|ÏE HOOG sfers IQ1T en ZOON. ÏÊRMTiÊVE DE ÜOfSDT 99% a 101' Vlissingen tEENIGING >op BINNENLAND FEUILLETON f^o. 261 66e sJm&rü^ïiil1 eer te berichten oor ds inleuerinó 14, ter eon. leening, waartoe (egenhcid bestaat, lening wor. Vlissingen en leenten in Walcheren 1 te V Li SS i ngen o 'oorschotten tot inauro van f2000, elden a deposito, akening-Courant dlongatïe en be- lervoegen s nam. van lririkstraat 24, (Brou- IVSeiboom")'s avonds Scheidestraat 27. |Het Bestuur: IniFTRIK, Voorzitter. IACKE, Vice-Voorzitter IN RAALTE, Secretaris. verwachting, heeft lepe teleurstelling ten- Itaat echter van de be- |n bei en zalf van Broeder heeft elke verwachting, Jok gesteld, yerre over- Ijs per pot 60 ets. T-oornaamste drogisten Te Vlissingen bij A. 'enH.J. LU1TWIELER. jersch te bekomen in Irten. Worden openge- Jiuisbezorgd, Adres: 16. Kanaalstraat 0/ 0 0/ /2 10 ^IBAUT Co.) 11000.000 t niet wat bet j een hoest of ootstelt aan de ten. rstlijders of de IN, de hoesfers jevaar in den eelgeprezen TWÏÏÏTTTWimifffll i ttende en ont- elijk te doen wordt wegge- nnnen genezen. huismiddel bij enza, catarrh, ipijn, hardnek- VL1SSINGSCHE COURANT MAANDAG S NOVEMBER. ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren- 1.55 per drie maanden, franco door het geheele rijk 1.65. Afzonderlijke nummers 3 cent. ADVERTENTIE-PRIJS yan 4 regels 0.60 voor iedere fCKel meer 15 cent plaatsing 3|2 X hij abonnement speciale prijs. Recla- mes 30 cent per regel. Dienstaanbiedin gen en Dienstaanvragen 7</2 cent per regel, bij contante betaling. Beschikbaarstelling van levensmiddelen. Bij de Tweede Kamer zijn wetsont werpen ingekomen tot verhooging van de Staatsbegrooting voor 1917 met 40 millioen gulden en tot het brengen op de Staatsbegrooting voor 1918 van een som van 130 millioen gulden als aandeel van het Rijk in de kosten van gemeen tebesturen, voortvloeiende uit de be schikbaarstelling van levensmiddelen legen verminderde prijzen, benevens koelen welke van Rijkswege worden ge maakt en subsidiën welke worden toe gekend, ter uitvoering van maatregelen, genomen in verband met de Distributie- wet 1916 en met cie levensmiddelen- voorzientng in het algemeen, voor zoo ver die kosten ot subsidien niet uit eenig'ander artikel der begrooting moe ten worden bestreden. Aan de Memorie van Toelichting tot de wetsontwerpen ontleenen wij de vol gende recapitulatie van de bedragen die de beschikbaarstelling met goedkoope levensmiddelen e. d. gedurende het laat ste kwartaal 1917 en het jaar 1918 zal vergen 4de kw. 1917 Jaar 1918 Regeeringsmeei t 10,000,000 f 40,500,000 Regeerings- bloem 1.400.000 9.900.000 rogge 2.600.000 12.200.000 peulvruchten 2.500.000, 12 000.000 rijst 400.000, 2.000.000 gort 1,100 000, 4.300.000 havermout 300.000, 1.200.000 boekweit 300.000, 1.000.000 aardappelen 7.100.000 27.700.000 groenten (met iabegrip van vroege aard appelen) .1.100.000 7.800.000 melk 5.100.000 23.500.000 boter kaas 1.500.000 6.000.000 normaal margarine 1.000.000, 10.400.000 vleesch 6.600.000 50.000.000 zeevisch 1.400.000 9.500.000 normaal bak- braadvet 3.400.000 17.400.000 tieren 400.000 4.000.000 suiker brandstoffen 9.000.000, 18.000.«00 zachte ztep 2.100.000 10.000.000 liggelden schepen en verliezen op broodkoren door vasthou ding schepen 5.000.000 20.000.000 Totaal f 62.400.000 f 287.000.000 De minister van landbouw, nijver heid en handel teekent hierbij aan, dat van het crediet van 80 millioen, toege staan tot 1 October j.l. voor de distri butie nog over is een som van 16 mil lioen, waarom met een som van 40 mil lioen voor het overige deel van het jaar kan worden volstaan. Het over 1918 benoodigde crediet bedraagt 9|10 (het aandeel van het Rijk) van 287.400.000 d.i. 258.660.000 of rond 260 millioen. Een beeld der werkelijkheid. 13) (Stóms T?JMM.) „Ik alleen ben veel verouderd, dat is waar", antwoordde hij, „maar dat brengt mijn loopbaan mede wat u be treft, het is als had ik u gisteren pas verlaten. Heeft het leven in dien tus- schentijd niet enkel geluk voor u ge kend „Maar gij ook hebt u veel goeds ten deel zien vallen, nietwaar „Voor een kunstenaar gaan lief en leed meestal hand aan hand. Zeg mij liever echter of de Nieuwe Wereld u aantrekkelijk voorkwam". „Neen, ik heb alleen verbaasd ge staan over New-York, maar het aange naamste deel van ons uitstapje vind ik verreweg de zeereis". „Is uw eerste overtocht zoo kalm ge weest „O I wat dat betreft, veel te kalm en het is mijn vurige wensch, dat wij ditmaal eens een waren storm mogen bijwonen. Het moet heerlijk zijn het schip als een notendop te zien slinge- Daar de minister van financiën ech ter bezwaar heeft nu reeds een crediet voor het geheele jaar 1918 aan te vra gen, is bovengenoemd bedrag van 130 millioen op de begrooting gebracht voor het eerste halfjaar van 1918. Het Britsche watervliegtuig. (Officieel.) Op 24 October ji werd een vliegtuig van vreemde nationaliteit waargenome» in de Deurlo. Nederland- sche torpedobooten, van Vlissingen uit daarheen gezonden, constateerden een Britsch watervliegtuig, met 4 inzitten den, in nood verlteerende, 7900 meter binnen de grens der Nederiandsche ter ritoriale wateren. De iizittenden werden gered en aan wal gebracht. Het water vliegtuig, dat zwaar beschadigd wa«, is gezonken. Overeenkomstig de ge dragslijn gedurende den geheelen oorlog door de Nederiandsche regeering ge volgd, zijn de inzittende Britsche vlie gers geïnterneerd. Misbruik van de Nederiandsche vlag. De gezagvoerder van een der stoom- gastransportvaarluigen te Vlissingen schrijft aan de ,N. R. Ct." naar aanlei ding van 't bericht van Dinsdagavond jl. Schijnbaar bestaat er volgens dit be richt geen twijfel aan, ot de duikboot kapitein meende volgens zijri waarne mingen met een duikbootval te doen te hebben. Hieruit zou volgens hetzelfde bericht voortvloeien, dat het voor de Duitsche autoriteiten uitermate moeilijk wordt, de v«iligheid der betrokken ver- zorgingsvaartuigen nog verder te waar borgen. Als gezagvoerder van een der bedoelde verzorgingsvaartuigen ben ik één der velen, die er belang bij hebben, dat zooveel mogelijk een veilige vaart voor genoemde vaartuigen gewaarborgd blijft. Dit klemt ie meer, als men bedenkt, dat onder de verzorging voor het licht schip ook is inbegrepen het aanvoeren van gas, dat in gasketels en op hooge spanning aan boord van het verzor- gingsvaartuig aanwezig is, waai door bij een raakschot het gev ar voor onmid dellijk zinken niet uitgesloten is. Het ligt niet in mijn bedoeling om in beschouwingen te treden of de bewuste kleine boot een vreedzaam Nederiandsch koopvaardijschip, dan wel een duikboot- val geweest isalleen wil ik mededeelen, dat de vlagseinen, op de kleine boot op Zondag 26 Aug. door den duikbootka pitein gezien, niet de vlagseinen zijn, welke op hooger bevei door de verzor- gingsvaartuigen moeien worden gevoerd. Hieruit moge blijken, dat de zekerheid niet bestaat, dat hier inderdaad een duikèootval aanwezig is geweest, tenzij een, die niet de voorgeschreven vlag gen hadden waaien, die de bedoelde verzorgingsschepen voeren moeten, en waaraan natuurlijk angstvallig wordt vastgehouden. Distributie van goedkoop rundvieesch. De voorziening met goedkoop v»r- kensveesch zooals die tot dusver plaats vond, zal eerlang worden ingekrompen, zooal niet gestaakt moeten worden, ten gevolge van de greote schaarschte aan voeder. De behoefte van de bevolking aan rundvieesch valt juist samen met een groot surplus van den veestapel, waar van de opruiming eisch is opdat in vol gende jaren oppervlakten lands, welke thans dienen tot voedsel der dieren, be schikbaar kunnen worden gemaakt tot voeding van den mensch. Met het oog op een en ander, ver wacht de minister, dat vrij kort ra het intreden der staiperiode mei de distri butie van goedkoop rundvieesch een ren op de toornige golven, en ik heb mijn vader dan ook laten beloven, zoo. er ruw weder kwam op zetten, hij mij ergens aan dek zou vastbinden oni mij van dat trotsche schouwspel te laten genieten". Georges Renaud, die Onno tusschen hem in geplaatst had, begon thans druk over Amerika te praten en het dessert was reeds afgeloopen, voordat de bei de jonge lieden in staat waren geweest elkander een woord meer toe te voe gen. Het weder was zoel en kalm, zoodat men aanstonds van tafel aan dek ging, maar hier hield de schilder niet op of Holdius .moest zijne viool haten en hun het een of ander voorspelen. Verheugd daarin een middei te vin den een tijdlang het stilzwijgen te be waren, voldeed de jonge man aan stonds aan zijn verzoek en het duurde niet iang of een fraaie, hartroerende melodie paarde zich aan het zacht ge murmel van het spiegelgladde water. Binnen weinig minuten hadden de meeste passagiers zich zoo dicht moge lijk onr den kunstenaar heengeschaard. Wat Marcelle aangaat, zij rustte, met gesloten oogen, achterover i,n haar rie ten leuningstoel en liet haar gedachten afdalen tot alles wat er met haar was voorgevallen, sedert het oogenblik, 'waarop zij Onno voor het laatst had gezien. Zij was toen nog zoo heel jong, aanvang za! behooren gemaakt te wor den. Het voornemen bestaat, de prij zen van het te dlsiribueeren rundvieesch zoodaaig te stellen, dat de uit te keeren bijslag uitsluitend aan de goedkoopere ssorten vleesch ten goede komt. De bijslag zal worden gesteld op 30 cent per K G. Het verbruik van rundvieesch in 1918 wordt geraamd op 140.000.000 K.G. waarvan de kosten zullen bedragen f 50.000 000. Voor zeevisch worden de kosten ge raamd op f9.500.000. Voor bak- en braadvet worden bc- noodigd 29.000.000 K G. en de kosten geraamd op f 17.400.000. Geen beschikbaarstelling van rijst. Daar de rijstvoorraad aanmerkelijk is gekrompen en liet met zekerheid te zeg gen valt, dat in de eerste maanden geeu rijstimport za! plaats hebben, is het noo- dig ten aanzien van de nog beschikbare hoeveelheid rijst de uiterste zuinigheid in acht te nemen. Dientengevolge wordt met ingang van 6 November e.k. rijst afgevoerd van de lijst der distributie artikelen en zal voortaan slechts be schikbaar worden gesteld ten behoeve van zieken en ter vervanging van kin dermeel. Melk. Omtrent de kosten der meikvoorzie- ning gedurende 1918 is het moeilijk thans reeds een betrouwbare raming te geven, daar nog niet vait te zeggen, welke de productieprijs der melk over het volgend meikjaar zal zijn. Voor de zomervoorziening raamt de minister de hoeveelheid op 50.000.000 L. per maand, waarvan de kosten zullen bedragen f 8.237.500. Ook voor de wmtervoorziening kan de raming op 50.000.000 L. per maand gesteld worden, de kosten echter op f 15.012.500. Hierbij komt nog een bedrag voor het beschikbaarstellen van goedkoope melk voor zieken en kinderen, zoodat het totaal bedrag over 1918 mag worden geraamd op f23.135.C00. Verlaging van den melkprijs van 1 cent per liter voor het publiek, zooals door velen werd gevraagd, zou de kosten per jaar met f 6.000.000 vermeer deren. Eieren. Het ligt in de bedoeling eieren niet langer algemeen tegen verminderde prij zen beschikbaar te stellen, doch de be schikbaarstelling beneden den kostprijs uitsluitend te beperken tot behoeftige zieken en zwakken en te dien einde ze slechts te verstrekken aan gemeenten, die van deze verstrekking gebruik wil le» maken. Duurtebijslag aan rijksambtenaren. Bij de Tweede Kamer is een nieuwe regeling van de duuttebijsiager. voor de Rijksambtenaren, ingaande 1 Januari 1918, ingekomen. Volgens deze regeling bedraagt de hoofdbijslag 15 pCt. van het jaarloon met een algemeen geldend maximum van f 200 en een algemeen geldend mi nimum van f120 Voor weduwnaars bedraagt het per centage 8, het maximum f 100 en het minimum f60. Aan hen, die een hoofdbijslag ont vangen, wordt bovendien een kinderbij slag toegekend voor elk kind beneden den leeftijd van 19 jaren, dat de be trokkene te zijnen laste heeft. Hierbij komen natuurlijke, niet erkende kinderen en pleegkinderen mede in aanmerking* Deze bijslag bedraagt f 25 voor elk kind tot een maximum aantal van vier kin- en vooral zoo heel gelukkig geweest sedert kon niemand eenige bepaalde droefheid in haar leven hebben aange wezen, en toch wat al ontgoochelingen waren er niet tot haar gekomen hoe vaak had zij niet gemeend, haar levens doel te hebben bereikt, om dan plotse ling te bespeuren, dat het slechts een hersenschim was die zij najaagde. Twee jongere zusters waren in dien tusschentijd gehuwd voor haar zelve had zich geen enkele geschikte partij voorgedaan. De vriend van Eduard Helmveld had niet gezwegen, en men had haar leeren beschouwen ais eene ziellooze coquette, die later .met de eer van haar echtgenoot zou spelen, gelijk zij met het leven van den ongelukkigen schilder den spot had gedreven. En nu vond zij den jongeling weer, die haar eenmaal bemind had. Hij was niet lan ger de schuchtere idealist, van wien men niet kon voorzien of hij een naam zou maken of niet neen, hij had reeds roem .genoeg verworven om met zeker heid te voorzeggen, dat hij eene glans rijke toekomst te gemoet ging. Ook voor het uiterlijk was hij zeer in zijn voordeel veranderd. Zijn vroeger al te mager gelaat had iets mannelijks ver kregen, een lange, zijdeachtige snor be dekte zijn mond en zoo hij nog iets droefgeestigs behouden had, het mis stond niet bij de ernstige oogen. Hij was in één woord een zeer knap deren, en f 15 voor elk der meerdere kinderen. Aan hen, voor wie het totaalbedrag van het jaarloon de grens bereikt of met minder dan f 1000 ïe boven gaat, wordt een kinderbijslag toegekend voor eik kind beneden den leeftijd van 19 jaren, dat de betrokkene te zijnen laste heelt. Deze kinderbijslag bedraagt yoor één kind f 100, voor twee kinderen f 125, voor drie kinderen f 175, voor vier en meer kinderen f 175 benevens f 25 voor elk kind boven het aantal van drie kin deren, met dien verstande, dat evenbe- doeia totaal bedrag en kinderbijslag te zamen de grens met niet meer dan f 1000 mogen overschrijden. Zij, op wier hoofdbijslag een korting wordt toegepast, ontvangen een hoofd en kinderbijslag te zamen niet minder dan zij aan kinderbijslag ontvangen zou den hebben indien het bepaalde in het vorig lid op hen van toepassing ware. Het gezamenlijke bedrag van hooid en kinderbijslag za! nimmer meer be dragen dan 50 pCt. van het jaarloon. Aan hen, die slechts gedurende een deel van het jaar 1918 een betrekking bekleeden, die op een duurtebijslag aan spraak geeft, worden zooveel twaalfde gedeelten van den bijslag toegekend ais het aantal maanden van hun dienst in die betrekking gedurende dat jaar be draagt. Bij deze berekening wordt een tijd vak van 15 dagen ol meer als een volle maand aangemerkt en een tijdvak van minder dan 15 dagen verwaarloosd. Bedraagt de duur van het tijdvak, waarover tie dienst, ais in het eerste lid bedoeld, zich uitstrekt, minder dan zestig dagen, dan wordt geen duurte bijslag verleend. Bij de berekening van dien duur blijft het bepaalde in het yorig lid buiten toepassing. De duurtebijslag wordt uitgekeerd in vier termijnen en wel zooveel mogelijk tusschen den vijftiemjen en den iaatsten van elk der maanden Februari, Mei, Augustus en November. Hoofdbestuur Roode Kruis. Zaterdag heeft de minister van oor log het nieuwe hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis geïnstalleerd. In zijn toespraak tot Prins Hendrik en de leden bracht hij een woord van dank voor hun aanwezigheid en be reidheid, de taak te aanvaarden, welke H. M. de Koningin hun heeft aangewe zen. Spr. uitte zijn dank dat het nieuwe hoofdbestuur dit werk op zich wil ne men, een behoefte welke tot zijn leed wezen nog bestaat en waarin moet worden voorzien. Nog .altijd dreigt voor ons land het gevaar van den oorlog. Ons oor is gewend geraakt aan oor- logsklanken, zoo zeer, dat de hoofdza ken waar wij voor hebben te zorgen, licht op den achtergrond gedrongen worden. Nadat spreker nog eens nauwkeurig deze zaak uiteengezet had, wees hij er op dat het niet toelaatbaar is, dat er niet voldoende voorzien is in de ver zorging van den gewonden soldaat. Daarna wees de minister er op, dat de vraag zou bovenkomen of de militai re geneeskundige dienst niet voldoende zou zijn z. i. kan deze tak van dienst nooit voldoende zijn en moet men wel een groot dee! er van overlaten aan de vrijwillige hulp, terwijl eveneens .dan eene goede samenwerking onmis baar is. Zonder haar hulp kan de mili taire geneeskundige dienst het niet stel len. De minister sprak er zijn groote voldoening over uit, dat Prins Hendrik ook in dit nieuw geformeerde bestuur als voorzitter wil optreden. Na een woord van dank aan het afgetreden mensch geworden. Had er een snaar in Marcelie's hart getrild bij hun wederzien Zij wist hetzelve nauwelijks te zeg gen maar terwijl zijne .muziek zich nu eens krachtig, dan weder klagend bo ven het geween der wateren verhief, sloop het bewustzijn hare ziel binnen, dat zij zich in lang niet zoo rustig te moede had gevoeld. Tevens echter vroeg zij zich met .een zekeren toorn af of hij nog altijd vrij zou wezen, of niet hier of daar eene vrouw leefde aan wie hij trouw had beloofd. O zij zou het spoedig weten... en mocht het al dus zijn, welnu... dan... waarom zou zij terugdeinzen voor een tweestrijd met de afwezige Gedurende twee we ken bijna zouden zij steeds te zamen zijn. Zij wilde van die dagen gebruik maken om te zegepralen 1 Maar dienzelfden avond viel er iets voor, dat al hare berekeningen in dui gen wierp. Het was donker geworden, en menig een was reeds naar beneden vertrok ken. Onno, die vader en dochter goeden avond had gewenschf, was een tijdlang op dek op en neer blijven loopen en stond nu over de verschansing gebogen in zee te turen. Hij verweet zich dat hij op zoo koele wijze de hartelijkheid van den schilder beantwoord had, en zich op bijna in bet oog vallende manier aan beider gezelschap had onttrokken.Maar bestuur, dat zijn volmaakte instemming met de nieuwe maatregelen betuigde, eindigde de minister zijn rede .met de woorden „De leus is dus, mijne hee- ren, een paraat Roode Kruis". Daarop antwoordde Prins Hendrik het volgende: .Allereerst wensch ik uwe excellentie onzen dank te betuigen voor de woorden waarmede u het op uw voordracht door H. M. de Koningin nieuw benoemd hoofdbestuur heeft wil len instaiieeren. De Prins is er van overtuigd, dat het nieuwe Roode Kruis-hoofdbesfuur voor de zware taak welke hem wacht bere kend is. Ik persoonlijk zei hij - 'ben altijd bewust geweest van de noodza kelijkheid om te voorzien in den nood van den gewonden soldaat in oorlogs tijd. Voor ons komt het er thans op aan onder de nieuwe voorwaarden, welke voor de vereeniging zijn geschapen, aan den arbeid te gaan, opdat zoo spoedig mogelijk de zekerheid worde verkregen, dat het Roode Kruis als cen trum van particuliere huipverieening in het achterland 'n bruikbaar instrument is, en dat de door de natie offervaardig afgestane bedragen op de meest doel treffende wijze worden besteed." Bijzondere verloven. Ten behoeve van hoofden en leiders zoomede aan noodzakelijke werkkrach ten in zaken of neringen voor zoover zij aannemelijk maken, dat zij tengevolge van het St. Nicolaas-, Kerst-, of Nieuw jaarsfeest meer dan gewone drukte in zaken hebben, zullen ook dit jaar bij zondere verloven kunnen worden ver leend. Uifleening van Archiefstukken. De minister van binneniaadsche za ken heeft bij beschikking van 25 Octo ber den aigemeenen rijksarchivaris te 's Grayenhage en de rijksarchivarissen in de provinciën gemachtigd op hunne verantwoordelijkheid archiefstukken ten behoeve van derden uit te leenen on der voorwaardea. dat de stukken uit sluitend worden geraadpleegd in: 1. rijksarchiefgebouwen2. bibliotheken van de rijks-universiteiten te Leiden, Utrecht en Groningen, van de universi teiten der gemeente Amsterdam en van de Nederiandsche Handeis-Hoogeschool te Rotterdam 3. de Koninklijke Biblio theek te 's Gravenhage4. de archief lokalen der gemeenten Amsterdam, De venter, Dordrecht, Gouda, 's Graven hage, Haarlem, Kampen, Leiden, Mid delburg, Nijmegen, Rotterdam, Schie dam, Veendam en Vlissingen 5. het archietlokaal van het waterschapshuis van het waterschap Hunsingo te On- derdendam 6. het Koninkl. Huis-archief te 's Gravenhage7. de lokalen van het bureau der commissie voor 's rijks ge schiedkundige publication te 's Graven hage en b. dat de uitleening geschiede tegen ontvangbewijs en voer bepaalden tijd. Dat bovenstaande beschikking van groot belang is voor diegenen onzer ingezetenen, die aan wetenschappelijke studiën doen, behoeft nauwelijks be toog. Nu is het immers mogelijk al thans voor een gedeelte het bezwaar op te heffen, dat de plaats onzer inws- ning zoo ver verwijderd is van de we tenschappelijke centra. Als bekend mag worden verondersteld, dat eveneens door bemiddeling van het archief stu diewerken uit de universiteitsbibliothe ken en de Koninklijke bibliotheek, zan der eenige kosten kunnen worden aan gevraagd en geraadpleegd. Besparing van Brandstoffen. De directie der Staatspoor heeft aan reeds gevoelde hij hoe spoedig de oude betoovering zich wederom van hem meester zou maken, en hij mocht daar niet voor bezwijken hij moest Mar celle ontwijken zooveel hem dat .slechts mogelijk was. Op dat oogenblik hoorde hij zijn naam noemen en keerde hij zich doods bleek om. „Is er iets dat gij van mij.wilt?" vroeg hij aan het jonge meisje, dat ge heel alleen voor hem stond. „Ja", gaf zij langzaam ten antwoord, „ik wilde weten, waarom gij zoozeer tegenover mij veranderd zijt. Is er dan iets tusschen ons gekomen Hare stem klonk zoo bedroefd, dat hij, ten prooi aan eene onbeschrijfelijke ontroering, sprakeloos boog. „Wat dan Ik bid u, zeg het mij, Het moet een misverstand zijn". Hij wierp haar een langen, smartelij- ken blik toe en mompelde „Neen, het is geen misverstand... het is Eduard Helmveld". IV. Om hen heen, aan dek, was alles rus- ti" geworden alleen het scheepsvolk hield zich bezig met het ten uitvoer brengen der opgedragen bevelen, doch geen der matrozen lette op het tweetal, dat daar in de steeds grauwer wor dende avondnevelen stond. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 1