ARZEN azijn. EEL erij de onvetsatieles De Witte Vrouw F van 1917 :ole, u |s saa N a :i"< •sje^ EEL, jj® Crinit isetesi m Biivsiisil. lekiioimï^ Temeentëbesiijur' FEUILLETON Stormgedachten. binnenland mo. 343 VLISSINGSCHE COURANT 'RIJZEN. 100 per K,G 1.20 1.50 0.15 stuk. Palingstraat 39. O C 0 <8 fli G L e 0 E «M f) aa C _cf CD O ES "S. ffl cS OCR volking voor poginge» tot nals de a a ifcc. Bestel- nastraat 25. kleine der vluchte- fondsen ver- voordeel zal ngen en be- >E 'KOSTER aangesteld. De voortdurende stijging der exploi tatiekosten noodzaakt ons, met ingang fan 15 October, zoowel onzen abonne ment- als advertentieprijs te verhoo- ;en. VVij zijn noodgedwongen tot dezen «aatregél overgegaan, doch volgen daarbij slechts het voorbeeld van bijna alle bladen in Nederland, die geleidelijk de prijzen hebben moeten verhoogen. De billijkheid van ons besluit zal worden erkend als wij mededeelen, dat sedert 1914 de papierprijzen met ruim 250 procent gestegen zijn, waarvan de allerlaatste stijging weer 50 procent dame. Brieven V. bureau „Vlis- Niet alleen evenwel de papierprijzen, doch aiie andere voor ons bedrijf noo- dige grondstoffen zijn aanmerkelijk duurder geworden. Wij hebben daarom besloten, den abonnementsprijs met ingang van 15 October te bepalen op TWAALF CENT per week dus 1 cent meer dan thans en 1-55 per drie maanden voor Vlissingen en de gemeenten op Wal cheren. Buiten Walcheren 1.65. Op de advertenties en reclames zal een oorlogstoeslag worden gelegd van 25 procent, zoodat deze worden resp. 15 en 30 cent per regel. DE ADMINISTRATIE. REGEERINGSGOEDEREN. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen brengen ter algemeene ken nis dat ingevolge hunne kennisgeving van 28 Februari 1917, behoorende bij de voor hunne gemeente geldende dis tributieregeling van regeeringsgoede- ren d.d. 12 en 19 Februari 1017 A no. 213, gedurende de week van 15 Octo ber tot en met 21 October 1917 op bon no. 30 Rijst verkrijgbaar is, nl. 1 H.G. (1 ons) Regeeringsrijst, prijs per K.G. 0.28 of 1 H.G. (1 ons) Java- of Siain- rijst, prijs per K.G. 0.56 op bon no. 6 Ha vermout verkrijgbaar is. nl. 1 H.G. (1 ons) Havermout, prijs per K. G. 0.32 op bon no. 17 Zeep verkrijgbaar is, nl. 1 H.G. (1 ons) Zeep, prijs per K.G. 0.28 op bon no. 16 Aardappelen blijft be schikbaar 8 K. G. aardappelen a 0.061/2 per K. G. Vlissingen, 13 October 1917. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. P. v. ROSSUM Jr. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen maken bekend, dat de Mi nister van Landbouw, Nijverheid en Handel den 5 October 1917 heeft goed gevonden vast te stellen 1. Maximumprijzen voor thee en kof fie. Voor thee tusschenhandelprijs, dj. de prijs aan detaillisten in rekening te brengen 1.12i/2 per i/2 K.G. ios 1-20 per y2 K.G. netto verpakt in hoe veelheden van 0.25 K.G. of minder kleinhandelprijs 1.40 per y2 K.G. Koffie tusschenhandelprijs, d.i. de DOOS Jk. HAK S. 99; (MmX YsrsodeE Twee gendarmen, die 'f parket ver gezelden, rukten den uitzinnigen man achterover. Dadelijk werd Leonard Meuleman kalm. 't Scheen of hij nu zelf schrok van zijn daad. Me dunkt, ge bekent door dat op treden uw schuld, zei de rechter, De geest is wel gewillig, maar het vleesch is zwak, sprak de huichelaar deemoedig. De oude Adam is me te machtig geweest, 'k Heb berouw, 'k "ej>groot berouw bij klopte op z'n borst en keek hul peloos voor zich uit. D,us ge bekent nog niet vroeg de magistraat. Charles, Charles... Uw wange- flrag vertoornt me, maar m'n toorn had le"ig moeten blijven. Ja, meneer de rechter, ik beken... Ja, ik beken, dat ik e duivel me liet overheerschen, toen als .een woesteling m'n neef zoo aanviel. Dat bedoel .ik niet. Ik vraag je of prijs aan detaillisten in rekening te brengen 0.85 f2 per /2 K.G. los 0.87 y2 per >/2 K.G. netto verpakt kleinhandelprijs 1 per /2 K.G. Koffie-extract, bevattende ten minste 80 koffie tusschenhandelprijs, d.i. de prijs aan .detaillisten in rekening te brengen 0.10 per dL. excl. flesch kleinhandelprijs 0.15 per dL. excl. flesch. 2. Ten aanzien van vorenbedoelde prijzen te bepalen a. dat vorenstaan de tusschenhandelprijzen zijn gesteld met inbegrip van distributiekosten en emballage en levering franco station van bestemming, spoor, boot of laatste veer b. dat onder de tusschenhandel- prijzën voor thee bovendien zijn inbe grepen alle rechten en kosten van in klaring c. dat koffie-extract bevatten de minder dan 80 koffie niet za! mo gen worden afgeleverd; d. dat de,flesch waarin koffie-extract wordt verkocht tegen kostenden prijs mag worden be rekend en tegen dienzelfden prijs, mits onbeschadigd, moet worden terugge nomen. 3. Deze beschikking treedt in wer king op 13 October. Vlissingen, 12 October 1917. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, j. P. v. ROSSUM Jr. KOFFIE EN THEE. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen maken bekend dat de Mi nister van Landbouw, Nijverheid en Handel 5 October 1917 heeft goedge vonden te bepalen 1. Het is verboden ruwe koffie te ver- koopen en af te leveren 2. Het is ver boden thee te verkoopen en af te leve ren. Dit verbod is niet van toepassing op den verkoop en aflevering van thee door pakkers en tusschenhandelaren aan de detaillisten en door detaillisten aan verbruikers, voor zoover deze ver koop en aflevering plaats vindt over eenkomstig 'hetgeen in de terzake die nende beschikkingen is voorgeschre ven; 3.van het verbod onder sub 1 en 2 gesteld, kan ontheffing worden ver leend door het Rijksdistributiebureau voor thee en koffie, welk kantoor aan die ontheffing voorwaarden kan ver binden. Vlissingen, 13 October 1917. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. P. v. ROSSUM Jr. KOFFIE EN THEE. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend, dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel den 11 October heeft goedgevonden te be palen, gedurende het tijdvak aanvan gende op 15 October en eindigende 31 October 1917 zal mogen worden ver kocht en afgeleverd Op bon no. 1 van de thee- en koffie- kaart 0.05 K.G. thee op bon no. 2 van de thee- en koffiekaart 0.2 K.G. koffie. Vlissingen, 13 October 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. MELK. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen, brengen ter algemeene ken nis, dat de regeling betreffende de ver strekking van melk ten behoeve van zieken, zwakken en kinderen voor deze gemeente op Maandag 15 October 1917 in werking treedt. Vlissingen, 13 October 1917. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. P. v. ROSSUM Jr. ge bekent, dat ge mejuffer Verbonkel om 't leven 'hielp brengen met mede plichtigheid van uw neef O, waarvan beschuldigt men mij Waarom noemdet ge uw neef een ellendige verrader Ja, 't was een boos, leelij.k woord. Dat 'mocht niet van de lippen van een man als Leonard Meuleman vallen De oude Adam is ons soms te machtig, meneer de rechter. Ge stelt u verachtelijk aan Een inensch is uit z'n eigen ver achtelijk. Wel moogt ge dat zeggen, meneer Leonard Meuleman, veins niet voor ons Veinzen Een algemeen verbreid kwaad, ja, velen dekken achter een schoon sch.ild hun ondeugden en booze neigingen. Leonard Meuleman, wij beschuldi gen u, mejuffer Verbonkel door vergif om 't teven te hebben gebracht. Wat antwoordt gij daarop Wat zou ik antwoorden Bekent of loochent ge hernam de magistraat ongeduldig. O, onrechtvaardige, booze. we reld 1 ik zou vergif toedienen... ik, Leonard Meuleman Dus ge ontkent? Waarom noem de ge uw neef dan een ellendige ver rader Heb ik dat gezegd Heb ik dat PRIJSLIJST TURF. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel den 9 October 1917 eene nieuwe prijs lijst van turf is vastgesteld, welke 'voor belanghebbenden ter inzage ligt op het Bureau Distributiebedrijf, kamer no. 4 (2e verdieping). Vlissingen, 13 October 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Hoort hoe de bolderende wind uit den grauwen Westhoek waaithoe hij, aangroeiend in snelheid, zijn ge luid tot stormgeloei doet aanzwellen en ons met zijn felle regenvlagen in het gelaat striemtDagen achtereen ijlen in woeste vaart de donkere wol kenmassa's door het luchtruim, dagen achtereen is de opperheerschappij aan wind en wolken, en nauwelijks verschijnt een doorbrekende zonne straal of opnieuw wordt een vale sluier over het aardrijk uitgespreid Het is stormweder geweest, nu tal van dagen aaneen en met slechts ge ringe kortstondige poozen van iets kalmer weder daartusschen het zij zoo. Want als alle kentering van tijd en eeuwigheid, als alle keer in leven en wezen, ais alle wijziging in het geen bestaat en anders zal worden, brengt ook deze overgang in de na tuur, gelijk wij thans doormaken, zijn periodes van hartgrondige beroerin gen mede. Ook in de wereld der menschen is het niet anders, Wan neer een tijdperk heeft afgedaan en een nieuw zal aanvang nemen, dan gaat maar al te vaak zulk een wijzi ging met hartstochtelijke tooneelen gepaardwij noemen dit dan revo lutie, oorlog. Rusland is opnieuw de waarheid daarvan komen beves- gen de storm in zijn binnenlandsch staatkundig leven is opgestoken toen het de Tsarenregeering van zich af stiet en op de puinhoopen van het oude regime een nieuw 'epubli- keinsch Rusland grondvestte. On naar mate het belang der wijziging groot is en millioenen menschen omvat, naar die mate zijn ook de stormen weike zulk een diepgaande verande ring vergezellen, hevig en langdurig. Uit dien hoofde mag dan ook ver wacht worden, een verwachting die reeds meer en meer blijkt werkelijk heid te worden, dat het onmetelijke Russische rijk nog slechts aan het begin staat van de periode zijner staatkundige stormen. Doch wat voor een enkel land geldt, geldt ook voor alle landen, geldt niet minder voor de gansche wereld der menschen. Immers de groote wereld oorlog, wat is hij in zijn diepste we zen anders, dan een overgangstijd perk tusschen twee historische tijd perken in. De wereld van vóór 1914 heeft, in staatkundigen, zoo goed als in economischen zin, afgedaan en niemand twijfelt er aan, of na deze volkerenworsteling zal een gansch andere machtsverhouding, tusschen alle rijken, een aanvang nemen. Met die nieuwe machtsgroepeering opent zich ook een geheel nieuw tijdperk, waarlijk gezegd O, m'n iioofd, 't is er -zoo raar 1... Och, hij blijft huichelen, zei Char les. Eerst heeft hij zoo bij de nicht gefe meld, dat ze hem haar geld vermaakte voor goede werken. Op een avond riep hij mij in z'n huis 1 Hij liet me veel ■drinken... Dan sprak hij over die erfe nis... Maar 't oude wijf is taai als een kat, zei hij, en zal nog niet rap haar lepel wegsmijten. Dat waren zijn eigen woorden. Charles, zei hij dan, ge houdt van plezier en van wijn en vrouwen en schoone .kleeren. Ge hebt veel geld noo- dig en zult al rap je vaders kas leeg gehaald hebben. Ik kan je geld bezor gen, een deel van nicht Verbonkels for tuin. Maar ze is zoo taai... We moeten haar leven verkorten. Ik schrok nog van dat voorstel, vervolgde de jonge ling, maar toen begon hij over het ver gif. Niemand zou 't weten, nooit kwam het uit. Het vergif liet geen spoor na. En ik begon te luisteren, 't Is waar, ik had geld noodig, veel geld en vader werd lastig om het te geven. Ik schrok eerst van z'n voorstel, maar m'n oom riep me terug, wei zes, zeven keer, en altijd sprak hij over 't zelfde onder werp, tot ik er ook ooren naar kreeg. Veel, veel geld hebben, 't werd me te machtig. En niemand zou het weten van de misdaad. En eindelijk gaf ik toe. Maar hij heeft me er toegebracht. Hij kocht hef vergif... dat, wij kunnen er zeker van zijn, ook eenmaal weder voor een alsdan ge heel nieuw, ander tijdperk zal moe ten plaats maken. En elke overgang, tenzij deze op uiterst langdurige en geleidelijke wijze plaats grijpt, brengt zijn onafscheidelijke beroeringen, zijn periode van revolutie in gedachte, woord en daad en zijn staatkundige stormen mede. Indien men derhalve zou meenen op historische en psychologische gronden het wezen van staatkundi gen beroeringen, van strijd en al wat daaraan vast zit, te kunnen verklaren, dan nog zijn wij geenszins daarmede van de zaait af. Immers op elk onzer als deel der groote gemeenschap, op deze laatste zelf niet minder, rust de zware verantwoordelijkheid, de rampen uit dergelijke beroeringen voortgekomen, zooveel mogelijk te beperken. Alle volken belijden vol mondig dezen oorlog niet te heb ben gewildnochtans is hij er niet minder fel door ontketend geworden en woedt reeds jaren aaneen over de wereld. Daarom is hun aller plicht even groot om alle krachten in te spannen ten einde te voorkomen, dat niet opnieuw te eeniger tijd een soort gelijk lot aan de menschheid bescho ren wordt, als de oogstmaand van het eerste oorlogsjaar te aanschou wen gaf. Ten einde daartoe te kun nen komen, bieden zich meerdere middelen aan, waarvan ons echter deze twee de voornaamste willen voorkomen democratiseering der volken en toenadering tusschen de volken. De eerste is reeds in voiien gangde tweede zal ongetwijfeld, zoo niet alle teekenen bedriegen, een eisch der toekomst zijn. Want het lijdt geen twijfel of de bittere ervaringen door alle volken in dezen wereldstrijd opgedaan zijn in bijzonderheden mogelijk eenigs- zins verschillend, in het algemeen genomen echter dezelfde. Het is waar, de vele millioenen te velde en in de loopgraven, zij zullen wellicht nimmer in hun leven zich wederom kunnen losptaken van de diepe gevoe lens van afkeer en verbittering, die hen thans tegenover den vijand bezielen. Toch zullen de jaren hierin een milden keer kunnen brengen. Doch de veel grooter in aantal zijnde bevolkingen, die niet door de hitte van den strijd-van-nabij geleden hebben en hun gevoelens hebben doen bepalen, zij zullen allicht eerder tot het be grijpend en verhelderend inzicht ko men, dat hun leed en rouw en bittere ervaringen, vrijwel geheel dezelfde zijn, als overal gevoeld worden. En dit gemeenschappelijk gevoel moet, wanneer maar eetst de stormen van den oorlogshartstocht voorgoed zijn uitgeraasd, het cement worden, dat de harten der volkeren, met een en denzelfden band, den broederband omklemmen zal. Dan zal de groote oorlogsstorm, die thans nog maar altijd niet schijnt te kunnen bedaren, bij veel leeds, ook nog veel goeds hebben uitgewerkt. Neen, inderdaad, de wereldstorm is nog niet gaan liggen. Hoort toch hoe de stormwind uit den westhoek waaithoe hij op zijn snelle wieken Weet 'ge waar Ja... Charles gaf 't adres en de rechter zond een gendarm met een briefje weg. En dan voerden we 't plan uit, ge lijk hij 't vertelde. Toen ik later hoorde, dat de nicht dood was, schrok ik toch. 'k Ben naar de 'begrafenis geweest. M'n oom leidde de rouw.O.hij huichelde zoo fijn Z'n wezen was ernstig, maar de vent schreide niet. Dat zou spotternij kunnen gewekt hebben... Ik weet niet meer, hoe ik thuis geraakt ben. 'k Ging 's avonds naar den Uilentoren en 'k zag in 't donker altijd maar die doode vrouw voor mij. 'k Was bleek, toen ik thuis kwam. 'k Moest drank hebben... 'k Kreeg een crisis in den nacht en Mete verzorgde mij. En dan heb ik zeker alles in m'n wartaal gezegd... Zoo moet Mete het vernomen hebben, maar ze heeft er nooit op gezinspeeld. Me1e was listig. Mele was de slechte geest van j'n vader 1 riep Leonard, die onder Char les' verhaal zijn gelaat dn de handen verborgen had gehouden, maar nu op keek. Hebt ge alles gehoord vroeg de rechter. Wat gehoord Ik hoor niets, ik mijmer... ik ben in gedachten soms ver van hier. Maar de naam Mele trof me. Een slechte vrouw is ze, verdorven in merg en zie! Als lage deerne drong ze ons het rommelend geluid des verren donders verkondigtDonder, maar nietdien, door de natuur voortgebracht, hoe ook onheilspellend zwart ons oog den westelijken horizon zich kleuren ziet. Want veel verder dan het oog, reikt ditmaal de draagkracht van het oor, dat ons den taaien strijd op het Vlaamsche front bijwijlen duidelijk komt verkondigen; verder weder dan het oor reikt de draagkracht van het hart, dat medeleeft met vriend en vij and, en dat ineenkrimpt bij de ge dachte, hoe nameloos groot het leed is, dat nog dag aar. dag de stormen, door menschenhand en- brein ontke tend over de verdwaasde maatschappij uitstorten het hart, dat niet minder huivert bij de gedachte hoede stormen in de natuur deze dagen losgebroken, het in de doorwaterde loopgraven en langs de door regen en stormwind en vijandelijk vuur onbegaanbare wegen, dubbel zwaar te dragen maakt. En welk een vooruitzicht bieden nog de komende wintermaanden. Neen, waarlijk, de stormvlagen daar buiten, zij wekken sombere gedach ten op in Wijnmaand van dit jaar. De doorvoer van Duitsche materialen door Holland. Officieel. Het ministerie van buiten- Iandsche zaken deelt o.m. het volgende mede omtrent de Nederlandsche maat regelen tot handhaving der onzijdig heid, welke aan de Britsche regeerinig aanleiding gaven de, verzending van handelstelegrammen naar of van Ne derland via de Britsche kabels stop te zetten. Aan den wensch der Britsche regee ring om den doorvoer van zand, grint en steenslag naar België te verhinde ren, zal de Nederlandsche regeering slechts kunnen voldoen, wanneer de Britsche regeering haar aantoont, dat, in strijd met de verklaringen der Duit sche overheden en de bevindingen der Nederlandsche officieren, de doorge voerde materialen voor oorlogswerken worden gebezigd. Aan Hr. Ms. gezant te Londen is op gedragen de Britsche regeering te ver zoeken om mededeeling van het be wijsmateriaal, dat zij dienaangaande mocht bezitten. De Geallieerden en Nederland. De „Daily News" schrijft in een ar tikel getiteld „De geallieerden en Ne derland", o.a. het volgende „De me dedeeling dat Engeland het telegrafisch verkeer met Holland heeft stopgezet, in verband gebracht met 't feit, dat Ame rika geen bunkerkolen meer levert, be- teekent niets meer of minder dan dat de Entente vast besloten is de blokkade ten koste van wat'ook, te verscherpen. Welke ook de motieven mogen zijn, het resultaat 'blijft voor Nederland even noodlottig. Nederland wordt bedreigd door iets, dat niet ver afstaat van een eommercieelen en economischen onder gang, en dit juist op een tijd, dat de toestand zelfs zonder deze verscher ping bijna reeds wanhopig genoemd kan worden. Het is duidelijk, dat een dergelijk drastisch optreden niet is ge daan, zonder dat vooraf is nagegaan, w.art de eventueele gevolgen zouden kunnen zijn. De zaak is te ernstig om thans te worden besproken, zonder dat verder licht ontstoken is. Alles wat thans gezegd kan worden is, dat ieder zich in den Uilentoren en m'n arme broer... O, ik schaam me het te beken nen... O, 't is zoo erg, zoo wreed... m'n arme 'broer verwarde in heur strik ken. Moge God het hem vergeven heb ben En ge zijt zeker vergeten, dat gij in dien tijd Mele naar uw huis hebt willen meertuggelen, leelijke huiche laar, schoot Charles uit. Alle booze menschen omringen me 1 zuchtte de oude weer. Niets be sparen ze me 1 Ook nu dit weer, ik, die zoo zedig leefde... en door vasten en afzondering de verleidingen der ellen dige wereld weerstond. En 'hebt ge uw deel van de erfe nis ontvangen"? vroeg de rechter aan Charles. Ja... En ik eischte meer... Hij had me 't kwaad geleerd. En ik dreigde hem als hij me niet betalen wilde. Zoo kreeg hij vrees voor de gendarmen, de po litie, het gerecht, ook voor 't schavot. In een oud boek vond hij een prent van de guillotiene, en hij knipte ze uit en bekeek ze gedurig. Z'n geweten was 't niet, maar vrees voor straf 1 't Scheen of eensklaps een rilling over Leonards tichaam liep. Zwijg, leugenaar schreeuwde de man verschrikt. O, 'hij heeft die prent nog, merkte de rechter op. (Wodrt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 1