De Witte Vrouw DONDERDAG 18 OCTOBER. KAMEROVERZICHT. FEUILLETON BINNENLAND f^NO. 246 66e Jaargang ï9I7 p concurreerende en voordeelige r Café „Levens- VL1SSINGSCHE COURANT Vergadering van Woensdag. uet tweede punt ider agenda betrof I r£ stichting eener hoogere landbouw- 1 diergeneeskundige sdhool. Daarbij was de brandende kwestie I deze school te Utrecht dan wei te tVageningen gevestigd moet worden, I in verband waarmede van gewicht was I de vraag of de school geheel zelfstan- I jjo zal staan, dan wel een deel zal zijn Ivan de veeartsenijkundige school. De Regeering wil de landbouw-hoo- I «sdhool te Wageningen laten, niet om- Ij,! zij Utrecht als centraal punt niet Itieter acht, maar wel omdat in 1911 be- Islist is, dat deze school te Wagenin- 'ien zal blijven. I Er is nu een amendement van de lieeren Ter Spill, Van Leeuwen c.s. om I de landbouwschool naar Utredht te ver plaatsen, terwijl de Commissie van Rapporteurs een motie van orde had ingediend om de school te Wageningen le" aten. I Voor Wageningen pleitte natuurlijk I liet financieeie argument. Er is daar reeds een goed ingerichte school, die £en goeden naam heeft. Voor Utrecht pleitte het feit, dat deze I plaats meer centraal ligt en reeds een I centrum van wetenschap is, hetgeen een voordeel mag 'heeten. l Een lange reeks sprekers was reeds f ingeschreven en om beurten kregen wij I ellenlange herhaling van alle groote en I kleine 'argumenten, die aangevoerd I kunnen worden. Men had verstandiger I kunnen doen met maar dadelijk te gaan stemmen. De neuzen waren toch geteld en de argumenten doen er weinig toe het is ook voor de .belanghebbenden alleen van gewic'ht wat de eindbeslis sing zal zijn. Men wil Wageningen ook I wel schadeloosstellen door de oprich- I ling van een tuinbouw-winterschool. I De proefstations moeten er natuur lijk blijven. Of Wageningen er dan nog niet een stuk op achteruit gaat Na tuurlijk, maar da'ar stapt men schjjn- I baar over heen. Een ellenlange speech 'm rnaiden- I speech van den 'heer Sibinga Mul der zette de discussie en tevens het loven en bieden over Utrecht-Wagenin- I gen in. Hij bood Utrecht. En o.p den I voet werd 'hij gevolgd door den heer I Eerdmans, die het voor Wageningen opnam. Wageningen ligt in een streek, die veel beter geschikt is voor land- bouw-studie een eventueele verplaat sing zal te veel geld kosten. De'heer De Wijkerslooth Utrecht en voor de symmetrie de 'heer De Visser... Wageningen. Toen kwam de heer Boo gaard! de symmetrie verbreken, want I hij was ook vóór Wageningen. Maar I de heer Van Leeuwen herstelde ze I weer, want 'hij - Utreohtsch afge- I vaardigde was natuurlijk vóór I Utrecht. Grappig was dat deze afge- I vaardigde niet de tegenstelling Utrecht —Wageningen de belangrijkste vond, doöh wel de vraag hoe de wetenschap pelijke opleiding van de landbouwstu die kan verbeterd worden, dat gaaf niet door een eenvoudige omzetting, maar zal door een zelfstandige stich ting van een .nieuwe inrichting. De Technische hoogeschool te Delft is ook altijd een vakschool gebleven en geen DOOR H AHS 1031 (iwniï wkHsj.) Andere getuigen verschenen, Seven Dobbelvinke, de Roode, Gust Danink, de apotheker. Valschaards, allenVaal valschaards door den duivel opgemaakt om mij ten v'al te brengen schreeuwde Leonard als een razende. Dat alles was zeer belangrijk, maar men zag of hoorde het toch zelf niet. Zou 't al gedaan zijn riep Lotje Tille, wier loerende oogjes daar op den Knockschen weg een fietser ontwaar den en herkenden. Gedaan herhaalde 't renteniertje verbaasd. Waarom Daar komt Mathijssen... En 'k Jjeet zeker, dat ie al van den nacht naar wugge is gegaan om een der eersten "innen te zijn De wielrijder stoof het dorp op en bij 1 groepje sprong hij af. 't ls vandaag geen zitting, zei hij. Leonard Meuleman kan niet verschij nt"... ,je heeft .dezen nacht z'n eigen Mn kant willen maken W'at klonk het. Is ie niet dood fcn Lotje trok van nieuwsgierigheid n opgewondenheid Mathijssen zoo ge- ye'dig aan iden arm, dat de jonkman ast voorover viel en wat nijdig zei Je moet me daarvoor niet op den s'Ond smijten, vrouw Tille. wetenschappelijke school. Voorts stak deze afgevaardigde de loftrompet over Utredht. De heer De Savornin Lobman... voor Wageningen met de zeer juiste argu menteering, dat de school aldaar reeds een 'hoogeschool is en dat het niet aan gaat die .nu maar weer eens op tedoe- ken en door iets nieuws te vervangen. Het Ihoofd-doel moet zijn de vak-op leiding en deze is er goed. Morgen nog veel van dergelijke sprekers. Het conflict met Engeland. De „Times" schrijvende over den doorvoer van zand en grint door Ne derland naar Duitschland, vraagt of het gezonden erts en de stukken metaal ge bruikt worden voor sauspannen of mu nitie en geweren. Welke zedelijke ge volgtrekkingen kan men uit de toekende feiten maken De Duitschers, die België te vuur en te zwaard hebben verwoest, en de be woners vermoord en tot slaven hebben gemaakt op een in de moderne oorlog voering ongekende wijze, vragen nu den Nederlanders ernstig te gelooven, dat zij uit zuivere bezorgdheid voor die bevolking de wegen herstellen en nieu we aanleggen. Goede wegen en spoor wegen zijn van Ihet allergrootste belang voor een leger, dat vooruit moet rukken of terugtrekken. Het is nutteloos, te beweren, dat het aldus gebruikte materia'al voor iets an ders zou wonden gebezigd dan voor oorlogsdoeleinden. Deze materialen mogen inderdaad zijn gebezigd voor vredesdoeleinden en uitsluitend bestemd zijn geweest voor menschlievende doeleinden, waarvoor de Duitschers bereid zijn de bewijzen te leveren. 'Doch metTfé ervaring van de laatste drie jaren voor oogen is het kinderach tig van de Nederlandsche regeering bij ons de Duitsche verklaringen als bewij zen aan te voeren. Wijzende op de Engelsche welwil lendheid tegenover de Nederlandsche belangen, zegt de „Times" „Wij ho pen en verwachten, dat de Nederlan ders ons .in staat zullen stellen voort te gaan met het verleenen van deze gun sten, maar laten ze zich niet misreke nen. Zij kunnen van ons geen gunsten verwachten, nu noch later, noch Engel sche kolen invoeren en de Engelsche kabels gebruiken, wanneer zij den vij and blijven toestaan materiaal door hun land te vervoeren, dat voor oor logsdoeleinden dient". De Rijstaanvoer. Het Ned. Indische Telegraaf-Agent- schap meldt uit Batavia Naar we vernemen is een uitvoerver bod uitgevaardigd van rijst uit Rangoon (Britsch-Indië) naar Nederland en Ne- derlandsch-Indië. In wel ingelichte krin gen vermoedt men, dat dit verbod in ver band staat met deri doorvoer van zand en grind door Holland naar België. Verder vernemen we, dat dit verbod spoedig zal gevolgd worden door een uitvoer verbod voor Saigon. Volgens de beste inlichtingen zijn groote voorraden te Rangoon opgesla gen, zoodat van een tekort aan rijst Maar wat is er gebeurd vroeg mijnheer Valere. Wel, de bewaker zag, hoe Leo nard z'n eigen aan z'n bed wilde op hangen... .ie peinsde, dat ie al dood was, maar sneed hem gauw los en Leo nard is nog kunnen bijkomen, maar ie is ziek en kan niet verschijnen. De zaak is uitgesteld. Ophangen, hernam de rentenier, maar waaraan Aan z'n hemd Hoor toch eens! schreeuwde Lotje bijna hysterisch. Aan z'n hemd Hij had het in Wanden gescheurd en die aaneengeknoopt en dan een strop gemaakt. Hij lag op z'n knieën met z'n nek in de strop, ,toen de bewa ker hem viond. En wat zei Leonard, als ie weer bij z'n zinnen was vno-eg Lotje. Hoor eens, vrouw Tille, ,gij wilt 't altijd allemaal weten. Ik toen er niet bij geweest, "k Weet maar alleen, wat ik je verteld heb, en dat de zaak nu uit gesteld is. 't Is Jammer, 'hernam Lotje, we moeten nu weer zoo lang wachten en anders hadden we vandaag de straf geweten, hé Ja, er is niets aan te doen, zei de rentenier met meer berusting. Moet je nu vragen of Leonard schuldig was. De deugniet begon te voelen,, dat z'n straf komen zou. Maar j'n eigen van 't leven be nemen Kan ie daarmee straf ont gaan Zou ie z'n eigen nog niet veel zwaarder gestraft hebben met alzoo rechte naar 't putje van de helle bij Lucifer en al z'n leelijke duivels fe va ren vroeg Lotje. Of geloof je daar cvok al 'niet meer aan, meneer Valère? aldaar geen sprake kan zijn. Deze maat regel is in het bijzonder voor Deli nood lottig, dat belangrijke boeveelheden rijst oit Rangoon steeds ontvangt. Engelsche steenkolen. De heer Nierstrasz heeft de volgende vragen aan de regeering gesteld 1. Heeft de regeering met het oog op den dringenden kolennood schepen ge vorderd, om de op 26 September in En geland ter beschikking zijnde 100.000 steenkolen te halen 2. Zoo neen, waarom niet? Zoo ja, zijn die schepen uitgevaren? en van neer? 3. Zoo neen, waarom niet Minister Posihuma heeft het volgende geantwoord I. De minister heeft afgezien van het vorderen van schepen tot het halen van steenkolen uit Engeland. II. In verband met de bezwaren, ver bonden aan het vorderen van schepen, welke door het onveiiig gebied zouden moeten voeren en de bereidwilligheid van verschillende reederijen, om zonder vordering steenkolen Ie halen, is van het vorderen afgezien. Ui. In verband met het sub 2 ver meide, moet de derde vraag onbeant woord blijven. De Nederlandsch—-Duitsche overeenkomst. Devoorloopige overeenkomst tusschen de gedelegeerden der Nederlandsche en der Duitsche Regeering, in zake de le- verring van kolen enz. door Duitschland, is door de Duitsche regeering geaccep teerd. Vanaf heden zullen extra-treinen voor den aanvoer van steenkolen uit Duitsch land via Emmerik en Zevenaar loopen naar Amsterdam, Haarlem, den Haag, Rotterdam, Oldenzaal en tusschengelegen gen stations. De kolenwaggons zuilen bij het uit- rangeeren en lossen op de stations vóer al het ander goederenvervoer gaan. Dagelijks zullen 35 waggons van 10.000 K.G. elk* ons land binnenkomen. Daarnaast heeft evenwei ook aanvoer per schip plaats. Burgerlijke dienstplicht. Het plan tot invoering van den bur gerlijken dienstplicht betreft slechts een voorbereidenden maatregel. Andere lan den hebben, terwijl zij in oorlog waren, den burgerlijken "dienstplicht moeten regelen, en invoeren. In ons land heeft men nu den tijd om alvast de zaak te overwegen en een ontwerp te maken. Het is te hopen en zelfs te verwachten, dat het niet noodig zal zijn, een bur gerlijken dienstplicht in te voeren, maar het is wijs beleid om zich op alle mo gelijkheden voor te bereiden. Regeeringssuiker. De regeering zal heel den oogst van suikerbieten overnemen. Alle suijcer wordt regetringssuiker. De fabrikanten zullen de regeeringsbieten tot suiker werken en die tot een overeengekomen prijs aan de regeering leveren, die zor gen zal voor de distributie. De suikerprijs voor het publiek zal, ondanks de vermeerderde productie kosten, niet worden verhoogd, want de Regeering zal 5 cent op het pond toe leggen, schrijft „het Volk." Nu is de prijs Ja, ja, Lotje Anders, de afvalligheid is groot, den ida,g v'an vandaag. 'k Zeg niet neen, Lotje, maar 'k klap daarvan weinig, sprak Mathijssen. 't Zijn misteries, en ik toreek er m'n hoofd niet over. "k Zeg maar, dat toe hoort tot den stiel van den paster, en .hij moet dat voor ons uitmaken. Je heb nu 't nieuws en ik ga voort. 'k Hoor 't al, je zijt ook een van die ongeloovigen kreesch Lotje. Moet j'er nog over verwonderen, dat er op Zandegem zulke dingen gebeuren, waarvan processen komen. Zandegem staat nu tot schande van alle menschen in de gazet... Maar 't is onze schuld niet... in onzen jongen tijd, hé, Zeno- bie... Waren 't al treffelijke, brave menschen..., maar ze brachten toch Mele's, Ko Loncke's en Meulemannen ter wereld, hé Lotje spotte Mathijs sen. Och, de wereld heeft nog nooit ge deugd en ze ztal nooit deugen ook. En .ge waart gijlie in j'n jongen .tijd geen haar beter of wij, Lotje Maar saluut, als je naar ai dat geklabetter van oude wijvetjes luisteren moet... En de jonkman,'die al op zijn fiets zat, reed voort. Dat van Leonard moet ik verder vertellen, zei Lotje, en eensklaps liep 7.5 weg en ging a'an Donkers' huis bellen. Jufvrouw Clemence deed open en keek de bezoekster stuurseti aan. Wel, 'k heb groot nieuws riep Lotje opgetogen, en in 't zeker gevoel van een goede ontvangst, want wie zou niet gretig naar zulke tijding luisteren. O, vrouw Tille, ik zal 't wel ver nemen, antwoordde de huishoudster der lr.dustriesniker met f 15 per 100 kilo verhoogd, om dien bijslag van 5 cent op de particuliere suiker weer goed te maken. Beschuitfabrikanten. In verband met de bepaling, dat met ingang van 16 dezer geen beschuit mag worden verkocht anders dan tegen ont vangst van broodbons, is Dinsdag te Urecht een vergadering gehouden van erkende beschuilfabrikanten. Een commissie werd benoemd, be staande uit elke provincie éen vertegen woordiger, die voor de belangen van de beschuitfabrikanten en de fabrikanten met gemengde zaken zal ijveren. Ten slotte werd de volgende motie aangenomen „De erkende beschuitfabrikanten pro testeeren ten sterkste tegen de nieuwe regeling in zake den beschuitverkoop, waarbij alleen beschuit op bons mag worden verkocht, aangezien zij door deze regeling hunne zaken zuilen moe ten sluiten en hun personeel, plusminus 2000 man, zullen moeten bedanken. Zij dragen het comité op dit protest door te zenden aan den minister en aan het controleerend kantoor en gaan over tot de orde van den dag." Bruinkoolbriketten. Het Bureau voor mededeelingen in zake ide voedselvoorziening meldt De reeds gedane mededeelingen over de fabricage van bruinkoolbriketten blijken .nog ruimte te hebben gelaten voor misvattingen. Daarom is het noo dig, met een enkel woord op de zaak terug te komen. .Uit het feit, dat thans in ons land op verschillende plaatsen briketten wor den gemaakt van gruiskoien of kolen- slik met vette mergel, klei of leem als bindmiddel en dat men ook er in ge slaagd is uit „vliegasch" van industri- eele stookinrichtingen en locomotieven in de kalkzandsteenfabrieken de z.g. brandsteenen te vervaardigen, wordt geconcludeerd, dat op dezelfde wijze met gunstig gevolg uit bruinkolengruis briketten kunnen worden gefabriceerd. Voor de fabricage van de eigenlijke bruinkolenbriketten, zooals die bij de Duitsche bruinkolengroeven geschiedt, wiordt het bruinkolengruis zonder toe voeging van eenig bindmiddel bij hoo- gen druk geperst (ca. 1000 atmosfee- ren). Het wiaterge'halte van de ruwe bruinkool, dat circa 50 bedraagt, moet daartoe eerst in droog-apparaten tot ca. 15 worden verminderd. Door de fabricage op deze wijze, stijgt de bruinkool belangrijk in waarde als brandstof. Voor bedoelde fabricage worden omvangrijke installaties ver- eischt, welke uit het buitenland moeten worden aangevoerd, en .hoewel ernstig pogingen wonden aangewend, om de benoodigde machinale inrichting te be trekken, moet inderdaad wiorden be twijfeld, of de ontginners der bruinko- tenvelden in staat zullen zijn, binnen kort brikettenfabrieken van groote ca paciteit op fe richten. De aanmaak van briketten van gruisvorm'ige brandstoffen met ver schillende bindmiddelen, Waardoor de ze brandstoffen in stukvorm worden gebracht, zoodat zij voor 'huisbrand kunnen worden gebruikt, wordt door de R. K. D. zooveel mogelijk bevor koeL 'k Heb geen .tijd om te klappen. 't Is van Leonard Meuleman. Clemence wilde de deur reeds sluiten maar Lotje waagde nog een uiterste poging. Ze duwde aan de deur en her nam Leonard 'heeft zich opgehangen... Of 't wil zeggen, hij 'heeft het gepro beerd, .maar 't is h'm niet gelukt Vrouw Tille, ik kan waarlijk niet blijven luisteren en je niet ontvangen, antwoordde Clemence onverstoorbaar. Leelijke, fiere prij schreeuwde 't vrouwtje nijdig. Kom dan al een dienst doen Ik heb je niet gevraagd... Gij hebt 't 'hardst (van al op Louis Delaat gescholden En nu... Maar de deur viel voor Lotje dicht en deze keerde dus maar 't groepje ■terug. Woedend vertelde ze haar wederva ren. Zenobie had er heimelijk plezier in. Ik zal na'ar Clemence Donkers niet 'gaan, zei ze. Ik heb haar niet gezegd weg te blijven. Ze heeft 'het uit 'haar eigen gedaan. Zij moet nu ook de eer ste zijn om naar oms te komen. Dat is mijn geidaeht Och, ik doe de menschen gaarne een dienst En 'k peinsde, dat jufvrouw Clemence dit nieuws wel .gaarne zou vernemen, 't Is toch een zaak van haar familie ook. .En zoo had de vriendinnenkring en 't .renteniertje weer stof tot spreken. XLV. Eenige weken wiaren voorbij gegaan. De zaak Meuleman werd hervat. Bleek zat Leonard op de bank der beschuldigden. Hij was nog magerder geworden. Gendarmen stonden aohter derd. Het is echter zeer de vraag, of het briketteeren van bruinkolen op een der ihovenaangeduide wijzen inderdaad aanbeveling verdient. Zonder meer kan niet worden 'gezegd, dat het kali-zand- sfeen-procédé, dat met vliegasch goede resultaten oplevert, ook voor de briket- teering Van bruinkolen kan worden toe gepast. Er worden daaromtrent proe ven genomen en zijn de resultaten gun stig, dan zal in die richting zeker wor den doorgewerkt. Distributieregeling voor rijwielbanden. Door den minister van landbouw is vastgesteld een distributieregeling voor rijwielbanden. Ingesteld is een Rijksbureau voor de distributie van rijwielbanden, geves tigd Parkstraat 18 te 's-Gravenhage. Aan dat'bureau is toegevoegd een commissie vah advies. De kwaliteiten van de bamj*nt Wór den door letters aangeduid. Het is verboden rijwielbanden te ver- koopen of af te leveren of ten verkoop in voorraad te hebben, die niet voor zien zijn van een rijks-oontrolestempel, nader in de regeling omschreven. Het verbod tot 'aflevering, verkoo- pen en ter verkoop in voorraad hebben van ongestempelde banden is niet van toepassing voor de fabrikanten vóór 1. November 1917, voor de handelaren vóór een nader te bepalen datum. Als directeur van dat bureau zal op treden L. C. Steffeia'ar ais secretaris W. C. van Heutz, beiden te 's-Hage. De maximum-prijzen zijn voor transportrijwiel-banden gemerkt A 13.70 groothandel 14.70 tusschen- handel en 17.20 kleinhandel voor rijwiel-buitenbanden B resp. 9.70, 10.70 en 13.10 idem C 8.20, 9.20 en 11.70; idem D 6.50, 7.70 en 10.20 idem E 4.65, 5.65 en 8.15 voor transporfrijwiel-'binnen- banden A 5.20, 5.70 en 7.20 voor rijwiel-binnenbanden B 4.20, 4.70 en 6.20 idem C 3.20, 3.70 en 6.20 idem D 1.60, 2.10 en 3.60 de levering van Wanden zal 'hebben te geschieden met 12 maanden garantie volgens de in den rijwielhan del geldende garantielbepalingen voor buitenbanden van kwaliteit A, B, C en D en voor binnenbanden van kwaliteit A, B en C. Luitenant J. A. de Jongh. f Door den mijnenlegger „Texel" is op de Zuidpunt van Texel opgevischt het lijk van den op 4 October bij het red den van den drenkeling zoo jammerlijk om het leven gekomen luitenant ter zee J. A. de Jongh. Het is te Nieuwediep aangebracht en naar het hospitaal ver voerd. De begrafenis zal Zaterdag te Amers foort plaats hebben. Stads- en Provincienieuws VLISSINGEN, 18 OCTOBER. Een opzienbarende arrestatie. Wij wisten dat Dinsdagmiddag al hier gearresteerd was de cargadoor S., op vermoeden van spiornnage. Het mocht ons niet gelukken daar omtrent bijzonderheden te weten te ko men, zoodat wij van deze arrestatie hem. Men leidde ook Charles binnen. De jongeling zette zich neer en verborg dadelijk 't gelaat in de handen. Leonard werd ondervraagd. Eensklaps begon hij luid te lachen. Hij zag Mele op de bank der getuigen. Lief meisje I riep hij tot haar. Wil len we eens een flikker slaan Kom hier voor de heeren En j'n baas, m'n broer, zal muziek er bij maken... Dan lachte hij weer dwaas. Ie is gek geworden klonk een stem. Gek schreeuwde Mele. Laat je niet bedriegen. Hij houdt z'n eigen maar zoo Eer Leonard zot wondt, kan de iheele wereld het worden Hij hui chelt weer Wie zegt er, dat ik gek ben vroeg Leonard. Hij spnong recht. Wie zegt het Kom hier, we zullen vech ten Ha, ik ben gek... O, durven ze dat van me te zeggen... En nu begon hij te weenen. Ze zeggen, dat ik gek ben, kerm de hij. Ze willen me allemaal kwaad doen Charles, en hij wendde zich tot zijn buurman, gij 'hebt me dat ook we! eens gezegd, ja, weet je 't nóg, toen ik je verweet, om wat je met m'n nicht gedaan had. Ik sprak van .aardsche en eeuwige straf, ik vermaande je en je zei, dat ik gek was. En nu zeggen ze 't allemaal. En ze steken er me voor in 't gevang. Maar ik heb vannacht een en gel bij me gehad in een lang wit kleed en 't was heele gansch licht in m'n ka mer. iEn de engel zei, dat ik niet be nauwd mioest zijn voor de menschen, want dat de onschuld zegeviert. O, Charles, gij ga'at vervloekt zijn (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 1