DINSDAG IMOVBiViBBR. GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND FEUILLETON Stads- ea Provincienieuws ge- f^o. 262 <JftuaLt°&axig ^^.iiaija^^u^—y. ,,-i^Y7 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 1.55 per drie maanden. ISranco door het geheele rijk f 1.65. Afzonderlijke nummers 3 cent. ADVERTENTIE-PRIJS Van 14 regels 0.60 voor iedere regel meer 15 centplaatsing 3|2 X $ij abonnement speciale prijs. Recla mes 30 cent per regel. Dienstaanbledin- jen en Dienstaanvragen 7'/2 cent pet regel, bij contante betaling. VERKRIJGBAARSTELLING VAN BONNEN VOOR REPARATIELEDER. Burg. en Weth. van Vlissingen bren gen ter algemeene kennis dat met in gang van 7 November 1917 van 9 uur v.m. tot 1 uur n.m. op het Bureau Distributiebedrijf (kamer no. 4, 2e ver dieping Staduis) bonnen voor repara tieleder zuilen worden verkrijgbaar ge steld dat voor de verstrekking van deze bonnen aleen in aanmerking komen de gezinnen en alleen wonende personen welke niet in den H.O. zijn aangeslagen en die welke op het laatst vastgestelde kohier van den Hoofdelijken Omslag aangeslagen zijn in de ie klasse dat de personen welke in de le klas se van den Hoofdelijken Omslag zijn aangeslagen verplicht zijn hun aanslag biljet mede te brengen. Vlissingen, 6 November 1917. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. P. v. ROSSUM Jr. ONVEILIGHEID VAARWATER. Schietoefeningen. De Burgemeester van Vlissingen maakt aan zeevarenden bekend dat op 8 November a.s. en zoo noodig op vol gende dagen in de haven van IJmuiden schietoefeningen zullen worden gehou den. De voor de veiligheid te nemen voor zorgsmaatregelen liggen voor belang hebbenden ter Secretarie dezer ge meente ter inzage. Vlissingen, 6 November 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Burgerlijke dienstplicht en buiten gewoon oorlogscrediet. Het wetsontwerp betreffende een re geling van den burgerlijken dienstplicht is thans van den Raad van Siste terug ontvangen bij het departement van oor log. Eveneens het wetsontwerp nopens eer, buitengewoon oorlogscrediet voor het 2de halfjaar van 1917. De indiening van beide ontwerpen bij de Tweede Kamer is thans eerlang te verwachten. Het bewaren van aardappelen. Het bureau voor inededeelingen inzake de voedselvoorziening meldt Het bewaren van aardappelen is, meer dan ooit, een zaak van groot belang voor de voedselvoorziening in de toe komst. Daarom is van het Rijks Cen traal Administratiekantoor voor ds dis tributie van levensmiddelen een rond schrijven uitgegaan aan de gemeente besturen, waarin duidelijk uiteengezet wordt op welke wijze de aardappelen het best worden bewaard. Ten deele zal dit kunnen geschieden Een beeld der werkelijkheid. 14) (laMM wMJni.) Beiden hadden ook alles vergeten wat hen omringde om slechts te luiste ren naar de wilde stemmen der ver schillende hartstochten, welke zich is hen verhieven. De jonge man had ternauwernood de noodlottige woorden geuit, die hem ontlokt waren geworden door zijne eigene wanhoop niet toe te kunnen ge ven aan het onweerstaanbaar gevoel dat hem tot Marcelle trok, of wel hij betreurde ze reeds en zou alles gegeven hebben om ze te herroepen. Zijn ridder lijke natuur kwam in opstand tegen het bewustzijn eene doodelijke beieediging te hebben toegebracht aan eene vrouw, en daarenboven had hij het recht wel, haar Eduard's dood te verwijten „Was zij zijne bruid of zijne zuster dat z" hem rekenschap van haar leven be hoefde af te leggen Thans, dit kon geen twijfel lijden, waren zij voor altijd gescheiden hij had het onherstelbare 'usschen hen gebracht maar hij vrees ite voor den eersten volzin, die hare lip i.n pakhuizen bij handelaren, die er ver stand van hebben. Voor zooverre dit rchter niet mogelijk is, wordt aanbe volen de aardappelen te bewaren op hoopen of in kuilen, zooals bij de landbouwers geschiedt. In bedoeld rondschrijven nu, wordt nauwkeurig medegedeeld, op welke wijze deze methode van bewaren het best plaais vindt. Een duidelijke teeke- ning geeft precies aan hoe de kuilen moeten worden aangelegd. Kolenschairschte. De regeering heeft bepaald, dat ge durende den winter 1917—1918 in de lokalen der rijksgebouwen en der ge bouwen bij het rijk in gebruik, geen hoogere temperatuur mag heerschen dan 60 graden Fahrenheit. De levsnsmiddelenvoorziening. Door de centrale commissie uit de arbeidersbeweging voor de levensmid delenvoorziening is een adres gezonden aan den minister van landbouw, waarin er de nadruk op geiegd wordt, dat het feit, dat nog altijd niet is overgegaan tot de distributie van goedkoop rund- vleesch, dat nog steeds de beschikking van goedkoope brandstoffen en billijke kleeding, schoeisel, sajet, wol, zoolleer en klompen op zich laat wachten en dat de toegezegde rantsoeneering van alie spijsvetten en olieën achterwege blijft, bijzonder ontstemming heeft ver wekt. Er wordt aangedrongen op een spoe dige ten uitvoer legging van de gegeven beloften. Geschiedt dit niet dan zijn zeer ernstige conflicten meer dan waarschijn lijk. Vrouwelijk toezicht noodig. Op initiatief van de Vrije Vrouwen vereniging kwamen de vorige week tal van vrouwen, ook uit andere plaatsen van ons land te Amsterdam bijeen om met elkaar te beraadslagen in hoeverre de vrouwen uit alle kringen er het hare zouden toe bijdragen.de komende moei lijke tijden het hoofd te bieden op een wijze, dat de taak der overheid niet noodeloos bemoeilijkt wordt. Men was het er algemeen over eens, dat het niet-weten, het niet-begrijpen van het waarom voor tal van getroffen maatregelen een willig, althans berus tend aanvaarden van wat noodzakelijk geacht wordt, door de autoriteiten, in den weg staat. De bedoeling der vrouwen, uit de de batten saamgevat, kwam hierop neer, dat er in dezen tijd, nu mondjesmaat het wachtwoord is voor héél de bur- gerschare, meer -dan ooit streng dient te worden gewaakt voor verkwisting van welken aard ook. Dat het in hét le ger ^ïog heel wat zuiniger zou kunnen toegaan, dan thans het geval is, indien de meer huishoudelijke aangelegenhe den van keuken en linnenkast onder controle van vrouwen gesteld worden, behoeft waarlijk geen betoog. De vergaderden meenden, dat bij een rantsoeneering, waarbij burgerij, leger en vloot dezelfde rechten kunnen doen geiden, de miltairen er stellig niet op achteruit zouden gaan, indien het voor den soldaat uitgetrokken rantsoen hem dan ook inderdaad ten goede kwam. Men was van meening, dat èn bur gers èn militairen gebaat zouden zijn indien een vrouwencomité, beschikken de over officieele gegevens van w,at er in het land aanwezig en te wachten is, de macht kreeg met raad en daad 'bijstand te yerleenen in de zoo wijd vertakte distributie aangelegenheden. Het zou onverantwoordelijk zijn de hulp der vrouwen, die zich in deze moeilijke tijden beschikbaar stellen om te helpen, de machine met zoo min mo gelijk schokken te doen loopen, van de hand te wijzen. Daar er met grooten spoed gewerkt moet worden, wees de vergadering uit haar midden een com missie van 7 vrouwen.aan, die op zich namen onverwijld aan de uitvoering van het plan 'haar beste krachten te wij den. Uit tal van plaatsen in ons land kwamen reeds sympathie-betuigingen bij de secretaresse der commissie,mevr. J. Baerveidt-Haver, Palestinastraat 19, Amsterdam. Verlofpassen. De opperbevelhebber heeft de vol gende legerorder ter kennis van de land- en zeemacht gebracht Meerdere commandanten, voorzien de militairen, aan wie bewegingsvrij heid, zonder gebruik makend van den trein, is toegestaan, v'an een verlofpas van het bestaande model. Zulks geschiedt dan veelal om die militairen in de gelegenheid te stellen op de plaats van bestemming zich van een broodkaart te kunnen voorzien. Om aan onrechtmatig gebruik maken van den trein, dat van deze handelwijze het gevolg is geweest, een einde te ma ken, en anderzijds den militairen toch de gelegenheid te geven een broodkaart te ontvangen, wordt ingaande 15 No vember a.s. voor de bewegingsvrijheid, waarbij niet van spoorwegvervoer mag worden gebruik gemaakt, een nieuw model verlofpas ingevoerd van hetzelf de model, als hiervoren bedoeld, doch met lichtrooden ondergrond en de aan duiding „geen spoorwegvervoer", ech ter zonder perforatie. Aan militairen, die bewegingsvrijheid zonder spoorwegvervoer genieten, wordt zoonoodig een dergelijke verlof- pas uitgereikt. j Wijders wordt bepaald, dat met in-, gang van 10 November ook onderoffi cieren in den r,a,ng van sergeant bij ge bruikmaking van den trein 'bij bewe- gingsvfijheid van een geldigen verlof- pas voorzien moeten zijn. De desbe treffende aanschrijving dien overeen komstig te wijzigen. Positieverbetering officieren. Naar de „Avondp." verneemt maakt het bij de betrokken autoriteiten een punt van overweging uit om de finan- cieeie positie van de officieren te verbaleren. Promotie bij het leger. Bij Kon. besluit zijn benoemd bij de inf., tot luit.-kol., commandant van het 18e reg., de majoor E. W. Klop. van het 19e reg.; tot majoor, ondersch. bij het 19e reg., 6e, 25e bij het wapen en bij hst 13e reg., de kapt. T. j. Blceker, W. Peiler, W. Gefken, jhr. H. P. ran del^iieden en H. Dyserincktot kapt. de le luit. R. Boomsma, F. Plankeel, H. J. van Steensel van der Aa, A. P. van Velthuijsen en L. F. Apol bij de Intendance, tot kol.-intendant, de luit. kol. B. H. Goudriaantot luit.- kol. de majoor C. M. de Kanter; tot majoor-intendant de kapt.-int. A. M. Vorstman tot kapt.-intendant de le luit. W. Schutte bij de kwartiermeesters, tot luit.-kol. kwartiermeester, de majoor- kwartierm. j. C. J. Lenta; tot majoor-kwartlerm. de kapt.-kwartiermeesters J. H. G. Ver meer en F. van der Steeatot kapt.- kwartierm. de le luit.-kwartierm. G. j. K. Rneep, J. C. Pabst, H. van de Erve en C. de Bas overgeplaatst in hun rang bij den Gen. staf, de kapt. A. J. P. Zonnevijlle, van het 22e reg. inf.bij den Plaatse!, staf en benoemd tot plaatsel. adjudant te Breda de kapt. L. B. G. van Aspe- ren van het 3e reg. Belgische vluchtelingen. Het „Eindh. Dagbl." verneemt, dat het aantal vluchtelingen in het kamp te Veghel binnenkort aanmerkelijk zal stijgen al de Belgische vluchtelingen die in de provincie Zeeland verblijf houden, moeten dit gewest veriaten en zullen in het vluchtoord te Vegjiel on dergebracht worden. De bevolking telt thans 6500 zielen. Woningnood. Hoe nijpend het gebrek is aan wonin gen in de groote steden, leert een staat je in „Woningbouw", in het eerste half jaar van 1917 nam te Amsterdam de ingeschreven bevolking toe met 5484 zielen en daarvoor kwamen slechts 396 woningen beschikbaar. Te Rotterdam moesten 4605 nieuwe bewoners hun intrek nemen in 113 woningen. Te 's- Gravenhage was het iets beter en von den 4635 personen 449 woningen ge reed, en te Groningen konden 695 nieu welingen 138 woningen betrekken. Te Haarlem was het ook al slecht en moesten 957 menschen in 76 woningen worden gehokt. Schrikbarend was ech ter de toestand in Tilburg daar moes ten 2344 zielen, waarmede de bevolking van 1 Januari 1916 tot 1 September 1917 klom, worden gehuisvest in 15 nieuwe woningen. Dat gaf natuurlijk een vreeselijke samenhokking in de be staande huizen Te Utrecht was het nog al redelijk. Daar vonden 874 nieuwelingen 170 wo ningen afgemaakt. Te Dordrecht moes ten in 1916 en 1917 niet minder dan 1579 nieuwe bewoners worden gehuis vest, en er was geen enkele woning nieuw aangelegd. Te Leiden was het ook misère. Daar vonden in 1916 de 533 nieuwelingen nog herberg in 131 woningen, maar in 1917 kwamen er tot 1 Juli 231 bij en die vonden het getal woningen met 12 verminderd. Eldorado is Arnhem. In 1916 kwamen er 1528 zielen bij en daar had men 1033 woningen gebouwd. Toen was men echter met bouwen voortgegaan en in 6 maanden stonden er weer 149. Maar nu bleven de bewoners weg. In 6 maan den kwamen er slechts 22. Gasbesparing. De directeur der gasfabriek te Gorin- chem heeft het volgend systeem ter gasbesparing bedacht Van een staanden gasgioeilichtbran- der plakt men met papier twee der vier luchtgaten dichtna aansteken draait men het gaskraantje zoover dicht tot men het meeste licht krijgtdaarna legt men een ijzeren plaatje (met insnijding) zoover op het ianipeglas, tot men weer het meeste licht krijgt. Men heeft dan wel iets minder licht dan van een goed gestelden brander, doch men gebruikt ook aanmerkelijk minder gas en het licht is meestal vol doend. Slecht gestelde branders geven na die behandeling zelfs beter licht. in de plaats van het dichtplakken van twee luchtgaten kan ieder zelf van stijf schrijfpapier een ring maken. Dezen ring maakt men van een strook, breed twee centimeter, lang twintig centime ter, waarvan men ze6 c.M, niet met lijm (gom) insmeren moet, de rest wel. Men moet 6eze om de buis met de vier luchtgaten wikkelen, doch men zorge eerst het ongelijmde stuk erop te wikkelen, om te voorkomen, dat het vast gaat zitten aan de buis. Na drogen moet men met een klein mesje het pa voor het oogenblik betreurde hij reeds minder zich tot eene ,al te groote open hartigheid te hebben laten verleiden. Hij haastte zich dan ook te antwoor den „Hunne armoede heeft .niets in zich dat hun tot schande kan strekken. Zij hebben alles gedaan om te slagen, maar niet een ieder lacht de fortuin toe, en om over de waarde van een mensch te beslissen komt het slechts aan op de vraag of hij gewerkt heeft zoolang het dag was zoowel vader als zoon heb ben dat gedaan." „Gij werpt u dus op ais kampioen voor mislukte grootheden klonk het spottend. De jongeling schudde het hoofd en hernam met diepen ernst „Ik k-oester de grootste bewondering voor de beroemde meesters, die zich door hun arbeid en talent onsterfelijk wisten te maken, maar grooter eerbied nog draag ik toe aan de nederige kun stenaars, die onbekend voortworstelen en zich niettemin blijven wijden aan datgeen wat nooit hunne pogingen be- loonen zal. Er behoorde een zeldzame moed en een groote verhevenheid van karakter toe, om zonder opstand arm en vergeten te blijven, terwijl andere tijdgenooten, die u niet overtreffen, maar slechts onder een gelukkiger ge sternte zijn geboren, zich naar het licht weten te dringen en in weelde baden. Dit is het geval met mijn ouden vriend, pier langs de gaatjes insnijden, aldus krijgt men een papieren cylinder met vier gaatjes, draaibaar passend om de koperen buis met de vier luchtgaten. Voor het gemakkelijk draaien moet men wat krijt of poederkalk aan de koperen buis wrijven. Door te draaien kan men de vier gaatjes half afsluiten en bereikt men daardoor hetzelfde ais met het geheel dichtplakken van twee der gaten. Men heeft echter het voordeel ook zonder het ijzeren plaatje de lamp op volle lichtsterkte te kunnen gebruiken. Bij branders met een gasregelschroef kan met de schroef de gastoevoer klei ner gesteld worden, zooals boven met het kraantje is aangegeven. Voor gasverbruikers is een ijzeren be zuinigingsplaatje beschikbaar. Oorlogswinst te Amsterdam. In den gemeenteraad te Amsterdam heeft de wethouder de Vries eenige cijfers gegeven betreffende de toeneming van de inkomens daar ter stede, sedert 1913- 1914, dan sinds het begin van den oorlog. Ziehier het welsprekend staaltje Het aantal inkomens van f 10 000— l 20.000 is toegenomen van 1320 tot 1691 dat van f20 000 tot f30.000 van 343—442; dat van f30.000 tot f40.000 van 196— 255dat van f 40.000 tot f 50.000 van 76 tot 146dal van 150.000 tot f 100.000 van 135 tot 282, en dat van boven de f 100.000 van 62 tot 167. Ai deze cijfers betreffen de ingezetenen zonder de fo rensen. Dat met deze geweldige toeneming der vermogens door oorlogswinst ook gepaard ging, bij sommigen, eene poging op minder groote schaal, tot belasting ontduiking, spreekt wei van zelf. Ook hiervan gaf de wethouder treffende staal tjes. Zoo noteerden wij o.a. een stad genoot die zeide dat hij niets extra's verdiend had, en die bleek een winst te hebben gemaaid van f 56.000een ander gaf op f 120.000, maar toe» de inspectie hem de duimschroeven aan legde, bleek het niet minder dan f 250.000 te zijn. Eaz. Wij sputteren zoo vaak op den fiscus, maar hier verdienen de amb tenaren toch wel hulde en dank voor hun ijver. VLISSINGEN, 6 NOVEMBER. De 32e broodkaart. De 32ê broodkaart is geldig van 7 tot en met 17 November. De Centrale Voedingskeuken. Zooals wij reeds hebben medege deeld, komt er voor den aanstaanden winter van gemeentewege een centrale keuken. Het is thans wel zeker, dat de gas- en brandstoffen-rantsoeneering in de wintermaanden, die in aantocht zijn, zóó krap-aan zal worden, dat bet voor honderden gezinnen héél wat getob zal gaan opleveren, om op gastoestelien of op kachels, het middagmaal te berei den. De algemeene besparing, zoo vreest men, zal zóó streng moeten wor den doorgevoerd, dat men voor kook- doeleinden héél, héél zuinig met z'n gas of cokes te werk zal moeten gaan, en dat zal in een massa gezinnen de harde verplichting opleggen, om het middagmaal van elders' te betrekken. Wij zeggen een harde verplichting. Want natuurlijk zal iedere huisvrouw het middageten zoo lang mogelijk zelf willen koken. Dat is héél begrijpelijk en strekt onze huismoeders tot eer. Dit deel van de huishouding geeft men niet die niet eens rijk genoeg was om eene laatste maal zijn kind te gaan omhel zen. Nooit ontsnapte hem eene klacht onderworpen aan God's wil zet hij zijne ondankbare taak voort en zal hij nog werken, den dag waarop ziekte en ouderdom hem ter neder werpen." „Dat is werkelijk heel verdienstelijk, maar gij zult moeten toegeven dat zijn zoon niet zoo gelaten was ais hij, of hij wel zijn lot tot het eind toe zou hebben gedragen." „Gij weet zeer goed, dat Eduard^niet gestorven is om zijne kunst." „Neen, maar toch om iets dat hem eveneens ontzegd was. Een waarlijk krachtig gemoed zet zich over dergelij ke teleurstellingen heen." „O Ik ben er verre v.an zijne daad te billijken. Hij had het recht niet aan zijne wanhoop toe te geven maar ik begrijp dat er omstandigheden zijn, in welke wij tot vertwijfeling geraken. In dien hij gestorven ware louter als een ondeugend kind, dat zich driftig maakt omdat het niet aan de maan kan raken, dan zou ik hem niet eens kunnen bekla gen, maar hij heeft den moed gemist voor zijne oogen het ideaal te zien ster ven/dat hij zich van vrouwelijke deugd gevormd had hij heeft u vergeven met hem gespeeld te hebben, hij kon het niet dragen dat gij daartoe in staat waart." (Wordt vervolgd.) pen zouden uitbrengen voor het af scheid dat zij hem toe zou voegen hij had van daar willen vluchten, om haar nooit weder te zien. W.at het jonge meisje betreft, hare hand Jeundé zwaar op den rand der verschansing. Eene zee van gewaar wordingen bruiste in ha'ar gemoed. O dat schrikbeeld, het had haar maanden lang achtervolgd en rust noch duur ge laten daar .had zij tot zichzelve gezegd dat men niet aansprakelijk is voor de daden van anderen dat eene vrouw toch niet gedwongen is den eersten den besten .man te trouwen, die haar ten huwelijk vraagt, -en zij was .er toe ge komen haar geweten zoo volkomen in slaap te zingen, slat zij nog slechts wrok koesterde. Zij gevoelde dan ook zeer goed hoe veel nadeel die gansebe geschiedenis haar berokkend had. Hare zusters wa ren jonger en minder mooi dan zij in dien zij vóór haar getrouwd waren, dan viel dit alleen toe te schrijven aan de vrees die de meeste jongelieden koesterden dat zij ook met hunne liefde zou spelen. Bij het weerzien van Hol- dius, die nu zoo schitterend zijne loop baan vervolgde, had zich eene groote blijdschap van haar meester gemaakt, dank zij de overtuiging dat hij tenmin ste niets van het gebeurde afwist. Helmveld was zijn landgenoot geweest, maar zij herinnerde zich zeer goed dat Eduard haar gezegd had hem niet te kennen, en het was niet waarschijnlijk dat zijne geschiedenis de grenzen van Frankrijk zou hebben overschreden. En nu wist Onno het toch, en wat meer zegt, hij durfde te doen wat .nie mand tot dusver gewaagd had het haar verwijten Zij haatte hem bijna om die vermetelheid, en trotsch het hoofd .achterover werpende, terwijl er een sombere gloed in hare oogen kwam, vroeg zij, op van toom beven- d<en toon „En wie rechtigt u mij verantwoor ding van mijne daden te vragen „Niemand of niets", gaf hij met doffe stem ten antwoord. „Ik vraag u dan ook geen opheldering gij hebt willen weten wat zich tusschen ons gedrongen had, en ik erken dat het beter ware ge weest u te verzekeren dat gij u vergis- tef, dat er niets was, in het geheel niets;_ maar ik achtte de leugens der wereld' beneden ons beiden, èn ik heb u de waarheid gezegd." „En mag ik u vragen op welke wijze gij dat... verhaal' gehoord hebt?" sprak zij kortaf. ,.Ik leerde Helmveld's ouders van na- bi; kennen." „O ja, hij had een vader die ook toonkunstenaar was, als ik mij wel herinner, en die het, evenals hij, nooit verder in het leven had gebracht dan gebrek te lijden." Deze minachtende woorden vervul den Onno van verontwaardiging, en

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 1