l kl De Witte Vrouw HTE. eld besparen. mo. 3-4-3 Jaargang M ANDAG IS OCTOBER. 'E GROOT. |NTAK !R. Co. FEUILLETON BINNENLAND Stads- en Provincienieuws BS VL1SSI1NGSCHE COURANT niach zuivere >rdeel mee komtaa,, -an het begin van [den oorlog bestaan wil koopen an te loopen, rrijgt men weinig wo! eer aan rgeet niet dit adres. antoren. MIDDELBURG No. 364 chines, Carbon- apier. Kantoor- in Brieven enz. richtingen. M.ELSC in Wik, en EE, Walstraat. I aEMEENTEBESTUUR ag@rij j - "koffie EN THEE. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen maken bekend, dat de Mi- lister van Landbouw, Nijverheid en Handel den 5 October 1917 heeft goed gevonden vast te stellen eene distribu- Lreveling voor koffie en thee dat zij de bijzondere aandacht vesti- „en op 'de navolgende artikelen dezer woeling \rt 3. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handei stelt de prijzen vast tegen weike koffie en thee in den klein- en tusschenhandel, en zoo noo- jig in den groothandel ten hoogste zullen mogen worden verkocht. Art. 4. Van Rijkswege worden ter uit reiking door de gemeentebesturen thee- ju kot'fiedistributiekaarten beschikbaar uesteld voor ieder hoofd der bevolking, personen die op 1 October 1917 den ipjftjjd van 16 jaar niet hebben bereikt, „iet medegerekend. Art. 5. 1. Iedere kaart is voorzien van een aantal afscheurbare bons. 2. Ten aanzien van iederen bon zal telkenmale tijdig worden bekend gemaakt gedu rende welk tijdvak hij geldig is en wel ke hoeveelheid thee of koffie daartegen kan worden verkocht en afgeleverd. Art. 6. Verkoop en aflevering van thee of koffie aan verbruikers is slechts „eoorloofd tegen in ontvangst neming van eenen bon, overeenkomstig het be paalde in het 2e lid van artikel 5 voor dien verkoop en aflevering geldig ver klaard. Art. 11. 1. De verkoop en aflevering van thee en koffie als drank in hotels, café's, restaurants, wachtkamers, ka juiten en dergelijke, blijft toegestaan, inochtans onder deze beperking, dat die verkoop en aflevering niet anders mag geschieden dan per kop. Art. 12. De verkoop en aflevering van thee en koffie aan werkgevers, die gewoon waren thee en koffie kosteloos aan hun personeel te verstrekken, blijft voorloopig toegestaan tot zoodanige hoeveelheden als waarvoor vooraf een machtiging van het T. K. D. is ver kregen. Art. 13. De verkoop en aflevering van thee en koffie aan instellingen van weldadigheid en aan instellingen van algemeen nut ter beoordeeling aan het T. K. D., behoudens beroep op den Mi nister van. Landbouw, Nijverheid en Handel blijft toegestaan tot zoodanige hoeveelheden, als waarvoor vooraf eene machtiging van het T.K.D. is ver kregen. Art. 15. Voor de toepassing van deze regeling wordt onder koffie tevens ver staan koffie-extract, afgeleverd door fabrikanten die door het T. K. D. als zoodanig erkend zijn en met dien ver stande dat 0.1 K. G. gebrande koffie wordt gelijkgesteld met 2 dL. koffie- extract. Vlissingen, 12 October 1917. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. P. v. ROSSUM Jr. AFLEVERING EN VERVOER VAN HUIDEN EN LOOISTOFFEN. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen maken bekend, dat de Mi nister van Landbouw, Nijverheid en Handel, den 1 October 1917 heeft goed gevonden het volgende te bepalen om trent Aflevering en vervoer van hui- mdsvermogen te uw zenuwkrach terken. Er wordt kracht gevergd waren tijd en bij reeds de ver- 'an zenuwzwakte, en zenuwachtig- eloosheid, ver moedeloosheid, ngst zonder be- aak, gebrek aan energie, zijnzoo- iselen die dikwijls n zijn van erger, er dus op aan, echte middel te deze beginnende niet verder laat :n. Met vertron- we U de SAN- in, die door hon- toren en leeken, een uitnemend liddel bij bloed- algemeene ver- ISE kost f 1.50 de -, 12 fl. f 15. per dag een eet- oende. :t en gij zult unstige gevolgen oudt het vol, en ondermijnende wordt overwon- rdt flink en le- voorheen OOR NAMAAK AM Co. lat 2c/4 Den Haag. bij Apothekers iten. orden terugge- imen. rp concurreerende varen, welke op izorgd. :ht wagen. -ÜB© velend, ningspleïn 11.1 •s vanfJQO' ij öü/Ol nastr 19, sINGEN. I ÏOO- DOOR JV. HAIIS. (ïsimü «rMsi Ja..; ,als .boetvaardigheid, ant woordde Leonard. Als ik die plaat be zie, denk ik aan -de gevolgen van 't kwaad en hoe meer men van 't kwaad afgeschrikt, wordt, hoe beter men er 'egen bestand is. Maar alles wórdt op deze booze wereld verkeerd uitgelegd. M'n oom gaf eenige kleine som men aan goede werken, hernam Char les. 't Was oogverblinding. Hij liet het in de gazet zetten... Hij moest immers de weldadigheid beoefenen. Kleine sommen herhaalde de oude Meuleman. Waren 't groote sommen dan vroeg de rechter. Ja... Noem die werken op Neen, neen, .de linkerhand mag "iet weten, wat de réchter doet M.'n weldadigheid is een geheim. O zoo Maar toch niet als ze als bewÜs kan gelden. M'n linkerhand weet niet, wat m'n rechter deed Dat wil de booze we- roid wel O, lichtvaardige wereld Is kef m'n loon voor m'n ingetogen leven, aa' ik hier zit Een wijle heerschte stilte. den en looistoffen. 1. De aflevering en het vervoer van huiden en vellen al dan niet gezouten, is verboden. 2. De afle vering en het vervoer van looistoffen, waaronder inlandsche eikenschors is begrepen en, voor de toepassing van deze regeling zullen worden geacht te zijn begrepen Muskegon en andere houtslijp-extracten, is verboden. 3. Het verbod sub 1 .gesteld is niet van toepas sing voor zoover de aflevering ge schiedt aan, en het vervoer geschiedt door of namens huidenclubs, huiden handelaren en schapenblooters, die in een dier kwaliteiten zijn ingeschreven in het R. D. H. L,, overeenkomstig de bepalingen der Distributieregeling voor huiden en leder. 4. Van het verbod on der 2 gesteld, kan door het R. D. H. L. ontheffing worden verleend onder daarbij te stellen voorwaarden. Dat .verder door dezen Minister een aantal beschikkingen tot de distributie van huiden, leder en looistoffen zijn genomen, welke beschikkingen voor belanghebbenden ter lezing zijn neder- gelegd op het bureau Distributiebe drijf Kamer no. 4 (2e verdieping) Stadhuis. Vlissingen, 12 October 1917. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. F. v. ROSSUM Jr. PERSONEELE BELASTING. Afkondiging van het kohier der Perso- neele Belasting no. 5 dienst 1917. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat op heden bij hem ontvangen en aan den Rijksontvanger is gezonden het executoir verklaarde kohier wegens de Personeele Belasting no. 5, dienst 1917. De daarop voorkomende belasting schuldigen worden uitgenoodigd om hunne aanslagen op den bepaalden tijd aan te zuiveren, ook ter voorkoming van vervolgingen en herinnert dat de bezwaarschrif ten binnen zes weken na heden belmo ren te worden ingediend, terwijl de aangiften ter bekoming van ontheffing, ingeval van verhuizing, moeten worden gedaan bij den Directeur der directe belastingen in wiens directie de aan slag is vastgesteld, binnen zes weken na het verlaten van het perceel. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 13 Oct. 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Engelsche dwangmaatregel. De „N. Rott. Ct." wijst op den on- gewonen vorm, waarin de beteekeniy van den Engelschen dwangmaatregel tegen Nederland, ons is onthuld. Den lsten October was het telegra fische verkeer stop gezet. Ieder gist naar de reden, doch eenige opheldering wordt niet gegeven, tot tien dagen later eindelijk het publiek wordt ingelicht door eene mededeeling van het Engel sche gezantschap aan den bijzonderen vertegenwoordiger van Reuter te Am sterdam. Het blad wijst op een tegenstrijdig heid. De aldus tegen ons land ingeluide, zeer bedenkelijke politiek van econo- mischen dwang, was reeds ingezet toen sir Edward Carson, lid van het Engelsche oorlogskabinet, nog ver- Weldra kwam er bezoek. Een nieu we getuige... een apotheker, wiens adres Charles Meuleman opgegeven had als dat, waar zijn oom het vergif had gekocht. De man bracht zijn boe ken 'mee. Charles wist nog ongeveer den datum... O, hij kende alle bijzon derheden van z'n eerste misdaad En daar stond het in 't boek... 'k Herinner me heel wel, dat Leo nard Meuleman er om kwam, zei de apotheker, 'k Waarschuwde hem nog voor de uitwerking, 't Was voor ze nuwziekte bij hem zeiven, beweerde hij... O, ze worden talrijker, die mij, rechtvaardige, omringen met hun boos heid, kloeg de onverbeterlijke huiche laar. Kent ge dien man vroeg de ma gistraat. Ik ken zoo weinig tnenschen. Antwoord op de vraag Ik kwam zoo zelden buiten, 'k Leefde stil en eenzaam. Wat ging mij ook 't gewoel der vergankelijke wereld aan Kent ge hem, ja of neen... Leonard hief den blik op en keek den apotheker aan. Man, ik ken u niet, antwoordde hij. Toch zijt ge toen in m'n winkel geweest. Ik ken u wel Dat ge me kent is mogelijk... En dat ik het geneesmiddel bij u kocht, ook Of kocht ik het ergens anders Ik weet het niet. En wat zei ik Dat 't voor uw zenuwen was... En 't kan daarvoor aangewend worden, klaarde, dat Nederland zijn plicht tot handhaving van zijn neutraliteit „be wonderenswaardig vervulde". De heer Carson kan toch van dien maatregel niet onkundig zijn geweest Ook in Engeland ziet men den ernst van het gebeurde. De „N. Rott. Ct." noemt den Engel schen eisch, dat Nederiand allen door voer van Duitschland naar België en omgekeerd zal beletten, volstrekt on redelijk en hierop neerkomend, dat wij een aantal traktaten tot scheurpapier zullen verklaren. Het „Hbld." merkt op, dat Engeland met ons tracht te doen, wat in zijn eigen taal zoo krachtig en juist wordt uitgedrukt door het woord „to bully". Het zal daarvan niet veel ander re sultaat verwachten, dan dat 'het vijand schap en haat in ons land verwekt. Zijn ministers, die zoo fraai kunnen praten over scheidsgerechten, die zij in de toekomst wenschen, zouden nu eens 'n fraaie gelegenheid hebben, om over de juistheid van onze opvatting der inter nationale rechtsregelen en scheidsge recht en dan een werkelijk onzijdig scheidsgerecht te doen oordee- len. Maar de Engelsche regeering schijnt thans uitsluitend te letten op wat haar in den oorlog tegen de Cen trale mogendheden het voordeeligst is en het beste uitkomt. En dan pleegt zij dadelijk een onvriendelijke daad, past zij een maatregel van economische uit sluiting en boycot toe. Zij kent ons voik blijkbaar zeer weinig. De weigering der Vereenigde Staten kolen aan onze schepen te verkoopen, vat het „Hbld" op als een gewild on vriendschappelijke daad. Het is n i e t omdat er geen kolen zijn. Nu wordt er over gesproken, dat Amerika nog verder gaan wil en de hand op schepen of lading zou willen leggen, aldus niet alleen een onvriend schappelijke maar ook een volkomen onrechtmatige daad verrichtende, een daad, die, krachtens wet en recht, aan leiding zou kunnen zijn voor een oor logsverklaring. Amerika wi! immers ar bitrage Welnu, als Amerika nog een stapje verder zou willen gaan, zou er dan niet een schoone gelegenheid zijn voor de Amerikaansche regeering om haar schoone denkbeelden over recht en rechtspraak in practijk te brengen De „Nederlander'.noemt de moei lijkheden in één adem met die van de Vereenigde Staten. Wat zal Nederland er tegen doen Wij kunnen niet anders dan pleiten op ons recht. En op -den duur moet deze slinger in de hand van David machtiger blijken dan het zwaard van den onrechtvaardigen Goliath, want zonder recht gaat de wereld ten gronde Ook inzake de Engelsche moeilijk heden staat ons,geen andere weg open dan dien van handhavig onzer rechten en plichten.. De pressie op ons land geoefend, teneinde onze regeering tot de Engel sche inzichten over te halen, is een uitermate onwelwillende handeling, waartegen geprotesteerd en waarvan de volstrekte nutteloosheid aangetoond moet worden. Ook hier is het een macht-boven- recht-quaestie. Wij hebben reeds te veel daarvan gezien, dan dat wij opti mistisch gestemd zouden zijn over den uitslag der nog loopende onderhande lingen. De wijze waarop Engeland deze tracht te beïnvloeden, stemt in dit op heel voorzichtig en bijzonder toebe reid. En dat vroeg ge allemaal O, ja, er komt iicht in m'n ver warde geest Meneer de rechter, wat zei ik u Dat 't vergif dienen moest voor m'n neef daar... Heb ik bij den apotheker gezegd, dat 't voor mij was 't is mogelijk Maar die schelm heeft het gebruikt om m'n arme nicht te ver geven. Toen wist ik dat niet... nu hoor ik het. Ha, daardoor stierf die goede vrouw zoo spoedig O, wat kan een mensch diep vallen 1 Charles, Charles, denk aan uw ziel 1 Maar neen, geen berouw, geen boetvaardigheid Zelfs durft 'hij de schuld van z'n misdaad op mij schuiven, op z'n oom, die altijd z'n heil zocht, die hem op andere wegen wilde brengen O, 't is te veel, te veel En Leonard Meuleman brak in snik ken los. We zullen 't onderzoek voor van daar schorsen, besloot de rechter. Er komt toch licht. XLI1I. Melc stond tegenover oom en neef Meuleman. De oude man bekende nog niet, aan den moord op nicht Verbon- kel meegeholpen te hebben. Ga uit m'n oogen riep hij, toen hij de vroegere huishoudster van z'n broeder ontwaarde. Gij slechte geest Ja, slecht ben ik, bekende de vrouw, maar gij zijt erger dan ik, a! kon je een deemoedig gezicht trekken, zoodat de menschen haast voor je zou den geknield hebben. Je heb m'n armen broeder in je helsche strikken verward. Zijn vrouw is zicht niet gerust, maar zoolang het mo gelijk is, moeten we .toch vasthouden aan de verwachting dat het anders zal wezen. De scheepvaart op Engeland. Naar de „Maasb." uit betrouwbare bron verneemt, is de vaart van Neder- landsche schepen van Nederland op En geland stop gezet. Hieruit mag geconcludeerd worden, dat van een voorziening van Engelsche kolen in de naaste toekomst nog geen sprake kan zijn. Deze stopzetting houdt verband met de hangende kwesiie fusschen Neder land en Engeland. Ons broodrantsoen. In de Zaterdag te Utrecht gehouden vergadering van de Permanente Com missie in zake crisismaatregelen deelde de voorzitter, de heer C. Smeenk uit Arnhem, aan de vergadering mede, dat ernstig overwogen wordt het brood rantsoen van 11 dagen terug te brengen tot 9 dagen, in verband met de,vermen- ging met aardappelmeel. De dure petroleum. Aan adressanten uit Heerenveen heeft de minister van landbouw geantwoord, dat op dit oogenblik niet kan worden overgegaan tot verlaging van den ma ximum-prijs van petroleum. F. J. Goffart. f Op 44-jarigen leeftijd is te Rotterdam plotseling overleden de heer F. J. Gof fart, consul-generaal voor België, ge vestigd te Rotterdam. Deze tijding zal met groot leedwezen vernomen worden, door allen die met dezen hoogst beminnelijken en voor- treffelijken ambtenaar der Belgische re geering in aanraking zijn gekomen, Sinds Febr. van dit jaar was de heer Goffart te Rotterdam werkzaam, vóór dien had hij te Vlissingen de belangen der Belgen behartigd. Onmiddellijk na zijn komst te Rotter dam nam hij een werkzaam aandeel aan allen arbeid die aldaar ten gunste der Beigen verricht wordt. Zoowel de steun beweging als het werk der commissie voor de Belgische scholen ondervond de grootste medewerking en de harte lijkste belangstelling van de zijde van den heer Goffart. Geen gebeurtenis in den kring der Beigen of de heer Gof fart kwam met zijne echtgenoote per soonlijk te midden zijner landgenooten om met hen het vaderland te herdenken. Het plotselinge en onverwachte heen gaan van dezen ijverigen nauwgezetten en plichtvollen ambtenaar der Belgische regeering zal in breeden kring gevoeld worden ais een ernstig verlies. („Te!.") Geen verwarmde treinen. Naar de „Tel." verneemt heeft de re geering thans aan spoorwegdirecties de vereischte toestemming verleend, om gedurende den winter de treinen niet te verwarmen. Onderhoud der wapenen. De opperbevelhebber heeft verklaard dat het onderhoud van de geweren te wenschen overlaat Onder de geweren die ter herstelling worden gezonden naar de wapenfabriek, komen er her haaldelijk voor, waarvan de loop in de nabijheid van den tromp is gescheurd of uitgezet, hetgeen een gevolg moet zijn van het schieten met het wapen, van verdriet gestorven. En 't was de schuld van de lichtekooi... jou schuld, zedeloos schepsel Hoor eens... als de vos de passie preekt, hé, je weet 't wel, Leonard Meu leman. Wien heb ik, eens met den stoof- haak op z'n lang mager lijf geslagen, omdat ie z'n gezicht te dicht tegen 't mijne wou steken Wie wou me voor geld naar Brugge lokken... Nogal beschuldigen zuchtte de oude heer. De duivel wil mijn onder- gang... Zwijg over den duivel, gij waart een zijner beste dienaren hernam Mele. Stil, onderbrak de magistraat, laat die kwestie rusten 1 We zijn hier voor het onderzoek. Mele, gij beschuldigt Leonard Meuleman geholpen te heb ben bij die vergiftigingszaak Ja... En ge houdt uw beschuldiging vol Natuurlijk O, slechte geest van m'n broe der, boos wijfriep Leonard heftig. Gij wilt wraak nemen op mij, omdat ik je van m'n armen, dolenden broeder wilde trekken Daarvoor heb je me altijd ge haat... altijd..., maar ik deed slechts m'n plicht 1 Mele, kunt ige bewijzen bijbren gen hernam de rechter. Neen, dat kan ze niet schreeuw de Leonard. En zij is niet te geloo- ven... de duivel is in haar ...ze .is niet waard voor treffelijke menschen ie staan... ze moest uit de maatschappij verstooten worden! terwijl er een prop in zit. In de meeste gevallen waren deze geweren in ge bruik bij de grenswachten. De hoogere commandanten, die het toezicht hebben op die wachten, moe ten een regeling treffen, waardoor een beter toezicht is verzekerd. Den man moet worden ingeprent, dat het onder houd van zijn wapen van het hoogste belang is. Verder moet dikwijls op on verwachte tijdstippen inspectie worden gehouden, ook door de hoogere com mandanten. De praktijk heeft geleerd, dat niet ieder officier en onderofficier behoor lijk inspectie kan houden. Hierin moet verandering komen. Daarom moeten de officieren, die een cursus aan de wa penfabriek hebben gevolgd, de overige officieren onderwijzen in het houden van een inspectie en deze officieren daarna het leader der compagnieën, ter wijl bij de opleiding voor verlofsofficier enz. het inspecteeren van de geweren practisch zal moeten worden onderwe zen vooral het inwendige van den loop. Een ieder moet er van doordrongen zijn dat slechts voortdurende zorg en toe zicht zekerheid geven dat onze gewe- tren de trefzekerheid behouden, die zij bezitten, wanneer ze nieuw aan de_n troep worden uitgereikt. Schitterende viiegdemonstratie van luitenant Versteegh. Ter gelegenheid van zijn terugkeer uit Duitschland, waarheen luitenant W. C. J. Versteegh door de Nederlandsche regéering was uitgezonden teneinde eenige nieuwe vliegmachines,type Fok ker, in ontvangst te nemen, heeft deze militaire aviateur kunststukjes met een dezer aangekochte vliegmachines gede monstreerd. Behalve eenige zeer scherpe figuur- en glijvluchten, heeft de heer Versteegh niet minder dan acht maal de „looping the loop" in de lucht uitgevoerd. Vermeld zij nog, dat de heer Ver steegh een herhaling gaf van een prestatie, waarop hij reeds zijn Duit- sche collega's bij het invliegen der ma chines had vergast, welke officieren den Hollandschen vlieger van harte complimenteerden en tevens hulde aan de Hollandsche vliegkunst brachten. Burgemeester Ter Laan. Volgens den correspondent van de anti-rev. „Rotterdammer" loopen te. Zaa.ndam hardnekkige geruchten, dat de heer Ter Laan, burgemeester te Zaan dam, gevolg heeft gegeven aan zijn on langs geuit voornemen en zijn ontslag heeft gevraagd als burgemeester. De oorzaak ligt nergens anders in, dan dat de heer Ter Laan niet langer de ver antwoordelijkheid op zich wil nemen, vanwege den financieeien toestand der gemeente. Naar zijn meening bevindt zich Zaandam aan den rand van een bankroet. De sociaal-democratische meerderheid springt hier in den laatsten tijd nogal vreemd om met de gemeente penningen, o.a. een Centrale Keuken van f 50.000Gemeenteblad enz. enz. VLISSINGEN, 15 OCTOBER. Vredes-meeting. Het plaatselijk comité voor katho lieke sociale actie alhier, had voor Zon dag jl. een vredesdag uitgeschreven in verband met de vredesvoorstellen van Z. H. den Paus. Voor die gelegenheid Gij moet zwijgen gebood de rechter. Ja, rechtvaardigen moeten zwij gen Ach, ik behoor tot de martelaars! En Meuleman zuchtte diep. Mele, wij luisteren, zei de ma gistraat. Ha, Leonard, ge zegt, dat ik uit wraak handel zei de vrouw. Ja, ik wil wraak op de Meuiemans... wraak voor mijn verstooten zoon, die nu in 't graf ligt... Ik ben oud, afgeleefd, een arme sloore. Maar ik wil niet, dat de Meuie mans vrij blijven... en van 't leven en van 't geld genieten Neen, ik wil het niet. Maar voor die wraak heb ik geen leugens vandoen. Ik zeg alleen de zui vere waarheid en die is erg genoeg om je op het schavot te brengen. Zwijg kermde de beschuldigde huiverend. Ha, hoor je 't, ie is zoo bang van 't schavot. Ze moesten voor hem die straf weer invoeren. Bewijzen Mele haalde van onder haar versle ten, verfrommeld schort een papier te voorschijn, dat ze aan den rechter gaf. Lees dat, zei ze. Eensklaps sprong Leonard op, maar de vrouw greep hem vast en duwde hem terug. De gendarmen hielden Meu leman in bedwang. Zie je 't riep Mele. Hij herkent het papier en ie wilde het uit j'n han den trekken, de schavuit. Zie hoe 'hij beeft, hoe bleek hij is, hoe z'n oogen rollen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 1