er; De Witte Vrouw 1 gerij eei. GKJES stukken. Ibode tlbode DINSDAG lö OCTOBER. onalü feuilleton £917 groot. :rv binnenland ,f«0« 344 rt&e «JeutrtfcuruS -0— RKRjJGBAAR Aanvang trekking )v.e™ber- Kantoor 155, Middelburg izenden gevonden Ier vreemde talen eenvoudige wijze gen zulk een bil- igheden een reden 'ijs van f 0.50 per delijk maar zeker reemde taal kunt itie in die taal te c voor de vakken Boekhouden, nden. Deze eele- IEDERITZ, D. H. 23, Amsterdam, tel mee komt aan het begin van oorlog bestaan, koopen te ioopen, ;t inen weinig wol :t niet dit adres. Centrum ort-, ring. M. r. bestellen O. lo, evoerd. Hen wij over ie is hulp in de" Brieven met op- lett. Z Bureau urant." •Frijung, Bouie- verlangt met 1 gd een nette 18 jaar. Hoog straat l. VUSSINGSCHl courant {3.60, vrij thuis OOGERHEIDE, ilIMKUIt ROTTERDAM !en komt het bij- de polisvoor- 'an de NATIO- tr vrijgevig. te Vlissingen Het geschil met Engeland. ne Daily Chronicle" zegt in een hoofdartikel dat het geschil met Holland niet opgelost is en in dezen toe- I land zal blijven totdat de Hollanders iel bijleggen. Het is noodig in herinne- 11» te brengen, dat de geheele quaestie Jrjjit om een vraag van meer of min- het is er geen van internationaal ,,cht Holland bewijst Duitschland groote I Listen door toe te staan dat groote «veelheden zand en grind, die voor I ebetonneerde werken worden gebruikt, l'ar het Duitsche gevechtsfront ver- lïoerd worden, via d« Hollandsche wa- I wegen. I Het is niet in strijd met de neutrali- L:t jat Holland dit toestaat, maar het hou dit ook niet zijn, indien het verlof tr toe ingetrokken werd, wat wij ver- I langen dat gedaan zal worden. Daar dit nog niet gedaan is, zijn wij overge- i tot dwang in den vorm van wei I gering om Hollandsche handelsteiegram- j,en te seinen langs kabels, waarover I de controle bij ons rust. Door zoo te Idoen, handelen wij, evenals Holland, I volkómen binnen de grenzen van ons recht. Er bestaat geen internationale verplichting, die ons voorschrijft den Hollandschen handel onze kabels te laten gebruiken. Zonder twijfel is het ren ongemak voor de Hollandsche han- delaren afgesneden te zijn van de teie- afisciie verbinding met de andere we- I relddeelen, vooral met hun kolonies, I maar evenzeer is het voor ons onaan- I genaam dat de Duitschers het aantal I .pillboxes" door middel van zand en I grind uitbreiden. Aan beide zijden staan zakelijke overwegingen. De Hollanders I moeten beslissen of de voerdeeien, die I rij van Duitschland ontvangen als dank I voor hun welwillendheid, opwegen tegen I die, welke zij van ons zullen verkrijgen, I als zij het verlof tot het vervoer intrekken. in een persgesprek, dat het „Han- I delsblad" had met den heer van Aalst, deelde deze mede, dat hij den rnaat- van Engeland, waarbij de Neder- I landsche handel werd uitgesloten van telegrafische verbinding met zijn rela- I lies in Nederl.-Indië en andere landen, ten hoogst bedenkelijken maatregel I achtte, die alleen kon zijn uitgedacht door personen, die de verhoudingen en gevoelens in ons land niet kennen. Nooit of te nimmer (zoo verklaarde ie heer Van Aalst) zullen de eerlijke I handelsmannen van dit land bukken voor een dergelijken maatregel en nim mer zullen zij trachfen invloed te oefe nen op onze regeering, indachtig aan t Engelsche gezegde„Right or wrong, my country I" Waar, zoo eindigde de heer Van Aalst, I grind en zand volgens de officieeie be lichten in België alleen voor vreedza me doeleinden Worden gebruikt, daar acht ik het zeer wel mogelijk, dat de Duitsche regeering de verbetering der wegen enz. in België zal willen doen ophouden, om Nederland in de gele genheid te stellen de handelstelegram- j men voornamelijk met het oog op Nederl.-Indië weder te kunnen zenden en ontvangen. Tot 15 November werd het transito- verkeer van grind enz. toegestaandit is beloofd en daarop zal naar mijne j meening niet worden teruggekomen, doch éen woord uit Berlijn, dat men BOOR JL. HAKS. 101) (®drsï wiste.) De rechter had vlug het papier over lopen en las nu hardop „Charles Heb je 't fleschje vernietigd?... Ik *en je zorgloosheid... En ge weet het... Seen spoor, dan hebben we geen vrees! Leonard." Kun je ons daar meer van zeg- §en vroeg de rechter. O, ja... Laat hooren 1 Eenige dagen na den dood van oe oude nicht, toen ik heel de geschie- n's reeds wist uit Charles' zenuwcri- Sls> kwam Leonard naar den Uilento- Aan den huichelaar was er uiter- Jfjk niets te zien. O, ie kon zoo meester- bjk veinzen Hij moest Charles spre id11! maar Charles was weg, zeker om "i drank en plezier z'n visioen te ver geten en z'n wroeging te verdooven. Leonard was kwaad... „Ik zal een onefje schrijven... en je moet het hem gLven. En hij schreef het, stak het in en envelop en sloot die met lak. Ik eest het briefje geven... Toen Charles /Miskwam gaf ik het. Hij las hef en om a 1151 n'idig °P de tafe' en vroeg JJ drank, want zeker zag hij de doode or I En ik was listig, ja, ik beken het, ophoudt met die vredeswerken en de toestand hier wordt verhelderd. De ge moedstoestand van ons volk behoeft drt, gedrukt als hij is onder de bejege ning van „the country of the free", nl. Noord-Arnerika, ciat voor een deel prat gaat op zijn Hollandsche afkomst en dat zoo oneindig vee! aan Holland te danken heeft en daarom deri mortelen plicht heeft ons te helpen. De regeering in Amerika speelt hoog spel. Het blad vroeg nadere toelichting van deze uitspraak, doch deze wenschte de heer Van Aalst niet te geven. Hij kon zich daaromtrent op dit oogenblik niet verder uitlaten. De „Daily Mali" schrijft over het ver voer van zand en grind uit Duitschland door ons land naar België Het cijfer door de Nederlandsche re geering vastgesteld als voldoende aan de normale jaarlijksche behoeften van België van zand en grind, noodig voor „vredelievende doeleinden", is rond 1.600.000 ton. Ais dit cijfer juist is kan de normale behoefte van België wor- i den gedekt door de Belgische groeven zelf. in vredestijd was de productie dezer groeven 5 310 000 ton per jaar. Een derde zou zijn 1.770.000 ton. De tegenwoordige productie van de Belgi sche groeven echter slechts te stelien op eeri derde van de normale, zou een te lage schatting zijn, in aanmerking genomen de hulpmiddelen der Duit schers wat betreft den gedwongen arbeid van Belgen en krijgsgevangenen. Volgens betrouwbare gegevens is het cijfer van 1.600.000 ton klein in verge lijking met de feitelijke hoeveelheid zand en grind en cement, nl. 3.400.000 ton, die over de Nederlandsche grens naar België gingen tusschen 1 Januari en 15 Augustus 11. Het wordt dus waar schijnlijk geacht dat die 3.400.000 ton een aanzienlijke hoeveelheid zand, grind en ander materiaal van Nederlandsche herkomst omvatten van Nederland naar België uitgevoerd. Blijkbaar hebben de Nederlandsehe autoriteiten door een transito-limiet van 1.600.000 ton vast te stellen, geen rekening er mee gehouden, dat geen beperking was opgelegd aan den uitvoer van zand en grind van Ne derlandsche herkomst naar België. Voor de goedkoope levensmiddelen- verstrekking. Naar den Raad van State zijn thans verzonden twee wetsontwerpen-supple- toire landbouwbegrootingen, waarbij voor de levensmiddelenverstrekking over het loopenae dienstjaar nog 40 milliotn gulden worden aangevraagd, en voor het eerste halfjaar van 1918 130 niillioen gulden. Export-Centrale. De oprichtingsvergadering van de export-centrale gisteren te 's-Graven- hage gehouden, werd geleid door mi nister Posthuma, die de aanwezigen, mede namens de ministers van finan- iciën, oorlog, marine en koloniën, wel kom heette en mededeelde dat de mi nister van buitenlandsche zaken ver hinderd was aanwezig te 'zijn. Voorts -deelde hij mede, dat het kapitaal van 5 millioen overteekend bleek. De con cept-statuten werden goedgekeurd. Op voorstel van de regeering werd vervol gens benoemd tot voorzitter van den ,raad van commissarissen en van gede legeerd-commissarissen de heer De Graaf, oud-directeur van het binnen- en toen Charles dronken was en ik hem naar z'n bed geholpen had, nam ik het briefje en stak het weg... Later vroeg Charles er naar... ik hield me onnoozel en zei, dat ie 'n brief verscheurd had... en 't zeker wel dien van z'n oom was geweest, ik bewaarde het papiertje en daar heb je 't nu. Ha, het fleschje en 't papiertje Leugens, gemeene leugens van i dat duivels wijf riep Leonard, die, be- vend op een stoel zat. j Charles Meuieman, .herinnert gij u, wat Mele verteld heeft vroeg de rechter. Ja... 't Is dus alles zoo Mele zegt de waarheid... Ik herin ner het me heel goed. En waarom hebt ge 't fleschje niet vernietigd Ik meende, dat ik ',t gedaan had. O, wist ik wat ik deed ot liet 'k Was eiken avond bij drank ik wilde m'n wroeging verdrijven 'k Heb toen zoo geleden.' En hij daar, heeft me in 't kwaad gebracht en ik ben van 't kwaad in erger vervallen Charles sprak op somberen toon en zeker meende hij, wat hij zei. Hebt ge dat gehoord, Leonard Meuieman vroeg de rechter. Wat gehoord Herkent ge dit briefje Neen. We kunnen uw schrift vergelijken. Men kan mijn schrift namaken. Allen omringen mij met hun boosheid, met hun valschheid... Ik ben een mar telaar. Doe dan goed, leef dan afge zonderd. Maar de goeden worden altijd iandsch bestuur in Ned.-indië. Naast het hoofdkantoor te 's-Gravenhage zul len bijkantoren worden opgericht te Amsterdam, Rotterdam en vermoedelijk ook in het noorden en het uiterste zuiden. De scheepvaart op Engeland. Naar aanleiding Aan een bericht van de „Maasbode", ais zou de vaart van Nederlandsche schepen van Nederland op Engelünd stopgezet zijn, kan „de Tel." uit gezaghebbende bron meöedee- len, dat het bericht in geen enkel op zicht juist is. Isolement. Prof. van Hamei schrijft in de „Am sterdammer" Wij Lebben de zeer treurige gewaarwording, dat het met de steenkolen-onderhandelingen misge- loopen is. Wel krijgen we kolen, maar de wijze, waarop wij ze krijgen is een knauw in onzen onafhankelijken wil. De schrijver meent, dat er in de te genwoordige omstandigheden slechts één middel is, een vreeselijk ingrijpend maar steekhoudend middel, om niet ten onder te gaan en ons recht op respect te behouden in den stillen strijd, waar mee ons de oorlog belaagt. Óm over eind te blijven én tegen de pressie uit het Oosten, die vooral, en te vens tegen de meedoogenlooze machts maatregelen van over den Atlantischen Oceaan. Dit middel is ons isoleeren in onze eigen behoeften, maar dan ook tevre den zijn met wat wij zelve kunnen op leveren. Dit beteekent, 't zij weer eens her haald de meest energieke omzetting en reorganisatie onzer binnenlandsche productie. Maar het beteekent meer. Het betee kent ontzaglijk veel ontbering en veel offervaardigheid. Het beteekent, dat wij bereid moeten zijn, kou te lijden, voorzoover wij bin- nenlandsch niet genoeg brandstof voort brengen. Dat wij bereid zijn met de voedings middelen genoegen te nemen, die wij binnenslands kunnen krijgen. Het beteekent ook 't stopzettten, wanneer 't omzetten niet kan, van tal van bedrijven. Het beteekent het meest intense ge bruik van al onze hulpbronnen en rijk dommen in het algemeen belang. Het beteekent georganiseerde werk en hulpverschaffing en veel kapitaal stilstand en zelfs vernietiging. Het zal neerkomen op een goeddeels afzien van invoer en 'n goeddeels stop zetten van uitvoer, als wij er onze volle vrijheid niet bij bewaren kunnen. Zoodat wij maar één antwoord heb ben te geven op de eischen die de aan biedingen vergezellen „dank u, dan willen'wij het er zonder doen en ons weten te behelpen." F. J. Goffart. f De correspondent var. de „N. R. Ct." te Havre seint, dat het bericht van het overlijden van den heer Goffart in de Belgische kringen aldaar diepen indruk heeft gemaakt. De heer Goffart was door minister de Broqueville uitgenoo- digd als minister van buitenlandsche zaken deel van zijn kabinet uit te ma ken. Hij gaf er echter de voorkeur aan, in Nederland te blijven, waar hij zijn land groote diensten bewees. De heer Goffart, oud-directeur aan het departe- vervolgd. Dus ge loochent weer Loochenen Liever rukte ik m'n tong uit dan te liegen... maar liever ook dan misdaden te bekennen die ik niet gepleegd heb. Hebt ge kort na den dood den Uilentoren bezocht Ja... Waarom Altijd om dezelfde reden, om m'n verdwaalden broeder uit de strikken van die verleidster, die vaische vrouw te bevrijden. Helaas, '.t is mij niet mo gen gelukken God vergeve 't hem Welk een schijnheiligaard her nam Mele. Hoor hem eens aan... Zedig leven Zou Tiele Vervaak nog leven En weer scheen Leonard Meuieman te schrikken. Wie is Tiele Vervaak? vroeg de rechter. Een kantwerkster van Brugge. Die ik door aalmoezen in 't leven gehouden heb, toen haar man ziek lag, antwoordde Leonard. Leeft zij nog Weet ik het Goed, dan zullen wij dat onder zoeken en deze zitting eindigen, besloot de magistraat. Oom en neef Meuieman werden terug naar de gevangenis geleid. Tiele Vervaak was gevonden, 't Was een magere, vervallen vrouw, slachtof fer van een zorgelijk, ellendig leven. Verlegen stond ze in de groep aan 't parket, Charles en Leonard Meuie man en Mele. Ze begreep niet wat men van haar ment van koloniën, werd door de Bel gische regeering zeer gewaardeerd. De heer Goffart was 24 Apri! 1874 te Doornik geboren. Na zijn opleiding aan de militaire school is hij zeven jaar luitenant geweest bij een linieregiment te Antwerpen in garnizoen. Als officier voltooide hij rijn consulaire studiën en werd daarna benoemd tot vice-consul te Caracas. Later belastte de Belgische regeering hem met een speciale zending naar Afrika en toen hij van daar terug gekeerd was, volgde zijn bénoeming aan het departement van koloniënte gelijkertijd nam hij een professoriaat waar aan de Gentsche Hoogeschool. Het opvangen van draadlooze seinen. Ingevolge de 'bekendmaking van den minister van oorlog, voorkomende in de Staatscourant van 12 September 1917, no. 213, is het „luisterverbod" opgeheven. Vóór Augustus 1914 was, zooals men zich 'herinneren zal, het opvangen door particulieren van draadlooze seinen, aanvankelijk onder eenige restricties, daarna geheel onbeperkt, toegelaten. Echter bij 't uitbreken van den Euro- peeschen oorlog werd de toepassing van draadlooze telegrafie in haar ge- heelen omvang aan alle particulieren verboden en leefden wij tot dusver on der het z.g. „luisterverbod". Nu, met een tijdvak van drie jaren, waarin door de verschillende huiszoe kingen naar verborgen installaties(ver- bodsbepalingen toch gaan steeds ver gezeld van overtredingen èn mede door den voorlichtenden arbeid der Nederl. Vereeniging voor Radiotele grafie, is bij de autoriteiten genoeg zame kennis bijgebracht in het ware wezen van de draadlooze praktijk. Deze kennis moest noodzakelijker wijs leiden tot de wetenschap, dat mis- bruikmaken (ib.v. spionneeren) met een draadlooze ontvang-installatie absoluut ónmogelijk is, vandaar dat nu na 12 September 1.1.' het opvangen of opne men van draadlooze seinen overal óók hier in Zeeland aan een ieder is toegestaan, onder de enkele voor waarde, dat seinen (d.w.z. het uitzen den van teekens) is buitengesloten. Nu zal men vragen wat heeft men aan dat opvangen van die seinen Wat zijn de voordeelen Het zou ons te ver voeren hierop een volledig antwoord te geven. Wij zullen volstaan met eenige punten aan te geven Met een eenvoudig ontvangtoestel is het mogelijk op te nemen lo. de tijdseinen (zuiveren sterre- tijd) van den Eiffeltoren te Parijs. (Be langrijk voor horlogemakers.) 2o. de communiqué's der oorlogvoe rende landen met het laatste oorlogs nieuws. (Belangrijk voor allen hier in dezen uithoek van 't land, waar de ■ochtendbladen zoo laat uitkomen.) 3o. de weerberichten, die door be middeling van meergenoemde Vereeni ging voo"r radiotelegrafie, door Scheve- ningen zullen worden uitgeseind. (Be langrijk voor landbouwers in dat weerbericht zullen o.a. ook de te ver wachten nachtvorsten worden aange kondigd.) Verder is het een dankbaar praktisch arbeidsveld voor studenten in electro- techniek en meteorologie, terwijl knut selaars hun hart kunnen ophalen aan 't zelfvervaardigen en verbeteren van ontvangtoestellen. Ten slotte zij nog vermeld, dat de wilde. Kent gij dien man vroeg de rechter, op den beschuldigde wijzend. Ja, meneer... V/ie is het dan Meneere Leonard Meuieman. Natuurlijk kent ze mij, sprak Charles' oom. Niet waar, vrouwtje, toen je man ziek lag, heb ik je gehol pen 'k Heb veel voor je gedaan, 'k Vernam dat j'n arme man gestorven is. Vrouw, vertel ons alles, wat ge van dien man weet, hernam de ma gistraat. O, meneer, 'k zou liever zwijgen. Hij is zoo rijk, zoo machtig en ik ben een arme sloore... Vrees hem niet... hij is onze ge vangene. - Gevangene Is Leonard Meuie man waarlijk gevangen Zit ie in 't kot? Ja... O, dat is rechtvaardig, ja, dat is rechtvaardig, want ie is zoo slecht, meneer riep de vrouw opgewonden. Weer een nieuwe booze geest, die mij, armen martelaar, omringt kloeg Leonard. Wat een net van leugens Leugens herhaalde de vrouw. Zijn het leugens, dat ge me tot bij u gelokt hebt,'om me aalmoezen te ge ven?... Ja, ik heb geld van je ontvan gen... maar ik schaam me er voor.... Maar ik was zoo arm... m'n kindje verging van 't zuur, een ander schreeuwde om brood... m'n man was lam O, ie is zoo laf, zoo ellendig laf Ik ben dan uit z'n huis weggeloopen... liever stierf ik van honger met de mij nen dan er nog te komen En wat heer N. van Doider, Nieuwe Viissing- sche weg C 242 bij Middelburg, bereid is alle gewenschte inlichtingen te ver strekken op dit gebied, meer in 't bij zonder omtrent !o. het doei van de Ned. Vereeniging voor Radiotelegrafie; 2o. het oprichten van ontvang-draden (antennes) 3o. het zelfvervaardigen of de levering van ontvang-toestellen 4o. de noodzakelijke literatuur 5o. de tijdstippen, waarop tijdseinen, weerbe richten en communiqué's worden uitge seind 6o. de methode tot het leeren van de seinteekens en de bijzonderhe den die daarbij te pas komen. Uitvper van zuurkool. De fabrieken kunnen hun grooten voor raad zuurkool nu in den handel bren gen, daar de uitvoer hiervan is toege staan. De daarvoor ingeschreven ex porteurs kunnen consenten voor uitvoer verkrijgen op de volgende voorwaar den 1 o. Voor elke 100 vaten waar voor zij consent aanvragen, moeten zij 20 vaten voor binnenlandsch verbruik beschikbaar houden en afleveren aan de vereeniging Groenten-Centrale op een door haar te bepalen tijdstip en wijze en ten hare genoege; 2o. Van de be schikbaar te stellen zuurkool wordt 41/» ets. per K.G. netto uitgeleyerd gewicht vergoed. De vaten zullen betaald wor den met f4.60 per stuk. Huwelijk van Belgen. De minister van justitie heeft den ambtenaren van der. burgerlijken stand medegedeeld, dat het voortaan niet meer noodzakelijk is, dat bij huwelijk van Belgen een verklaring der Belgische le gatie wordt overgelegd, dat de over te leggen stukken voldoende zijn. Onver minderd blijft natuurlijk de bevoegdheid der partijen om de al dan niet genoeg zaamheid der stukken te onderwerpen aan het oordeel van den rechter. Ook wordt erop gewezen, dat het voltrekken van huwelijken van Belgen wegens ge mis van woonplaats niet mag worden geweigerd, dat zij ingevolge het burgerlijk wetboek alsnog hun woon plaats hier te lande kunnen vestigen. De burgemeester van Zaandam. De correspondent van „de Maasbode" te Zaandam meldt Het bericht uit de „Rotterdammer" in ons nummer van gisteren overgenomen, als zou burgemeester Ter Laan ontslag hebben genomen, is onwaar. Wij hebben ons in verbinding gesleld met den bur gemeester, die op onze vraag naar de waarheid er van, een ontkennend ant woord gaf. Waarschijnlijk hebben tot het bericht aanleiding gegeven de uit latingen onlangs in den Raad gedaan, waarbij de heer Ter Laan te kennen gaf, dat hij ernstig over zijne positie na dacht. Een monument voor P. Hols. Op de Nieuwe Oosterbegraafplaats te Amsterdam is Zondagmorgen het monu ment voor wijlen P. Hols, den beken den secretaris van den Alg. Nederl. Typo- grafen-Bond onthuld. Bij deze plechtig heid hebben het woord gevoerd en hulde gebracht aan de verdiensten van den bekwamen vakvereenigingsman de heeren F. van der Wal, voorzitter van den Typografenbond, van Hees uit Rot terdam, van Dijk uit den Haag namens de plaatselijke afdeelingen, Ferd. Wier- dels, namens de drukkerspatroons en- deed ie dan Hij bedreigde me, als ik iets durfde 1e zeggen, me uit m'n huis te laten zetten En Tiele Vervaak begon te schreien. Ik zweeg, uit eigen schaamte, maar ook omdat hij me weg jagen kon. Woont gij in een huis van hem Ja, met zessen in onze straat Zes slechte, oude, scheeve, krakende huisjes, waar 't binnen regent, waar 't klein en benepen is, en wee, als 't geld er niet op tijd is. En die man komt dan nog met schijnheilige redens O, ie is zoo goed, zoo braaf, als je h'm hoort. Maar hij nijpt de menschen... Siechte, vaische vrouw zoo onderbrak Leonard haar nu. Waarvan beschuldig je mij Weet je het Zeker weet ik het en op m'n ziele verklaar ik de waarheid te zeggen Voel je niet, hoe monsterachtig je betichting is Neen Zoo iets zeggen van mij, Leonard Meuieman. Ha, hoe dikwijls hebben ze in ons straatje igewenscht, je eens onder han den te mogen hebben, je eens te kunnen afranselen, want ze haten je Hoor je 't Mij haten ze... en daarom komen ze kwaad getuigen. O, onrechtvaardige en booze wereld Omdat ze zoo laag en onbarm hartig en daarbij zoo schijnheilig was, haten ze je hernam de vrouw, wier verlegenheid nu weg was. I (Wordt vrevoigd.)

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 1