AND, L RK, BR ^ieuwjaarswenscfisn Nieuwjaarsgroeten. "MJEH: :eelen Knecht DINSDAG 11 DECEMBER. GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND FEUILLETON !»o. 292 55e Jaargang 1917-- BLAUPOT TEN Psei^bsr 1917, e twee uur, op de acieteit „DlïVen- de Geoote Markt :en verzoeke van tuur van Middel- inbaar Oefeningsterrein, -Souburg, zijnde 13, 14 en 15, ctarcn, 10 aren, geschiedt voor iren, ingaande 1 December 1924. Ier inzage en de verpachting zij» 'antore van voor- te Middelburg. .AKER1J VUSSINGEM. HIIJU MUI inbevelend, SIE8EH0IXCR. biedingen aswagen. tagd op een r in Vlis- d schriju- p- tt kunnende gestelde z«rden on- k" bureau CouranT" cht van den te- tagd een flinke rminkelstr. 10. trvroaw biedt lis 'erkzaamiiede® Bar. ,V1. Crt." oisdster ijd 25 a 35 jaar, houding te bc- Huishoudster" rant." of eerder een sibode :<s. 'liss. Courant." morgenuren, boven. nk, net VL1SSIINGSCHE COURANT ABONNEMENTS-PRIJS Voor Viissingen en de gemeenten op Walcheren 1.55 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.85. Afzonderlijke nummers 3 cent. ADVERTENTIE-PRIJS Van 14 regels ƒ0.60 voor iedere regel meer 15 centplaatsing 3|2 X bij abonnement speciale prijs. Recla mes 30 cent per regel. Dienstaanbiedin gen en dienstaanvragen 7'/2 cent per regel, bij contante betaling. Evenals vorige jaren zal in het nummer der VLltoSI NiG" CH e COUKANT dat verschijnen zal en bij de Abonne's bezorgd wordt op Maandag 31 Decem ber 1917, de gelegenheid worden open gesteld tot het plaatsen van Deze advertentiën worden opgenomen tegen verminderd tarief en wel van 1 tot 4 regels f 0.40 iedere regel meer 15 cent. Opgaven worden ingewacht vóór of op 29 December a.s. BEKENDMAKING. Melk voor zieken, zwakken en Kinderen. Burgemeester-- en Wethouders van Viissingen maken bekend, dat de heer A. F. UNGER, arts alhier, zitting zal houden ten stadhuize des Woensdags van 2J43'/2 uur voor degenen, wier namen aanvangen met de letters A tot en met K, des Donderdags van 2/2 3% uur voor degenen, wier namen aan vangen met de letters L tot en met Z. Viissingen, 10 December 1917. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. P. v. ROSSUM Jr. en in de week en. 1NDER, Boul. Staatsbegrooting. Aan de Memorie van Antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer over hoofdstuk binnenlandsche zaken, is het volgende ontleend De minister kan zich niet vereenigen met de voorstelling als zou gebroken dienen te worden met het stelsel het burgemeestersambt te beschouwen als een honoraire betrekking. Uit den aard der zaak ware het niet doenlijk de tractementen der burge meesters alsnog zoo hoog op te voeren dat ook in de talrijke kleine gemeenten, waar in normale tijden weinig om gaat, het ambt uit geldelijk oogpunt een onafhankelijk, ruim bestaan zou verschaffen. Verhooging van de Rijks bijdrage in de wedde van den burge meester zal bij de nieuwe regeling van de financieele verhouding tusschen rijk en gemeente aan de orde komen. Een systematisch onderzoek naar de mogelijkheid en de noodzakelijkheid van samenvoeging van gemeenten, kan voorshands niet in uitzicht worden ge steld. Ofschoon ook de minister meent, dat het in den regel aanbeveling verdient, Een beeld der werkelijkheid. 42) (TiadrnK verïoflen.) Maai ofschoon hij op zijn beurt in steeg, bleet hij voorin zitten, om de minste bewegingen der voerlieden te kunnen volgen. Hij wilde de zijnen niet onbewaakt'overlaten aan geheel onbe kende lieden, die hen hadden kunnen bestelen en doo-den, zonder dat ooit eenig sterveling iets van hun lot zou hebben gehoord. Meer dan eens, ter wijl zij daar gemakkelijk uitgestrekt lag op de matras die hij zelf voor haar gespreid had, viel het oog der jonge vrouw op zijn bleek gelaat, dat eene bijzondere schoonheid verkreeg door het daarop vallende maanlicht. Hij had den hoed afgezet en staarde voor zich uit op het vreemde landschap, als zocht hij in de verte het visioen te ontdekken van hetgeen hem in dit werelddeel wachtte, en het trof haar op dat oogen- blik hoeveel schilderachtiger zijn uiter- liik was dan dat van Oudekerke, die slechts een knap mensch kon heeten. Hoe goed en bezorgd was hij daar- gelegenheid tot solliciteeren te laten, zoo kan op andere wijze door raad pleging van personen, welke voor het ambt geschikt worden geacht een goede keuze worden verzekerd. In geen geval schijnen er termen te bestaan om op dit stuk af te wijken van de ge woonte,dat aanvragen om ontslag niet, althans niet officieel worden gepubli ceerd. Wat betreft den financieelen nood der gemeenten, is aan Ged. Staten on der -mededeeling van gestelde regelen opgaaf gevraagd van de gemeenten, die naar hun oordeel en met inachtne ming van den maatstaf dier regelen, voor steun in aanmerking komen en voor het bedrag, dat aan elk der ge meenten ware toe te kennen. Naar de meening van den minister ligt het niet op den weg der regeering door een rijkskeuring van bioscoop voorstellingen regelend op te treden. Wat betreft het rooken door kinde ren, meent de minister hier voor een terrein te staan, hetwelk in geen geval de rijkswetgever behoort te betreden. In hoever de gemeentebesturen deze aan gelegenheid ter hand willen nemen, blijve geheel aan hun prudentie over gelaten. Voor de lijkverbranding is door of vanwege de rijksdistributie geen brandstof verstrekt. De toestand betreffende de volks huisvesting wordt in het voorloopig verslag te somber voorgesteld. Dusver zijn 151 voorschotten voor aankoop van grond verleend met een 75-jarigen aflossingstermijn, totaal bedrag een som van 3.294.500. Er zijn 20 voor schotten voor woningbouw verleend met langeren dan 50jarigen aflossings termijn, totaal bedrag 3.737.600. De regeering -mist thans de bevoegd heid in te grijpen, wanneer een ge meente stilzit. De wenschelijkheid van dergelijke bevoegdheid heeft zich in den laatsten tijd voor zooveel de regee ring bekend is, eer minder dan sterker doen gevoelen. De minister acht het niet raiadzaam, de hoogere kosten, thans verbonden aan den bouw van volkswoningen, als crisiskosten te beschouwen, die het rijk geheel voor zijn rekening zou kun nen nemen. Wegens de onzekerheid betreffende den duur van den oorlogstoestand, kan moeilijk werden geraamd hoeveel in 1918 vermoedelijk noodig zal zijn, we gens kosten van de exploitatie van de auarantaine-jstations aan de oostgrens. Het komt echter veilig voor met buiten gewone omstandigheden te rekenen. Mitsdien wordt het betrekkelijk artikel met 100.000 verhoogd en alzoo ge bracht op 275.000. Buitengewone Ministerraad. In den loop van den middag werd gisteren wederom een buitengewene ministerraad gehouden. Regeeringsmelk rantsoeneering. De minister van landbouw, nijver heid en handel heeft tot de gemeente besturen de volgende circulaire ge richt in vedband met mijn beschikking, voorkomende dn de „Staatscouranf'van 6 October, no. 234, betreffende regeling voor consumptiemelk, waarvan u een afdruk werd toegezonden, heb ik de eer u mede te deelen, dat het aantal aanvragen van gemeenten om regee ringsmelk de laatste weken zoodanig is toegenomen, dat het niet meer mogelijk is, aan die aanvragen in vollen omvang te voldoen. Dit laatste is een gevolg zoowel van de verminderde melkpro ductie ais van het gebrek aan trans bij niet voor haar hoezeer vergat hij zich zeive om slechts over haar en het kind tcwaken Waarom scheen het le ven aan zijne zijde haar zoo kleurloos* toe O Zij behoefde niet lang te raden naar het antwoord op deze vraag. Zjj was onverbiddelijk in .haar plotseling ontwaakte zelfkennis, en begreep dat het zijn eenvoud van hart, zijne nede rige geboorte waren, die haar van hem vervreemdden. Telkens zag zij tot zelfs in den kunstenaar, Oeertruida Holdius en den Nederlander herleven, telkens miste zij in hem die wereldkennis, wel ke hem tot een minder goed mensch, doch tevens ook schrander zou hebben femaakt, en zij huiverde voor de eento nigheid van het leven dat haar wachtte. Op deze wijze reisden zij veie dagen en nachten voort. Alleen des namid dags, wanneer de buffels en voerlieden uitrustten, sliep de jonge man voor en kele uren in, cn hield Marcelle zoolang de wacht, zonder eenige aandacht te schenken aan de haar omringende na tuur. Ten laatste, op een morgen bij het aanbreken van den dageraad, voegde een der koetsiers hen toe „Wij hebben Malvina bereikt." Onno sprong uit den wagen en blikte verlangend voor zich uit, terwijl hij aan de zijde van den man voorttrad. „Wat bedoeld gij Ik zie slechts een portkannen, waarvan in weerwil van alle daartoe aangewende pogingen de invoer ten eenenmale onvoldoende is geweest. Bovendien doen zich nog vele moeilijkheden ten aanzien van het ver voer van de melk voor. Met het oog hierop zie ik mij dan ook genoopt, met ingang van 17 dezer de verstrekking van regeeringsmelk te beperken, en, gelijk bij mijn voren ge melde circulaire d.d. 6 October in uit zicht werd gesteld, in den regel slechts dan tot aanvulling van het in eenige gemeente bestaande melktekort over te gaan, wanneer de aldaar ontvangen totale hoeveelheid melk, zonder de van receeringswege aangevoerde melk, minder bedraagt dan 3 tiende liter per persoon en per dag. In dit cijfer is tevens begrepen de hoeveelheid melk, tegen verlaagden prijs aan zieken, zwakken en kinderen verstrekt. Aangezien deze maatregel in tal van plaatsen een beperking van het norma le melkverbruik met zich brengt, zal het noodig zijn in de gemeente, welke voor het ontvangen van regeerings melk in aanmerking wenschen te ko men, tevens een rantsoeneeringsstelsel in te voeren, ten einde de verdeeling van de beschikbare hoeveelheden over de geheele bevolking zoo gelijkmatig mogelijk te doen plaats hebben. In verband met een en ander noodig ik dan ook de besturen der gemeenten, welke voor het ontvangen van regee ringsmelk in aanmerking wenschen te komen, uit, om thans <ten spoedigste een stelsel van melkrantsoeneering ten behoeve hunner gemeente te ontwer pen. Welk stelsel gekozen wordt, meen ik, met het oog op de plaatselijk zeer wisselende toestanden, aan de betrok ken gemeentebesturen te moeten over laten. Ik teeken nog hierbij aan, dat ook de vertegenwoordigers der gemeente besturen, waarmede over de onderwer- pelijke aangelegenheid overleg ge pleegd is, mij hebben geadviseerd de wijze van rantsoeneering aan de ge meentebesturen .over te laten. Ten slotte neem ik deze gelegenheid te baat Om u er op te wijzen, dat mij reeds verschillende klachten ter oore zijn gekomen, dat door den melkhandel op clandestiene wijze de bepalingen \4an de winter-consumtie-melkregeling overtreden worden, speciaal wat be treft het inkoopen van meik boven de vastgestelde maximum groothandel- prijzen.. Het zal mij aangenaam zijn, dat door u zooveel mogelijk deze mis bruiken worden tegengegaan en dat tegen de overtreders proces-verbaal wordt opgemaakt. Reparatieleder. Het Bureau voor Mededeelingen in zake de Voedselvoorziening deelt het volgende mede: Het is voorgekomen, dat zelf-repara- teurs verlangden, dat hun precies het standaardgewicht voor een paar zolen en hakken werd geleverd. Dit is echter niet mogelijk. Het reparatie-leder komt van eenige honderdtallen looierijen en heeft niet steeds hetzelfde gewicht, de qualiteit moet echter steeds goed zijn. Intusschen wordt er zooveel doenlijk tegen gewaakt, dat bij den verkoop van reparatie-leder niet wordt geknoeid. Zoo is het niet geoorloofd bij de verrekening met de ingeleverde bons zeker percen tage af te trekken voor het leer dat af valt. Daarmede toch is reeds rekening gehouden bij het bepalen van het stan daardgewicht. Heeft men een coupon van b.v. 5 K.G. ontvangen, dan moet ook van 5 K.G. bons naar het standaard gewicht worde i ingeleverd. huis." „Ja, dat is de eerste woning. Wij zullen er aankloppen om water voor de beesten te vragen." „Maar het is nog zoo vroeg." De buffeldrijver haalde de schouders op. „Alsof men hier niet van de eerste schemering gebruik -maakte om aan het werk te gaan zeide hij. „Later op den dag wordt de hitte ondragelijk en kan men pas weer tegen den avond beginnen." „Maar dan zal er niemand te huis zijn."' „En de vrouwen dan Ze behoeven hier ook niet leeg te zitten, dat verze ker ik u. Vian dienstboden geen sprake, zij moeten dus al het huiswerk verrich ten, en bovendien nog vruchten pluk ken en inmaken, want daarvoor hebben de mannen geen tijd. Als zij met hun beiden zijn gaat het nog, maar twee armen om heidevelden te ontginnen en te 'bearbeiden, dat wil 'wat zeggen." „Mijne bezitting is de achtste. Ligt zij nog ver van hier „Wij zullen er voor den avond zijn." Het gebouw werd meer en meer zicht baar, en Onno kon zich thans overtui gen, diat het veel op een Zwitsersch chalet geleek, en ofschoon zeer klein, toch niet onaardig was. Hij had zich daarvan ook geen grootsche voorstel ling kunnen maken, want de maat- In geen geval mag afvallig leder voor distributieleer worden verkocht. Daar tegen zal streng worden opgetreden met gebruikmaking van art. 17 van het huis houdelijk reglement der ledervereenigir.g, waarin bepaald wordt, dat men, mis bruik makende van de omstandigheden, voortaan wordt uitgesloten van het ver krijgen van distributieleer. Ter voorkoming van stagnatie in de aflevering door verkeersmoeilijkheden overweegt het Rijksdistributiekantoor de inrichting van ledermagazijnen in be paalde grootere centra. Tot nu toe geschiedt alle verzending alleen uit het Rijksledermagazijn ,te 's-Hertogenbosch. Het aanhouden van de „Nieuw- Amsterdam". In verband met de aanhouding van het stoomschip „Nieuw-Amsterdam" te Halifax, heeft het Haagsch correspon- dentieburean zich tot de N. O. T. ge wend, met de vraag, of daar reeds eenig bericht omtrent dit "schip van de Brit sche autoriteiten was ingekomen. Naar werd medegedeeld had de N. O. T. zoo juist een schrijven ontvangen van de Britsche legatie, waarin gezegd werd, dat de „Nieuw-Amsterdam" voor de Belgische steuncommissie geen vrijge leide heeft en geen onderscheidingstee- ken voert, terwijl het schip bovendien passagiers aan boord heeft. Onder deze omstandigheden kon de Britsche regeering, met het oog op de kort geleden voorgevallen aanhouding door de Duitschers van de „Haeien", die eveneens een volle lading voor de Steuncommissie vervoerde, welke gedekt was door het gebruikelijke certificaat, de verantwoordelijkheid niet op zich nemen, om de „Nieuw-Amster-dam" toe te staan haar reis voort te zetten. De schepen door Duitschland afge staan. Zoodra h-et stoomschip „Ni-euw-Am- sterdam" terug .is, zal het vaartuig worden uitgerust voor 'n reis via New- York naar Ned. Oost-Indië. Naar de „Tel." verneemt, zullen dan mei de „Nieuw-Amsterdam" naar In- dië vertrekken de zes kapiteins, die aangesteld zijn om de schepen te ha len, die de Duitschers in ruil voor de in Februari getorpedeerde schepen ter beschikking hebben gesteld en welke vaartuigen -in Ned.-Indië liggen. Het zijn twee gezagvoerders der HoIland-Amerika-lijn, en een van den Rotterdamschen Lloyd, terwijl de drie overige kapiteins aan Amsterda-msche reederijen zijn verbonden. Bij de reis naar Ned.-Indië zal de „Nieuw-Amsterdam" onder commando staan van kapitein W. Krol, -gezagvoer der van het s.s. „Rijndam." Van verlofsofficier tot beroepsofficier. De reserve-officieren, -die voldoen aan de eischen om toegelaten te wor den tot den aanvullingscursus voor be roepsofficier, welke 2 Januari aan de Kon. Militaire Academie te Breda een aanvang neemt, moeten na ongeveer zes maanden een examen afleggen in de volgende vakken militaire aard rijkskunde, strategie en krijgsgeschie denis, tactiek, oorlogsge'bruiken, -mili tair strafrecht, artillerie-wetenschap, pionier- en versterkingskuhst, landme ten, militaire wetten en militaire admi nistratie. De Woningwet. Het ,;N. v. d. D." noemt het een ver rassing, dat reeds een wetsontwerp ge reed is, waarbij1 de mogelijkheid zal worden geopend, onredelijke huurprij zen ongedaan te maken, ook indien de- 'schappij vroeg slechts zevenhonderd gulden om het op te laten slaan voor de kolonisten en de hem voorgelegde teekening, waarmede hij zich ook te vreden had gesteld, kwam vrij we! met deze woning overeen. Toen de wagens naderden, begon -men een woedend hondengeblaf te ver nemen, en eenige oogenblikken later verscheen er eene vrouw op den drem pel. Zij was van hooge gestalte, zeer mager en reeds oud. Hare ingezonken kaken waren door de zon verbruind, en hare donkere oogen schitterden als zware diamanten. Zij hield een geweer in de handen, want blijkbaar had zij zich willen overtuigen of het gehuil van den wachthond geen kwaad volk aankondigde. Zoodra zij echter de wel bekende karavaan van nieuwe landver huizers ontdekte, ging zij het wapen in huis wegbergen, en trad daarna te voorschijn en langzaam op de reizigers toe. „Is er iets, dat ik voor u doen kan was hare eerste vraag, die zij in ge broken Efigelsch uitte. Holdius groette haar eerbiedig en antwoordde „De voerlieden zouden gaarne hunne dieren te drinken geven, en wat mij be treft, ik zal 'blijde zijn, kennis te ma ken met een onzer toekomstige buren." „Zijt gij alleen vroeg de oude vrouw opnieuw. BS ze geschieden binnen de grenzen, in de Huurcommissiewet genoemd. Wij begroeten, natuurlijk, deze toe- egging met vreugde, aldus vervolgt het 'blad, maar kunnen onze verbazing niet verbergen over de houding van minister Ort ten deze. Het spreekt toch vanzelf, dat de voorbereiding en voltooiing van zulk -een ontwerp, als waarvan nu verluidt, uiteraard den noodigen tijd moet genomen hebben en het mag dus waarschijnlijk geacht worden, dat de minister van justitie zijn onmisbare verdere medewerking tot verbetering van den woningnood weigerde, op hetzelfde oogenblik dat hij bezig was aan de voorbereiding van een ontwerp, dat die verbetering be oogde. Het woningzoekende publiek, dat angstig en reikhalzend uitziet naar een spoedige oplossing van het steeds acu ter wordende probleem weet op die manier niet, waaraan het zich te hou den heeft en maakt zich wellicht on- noodig ernstige zorgen voor de toe komst. Dat het zich zou kunnen troos ten met 's ministers opmerking „Er zullen steeds -menschen zonder onder dak blijven", is wel wat te optimistisch. Een geruststellend woord ais nu ge sproken is, had al eer van den minister verwacht mogen worden. -De vraag is nu maar, welk uitzicht het gereed liggende ontwerp voor ons opent. De minister herhaalt, dat de noodige gegevens nog ontbreken om de werking der -Huurcommissiewet te beoordeelen. Wil dat zeggen, dat, zoo dra voldoende gegevens ter kennis van het departement van justitie zijn geko men, het ontwerp onverwijld ingediend zal 'worden en de vurig gew'enschte verbetering er zal zijn vóórdat men het vermoedt Het is' intusschen bevreemdend, dat de talrijke misbruiken en ontduikingen alleen aan het departement van justitie onbekend schijnen te zijn. De Huur- commissies alleen reeds zouden inte ressant en omvangrijk materiaal aan den minister kunnen verschaffen. Het initiatief daartoe ligt natuurlijk niet op haar weg. Haar functies zijn rechtspre kend, niet controleerend. Zij vormen -een inlichtingsdienst. Maiar lag het niet op den weg van den minister van justitie om, waar de gemeentebesturen in dezen -niet optre den, die mededeelingen uit' te lokken Dit schijnt nog niet te zijn gedaan, hii beroept zich nog op de -geringheid der gegevens, -die hem dan wel hoofdzakelijk door de aan hem gerichte klachten van individueele huurders zul len zijn verschaft. Hoe dat zij, deze jongste belofte van den minister opent een beter verschiet voor talloozen, die met dakloosheid worden bedreigd.Maar de nood dringt! Militielichting 1915. Ten einde het personeel der lichting 1915 welke lichting thans aan de beurt is om met onbepaald (klein) ver- lef te worden gezonden geoefend huiswaarts te doen keeren, is door den Opperbevelhebber bepaald dat alle ge ëmployeerden van die lichting in hun speciale functie moeten worden vervan gen op dezelfde wijze als voor de voor gaande lichtingen werd bepaald. De korporaals en soldaten van die lichting zullen vóór 15 December, en de onder officieren van die lichting vóór 1 Maart moeten zijn vervangen. Van deze bepaling mag niet worden afgeweken. De bommenaanval op Antwerpen. Wij vernemen van het ministerie van „Neen maar mijne vrouw, en het kind liggen nog in den wagen te sla pen." „Wek ze dan niet", klonk het som ber, „zij zullen altijd nog vroeg genoeg in dit oord ontwaken." Zoowel hare woorden als de toon, waarop zij geuit waren, joeg den jon geman eene rilling door de leden. Was men dan zoo ongelukkig in deze streek, waarop hij al zijne hoop voor de toe komst had gebouwd Maar reeds hernam zijne gastvrouw: „Het beste zal zijn den wagen in de schaduw van het huis te plaatsen, dan kunnen zij ongestoord voortslapen. Ik zal ondertusschen het ontbijt voor u gereed maken, en zoodra gij klaar zijt, komt gij binnen, niet waar De voer lieden kunnen in de keuken komen, waar ik hun iets brengen zal." Hare gastvrijheid deed Onno goed, en nadat hij eene geschikte plaats had gevonden waar de kar geheel beschut stond en zich verzekerd had dat -moe der en kind nog gerust lagen voort te droomen, maakte hij van -de uitnoodi- ging gebruik en trad naar binnen. De oude vrouw kwam aanstonds op hem toeloopen, en geleidde hem naar een eenvoudig, doc-h net gemeubelde kamer, waar een maal voor hem gereed stond, dat hoofdzakelijk uit eigen ge bakken brood, melk, boter -en vruchten was samengesteld. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 1