z Bond L ËRING aar 1 I WOENSDAG 5 DECEMBER. :iy. m as., 55e Jaargang kjes iren, r 25. !AA Jiedingen anvragen. tibode :ISJE. leid $JE GEMEENTEBESTUUR FEUILLETON KAMEROVERZICHT. BINNENLAND „DE OUDE len-Generaal, tot debat. D. Bond P*«o. 287 1917 gemengeld Ie 100 K.G. dit ver igspr{js. »n de gun- de beslist 'inst) vanaf oord ril. (SOUBURG, hals per stuk. 'fen in alle lag VERSCH linaakt. Meisje, 18 jaar an als AdresBureau EL,Binnenhaven vraagt een net lelden 's avonds Middelburgsche ■g- end eden de 16 jaar. n na 6 uur. Ka ïn.) VLISS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTS-PR1JS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 1.55 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.65. Afzonderlijke nummers 3 cent. ADVERTENTIE-PRIJS Van 14 regels ƒ0.60 voor iedere regel meer 15 centplaatsing 312 X 1 bij' abonnement speciale prijs. Recla mes 30 cent per regel. Dienstaanbiedin gen en dienstaanvragen 7/2 cent per regel, bij contante betaling. THEE EN KOFFIE Burgemeester en Wethouders van Vlissingen maken 'bekend, dat de Mi nister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft goedgevonden te bepa len 1. Gedurende het tijdvak aanvangen de I December en eindigende op 15 December 1917 zal.door detaillisten aan verbruikers mogen worden afge leverd op bon no. 7 eener Thee- en Koffiekaart 0.05 K.G. thee op bon no. 8 eener Thee- en Koffiekaart 0.05 K.G. koffie. 2. Gedurende hef tijdvak aanvangen de op 16 December 1917 en eindigende op 31 December 1917 zal door detail listen aan verbruikers mogen worden afgeleverd op bon no. 9 eener Thee- en Koffiekaart 0.05 K.G. thee op bon no. 10 eener Thee- en Koffiekaart 0.01 K. G. koffie. Vlissingen, 5 December 1917. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. P. v. ROSSUM Jr. MAXIMUM-PRIJZEN VOOR KOFFIE. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend, dat 3 December 1917 de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, krachtens art. 8 der Distri- butiewet 1916, beeft goedgevonden vast te stellen de volgende maximum prijzen voor koffie. Koffie (tusschenhandeiprijs, d.i. prijs aan detaillisten in rekening te brengen) 1.04 per /2 K.G. los 1.07 per V2 K. G. netto verpakt koffie (kleinhan- delprijs) 1.20 per f2 K.G. Koffie- extract (tusschenhandelsprijs) bevat tende minstens 80 koffie, 0.12 per deciliter excl. flesch koffie-extract (kleinhandelsprijs) 0.18 per deciliter excl. flesch. 1. Ten aanzien van vorenbedoelde prijzen te bepalen a. daf vorenstaan de tusschenhandelprijzen zijn gesteld met inbegrip van distributie-kosten le vering franco station van bestemming spoor, boot of laatste veer en embal lage, voor zoover deze emballage niet bestaat uit (ufe-zakken b. dat koffie-extract bevattende min der dan 80 koffie niet zal mogen worden afgeleverd c. dat de flesch waarin koffie-extract wordt verkocht tegen den kostenden prijs mag worden berekend en tegen dienzelfden prijs mits onbeschadigd moet worden teruggenomen. 2. Deze beschikking is in werking getreden op 1 December. Vlissingen, 5 December 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. KLEINHANDELPRIJZEN BRAND- HOUf. Burg. en Wefh. van Vlissingen ma ken bekend dat 25 November 1917 de Een beeld der werkelijkheid. 37) (HadruK verboden.) X. Reeds gedurende den overtocht be gon het Marcelle te berouwen al te spoedig gehoor te hebben gegeven aan het nieuwe denkbeeld van haar echtge noot. Ofschoon de dood haars vaders eene schrikwekkende herinnering over haar aan de zee verbond, rezen daar naast ook heel wat aangename beel den op. Zij kon nog dikwijls droomen van de heerlijke avonden op dek, bet vroolijke gezelschap dp 'het schip ontmoet, de weelde waarvan men op zulk een drij vend paleis omringd was, en zij had zich voorgesteld dit alles weer te vin den, als een kleine vergoeding voor de ballingschap welke voortaan haar deel zou zijn maar de booten die het dichtst bij de Malvina-gronden aan landden, 'behoorden aan eene andere maatschappij toe, en dienden gewoon lijk slechts tot het overbrengen van landverhuizers en onbemiddelde lieden. Het onderscheid deed zich onmiddellijk gevoelen alles was er op eenvoudigen voet ingericht en hare medepassagiers Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, krachtens art. 8 der Distribu- tiewet 1916, heeft goedgevonden vast te stellen I. de volgende maximunr-kleinhan- delprijzen voor brandhout Meterhout dennenhout 2.70, berkenhout 4.70, ieoenhout 5, eikenhout 5.70, beuken hout ƒ6.20; halve meterhout: resp. 3.20, 5.20, 5.20, 6 en 6.50 blok jes van 15 cM. gekloofd resp. ƒ4.20, ƒ5.70, ƒ6, ƒ6.70 en ƒ7.20 II. te bepalen, dat alle vorenstaande prijzen zijn te verstaan franco in huis per 100 K.G. Vlissingen, 5 December 1917. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, j. P. v. ROSSUM Jr. BRANDGEVAAR. Burg. en Weth. van Vlissingen ves tigen de aandacht van de ingezetenen op den inhoud van artikel 379 der Alge- meene Verordening van Politie, luiden de .De huurders of gebruikers der per- ceelen moeten voor 'het schoonhouden der in die perceelen aanwezige stook plaatsen en rookgeleidingen zorg dra gen, en zijn verplicht, die minstens één maal 's jaars te doen vegen. Op aanvraag door, of namens Burg. en Weth., moet binnen 3 X 24 uren na die aanvrage door de genoemde per sonen het bewijs worden geleverd, dat aan die verplichting tot vegen is vol daan. Wanneer'in eene rookgeleiding brand heeft plaats gehad, is de gebruiker ver plicht, dezelve binnen 24 uren nadat de brand heeft plaats gehad, te doen ve gen, en mag van die rookgeleiding geen gebruik gemaakt worden, voor dat vanwege Burg. en Weth. is nage gaan of de gebruiker aan die verplich ting heeft voldaan." Door de brandspuitmeesters zal op de naleving van genoemde bepalingen controle worden uitgeoefend. Vlissingen, 5 December 1917. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. P. v. ROSSUM Jr. Vergadering van Dinsdag. De interpellatie-de Jong in zake de moeilijkheden gerezen bij de kaas-ex port, is voorloopig van de baan. De minister van binnenlandsche zaken heeft eenige mededeelingen gedaan, waaruit blijkt, dat de vrede nog niet is gefeekend tusschen de ministers Pos- thuma en Treub. Het verschil toch be treft niet alleen de kaas, maar ook de suiker en de gedoogde groenten. Ten aanzien van de kaas is het geschil bij gelegd de 6000 ton waarvoor consent is gegeven, zijn uitgevoerd. Ten aan zien van de beide andere artikelen is het geschil nog hangende. Wanneer nu hangende dat geschil een interpellatie wordt gehouden, wordt natuurlijk het beoogde doel niet toereikt. Het geschil zal zooals te begrijpen is, spoedig moe ten worden opgelost en daarom ried de minister de Kamer aan de interpel latie een dag of acht uit te stellen. Daarop ging de Kamer wijselijk in. Voorloopig is ze nu bepaald op Woensdag 12 December. Daarna kabbelde het gemoedelijke gepraat over de Staatsbegrooting weer waren bijna zonder uitzondering per sonen, wien het lot zoo weinig toege lachen had, dat zij de Nieuwe Wereld als hunne .laatste uitkomst beschouw den. Zij waren dus allen bekommerd, enkelen' zelfs gehee! moedeloos ge stemd. Niemand die er aan dacht zich door een geïmproviseerd concert of door eene kleine comedie-voorstelling fe verstrooien. Men sprak zelfs niet van nadansen,'des avonds als het 'boven fe koel was geworden. Zij zelve wierp daar wel een woordje van op, maar men antwoordde ontwijkend, en zag haar verbaasd aan, alsof men niet 'be greep dat Zij den ernst van het oogen- foiik niet gevoelde. Half ziek van verveling zocht zij naar een ander .middel van afleiding en be merkt hebbende dat een der heeren, een jonge Belg, 'haar meer dan eens met de oogen gevolgd had, als zij met de kleine Elsa op en neer wandelde, richtte zij het aldus in, dat zij op een namiddag dat het weder bijzonder drukkend was, een leuningstoel aan zij ne zijde bemachtigde en van eene vriendelijkheid die hij voor het kind had, gebruik maakte om te vragen „Gelooft gij dat wij onweer zullen krijgen De jonge reiziger blikte haar een weinig verrast aan en antwoordde „O zeker, en dat nog wel vóór den avond. Het zal ons ten minste wat koel te geven". „Ik wilde liever dat het zóo ondra gelijk warm bleef, dan een dergelijk verderDe uitvoerige rede van den heer Dressel'huijs heeft tal van andere redevoeringen uitgelokt, die in één op zicht volkomen gelijk waren, n.l. dat zij herhalingen waren van de redevoerin gen in eerste instantie. Een groot po litiek steekspel is het niet veel eer een spelletje van speldeprikken over-en- weer. De heeren Lohman, Nolens en Troelstra vielen den heer Dresselhuijs aan en verweten de vrij-liberalen hun voortdurend zwenken op belangrijke punten, o.a. ten aanzien van de vrij willige verzekering. 'Dé heer Troelstra noemde de discus sie... kat-vechterij. Hetgeen zeer juist mag 'heeten. Minister Treub en de arbeiders belangen. Men schrijft aan „Het Volk" Door de pers gaan allerlei mededee lingen omtrent het geschil tusschen beide ministers, die, naar ik meen niet genoeg de oorzaak er van belichten. Wat toch is het gevalHoofdzake lijk door het initiatief en het doorzetten van mr. Treub is de Export-Centrale tot stand gekomen. Doel: le. als er goederen voor uitvoer beschikbaar zijn, dan deze goederen niet zoo maar uit voeren, maar ze zoo mogelijk alleen af staan tegen invoer van goederen, waar aan wij voor onze industrie enz. gebrek hebben 2e de buitengewone winst door den uitvoer te maken niet hoofdzakelijk ten goede te doen komen aan particu lieren maar aan de Export-Cer.trale, die deze winst aan het rijk afdraagt. De voordeeien hieraan verbonden kunnen nu niet uitvoerig uiteengezet worden. Enkele ervan zal ieder lezer wel direct zelf kunnen noemen. Men zegt nu, dat kort voor de Ex- port-Centraie tot stand is gekomen, nog contracten met Duitschlandjzijn afge sloten voor zeer langen termijn, waarbij geen tegeji-invoer van Duitsche zijde is verlangd en waardoor ook voor den duur van het contract geen winst aan de Export-Centrale komt. Men noemt in dil verband het kaas-contract, waar door o.a. aan de Export-Centrale een geschatte winst van 25 millioen gulden zou ontgaan. Zoo zouden ook eenige duizenden paarden over de grens zijn gegaan zonder tegen-praestatie ten op zichte van den invoer ais de heer Treub niet ingegrepen had. Men zij dus in dit geschil tusschen de beide ministers in onze kringen niet te spoedig met zijn oordeel klaar, want het kon best zijn, dat de aibeiders- belangen hier beter door Treub wor den behartigd dan door Posthuma. Nog een witboek. De minister van buitenlandsche zaken heeft een Witboek, bevattende de diplo matieke bescheiden betreffende de toe lating van bewapende handelsvaartuigen der oorlogvoerenden en onzijdigen bin nen het Nederlandsch rechtsgebied, dat bij zijn departement in bewerking was, aan de Staten-Generaal aangeboden. De vetdistributie. De Vereeniging van Vethandeiaren heeft, naar aanleiding van een mede- deeling van het rijksdistributiekantoor, dat de N. O. T. niet toestaat dat meer bak- en braadvet gedistribueerd wordt dan thans geschiedt, door ..de Neder landsche margarinefabrikanten en de Nederlandsche vetsmeltersvereeniging, natuurtooneel toij te wonen," luidde het op verschrikten toon. „Zijl gij er 'bang voor „Hoe zou ik dat niet zijn Stel u voor. Onze boot, slechts een noten dop op den Oceaan, geheel alleen tot mikpunt dienende aan de 'bliksemstra len „Vooreerst trekt het water meestal het wolkenvuur aan en hoort men zei den van een schip dat getroffen werd, en dan, zelfs al overkwam ons een der gelijke rampeen weinig vroeger of een weinig later zal de dood ons toch tot zijne prooi maken. Is het uit stel van zijn onherroepelijk vonnis wel zulk een geluk, dat men voor eenig ge vaar béhoeft te vreezen Maar ik heb ongelijk aldus tot u te spreken, die man en kind bezit en dus nog aan het leven moet hechten." „En doet gijzeif dat dan niet meer vroeg zij, hem aandachtig aanziende. „Neen, want ik toe'b niets meer van het bestaan te verwachten", gaf hij ten antwoord, terwij! zijne oogen strak op den eindeloozen horizon voor hen uit gevestigd bleven. Er hèerschte een oogenblik stilte tus schen hen de jonge vrouw gevoelde dat zij hem aanstonds naar de beteeke- nis zijner woorden kon vragen, hij zelf scheen geheel en al in gedachten ver diept maar dank zij eene hevige wiis- inspanning, schudde hij zich uit zijne overpeinzingen wakker en 'hernam „Ik zegen het toeval dat ons samen kennis deed maken. Gij hebt, van het aan den minister van landbouw mede gedeeld,dat de Nederlandsche vetsmel tersvereeniging minder dan de helft van de Nederlandsche vetsmelters om vat en dat de vereeniging van vethan deiaren niet gevraagd heeft meer vet in consumptie te mogen nemen, maar wenscht, dat haar de verwerking van een gedeelte van het 'bak- en braadvet en van het ruw vet wordt opgedragen. De vereeniging van vethandeiaren ver zoekt haar in beslag genomen voor raad zelf voor de regeering te mogen verwerken of in consumptie te brengen en protesteert er tegen, dat door de leden van de Nederlandsche vetsmel- ters-vereeniging ten eigen behoeve de ze voorraden worden getaxeerd. Een schrijven van gelijke strekking is gezonden aan het rijksdistributiekan toor. Bijdrage Kon. Nat. Steuncomité. Deels met volle instemming van den minister van landbouw, enz., deels op zijn bepaalden wensch, heeft 'hef Kon. Nationaal Steuncomité in den laatsten tijd zijn werkkring aldus uitgebreid, dat nog zeer belangrijke uitgaven te wachten zijn, waardoor het te voorzien is, dat op den dienst van 1917 nog een bedrag van 3.500.000 boven het ge- viteerde 'bedrag van 4.250.000 noodig zal zijn, en er voor het volgend jaar nog een belangrijke som bij afzonder lijk wetsontwerp zal moeten worden aangevraagd. Een wetsontwerp is daarom inge diend tot toekenning van genoemd be drag van 3.500.000 waardoor de be trekkelijke post voor 1917 wordt ge bracht op 5.500.000. Het bedrag thans door particulieren geschonken is gestegen tot 4.900.000. Zeer krachtig worden op tal van plaatsen tal van centrale keukens ge steund, zoowel door belangrijke bijdra gen in de oprichtingskosten als in de niet te vermijden nadeeiige saldi der exploitatie-uitgaven. Nog dagelijks ko men bij het comité aanvragen in van gemeenten, die den wensch te kennen geven tot de oprichting van zulk een keuken over te gaan. Een tweede onderwerp dat het comi té binnen zijn 'werkkring heeft getrok ken, is het steunen van den bouw van woningen voor den kleinen midden stand. Het comité verleent een subsidie van 25 in de bouwkosten, onder de uitdrukkelijke voorwaarde, dat de huur in de eerste tien jaren niet ver hoogd wordt iboven het 'bedrag, in overleg met die instelling vastgesteld. Bij deze huurbepaling wordt de reke ning zoo zuinig mogelijk opgemaakt, zoodat er van eenige winst der bouw ondernemers in de eerste 10 jaren geen sprake kan zijn. Tot heden werden on derhandelingen gevoerd of zijn subsi dies verleend tot een gezamenlijk be drag van plm. 900.000. In het bijzonder zullen deze subsidies ten goede komen aan woningbouwver- eenigingen,opgericht voor ambtenaren. Terwijl de minister, zooals hij in de Kamerzitting van 27 Juni 1917 mede deelde, de hulp van het Steuncomité ook heeft ingeroepen voor de verstrek king van sajet, schoeisel en klompen, is ook de voorziening in de behoefte aan kleeding in overweging. Het comité zai de voor deze voor ziening in 1917 noodige bedragen uit het thans aangevraagde subsidie be strijden. De Blommersdijk en de Rijndijk. Van bevoegde Duitsche zijde wordt aan de „N. R. Ct." gemeld, dat de Duit- oogenblik af waarop ik mij aan boord bevond, herinneringen in mij doen her leven, die vol zoetheid en pijn tevens voor mij zijn." „Ja, ik /meende reeds dat. gij iemand in mij dacht te herkennen." „Herkennen is het woord niet," sprak dg jonge man, terwijl hij den blik op haar liet rusten met een uitdrukking van grooten weemoed „Ik wist daar toe te goed dat zij niet meer tot de levenden behoorde maar gij bezit ha re stem. Als ik u hoor spreken is het alsof ik eene welbekende, geliefkoosde melodie opving. Gij ziet reeds dat ik haar bemind tieb." „V/as zij uwe bruid „Neen mijne familie wilde niet van een huwelijk tusschen ons hooren spre ken. De oude geschiedenis van verschil in standen zij was de dochter van een zeer geacht geneesheer en mijn vader, graaf van Oudekerk, begreep niet dat men aan eene dergelijke verbintenis kon denken. Waren wij slechts arm geweest, dan zou men lichter over de zaak zijn heen gestapt, nu waren al mijne smeekbe den tevergeefs. Men dwong mij eene reis 0111 de wereld te maken en toen ik wederkeerde was zij getrouwd. Een jaar later stierf zij. Ziedaar het gansche verhaal, gij zult het waarschijnlijk zeer onbeduidend vinden, maar voor mij be- teekent het alles, want ik slaagde er niet in, haar te vergeten. Zij was dan ook zoo diep ongelukkig geweest. De weigering mijner ouders had zoowel sche regeering aan de reederijen heeft- betaald voor het stoomschip Blommers dijk voor de waarde van het schip alleen 2.700.000 gulden en voorts voor vracht- verlies en overige vorderingen ten naaste bij 300 000 gulden, en voor het stoom schip Rijndijk als vergoeding der repa ratiekosten, zoowel als voor vracht- en tijdverlies tezamen ten naaste bij 750.000 gulden, behoudens schadevergoeding voor de lading. Herziening tractementen land- en zeemacht. Naar wordt gemeld zal de gister aan gekondigde Staatscommissie nopens een eventueel noodige herziening van de traktementen van officieren en personeel beneden dien rang van land- en zee macht onder voorzitterschap van den heer A. W. F. Idenburg, oud-Gouver- neur-generaal van Ned.-lndië, worden ingesteld. Keuringsraad. Bij Kon. besluit zijn voor de lichting 1918 eervol ontslagen, overeenkomstig zijn wensch, de gep. luit.-kolonel E. A, L'mland, als plaatsverv. voorz. van den keuringsraad in het 2e district van Noord-Brabantde luit.-kolonel, militie commissaris in dat district W. N. Rol- danus, in verband met zijn benoeming, als plaatsverv. voorz. van den eersten keuringsraad in Zeeland is benoemd tot plaatsverv. voorz. van den keuringsraad in het 2e district van Noord-Brabant de luit.-kolonel militie commissaris W. N. Roldanus voornoemd; tot plaatsverv. voorz. van den eersten keuringsraad in Zeeland de gep. luit.- kolonel O. Wessels. Gelijkstelling gevraagd. Het bestuur van de Nat. Ver. voor Vrouwenarbeid heeft een adres tot de Tweede Kamer gericht, waarin het er zijn leedwezen over uitspreekt, dat in het door den minister van binnenland- sphe zaken aangeboden wetsontwerp tot verhooging van onderwijzerssala rissen, in hoeverre als daarin aan de vrouwelijke schoolhoofden en de on derwijzers de Rijksbijslag om hare be zoldiging tot 200 'boven het wettelijk minimum op te voeren, slechts wordt toegedacht tot een bedrag,waarop aan spraak zou ontstaan wegens een diensttijd van 5 tot 10 jaren, terwijl voor de mannelijke onderwijskrachten, die geen bindende belofte hebben af gelegd niet in het huwelijk te zullen treden, een zoodanige beperking niet wordt gesteld. Verder acht het bestuur het onbillijk dat den onderwijzers met 1015, met 20 resp. meef dan 20 dienstjaren, door dien rijksbijslag een minimum-wedde van 'f 875, 950 en 1025 wordt verze kerd, terwijl voor de onderwijzeressen met gelijke dienstjaren het verzekerde minimum slechts 800 en 825 is. Eveneens betreurt het bestuur het, dat het wettelijk minimum voor manne lijke schoolhoofden naar gelang de ge meente, waarin de school is gelegen, kan gesteld worden op 1400, terwijl voor de vrouwglijke schoolhoofden het minimum de 1300 nooit kan te boven gaan. Het bestuur dringt er bij de Kamer op aan, het wetsontwerp aan te ne men, indien er zoodanige wijziging in is aangebracht, dat de rijksbijslag voor alle onderwijzers en onderwijzeressen op denzelfden voet worde geregeld. Stopzetting van het auto-verkeer. Wegens den benzinenood heeft de haar als de haren diep gekrenkt. Dok ter Daurino deed al wat hij vermocht om haar reeds spoedig daarop een even schitterend huwelijk te doen slui ten ais de echtvereeniging met een Oudekerke zou zijn geweest, en had geen moeite een schoonzoon te vinden in baron Jules de Rodrigue, een jongen cavallerie-officier, die tot over de ooren in schulden stak. Rodjigue bekommer de zich in het minst niet om zijn bruid, voor hem was haar geld eene uitkomst, meer niet. Waartoe zal ik u de geschie denis mededeelen van al wat zij onder hare oogen dulden moest Zij werd al bleeker en tengerder en kwijnde weg als sneeuw voor de zon. Zelfs de ge boorte van haar zoontje was niet in staat haar gekrenkten levensmoed te doen terugkeeren ik sprak haar dik wijls in die dagen en smeekte haar, bij al wat haar lief was, zich te laten red den, door gehoor te geven aan den raad 'haars vaders en den winter in het Zuiden te gaan doorbrengen maar zij antwoordde enkel: „Waartoe? Ik hoest niet eens, en ik sterf zooveel lie ver hier." Er was niets aan te doen bij oogenblikken drukte zij mij kramp achtig de hand en zeide „Voor u zal mijn dood het ergste wezen maar gij zult u herinneren, dat hij voor mij de bevrijding was." „Maar uw kind riep ik vertwijfe lend uit want nooit 'had ik zoo harts tochtelijk bemind, als nu ik haar weg zag kwijnen. (Wordt vervolgd.) - I

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 1