCHE COURANT ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 1.55 per 'drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.65. Afzonderlijke nummers 3 cent. ADVERTENTIE-PRIJS Van 14 regels 0.60 voor iedere regel meer 15 cent plaatsing 3|2 X bij abonnement speciale prijs. Recla mes 30 cent per regel. Dienstaanbiedin gen en dienstaanvragen 7>/2 cent per regel, bij contante betaling. Evenals vorige jaren zal in het nummer der VLISSINGS CHE COURANT dat verschijnen zal en bij de Abonne's bezorgd wordt op Maandag 31 Decem ber 1917, de gelegenheid worden open gesteld tot het piaatsen van Deze advertentiën worden opgenomen tegen verminderd tarief en wel van 1 tot 4 regels f 0.40 iedere regel meer 15 cent. Opgaven worden ingewacht vóór of op 29 December a.s. REGEERINGSGOEDEREN. Burg. en Wetlh. van Vilissiinigen bren gen ter algemeen kennis, dat ingevolge hunne kennisgeving van 28 Februari bdhO'Oirende bij de voor hnnhe gemeen te geldende distmiibutiieregeling van re- ge eirinigsgoedereu dd. 12 en. 19 Feibru- ari 1917, A no. 213, gedurende de week van 17 December to'ten met 23 Decem ber 1917 op bon no. 25 4 'K.G. Aard appelen a 0.08'/2 Per K.G. verkrijg baar is op bon no. 19 (bak- en braad vet) 1 H. G. (1 ons) bak- en braadvet a 0.80 per K. G. verkrijgbaar is op bon no. 25 (Zeep) 1 H. G. (1 ons) zeep a 0.28 per K. G. verkrijgbaar is. Vfesrllngen, 15 December 1917. Buirg. en Weffli. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Seoretaris, J. P. v. ROSSUM Jr. GOEDKOOPE MELK. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat zij, die eene aan vraag ter verkrijging van goeidkoope melk gedurende deze week hebben in gediend en wier aanvraag door den ge neeskundige is onderzodht, de bon- boekjes ter verkrijging van dieze melk moeten, alhafc'n op Maandag 17 De cember 1917, van des voormnddags 10 uur tort des namiddags 1 uur en van des namiddags 2 uur tot des namid dags 4 uur, op het stadhuis (trouw zaal'). Vilisslngem, 15 December 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. PETROLEUM. !De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend, dat de minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft bepaald, diat op bon no. 5 der Rijks- Een beeld der werkelijkheid. 45) (kadinH Tsrïo48ii.)l Hij greep bare banden en drukte die eerbiedig. „Neon", zeilde hij, ,;iik heb .mij nooit gezonder gevoeld imaar zoo gij dan de ware oorzaak van mijn bezoek wilt weten ik maakte mij ongerust over u •beiden. Kont geileden bereikte mij een pak Belgisohe couranten, en in een reeds vrij oud nuinnmer las iik het stuk, dat door uw eehtKtetnooit en andere grohdbeailtiteTs hier was opgesteld en uit de HoiUandisahe bladen wlais ver taald. Van dat oogenfoBk vroeg ik mij te vergpefs of uw leven in. een derge lijk oord niet onduidelijk moest zijn, en de onzekerheid daaromtrent liet mij gean rust, totdat ik besloot mij met ■eigen oogen van don toestand te gaan oveirtuigien. Wat ik reeds van, Holdius vernomen heb, bevestigt mij slechte in mijne vrees." „Ja, wij zijn bier zoo ongelukkig als menschon slechte kunnein zijn", hernam Marcel Ie op smartelijker! toon. ..Ik heb in den laateten tijd vaak om den dood gebeden, als om eene uitkomst. Onno petnoleuim-idistniltau'iiielkaart van af 16 December tot en met 31 December December zal, verkrijgbaar zijn 2 Liter ■petroleum. Vftss'vngen, 15 December 1917. Burg. en Wetlh. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. DRANKWET. Burg. en Wetlh. v,an Vlissingen, ge let op art. 37 der Dranikwet, doen te weten, diat bij hen is ingekomen een venzoek van E J. L. Velge, oim verlof tot veilkioop van alooholhoudenden drank anderen d:an sterken drank, in het peroee Steenenbeer no. 17 idalt vanaf heden gedurende veertien dagen süh,raffelijlke be,zwanen tegen het eventueel venleenen van het gevraagde verlof kunnen worden i'ngahraoht bij Burg. en Wettih. voommoamidi Viliissiingen, 14 December 1917. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. P. v. ROSSUM Jr. HINDERWET. Burg. en Weth. van Vlissingen, ge zien de artt. 6 en 7 der Hinderwet, ge ven bij, deze kennis, dat bij hen, i.s in gekomen een verzoek van A. Roeise, schoenmaker allhier, oim vergunning tot uitbreiding zijner schoenmakerij door liet plaatsen van een. electromotor van 3 P.K., in het perceel kadastraal be kend gemeente Vlissingen, Sectie E no. 1983, gelegen aan de Ndeuiwstraat no. 35 dat diilt verzoek met de bijlagen, te beginnen met Maandag den 17 De cember 1917 op de Gemeen'te-Seoreta- nie ter visie zal gelegd wbrdlen en dat den veertienden dag na diien, zijn-die den 31 December 1917, ten Raadhiuize, des namiddags ten. 2 ure, gelegenheid zal gegeven worden o,m bezwaren te- ten het oprichten der inrichting in te brengen^ zullende zij die niet oiveneen- ko,mistig art. 7 der Hinderwet voor het gemeen,tebestuiuir of een ,of meer zijner ledien zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten, niet tot beroep gerechtigd zijm, terwijl ge durende drie dagen, vóór daif, tijdstip, ter Gemeente-Secretarie van de terzake ingekomen s-Chrifituren kennis kan ge nomen worden. Viliissiinigen, den 15 December 1917. Burg. ein, Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Seoretaris, J. P. v. ROSSUM Jr. Aan feiten van beteekenis hebben wij waarlijk geen gebrek in deze on rustige tijdende jongste dagen zijn daarvan opnieuw het bewijs komen leveren, zoowel binnen- ais buitenlands. Alles toch om ons henen spreekt van beroering en onrust, van ongestadigheid en wisseling, van heen gaan en van wordingde polsslag van het maatschappelijk leven wijst op een aanzienlijk gestegen temperatuur en met koorstachtige snelheid jaagt het maatschappelijk ïaderwerk voort. Wij leven sneller'dan we ooit deden, en de indruk van gisteren, wordt vaak al hedeti door een nieuwen geheel en al uitgewischt, die mogelijk mor gen reeds voor al weder een ver- schen, en mogelijk nog dieperen zal moeten plaatsmaken. Eerst wanneer de tijden tot grooter kalmte zullen arbeidt van deh ochtend tot den avond, hij zou miiet meer kuinwam doen en toch is er nauwelijks vobruitigang te be speuren, en helt zou krankzinnig wezen te hopen, dat de toekomst iets beters ■brengen zou. En hier langzaam oiud te moeten worden en te sterven ver van alle denkende wezens, wan zijne fami lie, iis een denkbeeld diat mij van wian- hoop Vervuilt. Doch vergeef mij u op deze wijze te onitwainge'n. Ik ben zoo gelukkig over uiwe komst, zóó gelukkig als ik niet meer gedacht had, nog te kunnen w-orden. Blijft gij ten imiimste eenigeln tijd bij oins „Eeniige dagen, zoo gij heit mij ver gunt. En de kleine Elsa, lieve' hemel wat is zij gegroeid-, en faruin geworden door de felle zon. Mu, dat staat haar niet kwaad. Gijzelve zijt geheel en al gebleven ails toen ik n verliet." „Voor het uiterlijk misschien, doch wiat liet karakter betreft nlilat", sprak zij sömbier. „lik ben slecht geiworden in deze woestenij." „Gij wiiilit mij slechte iets wijs ma ken.", zeide Oudekeirke, schijnbaar schertsend, maair terwijl hij haar een doordringenden Ibliilk toewierip. „Neen, het is zooi lik behoor nilet tot degenen, dié ooit heiligen worden maar het geluk, of wet eene groote lief de, had mij tof een goed mebsch kun nen maken het ongeluk verbittert mij, zw'eepit mijne gansche ziel tot oostand on en -wat hebben wij hier anders ge kend, van hdt ooigenblilk af, waarop wij zijn weergekeerd, eerst wanneer ons tijd en gelegenheid zal worden ge laten om al die gewaarwordingen, al die ondervindingen, al die indrukken van het heden, in ons te kunnen ver werken, zullen wij naar oordeel en reden vermogen in te zien en ten volle begrijpen, welk een belangrijk tijd perk der wereldgeschiedenis wij heb ben doorgemaakt. Wij zullen dan alle feiten op een afstand en meer in hun ware verhouding en beteekenis kun nen aanschouwen, waar wij thans nog gedwongen zijn doordien wij er te dicht bij leven, ons met een gedeel telijke aanschouwing en derhalve niet met een, in oorzaak en gevolgen, ge heel te overziene, tevreden te stellen. Zoo zal het onder meer gaan met het belangrijke feit onzer nieuwe grondwetsherziening, welker afkondi ging in den loop dezer week van af het balkon van ons raadhuis plaats vond. Voorzeker is dit een feit van het grootste belang voor onzen staat, en dat ongetwijfeld een nieuw tijd perk van staatkundigen groei, moge het zijn ook van staatkundigen bloei van ons land en zijn burgers inluidt. Welke vooruitzichten deze wijziging in onze fundamenteele wet met zich mag brengen, valt moeilijk bij bena dering zelfs, te omschrijven, en het zullen vooral de verkiezingen in den eerstvolgenden zomer moeten zijn, die kleur en gedaante aan het nieuwe Nederlandsche staatsbeeld gaan ver- leenen. Met zekerheid nochtans kan worden vastgesteld, dat de staat, zijn inrichting en bestuur meer dan ooit op ons aller belangstelling zal komen beslag leggen en zelfs de lauwste burgers de kiesplicht is daar om het te staven niet ongemoeid zal laten. Mogen wij allen in het besef, dat elk volk steeds ten slotte het be wind verkrijgt hetwelk het verdient, ons beijveren en er naar handelen om goede burgers in een goeden staat te zijn Waren de tijden van thans slechts gewone, hoe zou ganscu Nederland onder den indruk verkeerd hebben van zulk een belangrijke gebeurtenis in zijn staatkundig leven nu echter schijnt het alsof wij maar geringe aandacht voor zulke feiten meer over kunnen hebben. Daar is zooveel dat beslag op onze belangstelling legt. Immers nauwelijks luttel dagen is het nog maar geleden of de schrikmare der Russische finantieele catastrophe bracht ontsteltenis en kommer in on telbare gezinnen. Weliswaar is het allerergste niet bewaarheid, en kwam zelfs uit Rusland's hoofdstad een tegenspraak van het bericht, dat dit land zijn buitenlandsche schulden niet langer erkent, toch lijdt het geen twijfel of het gansche gebouw van het Russisch crediet kraakt en scheurt en staat op invallen. Wat zulk een val beteekent, vraagt het aan de kleine en groote beleggers in Nederland van Russische staats papieren en spoorwegwaarden, vraagt het aan de bestuurders van tal van instellingen van liefdadigheid, wier gelden vaak voor een aanzienlijk deel in, tot vóór den oorlog, immers rotsvast soliede Russische fondsen een vioot 'in dit tand ztetiten. Toen, ik Amerika betrad, verloor ilk alle hoop, elke geestkracht en diiit plantenleven hiier, in die onafgebroken eenzaamheid, tenw.ip Onno iaJi zijne uren- aan den ar beid doorbrengt, en heit kind of wel steapt of speellt, levert mij o,ver aam den beiiililoioizen stroom mijner 'gedach ten. maakt mij oinreobtvaandiig wreed tot zelfs vooir heim, die niet minder lijden mioet dan' ik, maar diien lik zou kunnen haten, oun het feit alleen ons hierheen te hebben gebnadhlt." Eiilips gaf haar een wenk te zwijgen, wtamt ziih (geoefend oor ihald den kunste naar hooren naderen. „Uiw goed is in aantocht", zeide On no vroiolijk, „imag iik voor alles zor gen „Gaarne voor zooivenre, id'art 'het in kwartieren van knecht, paarnd en wa gen betreft maar ilk zou gaarne mee gaan om de ikar ite (helpen ontpakken wiamt lilk breng eene menigte proviand mede, die nief langer kaïn wachten zonder te bederven, Wdlit. gij ons niet vergezellen, mevrouw „Laat mij liever zorg gaan dragen voor uwe kalmer," luidde 'het antiwoord, „en izooüira gij terugkomt zullen wij iets gebruiken. Gij moet zeker uitge hongerd zijn van' den tocht." „Een weinig, j'a, dat Iheken ik wel." „Welnu, blijf dan niet a! te lang weg." Bn voor net eerst sedert al die maan den weder opgeruimd', 'haastte zij zich belegd zijn, vraagt het aan tal van financicele lichamen, verzekerings maatschappijen enz. enz., wat het voor hen allen zou beteekenen, wan neer hun bezit aan Russische papieren eenvoudig van nul en geener waarde zou verklaard worden. Zulk een ge beurtenis zou gelijk staan met een ontzettende financieele ramp voor ons nationaal vermogen, gelijk uit een in ons blad opgenomen verklaring van bevoegde zijde geuit, ook duidelijk is gebleken. Het is waar, dat zoo wel voor Engeland, als in het bijzon der voor Frankrijk, welk land eenige tientallen milliarden aan Rusland leende, de gevolgen van een Russisch staatsbankroet almede noodlottig moe ten zijn doch voor Nederland's wel vaart en rijkdom kan de slag niet veel geringer zijn. Is het wonder, dat met zulke ge beurtenissen," zulke bedreigingen, zulke verbijsterende vooruitzichten, niet aan andere feiten die aandacht kan worden geschonken, welke zij verdienen, en ongetwijfeld ook anders zich zouden zien ten deel vallen Daar is sedert korten tijd een wapen stilstand gesloten en ingetreden, vanaf de Oost- tot aan de Zwarte Zee, die niemand weet welke diplomatieke en militaire gevolgen hij zal hebben daar zijn in de laatste weken weder nieuwe overwinningen bevochten in Noord- Italië, die allicht den moed der cen- tralen geschraagd zullen hebben, om met schier bovenmenschelijke kracht den strijd te blijven volhouden daar is, feit van niet minder beteekenis, sedert eenige dagen opniéuw een aanmerkelijke stilstand op het Wes telijk front ingetreden, die er op wijst, dat noch aan gene, noch aan deze zijde de balans der altoos wisselende krijgskansen voorgoed is doorgesla gen daar is, feit van groote toe- komst-beteekenis, de gewijde stad, het al-oud Jeruzalem uit Turksche handen ontworsteld Wij zouden nog door kunnen gaan, en wel meer feiten van beteekenis op kunnen som men, die elk op zich zelf van groot belang zijn en daarbij zulk een vér strekkende beduidenis hebben. Zij zullen als mijlpalen medetellen in den loop der wereldhistorie, doch alle te zamen zijn zij van te grooien omvang dan dat wij hun waarde en hun ge volgen nu reeds zouden kunnen veststellen. Dit vele nu, dit al te veie, geeft aan dit tijdsbestek dat verbijsterend karakter, hetwelk ons bijwijlen dui zelig maakt, zoodat wij ons geestes oog ten slotte op niet veel anders meer vermogen te richten dan op hetgeen heden geschiedt, zonder langer stil te staan bij wat gisteren gebeurde, al te zeer vervuld van vrees en kommer als wij zijn voor hetgeen de dag van morgen mogelijk brengen zal. Neen, waarlijk het jaar neigt niet in kalme berusting naar zijn moeizaam naderend einde Eerste Kamer. Aan de oixfe was gisteren heit weis- omttiwe'rp betreffende het aangaan van voor alles te zorgen, .terwijl eene sfiommaichitige vreugde 'haar gemoed vervulde. Hij (hiari toair idius miiet verge ten Bij helt eerste bericht dat het hun Sledhlt igitag, Ihiad 'hij zich orni geen af standen 'bekommerd, maar was ihij naar hen toe gelkioimen O dat was meer dan, a'lledaaigsohe vriendschap, dan ge wone belangstelling in een oogwenk was Elsa in haar mooiste jurkje gebuid', izag de voor haar gast bestemde ikaimer er iuiif alsof zij 'gewoon waren haar steeds voor ■vrienden gereed te houden, en was de ■tafel gedleikt en voorzien van allerlei smakelijke izakan. „Gij Ihiéht werkelijk getoavend," riep haar echtgenoot uit, toen 'hij beladen mat O-udiekerlke'is zaken weder binnen trad'. „Verwondert gij iu daarover vroeg Fillips die heim volgde „Ik niet. De vrouw kan alles wat zij wil, en zelfs een duivelin zou iin een engel kunnen veranderen (indien- zij diat verkoots van daar dat zij izonder verontschuldiging is whuneer zij zich door en door goed betoomt rnaair Ihiier moet gij mij hel pen, mevrouw. Ik weet geen weg in uwe Ikasten, en toch zoo gij iu niet over dit alles ontfermt zal iheit weggegooid moeten wonden." Maroelle begreep de Mesche wijze waairop 'hij de gastvrijheid wilde ver goeden, die hij .bij 'hen genieten zou, en zij streefde niet tegen zij was te gelukkig om aan iets anders te kunnen een geldleenihig groot 500.000.000, en conversie van de 5 leeniihg 1914. Minister Treub zeide, -naar aanlei ding van de opmerking van de heeren vhn Nierop en Stork, toe, dat bij de bepaling van den koers van uitgifte rekening zal wonden gehouden met den koens van den dag. De minister gevoelde veel voor het denkbeeld van den heer v, d. Hoeven, e.n den heer de Gijselaar, om, indien tot een gedwongen leeni'ng moet worden overgegaan, de groote Inkomens, niet uit vermogen verkregen, het ziwaarst te treffen. Het wetsontwerp wend zonder stem ming aangenomen. Voorts werden aangenomen zonder hoofdelijke stemming de hoofdstukken 1, 7 A en 12, der staaf,Sbegrooiting 1918 en de wet op die middelen. Tweede Kamer. Na regeling van werkzaamheden wor den eenige kleine wetsontwerpen aan genomen. Besloten werd den heer Beumer toe te staan den minister van landbouw te interpelleeren betreffende de door de Rrjkskolendistributie op last, van den Min. bepaalde regeling der brandstoffen- prijzen, welke sedert 1 Dec. jl. gelden en betreffende de navordering van brand stoffen, welke voor dien datum geleverd zijn. Zoo mogelijk zal zij Woensdag a.s. plaats hebben. De minister van Marine zette zijn rede voort en antwoordt den heer Nierstrasz dat de regeering zich niet bewust is niet alle maatregelen te hebben genomen om de scheepvaart in stand te houden. Het lichtschip „Noord-Hinder" is weg genomen op verzoek van de Scheep vaartmaatschappijen, terwijl de Reeders- vereenigingen er mede in kennis zijn gesteld. Verder betoogt spr. dat men de oorlogsschepen niet in het spergebied kan laten varen, want dit zou herhaal delijk tot ernstige incidenten aanleiding geven. Het geval met de „Noordam" zet spr. nader uiteen en meent dat de marine in deze in 't geheel geen blaam treft, zooals ook uit een schrijven der Holland—Amerikalijn is gebleken. De minister geelt toe, dat er bij het maken van ontwerpen voor de mijnen- leggers lange tijd noodig is geweest. Dit was omdat de directeur van den scheeps bouw beschikte over te weinig hulp maar thans is hierin voorzien. Spr acht de oprichting van een ad- spirantenschool voor de opleiding der zeevaartofficieren noodzakelijk en Dord recht voor de stichting der school de meest geschikte plaats. Dat het verloop der officieren te wij ten zou zijn aan de scheiding van hun gezin kan spr. niet toegeven. Elke zee officier weet vooruit dat zijn beroep dit noodzakelijk maakt. Het gezin mede- nemen naar Indië heeft groote bezwaren, omdat de man toch verschillende maan den afwezig moet zijn. Het bestuur van den Bond van minder- marinepersoneel heeft spr. in audiëntie ontvangen en hij heeft hen toen gewezen op enkele uitingen van „Het Anker" waaruit spr. hen trachtte duidelijk te maken, waarom hij het „Anker" niet aan boord kon toelaten. De afgevaar digden gaven den Minister foe, dat deze uitingen van militair standpunt ontoe laatbaar waren en zij zouden trachten het blad zoo te redigeeren, dat het geen afbreuk meer deed aan de militaire tucht. Spr. heeft toen geen toezegging tot toelating willen doen maar hen be loofd deze zaak met de Staten-Gene- raal te overleggen. Bij klachten kan men zich richten tot het hoofdbestuur denken dan aan zijn bezoek. Gp dat oogeniblik .veinkreeg zelfs. Amerika eeniige ijgenaandlige bekoor lijkheid voor tiaar. Immers iin Europa zou zij tem niet zoo spoedig wederge zien (hebben. XII. ■De gansche dag venliep op de aan genaamste wijze. Het soheen alsof het tot daartoe zoo doodsdhe ihuis op eens leven had gekregen, .alsof er unlet een maar ti'en igasten waren aangekomen. Zelfs Holdïtis voelde zidh weder een ander mensoh worden' en luisterde vol ingenomenheid naar de belangwekken de reisverhalen, van dén Belg, die dank zij een ipihratagrafiisch toestel, vam al de sohilderacihtiige .plekkan welke hij be zocht had .afbeeldingen had meege bracht. Den volgenden morgen bij Ihef aan breken van den dageraad, vergezelde hij Onno maar diens werk en, arbeidde onvermoeid aan zijne zijde voort, tot dat het tijd was naar 'huis te keeren. Maroeille wia® wel een weinig gekrenkt diat hij niet 'lilever bij 'haar was geble ven, maar toen zij op den uitkijk staan de oim hiumne wederkomst te bespieden, de beide mannen In de verte henkendej kon zij niet nalaten de fcunscbe en toch zoo lenige gestalte te bewonderen, in het sierlijk reispak, dat evenmin onder den arbeid geleden had als d.af Oude- kerke er vermoeid uitzag. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 1