sknechl. MEISJE VRIJDAG 26 OCTOBER. gemeentebestuur feuilleton 1917 OBER I G E H D. s of Benedenhuis. mbiedingen taanvragen. enige KKNiffl. SKNECHT TBC DE IGMEISJE MEISJE n elsje Dagmeisje KAMEROVERZICHT. 'alstraat 27 a f 0.25 ^T. ;tond in HUUR, ge- ongemeubileerde J, gelegen op goeden ards of omgeving iters MAC. bureau Coyrant." ette WERKVROUW i Vliss. Courant." vraagd een LEIJNSE, Groene- res: P. VROLIJK, n 15 November a.s. WESTRA, Prins alhier. beneden 17 jaar, later. Loon f 7. u Vliss. Courant." November een net G. Adres: Bureau en 1 November, nende werken, in n. Adres: Bureau raagd. r de Kerk 9. net :sScheldestr. 14- VLI5S1NGSCHE COURANT ABONNEMENTS-PR1JS Voor Vlissingen en ide gemeenten op Walcheren 1.55 per drie maanden. Franco door ihet gebeele rijk 1.65. Afzonderlijke nummers 3 cent. ADVERTENTIE-PRIJS Van 14 regels 0.60 voor iedere ,reo-el meer 15 'centPlaatsing 3|2 X I bij abonnement speciale prijs. Recla- mes 30 cent per regel Dienstaanbie dingen en Dienstaanvragen 7'/2 cent per regeL bij contante 'betaling. BRANDGEVAAR. Burgemeester en Wethouders der ge meente Vlissingen wijzen de ingezete nen, ingevolge eene circulaire van den Minister wan Staat, Minister van Bin- nenlandsche Zaken, op het imeerdere brandgevaar door ihet te verwachten ruim gebruik in den aanstaanden win ter van hout als huisbrand en van min derwaardig materiaal ter vervanging van steenkool, welk gevaar nog in de hand gewerkt zal worden door de te vreezen aanwending van primitieve verlichtingsmiddelen als gevolg van het gebrek aan de gebruikelijke brandstof voor de kamerlamp. iDaar.in den tegenwoordi'gen tijd van sdiaarsch'te op -elk gebied, het meer dan ooit dringend noodzakelijk is, dat geen materiaal door ibran-d verloren gaat, wordt de grootst mogelijke voor zichtigheid aanbevolen. Vlissingen, 25 October 1917. Burg. en Wetih. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. P. v. ROSSUM Jr. Vergadering van Donderdag. De brug over Ihet Katerveer 'krijgt geen beweegbaar gedeelte. Ziedaar de wereldschokkende gebeurtenis Waar mede deze dag van de Kamer werd aangevangen. Centraal-Testament-registerInte- resamt voor notarissen, die er niet bijs ter van gediend schijnen te zijn. 't Is waarschijnlijk één van die bureaucrati sche wangedrochten, waarvan de waarde gering 'is. Volgens den heer Kolkman is het Iheelemaal overbodig en alleen maar duur. Minister Ort vindt ihet echter een pracfot-uitvinding, die veel gemak zal opleveren. Het zal bij voorbeeld mogelijk zijn testamenten te achterhalen, die anders nooit bekend zouden worden. Volgens den heer Lim burg is dit van practische Ibeteekenis en daarom acht hij de kosten 25 'mille niet te hoog. Enkele kleine wijzigingen werden in Ihet ontwerp aangebracht. De eindstem ming zal echter later plaats vinden. Als hors d'oeuvre, een interpellatie- aanvrage. De 'heer Snoeck Henkemans heeft verlof gevraagd om tot den Minis ter van Landbouw vragen te mogen stellen over de aardappelenvoorziening der 'gemeenten. Morgen wordt over de ze aanvrage beslist. Een negental personen werden ge naturaliseerd. Het was de 'heer van Doorn, die nog eens krachtig verklaar de zich niet te kunnen vereenigen met de wijze van naturalisatie, zooals Justi tie die volgt. Daarna alweer wat anders maatre gelen tot het verkrijgen van een goede Een beeld der werkelijkheid. 5) - (uairnt yübmsi.) O 1 Hoezeer trad .haar brave man ge lijk gehad voor Ihem van geen kunste naarsloopbaan te willen 'hooren Zij had vroeger nooit zoozeer ingezien, 'welke redenen 'hij daarvoor had en hem wel eens van wreedheid -tegenover den jongen beschuldigd, maar indien zijzel- ve alles had geweten, nooit, neen nooit had zij hem hare toestemming gegeven. Gelukkig voor (haar werden hare ge dachten afgeleid door Marcelle, die thans begon te spreken over all de won deren van Parijs, en haar oo'k vertelde van hare moeder en van hare gansche familie. Het jonge meisje had nog twee oudere broeders, die in dagbladen schreven de overige kinderen waren jonger dan zijzelve, die op het punt stond 'haar negentienden verjaardag te vieren. Mijne kinderen weten allen dat .zij de handen duchtig uiit 'de mouw zulten moeten steken om -geen hongerlijders te worden", zeide Georges Renaud „Ge lukkig hebben de jongens een vlug ver- Stand ontvangen en zal ik de meisjes statistiek van voortbrenging en ver bruik. Het ontwerp werd aangevuld met de bepaling dat de Minister den directeur van ihet Centra-all Bureau voor de Sta tistiek kan .machtigen inzage te eischen van boeken en bescheiden. Met 28 te gen 27 stemmen nam de Kamer het desbetreffende amendenrent-van Bere- steijn aan. Het amendement lijkt ernsti ger dan het is. Slechts in bijzondere -gevallen kan de Minister die macht verkenen. -De Minister zelf had er geen bezwaar tegen al zag hij het nut ervan niet in. De 'heer van l'dsinga (c.h.) vond de macht te exorbitant. Ten slotte kregen de juristen nog een ■interessant .punt ter debatteering een kleine 'wijziging van het Indische re- geeringsreglement. Het ging om de kwestie der schadevergoedingen, door ambtenaren te betalen. De 'meeningen waren verdeeld over de vraag of de rechterlijke macht dan 'we.l 'het civiele gezag deze zaak zal berechten. BINNENLAND De doorvoer van zand en grind. Naar aanleiding van de door de Brit- sche legatie aan de dagbladpers ver strekte mededeeling betreffende het standpunt der Britsche regeering ten opzichte van den doorvoer van zand en grind door Nederland naar België, heeft het Haagsche correspondentiebu reau zich andermaal tot het ministerie van Buiter,landsche zaken om inlichtin gen gewend. Men verwees hen allereerst naar het door dat departement uitgegeven offi- cieele communiqué en voegde daaraan toe, daf in afwachting van de verschij ning van het Witboek, geen nadere uit eenzettingen te verwachten zijn. Wat de aan het slot der mededeeling van de Britsche legatie vermelde cijfers omtrent de doorgevoerde hoeveelheden aangaat, kan mei ondertusschen wel verklaren, dat deze opgaven beslist on juist zijn. De hoeveelheid zand, grind en steenslag, die gedurende het tijdvak 1 Jan. tot 1 Dec. 1917 uit Duitschlana door Nederland naar België is vervoerd, bedraagt in het geheel 2.528.420 ton en was samengesteld uit 3793 ton zand, 1.748.008 ton grind en 576,619 ton steen slag. Distributie-maatregelen. Erwten en boonen. De minister van Landbouw heeft met 6 Nov. vast gesteld voor groene erwten en bruine boonen een max.-inkoopprijs, door ge meenten te besteden, van f37 per 100 K.G. en den gemeentebesturen in over weging gegeven, groene erwten en bruine boonen ter distributie te verstrekken aan grossiers tegen f 17 per 100 en aan detaillisten tegen f 18 per 100 K.G. bij levering van hoeveelheden van 50 K.G. en meer en tegen f 18,85 per 100 K.G. bij levering van kleiner hoeveelheden dan 50 K.G.verder heeft hij vastge steld een max.-kleinhandelprijs voor groene erwten en bruine boonen van 22 ct. per 1 K.G. en 11 ct. per '/3 K.G. Vermicelli er, vermicellifiguren ver pakt of onverpaktin den groothandel f60 per 100 K.G., in den tusschenhan- del f63 per 100 K.G., in den kleinhan del f 0.75 per 1 K.G. ;f 0.08 per 0.1 K.G. Macaroni en macaronihorens en co quilles. A. onverpaktin den groothan del f95, in den tusschenhandel f 100 per 100 K G., in den kleinhandel f 1.30 per 1 K.G. of f 0.15 per 0.1 K.G. B. in origineele verpakking in den groothandel f 110, in den tusschenhan- .nog we! een 'kleinen bruidsschat kun nen medegeven. Niet veel, want daartoe ■zijn er te veel, maar toch altijd een ze venduizend gulden, genoeg om haar 'huishouden van 'op te zetten. Maar nu over iets .anders gesproken ik ben recht blij kennis met u beiden te heb ben gemaakt. Na al die vreamde toe standen welke men iln Frankrijk aan schouwt, doet het goed, zich weer eens .met 'brave, eenvoudige lieden te bevin den, en ik zocht tevergeefs naar de vrienden mijner kinderjaren zij waren of 'wel gestorven, of wel sedert lang naar elders vertrokken. Toen ik giste ren met uw zoon sprak, scheen 'het mij toe, dat ik voor heit eerst weder de lucht van .mijn geboortegrond inadem de. Wij moeten elkander dus veel zien, gedurende .de weken die ik in Holland 'hoop door te brengen. W,at zoudt gij er van 'zeggen, indien i'lt u eens voorstel de ons morgen naar den Haag te ver gezellen 'Den Haag? Daar was juffrouw Hol- 'dius nog nooit geweest, en de residen ce was steeds aan Ihare verbeelding 'voorgekomen als een tooverwoord, dat onbereikbaar voor haar was, maiar ook ail verlichtte, bij het denkbeeld alleen die schoone staid te betreden, een glim lach wan geluk haar zacht gelaat, zij herinnerde zich al spoedig dat zulk een tochtje Ihare krachten ver te 'boven ging. „Ik dank u hartelijk, mijnheer", zeide zij. „Gij zijf werkelijk al te goed ons del f 120 per 100 K.G., in den klein handel f0.75 per Va K.G. Ingeval van ontbreken van onverpakte macaroni, macaronihorens en coquiles zouden naar zijn oordeel de max.-prij- zen voor het onverpakte product ook van toepassing zijn op het verpakte artikel. Aardappelvoorziening. Op de vragen van den heer Sr.oeck Henkemans, betreffende de aardappel- voorziening der gemeenten heeft Minister Posthuma geantwoord dat een verkeers stremming van 6 weken zeer ongewoon is, vooral, wanneer men bedenkt, dat in tijden van vrij strenge vorst de tem peratuur omstreeks het midden van den dag nog wel zóó hoog stijgt, dat aard appelen, dicht bij de laadplaats inge kuild, in goed met stroo bekleede wa gons kunnen worden geladen en ver voerd. Het ligt voorts in de bedoeling om reserves, welke reeds in het begin van ,den winter aangesproken worden, telkens weer aan te vullen, totdat geen langdurige vorst meer is te verwachten. De Minister acht dan ook de aange nomen grootte van den reserve-voor raad, die voor een verbruik van 6 weken kan dienen, voldoende, terwijl een uit breiding van de reserves tot een hoe veelheid, die voor 10 weken kan die nen, technisch bezwaarlijk uitvoerbaar is. Aannemende, dat in totaal voor 5 millioen menschen aardappelen moeten worden gedistribueerd, zullen in de pe riode van 9 Oct. (aanvang der distributie) tot 1 Dec., naar een maatstaf van 4 K.G. per hoofd en per week, 140 millioen K.G. of 14000 wagonladingen aardappelen moeien worden vervoerd voor di recte con sumptie. Zou hier nog bij moeten komen een reserve voor 10 weken, hetgeen volgens denzelfden maatstaf een hoe veelheid is van 20.000 wagonladingen, dan zouden in totaal tot 1 Dec. a.s. moeten worden vervoerd 3400 wagon ladingen. Dit quantum is zoo groot, dat het niet mogelijk wordt geacht dat in zóó korten tijd te vervoeren. De aandacht der burgemeesters is er nog eens nadrukkelijk op gevestigd dat het op hunnen weg ligt, tot ontvangst en tot veilige bewaring van voldoenden voorraad aardappelen, zich de beschik king te verzekeren over vorstvrije op slagruimte, tot berging der aardappelen, voor de voorziening hunner gemeente vereischt. Boter- en melkprijzen. Het Bureau voor mededeelingen in zake de voedselvoorziening meldt: In de toelichting van den verhoogden maximumprijs voor boter is gezegd, dat bij een gemiddelden jaarprijs van 12 cent, de winterprijs van melk op 14 cent komt in verband met de veihouding tusschen zomer- en winterproductie van 2:1. Voorts da! met 15 October 1.1. die winterprijs van 14 cent is ingetreden en dat daarom ook de productieprijs van boter is gestegen. Uit het laatste volgt reeds, dat de hier genoemde melkprijzen zijn pro ductieprijzen. Nu echter deze prijsbe rekening niet algemeen blijkt begrepen te zijn, is het goed even te doen uit komen, dat men in dit verband te maken heeft niet met de consumptieprijzen van melk, maar met den prijs, die aan den boer moet worden betaald. in de melkregeling nu, welke van 1 Mei 1917 tot 1 Mei 1918 geldt, is die productieprijs van melk gesteldvoor den zomer 'op 11 en voor den winter op 14 cent. Dit in verband met de pro ductiekosten. Neemt men nu als alge- meenen regel aan, dat des zomers tot reisgezelschap te willen hebben, maar ik ben niet rijk..." „Onzin Wie spreekt hier Van geld Ik ben uw gastheer, en <ik noodig u uit tot Ihetgeen voor ons beiden een ge noegen zou zijn." De oude vrouw durfde zijn aanbod thans -niet meer afslaan zij gevoelde, dat zij hem niet mocht herinneren aan hetgeen hij haair omtrent zijne ver kwisting had toevertrouwd, imaar haar genoegen .werd er ook door vergald en zij zeide 'dit ook aan haar zoon, toen zij dien avond samen huiswaarts keer den. Onno glimlachte over .haar gewetens bezwaren. „Stel u gemst, moeder", zeide 'hij. „Gij begrijpt toch wel, dSt de heer Re naud overdrijft en heel goed meit zijn geld toe kan komen. Met honderddui zend gulden op één jaar kan men al heel wat doen." „Dat is wel .mogelijk, jongen, maar je weet niet welk een angst hij mij daarmede heeft aangejaagd voor je eigen toekomst. Als je eens werd zoo als hij „Mijne toekomst zal heel verschillend wezen, moeder", antwoordde de jonge ling op een toon van ernst, die haar goed deed. „Voor mij zullen al die uiterlijke zaken .zonder waande blijven. Heb ik mij ooit tot .dusverre om eenige weelde bekommerd Neen, mijn geluk zal nooit anders verborgen liggen dan ■in .mijne kunst en in mijne gehechtheid tweemaal zoeveel melk wordt gepro duceerd als 's winters, dan komt men tot een gemiddelden jaarprijs van 12 cent. De consumptieprijs is natuurlijk hoo- ger; die bedroeg, dank zij den regeerings- toeslag, in den afgeloopen zomer 13 cent en is thans 15 cent. Maar, gelijk gezegd, met dien consumptieprijs heeft de boter- prijs niet te maken. De petroleumdistributie. Door den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel is tot de ge meentebesturen de navolgende circulaire gericht: Naar mij wordt medegedeeld hebben een groot aantal gemeentebesturen zich niet gehouden aan het voorschrift van art. 5 der petroleumdistriibutieregeling, volgens hetwelk op de achterzijde van de uit te reiken petroleumkaarten de naam van 'den gewonen leverancier van den toekomstigen houder 'der kaart moet 'worden aangeteekend. Zoo werd in sommige gemeenten in beginsel ge weigerd als leverancier te vermelden een elders 'wonenden venter, ook al placht 'deze steeds aldaar petroleum te verkoopen in andere 'gemeenten weer heeft 't gemeentebestuur kunnen goed vinden de petroleumkaarthouders. eigendunkelijk over eenige leveranciers te verdeelen. Aangezien de beschikbare petroleum over de verkoop-centra is verdeeld naar bestaande gegevens, gebaseerd op 'vroeger verbruik en het derhalve voor eene behoorlijke distributie nood zakelijk is, dat 'de afnemers bij hun vroegere leverancier (blijven, héb ik de eer iu te verzoeken om, voor zoover in uwe 'gemeente niet in overeenstemming met vorenbedoeld voorschrift der dis- tributieregeling werd gehandeld, als nog deze afwijking te herstellen. Voor zoover aan dit verzoek niet met bekwamen spoed kan worden voldaan, zal de verantwoordelijkheid voor eene petroleumvoorziening als in de desbe treffende beschikkingen in uitzicht ge steld werd, dezerzijds niet kunnen wor den aanvaard. Het Kerkhervormingscongres. Het congres te 's-Gravenha.ge begon gisterenochtend imet een gebedsure, het zingen van Gezang 3 vs. 1, en het uit spreken van een gebed 'door prof. Slo- temaker de Bruijne. De voorzitter spralk vervolgens een inleidend woord en beval het fonds „Pembaroean" in aller 'belangstelling aan. Daarna sprak mr. A. de Graaf (in- pla'ats van dr. J. Lammerts van Bueren, die een ernstige operatie heeft onder gaan) over „De Hervorming en de inwendige zending" waarin hij schetste wat te dien opzichte in ons tend is ver richt. Dr. B. Wiielenga voerde daarna ihet woord over „Hervorming en Evange lisatie", waarna de ochtendzitting met het .zingen van Psalm 89 vs. 1 werd gesloten. jhr. I. B. D. vail den Bergh van Heemstede, f Te 'sGravenhage is op 57-jarigen leeftijd overleden de heer jhr. I. B. D. van den Bergh van Heemstede, oud-lid van de Tweede Kamer voor het district Oosterhout, dat hij van 1891 tot 1916 heeft vertegenwoordigd. Hij was ridder in de orde van den Nederl. Leeuw en officier van het le gioen van eer. voor ti, en later..." „En later?" herhaalde 'zij, feeder naar Ihern opziende. „Later zal ik oo'k veel liefde koeste ren voor de vrouw, die haar leven aan Ihet mijne zou willen verbinden", ver volgde hij, den blik afwendende, „maar die tijd is nog verre... ik mag daaraan niet denken aleer i;k in haar 'bestaan zou kunnen voorzien." Zijne moeder was volkomen gerust gesteld zijne droomen schenen haar zoo onschuldig toe, en zij bezat geen wereldwijsheid .genoeg om ite raden dat, zoo hij op liefde zinspeelde, die liefde 'zijn hairt reeds binnengeslopen moest zijn. II. Georges Renaud had gelijk gehad zijne echtgenoote een waar huismoe dertje te noemen. Zij leefde thans nog enkel vtaor hare kinderen maar er wa ren tijden geweest, waarop Ihare ziel door stormachtige hartstochten geslin gerd w.as 'geworden en 'het zachte .glim lachje, 'dat meestal op hare lippen speelde, herinnerde aan het blonde schuim, dat op de golven eener rustige zee blijft voortdobberen, en van voor bijgedreven doch hevige stormen ver haalt. De 'vroolijke en destijds -reeds be roemde kunstschilder had haar leeren kennen tijdens een zijner voetreizen door Frankrijk. Zij bewoonde met hare ouders een heerlijk, boschrijk .oord, te Het arbeidsconflict te Tilburg. De uitsluiting in de textiel-industrie te Tilburg, is begonnen. De fabrieken zijn geleidelijk stop gezet. Slechts vijf fabrikanten doen niet mee aan de uit sluiting. Hoofden voor de klas. De gemeenteraad te Amsterdam he^ft met 23 tegen 19 stemmen aangenomen het voorstel van Burg. en Weth. tot afschaffing van het ambulantisme, nadat eerst met dezelfde stemmenverhouding een voorstel tot het nemen van een.proef was verworpen. Stads- en Provincienieiaws VLISSINGEN, 26 OCTOBER. De broodkaarten. De broodkaarten voor de 31e week zijn geldig van 27 October tot en met 6 November. Gymnastiek-vereeniging „Juliana". Voor een volle zaal gaf 'gisteravond de Vlissingsche gy.mnastiek-vereeni- girtg „Juliana" een uitvoering voor in- troducées. In zijn openingswoord 'heet te de voorzitter der vereeniging, tevens directeur, de heer G. Verhoeven allen ■welkom, daarbij wijzende op ihet nut der gymnastiek. Hij dankte den dona teurs voor hun geldelijken steun, wees op den bloei der vereeniging, daar het ledental itot ongeveer honderd geste gen was en wenschte het opgekomen publiek een aangenam-en avond toe. Hierna werd door een der leden der ■v-ereeniging den voorzitter een 'bloem stuk aangeboden, als 'blijk van erken telijkheid voor datgene, wat ihij voor de vereeniging gedaan had. Hierna werd .met de afwerking van het pro gramma begonnen. Wezen we bij ons vorig verslag op de weinige voorbe reiding, die 'toen aan die uitvoering was voorafgegaan, nu bleek, dat ernstig ge studeerd was. We merkten bovendien nieuwe krachten op, zoodat 'het ge- heele programma Vlug en degelijk werd afgewerkt. Ook de directeur gaf door vooroefening blijk een goed gymnast te zijn. De heerenoefeningen, zoowel aan ringen als aan rek werden prachtig afgewerkt, en ook de jongens gaven blijk van ernstige studie. De boog-oefeningen en de oefe ningen met het springriet waren zeer sympathiek, en de leiding, w'at het mu zikale gedeelte betreft, bij viool en piano was in .bekwame handen. Wij komen 'dan ook tot de conclusie, dat, dank 'zij de nauwgezette voorbereiding, de directeur met voldoening op dezen avond m'ag terugzien. De vereeniging „Gemeenschappelijk Belang" heeft besloten aan Burg. en Weth. het verzoek te richten geen regee- rings-artikelen te verstrekken aan het „Belgisch Voordeel." Voor havenarbeiders die stucadoors- arbeid plegen of wenschen te verrichten zijn bij den onderinspecteur van den havenarbeid, Prins Hendrikweg 1 alhier, tegen betaling van lOcent arbeidskaarten te bekomen, welke geldig zijn voor het tijdvak van 1 November 1917 tot 31 October 1918. Bij Kon. besluit is aan B. A. van der Heide, wed. A. Koppejan, directeur van en leeraar aan de burgeravondschool en leeraar aan de H. B. School alhier, een pensioen verleend van f735. midden van woeste bergen, di.e het oog van den artist geboeid hadden, en haar vader, die hem op een morgen had aan getroffen, terwijl hij bezig was een schets naar de natuur te nemen, had Ihem aanstonds uitgenoodi'gd -de on vriendelijke dorpsherberg te verruilen tegen eene kamer op zijn eigen buiten goed. ■De jonge iman had zich dit niet twee maal laten zeggen, maar met de groot ste dankbaarheid zijn intrek genomen in een .gezin, dat noig alle oude Fra.n- sche deugden aankleefde, en zich ge heel misplaatst zou hebben gevoeld in 'be't woelige Parijs .waar men geen tijd schijnt over te houden om vrouw en kinderen te beminnen. Hoe hij er toe kwam zijn hart aan 'de dochter des huizes weg te schen ken Hij vroeg het zioh in latere jaren dikwijls tevergeefs afJulie de Clin- champs 'was noch imooi noüh bijzonder geestig «naar zij bezat iets buitenge woon innemends. Heel ihare ziel Jag in hbre groote oogen opgesloten wanneer zij u aan keek, schenen die oogen 'u te liefkoo- zen, en dan de braafheid dier lieden Ibetoovehde hem, die reeds aan 'zooveel leugen en bedrog was gewoon geraakt; zij herinnerde hem aan zijn eigen kin derjaren, en de eerste jeugd blijft voor ieder mensoh een 'onvergetelijk tijdperk vtan 'geluk. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 1