MAANDAG NOVEMBER. "gemeentebestuur binnenland FEUILLETON esss No. 379- 85e Jaargang£917 VLISSIINOSCHE COURANT ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 1.55 per drie maanden, granco door het geheele rijk: ƒ1.65. Afzonderlijke nummers 3 cent. ADVERTENTIE-PRIJS Van 14 regels 0.60 voor iedere regel meer 15 centplaatsing 3|2 X in abonnement speciale prijs. Recla mes 30 cent per regel. Dienstaanbiedin gen en dienstaanvragen 7>/2 cent per «egel, bij contante betaling. OPENBARE VERGADERING VAN DEN VJtH VLISSiHGEI! op Woensdag 28 November 1917, des namiddags 2 ure. A. Mededeelingen. B. Over te leggen stukken. C. Benoemingen. 1. Van een onderwijzer met verplich te hoofdakte en akte Fransch aan school E. Voordracht A. Mets en A. de Mol, beiden alhier en S. A. Denneboom te Wageningen. 2. Van een leeraar in de werktuig kunde aan de Burgeravondschool en Avondschool voor handwerkslieden. Aanbeveling J. Vader en W. H. Hou wing, beiden alhier. 3. Van een lid van het burgerlijk armbestuur (vacature J. Loois Azn.}. Voordracht Jac. Polderman en J. C. Auer, D. Te behandelen punten 1. Voorstel van Burg. en Weth. tot bet opnieuw vaststellen van een veror dening op de heffing en invordering van tolgelden op den Viissingschen- Koudekerkschen weg. 2. Idem tot 'goedkeuring van de be grooting voor 1915 van de commissie van beheer van den Vlissingen-Koude- kerkschen straatweg. 3. Idem tot vaststelling van de reke ning van de gemeentelijke groente- en fruitveiling dienst 1916. 4. Idem naar aanleiding van ,een ver zoekschrift van de Vereeniging tot be vordering van het Vreemdelingenver keer in Walcheren om een adres te rich ten aan de Provinciale Staten van Zee land betreffende afkoop tollen op Wal cheren. 5. Idem tot toekenning van een gra tificatie aan W. van Bakergem wegens de waarneming van het directeurschap van de B. A. S. en A. v. H. gedurende de laatste vacature. 6. Idem tot wijziging van de veror dening regelende de bezoldiging van het onderwijzend personeel aan de Handelsherhaiingsschool. 7. Idem tot verleening van een sub sidie aan de Vereeniging tot bevorde ring van Christelijk Onderwijs ten be hoeve van de bewaarschool aan 'het Bettamypark. 8. Idem tot verhuring van lokalen van het voormalig schoolgebouw in het Groenewoud aan de Algemeene Telephoon-Maatsch. voorheen Ribbink van Bofk Co. 9. Idem tot tijdelijke verhooging van het tarief voor electrischen stroom in verband met de hooge kolenprijzen. 10. Idem naar aanleiding van een verzoekschrift van eenige bewoners van het tuindorp aan den Singelweg, ge bouwd door de Vereeniging tot verbe tering van de volkshuisvesting te Vlis singen en omliggende gemeenten, in zake vermindering van huur der wo ningen. Een beeld der werkelijkheid. 30) (Mm wrists».) „Als men ze ons voor die som af slaat dan begrijpt gij dat zij er geen tien waard zijn", klonk het antwoord. De jonge man haalde de schouders op. „Luister eens, vader", sprak hij, „wij zijn niet in de wereld gekomen om an deren te verrijken." „Maar mog wat vrij wat minder om ze te bestelen." „Dat spreekt van zelf maar indien gij mij slechts wilt aanhooren, zal ik u bewijzen dat wij met onze speculatie eene hoogst me-nschlievende daad kun nen verrichten." De grijsaard zag hem ietwat spot- lend aan en hernam „Ik ben nieuwsgierig te vernemen wat je daar op gevonden hebt, Adri- aan." Adriaan Verhagen liet zich echter door dezen twijfel aan zijn doorzicht net uit het veld slaan, en een manilla opstekende, hervatte hij „De algemeene klacht doet zich meer en meer gelden dat Europa overvoerd 11Mem tot het aangaan van eene tijdelijke geldleening van 147.000. 12. Idem tot wijziging van de g-e- meentebegrooting, dienst 1617. 13. Idem naar aanleiding van een schrijven van het gemeentelijk werkloo- zenfónds inzake de toelating alsnog tot dat fonds van de werkloosheidsverze keringskas „Schelde". 14. Idem naar aanleiding van een verzoekschrift van den voorzitter en secretaris van den Vlissingschen Be- stuurdersbond om te willen besluiten tot het instellen van een commissie van advies inzake de uitvoering van de re geling neergelegd in het werkloosheid- besluit 1917. 15. Idem tot vaststelling van een staat van ontheffingen wegens hoofde- lijken omslag over het dienstjaar 1916. 16. Idem tot vaststelling van het 2e„ suppletoire kohier van de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1917, tot een bedrag van 3536. 17. Behandeling van reclames tegen aanslagen in de plaatselijke directe be lasting naar het inkomen, dienst 1917. De zand- en grindquaestie. Op de reeds bekende vragen van het Kamerlid mr. van Hamel betreffende de zand- en grindquaestie heeft minister Loudor, het volgende geantwoord De toegezegde overlegging van be scheiden heeft vertraging ondervonden, eensdeels door het uitblijven van de gevraagde toestemming tot publicatie wat een tweetal stukken betreft, ander deels doordien enkele inmiddels ontvan gen stukken beantwoording vereischien en de teksl van de antwoorden be zwaarlijk kan bekend gemaakt worden, eer zekerheid is verkregen dat zij" hun bestemming hebben bereikt. De minister vertrouwt in den loop van de volgende week de bedoelde be scheiden te kunnen overleggen. Nederland, Duitschland en de entente. De „Westminster Gazette" schrijft, dat de Duitsche pers al weer eens in bedekte termen Nederland bedreigt. Bewegingen van troepen mogen in de Nederlandsche bladen voorkomen van tijd tot tijd mag de grens verscheidene dagen lang gesloten zijn en wat bijzon der onderwerp ook een punt van geschil mag zijn, hetzij de quaestie van de be manning van de verongelukte duikboot, het vervoer van zand en grind door de Nederlandsche waterwegen of eenige quaestie met steenkolen of aardappelen altijd is er achter die dagblad-arti kelen eer, geheime bedreiging. Het schijnt wel of Duitschland in zijn op treden tegenover Nederland geen beroep doet op een diplomatieke wijze van behandeling, maar steunt op afpersing met de bedreiging van geweld achteraf. Deze dingen toonen de geestesge steldheid van de Duitsche staatkunde en leggen den nadruk op de holheid van de bewering, dat Duitschland een verdedigenden oorlog voert. Ze moeten ook onze Nederlandsche vrienden treffen en bijzonder het licht doen vallen op het verschil in houding tegenover de neutralen tusschen onze vijanden en wij zelf. Drie jaren lang zijn de groote Neder landsche kolonies in Oost-Indiëjeitelijk afhankelijk geweest van de goede ge zindheid van Engeland en zijn bond- genooten voor alle gemeenschap met het moederland. Waren de Duitsche bedreigingen van aanvallen op Nederland werkelijkheid geworden, dan zouden de is van jongelieden, die tevergeefs naar plaatsing zoeken er zijn gemiddeld slechts tien posten voor honderd solli citanten, en het gevolg daarvan is dat er jaarlijks tal van personen, die an ders rustige, arbeidzame burgers zou den geweest zijn, van honger sterven. Hoeveel anderen zijn er niet, die uit moedeloosheid losbandig worden, en ongeluk en schande over hunne familie brengen. Dergelijke rampen te voorko men staat gelijk met het bewijzen van een onwaardeerbaren dienst aan de maatschappij. Niets is zoo heilzaam als landverhuizing." „Dat spreek ik niet tegen maar de genen die grond van ons koopen, zou den daarom dan ook een vruchtbaar terrein moeten vinden, en gij kunt na gaan wat het zijn zal als de Mildreds ons hunne bezitting voor zulk een spot prijs op willen dringen." „Zij beweren immers een fortuin te hebben gemaakt, en dus op geen geld te willen zien „Mij zulten ze dat niet wijs maken, of wel zij zouden zich de moeite niet getroost hebben uit Londen hierheen te komen, en uren lang te besteden om mij tot de zaak over te halen." Bernard Verhagen was tot dusverre altijd ee.n eerlijk man geweest, maar al les was 'hem steeds tegengeloopen.geen zijner vele ondernemingen was ge slaagd, en onder dien hardnekkigen te genspoed was niet alleen zijn geld, maar ook van lieverlede zijn geest Nederlanders hun grenzen tegen een inval hebben moeten verdedigen met hun leger en met gebruikmaking van hun natuurlijke voordeden, door zekere streken onder water te zetten. Als Engeland of Japan er ooit aan ge dacht hadden, Ned. Oost-Indië aan te vallen, dan zou geen verdediging van dezen aard bestaan hebben en zouden met een enkele slag enkele van de rijkste bezittingen van de Nederlandsche kroon zijn verloren gegaan. Niemand, en het minst van allen zeker onze vrienden in Nederland, zou gelooven, dat dit een politiek zou zijn, welke aanbevelenswaardig was voor de mo gendheden van de entente. De houding van Duitschland tegen over Nederland is vobr ons een verder bewijs van het werkelijke verschil tusschen de opvatting van dat land en ons van internationale eer. Laten die vrienden van ons dit ver schil niet vergeten, wanneer zij een volgend maal weer de Duitsche wapens hooren kletteren aan de grens. Peulvruchten. ïn verband met het wel eens haperen van den aanvoer der peulvruchten van den oogst 1917, meldt 't Bureau voor me dedeelingen, dat de tijd voor beschik baarstelling 6 November achteraf wat krap bleek voor de uitvoering. Niet minder dan 65.000 balen van 100 K G. peulvruchten toch moesten gereed gemaakt en over het land verdeeld wor den. Het gsvolg daarvan is geweest, dat de zendingen soms wat laat inkomen, zoedat de gemeenten op dit oogenblik niet altijd instaat zijn het geheele vier- weeksche rantsoen van 1 K.G. per hoofd der bevolking te verstrekken, Deze schaarschte za! echter slechts van tijdeiijken aard zijn. Aan het eind der eerste periode van. vier weken, dus begin December, zal het geheele rant soen ter beschikking zijn, en verwacht wordt, dat, nu de eerste moeilijkheden zijn overwonnen, de distributie verder vlot zal verloopen, te meer omdat nu tusschen dt foewijziug aan de gemeen ten en het begin der nieuwe vier weken, wat meer tijd beschikbaar is. Voorloo- pig ontvangen de gemeenten nog voor 75 pet. erwten en voor 25 pet. boonen. Ook voor de verzending der reserye- voorraden aan de gemeenten is de ad ministratieve regeling gereed. Het wach ten is nog slechts op het beschikbaar komen van grootere hoeveelheden. Tot nu toe liet de landarbeid der boeren niet toe tot het dorschen der peulvruch ten op groote schaal over te gaan zoo dra dit is geschied, kan het verzamelen en schoonmaken beginnen en ZLllen de gemeenten geleidelijk de erwten en boonen ontvangen, die voor haar reser ves zijn bestemd. Petroleum. De minister van landbouw, nijver heid en handel maakt bekend, dat bon no. 4 der Rijkspetroleum-distributie- kaarten geldig zal zijn van 1 tot en met 15 December 1917, voor eene hoeveel heid van twee liter. Er wordt aan herinnerd, dat de afle vering van petroleum verboden is op bons welker geldigheidsduur reeds is verstreken of op bons, die nog niet gel dig verklaard zijn. Tot de burgemeesters is de navol gende circulaire gericht: Voor het geval u dit nog niet mocht hebben vgrnsinen van de Toewijzings commissie voor Petroleum, deel ik u mede, dat aan kwartiergevers van offi cieren en onderofficieren voor zoover deze vertrek(ken) waarin geen gas kracht verloren gegaan. Zijn -eenige zoon, die zich nooit de moeite had willen getroosten een hand aan den ploeg te slaan, en enkel ge holpen had het wein-igje wat zijn vader later aan hem en aan zijne zuster hoopte na te laten, als .sneeuw voor de zon te doen verdwijnen, had op zeke ren dag verklaard een ernstig man te willen worden en in Amerika werk te gaan zoeken. Een jaar later keerde hij terug zon der iets gevonden.te hebben maar toch verzekerde hij een goudmijn te hebben ontdekt. Hij had namelijk de terugreis ge maakt in gezelschap van twee Engel- sc'he broeders, de heeren Mildred, man nen van vijftigjarigen leeftijd, die ver klaarden schatrijk te zijn en zich van de gronden te -willen ontdoen, waaraan zij hun vermogen te danken hadden. „Voor u zelf is -de zaak niet ge schikt," zeide de oudste van beiden, want gij izijt te veel edelman om door handenarbeid rijk te 'worden maar zoo gij o.nze bezitting aankoopt, zoudt gij 'haar bij gedeelten weer kunnen over doen met -een reusachtige winst." En zij legden hem uit hoe buitenge woon welig het terrein aldaar was, zoodat men het slechts behoefde te ont ginnen, om er de heerlijkste vruchten en wijnranken te zien -verrijzen. „Vooral de druiven vertegenwoordi gen aldaar een schat", hernam de jon gere broeder. „Wij hebben al het noo- of electriciteit aanwezig is ter be schikking hebben en inwonen zonder huiselijk verkeer, lijdelijk een petroleurn- distributiekaart mag worden verstrekt, ook al ontving het gezinshoofd reeds zulk een kaart, in zijne hoedanigheid als hoofd van een lichtloos gezin Bijzonderlijk zij de aandacht er op ge vestigd, dat die tijdelijke petroieum- distributiekaarten weder moeten worden ingetrokken, zoodra het kwartier wordt opgebroken (art. 2 sub. 3, Distributie regeling.) Worst, rookvleesch, enz. Het Bureau voor Mededeelingen kan, naar aanleiding van het bericht als zou binnenkort een distributieregeling van worst, rookvleesch en dergelijke vleesch- waren te verwaehten zijn, verzekeren, dat daaraan althans voorioopig niet wordt gedacht Gewetensvrijheid. Het comité voor gewetensvrijheid in zake den krijgsdienst (afd. Amster dam) heeft aan den minister van oorlog een adres gezonden, waarin gezegd wordt, dat 't comité 't waardeert dat de minister zijn aandacht gewijd heeft aan hen, die ernstige gewetensbezwaren hebben tegen deelneming aan den mili tairen -dienst, en blijkbaar deze gewe tensbezwaarden tegemoet wil komen. Het comité, verheugt zich, dat de minis ter de rechten van degewetensbe zwaarden erkent door voor hen een af zonderlijke regeling te treffen. Het comité is echter met den door hem 'genomen maatregel niet voldaan, immers, de bezwaren van velen gelden niet alleen het dragen van wapenen, maar evenzeer 'het medewerken tot het oorlogswerk in den ruim-sten zin des woords. Hef comité heeft er dan ook steeds voor geijverd om voor gewetensbe zwaarden burgerlijken dienstplicht te verkrijgen. Voorts kan het comité zich niet ver eenigen met -het besluit om de gewe tensbezwaarden te -laten onderzoeken door een commissie van advies. 'Daarom verwijst het comité den mi nister, in aansluiting met het adres van het Rotterdamsch comité, naar de „Proeve tot een Wet voor Burgerlijken Dienstplicht voor Mannen" van mr. N. G. Teding van Berkhout, waarin, in den geest van het comité, de vervanging van militairen door burgerlijken dienst plicht -behandeld wordt. De „Tromp." De état-major van Hr. Ms. pantser schip „Tromp", dat binnenkort uit Oost- Indie te Nieuwcediep wordt terugver wacht, bestaat uitkapitein ter zee Bentz van den Berg (commandant)ka pitein-luitenant ter zee B. Schreuders (le officier) en F. H. A. Greveluite nant ter zee le kl. D. j. baron van Lyn- den en j. S. C. Olivierluitenants ter zee 2e kl. j. F. Furstner, S. Visman, C. J. Verwijnen, K. C. F. Jager en j. J. de Jonge Oudreit; officieren van gezond heid le kl. dr. R. A. Tange en N. A. L. Krans; officier van administratie le kl. D. Kaanidem 2e kl. F. A. Kühn officieren-machinist 2e kl. C, C. Car rière en M. van der Hart en A. van der Horst; en officieren-machinist 3e kl. j. J. Walrave. H. P. Aliaries, F. Veerman, W. Polderman, C. M. van de Velde, J. J. van der Eijk en j. van Wichen. De Rijkspostspaarbank. Aan het einde der maand September 1917 was ten name der inleggers op spaarbankboekjes ingeschreven voor een aige verricht -om den landwijn van daar alom in Europa te doen kennen en hij is zoo voortreffelijk, dat wij altijd af konden leveren, 'want de eenige keer zijde is dat de inboorlingen de Euro peanen niet dienen en dat men dus zeli moet werken als een landbouwer. Van daar ook dat men altijd handen te kort komt, anders hadden wij millioenen verzameld. Maar ook dit gebrek zal beter worden, zoodra de landverhui zing daarheen maar algemeen wordt, en de verschillende leden der kleine kolonie helpen kunnen." „Gelooft gij werkelijk, dat ik daar jonge lieden toe over zou kunnen ha len vroeg Adriaan 'nadenkend. „Zeer zeker, maar er zal geld toe noodig zijn." „Hoe bedoelt gij dat „Voor reclame in de dagbladen." „Misschien zou mijn vader voor de zaak te winnen zijn." „Waar woont hij „Te Amsterdam." „Dan zullen 'wij al spoedig na onze aankomst te Londen, een bezoek aan Ne-derland's hoofdstad brengen om hem de zaak uit te leggen, en als hij verstandig is, twijfel ik'niet, -of wij zul len het wel eens met hem worden. Gij vraagt -u misschien af waarom wij zelf ons niet met de taak belasten maar ziehier om haar te -doen slagen is er veel werk en veel tijd -noodig en mijn broeder en ik zijn vermoeid van al den volbrachten arbeid. Als men dertig ja bedrag van f215.273.904.55. In de maand October werd meer ingelegd dan terug betaald f 337.812.33, zoodat het tegoed op spaarbankboekjes op ultimo October 1917 bedroeg f 215.611.716.88. Het aantal spaarbankboekjes in om loop bedroeg op ultimo October 1917 1.757.280. Het nominale bedrag der voor inleg gers aangekochte inschrijvingen op naam in een Grootboek der Nat. Schuld be liep f4,656.200, waarvoor in totaal op de betrekkelijke boekjes werd afgeschre ven f4.200. 761.86Vü. Op ultimo October 1917 was inge schreven op Sfaatsschulöboekjes een nominaal saldo van f28.164.500 en waren 25.546 boelsjes in omloop. Op ultimo October 1917 bezat de Rijkspostspaarbank aan inschrijving op het Grootboek der 3 pCt. Nationale Schuld, nominaal f 45.732.650 en aan 3 pCt. obligation f 1.308.000. Tegen het mijngevaar. - Zaterdag is te Hellevoetsluis bij woe lige zee buitengaats een officieele proef neming gehouden met het stoomioods- vaaituig No. 11, waarop het proeftoestel tot zelfbeveiliging tegen mijnen volgens net systeem Vink-Benthera is aange bracht. Deze proefneming is naar wensch geslaagd. Behoudens een breuk in een onderdeel der constructie, hetgeen toe geschreven moet worden aan liet ge bruik var, minder goed materiaal en dus van ondergeschikt belang moet worden geacht, werd door deze proef bewezen dat zelfs bij woelige zee, het toestel be hoorlijk te behandelen, voldoends sterk en zeewaardig is. Stads- ai Proviacfenieaws VLISSINGEN, 26 NOVEMBER. Als een bijzonderheid wijzen wij er op dat de broodkaarten, die thans in handen zijn van de verbruikers, juist voor het loopend jaar toereikend zijn. De kaart voor het 36e tijdvak eindigt namelijk op 31 December, natuurlijk wanneer in den geldigheidsduur geen wijziging wordt gebracht. De muziektent op den Boulevard is tijdens den storm geheel stuk geslagen. In de Nieuwstraat -werd een gat in een dak van een huis geslagen, terwijl nog enkele telefoon- en telefoondraden door den storm zijn afgebroken. De firma Volkers uit Sliedrecht is be zig in de buitenhaven alhier een bag- gerwerk uit te voeren. Tijdens den storm van Zaterdag is een der modder bakken van een sleepboot los geslagen en op den berm van een der havendam- men gezonken. De Stem van 't Hart. Het tooneelstuk ,,De Stem van 't Hart" wordt Zaterdag 1 December a.s. in het Concertgebouw alhier opge voerd. Bij een vechtpartij tusschen militai ren in een café alhier zijn Zaterdag avond enkele ruiten vernield. Bij een school lag ee.n stuk lood dat daarvan was afgerukt, klaarblijkelijk met de bedoeling daar neergelegd om het bij een goede gelegenheid mede te nemen. Van een opslagterrein alhier zijn den- nenblokken medegenomen. Een onderzoek wordt ingesteld. Voor de Liberale Unie-kiesvereenl- ging te Souburg trad Zaterdagavond in ren in een warm klimaat voorfge- zwoegd heeft, hunkert men naar rust. Dat is met ons het geval en liever stel len wij -ons met eene matige som tevre den als men het goed van ons -over neemt, dan er ons stuk voor stuk van te ontdoen, en daartoe weer met hon derden lieden in onderhandeling te moeten treden." Adriaan, wien hun voorstel des te sterker toelachte, ,nu hij, zonder een penning, of eenig vooruitzicht, uit de Nieuwe Wereld 'terugkeerde, sprak er aanstonds na zijne tehuiskomst met zijn vader over. Maar Bernard Verhagen was zo-o ge makkelijk niet te overtuigen en hoewel ■de heeren Mildred al spoedig overkwa men en uren lang bezig waren hem op de voordeelen der zaak te wijzen, en zelfs aan te geven in welke bewoordin gen de dagblad-artikels opgesteld moesten zijn, waarin -men de gronden zou aangrijpen, hij kon maar geen be sluit nemen en de Engelschen vertrok ken weder zonder dat hij hun nog iets had beloofd. Zijn zoon was radeloos over deze aarzeling wie zeide 'hem dat de heeren Mildred geen anderen lief hebber voor hunne bezitting zouden ontmoeten, en in dat geval ging zijn laatste kans verloren, ooit nog eenig fortuin te maken. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 1