li DINSDAG 13 NOVEMBER. Vfosinpcte Coat BINNENLAND ^GEMEENTEBESTUUR FEUILLETON Mo» 36® «Jcacejnggaxiii VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTS-PRIjS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 1.55 per drie maanden, franco door het geheele rijk 1.65., Afzonderlijke nummers 3 cent. ADVERTENTIE PRIJS Van 14 regels 0.60 tooï ladere read meer 15 centplaatsing 3]2 X jij abonnement speciale prijs Recla mes 30 cent per regel. Dienstaanbiedin gen en Dienstaaavragen V/2 cent per reod, hij contante loetaling. DER mgmriRMA r. ns M velde ir Kleine Markt 53. Tel Interc. tO ADVERTENTSËN ■voor feoTengenoemd Extfa-Numwer der .VLIS SINGSCHE COURANT' tarnen ingezonden orden tot DINSDAG 27 NOVEMBER a.s. ADVERTESXIS^-' J? gpgp- 10 cent p©r re^e 1 Verdere ioliektingen word» gaarne verstrekt door de Administratie, Kleine Markt W, Ëaoarardeerde eplasg 4000 Eiemplsnn UITREIKING BROODKAARTEN. Burg. en Wefli. van Vlissingen bren gen ter algemeene kennis dat de brood kaarten voor heit ttijdvak 18 November tot en met 31 December zullen wordén uitgereikt op de navolgende wijze: Op Donderdag 15 November 1917 tusschen 912 en 24 uur aan hen, wier domicïlïekaart genummerd is van: 1 tot en met 900 op het Stadhuis 901 tot en met 1800 op het Politie bureau 1801 tot en met 2700 in :het gymnas tieklokaal van schooi D aan de Groote Markt Op Vrijdag 16 November 1917 tus schen 912 en 24 uur aan hen, wier domiciliekaart genummerd is van 2701 tot en met 3600 op het Stadhuis; 3601 tot en met 4500 op het Politie bureau 4501 tot en met 5370 in het gymnas tieklokaal van school D aan de Groote Markt dat voor elke enveloppe met brood kaarten 3 cents moet worden betaald dat de broodkaarten uitsluitend op bovengenoemde dagen verkrijgbaar zijn, en dus na die dagen geen brood kaarten meer worden uitgereikt dat men verplicht is de domicilie- kaart mede te brengen. Vlissingen, 9 November 1917, Burg. en 'Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN ROUDEKERKE. De Secretaris, J. P. v. ROSSUM. Een beeld der werkelijkheid. 19) {Mr« remmen.) Maar wie was hier d-e ware schuldi ge geweest Was het niet Georges Re- uaud, die zijn kind reeds vroegtijdig geleerd had 'hoe dergelijke jonge ar- tisten slechts dienen moesten tot zijn eigen voordcel, zijn eigen roem Kon men er zich over verwonderen, indien het jonge meisje de lessen haars vaders opgevolgd had, en zich enkel bekom merde over het nut dat men van zulk een „leerling" kon trekken, niet gedacht Mn de mogelijkheid, dat hij zelf daar voor een zoeter loon kon eischen O 1 de overledene, hij wilde hem niet beschuldigen, zijn dood in de golven was zoo ontzettend geweest, doch hij bad zich niet alleen schuldig gemaakt tegenover den armen jongen schilder, maar bovenal jegens zijn kind, dat hij ',ad laten opgroeien met zulk een valsch begrip omtrent billijkheid en eergevoel. Onno nam zich voor, op on merkbare wijze haar inzichten te ver anderen, haar van lieverlede tot die lioogè beginselen van deugd op te voe Witboeken en Oranjeboek. Behalve liet thans eerlang te verwach ten witboek betreffende de zand- en grindaangelegenheid, is bij het departe ment van buitenlandsche zaken óók in bewerking een witboek, bevattende de diplomatieke bescheiden betreffende de toelating van bewapende handelsvaar tuigen der oorlogvoerenden en onzijdi- gen binnen'tNederiandseirerechtsgebied. Deze beseheiden zullen loopen van Augustus 1914 tot October 1917. Een oranjeboek dat, volgens gebruik, over tal van verschillende onderwerpen •loopt, is mede in bewerking doch heeft •eenlge vertraging -ondervonden, en zal dus eerst later kunnen verschijnen. Wat wij tegen Amerika kunnen doen. In de „Stemmen des Tijds" gaat de oud-minister Co lijn de middelen na, waardoor wij de dwingelandij van de Vereenigde Staten «enigermate zouden kunnen breken. Over Engeland viel in den loop van dezen oorlog menige klacht, maar van Amerika geldt het woord, dat Reha- beam tot bet volk van Israël sprak: „Mijn vader heeft uw juk zwaar ge maakt, maar ik zal nog daar boven toe doen mijn vad^,'heeft u met geeselen gekastijd, maar ik zal u met schorpi oenen kastijden." 'De heer Colijn ziet in Amerika's pantser één zwakke plek zijn belang stelling voor België en Noord-Frank rijk. Het „Belgian Relief Committee" is machteloos "indien Nederland zijn me dewerking niet verleen:. En van deze omstandigheid mogen wij in den uitersten nood gebruik ma ken. Wanneer straks in het eigen land het voedsel ontbreekt, de bevolking hon gert, bet straatrumoer in geweld over gaat, zal het onmogelijk blijken te Rot terdam of Vlissingen aangevoerd graan naar België door te zenden en ons eigen volk toe te roepen Ga 'heen en wordt warm Wie dat meent, kent de Neder- landsc'he volks-psychologie al heel slecht en wie het desalniettemin zou willen doorzetten, zou zijn onvermogen al spoedig ondervinden. Reeds op dezen practischen grond zal de regeering genoopt worden aan de hulpverleening ten behoeve van het Relief Committee de voorwaarde te verbinden, dat ons het noodige niet onthouden wordt. Maar ook overigens is onder de bestaande omstandigheden zulk een voorwaarde gewettigd. Intus- sehen mag dit alleen indien elk ander middel om tot overeenstemming te ko men gefaald heeft. Zoover is het nog niet. We hebben nog iets om te onder handelen buiten dit alleruiterste mid del Wij kunnen een deei onzer in Amerika vastgehouden schepen vrijwil lig aan dat land afstaan voor de vaart in ongevaarlijke wateren in ruil voor de voorziening van hetgeen wij noodig hebben. Wij kunnen, in vereeniging met andere neutralen, de voor het Relief Committee vereischte scheepsruimte aanbied-en. Wat de vaart op Indië betreft, zuilen we weer den weg van Houtman moeten kiezen. En als we aan de Kaap, wat wel zeker schijnt, geen kolen kunnen krijgen, zullen we onze schepen in convooi moeten laten varen en ze door kolen schepen doen vergezellen om onderweg in voile zee kolen in te nemen, wanneer dit op ankerplaatsen niet zou worden toegestaan. Aan deze oplossing kleven vele be ren, welke zijine moeder steeds gehul digd 'had eerst dan zou zij zelve vol komen gelukkig kunnen wezen en on- dertusschen zon hij haar van zooveel liefde omringen, dat al wat naar koel heid en spotternij zweemde, van zelf in haar tot zachtere gevoelens zou moe ten versmelten. Hij zelf had haar nooit zoozeer be mind als nu zij door het ongeluk ver volgd werd, nooit zoozeer gevoeld, dat zij bij elkander behoorden ofschoon de storm en al de daarop-gevolgde aan doeningen, ook hem doodelijk afgemat hadden, achtte hij zich gelukkig daar de wacht te blijven houden vóór haar deur, gelukkig dat hij haar den volgen den morgen weer zou zien, en 'baar nogmaals zou hooren verzekeren dat hij haar eenige was. Tegen den ochtendstond was-de wind geheel gaan liggen Holdius begaf zich naar zijne hut om zich te verkleeden, en verscheen daarna aan de ontbijt tafel. Het gesprek der passagiers liep uit sluitend over al de doorgestane ang sten en den vreqselijkèn dood des kunstschilders, die zulke aangename herinneringen onder zijne reisgenooten achterliet. „Gij weet, dat wij oude vrienden waren", zeide Holdius luid tot den ka pitein. „Ik wist dat zoo goed, dat ik u daarom gisteren ook aanstonds bericht zwaren, o.a. za! men de vuren der schepen moeten wijzigen, maar dat is de hoofdzaak niet. De vraag is alleen varen of niet varenEn dan is het antwoord eenvoudig!. De toestand zal nog wel meer gaan nijpen. En dan is voor alles noodig, dat de Regeering gedragen wordt door het algemeen vertrouwen. Maar dat vertrouwen wordt niet gegeven wan neer men in den blinde tast naar het motief van wat ons wordt opgelegd. Vooral ook is voo'lichtiqg noodig met het oog op hetgeen na de vrtdesfyiting te wachten is. Nu wordt nog veei ver dragen, omdat men alles aan den oorlog kan wijten. Als het straks vrede is, zal men verwachten, dit alles weer normaal ioopt. Maar het eerste jaar na der, vrede zal de toestand op het gebied der voedingsmiddelen naar allen schijn geenszins verbeteren. De vrede heft het wereldtekort aan graan, door den oorlog ontstaan, niet dadelijk op. Het is daarbij niet meer voldoende, dat de Staten-Generaai worden inge licht. Het gezag, dat de volksvertegen woordiging vroeger genoot, is iijdens den ooriog verzwakt. Met het feit moet gerekend en voor de Regeering brengt de erkenning van dit feit mee, dat zij, ook buiten de volksvertegenwoordiging om, in ruime mate het publiek inlicht over wat er telkens gaande is en ook over wat te wachten staat. Scheuren van grasland. De minister van landbouw heeft een rondschrijven verspreid, waarin den veehouders er op gewezen wordt, dat de vooruitzichten ten opzichte vati den toevoer van veevoeder uit het buiten land zeer ongunstig zijn, zoodat hun ernstig wordt aangeraden een of meer perceclen grasiand ie scheuren en daar op met name voederbieten en mangel- wortelen te verbouwen. Het verbouwen van veevoeder voor den handel zal worden tegengegaan. Daarentegen worden de premiën voor den verbouw van voedergewassen voor den mensch verhoogd, waar zulks noo dig is gebleken, en wel voor tarwe per 100 K.G. 17,50 en als maximumpremie per H.A. f 2,50, rogge resp. f 10 en f 2,50, haver f 7,50 en f 1.75, erwten f 7,50 en f 1,75, bruine ot witte stamboonen f7,50 en f 1,75, gerst f 7,50 en f 2 Ten slotte verzoekt de minister de medewerking der landeigenaren ter wij- /iging van pachtcontracten, waarin tot nu toe het scheuren van grasiand ver boden is. De wet-Limburg. In -het gymnastieklokaal van de Rijks- Hoogere Burgerschool te Middelburg waren gisterenmiddag tegen half drie vereenigd de leerlingen van de vierde en vijfde klasse met den directeur en enkele leeraren. De directeur, de heer Zimmermann, sprak de leerlingen toe en zeide dat hij reeds bekend heeft gemaakt, waarom de vlag (op verzoek van de vereeniging van leeraren bij het M. O.) van alle Hoogere Burgerscholen met vijfjarigen cursus wapperde. Dit was omdat de wet-Limburg door de Koningin is be krachtigd. Over die wet wilde spreker nu 'het een en ander mededeelen. Voor de totstandkoming der wet was aan ieder de gelegenheid opengesteld om zich bij een hoogeschooi té laten inschrijven en dat voor iedere faculteit, maar men kon geen .academische exa mens doen, geen candidaats- of docto- naal examen en het behalen van den dokterstitel door een proefschrift was ook niet mogelijk. Alleen was het mo gelijk als men eind-examen had van van het ongeluk liet geven", antwoord de de gezagvoerder. „Ik meende, dat gij daardoor, beter .dan iemand anders, in staat zou zijn het arme meisje ee-nige troostwoorden toe te voegen." „Over een dergelijken slag laat men zich moeilijk troosten maar opdat juffrouw Renaud zich, op haar verdere reis, niet geheel en al zonder steun zou gevoelen, heb ik aanstonds gevolg ge- gen aan een reeds door mij opgevat voornemen en haar ten huwelijk ge vraagd." De kapitein rees van tafel op en schudde hem vol hartelijkheid de hand. „Op mijn woord", zeide hij, „hoe blij ik ben over diat goede nieuws, ik had gewild dat wij het onder gelukkiger omstandigheden hadden vernomen, dan zoudt gij gezien hebben of wij hier aan boord onze vrienden weten te vieren". Ook de medepassagiers haastten zich hem geluk te wenschen, en eene oude juffrouw verklaarde, dat Marcelle nu niet meer te beklagen was. Het jonge meisje had gewacht om hare 'hut te verlaten tot zij alles in de groote kajuit weder stil had hooren worden en Onno die haar opwachtte en haar spakeloos in de armen sloot, merkte angstig op hoezeer zij in de laatste vier-en-twintig uur veranderd was. Het viel duidelijk te zien dat zij den heelen .nacht niet had geslapen zij scheen uit een zware ziekte op te staan en het kostte den jongeling heel wat een gymnasium en wel bij examen A voor de letterkunde, rechten en theo logie en bij diploma B voor wis- en natuurkunde en medicijnen. Voor de leerlingen der burgerscholen was het doen van examens hooger onderwijs uitgesloten, als zij niet een aanvullings examen deden, dat minstens twee jaar studie vorderde. Voor de medicijnen was ialleen een andere regel getroffen, doch ook hier konden de leerlingen der Hoogere Bur gerscholen niet promoveeren. Meermalen hebben de vereenigingen van leeraren bij het M. O. en de Bond van directeuren van H. B. S. met 5-ja- rigen cursus op verandering aange drongen en ook Kamerleden deden 'hef. Thans was het de heer Limburg, die gesteund door verschillende andere le den, gebruik maakte van zijn recht oni zelf een wet in te dienen. Deze wet, die het eindexamen van een H. B. S. met 5-jarigen cursus gelijk stelt met het eind-examen B van een gymnasium kwam 3 Mei bij de Tweede Kamer in behandeling. Toen waren tal van bewij zen van adhaesie ingekomen, o.a. van senaten van de Hoogescholen en van de vereeniging van Leertaren. Van dit laatste adres deed spr. voorlezing. In de Tweede Kamer vond de wet veel be strijding, maar ook krachtige verdedi ging, natuurlijk ook van den heer Lim burg, die er o.a. op wees hoe de mobi lisatie nog meer het groot ongerief van het aanvullingsexamen heeft aange toond. De directeur beaamde dit en zei de dat als men enkele jaren onder de wiaoenen is geweest het nog erger is opnieuw twee jaar te moeten gaan lee- ren alvorens naar de Hoogeschooi te gaan. Op 4 Mei nam de Tweede Kamer de wet aan met 49 tegen 17 stemmen. In de Eerste Kamer, waar mr. Lim burg de wet ook verdedigde, vond hij een medestrijder in prof. van der Swaay, oud-hoogleeraar van de Tech nische Hoogeschooi, die er o.a. op wees, dat thans jongens die eindexa men H. B. S. hebben te Delft komen studeeren, waar zij blijk geven niet voor het onderwijs aldaar geschikt te zijn, zij blijven dan met moeite door sukkelen, terwijl zij .nu in het vervolg nog kunnen veranderen en aan een an dere Hoogeschooi een ander vak gaan studeeren. De Eerste Kamer nam de wet. zonder hoofdelijke stemming aan. De directeur legt nadruk op de laatste woorden van dezen senator, dat er na den oorlog hard gewerkt zal moeten worden. De directeur wekt de leerlin gen op niet te wachten tot na den oor log, maar ook nu hard aan te pakken. De maatschappij en de ouders geven hun gelegenheid goed te leeren, "maar dan mag ook groote inspanning worden gevorderd. Ook bij minder warmte en schaarsc'hte aan licht moet men toch zich trachten aan te passen en goed doorwerken. Spreker herinnert er nog aan, dat het aannemen van de wet in de Eerste Kamer juist samen viel toen de vereeniging van leeraren haar 50-jarig bestaan herdacht. De heer Zimmermiann zeide de leer lingen niet minder neer te zien op die van andere inrichtingen van onderwijs, ook de gymnasia hebben hun bestaans recht. Maar men mag verheugd zijn over de uitbreiding van de bevoegd heid, die het diploma H. B. S. geeft, zoowel voor hen, die er gebruik van maken, als zij die dit niet doen. Spreker stelde voor namens leeraren en leerlingen van de beide hoogste klassen een brief van dankbetuiging tot den heer mr. Limburg te richten. Met applaus werd dit voorstel begroet en hierop ging men uiteen. moeite, haar over te halen toch iets te gebruiken, en daarna, op zijn arm ge leund, een kleine wandeling op dek te maken. Heel de verdere reis door bleef hij onbeschrijfelijk goed -en feeder voor haar, in alles hare wenschen radende en voorkomende dat men haar door het .een of andere onvoorzichtige woord pijn zou doen, en toen zij eindelijk aan wal stapten, telegrafeerde hij aan zijn moeder, diat hij eerst eene week later te Amsterdam zou aankomen en verge zelde hij haar naar Parijs, om haar bij te staan in de treurige taak, hare moe der op de tijding van Renaud's dood voor te bereiden. Marcelle liet zich al deze vriendelijke zorgen welgevallen met die stille voldoenin,g welke over iemand komt, die voor het eerst in zijn leven een groote en teedere gehecht heid ontmoet doch het beeld haars vaders, gelijk hij voor hare oogen in de diepte was verdwenen, belette haar nog zich rekenschap te geven van haar geluk. Ingevolge haar verlangen, was Onno de weduwe alleen maar binnen gevolgd, terwijl de jonge reizigster zich, na haar vluchtig omhelsd te hebben, naar hare eigene kamer spoedde, en heel omzich tig had hij haar de waarheid medege deeld. Julie de Ciingchamps ontving dit ont zettend bericht op dezelfde voorbeeldi ge wijze, waarop zij lal de .groote ram Ontkomen. Van hat gisterenmorgen te Hoek van Holland ingekomen Engelsch convooi werd het stoomschip „Marylebone'door eer. duikboot aangevallen, doch de torpedo ging achter het schip heen. Een verdichtsel. Blijkens mededeeling van ds. Ratford, den Anglikaanschen predikant te's-Gra- venhage, berust het bericht van „de Nederlander", als zou liij op den kansel ais politiek agitator zijn opgetreden, op een verdichtsel. In een ander Haagsch orgaan schrijft ds. Ratford „Ik heb niet over dien tekst gepreekt, mijn preek bevatte geen enkele toespeling op de Nederlanders; zelfs het woord „neu traal" kwam er niet in voor. Zij die mij kennen weten, dat ik alles behalve een politiek agitator ben en allerminst zoo dwaas om te trachten het Hollandsche gouvernement voor te schrijven hoe te handelen in dezen tijd, noch in eenigen anderen tijd". Hef smelten van muntstukken. De- minister van landbouw maakt be kend, dat naar hem is medegedeeld, in enkele gevailen door de industrie is overgegaan tot het bezigen van Neder- landsche pasmunt, als grondstof voor de metaalgieterijen. In verband hiermede wordt er de bij zondere aandacht op gevestigd, dat in het algemeen belang dergelijke praktij ken zeer onwenscheiijk moeten worden geacht en dat daartegen krachtig dient te worden opgetreden. Bevorderingsvoorschriften voor onderofficieren. De minister van oorlog heeft bepaald, dat voor bevordering tot adjudant-on derofficier-administrateur of tot adjudant onderofficier-instructeur in aanmerking komt de sergeant-majoor, die ten minste twee jaren in dezen laatsten rang heeft gediend. Uitbetaling schadevergoeding. De minister van ooriog wijst er op, dat het herhaaldelijk is voorgekomen dat door commandanten van korpsen de last wordt verstrekt tot uitbetaling van schadevergoeding, door hun onder- hoorigen aan derden toegebracht, tal een .bedrag ais door hen billijk wordt geacht, zonder dat zij hiertoe de mach tiging van het dep. van oorlog hebben ontvangen, in strijd met de voorschriften. Ook werd soms schadevergoeding uitbetaald, hoewel in de hierover ge voerde correspondentie werd bepaald, dat dit zou geschieden door de zorg van het departement van oorlog. Hier door werden de toegekende schadever goedingen tweemaai uitgekeerd en ont stond een schade voor het Rijk, behou dens verhaal op hem, die den last tot uitbetaling verstrekte. De minister verzoekt de hand te hou den aan de voorschriften. Militaire kommiezen. De opperbevelhebber van land- en zeemacht heeft bepaald, dat de buiten gewone kommiezen, behoorende tot het wapen der infanterie, worden ingedeeld bij de categorie A, welke bij tweede mobilisatie op hunne posten blijven, ter wijl allen, die tot de overige wapens behooren de categorie B zullen vormen, die c.q. naar hunne onderdeelen dan wel naar het betrekkelijk depót terug- keeren. Een Christelijke Middenstandsbond. Er is te Amsterdam een Christelijke Winkeliersvereniging opgericht. Het pen 'haars levens gedragen had maar de twee groote tranen, die langs haar ingezonken kaken daalden, zeiden meer dan het grootste rouwmisbaar. „Hij was de eenigste liefde, die ik ooit gekend heb", sprak zij met sidde rende lippen. „En dan te weten, dat hij dood is, en gestorven op zoo vrese lijke wijze... en zoo plotseling! Mijn arme Georges maar hoe heeft mijn kind eene beproeving ials deze kunnen doorstaan „Zij heeft zich heldhaftig gehouden, mevrouw, want haar toestand tusschen al die vreemden, en op diezelfde zee, die haar een dierbaren vader ontroofd had, was wreeder dan iemand zich kan voorstellen." „Ik dank den hemel, dat zij u aldaar heeft mogen ontmoeten. Mijn echtge noot heeft mij dikwijls vol vriendschap over u gesproken, en ik ben diep ge troffen over uwe goedheid fot hier te zijn medegereisd, om mij op mijn ver lies voor te bereiden." „Gij moogt mij daarvoor niet bedan ken, mevrouw, want gij zult spoedig Inzien, dat ik niet belangeloos handel de. ik weet, het oogenblik tot eene der gelijke vraag was slecht gekozen, maar toen ik uwe dochter zoo diep ongeluk kig en verlaten onder vreemden zag, heb ik haar gesmeekt mij ais haar brui degom te willen beschouwen, en in al les op mij te rekenen." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 1