De Witte Vrouw ering r co. No. 331 55e Jaargang 191 "2 N f 1-90 Üf2.60 EST. lekbank R. Dojes eld bespan MAANDAG I OCTOBER. fiEMEENTEBESTUUR FEUILLETON hans. BINNENLAND ERK. iANT's ZOOLLEER het juiste adres. SHHHEMtSSESS* Reserve 83.847.8i).- o. 43460. i 450 even 100y, en 94 omstreken, de de eveneens ikbank. :rp concurreerende varen, welke op zorgd. cht wagen. velend, VLISSIINGSCHE COURANT bekendmaking, lichtbeperking. Burgemeester en Wethouders van Vmak?n "b'ekenddat de iRijks-Kolen- Histributie voor 'de rantsoeneering van L en electriciteit voor het tijdvak 1 October 1917 tot en met 31 Maart 1918 de volgende regelen heeft A. GAS. Aan alle particuliere verbruikers moet «orden verstrekt I als minimum-rantsoen a. voor verlichting in October 16 M3 in November 22 M3 in December 26 M3 in Januari 24 M3 in Februari 19 M3 in Maart 13 M3 b. voor bij-koken (watervermarming enz.) I 10 M3 per gezin per .maand, ver meerderd met 2 M3 voor elke persoon, I waaruit het gezin bestaat. II. als vast rantsoen voor verwarming 180 M3 voor eiken door de Brand- stoffeneommissie geboekten gashaard, waarvoor van het brandstoffenrant- soen 6 h. l. steenkool wordt afgetrok ken. Bovenstaand minimum-rantsoen is I Je gemiddelde behoefte van de kleine re verbruikers in de groote steden, zoodat, mits de uiterste zuinigheid be tracht wordt, met dit rantsoen wordt toegekomen. In gemeenten, waar het gemiddeld verbruik in 1914 lager was dan boven- I genoemd minimum-rantsoen, mag uit den aard der zaak het minimum-rant soen niet hooger gesteld worden dan het gemiddelde verbruik in 1914. Nadat voor elke gasfabriek de hoe veelheid gaskolen (gasolie) is vastge steld, noodig, zoowel om bovenstaande rantsoenen af te leveren als om in de door de Rijks-Kolendistributie vast te stellen hoeveelheid gas voor industrie, straatverlichting, verlichting van open bare gebouwen'enz., te voorzien, wordt j de overblijvende hoeveelheid verdeeld over de gasbedrijven in die gemeenten, in welke het gemiddeld verbruik in 1914 hoogér was dan het minimum- rantsoen. Aan alle gasbedrijven zal in de eer ste dagen van September worden me- degedeeld,welke hoeveelheid gas in het tijdvak van 1 October 1917 tot 31 Maart 1918 kan worden afgegeven. Elke gemeente moet een zoodanig Istelesel van gas-rantsoeneering invoe- I ten, dat elke verbruiker zijn minimum rantsoen ontvangt. Opgemerkt zij, dat deze rantsoefiee- ting is gebaseerd op een maandelijk- schen aanvoer uit het buitenland van ton gaskolen. electriciteit. Aan alle particuliere verbruikers moet worden verstrekt I. als minimum-rantsoen voor verlichting in October 16 K.W.U. in November 22 K.W.U. in December 26 K.W.U. in Januari 24 K.W.U. in Februari 19 K.W.U. in Maart 13 K.W.U. Een verbruiker, die zoowel op het DOOR erk aan concur- ie goede adressen (Mms Gij riep Mele hoonend. Met een jfe bier lokten ze je, waar ze wilden. A]s meneer Vaière iets van je wilde we- 'eu, gai ie je een pinte of -een druppel Veldwachter, gij durft hier veel !eggen, sprak de burgemeester op scherpen toon. ik zeg maar de waarheid... Er is een groot gebrek in de wet, die een veldwachter aan de genade of onge nade van een burgemeester overlevert. We dwalen van ons onderwerp af, zei de rechter. Dus vrouw, ge bekent, dat uw zoon met een mes dreigde .-Ja... En dan handelde de veldwachter djt zelfverdediging. Meer moeten we merover niet zeggen. Uw zoon is zelf s|achtoffer van zijn optreden. Och, hij js slachtoffer van mijn Pvoeding en vooral van de Meule- aansantwoordde de vrouw somber. ,.aa' ik maar naar hem terugkeeren... gen e' 'l n h^pen kisten, arme jon- Vrouwtje, we zouden nog meer "ten weten, hernam de rechter. gas- als op 'het electriciteitsnet is aan gesloten, ontvangt geen rantsoen gas voor verlichting. II. ais vast rantsoen a. voor bij-koken (watervermarming enz.) 40 K.W.U. per gezin per maand, vermeerderd met 8 K.W.U. voor elke persoon, waaruit het gezin bestaat. Een verbruiker, die zoowel op het gas- als op het electriciteitsnet is aan gesloten, moet'voor bij-koken de keuze doen tusschen gas en electriciteit. b. voor verwarming 180 K.W.U. in ruil voor eiken H. L. steenkool,welke men daarvoor wenscht af te staan. Alhoewel in verband met het feit, dat de electrische centrale niet, zooals de gasfabrieken, behoeven te beschik ken over een speciale kolensoort, de af gifte van electriciteit minder beperkt behoeft te worden, maakt de zorgwek kende toestand van de kolenvoorzie- ning het toch noodzakelijk, ook aan het electriciteitsverbruik een grens te stel len. Mitsdien bedraagt het maximum- rantsoen voor veriichting voor parti culieren in October 32 K.W.U. in November 44 K.W.U. in December 54 K.W.U. in Januari 48 K.W.U. in Februari 36 K.W.U. in Maart 26 K.W.U. In verband met vorenstaande rege len van de Rijkskolendistributie is voor de gemeente Vlissingen ten aanzien van de gas- en electriciteitsdïstributie voor het tijdvak van 1 October 1917 tot en met 31 Maart 1918 het volgende bepaald, waardoor alle vroegere te de zer zake getroffen regelingen, voor zoo verre nog van kracht, met ingang van 1 October 1917 zijn komen te verval len A. gas. _Aan particulieren zal worden toege staan Voor verlichting In October 16 M3 a 12 ct. p. M3 In November 22 M3 a 12 ct. p. M3 ■In December 26 M3 a 12 ct. p. M3 In Januari 24 M3 a 12 ct. p. M3 In Februari 19 M3 a 12 ct. p. M3 in Maart 13 M3 a 12 ct. p. M3 Voor bij-koken (waterverwarming, enz.) 10 M3 per gezin per maand,-vermeer derd met 2 M3 voor elke persoonjwaar- iiit het gezin bestaat. Verder zal voor de eerste 10 M3, welke verbruikt wordt boven de toege stane maandelijksche hoeveelheden,be rekend worden 25 cents per M3. voor de volgende 20 M3. daarboven 50 cents per M3. Voor muntgas geldt dezelfde rege ling, echter met dien verstande, dat bo vengenoemde maandelijksche mini mum hoeveelheden voor verlichting be rekend zullen worden in plaats van te gen 12 cents, tegen 13 cents per M3. Voorts zal voor elke gaskachel, die op de brandstoffenkaart is opgegeven, worden toegestaan 180 M3 gas voor het geheele tijdperk van 1 October 1917 tot en met 31 Maart 1918. Tevens zal worden toegestaan voor winkels en café's a. voor winkels voor verlichting in October 16 M3 a 12 ct p. M3 in November 22 M3 a 12 ct. p. M3 In December 26 M3 a 12 ct. p. M3 In Januari 24 M3 a 12 ct. p. M3 In Februari 19 M3 a 12 ct. p. M3 In Maart 13 M3 a 12 ct. p. M3 Nu niet zei de vrouw, met de handen een afwerend gebaar makend. Zouden ze jou lastig moeten vallen met allerlei zaken, als je kind over aarde ligt Neen, hé Ik heb ook gevoel 1 Ze stond op en vervolgde Ik zal wel alles vertellen, maar eerst moet m'n jongen begraven zijn. O, neen, sparen zal ik ze niet, de Meu- lemans 1 't Zijn schelmen, alle drie, hij die in z'.n graf ligt, zoowel als de leven den... Wacht maar. Zonder te vragen of ze heengaan mocht, strompelde ze heen. Och, arme Mele, ik heb zoo'n zielscompassie met je, zei Lotje Tille, die nabij de deur, van nieuwsgierigheid brandend, stond te wachten. De sjam- petter is zeker wel bekeven geworden. Vroegen de heeren, hoe het gegaan was? Ga je een snuif nemen, Mele... goede snuif, van de beste... Daar, neem dat m.ee snauwde de oude vrouw, en ze sloeg haar kno kige hand Lotje in 't volle wezen. Oude hekse, 'k zal je een proces aandoen riep Lotje, plotseling uit haar vleienden toon vallende"! Maar Mele ging voort, recht naar 't klooster. De timmerman stond in de gang met de kist te wachten. 't Is zulk een schoone niet, ais van den ouden Meuleman, zei Mele. Dwaze bolle, die ik was, om er zulk een schoone voor hem te bestellen. Had ik den valschaard in een ouden zak gedraaid... 1 Voor de eerste 10 M3 boven deze hoeveelheden 25 cents per M3 voor de volgende 30 M3 daarboven 50 cents per M3. b. voor café's voor verlichting In October 32 M3 a 15 ct. p. M3 In November 38 M3 a 15 ct. p. M3 In December 42 M3 a 15 ct. p. M3 In Januari 40 M3 a 15 ct. p. M3 In Februari 35 M3 a 15 ct. p. M3 In Maart 29 M3 a }5 ct. p. M3 Voor de eerste 10 M3 boven deze hoeveelheden 25 cents per M3 voor de volgende 30 M3 daarboven 50 cents per M3. Bij hooger gebruik kan de leiding worden afgesneden, waarbij beroep openstaat bij Burgemeester en Wet houders. B. electriciteit. Hiervoor is geheel van toepassing hetgeen hierboven onder het hoofd electriciteit onder de door de Rijks- Kolendistributie vastgestelde algemee- ne regelen is vermeld. Bij hooger gebruik kan de toevoer van electrischen stroom worden afge sneden, waarbij beroep openstaat bij Burgemeester en Wethouder. C. Verder is bepaald, dat gedurende het tijdvak van 1 October 1917 tot en met 31 Maart 1918 a. het verlichten van gangen in woon huizen is verboden b. etalage-verlichting en verlichting voor reclame-doeleinden is verboden c. alle verlichting (dus óók door mid del van petroleum, kaarsen, enz.) van winkels en kramen inbegrepen bar bierswinkels en kapperssalons op alle dagen behalve des Zaterdags na des avonds 8 uur en op Zaterdag na des avonds 10 uur —.is verboden. d. het is verboden binnenkamers of of andere ruimten op eenigerlei wijze zóódanig te verlichten, dat de winkels en kramen daardoor worden verlicht e. inrichtingen, tevens winkels, waar in een verlof is verleend ingevolge de Drankwet, met gewone winkels wor den gelijkgesteld. Overtreding van vorenstaande bepa lingen kan afsnijding van den toevoer van gas en electrischen stroom tenge volge hebben. Vlissingen, I October 1917. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secetaris, J. P. v. ROSSUM Jr. De vliegtuigen boven ons land. Officieel. Het ministerie van marine verzoekt het volgende mede te doelen Den 25en September is in de Wie lingen (Nederlandsch rechtsgebied) een Duitsch vliegtuig door een motordefect tot een noodlanding gedwongen, aange troffen. Nadat het vliegtuig op sleeper was genomen, kwamen een 5tal Duit- sche vliegtuigen nabij die plaats van de Nederlandsche marinevaartuigen en daar door boven de Nederlandsche territo riale wateren. Door sommatie zijn deze verdrevendoch een der vliegtuigen daalde op het water en werd gesom meerd te stoppen. Toen daaraan niet werd voldaan zijn twee waarschuwingssalvo's over het vliegtuig afgegeven en toen daarmede in strijd de motor op de volle kracht werd aangezet, is een salvo op de inzittenden afgegeven met het gevolg, dat de be- Ja, Meie, ware naar z'n geld. Och, ik ben maar een sloore 't Is niets... Kom mee... De knecht kan naar huis gaan. Ik zal helpen dragen. We zullen m'n armen Ko z'n laatste kleed aandoen. 't Parket was heengegaan en burge meester en -veldwachter'stonden tegen over elkander. Je kunt nu wel j'n pak maken, zei ■de eerste. Dat peins je, maar 't zal niet waar zijn, antwoordde de politieman. Je durft veel... Omdat ik meer heb gedaan als gij Wij zullen eens zien, of je mij aan de deur zult smijten Natuurlijk De heeren waren maar kort tegen u, burgemeester, en ge weet wel waar om Ge zijt heel vriendelijk tegen Mele en ge zóudt ze voortrekken bij mij, omdat ze maar alles vertellen zou en gij als een fijne onderzoeker voor de heeren zou kunnen staan Zwijg, vlegel Maar 't zal niet lukken, burge meester. De heele parochie heeft mij proficiat 'gewenscht. Wat ze op uw kop vertellen, zal ik maar niet nazeggen Gij mij aan de deur smijten! Allez, probeer het maar. ■En waardig ging 'de veldwachter heen. De daad had hem een ander gevoel onder 't hart gestoken. En op 't dorp .vertelde hij aan-ieder- stuurder werd gewond, waarop einde lijk de motor gestopt werd. Dit vlieg tuig werd eveneens opgebracht. De ge wonde bestuurder werd nadat hem ge neeskundige hulp was verleend, ter ver pleging opgenomen te Vlissingen. Duitsche en Engelsche krijgsge vangenen. Naar de „N. R. Ct." verneemt, zal, zoo goed als zeker, Rotterdam de haven van aankomst voor de uit Engeland aanko mende Duitsche gevangenen zijn. Men treft reeds voorbereidingen voor onder komen en tijdelijke verpleging voor de doortrekkenden. Verder zal, zoo mo gelijk, een groot aantal uitgewisselde Duitsche officieren en onderofficieren in Rotterdam ingekwartierd worden. Het organisatiewerk voor ontvangst en on derbrenging in Rotterdam wordt geleid door majoor Engelbert van Bevervoorde. De overbrenging- zal waarschijnlijk door drie schepen geschieden, en wel door de Sindoro en door twee stoom- booten van de maatsch. „Zeeland." Van de „Zeeland" zullen de mailboo ten „Zeeland" en „Koningin Regentes" voor dit vervoer bestemd worden. In Rotterdam zullen waarschijnlijk ook de Engelsche, uit Duitsche gevangen schap naar hun vaderland terugkeerende, uitgewisselde invaliden ingescheept wor den. Voorloopig worden alleen officieren en onderofficieren ingekwartierd. Voor de soldaten zal voor Duitsche rekening een kamp gebouwd worden. De barakken daarvoor komen kanten klaar uitDuitsch- land. Engelsche vliegers in vrijheid gesteld. Officieel. Het ministerie van marine verzoekt het volgende mede tedeelen: Den 25en September zijn door een visschersvaartuig in Nieuwediep aange bracht twee Engelsche vliegers met huu vliegtuig, welke in volle zee genood zaakt weren geweest te dalen en ver zocht hadden op sleeptouw te worden genomen. Bij aankomst te Nieuwediep werden vliegers en vliegtuig onder mi litaire bewaking gesteld, in afwachting van de beslissing der regeering. Nadat gebleken was, dat het visschersvaartuig, na het vliegtuig te hebben aangetroffen en op sleeptouw genomen, geen enkel oorlogschip van de tegenpartij te heb ben ontmoet, zijn de belde vliegers in vrijheid gesteld en is alleen 't vliegtuig geïnterneerd. Petroleumdistributie. De minister van landbouw heeft vast gesteld een distributieregeling voor pe troleum, uitsluitend ten behoeve van huishoudelijk gebruik. 1. Voor de ontvangst van een petro- leumdistributiekaart komen alleen in aanmerking a. hoofden van gezinnen, die in het door dat gezin bewoonde perceel of perceelsgedeelte noch eenig gas noch electriciteit voor verlichtings- of kook- doeleinden kunnen bezigen, en niet zelf oorzaak zijn geweest, dat zij van over heidswege van bedoeld gebruik zijn uit gesloten b. Schippers, die op schepen wonen en voor kunstlicht noch eenig gas noch electriciteit kunnen bezigen. Suikerdistributie. In verband met de nieuwe bepalingen voor de suikerdistributie zullen sommige winkelzaken tijdelijk geen suiker aan het publiek kunnen verkoopen. De Rijks commissie van toezicht op de Suiker distributie vestigt er echter de aandacht een, dat de burgemeester van het par ket een goeden uitbrander gekregen had, maar hij, de sjampetter, al gauw een medaille dragen zou. Jan Becelare was, zooals wij gehoord hadden, bij Donkers gekomen. Ik moet je spreken, zei hij tot den koopman. Zoo, Jan, welgekomen, begroette de handelaar hem hartelijk, kom je al j'n lijnwaad presenteeren voor de brui loft Neen, neen... die levering krijg ik wel Ben je er zeker van Ja... Wat is er dan, Jan Ik heb Seven Dobbelvinke tegen 't lijf geloopen. Is hij nog verliefd Daarvan sprak hij niet. Maar hij heeft 't bewijs, dat Charles Meuleman met de witte vrouw in betrekking stond. Zoo hernam Donkers aandach tiger. Welk bewijs dan? Een brief... Heb je h'm gezien, Jan Ja... al buiten... Seven zou willen dat je eens tot bij hem kwam. Ie zal natuurlijk weer geld uit dien brief wil len slaan, want 't is een onverbeterlij ke duitendief. Dat moet je me niet vertellen Nu we zullen eens zien. En liet hij niets uit? Neen... op, dat dit geenszins verband houdt met schaarschte aan suiker, want er is ruim voldoende suiker voor de behoeften van de bevolking aanwezig, maar alleen noodzakelijk is tengevolge van admini stratieve maatregelen. in alle plaatsen is er echter een vol doend aantal winkels waar suiker te verkrijgen is. Lucifers. De minister van landbouw enz. heeft voor Zweedsche lucifers een maximum groothandelprijs vastgesteld van f 174.50 per kist, inhoudende minstens 10,000 doosjes, een maximum-tusschenhandel- prijs van 19 cent per pak, inhoudende minstens 10 doosjes, een maximum- kleinhandelprijs van 22 cent per pak, inhoudende minstens 10 doosjes en van 2'/a cent per doosje, inhoudende min stens 55 stuks. Voor Nederiandsche lucifers is vast gesteld een maximum-groothandelprijs van f162 per kist, inhoudende minstens 10,000 doosjes, een maximum-tusschen- handelprijs van 177» cent per pak, in houdende minstens 10 doosjes, een ma- ximum-kieinhandelprijs van 20 cent per pak, inhoudende minstens 10 doosjes, en van 272 cent per doosje, inhoudende minstens 55 stuks. Broodvoorziening leger en geïnterneerden. Daar de inrichting der bruin- en rogge- broodkaarten niet zoodanig is, dat aan militairen met verlof een broodrantsoen kan; worden verstrekt overeenkomende met dat der burgerbevolking, heeft de minister van Landbouw, Nijverheid en Handel aan de gemeentebesturen ver zocht aan die militairen broodkaarten te verstrekken, waaraan bons zijn ge hecht vertegenwoordigende het volgend broodgewichtaan militairen met 1 dag verlof 400 gram, met 2 dagen verlof 800 gram, met 3 dagen verlof 800 gram, met 4 dagen verlof 1200 gram, met 5 dagen verlof 1600 gram, met 6 dagen verlof 1600 gram, met 7 dagen verlof 2000 gram, met 8 dagen verlof 2400 gram, met 9 dagen verlof 2400 gram, met 10 dagen verlof 2800 gram. Aan militairen met verlof, die witte brood wenschen te gebruiken, kunnen dagbroodkaarten worden uitgereikt, welke moeten worden ontdaan van een bon van 100 en een bon van 50 gram. Duurtetoeslag Rijksambtenaren. Het in de openingsrede aangekon digde wetsontwerp, houdende eene nieuwe regeling der duurtetoeslagen der rijksambtenaren zal, naar uit goede bron vernomen wórdt, nog in deze week naar den Raad van State worden ver zonden. Zijn wij wel ingelicht, dan zou, terwijl in het loopende jaar 7 millioen gulden voor deze duurtetoeslagen is toegestaan, thans ongeveer 13 millioen gulden worden aangevraagd. Telegrafisten en Telefonisten. Met ingang var» 1 Aprii 1918 zullen de tractementen der telegrafisten en te lefonisten gelijk worden gesteld, hetgeen zeggen wil dat het verschil in bezoldi ging tusschen mannelijke en vrouwe lijke ambtenaren bij de posterijen, tele grafie en telefonie voor goed is ver dwenen. RECHTSZAKEN. Kantongerecht te Middelburg. Door het kantongerecht te Middel burg zijn veroordeeld wegens het op eenige voor het publiek toegankelijke Hoe zou hij aan dien brief ko men Missohien door Leonard Meule man. Die heeft z'n eigen daar wegge stoken, na 't avontuur hier aan den Uilentoren juist... Gij hebt hem daar nog helpen uitbranden, en de oude huiche laar zit nog in den bak te mijmeren. Wel, ik zal Dobbelvinke eens opzoeken, want hoe eer die zaak klaar getrokken is, hoe liever ik het heb. Dat begrijp ik Er wordt in 't ronde daar zeker veel over gesproken, Jan Heel veel En leugens 't meest, lijk het gaat Meie heeft den ouden Meuleman vermoord..., Louis Delaat heeft Ko Loncke doodgeschoten, de sjampetter ligt gekwetst... och, wat ik al niet gehoord iieb van de weêk. En de een wist het van de zuster van de meid van zijn kozijn en de ander van den knecht van den boer, die koeien verkocht heeft aan zijn gebuur... allez, alles uit de beste bron Ja, meneer Donkers, de babbelarij is een wonder baar kwaad... Enfin, is de zaak eenmaal uit, dan vallen de tongen vanzelf stil. Stil, neen... dan zoeken ze wat anders Zoolang er menschen zijn, wordt er gebabbeld, 't Is een kwaad zoo oud als de wereld en dat maar met de wereld zal vergaan. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 1