sche Co» en 1100 MAANDAG 13 NOVEMBER. issinijsciis Courant ST. a n Grootste Publiciteit voor Advertentiën Gayarardserde i plasy 4000 Exemplsren BINNENLAND FEUILLETON I - pm*™ yt O oor TERNEUZEN HOON 17. K' n, waarvan Kapitaal Verzilveren |pen Buitenlandsch gen. ergoeding. messen. 'tingen na. |)ting. n Credieten. ën. inbraakvrije ■J ari aflosbaar. t de IN- lde stuli- ïaar BIJ- n bij ATSCHAPPIJ, euwarden, te Groningen, EFFECTEN- burg, Sluis en gen op Zoom, inschrij ft. ichieden ten kan- VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren *1.55 per drie maanden, franco door het geheele rijk 1.65. Afzonderlijke .nummers 3 cent. ADVERTENTIE-PRIJS Van 14 regels 0.60 voor iedere ,egel meer 15 centplaatsing 3|2 X 1 bij'abonnement speciale prijs. Recla mes 30 cent per regel. Dienstaanbiedin gen en Dienstaanvragen 7>/2 cent per regel, bij contante betaling. DER üüsave FIRMA F. FAN QE TELDE Ir Kleine Markt 5ö. Tel. Jnierc. 10 ADVERTENTIEN voor bovengenoemd Extra-Nummer der „VLIS SINGSCHE COURANT' kunnen ingezonden worden tot DINSDAG 27 NOVEMBER a.s. ADVERTEXTIB-PEIJB S5«F 10 cent p«r regel Verdere inlichtingen worden gaarne verstrekt door de Administratie, Kleine Markt ÓP, Vlissingen Nederland en de Fransch-Russische overeenkomst. Zekere Nederlandsche bladen en met name „Het Nieuws van den Dag", schrijven aldus meldt Havas uit Pa rijs voortdurend over een Fransch- Russische overeenkomst, waarbij men het oogmerk zou hebben, om een ge deelte van Nederlandsch grondgebied aan een vreemde mogendheid te geven. In de meest-autoritaire kringen te Parijs ontkent men een dergelijke over eenkomst e* wordt op de meest be sliste wijze verklaard, dat geen enkele dusdanige schikking ooit onder welken vorm ook is getroffen. Men ziet in het voortduren dezer campagne een Duitsche propaganda- manoeuvre, om de betrekkingen tusschen Frankrijk en Nederland te vertroebelen en men kan het niet anders dan be treuren, dat de Nederlandsche publicis ten deze manoeuvre dekken met hun goede trouw en gezag. Het „N. v. d. D." merkt naar aan leiding hiervan het volgende op Wij hebben gewag gemaakt van ze kere besprekingen tusschen Fransche regeeringspersonen en de Tsaristische regeering van Rusland, de eventueele vorming van een bufferstaat aan den ünker-Rijnoever betreffende, bij welk plan het Nederlandsche grondgebied „niet ongerept was gelaten". Wij voeg den er bij dat met het verdwijnen der Tsaristische regeering dit plan, voor zooveel wij wisten, ook verdwenen was. De „N. Rott. Crt." gaf toen te kennen, van dit laatste nog zoo zeker niet te Een beeld der werkelijkheid. 18) (Mms teieoiisi.) „De storm?" herhaalde zij verschrikt. „Gij wilt toch niet zeggen dat wij schip breuk leden, want dan zou ik hier im mers niet zijn. Waar is mijn vader zeg mij waar hij is „Het is hard, heel hard te dragen," mompelde hij, haar beide verkleumde handen tusschen de zijne vastklemmen de. „Deze slag kwam zoo onverwacht maar bedenk ook dat hij minder gele den heeft aldus, dat het slechts één oogwenk is geweestterwijl an dere „Dood Dood gilde zij. „O mijn God, ja ik herinner mij nu die vreese- lijke. zware golf... O vader, vader En luid kermend sloeg zij de handen voor hef gelaat. Onno waagde het niet hare droef heid te storen. Het was haar recht den doode in stilte te beweenen, en welke troostwoorden hij haar ook had kun nen toeroepen, hij gevoelde immers zelf maar al te zeer hoe ontzettend zulk een zijn, en meende dat men ook Neder landsch grondgebied buiten Europa in dat plannetje had betrokken. Wij vinden in de tegenspraak van „Havas" geen reden om aan de juist heid onzer inlichting te twijfelen, maar lezen er gaarne uit, dat de tegenwoor dige regeeringen niet meer aan iets der gelijks denken. Waarin wij ons hartelijk verheugen. Dat hier geen sprake was van een „campagne" volgt reeds uit het feit dat tot dusver, voor zooveel wij kunnen na gaan, geen Nederlandsch blad de zaak had vermeld. En dat wij daarbij rechts- streeks, noch zijdelings onder eenigen Duitschen invloed stonden, behoeft nauwelijks te worden verzekerd. De grind- en cement-quaestie. De Britsche regeering heeft twee uit voerige nota's gezonden aan de Neder landsche regeering inzake het vervoer •van grind en cement. De bomaanval op Sas van Gent en Axel. Van ambtelijke -.Daitsehe^fcijde ver neemt de Deutscher Nachrichten Dienst te 's Gravenhage Met betrekking tot den bomaanval op Sas van Gent en Axel, vernemen wij, dat evenals bij vroegere dergelijke inci denten, waarbij Nederlandsche onderda nen gewond of gedood werden, hier bij geen enkele Duiische vlieger b trokken kan zijn. Nederland—België. D e Antwerpsche correspondent van het Hbl." schrijft De opvatting dat de Belgische regee ring in Havre haar zegel zou gehecht hebben aan de represaille-maatregelen tegen Nederland, vindt hier in Belgische gezaghebbende kringen absoluut geen geloof. Zulke houding zou geheel in strijd zijn met al 't voorafgaande der Belgische politiek sedert het begin van den oorlog en ook met de openbare meening in België. De minste man weet bier ook zeer goed, hoeveel onschatbare diensten het Nederl. volk en de Nederl. Regeering aan de bevolking van het bezette Bel gië hebben bewezen en stelt de mede werking van de Nederl. vertegenwoor digers in de Spaanscb-Nederl. commissie en de rol van mr. Van Vollenhoven op zeer hoogen prijs. Het is geheel uitge sloten, dat de Belgische regeering met die gevoelens geen rekening zou houden. Engeland en Amerika en de neutralen- Groot-Brittanje en de Vereenigde Staten zijn iri onderhandeling met de verschillende onzijdige staten om tot bevredigende schikking te konten, ten aanzien van den uitvoer van die inheem- sche producten aan de neutrale staten welke nog naar Duitschiand worden ge zonden. Er wordt nadruk op gelegd dat 't voor degeallieerden niet aangenaam isden han del met de noordelijke neutrale landen af te snijden, maar zij hebben ten deze geen ander middel totdat een bevredi gende overeenkomst is getroffen. Bijzondere quaesties betreffende de blokkade worden behandeld door com missies van deskundigen te Londen en te Washington, welke met elkaar steeds voeling houden. V»or deze .als voor an dere betrekkingen is de bijzondere Amc- kaansche misssie te Londen doeltreffend en in elk opzicht zeer bevredigend. Kalkeieren. De minister van landbouw heeft een maximum-inkoopprijs veor gemeenten voor kalkeieren vastgesteld van f 9,50 per 100 stuks bij levering in kisten van 1200 stuks, van f9,55 per 100 stuks bij sterven was hoe onvergetelijk ra zijn afschuw het visioen moest wezen haar vader aldus roerloos te zien meesleuren den gapenden afgrond tegemoet. „Heeft dan niemand iets beproefd om hem te redden vroeg zij, het hoofd weder opheffende, terwijl haar blik eene uitdrukking van waanzin droeg. „O die larhartigen 1 Indien ik slechts vrij in mijne bewegingen ware ge weest 1" „Den hemel zij dank dat gij het niet waart gij zoudt anders zijn lot ge deeld hebben. Beschuldig ook dat brave scheeps volk niet van gebrek aan moed. Er viel aan geen behoud meer te denken. De matrozen kennen, helaas 1 dergelijke gevallen maar al te goed." „En hij die zoo krachtig was, zoo vol leven waarom weerhoudt gij mij hier? Ik zou met hem in de golven wil len rusten." „Dat moogt gij niet wenschen, Mar- celle", klonk het ernstig, „u blijft nog' zooveel over, denk aan uwe moeder en de zware taak haar op uw aller verlies voor te bereiden. 'Deze slag heeft u be vit" getroffen, maar hij mag u niet ver brijzelen." „Hoe wilt gij dat ik voort zal leven, hier aan boord, waar hij nog gisteren zoo vroolijk was, waar ik steeds die vreeselijke zee zal zien die hem weg nam, waar ik voortaan alleen zal we ievering in kisten van 600 stuks en van f9,65 per 100 stuks bij levering in kis ten van 300 stuks. Aan de gemeentebesturen wordt voor kalkeieren in overweging gegeven een verkoopprijs van f9,50 per 100 stuks aan grossiers bij levering in kisten van 1200 stuks, van f9,55 per lOOstuks bij leve ring in kisten van 600 stuks en van f 9,65 per 100 stuks bij levering in kis ten van 300 stuks en van f9,75 per 100 stuks aan detaillisten bij levering in kisten van 1200 stuks, van f9,80 per 100 stuks bij levering in kisten van 600 stuks en van f9,90 per 100 stuks bij levering in kisten van 300 stuks of minder le rekenen. Vastgesteld voor kalkeieren een ma- ximum-kleinhandelprijs van 10", cent per stuk. Vastgesteld een maximum-groothan- delprijs voor kalkeieren van l 9,50 per 100 stuks bij levering in kisten van 1200 stuks, van f9,55 per 100 stuks bij levering in kisten van 600 stuks en f9,65 per 100 stuks bij levering in kis ten van 300 stuks of minder en een maximum-tusschenhandelprijs van f 9,75 per 100 stuks bij levering in kisten van 200 stuks, van f 9,80 per 100 stuks bij levering in kisten van 600 stuks en van f9,90 per 100 stuks bij levering in kis ten van 300 stuks of minder. Bepaald wordt, dat de genoemde ma ximum-inkoopprijs en maximum-groot- handelprijzen zijn te verstaan franco station van bestemming, spoor, boot, of laatste veer, inclusief verpakking en de maximum-tusschenhandelprijzen franco pakhuis of magazijn grossier. Inlijving militie 1918. Van de militielichting 1918 zullen worden ingelijfd 1. Van 25 Januari a. de helft van de getallen der dienstplichtigen toege wezen aan de compagnieën wielrijders; b. de dienstplichtigen toegewezen aan de genie (motordienst) en bestemd voor het eerst in te lijven gedeelte. 2. Van 14 tot 18 Januari: a. de dienst plichtigen, toegewezen aan het 2e ba taljon van een der regimenten grena diers of jagers of van een der overige regimenten'infanterie b. de dienstplichtigen, toegewezen aan het korps pontonniers en bestemd voor het eerst in te lijven gedeelte. 3. Jjan 4 tot 8 Maart de dienstplich tigen, toegewezen aan de regimenten vestigartilerie en bestemd voor het eerst in te lijven gedeelte, de dienst plichtigen, toegewezen aan hef korps pantserfortartillerie en aan het korps torpedisten. De onder la en 2b begrepen dienst plichtigen, die in het bezit zijn van het bewijs van voorgeoefendheid, zullen 2 maanden later worden ingelijfd. Ten aanzien van dienstplichtigen van vorige lichtingen, die uitstel of verlen ging van uitstel van eerste oefening hebben tot het tijdvak, waarin de dienstplichtigen der lichting 1918, toe gewezen aa'n de compagnieën wielrij ders, zullen worden ingelijfd, wordt dat uitstel of deze verlenging van uitstel geacht te zijn verleend tot het tijdvak waarin het overschietende gedeelte van de dienstplichtigen van laatstgenoemde lichting, toegewezen aan de compag nieën wielrijders, wordt ingelijfd. Behoudens onvoorziene omstandig heden zal dit overschietend gedeelte vermoedelijk worden ingelijfd tegen Juni 1918. Nader zal het juiste tijdvak worden bekendgemaakt. Verkiezingen 1918. Uit goede bron verneemt „De Tijd", dat reeds in Mei van het volgend jaar zen „Deze reis zal niet eeuwig duren," sprak de jonge man op ontroerden toon en gij zult u hier immers .niet geheel en al eenzaam gevoelen, zoolang gij iemand aan uwe zijde hebt, die bereid zou zijn aanstonds zijn leven te geven om u uw vader weer te schenken Zij wierp hem een door tranen be nevelden, maar somberen blik toe. „Gij 1" prevelde zij. „Gij hebt het immers zelf gezegd wij zijn elkander vreemd geworden." „Uren als deze verbinden voor altijd wanneer zij niet voor immer scheiden. Marcelle, ik smeek u, vergeet wat tus schen ons voorviel, en zie nog enkel in mij een broeder... meer dan dat, een bruidegom zoo gij wilt..." Die vraag, onder omstandigheden als deze gedaan, op het oogenblik dat het jonge meisje, met haar vader, ook heel 'hare toekomst had zien verdwij nen, getuigde van zooveel liefde, dat zij haar zelfs in dat uur onbeschrijfelijk goed deed en dat Marcelle zich met een onstuimig gebaar van droefheid in zijne armen wierp en snikte. „Ja, ik smeek u, wees mijn steun, gij alleen kunt mij voor wanhoop be hoeden." De jonge man drukte een eerbiedigen kus op haar voorhoofd en over haar blonde lokken strijkende liet hij haar ongestoord voortweenen aan zijne de algemeerie verkiezingen zullen wor den uitgeschrqven en plaats hebben in Juni 1918. De Rijkspostspaarbank Aan het verslag van de Rijkspost spaarbank over 1916, zijn de'volgende cijfers ontleend. In 1916 bedroeg het aantal inleggingen 1.839.058 tegen 1.539.540 in 1915, terwijl het bedrag van het ingelegde was f85.555.945.22 tegen 167.688.404.15 in het voorafgaande jaar. De inlagen vermeerderden dus in aantal met 299.518, in bedrag met f 17.867.541.07. Terugbetaald werd in 894.145 posleu f 72 800.492.35'/2 (inclusief de rente in den loop van het jaar uitbetaald bij ge heele afbetaling van boekjes a f U 1.844.11 tegen in 1915 in 994.228 posten f67.761.792.17. Aan rente werd goedgeschreven f 4.997.859.55, (incl. de in den loop van het jaar uitbetaalde rente a f 111.844-11) zoodat het tegoed der inleggers einde 1916 bedroeg f206.859.553.36, zijnde f 17.752-464.41 meer dan einde 1915. Het aantal spaarbankboekjes steeg met 40.029. waardoor er 31 December 1916 1.730.178 in omloop waren. Het aantal staatsschuldboekjes nam in 1916 per saldo toe met 802 en klom tot 24.651. Het nominaal bedrag der inschrijvin- op deze boekjes nam in 1916 toe met f 1.579.500 en steeg daardoor tot f 26.247600. Berekend naar den daarvoor aangegeven koers hadden de titularissen van staatsschuldboekjes te vorderen 1 19.423.224 tegen f 16.712.637.75 op het einde van 1915, een vermeerdering dus van f2.710.586.25. Internationale studieconferentie te bern. Het Bestuur van den „Nederlandsche Anti-Oorlog Raad" heeft dezer dagen in zijn hoedanigheid van Bureau van de internationale „Centrale Organisatie voor een Duurzamen Vrede" een schrij ven ontvangen van den Engelschen Mi nister Balfour, inhoudende de mededee- ling dat de Engelsche Regeering beslo ten heeft geen passen te geven aan En gelsche onderdanen tot het bijwonen van de Conferentie te Bern en wel op grond van de omstandigheid, dat het volgens de Engelsche wet niet geoor- lootd is aan Engelsche onderdanen ge durende den oorlog op een of andere wijze in aanraking te komen met de onderdanen van vijandelijke mogendhe den. Daar bovendien nog geen berichten ontvangen zijn van den Secretaris, Mr. de Jong van Beek en Donk, die sinds een week In Zwitserland verblijft, aan gaande de toezegging tot deelneming aan de Conferentie van Fransche en ttaliaansche zijde, heeft het Bestuur van den „Nederlandsche Anti-Oorlog Raad" gemeend de conferentie niet op 19 No vember te moeten laten doorgaan. Van invloed op dit besluit was tevens het feit, dat de Duitsche Rijksdag op 22 November is bijeengeroepen, zoodat het voor vele Duitschers onmogelijk zou zijn op 19 November in Bern te komen. Het bestuur van den „Nederlandsche Anti-Ooriog Raad" hoopt spoedig te kunnen mededeelen op welken datum de Conferentie thans zal plaats hebben. Opkomst reserve-officieren. Naar de „Avondp." verneemt zullen binnenkort alle reserve-officieren, die sedert 1915 geen werkelijken dienst hebben verricht, onder de wapenen worden geroepen, om vier weken de practische diensten en oefeningen bij te wonen. Hun zal gevraagd worden wan neer zij bij voorkeur wenschen te wor den opgeroepen, waarna met een en borst. Thans eerst gaf hij zich rekenschap van het feit, dat 'hij zijn gansche leven had weggeschonken, dat zij voortaan lot in eeuwigheid verbonden zouden zijn, maar hij betreurde geenszins al dus gehoor te hebben gegeven aan de opwelling van het «ogenblik en zijn in nig medelijden met haar. Reeds had hij zich gedurende die dagen van hun sa menzijn volkomen rekenschap gegeven van de liefde die hij, in weerwil van alles, voor haar was blijven koesteren, en ofschoon hij vastbesloten was der verzoeking, haar te vragen zijne vrouw te worden, tót 'het einde weerstand te bieden, wijzigde het treurspel van dien dag in zijn oogen alles. Marcelle kwam niet meer voor als de ziellooze coquet te, die Eduard Helmveld tot vertwijfe ling had gebracht, maar nog enkel als het hulpelooze, diepbedroefde meisje, dat wel degelijk toonde gevoel en hart te bezitten. Renaud's dood maakte haar arm hij zelf stond op het punt fortuin te maken wat was natuurlijker dan dat hij haar gevraagd had zijn lot te deelen Hij zou zich een monster van zelfzucht hebben geacht indien hij zich daarvan had laten terughouden door welke bedenking dan ook. Tegen den nacht verklaarde Marcelle dat zij liefst naar hare eigen hut terug zou keeren hij billijkte dit verlangen, maar opdaf zij volkomen gerust zou ander, voor zooveel mogelijk, rekening zal worden gehouden. Positie-verbettring onder-oificieren. Naar de „Avondp." verneemt wordt overwogen om naast de voorgenomen positie-verbetering van officieren, ook den onder-officieren beter salaris toe te kennen. Men is algemeen overtuigd, dat een aanvangssalaris van f 450 voor den ser geant veei te gering is, terwijl ook de salarissen van de hoogere onder-officieren dringend herziening behoeven. Thans bedraagt het eind-salaris van den sergeant, sergeant-majoor en adj.- onder-officier, resp.f700, f 1000 en f1250; dat wordt bereikt na een dienst tijd als onder-officier, van resp. 12, 18 en 24 jaar. De noodzakelijkheid wordt erkend nu het aanvangs-salaris van den 2en luitenant zai worden verhoogd tot f 1400 het eind-salaris van in den dienst vergrijsde onder-officieren, zelfs van hen die den hoogsten onder-officiersrang heb ben bereikt, en dus aan het einde van hun militaire loopbaan staan, niet be neden het aanvangs-salaris van den aan het begin van zijn loopbaan staanden luitenant te laten. Mobilisatie en moraliteit. Aan de statistiek van den loop der bevolking in Nederland over 1916, die het Centraal Bureau voor de Statistiek in het 248e nummer zijn Bijdragen heeft uitgegeven, ontleenen we het volgende Uit den aard der zaak kon voor 1914 de mobilisatie op de cijfers der onwet tig geborenen geen invloed doen gelden doch uit die voor het Rijk blijkt voor 1915, van eene, zij het dan niet sterke vermeerdering, welke, het meest uitkomt voor de provincies Noord-Brabant, Gel derland, Zuid-Holland en Zeeland, de provincies, die den sterksten invloed van de mobilisatie hebben ondervonden, terwijl in de provincies Utrecht, Over- ijsel, Groningen en Drenthe in verge lijking met 1914 een vermindering plaats had. Deze 3 laatstgenoemde provincies zijn van oorlogs-invloed (behalve in de gemeente Groningen de Engelsche ge- interneerden) zoo goed als bevsijd ge bleven, zoodat, waar ook in Limburg eene verhooging is waar te nemen, hieruit mogelijk wel zou af te leiden zijn, dat de mobilisatie niet geheel zon der invloed is gebleven op de toene ming der onwettige geboorten maar dan toch in eik geval is die invloed zeer zwak geweest. Intusschen dient er nog op gewezen, dat het aantal onwettig geborenen in totaal in 1916 is afgenomen, maar pok, dat Noord-Brabant, Zeeland en Limburg de grensprovincies, in dat jaar nog hooge cijfers vertoonen. Scheepsbouw. Van de werf der Rotterdamsche Droog dok-Maatschappij is met goed gevolg te water gelaten het stoomschip „Walche ren", groot ca. 3700 bruto ton, in aan bouw voor de Stoomvaart-Maatschappij „Triton," te Rotterdam. Loop der bevolking in Nederland over 1916. Aan de statistiek van den loop der bevolking in Nederland over 1916, die het Centraal bureau voor de Statistiek in het 248e nummer zijner Bijdragen heeft uitgegeven, wordt het volgende ontleend Op het einde van 1916 telde ons land 6,583,227 inwoners, waarvan 49.68 pCt. mannen en 50.32 pCt. vrouwen. Ofschoon de toeneming in de ver schillende jaren zoogoed als gelijk is (in 1916: 2.08 pCt.), wordt over een zijn en hem bij het minste schrikbeeld mocht kunnen roepen, beloofde hij haar on te zullen blijven zitten in de long- room, waarop de meeste hutten en ook de hare uit kwamen. De storm was nu aan het bedaren, en doodelijk afgemat hadden de meeste dames zich te bed begeven de vreesachtigsten zaten in de hut 'harer kinderen op, en Onno be vond zich geheel alleen in de groote kajuit. Hij had zelf teT nauwernood we ten te zeggen hoe het kwam, maar zij ne gedachten zwierven telkens tot zijne moeder af, en hij pijnigde zich met de vraag wat zij van zijne zonderlinge verloving zou zeggen. Hij had haar zoo innig lief, dat het nooit in hem opgekomen zou zijn een huwelijk tegen haar wil te sluiten, en toch, hij wist het, zou zijne keuze haar bedroeven, geloofde zij Marcelle buiten staat hem ooit gelukkig te maken. En Helmveld dan Zijne oude vriend, die enkel en alleen om hem te redden, de somberste bladzijde van zijn levens boek voor hem had opengelegd, zou hij hem ooit nog aan willen zien, nadat hij hem had moeten bekennen het trouwwoord verkregen te hebben der vrouw die zijn zoon ongelukkig had ge maakt (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 1