JOPEN: De Witte Vrouw eimers woniiij LAND. DINSDAG OCTOBER fbode HU, e huur, aapkamer biedingen anvrageru S5e 1 houdster trouw gemeentebestuur FEUILLETON Brieven list de Hofstad binnenland'^ - - NEELINO te voornemens 0p paspoort! -O- 36! teOost- bewoond door JER, publiek te ken, Töonbau- trekje, Einder- eg, Klok, Cko- Tegelplaten, den, Harmoni- 8 stuks 1 en sledikanten, 1 ed,groote Win- ■chels, Wasch- el, IJZERWA- damers, Boren,. Schroeven- -ieken, Rijven,, Schoppen en ppers, Deurgla- steen met trap,. 5 stuks houten en elk passend wielen, Zijpan- rijwiel model 150 Dakpannen, klasse nieuwe tte Rijwielen, jrdeelen, een iel-Standaards enzoovoort. leren kunnen wor- op den dag van van 9 tot 12 uur. ÖPJE ag of Woensdag voor Souburg. e Kade f7 per 109 100LE, Souburg. oor een klein ge- Huurprijs 114 bureau „Vlissing- OOP ARE S. bureau „Vlis— U t niet, in of buiten- )NT, Zouteiande. et gemeubileerde nsion. rijsopgave onder .Vliss. Courant." VL1SSHNGSCHE COURANT kan geplaatst Drukkerij der de Velde Jr. :sSARASIJN- ;ezin wordt met inke /I SS ID iTBODE ;.v. Aanmelding r.' Vliss. Courant." i tegen I of 15 [ge brieven met rntiën letters M. igsche Courant." Emmastraat 14, idere omstandig- ag en nacht, niet en 's avonds na MEVROUW 'ksche Weg 62, bekendmaking. Burgemeester -en Wethouders van Vlissingen maken bekendl jat het Distributie-bureau voor Le vensmiddelen te beginnen met Maan dag 8 October a.s. voor het publiek zal ,iin GESLOTEN ,na 1 uur namiddags. Vlissingen, 2 October 19)7. Burg en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. P. v. ROSSUM Jr. bexendmaking. Afgekeurde visch. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat gedurende het 3e kwartaal 1917 door den keurmeester van visch 10 manden rog, 5 manden vleet, 1 partij gullen 1 partij wijting, 1 partij schol zijn afgekeurd als ongeschikt voor voedsel. Vlissingen, 2 October 1917. De burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen Gelet op artikel 8 der Hinderwet brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van 24 September j.l. aan P. VAN STEE, slager te Vlissingen, vergunning is verleend tot het oprich ten van eene slachterij met stal en vleeschkokerij in het perceel kadastraal bekend gemeente Vlissingen, Sectie E, no. 2049, plaatselijk gemerkt Lange Zelke no. 32. Vlissingen, 1 October 1917. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, P. J. v. ROSSUM Jr. onveiligheid vaarwater. Schietoefeningen. De Burgemeester van Vlissingen maakt aan zeevarenden bekend dat te Den Helder -op 4 en 5 Octo ber en zoo .noodig de volgende dagen van de forten Erfprins en Kijkduin scbietoereningen zullen wonden gehou den. De voor de veiligheid te nemen voor zorgsmaatregelen liggen voor belang hebbenden ter Secretarie dezer ge meente ter inzage. Vlissingen, 2 October 1917. De burgemeester voornoemd, VAN -DOORN VAN KOUDEKERKE. onveiligheid vaarwater. Schietoefeningen. De Burgemeester v.an Vlissingen maakt aan zeevarenden bekend dat 10 October en zoo noodig de volgen-de dagen van het fort te IJmui- den schietoefeningen zullen wonden ge houden. 'De voor de veiligheid te nemen voorzorgsmaatregelen liggen voor be langhebbenden ter Secretarie dezer ge meente ter inzage. Vlissingen, 2 October 1917. De Burgemeester voorn-oemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. door HAHS. '89) - (Mms Tertoto). De leurder bleef nog wat praten, maar stapte dan toch op, schertsend Je gaat me wel een kaartje schrij ven te-gen de bruiloft, hé, meneer Don kers. Van 't fijnste Kortrijksch of Rou-s- selaarsch lijnwaad... eerste kwaliteit dn aan genadige prijzen. Becelare, we gaan je niet verge ten. Donkers besloot dienzelfden dag nog Seven Dobbelvinke te bezoeken. Kort voor hij zou vertrekken, kwam ue burgemeester bij hem. 'k Heb een boodschap van Mele, zei de magistraat. Van -Mele, voor mij Een bekentenis Nu weet ik waar ue witte vrouw woonde. Ik heb -haar kamer zelf gezi-en en ook haar witte Weederen Maar burgemeester 1 riep de han^ Waar verrast pjt. Ja, op den U-ilentoren 1 Toeh daar 1 tn met verwondering luisterde Don- verteld3^ a"BS' burgemeester En moest j§ dut Zéggen van Mele? Slaven. Er zijn categoriën van menschen, waarmede ik mijn leven lang medelij den -heb gehad en die ik .nooit kan zien of er begint om eens ouderwetsch- retorisch te zijn -een snaar van aan doening in mijn hart te triil-en, Het zijn in de eerste plaats de menschen die den ganschen dag opgesloten zitten, ik be doel daarmede niet -de gevangenen, die van de buitenwereld werden uitge sloten, maar wel hen, die voor een ge deelte van den dag daarmede toch veel overeenkomst bezitten, ik heb hen op het oog, die voor het dagelijksch brood binnen vier muren werkzaam moeten zijn en vooral hen, die daarbij niet al leen vrije lucht maar ook het heldere zonlicht moeten missen. Ais je mor gens tegen negenen -door de winkel straten wandelt, beweegt zich een eigenaardig publiek langs den weg. Een ongewone haastigheid kenmerkt hen, in scherpe tegenstelling met het flaneeren-de publiek, dat des middags langs de winkelramen -drentelt. Zijn 's morgens de nijvere winkelbedienden, die nauwelijks verrezen van hun bed, ■na tien minuten luchthapp-en verdwij nen in de donkerte van de groote ma gazijn-en en -daar den ganschen dag vriendelijk en voorkomend te zijn te genover ieder die met geheel andere gevoelens diezelfde winkeldeuren is binnengekomen. Waarom zijn die winkels alle zoo ongezellig en donker? Waarom moeten die ramen, die bestemd zijn om het lich-t door te laten voor hen, die er werken, ook nog opgeofferd worden voor het publiek 't Is -een van de din gen die mij altijd het meest hebben bekoord in de groote warenhuizen, dat het er zoo licht en frisch is. En dan die verfoeilijke achterkamers in de o.uderwetsche winkels. Zij hebben meest een glaswand naar -de winkel- zijde waardoor het licht zou kunnen binnen vallen, wanneer dit maar eerst in den winkel zelf kon komen. ik zie 's -winters maar één kwar tier daglicht, heeft mij wel eens een van die winkel-slaven gezegd alleen 's morgens als ik naar de zaak ga. Maar het overige van den dag slijt ik mijn leven bij een electrische lamp. Met die zon-loozen is mijn hart steeds begaan en het verbaast me, dat de Staat, die zooveel reeds deed voor zijn burgers, "nog niet v-eel krasser is opgetreden voor deze werkers in de duisternis. Hebben -de winkels niet alles, niet veel te veel opgeofferd aan de gemak zucht van het publiek en aan de onder linge concurrentie Mij -dunkt van wel en het ware te wenschen, -dat getracht werd een stuk van de verloren'vrijheid te heroveren. De -bakkers v-oeren al zoo veel jaren strijd om den dwazen nacht arbeid afgeschaft te krijgen. Ook deze ellendige instelling is een der wanpro ducten van den concurrentie-geest. Concurrentie is heel goed en mooi, mits ze blijft binnen -de perken, in de groote winkels is -steeds meer gedaan om -het publiek ter wille te zijn en te lokken, met dit gevolg, dat én de vrij heid van den winkelier èn de belangen van het personeel er het loodje bij heb ben gelegd. Of -hef gelukken zal er eeni- g-e verbetering in te brengen Mis schien zijn de tijden slechter dan ooit om iets te bereiken op dit gebied. Er zijn in een groote stad zoo tal van arbeiders, -die in stilte, eigenlijk -ont- vroeg hij -dan. ja De oude sloor heeft berouw over haar leven. Dat is de invloed van den dood van haar zoon. Juist Ik zal naar Ko's begrafenis gaan. Dat zal 't oude mensch nog deugd doen. Ze hield veel van den deugniet. Maar, burgemeester, heeft ze ook over Delaats aanranding gesproken Z-e moet het toch weten,' als Louis in den Uilentoren op dien avond gesla gen werd. Daar heeft ze nog niets van ge zegd. Maar ze zal alles meedeelen. Ze wil spreken, maar eerst moet Ko be graven zijn, Dus ze is gewillig Ze is omgekeerd als een -blad. Ze zal -de Meulemans .niet sparen. O, Don kers, de g-éheele zaak komt nu open en -bloot, 't Zal tijd worden ook!... Wel, die Charles Meuleman V/ie zou 't ooit gepeinsd hebben Toen wij van Knokke kwamen... op -een avond... in m'n geig, riep de witte vrouw ons na... Valschaard schreeuwde ze. Dat was op hem, op Charles en later wilde hij 't -doen voorkomen of het op Louis ge munt was. Welk een schelm Een -geraffineerde huichelaar En zeggen, dat ik hem m',n doch ter gegeven zou hebben, als ie er om gevraagd had... Ja, de uithangborden zijn niet al tijd te vertrouwen. We hebben Louis onrechtvaardig verdacht. De schijn was trokken aan -het oog van het publiek, zulk een ellendig .bestaan hebben. O zoo weinig komt daarvan aan den dag en de groepen zijn dikwijls te klein om een alg-emeene vak-actie te beginnen. Onlangs kwam ik in gesprek met den man, die dag-in-dag-uit van 's mor gens zes tot 's avonds negen uur in touw is bij een zaak, die diners uit- zendt.Om -half zeven begint hij aard appelen te schillen en groenten schoon te maken om negen uur gaat hij er met een grooten wagen op uit om de Ieeg-e bussen op te halen. Tegen twaal ven komt hij daarmede eerst thuis. On middellijk begint dan 'het afwasschen en het gereed maken van -de bussen. Tegen vijf uur begint de gro-ote -drukte van het vullen der bussen en het weg brengen. Van vijven tot half acht rent hij met zijn wagen langs de straat. Eindelijk daarmede thuis gekomen, valt er nog op te ruimen in de keuken en als hij dan -half negen de deur achter- zich dioht trekt, kan hij nog twintig mi nuten wandelen eer hij thuis -is. Zoo werkt hij dag-in, dag-uit, ook des Zondag-s. Weet -de wereld, die misschien mop pert als -de man vijf minuten te Iaat komt met zijn bu-s, dat deze stakkert zóó moet draven en sloven Voor hem is er geen gemeenteraadslid, -dat voor verbetering van zijn loon en zijn ar beidsvoorwaarden -pleit, geen Kamer lid -dat een duurtetoeslag of -een motie indient. -En hoevclen zullen er in 'die groote massa, dat derde deel van een millioen inwo-ners, rondgaan wier levenspositie alle zonneschijn' mist Er is een ellen dig vak voor jongens, en dat is -het vak van loopjongen. Ze leeren niets en ken nen -niets. Hun toekomst -is een betrek king als van -den etensbus-slaaf. Is ooit het lot van deze jongens -een onderwerp van studie der grootmogende wereld hervormers geweest Er zijn categoriën van menschen, waarmede ik mijn leven lan-g medelij den heb gehad.... Misschien wekt deze som-bere brief bij anderen ook wat medelijden. En de stille hoop even voor hen, die nooit een pleitbezorger hebben, een goed woord gedaan te hebben, vergezelt -dezen brief. Als er eens een vak-vereeniging kwam van vak-loozen EIBER. Ons broodrantsoen. Naar het „Vad." meent te weten is een der redenen, dat tot rantsoeneering van den ruimen aardappeloogst is over gegaan, daarin gelegen, dat de minister van landbouw een gedeelte der aard appelen wii laten vermalen om in ons brood te verwerken. Het broodrantsoen zou daardoor niet verminderd behoeven te worden en tot het volgend voorjaar kunnen strekken. Amerika en onze uitvoer naar Duitschland. De „New-York Times" publiceerde een langtelegram uit Washington, waarin een verslag wordt gegeven van de on derhandelingen, die hebben plaats ge had tusschen het iandbouw-exportbureau en het Duitsche handelsagentschap in Den Haag, die de basis vormden van de Duitsch-Nederlandsche overeenkomst. Enkeie der Duitsche eischen, die bij de onderhandelingen zijn gesteld, be vatten minstens 75 procent van den ge- ook tegen hem. Door -de listen -en leugens van Charles. Donkers vertelde nu, welk een bood schap Jan Becelare hem gebracht had. Dien brief moeten wij in handen krijgen, zei -de burgemeester. Ja, hoe meer bewijsstukken, hoe beter. Maar 'k heb weinig goesting ■daarvoor dien duitendief nog een som geld te betalen... Hij heeft den brief dan toch ook gestolen. Natuurlijk Die brief behoort aan 't gerecht. En Seven Dobbelvi-nke moet h'm geven. Ga eerst n-aar 't gerecht te Brugge en deel alles mee. Ja, dat ware een gedacht En Seven zal -dan wel mak zijn Donkers stei-de zijn reis nog tot den volgen-den morgen uit. -ik ga naar j'n ouden beminde, zei hij tot zijn zuster. .Naar Dobbelvinke ja... Moet ik h'm j'n complimenten -doen Ja, av-erechtsche Maar wat voor zaken heb je met dien schavuit? Schavuit, schavuit... Ja, ja, dat is hij, en een groote ook verzekerde -d-e huishoudster -met volle overtuign-g. O, als de liefde in haat veran dert Nu ja, ieder heeft wel eens een dwaze vlaag... Maar wat heb je met hem iDonkers vertelde 't doel van zijn reis. Let maar op, waarschuwde zijn zuster weer. 't Is om geld te doen heelen boter-export, 66% procent van den geheeien kaas-export, minstens even veel van de varkens en worst die naar andere landen en het Belgisch relief- comité inbegrepen, worden uitgevoerd, 75 procent van den geheeien uitvoer van groenten, 75 procent van den ge heeien uitvoer van eieren, 50 procent van den geheeien uitvoer van vlas en minstens evenveel van het levend vee en het vleesch, dat naar andere landen wordt uitgevoerd. Het telegram voegt er aan toe, dat er reden is oin te geiooven dat de regee ring der Vereenigde Staten de overeen komst niet zal bekrachtigen en waar schijnlijk geen verscheping van voedsel uit de Vereenigde Staten zal toelaten voor de overeenkomst gewijzigd is. Suiker. Naar het „Hbi." verneemt, bestaat bij de regeering het voornemen een rege ling te treffen in zake de suikerprijzen, waardoor een toeslag op den prijs on- noodig wordt. Voor de gewone con sumptiesuiker (huishoudelijk gebruik) zal de bestaande prijs gehandhaafd blij ven, maar op de prijzen voor industrie suiker (bakkers, likeurstokerijen, jam- fabrieken, enz.) zal een dusdanige ver hooging worden gelegd, dat het tekort op den prijs voor de huishoudelijke suiker er door wordt gecompenseerd. Maximumprijs van zout. De minister van landbouw heeft, onder intrekking van het bepaalde bij zijn be schikking van 3 April jl., een maximum- kleinhandelprijs van geraffineerd zout van 11 ets. per K.G. vastgesteld. Maximumprijs petroleum. De minister van Landbouw heeft den maximumprijs voor den verkoop van petroleum voor huishoudelijk gebruik van den kleinhandel met ingang van 2 October 1917 vastgesteld op 44 ets. per liter. Geen treinverwarming. Thans kan „het Volk" met zekerheid melden, dat in den a. s. winter de reizi gerstreinen niet verwarmd zullen zijn. De ingenieur der tractie heeft nl. de volgende circulaire aan het technisch personeel der Staatsspoor gezonden „Ik deel u mede, dat de reizigers treinen dezen winter niet verwarmd zullen worden. Wel moeten de afdee- lingen voor het treinpersoneel in de D, L D en E D-voertuigen, zoowel in per sonen- ais in goederentreinen met stoom verwarmd worden, voor zooverre deze wagens onmiddellijk achter de locomo tief geplaatst zijn, of daarvan niet door personenrijtuigen gescheiden zijn en treinpersoneel in die wagens dienst doet. De bestelgoederentreinen zijn te ver warmen voor zoover zulks beslist nood zakelijk is. Deze verwarming moet vanaf 15 October a.s. plaats hebben, tenzij de weergesteldheid verwarming niet noodig doet zijn. De stoomkoppelingen moeten in den nacht van 14 op 15 October worden aangebracht aan alle lokomo- tieven, D. L D en E D-voertuigen, be halve aan de bagagewagens, waarin banken zijn aangebracht voor het ver voer van militairen. De D-wagens zijn ook van reservestoomkoppelingen te voorzien." Mevrouw W. Drucker. Ter gelegenheid van haar 70sten ver jaardag is mevr. W. Drucker te Amster dam Zondagmiddag door een groot aan Voor geld zou hij z'n ziel aan den dui vel verkoopen 'k Geloof, dat ie dat allang ge daan heeft. Wees maar gerust, ik ken al -die strek-en en tierlantijnen Seven Dobbelvinkè zag Donkers het erf oprijden. Ha, hij bijt, zei hij, vergenoegd zijn magere handen wrijvend, 'k -Moet niet gaan helpen... hij heeft een knecht mee. 'k Zal hem dus hier afwachten, anders peinst ie, dat ik -o zoo gaarne -den brief Wil afstaan. De boer'verborg zijn verwachting achter een strak g-elaat. Is er geen belet klonk de stem van den koopman. Dobbelvinke ging langzaam naar de deur en zei schijnbaar verbaasd Tiens, meneere Donkers, gij zijt het Ja... Kom binnen en zet je neer. Ik heb -de commissie van Becelare ontvangen. Een commissie van Becelare vroeg Dobbelvinke o.nnoozel. Van den lijnwaadleurder Maar ja -Een commissie van mij Wat is 't nu Word ik dan voor den zot gehouden Als ik je goed versta, zou ik aan Jan Becelare een commisise voor jou meegegeven hebben Juist Ik weet van niets Welke com missie kan dat zijn tal belangstellenden gehuldigd. Ter receptie waren vertegenwoordigers van de hoofdbesturen en verschillende af- deelingen der vrouwenkiesrechtorgani- saties. Bovendien hadden van hun belang stelling doen blijken de Vereeniging ter behartiging van de belangen der vrouw, de Nat. Vrouwenraad, de Bond van Onderwijzeressen voor het Fröbelonder wijs, de Socialistische Vrouwenclub, de Vereeniging „De Dageraad" en hare af- deelingen, „Handwerkers-Vriendenkring" en nog menige andere organisatie in wier richting de jubilaresse in haar ar beidzaam leven gewerkt had. Verschillende vereenigingen hadden voor prachtige bloemstukken gezorgd. Talrijk was ook het aantal ingeko men schriftelijke en telegrafische geiuk- wenschen, o. a. van de Internationale Anti-Militaristische Vereeniging en een aantal militaire dienstweigeraars. Bij den aanvang der receptie bood mevr. C. M. BeyllongePeyra namens het huldigings-comité der 70-jarige het door mejuffrouw Truus Claes zeer ver dienstelijk geschilderd portret van mevr. Drucker aan. Oder personen, die zich in deze gemeente hebben ge vestigd of deze hebben veriaten, gedurende de 2e helft van September. INGEKOMEN H.W. Eckhardt, korp. mariniers, Rid derspoorlaan 14, van Rilland-Bat-h Wed. C. D. J. F. Kamp-Bon-dewel, zon der, Oranjestraat 29, van Middelburg M. Leegwater-de'Hond, zonder, Rid derspoorlaan 23, van Nuth J. Jonge- pier, expediteur, Nieuwstraat 18, van Roosendaal Nispen A. J. Schefers- Snelieman, zonder, Noordstraat 61, van Rotterdam F. O. K. Meidow, kellner, N-ieuwendijk 2, van Pater-son (Ameri ka) L. Clówting-Mommaas, zonder, Glacisstraat 33, van 's-Hag-e C. Kos ter, letterzetter, Boulevard Bankert 24, van Wyhe J. de Nooijer, visscher, Br-eewaterstraat 27, van Arnemuiden J. A. de Neef, boekhouder, Koudekerk- sche weg 71, van Koud-ekerke J. de Schipper, zonder, Koudekerksóhe weg 71, van Koudekerke B. Geimaert, vee handelaar, Kanaalstraat 84, van Bres- kens A. P. Hamelink, werkman, Bran derijstraat 18, van Terneuzen J. K. Ribbens, zeilmaker, Breestraat, 15, van Kruiningen L. J. van Gelder-Boels, zonder. Spuistraat 72, van Helder H. de Wolf, werkman. Kanaalstraat 76, van Rotterdam Wed. A. Slimmens- Ver-burg, zonder, Kolvenierstraat 15, van 's-Hage H. Houw-elin-g, ijzervor mer, Kou-denhoek 24, van Capell-e a.d. IJssel P. J. Daalhuizen, koopman, Slijkstraat 10, van UtrechtP. Huis- zoon, visscher. Gravenstraat 14, van Arnemuiden W. V. de -Gruiter, vis scher, Gravenstraat 14, van Arnemui den Mej. M. J. M. v. d. Plassche, zon der, Rozengracht 10, van Bioemendaal; A. P. Goudsbloem, machinist, Badhuis straat 74, van Gorinchem A. Roelse, koopman, Palingstraat 18, van O. en W. Souburg J. M. Sterzenbach, me taaldraaier, Hendrikstraat 46, van Mid delburg P. van Da-ele, ijzerwerker, Vrouwestr. 21, van Leende A. van der Kamp, schipper K. M., Verkuijl Quak- kelaar-straat 26, van Nieuw Helvoet J. K. C. Eh-bel-Lute, zonder, Evertsen- straat 2, van Rotterdam W. Pieters- Leurs, zonder, Kanaalstraat 140, van Rotterdam. Over een brief van Charles Meu leman... en de witte vrouw... Ha riep Dobbelvinke op langge- rekten toon, als ging hem thans eens klaps een licht op. Weet je het nu Ik begin het te vatten Die Bece lare h-eeft toch een lange tong Nu, dat is genoeg bekend. Pardon, Seven, 't tegenovergestel de is waar. De leurder weet altijd heel goed, wat ie zegt. Maar 't kan hier een vergissing zijn. Nu, dan moeten wij niet langer eikaars tijd verdoen, ik ben zeer haastig. Donkers hield zich of hij heen wide gaan. Wacht -eens hernam -de boer vlug. Ik -heb aan Becelare een brief ge toond, -en 'k zei -deze zou voor Don kers van Zandegem groote waarde hebben. Dat is hpel iets anders dan een commissie meegeven, hé En welke brief is dat Over de witte vrouw Een brief van Charles Meuleman aan zijn oom Leonard. W.ei, laat hem .eens zien Hoor eens, dat zal je toch wel wat waard zijn, meneer Don-kers Wat waard Geld Maar ja Wat kan mij eigenlijk een brief van Charles Meuleman schelen? Een gewone -brief, neen Maar een brief over de witte vrouw Je dochter zit daar toch tusschen. (Wofdt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 1