wo. MAANDAG 19 NOVEMBER, &>i&& •M&ms'&etng 1917 ™B5nnenland™ FEUILLETON VLISSINCSCHE COURANT AÖONNEMENTS-PRIJS V«or Vlissingen en de gemeenten ep Walcheren 1.55 per drie maanden. Franco door het geheeie rijk 1.85. Afzonderlijke nummers 3 cent. ADVERTENTIE-PRIJS Van 14 regels 0.60 voor iedere regel meer 15 'cent plaatsing 312 X tfj abonnement speciale prijs. Recla mes 30 cent per regel. Dienstaanbiedin gen en Dienstaanvragen 7)4 cent per regel, bij contante betaling. De Rijksmiddelen. Het accres, waaraan wij tegenwoor dig elke maand gewend zijn, schijnt over October al buitengewoon groot. Schijnt, want October was in 1916 bij zonder ongunstig. Dezelfde post, die toen de toiaal-opbrengst sterk drukte de suikeraceijns is thans de hoofdoorzaak van het feit dat de afge- loopen maand niet minder dan 4.4 millioen méér opbracht dan Octo ber 1916 de suiker alleen toch bracht ƒ1.950.000 meer in kas. Voorts deden de inkomstenbelasting (met 820.000) de gesachtaccijns (met ƒ600.000) de zegelrechten (met ƒ730.000) en de registratierechten (met ƒ900.000) en de gedistilleerdaccijns met ƒ300.000, weder getrouw mede om het eindcijfer der maand hoog te maken, niettegen staande de invoerrechten zeer weinig opbrachten en de successierechten (ten vorigen jare hoog) ƒ600.000 achter bleven. Van dit laatste middel had men nu negen maanden na de invoering van de veel hoogere heffingspercenta- ges mogen verwachten, dat "het den invloed daarvan had aangetoond doch over October bleef de opbrengst nog onder de raming, welke op de oude percentages is gebaseerd, een goede illustratie van de wisselvalligheid van dit middel. Over tien maanden is er thans 29.326.000 meer ingekomen dan in 1915, d.i, 20 meer en zulks terwijl ook 1916 geen slecht jaar was. Ruim de helft van die bijna ƒ30 millioen komt op de inkomstenbelasting het zijn de minstens 70 welke de makers van oorlogswinst krachtens de oorlogs winstbelasting van de winsten voor zich hebben mogen houden, welke hier nog eens een rol spelen, terwijl ook het ijverige werk van de rijksaccountanfs en de dreigende advertenties tot de hooge cijfers het hunne bijdroegen. Naast de inkomstenbelasting spelen de zegel- en registratierechten, die teza men 8.3 mill, meer opbrachten (deels door de verhooging der rechten, deels door de betere zorg voor de naleving der wet en deels door de talrijke over drachten van onroerend goed) en ver der de jeneveraccijns, welke 3.400.000 en de geslachtaccijns welke ƒ1.500.000 meer opbracht, de hoofdrol in den mil- lioenenvloed. Laatstgenoemd middel vloeide aanvankelijk ruim door de hoo ge vleesohprijzen, doch laatstelijk door ■het groote verbruik, door de scherpe daling der prijzen uitgelokt. Een slecht cijfer geven over de tie.n maanden al leen de invoerrechten, die verleden jaar per saldo nog gunstig thans 5 millioen lager zijn. Ten slotte zij aangeteekend, dat de successierechten over 10 maanden 1.5 millioen meer opbrachten en de per- soneele belasting, in den aanvang des jaars zoo traag, nu needs een half mil lioen voor is bij verleden jaar De ra ming over tien maanden is bereids met Een beeld der werkelijkheid. 24) (Mr® rsrwSHi.) „Zoudt gij dan nog liever uw man zijn reizend leven zien hervatten ..Waarom niet In den aanvang kan ik hem immers overal vergezellen." „In den aanvang, Ja maar later En gij weet nog niet hoe spoedig de harten van elkander vervreemden, hoe moeilijk het is ze weder tot een te snoe ren als eenmaal die banden verscheurd zijn. O Marcelle, luister naar mij, die het leven zoo goed leerde kennen door de droefenissen die het mij bracht stel u liever tevreden met het eenvoudigste lot, dan het gevaar te loo.pen ongeluk kig in uw huwelijk te zijn. Liefde is de eenige vreugde die over alles hier be neden troosten kan, die in staat- is de armelijkste woning voor ons in -een pa leis te herscheppen. Gij hebt zelve ge zien aan welke vreeseiijke gevaren al die zwerftochten bloot stellen. Hoe zoudt gij met de herinnering aan den dood uws vaders, uw echtgenoot op zee kunnen weten „Ik zeg ook niet dat ik hem niet gaarne een vaste plaatsing zou zien bijna 30 millioen overschreden, zijnde eveneens 20 intusschen is er bij de raming met de verschillende belasting- verhoogingen geen rekening gehouden ook is er veel kans, dat de uitgaven tengevolge van de duurte (duurretoe- slagen en hoogere prijzen van benoo- digdheden) mede een zeer flink percen tage boven de raming zullen gaan. De tijdelijke buitengewone belastin gen gaven over October tezamen- 18.300.000, waarvan 14.725.000 op de oorlogsvvinstbelasting komt. !n totaal is er in 1916 en 1917 ruim f 182 millioen aan deze tijdelijke midde len ontvangen, waarvan 136.2 millioen van de oorlogswinstbeiasting en 45.8 millioen van de drie verdedigingsbe lastingen. Voegen wij bij die 182 millioen het bedrag van 75.1 millioen, dat. sedert begin 1915 aan opcenten voor het Lee- ningsfonds is betaald, dan vinden wij als totaal bedrag dat buitengewoon op gebracht is wegens de crisis 256.1 millioen. Aangezien hiervan 43.6 millioen aan rente van leeningen is besteed, konden er 212.5 millioen tot dekking van cri- sisuitgaven strekken d.i. 25)4 van die op 1 November vermoedelijk wel tot 830 millioen gestegen uitgaven. („Nieuwe Ct.") zijn partij versthiilende bekwame leden heeft moeten verliezen, waarna spr. ein digt met de beginselen djer.pr.rii aan I ritiek t n lei wea en Vrijz. Democratische Bond De voorzitter, prof Kohnslainm, open de Zaterdag te Utrecht dé druk bezochte vergadering met een rede, waarin hij eerst hulde bracht aan de nagedachtenis van prof. Drucker en er vervolgens op wees, dat de partij dit jaar een verjon gingskuur hetti ondergaan. Het aant2l aldeeiingen is namelijk in één jaar ge stegen van 74 tot 147. Komende tot de Grondwetsherziening merkt spreker op, dat 'deze ter verove ring heeft overgelaten de eene helft van ons beginselprogrogram, namelijk het algemeen kiesrecht voorde vrouw. Maar tevens is doo» de invoering van de even redige vertegenwoordiging de Boud ge plaatst voor belangrijke problemen van ataatsreghlelijkeri, poütieken en econo- misciien aard. Deze vergadering zal hoofdzakelijk gewijd zijn aan de oplos sing der politieke en organisatorische vraagstukken, die het nieuwe kiesstelsel den Bond hebben gesteld. Ten eerste is noodig, een nieuwe or ganisatie der patlij. Wij moeten nu een organisatie van onze kringen en pro vincies maken, Spr. hoop!, dat het door het hoofdbestuur ontworpen reglement voor de Federaties zal blijken te zijn een geschikte leiddraad. Nu reeds wil spre ker zeggen, dat voor de partij vaststaat, dat met van bovenaf door enkelen de candidaten behooren te worden aange geven, doch dat eikc partijgenoot lot de keuze moet kunnen medewerken. Het hoofdbestuur biedt dan ook een stelsel van candidaatstelUng aan, waarbij door referendum, waaraan alle leden der partij kunnen deelnemen, de uitslag wordt be paald. Voorts wijst spr. er op, dat de even redige vertegenwoordiging aan de partij de gelegenheid geeft zich los te maken van arte knellende stembus-verbonden. De wensch naar een hergroepeering der vrijzinnigen in een democratische partij, en zooals spreker het zou willen noe men, een zuiver liberale partij, vindt ook bij de vrijzinnig-democraten weer klank. Meermalen hebben zij dan ook den wensch te kennen gegeven tot een dergelijke partijgroepeering over te gaan. Ten slotte bespreekt prof. K. de op richting van den Economischen Bond, welke hij ten zeerste betreurt, o.a., omdat verkrijgen maar te Amsterdam Neen, dat is te veel." „En hij zelf „Hij is er overgelukkig mede. Zijn salaris zelfs schijnt hem prachtig toe, en het bedraagt slechts tweeduizend gulden." „Ja, en met de enkele concerten waarop hij zich jaarlijks in Nederland hoopt te laten hooren, rekent hij op drieduizend gulden in het geheel hem komt dat voor als een onuitputtelijke schat, omdat hij nooit anders als ar moede gekend heeft, maar ik..." „Gij zult verstandig zijn en tot uzel- ve zeggen dat Onno's positie verbete ren zal. Naarmate dat hij meer bekend wordt, zal hij leerlingen krijgen en veel geld voor zijne lessen kunnen eischen. Beproef het ten minste voor eenige ja ren. Gij zijt nog zoo jong, en Holdius heeft hef reeds te ver in het leven ge bracht om niet alles van zijne toekomst te kunnen verwachten." Marcelle zag haar somber aan. „Amsterdam jaagt mij nog om eene ander reden schrik aan," mompelde zij. „En die reden is „Dat de ouders van Eduard Helm- veld er wonen." -Er gleed eene donkere schaduw over het gelaat harer moeder, maar deze hernam toch aanstonds „Bedenk hoe groot de hoofdstad is. Waarom zoudt gij hen juist behoeven te ontmoeten En daarenboven, gij kent ze immfrs niet persoonlijk." H. Spiekman, y Het Kamerlid H. Spiekman is giste ren te Rotterdam overleden. Hendrik Spiekman, die midden in zijn arbeid op den betrekkelijken jeugdigen leeftijd van 43 jaren nog vrij plotseling is overleden, was begonnen als letter zetter. Hij was "werkzaam aan 't „Dag blad van Rotterdam". Dank zij zijn energie wist hij zich binnen korten tijd op te werken tot re- dacteur en in die functie had hij gele- genheid voor de arbeiders van Rotter- i dun op te komen. Zijn invloed werd j merkbaar op de geheeie richting van 't j „Dagblad van Rotterdam", j Reeds een jaar geleden moest Spiek man rust nginen, omdat hij zich over- werkt had. Een rustkuur te Ginniken had niet het gewenschte gevoig en hij j kwam terug naar Rotterdam,' om te sterven, in de stad, waar hij 25 jaar lang gestreden heeft voor de arbeiders. j DE GEMEEN'TE-BEGROOTING voor 1918. De verschillende hoofdstukken wij- j zen de volgende cijfers aan. Inkomsten: Hoofdstuk I. inkomsten wegens vroe- l gere diensten, nihil, j Hoofdstuk II. inkomsten uit bezitlin- j gen 19180.22!/,. Hoofdstuk 111. Heffingen, inkomsten uit nijverheid er, belastingen. Ardeeling I 1 heffingen als belastingen geregeld 38930.03)4 ardeeling 2 inkomsten j uit nijverheid 7788.81 )4 afdeeling 3 opcenten op 's rijks directe belastingen j 43580.74 afciéeling 4 plaatselijke j directe belastingen 263.000 afdeeling i 3 andere heffingen 49217.62)4. To- j taal van hoofdstuk lil 402.517.21 '/2. j Hoofdstuk IV. Inkomsten van ver- schillenden aard. Afdeeling 1 uitkee- j ringen en bijdragen 142.853.47; afdee- j ling 2 inkomsten van verschillenden aard en toevallige baten 38068.10)4 1 Totaal van hoofdstuk IV 180.92i.57i2. Hoofdstuk V. Buitengewone inkom sten. Afdeeling 1 verkoop van onroe rend goed en rentegevende bezittingen ƒ2000 afdeeling 2 verkoop van an dere goederen nihil afdeeling 3 geld- leeningen 197.000 afdeeling 4 an dere buitengewone ijlkomsten 369.3! Totaal van hoofdstuk V ƒ199.369.31. Hoofdstuk VI. Inkomsten niet tot de vorige beiioorende ƒ2342. Totaal der inkomsten 804.330.32)4. Uitgaven: Hoofdstuk i. Nadeelige sloten van vorige jaren (nadeelig slot der rekening over het dienstjaar 1916) 29502.55)4. Hoofdstuk II. Bestuur der gemeen te. Afdeeling 1 jaarwedden enz. 29820.66>2 afdeeling 2: algemeene kosten 11106.71)4 afdeeling 3: bij zondere verrichtingen 2749.51. Totaal van hoofdstuk tl ƒ43676.89. Hoofdst. UI. Belastingen 9755.12)4. Hoofdstuk IV. Politie, brandweer, straatverlichting, schutterij en gezond heidsdienst. Afdeeling 1 politie ƒ36691.77; afdeeling 2: brandweer ƒ2012; afdeeling 3: straatverlichting ƒ3000 (voor 1917 toegestaan ƒ9850 en in 1916 uitgegeven ƒ9253.7314) af deeling 5 gezondheidsd. ƒ26669.45. Totaal van hoofdstuk IV 68373.22. Hoofdstuk V. Openbare werken. Af deeling 1 jaarwedden 10675 afdee ling 2 gew. onderhoud ƒ37584.2714 afdeeling 3 aanleg of vernieuwing „Neen maar zij zijn Onno's beste vrienden. En al heeft hij mij ook in zijne brieven verzekerd er zorg voor te zul len dragen dat ik hen niet zou zien, gij begrijpt allicht hoe spoedig zij er toe geneigd zouden zijn telkens bij hem op het verleden terug te komen." „Dus wist hij zelf het gebeurde mompelde de weduwe verbleekend. „ja, moeder Eduard's vader had het hem toevertrouwd. Gij ziet dus wel in dat ik mijn gansche bestaan niet kan laten vergallen door eene daad die in een vlaag van ijlhoofdigheid gepleegd werd." „Zou hij dus ook weten dat uw va der „Hij sprak mij daarover niet gij weet, hij is zeer kiesch in alles maar ik vrees van ja, en de lieden in dat goede Holland maken zich zulke ver keerde voorstellingen van alles zij be grijpen niet dat als een schilder zelf al te veel werk heeft, hij een weldaad be wijst wanneer hij jonge kunstenaars voor zich laat werken." Julie de Clinchamps deelde daarom trent de begrippen der Nederlanders. Zij kon echter haar overleden echtge noot niet tegenover zijn kind aankla gen maar zij streefde er niet langer naar Marcelle over te halen zich in On no's vaderland te vestigen. Er werden heel wat brieven over de zaak gewisseld tusschen de beide jon gelieden. Voor Onno was het eene die pe teleurstelling dat zijne bruid zoo vij f4080. Totaal van hoofdstuk V 52339.2714 j Hoofdstuk VI. inrichtingen- van nij- verheid 1585.49. j Hoofdstuk VII. Onderwijs, kunst en i wetenschap. Afdeeling 2 middelbaar onderwijs 49166.82)4 (voor 1917 toe- gestaan 49166.82)4) afdeeling 3: I lager onderwijs 152.708.52 (vorig jaar 145.772.98)4) 1 afdeeling 4 an- dere inrichtingen van onderwijs ƒ3965 I afdeeling 5 kunsten en wetenschappen ƒ700.98. Totaal van hoofdstuk VII I 206.541.32)4. Hoofdstuk VUL Armwezen. Afdee- ling 1 geneeskundige armverzorging ƒ2000; afdeeling 2: armverzorging f56949.35. Totaal van hoofdstuk VIII 58949.35. Hoofdstuk IX. Landbouw, handel en j 3693.92, j Hoofdstuk X. Beheer en onderhoud I van bezittingen ƒ4531.23. j Hoofdstuk XI. Gemeenteschuiden. Af- i deeling 1 renten 56111.90 afdeeling 1 2 annuïteiten 17681.82)4 afdeeling 1 3: aflossingen ƒ135.600. Totaal van hoofdstuk Xi 209.393.72i/2- Hoofdstuk Xii. Geldbelegging nihil. Hoofdstuk XIII. Pensioen enz. ƒ15118.91. i Hoofdstuk XIV. Uitgaven van ver- j schillenden aard ƒ94033.0514 (w.o. j 60.000 voor uitgaven in verband met de voorziening in de levensbehoeften der ingezetenen). Hoofdstuk XV. Onvoorziene uitga- van 6836.25)4. Totaal der uitgaven ƒ804.330.3214. Bij de aanbieding der begrooting, alsmede die van het bedrijf der groente en fruitveiling, der haven-exploitatie en ue bad-exploitatie, hebben Burg. en Weth. een uitvoerige beschouwing ge voegd, waaraan wij het volgende o'nt- leenen Het vierde oorlogsjaar, waarin wij ons thans bevinden, heeft zijn invloed op de cijfers dezer gemeente-begroo ting belangrijk doen gevoelen. De crisis toch, waarin ons land ver keert, heeft voor Vlissingen van den aanvang af het gevoig gehad, dat een belangrijk deel harer bevolking zijn in komsten moest derven, hetgeen onmid dellijk in de schatkist der gemeente werd gevoeld. Behalve de mindere opbrengst dei- inkomstenbelasting, moest de gemeente nog andere inkomsten derven, als een direct gevoig van d<en ooriog. Naast de mindere inkomsten staan de meerdere uitgaven, deels direct, deels indirect het gevolg van de crisis. Onder de eerste kunnen wij rang schikken de kosten der voorziening in de levensbehoeften der ingezetenen, rente der tijdelijke geldleeningen tot voorioopige dekking dier uitgaven on der de tweede rubriek vallen de hoo gere prijzen der materialen, benoodigd voor het onderhoud der gemeentewer ken en eigendommen, kortom van alles wat in de gemeentehuishouding dage lijks vereischt wordt, benevens de ver hooging der bezoldiging van hen, die arbeid in dienst der gemeente verrich ten. Bij de behandeling der begrooting voor 1917 besloot de raad van ver schillende categoriën van ambtenaren de salarissen te verhoogen. De jaarwedden der onderwijzers wer den zoodanig geregeld, dat deze, bij wijze van overgangsmaatregel, tot en met 1920 zullen stijgen, ongeacht de periodieke verhoogingen. Deze regeling, welke in de oogen van het college van Gedep. Staten van Zee- andig bleek aan iets dat hem vervuld had van vreugde, en in zijne moede loosheid daarover had 'hij gaarne zijn contract weder verscheurd maar hoe lief Marcelle hem ook was, hij zag in dat hij zijn eens gegeven woord niet kon terugnemen, vooral daar waar hij zelf de persoon was geweest die naar den post gesolliciteerd had en 't eenige wat hij beloven kon was zijn onslag te zul len nemen, Indien het Marcelle na ver loop van een jaar niet bev-allén mocht in Nederland. Het huwelijk zou nu spoedig voltrok ken worden, opdat hij zich geheel aan zijn nieuwen werkkring zou mogen wij den, van den dag af waarop hij in func tie trad. Drie weken vóór de plechtigheid be gaf hij zich naar Parijs, vergezeld van zijne moeder, die zich voor die gelegen heid twee nieuwe toiletten had laten maken. „Hoe vindt gij het oudje vroeg de oudste broer aan een zijner zwagers. „Een prent maar men kan ook niet alles verlangen van een dergelijk hu welijk." „Dus is het ook uwe meening dat Marcelle het enkel doet om haar toe komst te verzekeren „Zonder twijfel." „Ja, die Onno past in 't geheel niet bij haar." „Het schijnen lieden uit de voorwe reld, die moeder en zoon. Het oudje heeft het goedgevonden daar straks te iand geen genade vond, werd echter door de Kroon gehandhaafd. Daar echter onder het voorstel van Burg. en Weth. tot herziening der jaar wedden sliet begrepen waren de sala- rlsregelittgen tier leeraren bij het mid delbaar onderwijs, werd in de vergade ring van 7 December 1916 de rnotie- Staverman aangenomen, waarbij Burg. en 'Weth. werden uitgenoodigd zoo spoedig mogelijk een voorstel tot her ziening der jaarwedden van genoemde leeraren bij den Raad in te dienen. Naar aanleiding van deze motie heeft de commissie van toezicht op het mid delbaar onderwijs voorstellen dienaan gaande bij het college van Burg. en Weth. ingezonden, welke voor het jaar 1918 eene meerdere uitgaaf zuilen vor deren van pl.ni. ƒ4000. Waar echter nog geen einde aan den wereldoorlog te zien is, doch in tegen stelling daarvan de prijzen der levens behoeften nog .steeds stijgen, hebben Burg. en W'etli. gemeend thans ook voor de hoogere gesalarieerde ambten een verhooging van bezoldiging te moeten voorstellen, Op grond hiervan stellen Burg. en Weth. voor a. aan Ged. Staten dezer .provincie voor te dragen, de jaarwedden van den burgemeester, secretaris en gemeente ontvanger te verhoogen vah respectie velijk ƒ3000, ƒ3000, en ƒ2400 tot 3500 en 2600 b. de jaarwedde van den gemeente- bouwmepster, thans bedragende 1800 tot 2500 -f. vrije woning, vuur en licht, te bepalen op 2400, met 7 verhoogin gen om de 2 jaren van 100 tot ƒ3100 genoemde emolumenten, onder be paling, dat de tegenwoordige funcfion- naris op I januari 1918 2700 zal g.e-' nieten en op dien daturn de verhoogin- gen zulten ingaan, tot dat het maximum is bereikt c. de jaaarwedde van den controleur der plaatselijke belastingen, thans be dragende ƒ1800 tof ƒ2500, te bepalen op 1800, met 9 verhoogingen om de 2 jaren van 100 tot 2700, onder bepa ling, dat de tegenwoordige function- naris op 1 Januari 1918 het maximum zal genieten. Door het bestuur der afdeeling Vlis singen van den Nederl. Bond van werk lieden in openbare diensten en bedrij ven, alsmede door de Vlissingsche bouwvakarbeidersvereeniging „Door samenwerking verbetering" werd ver zocht, de loon en der gemeentewerklie den te willen verhoogen, opdat deze minstens zoo hoog zijn ais die in het particulier bedrijf. Ofschoon hei dienstverband tusschen den werkman en de gemeente voordee- len biedt, welke in particulieren dienst niet of niet in die mate worden geno ten, hebben Burg. en Weth. gemeend, met het oog op de reeds genoemde dure tijden, voor te stellen, de loonen dei- werklieden bij de fabricage te verhoo gen en wel voor de vaklieden van 26 cent cp 28 cent per uur en voor de ar beiders van 20 cent op 23 cent per uur. Bij de raming der posten van uitgaaf is reeds met de verhoogde uurloonen rekening gehouden echter is het bij de voortdurende stijging der prijzen van de materialen niet mogelijk de uit gaven op het juiste bedrag te schatten. Daar Burg. en Weth. van oordeel zijn, dat de weekloonen der beambten bij den reinigingsdienst thans niet vol doende zijn om aan de tijdsomstandig heden het hoofd te kunnen bieden, stel len Burg. en Weth. voor deze te ver hoogen en te bepalen voor den opzich ter op 1000 per jaar en voor de ton- vertellen, dat zij sedert de verloving van haar zoon Fransch is gaan leeren. Alsof iemand die haar hoort daaraan behoefde te twijfelen 1" „In elk geval bewijst 'hef hoezeer zij op dat huwelijk gesteld was. Nu, voor Marcelle is het ook eene geduchte mé- saliliance." „Vreemd genoeg, dat zij juist zoo in den smaak der Hollanders moet val len .klonk het boosaardig. „Zeg liever dat het haar noodlot is. Nummer één heeft haar heel wat kwaad gedaan met zijn dolzinnige streek, en met dezen hier kon het weieens even slecht afloopen. Zulke halve wilden ne men alles zoo verbazend tragisch op Intusschen was de kennismaking tus schen de beide moeders vrij wat beter afgeloopen. Hoe groot ook het verschil mocht zijn, dat er bestond tusschen de opvoeding van Julie de Clinchamps en die der nederige weduwe van den krui denier, er is een adeldom van ziel, die ■een fijngevoeligheid en eene kieschheid verleent, welke aanstonds opgemerkt worden door wie ze ook bezitten. De twee vrouwen waren vóór alle dingen moeder en verstonden elkander geheel en al mevrouw Renaud wist thans, dat zij gerust kon zijn. Hoe ver ook van haar verwijderd, zou het haar dochter nooit aan steun of liefderijke zorgen ontbreken. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 1