graag uit handen en aan menige tafel, hoe bescheiden ook voorzien, is het etensuur altoos een uur van voldoening voor de vrouw des huizes die haar best deed, om desnoods met de geringste middelen, iets te geven naar den smaak van haar man en kinderen. Niet ten on rechte heet het zoo menigmaal „Ik eet toch altoos maar het liefste m'n eigen pot." Dat is volkomen natuurlijk. Maar de komende winter zal ons naar alle waarschijnlijkheid dwingen, de menschen te doen eten uit een ge meenschappelijke keuken, teneinde al dus in een groot aantal gezinnen, de bezuining van gas en brandstof krach tig te bevorderen. Vandaar dat de ge meente overgegaan is tot de oprichting van eene centrale keuken. Gezinnen, die hun middagmaal uit deze centrale keu ken gaan betrekken, behoeven thuis niet te koken, sparen dus uit op hun gasgebruik of op hun brandstoffen en wanneer men deze bezuiniging eens be rekent, dan komt men tot niet onbe langrijke cijfers. De centrale keuken zal komen in de Paul Krugerstraat, naast de Groente en Fruitveiling. Daar deze evenwel niet gereed zal zijn voor het einde van de volgende maand, heeft het dagelijksch bestuur der gemeente besloten voor- loopig in een noodkeuken te beginnen en daarvoor aangewezen het gymnas tieklokaal van school B. Zij, die in de onmogelijkheid verkee- ren. om thuis het middagmaal klaar te maken, zullen ongetwijfeld met inge nomenheid 'het bericht vernemen, dat de volgende week de spijzen aan de ■gemeentelijke centrale keuken ver krijgbaar zijn en behalve daar, nog op drie plaatsen in onze stad, waarheen het eten in dubbelwandige spijzen- transportketels van elk 50 liter, die voor dit doel zijn vervaardigd en bij een proefneming hebben aangetoond, dat het eten daarin uren achtereen warm blijft, zal worden gebracht. Vanaf Dinsdag 13 November zal ge regeld iederen dag, behalve des Zon dags, tusschen 11.30 en 1 uur goed, deugdelijk bereid eten voor \2'/2 cent per portie van 1 Liter verkrijgbaar zijn aan de volgende adressen: gymnastiek lokaal van school B, Prinsenboschje gymnastieklokaal van school D, Groote MarktGroente- en Fruitveiling, Paul Krugerstraat en Brandspuithuisje, Ka naalstraat. De door het gemeentebestuur inge stelde commisie zal op de toebereide spijzen geregeld toezicht houden alsook op de qualiteit van de artikelen, zoodat het publiek er van verzekerd kan we zen, dat wat geleverd wordt, van zeer deugdelijke, smakelijke samenstelling zal zijn. Met ingang van 7 November worden op het bureau van het Distributiebedrijf (Stadhuis, kamer no. 4, 2e verdieping) bonnen voor reparatieleder verkrijgbaar gesteld. Wij verwijzen verder naar de offici- eele bekendmaking van Burg. en Weth. Wij vestigen de aandacht op ach terstaande advertentie, betreffende de oorlogstuintjes. Vrijgekomen en nieuwe tuintjes wor den uitsluitend uitgegeven op Zaterdag 13 November, des middags 4 en 6 uur, in het kantoor Wilhelminastraat 10. Voor het examen van radio-telegra fist 2e klasse zijn geslaagd de heeren A. Verhage en Wenneks, leerlingen van de De Ruyterschool (cursus Fre- lier). Belgisch Athenaeum. Kring yan voordrachten. De Kring van voordrachten hervat hare werkzaamheden voor het studie jaar 1917/18 op Woensdag 7 dezer, des nam. 2.15 uur_ in het gewoon lokaal van het Athenaeum, ingang Rioolstraat. Dagorde: 1. „De Nieuwe Gids-bewe- ging", letterkundige voordracht "door dr. L. van den Broeck, studieprefect 2. „De photographie", wetenschappe lijke studie door R. Pirard, student der wetenschappelijke rhetorika. Bewijzen van toegang kunnen aange vraagd worden aan het Athenaeum van 9 tot 1 uur. Bij Kon. besluit is J. Polderdijk be noemd tot burgemeester der gemeente Nieuw- en St. Joosland. De minister van landbouw heeft be noemd tot lid der Provinciale Brood commissie in Zeeland den heer jhr. J. van Vredenburgh, voorzitter der Zeeuw- sche Landbouwmaatschappij te Tholen. KERK- EN SCHOOLNSEUWS. Ned. Herv. Kerk. In de vacature, ont staan door het overlijden van ds. A. A. Vermeer, is gisteren door den kerke- raad het volgend alphabetisch viertal, opgemaakt ds. S. F. H. j. Berkelbach van den Sprenkel te Purmerend ds. J. H. Buinink, te 's-Heerenhoek ds. F. Postma, te Koudekerke ds. J. W. P. te Roij, te Sloterdijk. Ger. Kerken. De heer A. J. Fanoy, cand. te Middelburg, is toegelaten tot de evangeliebediening. Christ. Ger. Kerk. Bedankt voor het beroep te Utrecht door ds. j.deBruijne te Zaamslag. RECHTSZAKEN. Kantongerecht te Middelburg. Door het kantongerecht te Middel burg zijn veroordeeld wegens het als winkelhoudend opkooper in het door hem gehouden register geen aanteeke- ning houden van alle door hem gekoch te goederen H. M. van B., Middelburg, tot 25 b. s. 25 d. h. geen voldoende zorg dragen voor het onschadelijk hou den van een onder zijn hoede staand gevaarlijk dier J. M., Oostkapelle, tot 10 b. s. 10 d. h. jagen in gesloten jachttijd P. j., Serooslcerke, tot 2 X 10 h. s. 2 X 10 d. h. overtr. eencr militaire verordening 1. de K., P. van T., J. J. de K., allen te Breskens, ieder tot 10 b. s. 10 d. h. overtr. Tram reglement 1902 J. F., Souburg, tot 1 b. s. 1 w. t. een trekdier los en onbe heerd laten staan J. de P., Koudeker ke, tot 1 b. s. 1 d. h. overtr. Arbeids wet A. E. B., Vlissingen, tot 3 b. s. 3 d. h. op straat afval van visch wer pen C. H. P. J. Ie R., huisvr. van F. L. S., Vlissingen, tot ƒ2 b. s. 2 d. h. op straat met kaarten spelen J. J. S., J. S., W. K. M. O., allen te Vlissingen, ieder tot teruggave aan ouders overtr. Leerplichtwet J. H., Westkapelle, P. S., Domburg, beiden tot ƒ2 b. s. 2 d. h. P. V., Koudekerke, tot 3 b. s. 3 d. h. wateren buiten de bakken A. R. L., C. A. A., beiden te Vlissingen, G. M. ■de L., Middelburg, allen tot 1 b. s. 1 d. h. rijden over een wandelweg P. M., Middelburg, tot 1 b. s. 1 d. h. op een rijwiel meer personen vervoeren dan waarvoor het gebouwd is C. W. J. C., Souburg, tot 0.50 b. s. 1 w. t. fietsen zonder licht A. S., J. van S., beiden te Arnemuiden, H. J. B. de M., Amsterdam, J. J. M., C. L. J., beiden te Middelburg, G. de M„ Souburg, Th. E. H. W„ Domburg, P. C. L., Vlissingen, allen tot ƒ2 b, s. 2 d. h. M. C. de R., Vlissingen, tot 1 b. s. 1 d. h. J. H. W., Vlissingen, tot 0.50 b. s. 1 w. t. fietsen zonder bel P. B., Middelburg, tot teruggave aan ouders rijden met een wagen zonder licht D. A. T., W. V., beiden te Middelburg, ieder tot 1 b. s. 1 d. h. dronkenschap j. F., Sou burg, tot 5 b. s. 3 w. t. W. W., Nieuw,dorp, J. S., A. K., j. B., allen te Nieuwland, W. V., S. P., beiden te Mid delburg, M. L. van B., Vlissingen, allen tot ƒ2 b. s. 2 d. h. G. K., Domburg, tot !0 b. s. 10 d. h. J. de R., Vlissin gen, tot ƒ5 b. s. 5 d. h. bekrachtigd is het verstekvonnis, gewezen 24 Sep tember 1917 ca. M. D., Middelburg wegens dronkenschap veroordeeld tot zeven dagen hechtenis. Vrijgesproken zijn J. C., Souburg, aangeklaagd wegens overtr. politiever ordening Vlissingen H. J. J., Middel burg, aangeklaagd wegens dezelfde overtr. H. de J., Rotterdam, aange klaagd v/egens fietsen zonder licht. Heden deed de rechtbank te Mid delburg weer uitspraak in een 40-tal uitvoerzaken en legde ter zake straffen op loopende tusschen 10 boete subs. 2 weken tuchtschool en 2 maanden ge vangenisstraf, terwijl een gelijk.aantal dergelijke zaken in behandeling werden genomen waarin de eisch van het O.M. varieerde tusschen 10 boete subs. 20 dagen hechtenis en 3 maanden gevan genisstraf. In deze laatste zaken werd de uitspraak bepaald op 20 November. De zaak tegen J. v. D. te Rijnsburg, die terechtstond als beklaagd van het doen van aangifte van ten uitvoer ver boden goederen (120.000 K.G. aardap pelen) werd uitgesteld tot 20 November a.s. tot het 'hooren van een deskundige. Overmacht De Hooge Raad heeft arrest gewezen in de volgende, reeds vroeger vermelde zaak Een Duitsche firma had aan een En gelsche in Nederland verkocht en ge leverd eene partij leege vaten. Toen zij betaling vroeg, beriep de Engelsche fir ma zich op de wet van haar land, die haar verbood, op straffe van gevange nis en geldboete, betaling te doen aan onderdanen van staten, waarmede En geland in oorlog is, wat voor haar over macht opleverde. De Rotterdamsche rechtbank achtte dit beroep gegrond. Het Haagsche ge- rechtshof was van eene andere mee ning. Het besliste dat een verbod van de Engelsche wet geen overmacht vormde. Tegen deze beslissing kwam de En gelsche firma in cassatie. De procureur- generaal concludeerde tot vernietiging van het arrest van het Haagsche Hof. De Hooge Raad handhaafde 's Hofs uitspraak. Het beroep op het vreemde recht zal de rechtsgevolgen van de Nederland- sc'he wet niet kunnen kiezen voor iemand, wiens bedoeling het was op de overeenkomst de Nedeflandsche wet van toepassing te doen zijn. Het cassa tieberoep van de Engelsche firma werd verworpen. Zij zal dus moeten betalen. Doodslag. De rechtbank te Arnhem heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen Anna Maria Zundert, aldaar, beklaagd van doodslag op den korporaal-trompetter C. v. d. Oosterkamp, in den avond van 17 September, door hem met een mes een steek in de borst toe te brengen, waarbij de linkerlong en het hart door boord werden. Subsidiair was tpn laste gelegd mishandeling, den dood tenge volge hebbende, terwijl tevens de ver zwarende omstandigheid van recidive (mishandeling van haar man) was geïmputeerd. De rechtbank veroordeelde beklaag de wegens mishandeling, den dood ten gevolge hebbende, tot 3 jaar gevange nisstraf met aftrek der preventieve 'hechtenis. De eisch was 5 jaar. DE OO^LOC. DE TOESTAND. De Italianen hebben opnieuw een ge voelig echec geleden. De centrale troe pen zijn de midden-Tagliamento over gestoken en hebben de daar stand hou dende Italianen verslagen en 6000 ge vangenen gemaakt en een aantal ka nonnen buitgemaakt. De centralen zet ten den opmarsch voort. De nieuwe linie, die de Italianen aan de Tagliamento hadden geformeerd, is dus al spoedig bezweken. In de laat ste dagen luidden de Italiaansche staf- berichten weer iets hoopvoller en men nam reeds aan, dat de Tagliamento, die als groote rivier een natuurlijke hinder nis vormt, een tweede Yserlinie zou worden. Volgens het Italiaansche stafbericht oefenen de centralen op den linkervleu gel, aan den bovenloop van de Taglia mento, sterken druk uit, waarop de Ita lianen antwoordden met geschutvuur en door tegen-aanvallen. In Judicarië werden vijandelijke afdeelingen door de Italianen teruggedreven. Op het Westelijk gevechtsterrein is, behalve de dagelijksche loopgraaf-ac ties, geen vermeldenswaardigs voorge vallen. Aan het Macedonische front heerscht eenige opleving van den strijd, en het schijnt dat de geallieerden een aanval voorbereiden. Op het nog verder weg gelegen front op de grens van Palestina en Sinaï, treden de Engelschen aanval lend op en hebben plan om de stad Gaza, dat als de sleutelstelling van Pa lestina wordt beschouwd, aan te tasten. Belangrijke conferenties zullen deze week plaats vinden zoowel te Berlijn als te Rome. In de Duitsche hoofdstad hield de nieuwe rijkskanselier Hertling besprekingen met de Duitsche militaire leiders, terwijl minister Czernin uit Weenen verwacht wordt. Te Rome zal een oorlogsraad der ge allieerden bijeenkomen. De Fransche en Engelsche minister-presidenten en ge neraals zullen er overleggen met de Ita liaansche' staatslieden en militaire be velhebbers. Behalve beraadslagingen over zaken van militaire aard, wordt verwacht dat men Italië zal aansporen geen gehoor te geven aan Duitsche in blazingen om tot een afzonderlijken vrede te komen. Het gevecht in het Kattegat is blijk baar het gevolg geweest van een ver kenningstocht van Engelsche patrouil levaartuigen, kleine kruisers en torpe dojagers, die den Duitschen hulpkrui ser „Marie", onder commando van ka pitein Lautenbach, ontmoet en in den grond geboord hebben. De Engelschen zijn ti,a dit kortstondige gevecht blijk baar weer naar hun basis teruggekeerd zonder andere botsingen te riskeeren. Heeft de Engelsche vloot eindelijk eens eenig machtsvertoon willen maken, ter ondersteuning van minister Gedde's pleidooi De raid moet gelukt heeten, maar heeft weinig resultaat opgeleverd. DE GENTSCHE UNIVERSITEIT. Een Wolfftelegram uit Brussel meldt dat de gedenkdag van de stichting der Gentsche universiteit, honderd jaren geleden, plechtig is gevierd. In de aula had eenbijeenkomst plaats, waaraqa de gouverneur-generaal Falkenhausert^tet tal van autoriteiten en deputaties van Vlaamsche activistische organisaties deelnamen. De rector, prof. Hoffmann, hield een rede, waarin hij de geschiede nis van de stichting der universiteit verhaalde en de Vervlaamsching her dacht. Eindelijk, zoo zeide spr.j heeft de universiteit weer haar natuurlijke bestemming gekregen. Hij was over tuigd dat het Vlaamsche volk de betee- kenis van hetgeen thans was verkregen zou inzien en nooit meer zou dulden dat de universiteit aan haar thans herkre gen besteming zou worden onttrokken. De gouverneur-generaal hield daar op een rede, waarin hij zeide, dat ter vervulling van haar taak, leidster te zijn van het Vlaamsche volk, de uni versiteit haar leeraren en leerlingen al les moet kunnen bieden en alle gebie den van geestelijke en economische ontwikkeling van Vlaanderen moet om vatten. Met dit doel was besloten de universiteit als rechtspersoon te erken nen, een kapitaal van vier millioen frs. te schenken ter uitbreiding van de voor onderwijs en -onderzoek noodzakelijke instituten. De plechtigheid eindigde met het zin gen van de Vlaamsche Leeuw. DE ONTRUIMING VAN DEN CHEMIN DES DAMES. De „Times"-correspondent uit het Fransche hoofdkwartier meldt Lang 'heeft de strijd aan de Aisne ge duurd. Stap voor stap drongen de Franschen den vijand terug. In April was het werk daarvoor al begonnen. "Vrijdagmorgen ontdekten de Fran sche patrouilles, dat de Duitschers in den vorigen nacht terugetrokken wa ren. Binnen een uur was de infanterie op weg en rukte behoedzaam voor waarts, op alle mogelijkheden voorbe reid. Doch weldra hadden de Franschen Courtecon, het plateau en den geheelen Chemin des Dames bezet, van waar zij het uitzicht hadden op het Ailette-dal. De Franschen bemerkten, dat de Duit schers niet alleen zeer stil, maar ook zeer snel gevlucht waren. De loopgra ven en versterkingen waren intact ge bleven. Er hadden geen ontploffingen plaats gevonden, waarschijnlijk ook om de vlucht niet te verraden. DE DUITSCHE RIJKSDAG. Naar het „Berl. Tagebi." verneemt, zal de rijkskanselier op 22 November, den dag waarop de Rijksdag weer bij eenkomt, een redevoering houden, waarin hij zijn program zal ontvouwen. In deze zitting zal de Rijksdag, naar het blad verder verneemt, nieuwe krediet- voorstellen hebben in te willigen, ver- moedelijk ten bedrage van 15 milliard, ■en derhalve zai de hoofdcommissie uit den Rijksdag eenige dagen vóór dien datum bijeenkomen. De conferentie, welke Zaterdag on der voorzitterschap v,a.n den nieuwen rijkskanselier, graaf Hertling, if het mi nisterie van binnenlandsche zaken be gonnen is, werd Zondag voortgezet. De vergadering begon reeds in de vroege ochtenduren en duurde tot laat in den namiddag. Daaraan werd deel genomen door Hindenburg, Ludendorff, generaals van den staf, een aantal hooggeplaatste officieren en leden van het ministerie van buitenlandsche za<- ken. De nieuwe rijkskanselier heeft zijn werk reeds aan het kabinet van de rijkskanselarij begonnen. De nationaal- liberale afgevaardigde, dr. Friedberg, die voor den post van vice-kanselier genoemd wordt, was ook bij de be sprekingen aanwezig. De onderhande lingen over de bezetting van dit ambt duren echter nog voort. De gisteren plaats gehad hebbende besprekingen worden in politieke kringen ook met het a.s. bezoek van graaf Czernin te Berlijn in verband gebracht. Zondag heeft de nieuwe rijkskanse lier o.a. nog ontvangen dr. Kampff, den president van den Rijksdag, verder den Oostenrijksch-Hong. gezant, den voor zitter van het Huis van Afgevaardig den en den Spaanschen gezant. Toen Hindenburg en Ludendorff zich Zon dagavond door de straten van Berlijn begaven, werden zij met groote geest drift door de bevolking begroet. VAN HET ITALIAANSCHE FRONT. Van Italiaansche zijde De vijand, die er bij den Pinzano- berg in slaagde eenige van zijn troepen naar den rechteroever van de Tagla- mento te doen oversteken, vermeerder de zijn druk op den linkervleugel van ons front. Onze vliegtuigen en bestuurbare luchtschepen wierpen in den nacht van 3 November en den daarop volgenden dag met succes bommen op vijandelijke troepen in de bekkens van Caporeto en Toimino, alsmede langs den linkeroever van de Tagliamento. DE STRIJD OP HET ITALIAANSCHE FRONT. Het Stefani-agentschap bericht, dat de verdeeling der legermacht, waarover de vijand tusschen Fella en de zee be schikt, bij de Italianen bekend is. Vele troepen zijn Oostenrijkers, maar de stuwkracht, de werkende massa van den aanval werd en wordt opgeleverd door de Duitschers, evenals het de Duitschers waren, die met de uiterste zorg dit offensief hebben voorbereid. Eveneens werd het door verklaringen van gevangenen bevestigd, dat de Duitsche troepen, die In de eerste linie opereeren, onder bevel staan van gene raal Von Below. Twee onzer carabinieri schoten in den middag van 2 October in de buurt van een der poorten van Udine hun ka rabijnen af op een automobiel, waarin generaal Von Berrer, commandant van het 3e legercorps van Brandenburg, ge zeten was, vergezeld door zijn ordon- nance-officier, luitenant Von Grave- nitz. De generaal werd gedood, de lui tenant werd zwaar gewond en gevan gen genomen. Alle Duitschers, welke wij gevangen namen, verklaarden ons, dat het huidig offensief ondernomen werd .met het be paalde doel, den oorlog met één slag te beslissen op het Italiaansche front, door daar alle krachten van de centrale rijken in te spannen en tegen Italië de manoeuvre van Verdun te herhalen. De beproeving is ongetwijfeld zwaar voor ons, maar wij zullen haar te boven komen, als allen hun plicht zullen we ten te doen. De beproeving is smarte lijk, want de militaire noodzaak dwong ons, een deel van ons eigen grondge bied te ontruimen, w.ant deze terug trekkende beweging kostte ons onver mijdelijke verliezen aan mannen en ma terieel. Genoodzaakt zijnde om de toenade ringstellingen op te geven, welke de dapperheid onzdr troepen ons aan gene zijde van de grens had verschaft, heb ben wij de strategische nadeelen van de huidige -grensregeling ondervonden, en daar v/ij er niet in slaagden den in val in onze dalen te keeren, zoo moes ten wij onze verdedigingslinies in de vlakte zoeken. Alhoewel zulks uiterst smartelijk voor ons is, verschilt onze huidige toestand toch niet van dien, waarin wij ons bevonden zouden hebben, in geva! wij alléén een offensieven oorlog van Oos tenrijk hadden moeten weerstaan. In dit geval, en althans in de begin- phase, zouden wij terrein hebben moe ten afstaan, hetzij wegens het ongeluk kig verloop onzer grens, hetzij wegens de numerieke overmacht van den vij and. Als allen hun plicht doen, zal deze terugtocht slechts een voorbijgaande gebeurtenis zijn en zal de overwinning aan het slot over den oorlog beslissen en niet deze tijdelijke tegenslag. DE NEDERLAAG DER ITALIANEN. Dat de Engelsche en Fransche eerste ministers reizen naar Italië maken be wijst wel welke ernstige gevolgen d leidende persoonlijkheden van de En' tente van de geleden nederlaag vei" wachten, zegt de „Neue Freie Presse"" Het blad houdt de politieke nederlaa» van Italië voor nog grooter dan de mi litaire, want daar de redenen, om wek ke Italië tot den oorlog is toegetreden" het bezit van Triëst, Trente, Dalmatiè ■en Albanië, niet meer gelden, doet zich de vraag voor welk doel de voortzet ting van den oorlog nog kan hebben Wanneer het enk'el te doen was ge weest om militaire besprekingen, dan was het niet noodig geweest dat Lloyd George en Painlevé naar Rome kwa men. Dit geschiedt echter omdat men van meening is, dat het voortbestaan der Entente zelf in gevaar is. Italië moet voor de Entente behouden wor den, evenals Rusland. Het „Neues Wiener Tagebi." komt tot een zelfde conclusie, maar voe^t daaraan nog toe „Eindelijk zal nu ook de ware positie van Italië vastgesteld worden. Van den beginne af was Italië door zijn streven om een onafhanke lijke Middellandsche Zee-groote mo gendheid te worden zoowel den Fran schen als den Engelschen een eenigs- zins lastig bondgenoot. De hulp van het land zou echter de beslissing in den wereldoorlog brengen, en daarom liet men het, hoewel met tegenzin, begaan. Het blad is nu echter .gekeerd. Italië heeft zelf hulp noodig, en deze zullen Engeland en Frankrijk zeker allen bie den in ruil voor beperking van zijn oor spronkelijke aspiraties. DE CONFERENTIE TE ROME. De „Matin" zegt over de conferentie te Rome, dat deze een voortzetting zal zijn van die te Londen. Vermoedelijk zullen de Vereenigde Staten met een adviseerende stem aan de beraadsla gingen deelnemen. Derhalve moeten zij met Frankrijk, Engeland en Italië be slissingen nemen, die nuttig zijn voor de oorlogvoering. Hierover heeft Pain levé -een langdurig onderhoud gehad met generaal Pershing vóór zijn vertrek naar Rome. Focli, Robertson en Ca- dorna hebben de eerste militaire maat regelen genomen voor het deelnemen aan dit front door de Fransche en En gelsche troepen. Lloyd George en Pain levé zullen reeds heden met Orlando confereeren. RUSSISCH LEGERBER1CHT. Bij het Wisjnikofski-meer hebben af deelingen zich met den vijand verbroe derd. Ten noorden van Husiatyn hebben wij een geslaagde verkenning gedaan en eenige gevangenen gemaakt. in de streek van Dunaburg ten noor den van Vesthave hadden verbroede ringen plaats. Bij ,Buzec poogden vijandelijke af deelingen met proclamaties onze loop graven te naderen, maar werden door geweervuur verjaagd. Bij het dorp Solomno is een vijande lijk vliegtuig verdwaald en achter onze linies terechtgekomen. De inzittende, een onderofficier, werd gevangen ge nomen. NIEUWE STAATSGREEP IN RUS LAND VERWACHT. De Stockholmsche correspondent van de „Voss. Ztg." verneemt van de Russische grens, dat men in Rusland voor een nieuwe uitbarsting vreest en voor een nieuwen staatsgreep. Gene raal Broessilof noemt men als de leider van deze nieuwe actie en hij schijnt zich reeds verzekerd te hebben van de me dewerking van verschillende generaals, o.a. van generaal Roeski. Dat ook ge neraal Alexief zich hierbij zal aanslui ten is niet onwaarschijnlijk. Het plan is om Kerenski te bewegen, het opper bevel van het leger, dat op het oogen- blik nog aan hem is opgedragen, te ge ven aan geneTaal Broessilof of aan ge neraal Roeski, waarna de nieuwe ge neralisatus zou trachten de tegenwoor dige regeering ten val te brengen. DE ENGELSCHE VEROVERING IN PALESTINA. De „Daily Chronicle" bespreekt de verovering van Ber Sheba en zegt, dat de groote overwinning door de Engel sche aanvoerders behaald, de politieke kwesties, die met dit land samenhan gen, sterk op den voorgrond dringen. De zekerheid van het Suez-kanaal en de Roode Zee kan alleen dan in de toe* komst gewaarborgd worden, indien Pa lestina bezet wordt door een pro-En- gelsche en pro-geallieerde bevolking. Er is slechts één kracht, die ons zulk een bevolking zou kunnen brengen, dat is de macht van het Zionisme, dat het verwoeste land weer zou bevolken met een toewijding als alleen de Joodsche emigranten aan den dag zouden leggen. De geallieerden mogen geen tijd meer verliezen met hetgeen zij reeds lang in het algemeen te verstaan ga ven, duidelijk als haar besluit te ver klaren het Zionisme onder haar be scherming te nemen en hun politiek aan te wenden voor de verwezenlijking van de lang tegengewerkte nationale idealen van het Joodsche volk. DE VOLKERENBOND. Professor Bougie, van de Sorbonne. toont volgens Havas aan, dat de Vol kenbond niet anders zal kunnen ont staan dan uit een overwinning van de geallieerden. Hij verklaart, dat, als de bondgenoo- ten van het Recht de wapens zoude moeten neerleggen, alvorens de toepas sers van het bruut geweld te hebh*

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 2