-R ett 1MENSCH JONGEN. MEISJE, Diensfbode AGMEISJE WERiJ feuilleton No. 2SS 1917 «SClü? Naal de RuyTEP I |dag PRESENT 00PJ0NGÈÜ ISJE jmeisje PTBODE MAAMDAO 29 OCTOBER, GEMEENTEBESTUUR Imnnenland"" latum kunnen zich 'R %'den aan het Pranjestraat 25, at I het bestuur. ian biedingen istaanvraqen. |een vertrouwde^ ^ndent-Boekhouder Rs I ■schiktheid goede voor! bij P. SANDERSE Kleine Markt 11. een flinke N. J G. H. DOM- lamypark. h. VAN RAALTE- llevard Bankert 50 |net de 20 jaar, kunnende Jeijes werken, en een de 15 jaar. Zich aan ■sschen 7% en 8»/, uur. een net Iniet beneden 15 jaar lrindorp D 79, West- er 1 Nov., v. g. v v ;vr. D. BOAS, Den huis), Amsterdam. jen 15 November a.s. uw WESTRA, Prins 13 alhier. iet beneden 17 jaar, of later. Loon f7. eau „Vliss. Courant." 102. VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vlissingen en ide gemeenten op Walcheren !.55 per drie maanden: Franco door rhert geheeie rijk 1.65. Afzonderlijke nummers 3 cent. ADVERTENTIE-PRIJS Van 14 regels 0.60 voor iedere regel meer 15 centPlaatsing 3|2 X bij abonnement speciale prijs. Recla mes 30 cent per regel Dienstaanbie dingen en Dienstaanvragen 7>/2 cent per"regel, bij contante 'betaling. vermicelli en marcaroni. De Burgemeester van Vlissingen .maakt bekend dat den 24en October 1917 de Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel heeft goedgevonden te bepalen i I. vast te setllen de .navolgende maxi- ilin-prijzen voor vermicelli en vermi- h'.'.j-figuren verpakt of onverpakt: 1. in den groothandel 60.per 100 K.G. 2. in den tusschenhandel 63.per 100 K.G. 3. in den kleinhandel 0.75 per I K.G. en ƒ0.08 per 0.1 K.G. II. Vast te setllen de navolgende ma ximum-prijzen voor marcaroni en ma- earoni-horens en coquilles A. onver pakt in den groothandel 95.per 100 K. G. in den tusselienhandel 100 per 100 K.G.; in den kleinhandel 1.30 per 1 K.G. of 0.15 per 0.1 K.G. B. in origineele verpakking in den groot handel 110.per 100 K.G. in den tusschenhandel 120.per 100 K.G. in den kleinhandel 0.75 per 1 K.G. III. te bepalen dat vorenvermelde maximum groothandel- en tusschen- handelprijzen zijn te verstaan franco station van bestemming, spoor, boot of laatste veer IV. te bepalen, dat ingeval van ont breken van onverplakte marcaroni, ma- caronihorens en coquilles naar het oor deel van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel de maximum-prij zen voor liet onverpakte produet ook van toepasing zijn op het verpakte ar tikel. Vlissingen, 27 October 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Leening van 500 millioen. Minister Treub heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend tot het aangaan van een geldieening (of leeningen) van vijfhonderd millioen gulden. Op 6 Oct. jl. bedroeg de vlottende schuld een som van 265 millioen gulden. Deze schuld zal nagenoeg geheel wor den geconsolideerd. Wel zijn er nog verschillende inkomsten te verwachten, waaruit genoemd bedrag van vlottende schuld grootendeels ook geconsolideerd zou kunnen worden, maar daartegen over staat dat er nog belangrijke be dragen voor crisis-uitgaven zullen noodig zijn. De minister schat die op niet min der dan 30 millioen gulden per maand, zoodat van Oct. 1917 tot Mei 1918 nog 210 millioen noodig is. Op I Mei a.s. zai 't totaal der crisis- uitgaven dan 1 milliard gulden bedra gen. Hiervan zai dan gedekt zijn een bedrag van 781 millioen, namelijk 521 millioen uit de drie vroegere crisis-lee ningen, 140 millioen uit de oorlogswinst- belasting en 120 millioen uit de verde digingsbelastingen. Biijft dus ongedekt een bedrag van 220 millioen, ie ver meerderen met de tekorten op den ge wonen dienst, groot 60 millioen. Een beeld der werkelijkheid. 7) (MM «Min.) Onno zou dat eerst later vernemen, als 'hij op een zijner kunstreizen ook Frankrijk bezocht, maar dat wat heden een genadeslag voor hem ware ge weest, zou dan verzacht worden door de gewoonte reeds buiten haar te le ven, zoowel als door het overwicht van het onvermijdelijke, en zij zelve zou niet langer de vrees kennen zijn leven den een of anderen dag verwoest te zien door de nukken en grillen van eene in onbeperkte weelde opgegroeide vrouw, die voor haar zoon nooit de lief derijke ernstige levensgezellin zou kun nen wezen, die Ihem ,na eik zijner toch ten op zou wachten aan den huiselijken haard, en hem daar zou doen vergeten dat alle lauweren ook doornen bevat ten. Een jaar later was de jonge kunste naar met zijn studies gereed en zou hij zich voor het eerst in Volksvlijt laten 'hooren. Hij ging die proefneming geheel on bekommerd te gemoet. Sedert het Hierbij komt, dat de minister wil over gaan tot conversie van het nog uit staande bedrag van de leening 1914. Dit bedrag is 247millioen gulden. Het voornemen is, dit bedrag in schuld bekentenissen van de nieuwe leening te converteeren. Hun, die aan deze con versie deelnemen, zal een bonus worden toegezegd van van het nominaal kapitaal der geconverteerde obligaties. Met het oog op dit alles is een be drag van 500 millioen voor de nieuwe ieening noodzakelijk. Het rentetype zal 47a °/o zijn. De aflossing zal over veertig jaar worden verdeeld. Voor het geval de vrijwillige inschrij vingen minder dan 400 millioen moch ten bedragen, wordt een gedwongen leening voorgesteld, evenals de vorige malen. De zand- en grintquaestie. De Engelsche legatie in 'Den Haag verstrekt het volgende communiqué Men dient in het oog te houden, dat de cijfers, vermeld aan het slot van het communiqué omtrent de zand- en grintquaestie, door de Britsche legatie gepubliceerd de hoe vee Mi eden van deze materialen aangeven, welke over Hans- weert en Sas van Gent in België waren ingevoerd fusschen I Januari en 31 Augustus 11. Waar de juistheid van deze cijfers is betwist, kan het zijn nut hebben, mede te deelen, dat, voor zoo ver het 't zand -betreft, niet mogelijk is geweest vast t'e stellen, of dit alles uit DuitsOhland kwarn, dan wel een groot deel ervan van Nederlandschen oor sprong was. Uit de cijfers, vermeld in het officieele communiqué der Neder- iandsche regeering schijnt af te leiden dat groofe hoeveelheden van het zand in Nederland kwamen. Het is van be lang in -dit verband op te merken, dat bijna alle ladingen zand van Nedpr- landschen oorspr-ong, die de grens pas- seeren, bestemd zijn voor Gent, terwijl ai het grint en de steenen verzonden worden naar Antwerpen. Natuurlijk spreekt 'het vanzelf, dat Nederland krachtens hef volkenrecht vrij is, zoo groote 'hoeveelheden van deze materia len als 'het verkiest, naar België uit te voeren. Het feit, dat de Nederlandsche statistieken den doorvoer van slechts een zeer geringe hoeveelheid zand er kennen, verandert niets aan de juist heid der Britsche cijfers met betrekking tot de hoeveelheden, welke België over Hansweert en Sas van Gent binnen kwamen, en evenmin brengt 'het veran dering in de vreemde coïcidentie, dat 2 millioen ton grint en steenen en 1 milliioen ton zand de grens zijn overge gaan, precies in de verhoudingen, 'wel ke noodig zijn voor de vervaardiging van beton. Alleen vraagt men zieh af, waartoe zooveel zand naar Gent moest gaan. De smaak van het brood. Het bureau veor mededeelingen in zake de voedselvoorziening meldt -In de volgende weken zal de regee ring veel inlandsche tarwe in ontvangst nemen, die in korten tijd moet worden verwerkt. De tarwe toch is dit jaar vochtig, en er zou dus, wanneer ze be waard werd, allicht bederf komen. Waar nu de grootste zuinigheid met brood- koren is geboden, mag natuurlijk geen kans worden geloopen, dat een deel der tarwe tot bederf zou kunnen over gaan. Daarom is het noodig, deze tarwe het eerst voor verdeeling aan de meel fabrikanten in aanmerking te doen ke rnen zelfs zal er in het brood meer van moeten worden verwerkt, dan anders wenschelijk zou zijn. Het is dus mogelijk, dat in de eerst oogenbiik waarop hij de mogelijkheid had ingezien nog eenmaal naar Marcel- ie's hand te dingen, had al 'het overige hem bereikbaar toegeschenen. Geertruida Hold.ius was vrij wat zenuwachtiger dan hij. Reeds vroeg dien avond, had zij zich in dezelfde zwart zijden japon gekleed, welke haar echtgenoot haar bij Onno's eerste -op treden voor 'het publiek 'had geschon ken, en die zij sedert slechts gedragen had -bij de zeldzame.feestelijke gelegen heden welke in haar leven waren voor gekomen. Haar hart kiopte zoo luide of het bersten moest, en terwijl zij rusteloos bezig was nog ihet een en ander te schikken, dat hare zorgen niet behoef de, bad zij voortdurend, dat alles toch. goed m-ocht gaan met haar jongen. Wat-had zij er,'vooral in dat oogenblik, niet voor gegeven als (hij zich slechts tevreden had weten te stellen met een rustige, alledaagsche loopbaan, die en kel stipte plichtsbetrachtingen zou heb ben geëischt en niet afhankelijk ware geweest van het handgeklap of het ge fluit der menigte. De jonge man merkte hare gejaagd heid op, en smeekte haar toch gerust te zijn -ook al -mocht men niet aanstonds erkennen dat ihij talent 'bezat, men zou het toch vroeg óf iaat zeker doen en er was daarom nog niets verloren. Zij omhelsde -hem en zeide met be vende sftm volgende weken het brood een eenigs- zins anderen en wellicht minder goeden smaak heeft. Men weet dan nu, wat de reden daarvan is. Aan de voedzaam heid van het brood doet het niet af. Afgekeurde dienstplichtigen. De minister van oorlog heeft ver klaard dat de inlijving der thans nog afgekeurde dienstplichtigen bij goedkeu ring in geen geval reeds in de maand Januari zal geschieden. Beperking goederenvervoer. Met ingang van 1 November worden nader van het vervoer per spoor uitge sloten Bestelgoederen, zwaarder dan 50 K.G. per colli en ijl- en vrachtgoederen bui ten stations gelegen in of nabij plaat sen, waartusschen het vervoer te water per geregelden beurtdienst kan plaats hebben. Valsche zilverbons. De minister van financiën brengt ter kennis, dat opnieuw vaische zilverbons var. f2.50 zijn aangetroffen. Deze val sche bons hebben een onduideltjken blauwachtigen ondergrond., terwijl de cijfers 2.50 in den onderdruk niet voor komen. Overigens zijn deze bons vrij goed nagemaakt en dikwijls van een, hoewel niet onberispelijk, met vet na gebootst watermerK. De valschheid der bons is intusschcn aanstonds te onder kennen aan een drukfout in de W van het woord „Twee". Terwijl bij de echte zilverbons de binnenste beenen van de W. gekruist zijn, is dit bij de bedoelde vaische bons niet het geval. Sara (Uit het Gemeenteverslag). De werkelijke bevolking dezer ge meente bestond op 31 December uit 10589 mannen en 11090 vrouwen of totaal 21679 zielen. Geboren werden in deze gemeente, als behoorende tot hare werkelijke be volking 449 kinderen, waarvan 215 van het mannelijk e:i 234 van het vrou welijk geslacht. Bovendien werden elders geboren 9 kinderen te weten 5 van (het mannelijk en 4 van het vrouwelijk geslacht, be hoorende .tot de werkelijke bevolking dezer gemeente -terwijl alhier 16 kin deren van het mannelijk en 21 kinderen van het vrouwelijk geslacht werden ge boren, -behoorende tot de ibevolkin-g eener andere gemeente. Het aantal geborenen, zonder de le venloos aangegevenen, bedroeg alzoo 97 minder dan dn 1915. Onder de geborenen zijn begrepen 5 van het mannelijk, en 3 van 'het vrou welijk geslacht, tezamen 8 die buiten huwelijk zijn geboren. Tweelinggeboorte kwam in het afge- loopen jaar 7 maal voor. Van deze kin deren behoorden 7 tot het mannelijk, en 7 tot Ihet vrouwelijk geslacht. Als levenloos geboren werden aan gegeven 19 kinderen, 11 van het man nelijk- en 8 van het vrouwelijk geslacht. De sterfte in de gemeente (onver schillig waar de overledenen woon plaats hadden) zonder de levenloos aangegevenen, bedroeg llOim., 121 vr., te zamen 231 alzoo 108 minder dan in 1915. Het aantal voltrokken huwelijken be- droeg 187, verdeeld naar den 'burger- i lijken staats ais volgt Jongemannen j en jongedoohfers 172, jongemannen en weduwen 4, jongemannen en geschei den vrouwen 1, 'gescheiden mannen en „Let niet op mij kind moeders zijn geschapen, geloof ik, om fusschen hoop j en vrees voort te leven maar h:are j liefde hangt van geen toejuiching of nederlaag af." Een uur later bedaarde haar angst echter geheel en al in een hoekje der i zaal verscholen, want zij had niet voor- i aan willen zitten, was zij getuige van j de geestdrift waarmede men het mees- terlijke spel van den violist begroette, j Tot driemaal toe werd hij terugge- roepen, en verscheidene der aanwezige musici drukten 'hem de 'hand om hem geluk te wensohen met dezen eersten en zoo volkomen triomf. Opgetogen van blijdschap keerde hij tof haar weder. Hij moest later op den avond nogmaals spelen, en zijne plaats was in de artistenkamer maar hij wil de haar toch even komen zeggen hoe gelukkig hij was, en haar vooral ook vertellen, dat een groot .pianist die zich mede in de zaal bevond, hem aanstonds voorgesteld had met hem een kunstreis door Engeland te maken, en indien de ze aan de verwachtingen beantwoord de, hem ook later voor eenige achter eenvolgende maanden naar Amerika te vergezellen. „Hij beweert dat wij daar heel wat geld mee zullen maken," zeide Onno, en gii weet niet hoezeer mij dat voor uitzicht verheugt ook voor u gij zult dan vrij wat meer van het leven kunnen genieten, moeder, en eindelijk beloond jongedochters 3, gescheiden mannen en weduwen 1, weduwnaars en jonge dochters 5, weduwnaars en weduwen 1, alzoo 26 meer dan in 1915. Bij die 'huwelijken hadden 4 erken- ■ningen plaats, terwijl 4 akten van er kenning werden opgemaakt. Er werden 2 vonnissen van echt scheiding ingeschreven. Op 31 December 1906 bestond de be volking uit 20257 personen. Op 31 De cember 1916 uit 21679 personen. De opbrengst van de Leges van den Burgerlijken Stand bedroeg over 1915 816.30 en in 1916 1085.65. De opbrengst van de leges ter secre tarie bedroeg 228.69 over 1915 en 364.13'/2 over 1916. De heffing van den Hoofdelijken Om slag is progressief en geschiedt volgens de in de heffingsverordening vastge stelde tabel, waarin 'het percentage, ge heven van de toestemming van het middencijfer der klassen, in de eerste klasse aanvangt met 2 en in de 135e en (hoogere klassen eindigt met 5 Het ver.menigvuldigings-cijfer werd voor den dienst 1916 bepaald op 1.4. Het primitief kohier van den Hoofde lijken omslag werd door den raad vast gesteld tot 'n bedrag van /154.990.93'/> en door Gedeputeerde Staten dezer Provincie goedgekeurd. Het primitief kohier werd gevolgd door 3 suppletoire kohieren, respectie velijk tot de bedragen van 4880.81, 3644.54 en 976.50. Het kohier van de Straatbelasting werd den 11 Februari 1916 door den Raad vastgesteld tot een bedrag van 23.999.70 en door Ged. Staten dezer provincie den 6 Maart d.a.v. goedge keurd. Het percentage bedroeg 3 De opbrengst der Straatbelasting bedroeg over 1916 25640.65 tegen 25461.65 over 1915. 'De opbrengst der belasting op too- neelvertooningen en andere openbare vermakelijkheden bedroeg over 1916 2997.50 tegen 3555.50 over 1915. De opbrengst van de Hondenbelas ting over het afgeloopen jaar bedroeg 1866.25 tegen 1537.50 over 1915. De opbrengst van den accijns op het gedistilleerd bedroeg 156I4.84,/2 in gevoerd werden 89227.6 liters, tegen 103.149.6 liters met een opbrengst van 18051.181/2 in 1915. Door het aarihouden van den we reld-oorlog, werd noch in de stad, noch in de buitenwijken, het bouwen door particulieren ondernomen en heeft ten gevolge gelhad, dat in dit jaar'geen bouwgrond is verkocht. Evenals vorige jaren werd het on derhoud van de gemeente-gebouwen en andere werken gedeeltelijk aanbe steed en gedeeltelijk in eigen beheer uitgevoerd. De werken, welke werden aanbe steed, zijn aan de iaagste inschrijvers, die 'allen in Vlissingen wonen, gegund, uitgenomen die betreffende „Verf- en Glazenmakerswerken", waarvan de ra ming van kosten 3950 en de iaagste inschrijving 5341 bedroeg. Dit jaar is aan straatverlichting uit gegeven 9232.06, in 19! 5 werd uitge geven 9626.36. Het aantal graven in onderhoud bij de gemeente bedroeg op 1 Januari 1916 620 en op 31 December 1916 651 met een totale ontvangst van 1710.08. Het onderhoud en vernieuwen van bestratingen is in eigen beheer uitge voerd. De oppervlakte van de (herlegde en v rnieuwde straten bedroeg: voor stra ten en pleinen 39.226.10 M2„ voor we gen en voetpaden 570.68 M2. en voor worden voor al de mij gebrachte of fers." Zij wilde 'hem antwoorden, maar reeds was hij verdwenen en terwijl dé muziek zich weder verhief zat zij daar strak voor zich uit te staren, zon der iets meer te hooren of te zien. In zijne vreugde had de jongeling zich geen rekenschap gegeven van liet schrikbeeld dat zijn voorgenomen ver trek op eenmaal voor zijne moeder zou doen oprijzen. Was hij niet alles wat zij op aarde overhield, en was zijn bij zijn haar niet even onmisbaar gewor den ais zonneschijn aan de bloem en lucht aan de planten O zij had het altijd geweten dat hij niet voortdurend aan hare zijde kon blijven :.dat er een dag zou komen waarop hij 'n eigen ge zin zou stichten en schoondochters zien niet gaarne een oude moeder aan haar haard, maar men zou toch allicht dul den, dat zij zich in dezelfde stad ves tigde, en Onno, die zoo goed voor haar was, zou niet nalaten haar dagelijks op te zoeken. Later zou zij ook zijne kin deren 'bij zich ontvangen en hun zulke mooie verhaaltjes vertellen dat zij tel kens tot grootmoeder terug zouden willen komen. Dat visioen had haar toegelachen ais een droombeeld uit het wonderland nu lag het verwoest voor haar be greep zij niet eens dat zij zich daar ooit mede in slaap had gewiegd. Neen, hij zou zich niet tevreden stellen met rekening van derden 3.547.17 M2„ in totaal dus 43.370.95 M2. Het onderhoud van wegen en voet paden werd in eigen beheer uitgevoerd; de onderhoudskosten waren door de slechte weersgesteldheid van het na jaar hooger, aangezien het noodig bleek buiten het geklopte steenslag nog een lading grint aan te koopen, terwijl andere materialen belangrijk in prijs waren gestegen. De uitgaven bedroegen 5109.83. Het aantal verhuurde badstoelen be droeg in 1916 43250 tegen 34700 in 1915, benevens in 1916 460 dagkaarten. Het genomen aantal badkaarten be droeg 40 abonnementen a 7.50 20 abonnementen a 4 19 abonnementen a 2 2 abonnementen a 6 465 maandkaarten a 2 175 maandkaar- ten a 1.25 159 maandkaarten a 0.75 en 11 abonnementen a 2 31 boekjes van 10 baden, benevens 2300 kaarten a 0.40 658 kaarten a 0.20 2998 kaarten (badlinnen) ai 0.05 3116 kaarten voor het volksbad a 0.05. Het. aantal baden bedroeg: 10252 (heeren) en 6436 (dames). De ont vangsten bedroegen in totaal 5768.30, de uitgaven 2882.35, alzoo een batig saldo van 2885.95. Evenais in andere jaren, werden tij dens het seizoen openbare middag- en avondconcerten op de Badplaats uitge voerd. Daaraan werkten mee de mu ziekgezelschappen ,St. Caecilia", „Ons Genoegen", de „Vlissingsche Postfan- fare" en het Militaire Muziekkorps. Ten behoeve der Badplaats Vlissin gen is de gemeente toegetreden tot den Bond van Nederlandsche Noordzee badplaatsen, om gemeenschappelijk re clame te maken in het buitenland door het plaatsen eener advertentie in veel gelezen couranten. Bij het gemeentebestuur werden in 1916 30 gevallen van besmettelijke ziekte aangegeven te weten Diphthe- ritus in 1916 11, in 1915 8; Febris Ty- phoïdea resp. 2 en 43 Roodvonk resp. 17 en 15, totaal in 1916 30 en in 1915 66. De nieuwe Algemeene Begraafplaats voldoet aan de door de wet gestelde eischen. in 1916 werden 251 lijken op de Nieuwe Algemeene Begraafplaats dezer gemeente begraven, waaronder 4 lijken van elders. Daarvan werden 182 lijken ter aarde besteld op de afdeeling voor Protestan ten, terwijl 68 lijken werden begraven op de afdeeling voor Roomsch-Katho- lieken, en 2 op de afdeeling voor Mi litairen. Voor onbepaalden tijd werden 12 grafruimten afgestaan. Vergunningen voor de oprichting van een groot ge- denkteeken werden ten getale van 19 en vergunningen van een klein gedenk- teeken werden ten getale van 38 ver leend. In het Gasthuis, bestemd tot het op nemen van Proveniers, Halve Prove niers, Verzorgden voor eigen rekening en Gealimenteerden, zoomede van zieke en gewonde personen, werden gedu rende hef jaar 1916 verpleegd prove niers onafgebroken 6, tijdelijk 2 halve proveniers onafgebroken 1, tijdelijk 1 verzorgden voor eigen rekening onaf gebroken 8, tijdelijk 4 gealimenteer den onafgebroken 50, tijdelijk 17 zie ken en gewonden tijdelijk 208, totaal onafgebroken 65 en tijdelijk 232, (hier onder begrepen 15 zieke Belg. vluchte lingen). Het getal verpleegden in het St.-Jo- seph ziekenhuis was grooter dan het vorig jaar. Als oorzaak kan hiervoor worden opgegeven liet verblijf te dezer den vasten post van eerste viool in liet een of ander orkest, hij wilde rond trekken van stad tot stad, van land tot land, en zij zou alleen achterblijven, in die groote stad waar zij geen vrienden bezat, waar alles haar vreemd was ge bleven, en hem slechts nu en dan we derzien, als hij met handen vol geld terugkeerde, zich voorstellende haar overgelukkig te maken met een uitstap je hier of daarheen, waar zij evenmin bekende gezichten zou zien en waar alles zoo heel anders zou zijn als in haar dorp. En dan, in welk gezelschap zou hij vertrekken Zij had 'dikwijls door (haar man 'hooren zeggen dat de meeste kunstenaars slecht zijn. Zou hij, die thans nog zoo braaf was, ook niet van lieverlede hunne denkbeelden overne men evenals zij een losbandig leven gaan leiden En zou het wel haar kind zijn dat tot haar wederkwam „Is de jonge Holdius familie van u vroeg een vriendelijke stern naast haar. Zij verschrikte op als uit een nacht merrie en zag den spreker in Ihet ge laat. Het was een grijsaard, met lang, gol vend haar dat hem bijna tot op de schouders nederdaalde.' Zijne blauwe oogen, die eene droefgeestige uitdruk king hadden, waren im'ei belangstelling op haar gevestigd en hij boezemde haar aanstonds vertrouwen in. (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 1