De Witte Vrouw ONGEN Herfsttinten. 19 liNSESJE. nbiedingen aanvragen. pknechtje iViJEID tSTBODÊ sfbode gij im fisiifsnt béwt een Bijvaeosel. "oBiEENTEBESTUUR FEUILLETON |^o. 230 9 Il van de wonder- pnkelijke novelle, aanvang van het al in het Geïllus- ^sbiad der „Vlis- |ant" verschijnen onze iezers, voor niet op het Geïl- iagsblad geabon- zijn, niet genoeg toch op deze uit lenen. ruitengewone kos- |oral in dezen tijd pdhaaft door zijn rooie illustraties, len en billijken prijs 1 cents per kwar- Immers (franco per I het Geïllustreerd lich als een der Jrreweg de goed- itie van ons land. vordt steeds gaarne feer gratis toege- |E UITGEVERS. 2SBureau „Vlis- it." aagd. Ewoudstraat 15. ;ezin wordt met 15 nke ODE gevraagd, dding 's avonds na ir. Vliss. Courant." beneden 20 jaar. „Vliss. Courant." n, Emmastraat 14, ondere omstandig- e dag en nacht, niet egen 's avonds na VL1SSIINGSCHE COURANT REGEERINGSGOEDEREN. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen brengen ter algemeene kennis dat ingevolge hunne kennisgeving van 28 Februari 1917, behoorende bij da voor hunne gemeente geldende distributieregeling van regeeringsgoe- deren dd. 12 en 19 Februari 1917 A no. j]3 gedurende de week van 1 October tot'en met 7 October 1917 Op bon 28 Rijst verkrijgbaar is, nl. 1 H.G. (1 ons) Regeeringsrijst, prijs p. Kilo 0.28, of 1 H. G. (1 ons) Java of Siamrijst, prijs per Kilo 0.56. Op bon 9 Gort-verkrijgbaar is, n.l. \\L H.G. (l'/2 ons) Gort, prijs p. Kilo 0.26. Op bon no. 15 Zeep verkrijgbaar is, nl H. G. (1 ons) Zeep, prijs p. Kilo f 0.28. Op bon no. 10 Bak- en.Braadvet ver krijgbaar is, nl. H.G. (>/2 ons) vet, prijs p. Kilo 0.80, voor zoover voor radig. ^Iissingen, 29 September 1917. Burg. en We.th. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. P. v. ROSSUM Jr. KOFFIE EN THEE. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen ■brengen ter algemeene kennis de volgende beschikking van den Mi nister van Landbouw, Nijverheid en Handel, van 22 September 1917, no. 665, Afdeeling Crisiszaken Bureau A.Z. De Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel, Gezien art. 8 der Distributiewet 1916, alsmede de distributieregeling voor thee en koffie, vastgesteld bij zijne be schikking van 30 Augustus 1917, no. 66495, afdeeling Handel, gelijk deze werd aangevuld bij zijne beschikking van 14 September 1917, no. 75628, af deeling Handel Heeft goedgevonden te bepalen In vorengenoemde distributierege ling worden de volgende wijzigingen aangebracht 1* Artikel 4, 2e lid, zal worden ge lezen (2) Hij die overeenkomstig de bepa lingen dezer regeling de lichamen van de broodkaarten in ontvangst neemt tegen aflevering van koffie of thee, ver plicht zich af te dragen ten behoeve van het T. K. D. 0.01 per lichaam eener broodkaart, geldig voor de 25e week 0.01 voor ieder viertal licha men van broodkaarten geldig voor de 26e week 0.01 voor ieder viertal lichamen van broodkaarten geldig voor de 28e week. 2* Aan art. 5 wordt een nieuw lid toegevoegd (3) In het tijdvak van 1 tot en met 4 October 1917 is iedere verkoop en af levering van thee en koffie verboden. 3* Aan art. 7 wordt een nieuwe ali nea toegevoegd lil het tijdvak van 5 tot en met 13 October is op overeenkomstige wijze als werd voorgeschreven in art. 6 dezer regeling, uitsluitend tegen in ontvangst neming van het lichaam eener brood kaart, waarop staat vermeld, dat zij geldig is voor de 28ste week, aan ver bruikers de verkoop en aflevering ge oorloofd, van hetzij 0.05 K.G. koffie, hetzij 0.05 K.G. thee, het een of het an- DOOR A. HANS. (luw VBrtoflen). 87) Als je 't wilt, ja... Ja, ik wil het Maar zelf durf ik niet gaan, neen, bij m'n ziele, ik durf niet. 'k Ben fe gemeen en te laf voor hen geweest 1 Maar Mele, had Meulemen dan nog macht op je Ja... 'k Had deernis met den ouden sukkelaar... 'k Heb hem eenigen tijd bemind... Nu was hij oud... Maar toen de notaris mij alles zei, toen be greep ik, hoe dwaas ik geweest was. 'k verzorgde hem en hij gebruikte m'n diensten, maar verstootte me toch. Hij durfde 't niet te zeggen. De notaris moest het me vertellen... Ik werd uit huis gejaagd. Ha, nu zijn m'n oogen geopend. En zoo wisselden in 't gemoed dezer zonderlinge vrouw wraak en rechtsge voel en berouw over haar leven. 'Eenigen tijd liep ze zwijgend voort. Toen ze in 't dorp kwamen, was het parket er. De burgemeester ging er haastig heen. Mele keerde naar 't klooster terug en der naar keuze van den verbruiker. 4* Aan 'het slot van art. 8 wordt in stede van „25ste en 26ste week" gele zen ,25ste, 26ste en 28ste week". 5* Artikel 17 zal worden gelezen (1) In afwijking van het bepaalde in art. 9 eerste lid zullen leveranciers (koffiebranders en theepakkers) niet anders dan na 2 October en tot en met 10 October 1917 aan winkeliers thee en koffie mogen afleveren en wel per lichaam -eener broodkaart, geldig voor de 26e week, hetzij 0.05 K.G. t'hee of 0.05 K.G. koffie, onder voorwaarde dat, te zamen met die lichamen, het aan distributiekosten verschuldigde bedrag wordt ingezonden. (2) De aflevering van koffie en thee aan detaillisten tegen inlevering van door dezen aan verbruikers .tegen ver koop van thee en koffie ingenomen lichamen van broodkaarten der 28ste week is, behoudens nadere voorziening verboden. Vlissingen, 29 September 1917. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DÖORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, j. P. v. ROSSUM Jr. EIEREN. Burgemeester en Wethouders fan Vlissingen brengen ter openbare kenis dat de Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel bij zijne beschikking van 24 Septem ber 1917, no. 1208, afdeeling Crisis zaken Bureau Landbouw o.m. heeft goedgevonden, onder in trekking van zijne beschikking van 4 September jl. no. 72092 afdeeling Han del met ingang van 1 October 1917 vast te stellen ingevolge art. 2 der Disfribu- tiebutiewet 1916 een maximum-klein- handelprijs voor Regeerings-eieren van 12 cents .per stuk. Vlissingen, 29 September 1917. Burg, en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. P.v. ROSSUM Jr. AARDAPPELEN. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat de Rijkscommissie van toezicht op de Aardappelvereeni ging, gelet op art. 1, su-b 2 der beschik king van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, d.d. 25 dezer, bij welke beschikking wordt bepaald, dat het is verboden aardappelen, onver schillig van welke soort, a te vervoeren en b af te leveren, d.d. 27 Sept j.l. tot nader order ontheffing heeft verleend van het verbod van vervoer, voor zoo ver betreft de gewone (blanke) Eigen heimers of Borgers en Industries als mede van het verbod van aflevering dier Eigenheimers of Borgers en In dustries, voor zoover die aflevering ge schiedt uitsluitend aan handelaren en militaire depots. Ten ein.de misverstand te voorkomen wordt hierbij nog aangeteekend, dat het verbod van aflevering aan consu menten, behoudens het in art. 6 dier beschikking bepaalde (hoeveelheden van ten hoogste 10 K.G.) blijft gehand haafd. Gelegenheid tot het doen van winter- opslag wordt dus niet gegeven. Vlissingen, 29 September 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. BEKENDMAKING. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend ging naar de kamer waar de doode rustte. Ze zette zich aan het bed... Straks komen ze met de kiste, meldde een non. Ga je er bij blijven.... Zou ik er niét bij blijven..."Alleen de baas moet boven komen... Ik zai hem helpen... Bij 't .kisten Ja... Maar j'n eigen jongen Juist omdat 't mijn eigen jongen is,'wil ik helpen... Och, Ko, toch zoo sterven. Wat later kwam het parket binnen. De burgemeester geleidde de heeren. Mele wendde 't hoofd... Woest sprong ze eensklaps op, roe pend Hij niet... Weg met den moorde naar van m'n jongen... Ze had den veldwachter bemerkt. Moordenaar herhaalde de veld wachter. Die vrouw beleedigt het ge recht Houd j'n mond toch, fluisterde de dorpsoverste. Mele, vervolgde hij vriendelijk, de veldwachter moet in jou aanwezigheid toch z'n getuigenis af leggen Neen, ik wil h'm niet zien... Ja maar het moet, terwille van de waarheid, 't Gerecht moet weten, hoe je jongen aan z'n einde gekomen is. Vermoord... neergeschoten door dien kerel daar Ja, maar gij moet het vertellen in dat met ingang van 1 October 1917 de nieuwe distri'butieregeling van ijzer en staal in eiken vorm in werking treedt. Deze regeling ligt voor belangheb benden ter inzage Bureau Distributie, Kamer no. 4 (2e verdieping) Stadhuis. Vlissingen, 29 September 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders var. Vlissingen brengen ter algemeene kennis dat door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel Gezien art. 1, 1* sub b, van de wet van 1 September 1917, Staatsblad no. 578 en art. 8 der Distributiewet 1916 is goedgevonden onder intrekking van zijne beschik kingen van 22 Februari 1917, Staatscourant no. 45, Directie van den Landbouw, 19 Juli 1917, no. 20095, Directie van den Landbouw, 28 juli 1917, no. 20803, Directie van den Landbouw, 10 September 1917, no. 25666, Direc tie van den Landbouw, te bepalen Artikel 1. (1) Het is verboden aard appelen onverschillig van welke soort a. te vervoeren b. af te leveren. (2) Van het verbod gesteld in het eerste lid sub a en van het verbod ge steld in het eerste lid sub b kan door de Rijkscommissie van Toezicht op de Aardappelvereeniging (na te noemen R. C. T.) ontheffing onder daarbij te stellen voorwaarden worden verleend. Artikel 2. Het verbod van vervoer in artikel 1 sub a gesteld is niet van toe passing a. op het vervoer van aardappelen van het veld naar .de opslagplaats van den verbouwer, mits het vervoer plaats vindt langs den kortst mogelijken weg en niet tusschen zonsondergang en 2 uur na zonsopgang. b. op het vervoer van partijen die op den datum dezer beschikking reeds in sohip of wagon geladen waren. c. op het vervoer hetwelk geschiedt ter uitvoering van eene opdracht tot af levering door de Aardappelvereeniging of een harer vertegenwoordigers als omschreven in art. 3 'en gedekt door een schriftelijke vergunning tot vervoer afgegeven door de R. C. T. Artikel 3. (1) Van het verbod tot aflevering kan door -de Aardappelver eeniging of een harer vertegenwoordi gers ontheffing worden verleend door uitreiking eener schriftelijke opdracht tot aflevering. (2) Opdrachten, als in het voorgaande lid bedoeld, worden niet anders ver strekt dan overeenkomstig de aanwij zing van het Rijks Centraal Administra tiekantoor voor de distributie van le vensmiddelen (R. D. K.) (3) Door den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel wordt aan hef R. D. K. mededeeling gedaan om trent -de volgorde in welke de onder scheidene soorten van aardappelen voor distributie in aanmerking zullen worden gebracht. (4) Van een opdracht als in het le lid bedoeld wordt, door dengene, die de opdracht gaf, afschrift gezonden aan den Burgemeester der gemeente, waar de betreffende aardappelen lig gen. Artikel 4. (1) De aflevering van aardappelen geschiedt uitsluitend aan de gemeentebesturen, ook voor zoover betreft de voorziening in de behoeften zijn aanwezigheid en hij in de uwe Goed dan, maar niet hier, niet bij m'n jongen. •De heeren fluisterden even onder elkander dan werd de veldwachter weg gestuurd. Ko Loncke werd geschouwd. Mele, kun je dan éven mee gaan naar 't gemeentehuis vroeg .de 'bur gemeester. Ja... Kom dan... De oude vrouw riep de zuster. Laat den timmerman niet boven met de kiste, voordat ik terug ben, sprak ze. Ik wil er bij zijn, Goed, ik zal 't zeggen... Mele volgde de heeren. Op 't dorps plein stonden veel mensehen. De veldwachter hield zich fier, 'en zijn waardigheid volkomen bewust, bij het gemeentehuis, en, als er menschen nader wilden komen, wenkte, hij streng met de hand, dat ze op een afstand moestên blijven. Nu moest hij mee naar binnen en vertellen, hoe Loncke door hem ge schoten was. Hij verhaalde liet weer op zijn eigen manier. Ja, mijne heeren, besloot hij, ik heb m'n leven verdedigd en het gerecht gewroken. Wel, gij laffe leugenaar schoot Mele uit. Je stelt je,,nu aan als degroote held...! Gij mikken en schieten? Je verschoot, toen je m'n zoon zag... van het leger. (2) De gemeentebesturen zenden, met inachtneming van het voor aard appelen vastgestelde rantsoen, hun be stellingen aan het R. D. K. (3) Het rantsoen per hoofd van de bevolking, kinderen beneden den leef tijd van een jaar niet medegerekend, wordt behoudens nadere voorziening, bepaald op vier K. G. ,per week. Artikel 5. (1) Door de gemeentebe sturen kan aan hen bekende aardappel handelaren ontheffing worden verleend van het verbod van vervoer en van af levering van aardappelen voor zoover dat vervoer zal geschieden binnen de grenzen der gemeente en zoowel hef vervoer als de aflevering rechtstreeks verband houden met de geoorloofde voorziening van de verbruikers in hun ne behoefte aan aardappelen. (2) Onder eene geoorloofde voor ziening wordt in het voorgaande lid verstaan eene voorziening in overeen stemming met deze regeling en' de in de gemeente ter zake van kracht zijnde distributiebepalingen. (3) Aan handelaren, als in het le bedoeld wordt door de gemeentebestu ren een legimitatiebewijs uitgereikt. Iedere handelaar is verplicht op straffe van intrekking der hem verleende ont heffing, dit bewijs bij zich te dragen en ap de eerste vordering te vertoonen, steeds wanneer door hem aardappelen worden vervoerd en- of afgeleverd. Artikel 6. Het verbod van vervoer ■«ran aardappelen is niet van toepassing op vervoer binnen de grenzen eener gemeente van eene hoeveelheid van ten hoogste 10 K. G. Vlissingen, 24 September 1917. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. P. v. ROSSUM Jr. SLUITING DER BADEN. Burgemeester en Wethouders van Viisingen brengen ter algemeene kennis dat de sluiting der baden aan de Bad plaats dezer gemeente is bepaald op Maandag 1 October e.k. Vlissingen, 28 September 1917. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. .De Secretaris, J. P. VAN ROSSUM Jr. KEURING LANDSTORM. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter algemeene kennis, dai de dienstplichtigen' bij den Landstorm der jaarklassen 1898 en 1899 gelegenheid hebben zich aan eene keuring te onder werpen bij den Keuringsraad, die zit ting houdt te Vlissingen ten Raadhuize op Maandag 26 November a.s., te 10 uren des voormiddags, voor de inge schrevenen der jaarklasse 1898 onder de nos. 130; te 1.30 uren des nam. de nos. 3150 dier jaarklasse op Dinsdag 27 Nov. a.s., .te 10 uren des v.m. de nos. 5180 dier jaarklasse te 1.30 u. n.m. de overigen dier jaarklasse. Op Woensdag 28 Nov. a.s. te 10 u. v.m. van de jaarklase 1899 de nos. 130 te 1.30 n.m. de overigen dier jaarklasse. Het welbegrepen eigenbelang der landstormplichtigen maakt het zeer wenschelijk, dat zij zich voor deze keu ring aanmelden, o.a. omdat zij, ingeval zij ongeschikt mochten blijken nadat zij in werkelij.ken dienst zijn gekomen, en alsdan weder huiswaarts worden ge zonden, hiervan moeilijkheden kunnen ondervinden ten aanzien van hun maat schappelijke of studiebelangen. Onder werpen zij zich aan een onderzoek bij den Keuringsraad, dan worden zij van Mag het gerecht zoo beleedigd worden vroeg de veldwachter op def- tigen toon. Nu moet je zwijgen en Mele ook laten spreken, gebood de burgemeester. Mele, Mele. bromde de man... Heeren, zoo zei hij tot de magistraten uit de stad, ik protesteer tegen de ge tuigenis van die vrouw. Ze heeft den burgemeester bij z'n neus geleid, waar ze wilde. Moet ik hier als vernederde staan tegenover een wijf, dat ons altijd uitschold en bedroog Laat die vrouw haar getuigenis afleggen beval de rechter. Zoo, zoo, hernam Mele, je wil je voor een moedigen kerel uitgeven. Ie kwam bij mij thuis, heeren, en al met eens zag ie m'n zoon, 'en hij bibberde op z'n beenen en 't is waar, m'n zoon greep een mes... 'k Zal 't een zeggen als 't ander... en de sjampetter wist dan van benauwdheid niet wat ie deed, en in z'n benauwdheid trok ie z'n pi stool af, maar ie had even wel z'n eigen kunnen doodschieten, had ie den loop anders gehouden. En nu wil ie daar staan als een held En ik moet me dat laten zeggen riep de politieman uit. Wel, ik begrijp 't nu beter, dat je Loncke geschoten hebt, merkte de bur gemeester op. 'k Vond het al onge looflijk, dat gij Loncke zoudt opgezocht hebben. Dus, burgemeester, je gelooft dat wijf meer ais mij Maar, ja, Mele heeft den dienstplicht bij den Landstorm on middellijk ontslagen en staan zij niet meer bloot aan de kans om als land- stormplichtige in werkeiijken dienst te worden geroepen. Wenscht de landstormplichtige liet onderzoek bij een anderen Keurings raad te ondergaan, dan kan de voorzit ter van eerstbedoelden Keuringsraad hem daartoe op zijn verzoek toestem ming verleenen. De landstormplichtige die meent on geschikt voor den dienst te zijn, heeft bovendien aan den minister van oorlog ontslag van den dienstplicht te vragen, met overlegging van een door twee ge neeskundigen afgegeven verklaring ook kunnen worden overgelegd twee afzonderlijke verklaringen, elk getee- kend door een geneeskundige. Van de ze gelegenheid kan ook gebruik maken degene, die reeds door den Keurings raad geschikt is verklaard. De handtee- kening van den geneeskundige op de verklaring moet gelegaliseerd zijn door den Burgemeester der gemeente, waar de geneeskundige zijn woonplaats heeft. Is de landstormplichtige in het buitenland gevestigd, dan mag de ver klaring ook zijn afgegeven door twee personen, bevoegd tot uitoefening van de geneeskunde in het rijk, waar hij ge vestigd is. De verklaring moet evenzeer behoorlijk gelegaliseerd zijn. De tijd waarop de landstormplichtigen van de jaarklassen 1898 en 1899 in werkeiijken dienst zullen moeten komen, zal nader worden bepaald. Vlissingen, 29 September 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Sedert enkele dagen is de kalender aan onzen wand ons komen verkon digen, dat het met den zomer is ge daan en dat met den herfst een begin gemaakt is. De zomer inderdaad is na weinig bestendig weer, te midden van storm- en regenvlagen, die ons deden wanen in November te zijn, heengegaan, het aan den herfst over latend nog goed te maken, wat hij zelf, vooral inde tweede helft van zijn bestaan, verkorven heeft. En waarlijk het herfstgetij zet zich op schoone wijze in. Vraagt echter daaraan geen gloedvolle, brandend heete zonnestra len, geen schitterend groenen zomer- dos van volle boomenkruinen, geen levenwekkende kracht van een, van 's morgens vroeg tot 's avonds laat in majestueuse heerlijkheid zich aan den hemel koepelend licht van ooster tot aan westerkimme, geen oogver blindende schittering naast scherp geteekende schaduwplekken, dat alles, vraagt het den herfsttijd niet. Maar zoo ge u zelf wilt doen opgaan in diep ontroerende mijmering van zachte herfsttinten, indien ge oog hebt voor het fijne clair-obscure van milde overhangen van zacht-brons licht naar mysterieuse duisterheden, gelijk de najaarszon er te spelen weet op het kleurig herfstblad en langs de stam men van het hoog geboomte, indien ge vóór den winterslaap Natuur in al haar heengaande pracht nog ééns aanschouwen wilt, komt dan mede langs de dreven van ons Zeeuwsch gewest, van ons Hollandsch landschap van heel ons vaderlandsch gemeene- u zoo dikwijls vast gehad... Weet wat je zegt En de burgemeester, heeren, zoo richtte de veldwachter zich tot de ma gistraten, steekt z'n fouten gaarne op den veldwachter. Ik heb m'n plicht ge daan... en ik word nu als belooning belachelijk voorgesteld, 't Is dan toch wel zonderling, als ik in 't wilde schoot, zooals Mele beweert, dat ik Ko Loncke trof en goed ook. Je hoort, dat ze zelf getuigt, hoe Lonck-e me met een mes dreigde. Ja, dat is ernstig, stemde de rech ter toe. En vrouw, uw zoon heeft door vroegere daden gewezen, dat hij toe gestoken zou hebben. Dat weet de burgemeester ook, hernam de veldwachter sarcastisch. Laat hij eens vertellen, hoe hij met z'n vrienden gevaren is,toen ie Loncke wil de gevangen nemen Ik laat me met geen steenen op de borst smijten 'k wachtte niet, tot Loncke met 't mes in het lijf stak Wie heeft klaarheid in deze zaak gebracht. De burgemeester Neen... Gust Danink van Oudenburg en ik. 't Is of de burgemeester het van mij niet verdragen kan. Zoo heb ik m'n 'best gedaan en de burgemeester, hee ren, heeft mij aan de deur willen zet ten. ja, daarmee heeft hij een man be dreigd, die zijn leven heeft gegeven aan den, dienst van Koning, Vaderland en gerecht. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 1