De Witte Vrouw WOENSDAG 3 OCTOBER rouw ivrouw U. ËMEElffi! Gemeentebestuur im*? GMEISJE FEUILLETON binnenland Jaargang i VLISSINGSCHE COURANT reg, HILLEGOM. K E R, Vlissingen, edigste een hoogte zijn van de genieten de voor delskantoor wordt 'erkzaamheden en geschreven brieven >0 Bureau „Vlis- nt." eid atelier wordt Externe STBODE Aanmelding gezin wordt voor ouder dan 15 jaar. ;erstraat 5 (boven). gd tegen 1 of 15 erige brieven met erentiën letters M. singsche Courant." ïstreeks 16 jaar, 85 ben. aanmelden res MEVROUW kerksche Weg 62. res: WALSTR. i de 16jaar. Adres: IOUW", Emmastr. jin.!JlllÜL!lf|l>L ^'iet '~et 009 °P 'let fel» vroeger afdrukken I®» van ons blad kunnen van hedenaf ADVERTENTIES tof uiterlijk S2S UMl' worden aange nomen om in het nummer van den- zelfden dag te worden geplaatst. Des ZATERDAGS worden adver- tentiën uiterlijk tot 11 uur aan genomen, terwijl advertenties van eenigen omvang, zoo mogelijk, des Vrijdags in ons bezit moeten zijn. DE ADMINISTRATIE. BEKENDA1AKÏNG. Burgemeester en Wêthouders van Vlissingen maken bekend dat het Distributie-bureau voor Le vensmiddelen te beginnen met Maan dag 8 October a.s. voor het publiek zal zijn GESLOTEN na 1 uur namiddags. Vlissingen, 2 October 1917. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. P. v. ROSSUM Jr. BEKENDMAKING. Maximum-prijs petroleum. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, Gezien art. 8 der Distributiewet 1916; is goedgevonden den maximumprijs voor den .verkoop van petroleum voor huishoudelijk gebruik voor den klein handel, met ingang van 2 October 1917, vast te stellen op 0.44 per liter. Vlissingen, 3 October 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. HINDERWET. Burgemeester e,n Wethouders van Vlissingen gelet op artikel 8 der Hinderwet brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van 24 September j.I. aan de firma J. HAKKER te Vlissingen, ver gunning is verleend tot het uitbreiden harer slagerij in het perceel kadastraal bekend gemeente Vlissingen Sectie D, no. 546, plaatselijk gemerkt Vrouwe straat no. 43. Vlissingen, 1 October 1917. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. P. v. ROSSUM Jr. ONVEILIGHEID VAARWATER. Schietoefeningen. De Burgemeester van Vlissingen maakt aan zeevarenden bekend dat op 4, en, zoo noodig op 5 en 6 October van het fort Pampus, Zuider zee, schietoefeningen zullen worden gehouden. De voor de veiligheid te nemen voor zorgsmaatregelen liggen- Voor belang- 90) DOOR A. H A. 1ST S. VBrboden). Maar waarom moet ik daarvoor geld geven Als een advocaat die zaak in 't dare trok, moest je toch ook betalen. Advocaten hebben gladde tongen, maar ze moeten met muntolie gesmeerd wor den, lij het volk zegt. En nu ik je een bewijs geef, zou ik voor niets moeten werken Is dat redelijk, meneere Don kers 'I< Heb toch al scha gehad door jouh Door mij. Seven Ja... Dénk je dat de menschen "jet met me lachen Op trouwen ge daan hebben en al met eens amen en u" Voor een jong paar is dat niets, maar op mijn leeftijd is liet belachelijk Dat is zeker waar Maar wat schuld heb ik er aan De familie wilde geen bruidschat swen... Maar ailez, we gaan geen ude koeien uit de gracht halen Je crstaat wel, meneere Donkers, dat ik le' gratis werken kan Hoe veel vraag je voor dien brief Ha, je wordt redelijker Misschien... Duizend frank 'k Speel met de kaarten op tafel Waarom er nog geen nul bij, ais -hebbenden ter Secretarie dezer ge meente ter inzage. Vlissingen, 3 October 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Onze kolenvoorziening. Naar de „Maasb." van zeer bevoegde zijde verneemt, is de Regeering er in geslaagd een overeenkomst in zake kolen-leverantie, zoowe! met het Duit- sche als het Engelsche gouvernement tot stand te brengen. Duitsch vliegtuig boven ons land. (Offficiëel). Het ministerie van buiten- landsche zaken deelt mede, dat de Duitsche regeering aan de Nederlandscbe regeering hare verontschuldigingen heeft aangeboden wegens het overvliegen van Nederlandsch gebied door een Duitsch vliegtuig op 9 Augustus ji. Het is ge bleken, dat een leerling-vlieger bij een hoogtevlucht zijn richting door het op komen van wolken heeft verloren. Ondanks het voorschrift om onder deze omstandigheden te dalen, heeft hij zijn vlucht voortgezet. Uit de wolken komende zag hij een stad, welke hij voor Hasselt hield. Zijn vergissing bemerkende, toen hij de stad als Eindhoven herkende, heeft hij het Nederlandsche gebied langs den koristen weg verlaten. De leerling-vlieger heeft een terecht wijzing ontvangen en is van zijn deta cheering ontheven. Amerika en onze uitvoerovereenkomst met Duitschland. De gisteren ook door ons opgenomen mededeeling van de „New-York Ti mes" betreffende onze uitvoerovereen komst met Duitschland is, wat de cij fers aangaat, in hoofdzaak juist. Er had nog aan toegevoegd kunnen worden, dat van den uitvoer van melk en melk producten 25 pet. aan Duitschland en Oostenrijk is toegezegd en voorts deze percentages alleen betrekking hebben op uitvoer naar oorlogvoerende lau den. De verdeeling van den Ned. export van iand- en tuinbouw en veeteelt- voortbrengselen is het resultaat van langdurig en zorgvuldig overleg met handelsverfegenwoordigers van beide groepen van oorlogvoerende landen, t. w. de British and Generaal Traiding As sociation te Londen en de Deutsche Handelsstede in Den Haag. In Duitsch land en Engeland heeft men daar niets onbehoorlijks in gezien, omdat de ver deeling grootendeels berust op de ver houding in welke de export naar deze landen vóór den oorlog plaats had. Aardappelen. Naar het „Hbl." met zekerheid kan mededeelen berust het bericht, dat de minister zou zijn overgegaan tot rant soeneering van aardappelen omdat hij een gedeelte van den oogst wil doen vermalen tot broodmeel, op onvolledige inlichtingen. De rantsoeneering heeft uitsluitend ten doel om te voorkomen dat, tegenover groote inslagen eener- zijds, gebrek aan den anderen kant ont staat en om bederf door onoordeelkun dig bewaren van voorraden door parti culieren te vermijden. Intusschen is het wel de bedoeling het meel voor de je toch aan 't vragen gaat Is de naam van j'n dochter geen duizend frank waard Zeg, oude prij van een gierig aard, wat hebt gij op den naam van m'n dochter te zeggen schoot de koopman uit. Die brief is gestolen... Hij wees op het stuk, dat Dobbelvin- ke uit zijn zak had gehaald. Gestolen herhaalde de boer op beleedigden toon. Ja, van Leonard Meuleman. •Op dit oogenblik kwam de vermeen de knecht van den handelaar binnen. Dobbelvinke stak den brief haastig weg. Hier die brief... in naam van de wetgebood de im'an. Hij was een gendarm in burgerkle ding. De wet, de wet, mompelde de landbouwer, geheel onthutst. Herken je me niet Neen Van dien dag, toen ik hier Leo nard Meuleman hielp aanhouden 'k Ben een gendarm Wil je 't bevel schrift voor dien brief, zien En dan kun je kiezen den brief afgeven of mee naar Brugge. Maar wie zegt er, dat ik den brief niet wil afgeven vroeg Dobbelvinke op kiagenden toon. Voor duizend frank spotte Don kers. Dat was een grapje... Ja, we kennen die grapjes. Hier is de brief al 'k Had hem aan het gerecht willen geven, 'k Heb hem niet gestolen. Leonard Meuleman liet hem hier achter. broodbakkerij, evenals dat verieden jaar is geschied, te vermengen met aardap pelmeel. Naar aanleiding echter van de vele klachten, verleden jaar over het brood tot uiting gekomen, streeft men er naar een beter soort aardappelmeel te winr.en ter vermenging met brood meel. Men wil het zoogenaamde su- prameel uit het aardappelmeel verwij deren, om de aardappelgries over te houden. Proeven, welke daartoe gedaan worden, zijr. evenwel nog niet zoo ver gevorderd, dat er reeds nadere mede- deelingen over gedaan kunnen worden. Aardappelen niet schillen. Het Bureau voor Mededeelingen in zake de Voedselvoorziening schrijft De directeur eener groote sociëteit deelde mede, dat in een door hem be heerde inrichting, waar dagelijks 140 a 150 leden en ongeveer 20 man personeel eten, de aardappelen ongeschild wor den gekookt, hetgeen eere groote be sparing oplevert. De aardappelen zijn veel smakelijker en de verbruikers kun nen zeif het dunne schilletje er gemak kelijk afhalen. In dezen tijd, nu de grootste zuinig heid met alle levensmiddelen plicht is, mag dit advies zeker ter overweging worden aangeboden. inderdaad levert deze wijze van be reiden slechts geringe moeilijkheden op, terwijl er veel voedingswaarde, die bij het koken van geschilde aardappélen verloren gaat, behouden blijft. Navolging van het hier gegeven voor beeld zij daarom ten zeerste aanbevolen. Gasrantsoeneering. Het bestuur van de Vereeniging van Gasfabrikanten in Nederland heeft in een adres met toelichtende memorie aan den minister van landbouw, nijverheid en handel de bezwaren uiteengezet, te gen de voorgestelde gasrantsoeneering, o.m. tegen de h.i. onjuiste zienswijze dat het koken op gas zou moeten wor den beperkt en de ongelijke behande ling van aangeslotenen aan de gasfa brieken en aan de electrische centrales. De beschuitfabricage. De beschuitfabrikanten hebben voor de maand October de beschikking ge kregen over de hoeveelheid meel waarop zij hadden gerekend en dat 50 pet. be draagt van hetgeen in normale tijden werd gebruikt. Naar men aan het „Hbld." van be voegde zijde mededeelde wordt het bakken van beschuit echter zeer bemoei lijkt door de buitengewone slechte kwaliteit van het meei. Begfooting Posterijen enz. Ingediend is een wetsontwerp tot re geling van de inkomsten en uitgaven van de Posterijen en Telegrafie en Tele fonie voor 1918. In de verwachting dat da algemeene lijn der inkomsten niet zal vallen beneden het punt in 1916 be reikt, worden de gewone inkomsten ge raamd op f 34.239.563 of f 13.425.63 meer dan voor 1917: namelijk meer voor pos terijen f 1.241.100, telefonie f313.804, post-chèque en girodienst f308.000 en minder voor telegrafie f520.340. Voor de stichting van een nieuw ge bouw ten dienste van het hoofdbestuur wordt f 550.000 gevraagdvoor den aankoop van gebouwen en terreinen, de stichting van nieuwe gebouwen en verbouwing van kantoren, alsmede toe O, gij doortrapte leugenaar riep Donkers. En dat wilde in mijn familie komen Becelare moest geen commis sie doen, hé Neen, hij heeft me niet goed ver- staan. I Aftruggelen, dat had je willen I doen De gendarm toonde den brief aan Donkers. 'f Was een schrijven van Charles aan zijn oom, reeds van eenige maan den oud, en de boer had het bij de ba gage van zijn gast gevonden. 'k Heb hem niet gestolen, beweer de Dobbelvinke weer. ik ben geen dief! Niemand heeft me ooit van oneerlijk heid kunnen betichten "te Wilde den brief aan 't gerecht brengen... Maar Donkers luisterde niet meer, doch las den brief, die als volgt luidde: „Waarde Oom, Daar ge altijd in uw kluis zit en bo vendien te gierig zijt om u op een ga zet te abonneeren, zult ge nog niet we ten, welk een vervelende historie er hier voorgevallen is. De witte vrouw is in de vaart gesprongen en haar lijk ligt nu hier in 't doodenhuis. Ik zal wel op passen, dat er op mij geen vermoeden valt. Maar ik ben ongerust om u. Alles kan gebeuren, en zoo is ook een on dervraging van u mogelijk. Gij kent de witte vrouw niet, hebt nooit een meisje gelogeerd, weet van .niets Op alles neen antwoorden ,is de beste methode. Maar niet te veel omwegen gebruiken gelijk gij, onverbeterlijke huichelaar, altijd doet, want dan krijgt men achter denken. Ge zijt dus gewaarschuwd. Ik kom u dit wel eens mondeling her zicht f3.043.915, voor de uitvoering van telegraaf-en telefoon werken f2.546.000; voor den aanleg en de uitbreiding van locale telefoonnetten, alsmede voor de overneming en naasting van particuliere netten f 790.000 voor de aanschaffing van meubels, wagens, karren, postbus sen, stempelmachines, brandkasten, enz. f 250.000vorming van een reservefonds ten dienste van de posterijen uit hoofde van den post-, chèque- en girodienst f 50.000totaal f 7.229.915 of f 1.200.015 meer dan van 1917. De beide Kamers hebben aangedron gen op gelijkstelling van de telefonisten en telegrafisten. Met 1 April kan dit verzoek worden ingewilligd. De kosten over9maanden'zullen f 6(L000 bedragen. Gelden worden aangevraagd voor sa- larisverhooging van de tijdelijke kan toorbedienden, telegrafisten en telefonis ten, welke in 1917 is toegekend of toe gekend zat worden en voor verhooging van jongelingen bij den telegraafdienst. Deze verhoogingen zullen vorderen resp. f73.000 en f30.000. De vetnood. Hét „Hbld." vernam te bevoegder plaatse, dat de vetnood niet mag .wor den toegeschreven aan een werkelijk bestaand tekort aan vet, maar geweten moet worden aan het maken van voor raden van particulieren. De Regeering is voornemens, de hoeveelheid regeeringsvet uit te brei den door inbeslagneming van alle slachtvet, dus ook van slacht door par ticulieren. Ai het vet zal dan verwerkt worden tot regeeringsvet, gaat eerst naar de vetsmelterijen, en van daar naar de margarine-fabrieken, die het zoodanig verwerken, dat er een meng sel ontstaat van 20 pet. dierlijk vet met 80 pet. plantaardig vet. Ten aanzien van klachten over ge brek aan margarine vernam het blad, dat dit gebrek voor een groot deel moet worden toegeschreven aan de neiging van zoogenaamde .pothoeren om extra hooge winsten te maken. De pothoeren de venters die met hun karretjes hun klanten afrijden; kun nen bij de bakkers 80 cent krijgen te gen 43 cent bij hun gewone afnemers. Zij laten dus hun klanten in dep steek en brengen hun vooraad naar de bak kers. Dientengevolge ontstaat er een rum op de winkels, die dan natuurlijk telkens in abnormaal korten tijd hun voorraad uitgeput hebben. Het weer in September. Het Kon. Ned. Meteor. Instituut in de Bildt meldt in de afgeloopen maand September was zoowel de dageiijksche maximum als de minimumtemperatuur gemiddeld 1 graad boven de normaal in de 2de helft der maand waren de afwijkingen nog grooter. De hoeveelheid neerslag, gemiddeld over het geheele land, bedroeg slechts drie vijfde van de normale maandsom in de Zuidelijke provincies nog minder. Het aantal uren met zonneschijn te de Bildt bedroeg 182 tegen 147 uren in normaal September. NAAR SLUIS. Dinsdag. De zom blekte over Zeeuwsch-Vlaan- deren en speelde door de boomen langs de dijken, en van de statige oprijlanen, die naar de groote hoeven leiden... En halen, maar nu moet ik hier de zaken volgen Saluut Charles." Welk een schavuitzei Donkers verontwaardigd. Niet eerbiedig voor zijn oom, sprak de gendarm. Och, twee schelmen onder een ■hoedje iDie hebben samen meer ge- meene zaakjes uitgehaald. We zullen er wei van hooren Dus, Seven Dobbelvinke, ik neem dien brief mee, 'hernam de gerechts dienaar. Zeker, zeker, meneere... en zeg aan 't gerecht, dat ik hem gaarne en heel gewillig afsta. Ik wil meehelpen aan de rechtvaardigheid. J.e schijnt .goede lessen van j'n eigenaar gevolgd te hebben spotte Donkers. Gij helpen aan de rechtvaar digheid De zaak is anders geloopen, dan je gehoopt hebt... in gedachten telde je de .briefjes al, hé Maar je hebt niet met m'n nichtje Philomene van 't Begijnhof te doen Je zijt ongelukkig, Seven, eerst in de liefde, nu in jen brieven... Je hadt het niet gepeinsd, hé, dat ik een kame raad meebrengen zou Waarlijk, meneere, 't was maar om te lachen Toe, zwijg nu liever Hoe .meer je spreekt, hoe verachtelijker je j'n eigen aanstelt Kom, we zijn weg. Dobbelvinke riep den 'gendarm ter zijde. Je gaat dat toch niet aan 't ge recht zeggen van die grap, hé vroeg hij. Welke grap weer moesten we de schoonheid van dit gewest bewonderen, toen we heden morgen naar Sluis reden. We komen er verscheidene malen iedere week en toch vervelen we er ons nooit, 't Oog rust nu op de duinen, die hier en daar ombuigen als om plaats te maken voor grauwe schorren, waarboven de zee meeuwen krijschen dan op kreeken, omringd door wuivend en ruischend riet of we zien; 't gezellige zuiden, den zandgrond met zijn akkers en welig hout, zijn echt Vlaamsche hofsteden en huizen van Heilie, Ede, Valeiskreek, Moershoofde, Goed Leven... Gisteren nog trokken we langs den rand van de Braakman,' ontzagwekkend in zijn grauwe eenzaamheid en verlatenheid. Soms vergeet ik zoo al dwalend, dat 't oorlog is en ik naar de grens ga, tot mijn blik valt, als Maandag, op galop- peerende Duitsche veldgendarmen, die het de menschen lastig maken, of mijn oor het geluid van 't geschut opvangt... En ja, dezer dagen vooral hoort ge den oorlog huilen en bulderen... Vier, vijf maal in enkele uren klinkt het af weergeschut va.n de Vlaamsche kust... En boven uw hoofd brommen als mon sterkevers, vliegtuigen. Gisteravond nog, toen we hier naar ai 't geweld in de lucht luisterden, spra ken we nog over 't gevaar van de grens. En weinig vermoedde ik, dat he den ochtend (Dinsdag) 't eerste nieuws zou zijn bommen op Sluis. Sluis Die .naam is een gansch boek van herinneringen voor me... 'k Zie me nog als knaap in 't stadje aanT komen, 'k Zou logeeren bij een beken de familie, in dat gezellige, groote ouderwetsche huis met zijn trapgevel in de Kapellestraat. Daar leerde ik voor 't eerst Holland kennen, want, al waren we er maar eenige minuten van de grens, 't was een heel andere wereld dan bij ons in West-VIaanderen 'k Herinner me 't nog zoo levendig, dat ik toen met den klckopwinder tot op de hanebalken van den stadhuistoren klom, o.m zoo dicht mogelijk bij Jantje van Sluis te komen. Och, nu zie ik, hoe oudere menschen geduldig op de markt staan wachten tot het houten mannetje met zijn hamer op de klok tikt. Welk een indruk moest Jantje dan niet op een jongensgemoed maken 'k Weet het nog, hoe ik met Siuische jongens vocht, omdat ze me op minder mooie wijze voor Bruggeling uitscholden, ofschoon ik van veel verder dan Brugge kwam. Een spoor nog van den ouden naijver tuschen de beide Zwinsteden in de 13e en 14e eeuw Sluis Later kwamen we er terug op schaatsen. Voor veel West-Vlamingen was dat een klassieke tocht, over het ijs van Brugge naar Sluis En we keer den terug met „hylikmakers" en „Jan hagels" ten teeken dat we waarlijk „in Holland" waren geweest. En weer gingen jaren voorbij en in den vacantietijd zat ik op het archief in soffige bundels papieren en schepen- boeken te snuffelen en las ik van het oude Sluis, hoe het van bloeiende han delsstad tot een klein, stil plattelands plaatsje verviel, edel toch nog in zijn vormen en lijnen. 'k Ontmoette er schrijvers en schil ders en allen hielden van Sluis, dat ik 's winters terug vond op menig doek in tento'onstellingsgalerijen te Antwer pen of Gent En zoo'n doek voerde me plots weer naar den zonnigen zomertijd of deed me verlangen naar de Lente, Dat ik er geld voor vroeg 't Was serieus niet gemeend. Ik ga de waarheid zeggen, Seven De boer keek bedremmeld. Zijn de heeren zoo haastig vroeg hij dan op vleienden toon. Zouden ze niet een glas bier aanvaarden Van jou Nooit riep Donkers verachtelijk. Toe, houd ons niet langer op. 't Gerij reed het erf af. Vervloekte Donkers siste Dob belvinke. Neen, 'k heb geen geluk. De koopman was welgemoed. Weer een goed bewijs, zei hij. Ja... Charles Meuleman zal liegen, maar het toch niet kunnen volhouden, als ze hem dergelijke stukken onder den neus leggen. Hij zit er nu ia en ie blijft er in verzekerde de gendarm. Laat Mele maar eens spreken De brief ^erd te Brugge op het ge recht gedeponeerd. Donkers bleef nog even in de stad. Hij begaf zich naar het huis van Leo nard Meuleman. Toen hij gebeld had, deed dezelfde bewaker, eerst door Charles aange steld, maar dan door Gust Daning overgenomen, open. Hij kende den handelaar en groette beleefd. Is er geen nader nieuws vroeg Donkers. Zetten ze hier ook 't onder zoek voort (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 1