OERiNG te 'lassies. DONDERDAG 13 NOVEMBER. R£ IER 1917 vriend veer ke menscheii. I NOSE biedingen aanvragen. in Huishouding. EI5JE jsthode FEUILLETON Stads= ea Pr ovincienieuws _het Concertgebouw Groofe Markt. AALTE der Staten Generaal lit District, zal gelegenheid be- De Contributie voor op minstens f 0.25 )S, Penningmeester iAANEN, Algemeen Secundus ve vriend vooralle lijdenden is de >E. Voor alien die ilijke of lichame- ling uitgeput zijn, rvermoeiden, voor i uit typhus of oor allen die niet ichten kunnen ko- 'de vriend, die hun erlorene krachten SANGUiNOSEis 1 middel-; bij lion iren in binnen-en unstig bekend, in ilen waarin een efte heeft van een ie Sanguinose het middel. Want de s zuiver plantaar door de zwakste dragen, versterkt, uivert het bloed, ust op, overwint en zenuwaehlig- rdert eene alge- opgewektheid. )SE kost f 1.50; f 1.25 de flacon Tweemalen per pel is voldoende. SANGUINOSE en bij de meeste goede Drogisten OOR NAMAAK AM Co. 2c/4. Den Haag vorden terugge- NET PERSOON 'ebruik van vrije ïuiselijk verkeer. „Vliss. Courant". MANTELS. eveelt zich beleefd ervaardigen van mis, enz. s voor het ver- ontwerk. huis ontbieden. Bureau „VI. Ct." jaar, zoekt plaat- s C. Z. Bureau gt EREINS, Graven- or terstond een iren. „Vliss. Courant." 'in gezin. Adres: rt 38 (boven.) VLISS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 1.55 per drie maanden, granco door het geheele rijk 1.65. Afzonderlijke nummers 3 cent. ADVERTENTIE-PRIJS Van 14 regels 0.60 voor iedere re<rel meer 15 centplaatsing 3|2 X »jf abonnement speciale prijs. Recla mes 30 cent per regel. Dienstaanbiedin gen en Dienstaanvragen 7>/2 cent per regel, bij contante betaling. De zand- en grindkwestie. Het Witboek door Engeland gepubli ceerd in zake de zand- en grindkwes- lie, omvat, gelijk trouwens reeds uit' de daarin genoemde data blijkt, slechts een klein en wel récent gedeelte van de daaromtrent tusschen onze regeering en de Britsche regeerin.g gewisselde stukken. De uitgave van dit Engelsche Witboek brengt uiteraard geen veran dering in de verschijning van het Ne- derlandsche Witboek, waarin de kwes tie van den aanvang af zal behandeld worden. Naar het „N. v. d. D." van welinge lichte zijde te Amsterdam verneemt, zijn er nog niet de minste aanwijzingen dat er verandering is gekomen in het stopzetten van het telegrafisch handels verkeer tussohen Engeland en Neder land of Indië (Engeland's wraakmaat- regel in verband met den zand- en grintdoorvoer). Er mag misschien eens een telegram doorslippen, of doorge laten worden omdat Engeland er be lang bij heeft, maar officieel is nog niets vernomen omtrent een verande ring in den toestand. De „Morning Post" maakt eenige op merkingen bij -het Engelsche Witboek over de grindkwestie. Zij zegt in een hoofdartikel Er bestaat niet de minste twijfel, dat de Nederlandsche regeering den doorvoer heeft toegestaan van proote hoeveelheden zand en grint door Nederiandsch gebied, en dat dit mate rieel was en wordt gebruikt voor mili taire doeleinden, als het maken van mi litaire wegen en het bouwen van ver dedigingswerken. Even zeker is dat de Nederlandsche regeering militairen bij stand aan den vijand verleent en, zoo doende, wijkt zij af van de verplichtin gen van de onzijdigheid. De „Pali Mall Gazette" schrijft Bal four's memorandum aan de Nederland sche regeering, waarin de grindkwestie wordt beha»deld, is een document van groot gewicht. Wellicht zullen wij eens vernemen, waarom de drastische maat regelen niet zijn getroffen ten opzichte van de Nederlanders, wier zwakke uit vluchten in deze aangelegenheid, ons ministerie van buitenlandsche zaken met zulk een onverklaarbaar geduld heeft verdragen. Inkomstenbelasting en oorlogswinst. Niettegenstaande het departement van financiën bij herhaling door mid del van advertenties in de pers de aan dacht Van het publiek heeft gevestigd op de strafbepalingen, welke in de wet ten op de inkomstenbelasting en de oorlogswinstbelasting ter zake van on juiste aangiften voor die belastingen zijn opgenomen en daarbij in >het bij zonder heeft gewezen op de wijze, waarop men zich straffeloosheid voor gedane onjuiste aangiften kon verzeke ren, blijkt telkenmale dat dienaangaan de nog niet overal juiste voorstellingen bestaan en dat menigeen, die zich voor Een beeld der werkelijkheid. 21) (Muis «Men.) „Gij hebt gelijk, laten wij er niet ver der over spreken, ik dacht alleen aan het lijder, 'hier 'beneden. Vergeef mij mijne sombere stemming. Allerlei herin neringen verdringen zich heden voor mijn geest." „En dat nog wel den dag van Onno's wederkeer sprak zij verwijtend. „Misschien juist daarom," antwoord de hij zeer zacht. Zijne beide toehoorders legden zijne woorden verschillend uit maar beiden wisten dat hij op zijn overleden zoon doelde en beklaagden hem uit den ■grond huns harten. Spoedig daarop rees hij overeind om zich te verwijderen en toen de jonge man aan de voordeur afscheid van hem nam, zeide hij „Meester, ik wilde u gaarne morgen spreken wanneer kan ik u tehuis vin den „Ja, ik 'begrijp dat gij mij te spreken hebt," luidde het op doffen toon. „Kom tegen elf uur, dan ben ik zeker niet ge stoord tq zullen worden en tot zoo straf zou kunnen vrijwaren, dit nalaat en voortgaat op den eenmaal ingesla gen weg van wetsontduiking. Het schijnt daarom dienstig nog maals ter kennis van belanghebbenden te brengen, dat iedereen, die een on juiste aangifte voor die belastingen heeft gedaan en die geheel uit eigen beweging dit ter kennis van den inspec teur der directe belastingen brengt, er op kan rekenen dat ter zake van die onjuiste aangiften geen strafvervolging tegen hem zal worden ingesteld. En die straffeloosheid geldt niet alleen voor de valsche aangifte zelf, maar ook voor het ingeleverd hebben van valsche ba lansen of andere stukken om de val sche aangiften te staven. De nadruk zij intusschen gelegd Op het aanmelden geheel uit eigen bewe ging er treedt geen straffeloosheid in, indien men met het mededeelen van de juiste gegevens wacht totdat er door of vanwege den inspecteur inlichtingen zijn gevraagd ofwel stappen zijn ge daan tot het instellen van een boeken onderzoek. Het belang van den betrok kene brengt dus mede, dat hij de waar heid zoo spoedig mogelijk mededeelt. Staatscommissies. Uit den staat van de ingestelde en nog niet ontbonden Staatscommissiën blijkt het volgende De commissie aan welke werd opge dragen de regeering van advies te die nen bij de keuze omtrent de schrijfwijze van de Nederlandsche taal, vleit zich binnen korten tijd haar verslag te kun nen uitbrengen. Zij lioudt zich thans nog bezig met de samenvatting van hare besprekingen. Wat betreft de staatscommissie in zake de ontwikkeling der jeugdige per sonen, wordt medegedeeld, dat met me dewerking van de organisatiën op het gebied van jeugdontwikkeling gege vens verzameld worden, welke naar de commissie vertrouwt alle vóór het eind van 1917 bij haar zullen zijn ingeko men. Deze gegevens 'zullen voor een belangrijk gedeelte de stof leveren voor bet door de commissie uit te brengen rapport. De commissie voor ihet ontwerpen van eene regeling van 't pensioenrecht der burgerlijke ambtenaren en de an dere groepen van niet-militaire pen sioengerechtigden, alsmede van dat hunner weduwen en weezen, heeft hare besprekingen van verschillende meer algemeene punten ter zake van de pen sioenwetgeving beëindigd, en thans de samenstelling van een nieuw wetsont werp ter hand genomen. De commissie in zake de bezoldiging der rijksambtenaren heeft zich gewijd aan een onderzoek en bespreking met onderscheidene belanghebbenden. Zij zet hare werkzaamheden geregeld en zoo spoedig ais mogelijk is voort. De commissie voor een onderzoek tot bevestiging der overtuiging omtrent de noodzakelijkheid van de geldelijke en persoonlijke lasten voor de verdediging des lands op het volk gelegd, zette haar onderzoek met betrekking tot verschil lende onderwerpen, welke rechtstreeks verband houden met den mobilisatie toestand, voort. Overeenkomstig de adviezen der commissie voor wettelijke regels ten aanzien van het waterstaatsbestuur zijn verschillende maatregelen getroffen. De commissie is aan het einde van het vorig jaar gereed gekomen met de be werking van een ontwerp wegennet, hetwelk in handen is gesteld van de Gedeputeerde Staten der provinciën en van den rijkswaterstaat. lang. God behoede u mijn jongen Verdrietig gestemd, alsof hij eene slechte daad had begaan, keerde de jongeling naar binnen terug, en. na zijne moeder nogmaals omhelsd te hebben, zette hij zicli naast haar neder op de sofa en zeide „ik heb u een groot nieuws te ver tellen, dat ik u niet in bijzijn van derden wilde mededeelen moeder." „Een groot nieuws herhaalde zij verschrikt. „Gij gaat toch niet weder om op reis „Neen, stel u gerust. Ik breng dit maal een aardig sommetje mede,'en ik wilde een deel daarvan bestemmen om u een reisje naar Frankrijk te laten ma ken." „Ik naar Frankrijk? Waar denkt gij aan, mijn jongen riep de oude vrouw verbaasd uit. „Wat zou ik, stille, een voudige ziel, beginnen in dat woelige land „O Ik zou u ook niet vragen er voorgoed te blijven, maar enkel er ken nis te maken met de familie Renauci." „Maar Onno, wilt gij dat ik tot hen zou gaan, juist nu dat zij in zulke treu rige omstandigheden verkeeren „In dagen als deze moeten zij meer dan ooit bespeuren wie ihunne ware vrienden zijn. Ik zelf, moeder, die er niet aan gedacht zou hebben de dochter van den rijken schilder tot mijne vrouw te nemen, heb... toen Marcelle daar aan boord zoo rampzalig en zoo alleen was, ai mijn liefde voor haar voelen her Ten slotte bracht de commissie ad vies uit over in de algemeene onteige ningswet aan te brengen wijzigingen na overleg met het departement van binnenlandsche zaken, is in verband met dit advies de commissie uitgenoo- digd een wijziging dier wet te ont werpen. De commissie zal thans ter hand ne men het ontwerpen van eene wettelijke regeling betreffende het onderhoud en de verbetering van waterleidingen en waterlossingen. Tengevolge van de mobilisatie van 's lands weermacht konden de werk zaamheden der commissie voor een on derzoek omtrent het vraagstuk der droogmaking van de plassen beoosten de Vecht ook in dit jaar geen voort gang hebben. De commissie voor de herziening der dienstvoorwaarden van het personeel der posterijen, telegrafie en telefoon kwam gereed met een voorloopig ont werp, hetwelk naar de verschillende vakvereenigingen is gezonden om ad vies. De Staatscommissie voor den han- deldrijvenden en industriëelen midden stand vergaderde ook dit jaar niet, in afwachting van het rapport van de Staatscommissie voor de midden stands-enquête. Iri aansluiting aan hetgeen ten vo- rigen jare omtrent de werkzaamheden der commissie voor de middenstands enquête werd medegedeeld, wordt thans nog gemeld, dat de afwerking en vaststelling van de tweede (laatste) afdeelfng van het eindverslag, die ten gevolge van de ziekte van den vroege- ren voorzitter dr. D. Bos en na zijn overlijden door ontstentenis van den nieuwen voorzitter, uit den aard der zaak een weinig vertraagd werd, sinds de benoeming van mr. A. 1. M. J. baron van Wijnbergen tot voorzitter, terstond hervat zijn, zoodat de werkzaamheden thans hare voltooiing naderen en het verslag in zijn geheel, behoudens on voorziene omstandigheden einde 1917 mag worden tegemoet gezien. Duitsche waardeering. De (otficieuse) „Norddeutscbe Allge- meine Zeitung" brengt een woord van dank aan de Nederlandsche bevolking voor de bereidwilligheid betoond bij de voorbereidende maatregelen voor-"het onderbrengen der uit Engeland terug- keerende Duitsche krijgs- en burger gevangenen. Het blad schrijft„Dank zij de tegemoetkomende houding der j Nederlandsche .regeering en de werk- j zaamheid van den Nederlandschen ge- neraal-majoor Onnea, worden mei de j toebereidselen voor de interneering krachtige vorderingen gemaakt. De ge ïnterneerden zullen gedeeltelijk in kam pen, gedeeltelijk bij de bevolking zelf ondergebracht worden. De terugkeerende gevangenen zuilen er het Nederlandsche volk zeker steeds dankbaar voor zijn dat dit door eene gastvrije opname in zijn land hun lot op zoo grootmoedige wijze wenscht te verlichten." uit de kust, en dus in het versperde ge bied kwam. Plotseling kwam een Duitsche duik boot boven water, en zonder waarschu wing werden kanonschoten op het weer- looze visschersschip afgevuurd. Zooals reeds gemeld, werd de 14-jarige scheeps jongen C. Grootveld door een granaat scherf aan het hoofd gewond, in be-- wusteloozen toestand werd de arme knaap in de scheepsboot getild, die daarop naar den onderzeeër roeide Daar werd hij op het dek gelegd, waar hij weldra overleed. Eenige matrozen van den logger moes ten met de scheepsboot naar hun schip teruggaan, waar door eenige Duitschers bommen werden neergelegd Nadat dit gebeurd was, bleef men nog eenigen lijd aan boord, otn ten paar manden haring en een mand aardappelen „buit te maken". Met een geweldigen knal ontploften daarop de helsche machines, die het schip uiteenrukten. Weldra daarop zonk de Scheveningsche iogger. Door de op varenden van het oorlogsvaartuig wer den de Nederlanders onheusch bejegend met de meest gestrenge afgemetenheid werden zij te woord gestaanNadat men den geheelen - dag in de open sciteepsbooi had rond gedreven, nu eens zeilend, dan weer roeiend, bemerkten de ongelukkige visschers 's avonds de „Mar ten Bernadus", IJ. M. 203, die hen aan boord nam en dadelijk naar I|muiden bracht, waar men Dinsdag arriveer de, en verder doorieisde naar Scheve- ningen. Ongetwijfeld is het aan 't gunstige weer te danken, geweest, dat niet nog méér onschuldige Scheveningsche vis schers bij de uitoefening van hun vooral thans zoo gevaarlijk beroep zijn gedood Een fantastisch gerucht. Het „Vad." meldtGisterenochtend seinde men ons uit Bern „De Zwitser- sche pers zal uittreksels uit het „Nieuws van den Dag" en de „Nieuwe Rotter- damsche Courant" gevtn oyer een inval van de Engelschen in Zeeland. Er wordt druk over gesproken. Het Nederlandsche gezantschap weet van niets." Wij hier ook niet. Het tot zinken brengen van «ie „Sch. 242". Omtrent het tot zinken brengen van i den houten Scheveningschen haringiog- j ger „Huiberlje", SCH. 242, van de ree- derij N.'*V. voorheen Frank Vrolijk ie Sclreveningen, wordt nog het volgende gemeld j Maandagmorgen in de vroegte, lag de logger voor de haringvleet en geraakte onwillekeurig een weinig zeewaarts, waardoor het schip meer dan 20 mijl j leven, en..." Geertruide Holdius was zeer bleek geworden en viel hem ademloos in de rede „Ik begrijp dat, maar gij hebt nog niet gesproken, is het wel Onno, gij zult u nog bedenken, en inzien dat al leen -een eenvoudig huismoedertje, een Hollandsch meisje dat nooit aan rijk dom gewend was, u gelukkig kan ma ken „Daaromtrent vergist gij u, moeder om gelukkig te zijn, moet ik wel dege lijk eene levensgezellin vinden, die in staat is mijne kunst te begrijpen en met mij mede te genieten van al hetgeen er om ons heen te bewonderen valt. Doch ook al bezat Marcelle deze gave niet, ik zou haar liefhebben. Weet men wel ooit te zeggen waarom men deze of gene -persoon boven een ander verkiest; wat liet is dat ons onweerstaanbaar tot ihaar trekt Mijne gehechtheid voor haar, gij zult het u herinneren, dagtee- kent niet van gisteren. Marcelle was hef ideaal mijner eerste jongelingsdroo- men, en gij hebt nooit kunnen vermoe den hoezeer ik geworsteld heb met mij zeiven, om haar beeld op den achter grond van mijn leven te dringen. Nog toen ik haar weerzag hield ik den strijd tegen mijzelven vol de aanblik harer smart en hulpeloosheid heeft mij over wonnen." „Ja, ik begrijp u, mijn kind", sprak de oude vrouw, wier sprekend gelaat niettemin eene bedroefde uitdrukking De noodtoestand der onderwijzers. Tegemoetkomend noemt „de Stan daard" het wetsontwerp tot verbetering der onderwijzerssalarissen. De regee ring is dan nu toch overgekomen wat ze biedt is althans iets. Terecht maakt zij, dunkt het blad, onderscheid tusschen den ongehuwden -onderwijzer en Item die op ouder leef tijd met een gezin zit. Toch werd het steeds meer de vraag of ook de minst belaste onderwijzer geen toeslag, al ware het slechts een tijdelijke toeslag, van noode had. De vraag zal nu maar zijn, of de bei de Kamers der Staten-Generaal in het ontwerp dat nu werd ingediend, slechts het uitgangspunt zullen zien, om door amendementen te bereiken wat stellig noodig is, dan wel of de minister den pas forceeren zal, door te verklaren Dit of niets. Zulk een dilemma zou tooh volstrekt onverdedigbaar zijn. De financieeie positie is thans van dien aard, dat er met de millioenen en nogmaals millioenen letterlijk op alle terrein gegoocheld wordt. Het is een opstapeling van de millioenen waaraan geen eind komt. En bij zulk een stand van zaken dwingt 't geen eerbied af, zoo de regeering voor den stand, dien behield, „en ik kan of mag u niet ver- oordeelen, want uwe keuze is belange loos en edel maar toch vrees ik dat zij uw levensgeluk zal vernietigen. Helaas het lot heeft het aldus ge wild indien gij niet toevallig op het zelfde schip waart gekomen, zoudt gij dat jonge meisje waarschijnlijk nooit wedergezien hebben, en eenmaal eene andere vrouw hebben genomen die be ter bij u voegde. Misschien ook vergis ik mij en heelt het ongeluk haar gerijpt en doen inzien hoe ernstig zelfs het be staan van een kunstenaar moet zijn, wil het niet in ellende eindigen. Hoe het ook zij, ik behoef u nauwelijks te ver zekeren dat ik altijd een goede moeder voor haar zal zijn." „O hoezeer dank ik u voor deze be lofte riep de jongeling uit. „Gij zult zien weik een zonneschijn mijn huwelijk voor uw leven za] verspreiden. Denk eens, moedertje, wij vestigen ons hier, in een huisje vlak -bij u. Eiken morgen kan ik hooren hoe gij geslapen hebt en gij brengt uwe avonden in ons gezin door. Later, als wij het geluk hebben kinderen te krijgen, zult gii hen op voeden, hen op uw schoot houden en steeds meer wezens bezitten die u lief hebben en ii zegenen. Beken toch dat dit geen somber vooruitzicht is." „Moge uwe voorspelling in alle op zichten bewaarheid worden," was al wat Geertruida mompelde, terwijl zij hem in de armen sloot. „Het blijft dus afgesproken dat gij het hier betreft, op reductie tot een mi nimum bedacht zou zijn. En zulks met name met het oog op de bijzondere onderwijzers, waar de gemeentebesturen de openbare onder wijzers, mee ten koste van de minnaars der bijzondere school, met goudbons als overladen. Uitwisseling krijgsgevangenen. De Engelsche haven Boston is aan gewezen voor het inschepen van Duit sche krijgsgevangenen die met de maii- booten der maatschappij „Zeeland" en het stoomschip „Sindoro" der Rotter- damsche Lioyd, naar Rotterdam zuilen worden overgebracht. De monopoiiseering van het brand en levensverzekeringbêdrijf. Naar van betrouwbare zijde vernomen wordt, is de Staatscommissie voor de monopoiiseering van her brandassuran- tiebedrijf, waarvan inr. Tak voorzitter is, met de vaststelling van haar rapport inzake de Staatsmolestverzekering ge komen, en za! dit waarschijnlijk in de eerste dagen van December aan den mmister van financiën worden aange boden. Een der leden dier commissie zal wellicht gebruik maken van zijn recht tot indiening eener afzonderlijke nota. De werkzaamheden der Levensverze- keringscommissio vorderen flink, en niet onwaarschijnlijk is het dat reeds in de beginmaand van het volgend jaar haai advies val verschijnen. Dat der Commissie der Brandassuran- tie zal wat meer tijd eischen, aangezien weinig statistisch materieel voorhanden is, en dit vooraf moet worden verzameld. VLISSINGEN, 15 NOVEMBER. Wij vernemen dat Burg. en Weth. met de militaire autoriteiten trachten tot overeenstemming te komen, teineinde aan den St. Jacobstoren een electrisch verlicht wordende vlag te bevestigen, waardoor den vliegeniers ook des nachts wordt duidelijk gemaakt dat zij zich boven neutraal gebied bevinden. De Stem van 't Hart. Wij vernemen dat het feuilleton uit ons blad „De Stem van 'f Hart" van A. Hans, door den schrijver is omgewerkt tot een tooneelstuk, en 't voornemen be staat, dit weldra bier op te voeren. Onze vroegere stadgenoot, de heer W. de Pierre, is bevorderd van klerk tot commies 2e klasse bij de Holland- sche IJzeren Spoorweg-Maatschappij. Voor het examen van derden stuur man zijn geslaagd de heeren S. C. Abrahilmse, S. Auer en B. J. Dijkdrenth, leerlingen van de De Ruyterschool. Te Weltevreden is geslaagd voor het diploma A als machinist de heer E. van Hoeöen, machinist bij de Java-China- Japan-lijn. Op het bureau van het regeerings- comité voor de belangen der vluchtelin gen, Groote Markt 22, berusten de vol gende onbestelbare brieven Mme Louis Aeles Mme Debious Aug. DevosPeeters Fegerick Fremers- dorffJeanne Reynaerts. Gedurende de eerste helft van No vember werden ais uitgewekenen 19 personen op dit bureau ingeschreven, komende 8 uit België, 11 uit 't binnen- mij naar Frankrijk vergezelt „Voor uw huwelijk, ja." „Waarom niet eerder Wegens den rouw zullen wij pas over zes maanden kunnen trouwen." „Welnu, dan ga ik over een half jaar op reis", antwoordde ze glimlachend, „en tot dat oogenblik zal ik Fransche les nemen. O lach mij niet uit ik weef wei dat oude hersenen niet spoe dig iets in zich opnemen maar ik zal i! daarginds toeh geen schande aandoen en daarom zal ik zorg dragen ten min ste de landstaal te kunnen verstaan en ook een weinig te spreken." „Mag ik uw meester daarin zijn Wij kunnen liet dan al spoedig samen spre ken. Zoo oefent men zich het best." Den volgenden morgen begaf Onno zich tegen het bepaalde uur naar zijn ouden vriend. Hij zag tegen dit bezoek op als tegen eene der pijnlijkste taken welke liet leven voor lienï kon wegleg gen, want ofschoon hij zich van geen schuld bewust achtte, gevoelde hij zich bijna misdadig in 's grijsaards oog. Hoe zelden kunnen zelfs onze beste vrien den reohtvaardig oordeelen over de za ken van ons hart. De omstandigheden welke tot eene keuze voerden werden niet door hqp doorleefd zij zien zich alleen geplaatst tegenover een feit waarvan zij niets begrijpen, en zij keu ren af wat aanleidende oorzaken had, waarnaar zij niet eens willen hooren. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 1