VERWOESTE LEVE1S. WOENSDAG 2® NOVEMBER. sas r^o« 281 - ««O «J***asr^«r*gt -tW7 a-s BINNENLAND FEUILLETON Stads- en Provincienieuws VLISSINGSCHE COURANT AB0NNEMENTS-PR1JS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren: I !55 per-drie maanden: Franco door het geheele rijk 1.65. Afzonderlijke nummers 3 cent. ADVERTENTIE-PRIJS Van 14 regels ƒ0.60 voor iedere regel meer 15 cent plaatsing 3|2 X bij abonnement speciale prijs. Recla mes 30 cent per regel. Dienstaanbiedin gen en dienstaanvragen 7>/2 cent per regel, bij contante betaling. Tweede Kamer. Voortgegaan werd gisteren met de behandeling der Staatsbegrooting 1918, hoofdstuk I, De heer Marchant (V.D.) zette zijn Vrijdag jl. afgebroken rede voort. Spre ker betoogde, dat wat de heer van Raalte, de leider der Liberale Unie, wii, nl. 'het aantrekken, niet afstooten van andersdenkenden, praktisch neerkomt op 'het door de Liberale Unie aantrek ken van de ■tegenstanders der democra tie en dus het afstooten der voorstan ders. iDe beslissing over het vrouwenkies recht zal tevens zijn de beslissing over het algemeen vrouwenkiesrecht. Na de invoering der evenredige ver tegenwoordiging verwacht spreker splitsing in 'de katholieke Staatspartij, doch 'hij gelooft niet, dat één partij de absolute meerderheid zal behalen. Om -nu toch een parlementair kabi net te vormen, ,z,al men een tijdelijke combinatie uit de minderheden moeten vormen. Men krijgt aldus een zakelijke samenwerking, men vermijdt de anti these en men laat iedere partij vrij in haar beginselen. In het werkprogram kan aldus voldoende homogeniteit be staan. Op de vraag hoe spreker zich sa menwerking denkt met de sociaal-de mocraten, antwoordde spreker, dat hij geen samensmelting, geen verbond be oogt, "doch slechts een samengaan van paralellen van beginselen, waarbij iede re partij die zaken, die speciaal op haar beginselen zijn gebaseerd, kan laten rusten. In zoover gaat spreker dus ten deele accoord met hetgeen de heer No lens wilde. Spreker wil overigens aan trekking van alle democratisch-den- kenden. De heer Drio-n (V.L.) besprak den internationalen toestand, op grond waarvan hij de opvatting dat leger-uit- breiding niet noodig zou zijn, bestrijdt. Aan 'Servië en België heeft men ge zien wat het zeggen wil, militair on voldoende voorbereid te zijn. De "heer van Berensteyn (V.D.) be pleitte vereenvoudiging in het aanhalen van wetten. Er zit geen systeem in. Een tijd lang heeft men het Engelsche systeem gevolgd en aan het eind der wet een artikel opgenomen „Deze wet kan worden aangehaald ais... enz." Zoo heeft men de Stoomwet, de Veilig heidswet e.d. verkregen. Later heeft men het jaar van geboorte der wet daaraan toegevoegd, doch eenheid is er niet en die zou spreker gaarne wen- scben, hetgeen het opzoeken van wet ten zal vergemakkelijken. De heer van Hamel (U.L.) besprak de economische politiek, tot bestudee ring waarvan de minister een commis sie wil benoemen. Spreker oordeelt het noodig reeds thans een krachtige hou ding, een doelbewuste lijn te bepalen, in verband waarmee spreker de wen- schelijkheid van scheiding van het de partement van landbouw, nijverheid en handel uitsprak in dien zin, dat econo- Een beeld der werkelijkheid. 32) (siiini» Temmen.) „Ik ben nog geen zes maanden gele-' den uit Amerika wedergekeerd," zeide Verhaven, met onverstoorbare kalmte. Waf hij op die wijze aan al zijne be zoekers verklaarde was de volle waar heid en stelde hen onmiddellijk gerust, ofschoon hij nief van plan was ooit in zijn leven een voet bp de Malvinia- gronden te zetten. „En het klimaat „Is er heerlijk en zoo -gezond dat men zich niet herinnert ooit van de eene of andere besmettelijke ziekte aldaar te hebben gehoord." ,;H'oe hebt gij er de natuur gevon den „Prachtig Een waar Paradijs." „En gij zegt dat men voor zesduizend gulden al een aardig goed zou bezit ten „Ik spreek niet van den omvang, die opgaaf heb ik in de gedrukte circulaire, naar ik meen, zou een dergelijk terrein reeds ontgonnen zijn en dus onmiddel lijk vruchten kunnen afwerpen mie en distributie niet langer orider één hoofd bijeengebracht zijn. Democratie en productie hebben elkaar gevonden. De oorlog heeft reeds te lang geduurd, dan -dat men den oorlog in -het binnen land nog zou willen voortzetten. De heer van Idsinga (chr.-hist.) zou niet het woord hebben willen voeren indien niet de heeren van Raalte en Marchant verschillende punten hadden aangeroerd waartegen spreker meent te moeten opkomen. Zij hebben het ge had over het extra-parlementaire van dit kabinet. Wat bedoelt men met dat „extra", heeft spr. zich afgevraagd. Be- teekent hier extra-parlementair, dat het kabinet buiten het parlement staat of beteekent het „boVenmate" parlemen tair, zooals men in het dageiijksch le ven spreekt van extra-duur, extra ver kwistend De rede van den afgevaardigde van Tiel vergeleek spreker met de sierlijke wendingen en bochten van een tus- schen twee kdmpen, dat der vrijheid en dat van het staatssocialisme, in de lucht zwevenden aviateur, doch spre ker zette het aan een Kamerlid om het iandingsdoel van dien aviateur fe be palen. Spreker oefende verder critiek uit op een door prof. van Hamel in de Kamer gehouden redevoering, waar in deze afgevaardigde als zijn meening uitsprak, dat er een radicale wijziging van onzen diplomatieken en consulai- ren dienst zou moeten komen. Ten slotte besprak spreker de niet- wederlndiening van het wetsontwerp inzake de ouderdomsrente. Spreker ver- eenigt zich volkomen met het stand punt, dat de Tweede Kamer heeft aan vaard. De minister van binnenlandsche zaken de heer Cort van -der Linden, verkreeg daarop het woord. Spreker zal achter eenvolgens de opmerkingen inzake de binnenlandsche politiek beantwoorden, daarna de geopende perspectieven be spreken en tenslotte de buitenlandsche politiek doch hij verzocht, in verband met het gevorderde uur, daartoe mor gen zijn rede te mogen voortzetten. De voorzitter verdaagde daarop te 4.30 de bijeenkomst tot Woensdagmid dag half een. Rijst. De minister van landbouw heeft van de lijst van goederen, aangewezen krachtens artikel I der Distributiewet 1916, afgevoerd het artikel rijst. In een circulaire aan de gemeentebe sturen wijst de minister er in verband met deze beschikking ter toelichting o-p, dat de 'hier te lande nog aanwezige voorraden niet van dien aard zijn, dat met distributie van het artikel op de gewone wijze kan worden voortge gaan. Een regeling is in voorbereiding om de nog aanwezige voorraden te doen strekken voor zieken en zwakken, wel ke blijkens doktersattest dit voedings middel noodig hebben. Daarenboven zullen -de verder nog beschikbare hoe veelheden kunnen worden gebezigd om in perioden van groote schaarschte aan andere voedingsmiddelen, als bv. aan aardappelen, tijdelijk ter vervanging daarvan te dienen. De handelsovereenkomst met Duitschland. Naar aanleiding van het bericht van het „Vaderland", dat bezwaren, die over de uitvoering van de in het begin van October tusschen onze regeering en de Duitsche regeering gesloten overeenkomst, aan de zijde van ons land gerezen waren, hadden geleid tot nieuwe onderhandelingen en een aan- „Zóóveel vruchten, mijnheer, dat er slechts handen te kort zouden komen om ze te plukken," verzekerde Adriaan Verhaven met vuur „En eenmaal ge plukt, dan weet gij dat al die abrikozen en pruimen en perziken ingemaakt wor den ter verzending naar Europa of New-York." „Zeer goed en wei men kan na tuurlijk boeken vinden waarin eene dergelijke bewerking aangegeven wordt maar het blijft de vraag of men in die eenzaamheid wel beschikt over de noodige middelen van vervoer om de voortbrengselen van zijn land naar de groote steden te verzenden De jonge geldwolf wist niets hiervan af, maar hij haastte zich te antwoor den „Daardoor juist zijn de Maivinia- gronden zoo gunstig gelegen. Zij wor den doorkruist door de groote Ameri- kaansche pestlijn, en om het verkeer van de eene streek naar de andere te vergemakkelijken zijn de postiljons ge dwongen zich te belasten met alle kis ten en pakken welke men hen mee wil geven om verder te brengen. Van daar dat zij somtijds een gansche karavaan met zich voeren want telkens als hun plaats ontbreekt, behooren zij hun een met paarden bespannen wagen af te staan, dien zij op hun terugweg weer mee brengen en bestuurd wordt door een cow-boy." vulling van de overeenkomst, schrijft „Het Volk" Inderdaad hebben zich bij de uitvoe ring van het handelsverdrag moeilijk heden voorgedaan, die maken, dat er thans geer, export naar Duitschland plaats vindt van ettelijke soorten arti kelen, waarvan de levering onzerzijds als bepaling in het contract was opge nomen. Deze moeilijkheden echter zijn geens zins opgelost en het ziet er op dit oogenbiik ook niet naar uit, dat ze zeer spoedig tot een oplossing zuilen wor den gebracht. De bezwaren betreffen uitsluitend door ons uit te voeren artikelen, niet het onzerzijds te verleenen krediet en ook niet den kolenaanvoer uit Duitsch land. Deze laatste is zelfs uitgebreid. Duitschland heeft zijn hoeveelheid steenkolen, die het maandelijks aan ons levert, van 1 December af met eenige tienduizenden tonnen verhoogd cn nog een extra levering voor eenmaal toege zegd. Dit feit staat echter niet, zooals 't „Vaderland" meldt, in Verband met het welslagen van nieuwe onderhande lingen en een aanvulling van de over eenkomst. Immers de onderhandelingen over de uitvoering van het verdrag zijn nog niet geslaagd schijnen ook niet in een snel tempo te worden gevoerd en de overeenkomst is niet aange vuld. De beslissing omtrent vergroo ting varf den kolenaanvoer is in Duitschland genomen, onafhankelijk van de gerezen moeilijkheden bij de overige uitvoering van het contract. Waar nu de moeilijkheden precies schuilen, is bezwaarlijk te zeggen, maar het schijnt ons van veet belang, dat men zich beijvert, alle bezwaren, die aan een volledige uitvoering van het handelsverdrag kleven, zoo spoedig mogelijk uit den weg te ruimen. Daar door wordt het gevaar verhinderd, dat Duitschland te eeniger tijd opnieuw zijn kolenaanvoer stop zet. Onverwarmde treinen. Het dagelijksch bestuur der Handels- reizigersvereeniging „Eendracht" heeft een adres gericht aan de Tweede Ka mer, waarin wordt aangedrongen op verwarming der treinen gedurende de wintermaanden. Betoogd wordt, dat beroepsreizigers dagrtijks en meerma len over lange trajecten van de treinen moeten 'gebruik maken en het voor hen, die uit hoofde hunner werkzaamheden reeds veel bagage moeten medevoeren, zeer moeilijk is, verwarmingsvoorwer- pen mede te nemen. Het bestuur meent, dat, waar nu een geregelde aanvoer van steenkolen vrij wel verzekerd is, het voornaamste mo tief om de verwarming achterwege te laten, vrijwel is vervallen. PROVINCIALE STATEN. Thans zijn weder enkeie voorsteden van Ged. Staten, welke in de najaars zitting van de Provinciale Staten aan de orde komen, in druk verschenen en wel ten eerste dat tot wijziging der verordening tot regeling van de jaar wedden van de ambtenaren en bedien den ter Provinciale Griffie. In de vergadering van 13 Juli jl. werd door de heeren Gerlach van St. Joosland en de Veer aangedrongen op verhooging der jaarwedden van de ambtenaren en bedienden ter provin ciale griffie en op een strengere toe passing van de op dit punt bestaande verordening. De heer Fruijtier deed toen de toezegging, dat deze zaak een onderwerp van ernstige overweging bij Ged. Staten zou uitmaken. Als resul taat daarvan stellen deze nu een ver hooging der jaarwedden voor. Met na- Onno dankte hem en verwijderde zich, na de beide heeren gegroet te hebben. „Adriaan", sprak de heer Verhaven, op sidderenden toon „van waar hebt gij al de bijzonderheden, die gij met zoovee! overtuiging meedeelt De jonge man wierp zich lachend in zijn armstoel achterover en antwoord de „Mijn hemel, vader, men moet de zaak toch wel aanprijzen, of er komen geen koopers." .Dus zijt gij niet zeker van wat gij zoo zegt?" Ik "weet er evenmin iets van ais gij maar stel u voor welk een eliendigen indruk hef zou maken, als ik op ai zul ke vragen antwoordde met een „ik ben er niet geweest en ik weet het niet." „Maar ongelukkige ais zij daar ginds komen en alles zoo geheel anders vinden als het hun werd afgebeeld, wat moeten zij dan wel van u denken „Zij zullen toegeven dat ik een slim nian van zaken ben." De grijsaard had het gelaat in de handen verborgen. Na zooveel onbe schaamdheid vond hij niets meer te zeggen maar hij verwensc'hte den dag waarop hij zich tot die duistere spe culatie had laten overhalen hij vloekte zijn eigene zwakheid van karakter, die hem verbood zijn zoon te logenstraffen, wanneer hij in zijn bijzijn onwaarheid me voor de hoogere rangen achten Ged. Staten eenige verhooging noodza kelijk op het voetspoor van de wijzi ging, weike in 1916 voor een hoofd commies, die den rang van referendaris heeft, is vastgesteld. De hoofd-commie- zen hebben een grootere verantwoorde lijkheid dan de andere ambtenaren, om dat zij met de leiding en 'behoorlijke af wikkeling van de zaken hunner afde.e- ling belast zijn. Daarom wordt voor gesteld hunne jaarwedde, welke tot dusver ƒ2600 tot ƒ3000 bedraagt, te brengen op ƒ2900 tot ƒ3400. Voor de commiezen wordt een verhooging van 200 en voor de overige ambtenaren een van 100 voorgesteld. Voor de be dienden achten Ged. Staten ma het be sluit ten deze van 1916, waarbij aan de boden zonder genot van vrije wo ning, vuur en licht, een verhooging is toegekend en aan alle boden vrije bo- venkleeding is toegestaan, een verhoo ging niet noodig.Teneinde tegemoet te komen aan de door den heer de Veer geopperde bezwaren stellen Ged. Sta ten voor ook voor de hoofd-commiezen en commiezen het stelsel van periodie ke verhoogingen toepasselijk te verkla ren en de bepaling op te nemen, dat buitengewone bevorderingen of ver hoogingen van jaarwedden voortaan niet zuilen mogen worden toegekend zonder de uitdrukkelijke voorkennis en goedkeuring van de Prov. Staten. De bezoldiging wordt nu voor den referendaris ƒ3500ƒ4000; hoofd commiezen 29003400 commiezen 23002700 adjunct-commiezen le klasse ƒ1800ƒ2100; 2e klasse ƒ12001700 eerste klerken ƒ900 1100; tweede klerken 600800 boden met vrije woning, vuur en licht f 600850 en boden zonder emolu menten 6001000. Ged. Staten stellen ten slotte voor de nieuwe verordening op 1 januari 1918 in werking te doen treden. De uitbreiding van 'het getal booten van den provincialen stoombootdienst heeft de behoefte doen ontstaan aan een ambtenaar aan wien door den di recteur van den dienst op de Wester- Schelde een deel van het dagelijksch toezicht kan worden opgedragen. Deze ambtenaar willen Ged. Staten walkapi tein noemen en hij zal een salaris moe ten hebben, iets hooger dan dat der gewone kapiteins bij den dienst der Wester-Schelde, namelijk 1500 1700. Het drukke goederenvervoer maakt de aanstelling van een derden bestel ler te Terneuzen en Breskens noodza kelijk en Ged. Staten stellen 'dan ook voor de regeling zoo te wijzigen, dat het aantal bestellers op ieder station aan Ged. Staten wordt overgelaten. Verder stellen Ged. Staten voor den werkman, die thans tijdelijk belast is met het dagelijksch onderhoud van de trambaan VlakeHansweert, vast aan te stellen en de vaste werkman, die als draaier op de werkplaats te Vlissingen werkzaam is, en die ook een volslagen gieter en vormer is, een loonsverhoo- ging van 100 toe te kennen. Naar aanleiding van adressen van de besturen der gestichten Coudewater te Rosmalen en Vrederust te Bergen op Zoom, om den duurtetoeslag voor de verpleging van armlastige krankzinni gen te verhoogen respectievelijk tot ƒ75 met 1 Januari en tot ƒ80 met 1 April, stellen Ged. Staten voor te be palen dat de duurtetoeslag, thans ƒ40, met 1 April voor beide gestichten 60 per jaar en per patiënt zal worden. Voor hef Sint-Joris-Gasfhuis te Delft zullen Ged. Staten een nader voorste! op onwaarheid stapelde, en hij dacht vol wanhoop aan al het nog steeds toe- stroomende geld, dat hem en den zijnen ongeluk aan moest brengen. Inmiddels doolde Holdius langzaam en doelloos door de straten. Hij'dacht er niet aan huiswaarts te keeren waar toe zou 'hij het gedaan hebben Er móesten nog twee uur verloopen voor dat het etenstijd was, en zoo hij zelf nog heel de oude liefde voor Marceile koesterde, hij geloofde niet meer .dat zij hem beminde. Had zij zich ooit aan hem gehecht of we! slechts zijne bruid willen worden omdat hij tot haar kwam op het oogenbiik der schipbreuk harer vooruitzichten? Hij durfde die vraag niet beantwoorden hij vreesde ook haar onrecht aan te doen maar 'hij ge voelde dat hij als niets telde in haar gemoedsleven daf zelfs hun kind haar slechts bij oogenbtikken dierbaar was en dat zij zij.n vaderland verfoeide. Met een krampachtige beweging wischte Onno zich het koude zweet'van 'het voorhoofd. Hij herinnerde zich alles wal hij aan het eind dier maand weder te betalen zou hebben. Marcelle's broe ders waren over geweest en zij had van allerlei feestjes ter hunner eere gege ven het huishoudgeld was aan uit stapjes opgegaan en zij zelve had een nieuw toilet genomen, „opdat de jon gens toch niet om haar zouden la chen... tot verhooging van hef verpleeggeid doen, waardoor een duurtetoeslag overbodig wordt geacht. ••f: In hun voorstel om niet te voldoen aan 'het verzoek van J. en K. Smits, scheepswerven te Kinderdijk om ge deeltelijke vergoeding van schade door de tijdsomstandigheden,geleden bij den bouw van twee stoomschepen voor de provincie, wijzen Ged. Staten er op, dat de booten, die vóór Januari 1916 gele verd zouden zijn, eerst in Juli en Augus tus 1916 werden afgeleverd en dat vast staat, dat de aannemers op het oogen biik hunner inschrijving in het bezit waren van veel materiaal en het mo gelijk onfbrekende slechts enkele da gen na hunne inschrijving hebben kun nen bestellen. Eveneens staat vast, dat de belangrijk vertraagde datum van af levering nog zeer geruimen tijd valt vóór het tijdstip, waarop bij de re geering, althans bij twee der ministe ries, van schadeloosstelling wegens stijging van arbeidsloonen nog geen sprake was. Door het dagelijksch bestuur der Zeeuwsche Maatschappij van Land bouw is verzocht het crediet geopend ter bevordering der paardenfokkerij in dit gewest, van ƒ4000 op ƒ4800 te brengen voor 1917, of anders ontheffing te verleenen van de verplichting fot uit reiking van zilveren medailles. Ged. Staten achten geleidelijke verbetering van het paardenras in Zeeland van groot belang, ook al erkennen zij gaar ne, dat op dit gebied vooruitgang be staat, zoo verdient het zeker geene aan beveling, om thans met het uitreiken der zilveren medailles aan merries op te houden. Voorgesteld wordt dan ook de gevraagde veriiooging van ƒ800 toe te staan. De voorgestelde wijzigingen in de begrooting voor 1917 vinden o.a. hun oorzaak in het nog niet aangaan van een leening van 190.000 voor rente loos voorschot aan de Zeeuwsch Viaamsche tramwegmaatschappij. Ver der wordt de opbrengst van steiger rechten verhoogd met 6000 en de kos ten voor den stoombootdienst Vlissin genBreskensTerneuzen verlaagd met 5000. De overige posten komen voort uit de in deze vergadering te be handelen voorsteden. VLISSINGEN, 28 NOVEMBER. De 34ste broodkaart. De directeur van het Centraal Brood kantoor maakt bekend, dat de brood kaart van het 34e tijdvak loopt van 29 November tot en met 9 December. Brandstoffen-distributie. De Brandsfoffencommissie te Vlis singen meldt ons In verband met de beperkte voor raden kan voor levering ten gebruike in December a.s. niet meer ter be schikking worden gesteld dan 2 H.L. kolen of 1 H. L. kolen en \y2 H. L. cokes. Andere koiensoorten of meerdere hoeveelheden kunnen voorloopig niet geleverd worden. De prijzen zijn als volgt 'Kolen a 2.68 per 100 K. G. 2.41 per 'H. L. van 90 K.G. vrij aan huis be zorgd cokes a 4.per 100 K.G. 1.60 per H. L. van 40 K.G. afgehaald aan de gasfabriek. Hef bezorgloon der cokes bedraagt 0.15 per H. L. De ongelukkige kunstenaar gevoelde het hij snelde zijn ondergang tege moet. in den aanvang had hij getracht zijne jonge vrouw te doen inzien dat het aldus niet voort kon duren. Marceile had glimlachend verklaard dat zij hem ais een. veel te groot artist beschouwde, om niet eene ronde som fe kunnen verdienen zoo vaak hij dat slechts goedvond. Haar vader 'had dat immers ook gedaan Onno zuchtte. Hij kon er haar niet aan herinneren da't Georges Renaud voor geen middelen terugdeinsde, waar het er op aankwam geld fe maken. Hij dacht er een oogenbiik over na zelf een nieuwe kunstreis te ondernemen doch Marceile kon het kind niet verlaten, en hij wilde niet gaan zonder haar. Indien zijne reis vruchten af wilde werpen, moest hij minstens eenige achtereen volgende maanden wegblijven. Parijs deugde niet voor de jonge vrouw, om het voortdurend gezelschap harer broe ders, die, hij gevoelde het maar al te goed, hem bespottelijk poogden te ma ken in hare oogen. Haar fe Amsterdam te laten was even onmogelijk zij hechtte niet aan zijne moeder zij had er geen vrienden hare eenzaamheid zou er dus al fe groot wezen. (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 1