De Wifte Vrouw Jaargang 191T VRIJDAG 12 OCTOBER. BEKENDMAKING. ^EE^bestuur' FEUILLETON BINNENLAND NO. 241 VLISSINGSCHE COURANT pe voortdurende stijging der exploi tatiekosten noodzaakt ons, met ingang van 15 October, zoowel onzen abonne- inents- als advertentieprijs te verhoo- aen. Wij zijn noodgedwongen tot dezen maatregel overgegaan, doch volgen daarbij slechts het voorbeeld van bijna alle bladen in Nederland, die geleidelijk de prijzen hebben moeten verhoogen. De billijkheid van ons besluit zal worden erkend als wij mededeelen, dat sedert 1914 de papierprijzen met ruim 250 procent gestegen zijn, waarvan de allerlaatste stijging weer 50 procent bedraagt Niet alleen evenwel de papierprijzen, doch alle andere voor ons bedrijf noo- dige grondstoffen zijn aanmerkelijk duurder geworden. Wij hebben daarom besloten, den abonnementsprijs met ingang van 15 October te bepalen op TWAALF CENT per week dus 1 cent meer dan thans en 1-55 Per drie maanden voor Viissingen en de gemeenten op Wal cheren. Buiten Walcheren 1.65. Op de advertenties en reclames zal een oorlogstoeslag worden gelegd van 25 procent, zoodat deze worden resp. 15 en 30 cent per regel. DE ADMINISTRATIE. UITREIKING KOFFIE- EN THEE- KAARTEN. Burgemeester en Wethouders van Viissingen brengen ter algemeene kennis dat de koffie- en. theekaarten moeten worden afgehaald door het hoofd of -een lid van het gezin dat tengevolge hiervan deze kaarten zuilen worden uitgereikt op de navol gende wijze op Maandag 15 October 1917 tus- schen 912 en 24 uur aan hen, wier namen beginnen met een der letters B op bet Stadhuis A, C, D, E op het Politie-Bureau r, G, H, I in het Gymnastieklokaal van school D aan de Groote Alarkt op Maandag 15 October 1917 tus- schen 91 uur aan hen wier namen be ginnen met een der letters J en K in de Groente- en Fruitveiling; op Dinsdag 16 October 1917 tusschen 9—12 en 2—4 uur aan hen, wier namen beginnen met een der letters L, M, N op bet Stadhuis Q, P, O, R op het Politie-Bureau S, T, U in het Gymnastieklokaal van school D aan de Groote Markt op Dinsdag 16 October 1917 tusschen 9—1 uur aan hen, wier namen begin nen met een der letters V, W, X, Y, Z in de Groente- en Fruitveiling dat de bovengenoemde kaarten uit sluitend op bovengenoemde dagen ver krijgbaar zijn, en dus na die dagen geen kaarten meer worden uitgereikt. Dat men verplicht is voor zoover DOOR A. I-ï A U S. 98) (SsJniï Ysrtoileii. Dobbelvinke was ook tegenwoordig en verscheen. Hij moest vertellen, ;hoe Leonard bij hem buisvesting eischte, uit kracht van eigenaar en zich voor de menschen ver dook, tot Jan Becelare hem ontdekte. Och, waar zijn m'n .gedachten nep Leonard als verbaasd. ,M'n goede Seven, hoe kon ik vergeten, bij jou te rijn .geweest Ik wilde me afzonderen, om na te peinzen, om boete te doen in Plaats van m'n neef. O, isnoode ondank baarheid om hem te bevrijden sta 'k nu hier. en wat deed bij Hij ver weet me voor alles wét leelij.k was en j'ep dan weg. en verborg zich met Loncke in 't bosch. En ik ging in de s'>lte om zijnentwil ik ging bidden en boete doen en nadenken, alles voor hem n< heb daar bij Seven geweend on gezucht, hè m'n goede Dobbelvinke Je hebt hot dikwijls gehoord ik heb dat niet gehoord riep de "oer. Wat je bij mij .gedaan hebt, is zeggen en herzeggen, dat ik te weinig Pacht betaalde en ik je slechte eiers en Poter leverde O, de booze geesten staan op ondom mij Ieder beschuldigt me nu men daarvan in het bezit is zijn Trouwboekje mede te brengen. Viissingen, 12 October 1917. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, -J. P. v. ROSSUM Jr. KINDERMEEL. De Burgemeester van Viissingen maakt bekend, dat 4 October 1917 de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel beeft goedgevonden vast te stellen een maximum-.kleinbandelprijs voor Kindermeel, met uitzondering van buitenlandsche kindermeelen in origi- neele blikverpakking, van 40 et. per pakje van l/2 K.G. en 21 et. per pakje van K.G. Viissingen, 12 October 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. TURFSTROOISEL. De Burgemeester van Viissingen maakt bekend, dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel den 6 October heeft goedgevonden te be palen 1. De aflevering en het vervoer van turfstrooisel en turfmul is verbo den 2. De verbodsbepalingen in het voorgaande artikel gesteld zijn niet van toepassing a. voor zoover liet vervoer plaats vindt voor hoeveelhe den. .geringer dan 500 K. G. to. indien het vervoer gedekt is door een ver- voerbewijs, afgegeven door de Turf- strooiselcommissie, gevestigd te De venter, Keizerstraat 18 3. Vast te stel len de navolgende maximum-prijzen per 1000 K.G. geperst in balen, gele verd franco schip aan de fabriek of op wagon aan het naaste spoorwegstation, ter keuze van den afnemer turfstrooi- .sel 16.turfmul 17.op basis van een gemiddeld watergehalte ten bedrage van 40 het gehalte wordt per maand voor iedere turfstroo-iselfa- briek bepaald door de turfstrooiselfa- briek te Deventer de vorengestelde prijzen worden ge kort met 0.30 per 1000 K.G. voor ieder procent, dat het (aldus vastgestelde wa tergehalte hooger is dan 40 Viissingen, 12 October 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. LIJST LEDERHANDELAREN. Burgemeester en Wethouders van Viissingen brengen ter algemeene ken nis, dat op het Bureau Distributie-be drijf (Stadhuis kamer no. 4, 2e verdie ping) voor belanghebbenden een lijst ter .inzage is nedergelegd, waarop ver meld staan de adressen, waar distribu tieleder kan worden aangekocht. Viissingen, 12 October 1917. Burgemeester en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. P. VAN ROSSUM Jr. BAKSTEEN EN KALKZANDSTEEN. De Burgemeester van Viissingen maakt bekend dat 6 October de Minis ter van Landbouw, Nijverheid en Han del heeft goedgevonden te bepalen I. De verkoop, de aflevering en het vervoer van Baksteen en Kalkzandsfeen is verboden 2. Het verbod sub 1 ge steld is niet van toepassing a. voor zoover het vervoer plaats vindt in .hoe- vaelheden van niet meer dan 1000 stuks b. indien het vervoer geschiedt in opdracht van autoriteiten behooren- zei Leonard gelaten. Niet afwijken, hernam de magis traat. Je wist dus, waarvoor j'n neef in de gevangenis zat. Om moordaanslag, ja. En nu kwam Charles weer recht voor zijn oom te staan. Uw oom wist ook, dat gij Louis Delaat hebt willen verdrinken, zei de rechter. M'n oom is een huichelaar, een leugenaar en een schavuit antwoordde de jonge man. - En dat zegt hij mij. dat durft hij mij zeggen, mij, zijn weldoener, die zijn geestelijke vader had willen zijn Gij 'zijt mijn -meester geweest in het kwaad Ja, geef m'n har.t dan maar den doodsteek... Gij zijt m'n meester geweest, toen die nicht moest sterven... om haar erfe nis aan je na te laten... (En oom en neef begonnen te rede- itw-isten, waarbij Charies weer meer zegde dan hij wilde, tot hij 't moe werd ,en uitgeput neerzonk, zeggend Ik spreek niet meer, doe met me wat je wilt Men leidde de gevangenen heen. En zoo duurde 't onderzoek lang, eer 'het grooit proces beginnen zou. Leonard en Charles Meuleman wer den ook naar ihet huis van hun eerste misdaad geleid. 't Was een kleine woning, in een stille straat. Nu woonden er vreemden. Ook hier wachtte een getuige, die me- juffer Verbonkel, nicht der Meulemans, de tot hef Nederlandsche leger of de Nederlandsche marine; 3.Van het sub 1 gestelde verbod kan met inachtneming -van het hierbij bepaalde door de Rijks commissie inzake den invoer en de dis- trtibutie van Bouwmaterialen, met uit zondering van- ijzer, staal en hout, kor ter genaamd Rijks-commissie voor Bouwmaterialen (R. C. B.) ontheffing, zoo noodig, onder daarbij te stellen voorwaarden worden verieend. Daartoe strekkende verzoeken, zoo wel als de te verleenen ontheffing ge schieden schriftelijk. Viissingen, 12 October 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. PULP. De Burgemeester van Viissingen maakt bekend, dat (de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, den 6 October heeft goedgevonden te be palen 1. vast te stellen de volgende maximum-prijzen zoowel wat betreft pulp, campagne 1917|1918 ,als oudere pulp a. voor natte pulp 4.50 per 1000 K.G. op voertuig aan de fabriek 4.50 per 1000 K.G. vletwerk op de binnenrivieren en rondom de fabrieken met vracht voor rekening der koopers 6.75 per 1000 K.G. groote vaart „Hol land" franco voor -den wal 6.75 per 1000 K.G. -f- 15 cent extra onkosten als van ouds op Rotte en Leidsche Vliet, franco voor den wal alles onder waar borg van voldoend gewicht en van vol doende kwaliitieit (maximum 66 pet. van het bietengewicht) b. voor gedroogde pulp 10.50 per 100 K.G. op voertuig of in vaartuig, geleverd in zak, verrekening en leve ring zak nader te regelen c. voor suikerpulp met een suiker gehalte van ten minste 30 f 14. per 100 K.G. van -ten minste 20 13.per 100 K.G. v.an ten .minste 10 f 12.per 100 K.G., op voertuig of in vaartuig af fabriek, geleverd in zak, verrekening zak nader te regelen. Viissingen, 12 October 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. CALCIUM CARBID. De Burgemeester van Viissingen, maakt bekend de navolgende door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel vastgestelde bepalingen betref fende calcium carbid 1. de verkoop, de aflevering en het vervoer van calcium carbid is verbo den. 2. Het verbod sub 1 gesteld is niet van -toepassing op de hoeveelheden cal cium carbid van minder dan 1 K.G., aanwezig in verlichtingstoestellen, wel ke bevestigd zijn aan en dienen ter ver lichting van voertuigen. 3. Van .het ver bod sub 1 gesteld kan onheffing wor den verleend onder daarbij zoo noodig te stellen voorwaarden door den voor zitter of plaatsvervangend voorzitter van >de Toewijzingsco.mmissie voor Kaarsen, Schemerlichten en dergelijke, Parkstraat 103, te 's-Gr-averahage. Viissingen, 10 October 1917. De Burgemeester voornoemd. VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De onderhandelingen met de Ver. Staten. Naar het ministerie van buitenland sche zaken mededeelt is van den gezant (tot aan haar dood h'a-d gediend. Leonard Meuleman zag zeer bleek. Moet ik dan alles lijden vroeg hij aan .den rechter. Deze antwoordde niet, maar liet de meid met Leonard confronteeren. Kent gij dezen man vroeg hij aan de vrouw. Ja, meneer... 't is meneer Meu leman. En kwam -hij veel bij uw meeste res Alle dagen. Wat deed hij dan Met haar spreken over de religie -en over geldzakenMeest over 't nut van geld voor goede werken. Hoor je 'f riep de beschuldigde. Ja, we -spraken over goede werken, deze vrouw zegt de waarheid. En uw meesteres is plotseling ge storven Plotseling wel niet, maar toch on verwacht. Ze verzwakte in korten tijd. Was ze anders gezond? Ja... -En wekte het uw verwondering niet op, dat ze zoo verzwakte Och, ja, wei... maar hoe gaat het (dikwijls in 't leven Ja, '-t leven is broos mompelde Leonard Meuleman. Hoe dikwijls heb ik daarover -met nicht zaliger gespro ken 'k Verzoek je te zwijgen 1 gebood -de rechter. Hebt ge nooit bemerkt dat Leo nard of Charles Meuleman zich met 't eten bemoeiden vro-eg de magistraat aan de huishoudster. te Washington bericht ontvangen, dat de regeering aldaar officieel heeft te kennen gegeven dat géén bunkerkolen zullen worden verstrekt aan schepen, op weg naar een neutraal land in Europa, dat aan Duitschland grenst. Dientengevolge zullen Nederlandsche schepen, komende uit Indië en Zuid- Amerika, géén Amerikaansche haven kunnen aanloopen om te bunkeren, tenzij de Amerikaansche Uitvoerraad goed keurt dat de ladingen dier schepen naar Nederland worden vervoerd. Aangezien ook in Zuid-Afrika geen bunkerkoien verkregen kunnen worden, is op het oogenblik de vaart tusschen moederland en koloniën onmogelijk. Onze gezant en de delegatie in Ame rika voeren, in overleg met de regeering, nog onderhandelingen omtrent een schik king, zoowel betreffende onze scheep vaart als omtrent den toevoer van goe deren voor Nederland, doch tot dusver vermochten zij géén beslissing der Ame rikaansche regeering te verkrijgen. Amerika en wij. In de havens der Vereenigde Staten liggen op het oogenblik .meer dan 60 Nederlandsche schepen te samen me tende meer dan een lew,art millioen ton, een zeer 'belangrijk percentage dus van onze geheele handelsvloot en daarop schijnt -de regeering de hand te willen leggen. De berichten over de wijze, waarop men aan dat voornemen uitvoering wil geven, loopen nogal uiteen en het is mogelijk, dat die der Engelsche pers aan de regeering van Wilson boozer bedoelingen 'toeschrijven, dan bij haar bestaan. Men zou deze mogelijkheid .als een feit mogen stellen, indien bij bellige- rente regeeringen overwegingen van recht en billijkheid nog een rol speel den. Nu beperken de mededeelingen die ■ons geworden over de plannen der re geering .te Washington de mogelijkheid dat de regeering der Vereenigde Staten die overwegingen laat gelden, zeer sterk. .Er is inderdaad reden te mee- nen, dat de volkomen onjuiste voorstel lingen, die in Washington blijkbaar heerschen over den toestand hier, voor stellingen gewekt en gevoed door de lastercampagne der Britsche jingo's in .en buiten ons land, leiden tot 'n schro melijk onrecht tegen ons land. „Adding insult to injury" maakt de „New-York Times" er Nederland een verwijt van, dat de kostbare vracht der schepen, die reeds graan .hadden gela den, bederft. Onder de leuze van een strijd voor recht, ook voor de kleine naties, gaat er in Amerika, als de teek-enen niet be driegen, een aanslag gepleegd worden op Nederlandsch recht, als een gevolg van stelselmatige .misleiding der Ame rikaansche publieke opinie. De bladen in en buiten Nederland, die de correcte onzijdigheidspolitiek onzer regeering stelselmatig hebben belasterd, krijgen eer van hun werk, hun .perfide opzet dreigt te gelukken, de juiste voorlichting buiten den Brit- schen censor om, schijnt het kwaad niet meer te kunnen .herstellen, dat de laster heeft aangericht. („N. Ct.") De telegrafische handels-verbinding Engeland—Holland verbroken. Gisteren kwamen geen handels- en financieele telegrammen uit en over En geland hier te lande aan. Nooit... Ik mij met eten bemoeien... ik, ■die zooveel vastte, dat ik er dikwijls zwak van was zuchtte Charles' oom. Had uw meesteres .niet 't gevoel, dat er vergif in haar werkte Nooit -heeft ze hierover gesproken. Met mij evenmin, verzekerde Le onard. Ellendige huichelaar, schoot eens klaps Oharles uit, die -tot nu toe ge zwegen had, igij hebt 't eerst oyer ver gif gesproken en gij hebt het geleverd. In dat fleschje O, booze zondaar, diep gezonken jongeling hernam Leonard. Ik gaf het je als geneesmiddel voor j'n zeiven... en zoo heb je 't ge bruikt om -een arm mensch te dooden Laat mij spreken vroeg de jon geling. Alles komt toch uit... En .moet ik zitten, welnu, die schavuit daar zal niet vrij blijven Weer staan allen tegen mij op kermde de oude Meuleman... 'k Ben als -de vervolgde koning David Zwijg Uw neef spreekt, beval de magistraat. In deze (kamer is 't gebeurd, ver telde Charles. Daar in dien hoek zat nicht Verbonkel... De meid had een glas melk gebracht... Dit stond op de tafel. Leonard ging voor de nicht staan en hij sprak zalvend over goede wer ken... Hij moest verduiken, wat ik ach ter z'n rug deed. Jk strooide het poeder in de melk. 't Was een langzaam, maar zeker werkend vergif... Dan hoestte ik .en 't was een teeken dat het gedaan was. En nog hoor ik dien kerel daar zeggenmaar nicht, drinkt j'n melk De Britsche legatie, naar de reden hiervan gevraagd, gaf ten antwoord dat de Britsche Regeering het handeistele- grammenverkeer met Holland stop had gezet, totdat het Nederlandsche gouver nement er in toegestemd zou hebben den doorvoer door Holland van zand, grint en metaal uit Duitschland afkom stig en bestemd voor België, te verbieden. Het „Hbl." schrijft naar aanleiding hiervan De doorvoer van zand en grind naar België heeft bijna geheel plaats tén be hoeve van het onderhoud der bestaande verkeerswegen. Deze weiken zijn naar het oordeel der Nederlandsche Regee ring r.iet als werken voor militaire doel einden te beschouwen. De Nederlandsche Regeering heeft bovendien al het mogelijke gedaan om zekerheid te verkrijgen, dat geen door voer van zand en grind geschiedt in strijd met het volkenrecht, o. m. door officieren deskundigen naar België te zenden. Duitsche kolen. Van betrouwbare zijde verneemt het Haagsch Correspondentiebureau, dat zeer waarschijnlijk a.s. Maandag de eerste treinen met kolen uit Duitschland zullen aankomen. Vermoedelijk zullen morgen hiertoe zeven treinen van de Staatsspoor naar Duitschland vertrekken en wel 4 over Emmerik en 3 over Gennep. Deze treinen zulien ongeveer in totaal 5000 ton kolen aanbrengen. Nederland en Duitschland. Naar het „Hbld." verneemt, heeft het uitstel van het vertrek der Duitsche on derhandelaars naar Berlijn mede tot oorzaak gehad, dat men wilde wach ten, totdat, behalve over -de levering van kolen aan ons land, ook over de levering van levensmiddelen aan de Duitschers overeenstemming verkregen zou zijn. De voorloopige overeenstem ming over de drie hoofdpunten kolen, levensmiddelen -en credietverschaffing, is thans tot stand gekomen en de beide de gedelegeerden der Duitsche regee ring vertrokken gisteren met twee ver tegenwoordigers van de Deutsche Han- delstelle naar Berlijn om de overeen komst -door de Duitsche regeering te doen bekrachtigen. Thee en koffie. De minister van landbouw heeft be paald gedurende het tijdvak, aanvan gende op 15 October en eindigende op 31 October zal -mogen worden ver kocht en afgeleverd op bon no. 1 van de thee- en koffiekaart 0.05 K.G. thee, op bon no. 2 van de thee- en koffie- kaart0.2 K.G. koffie. Beschuit. Het (bureau voor mededeelingen in zake de voedselvoorziening meldt Overeenkomstig een nieuwe distribu tie-regeling, welke 16 October in wer king treedt, zai voortaan geen beschuit meer mogen worden verkocht dan te gen inlevering van een broodbon. De bedoeling van dezen maatregel is, een einde te maken aan den strijd tus schen belanghebbenden, welke is ont staan, doordat er aanvankelijk verschil werd gemaakt tusschen bakkersbe schuit en fabrieksbeschuit. De eerste werd verkocht tegen afgifte van een broodbon, de bakkers kregen dan voor het bakken van beschuit een hoeveel heid bloem, overeenkomende met de ;uit. Ge rnoogt niet verzwakken..." En hij reikte 't glas over... Ik beefde nog, maar hij niet. Zij.n hand was vast. Leonard rilde nu.... O, slang, die ik aan m'n boezem kweekte kermde hij... Dat zegt hij nu... Dat hoor ik van een jonkman om wien ik van angs-t voor z'n ziele- heii nachten slapeloos lag Twee dagen later, vervolgde Charles moest ik weer 't zelfde doen. M'n oom liet toen m'n nicht naar buiten zien door dat raam. Hij wees op de val lende bladeren van dien beuk... en ver geleek ze met het afbreken van '<t leven. En nogmaals gaf hij zelf de melk... Toen was 't genoeg... Drie keer deden we het.'t Vergif werk te... En nicht stierf. Later streek Meu leman daar de erfenis op. Ik ging altijd om igeld hij had alles wel voor z'n eigen willen houden, maar ik jaagde hem vrees aan En hij was doodsbe nauwd voor '-t gerecht... Eensklaps sprong Leonard Meule man op. 't Was of ongekende kracht hem bezielde. Zijn wezen gloeide van woede. Zijn blik laaide. Met vlugge beweging viel hij zijn neef aan en greep hem bij de keel. Ellendige verrader siste hij. Ver moorden zal ik je... Nu zag -men den -schelm in zijn ware gedaante. Charles viel op den grond en de oude boog zich over hem. Zijn handen waren gekromd als klauwen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 1