2000 De Witte Vrouw VRIJDAG 1917 lm f. lil II KLK If.. Kleine Marlt §8, ?!is§inp. \éim Mste, gemeentebestuur FEUILLETON binnenland ingezonden stukken ftfO- 5Se 1 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.45 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ1.60. Voor België ƒ2.20 Voor overige landen der Post-Unie ƒ3.35. Afzonderlijke nummers 3 cent m i'iabonné's, in 't ber.it eener palis, rijn GRATIS verze- ADVERTENTIF.PP.iJSVan 14 regels ƒ0.48; voor iedere regel meer 12 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 24 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 6% ct. per regel Mijnt dsgsiijks, oitgtzofltferd sp Zondsg m algew erkende Christelijke leestdap j gulden bij levens- gulden bij dood jfti jfa gulden bij verlies êf*gulden bij verlies Ji g"te jT& gulden bij verlies f* gulden bij verlies lange ongeschikt- &%gg door van een hand, van |3||| vaneen van eiken {Jjdtegén ongelukken voortui'W heid tot werken een ongeluk Vv<LP voet of oog jL&Ptj? een duim 11*11# wijsvinger SJ%S anderen vinger oltiieerlngSu worden VERDUBBELD indien sta eeriekerden, voorzien van galdlg plaatsbewijs, een ongeluk bekomen ap trein, boot of tram. üa oltkeerlng wordt gewaarborgd door de „Holt. filg. Verrek, Bank" tè Schiedam "uitreiking broodkaarten. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen brengen ter algemeene kennis dat de uitreiking der broodkaarten niet meer door de broodbakkers zal plaats heb ben, doch dat de broodkaarten moeten volden afgehaald door het hoofd of een lid van het gezin dat tengevolge hiervan de brood kaarten voor het tijdvak 5 October 1917 tot en met 17 November 1917 zul len worden uitgereikt op de navolgende wijze op Woensdag 3 October 1917 tus- schen 912 en 24 uur aan hen, wier namen beginnen met een der letters B op het Stadhuis. A, C, D, E op het Politie-Bureau. F, G, H, I in het Gymnastiek-lokaal van school D aan de Groote Markt. Op Woensdag 3 October 1917 tus- schen 91 uur aan hen, wier namen beginnen met een der letters I en K in de Groente- en Fruitvei ling. Op Donderdag 4 October 1917 tus- schen 912 en 24 uur aan hen, wier namen beginnen met een der letters L, M, N op het Stadhuis. O, P, Q, R op het Politie-Bureau. S, t, U in het Gymnastieklokaal van School D aan de Groote Markt. Op Donderdag 4 October 1917 tus- schen 91 uur aan hen, wier namen beginnen met een der letters V, W, X, ij, Z in de Groente- en Fruitveiling. Dat voor elke enveloppe met brood kaarten 3 cents moet worden betaald dat de broodkaarten uitsluitend op bovengenoemde dagen verkrijgbaar zijn, en dus .na die dagen geen brood kaarten meer worden uitgereikt dat men verplicht is, de enveloppe, waarin de broodkaarten voor het loo- pende tijdperk zijn uitgereikt, mede te brengen. Vlissingen, 28 September 1917. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DÖORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. P. v. ROSSUM Jr. bekendmaking. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen brengen ter algemeene kennis dat door den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel Gezien art. 8 der Disfributiewet 1916 is goedgevonden te bepalen het is verboden om aan verbruikers aardappelen af te leveren bij grootere hoeveelheid dan voor direct verbruik vereischt is. Vlissingen, 25 September 1917. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. P. v. ROSSUM Jr. DOOR JL. hahs. 86) (ïrtiin ra&ofa). Ze trok een kas open en nam er twee witte mantels en een wit gewaad uit. Ze hief de kleederen in de hoogte. De witte vrouw zei ze Ja, deze kleeren zijn van de ongelukkige, die hier heeft gewoond en in wanhoop soms naar buiten liep... 's avonds 't meest... en die haar jong schoon leven eindigde in de vaart 'Heeft de witte vrouw hier ge woond vroeg de burgemeester ver- Ja, hier... O, arm, gevangen vo geltje, gelokt door den valschen zoon van den valschen vader. En ik deed met hen mee Ik hielp de schurken. O, 'k was laf, maar 't was om m'n jon gen!... Had de jonge Meuleman dat meis je hier gebracht? vroeg de burge meester. Ja- En zij was... Zijn vrouw, burgemeester. Gehuwd Ja In Engeland... O, de weg, Hen zooveel bedriegers volgden als ze een eerlijk meisje in hun net wilden jokken... Arm schaap, ze heeft hier meer geweend, dan geglimlacht. De geïnterneerde Duitsche watervliegtuigen. Het officieele relaas omtrent het ge beurde met de Duitsche vliegtuigen nabij de Zeeuwsch-Vlaarnsche kust is bij de betrokken autoriteiten ingekomen. Het „Volk" schrijft Wat thans in de Zeeuwsche wateren gebeurde bij de interneering van een Duitsch vliegtuig, is een bijzonder bru taal ding. Een viieger, die zondereeni gen twijfel in Hollandsch gebied een noodlanding moet doen, wordt geholpen door een aantal andere Duitsche vliegers bij een poging tot ontvluchten en dezen wijken eerst als een hunner uiteen Hol- landsche torpedo neergeschoten is. Het is dit brutaal, alle rechtsregelen vertrappend optreden, dat het militaris me zoo gehaat maakt. Het staat muur vast, dat volgens onaantastbaar interna tionaal recht strijdkrachten van oorlog voerenden, die binnen neutraal rechts gebied komen, geïnterneerd moeten worden en zich zonder verzet moeten laten interneeren. Werden ze door het neutrale land niet geïnterneerd, dan zou dit een. oorlogsreden tegen het neutrale land van de zijde der andere oorlogvoerende part ij kunnen uitmaken. De poging om door geweld dadige vreesaanjaging, den neutrale er toe te brengen om van de interneering af te zien, is dus niet meer of minder dan een poging om den neutrale een gedragslijn te doen aannemen, die hem in oorlog zou kunnen bren gen. Terwijl de welbewuste neutrali- teifsschennis der vliegers die zich boven het neutrale gebied begeven om de in terneering te verhinderen, op zich zeil al van de meest krasse brutaliteit is. Wij worden door de oorlogvoerenden van beide zijden waarlijk niet verwend, maar dit lijkt ons, als de ontvangen be richten het gebeurde naar waarheid weergeven, toch wei het toppunt. Er zal n?tuur)ijk voor gezorgd worden, dat de Duitsche regeering het ontoelaatbaar optreden der vliegers wraakt, maar als bewijs van rechtsverkrachtende gezind heid van het uit alle banden slaande militarisme blijft het een sterk stukje. Onze steenkoienvoorziening. De regeering heeft een aantal sche pen aangewezen tot het halen van al thans een gedeelte van de door Enge land tot onze beschikking gestelde 100.000 ton kolen. Wanneer deze sche pen zullen varen staat nog niet vast, zelfs is nog niet zeker dat zij zullen varen. Indien toch de bemanningen weigeren uit te varen, zullen zij daartoe niet gedwongen kunnen worden. Men ontveinst zich namelijk niet, dat wel de mogelijkheid, maar geenszins de ze kerheid bestaat, dat de onderneming goed afloopt, mede gezien de omstan digheid, dat van geen enkele zijde een Dus ze was toch gehuwd Maar de jonge vos' vertelde me dikwijls spottend, dat het huwelijk niet wettig was... En hij beroemde zich op z'n sluwheid... Maar 'k heb niet alles verteld, 'k Bracht je hier, burgemeester, om je te toonen, dat ik nu spreken wil, dat Mele veranderd is. Dikwijls heb ik je aan de poort misleid, dan deed ik mee met hen... Maar laat nu 't parket komen en alles, alles zal ik vertellen. Ze hing de kleederen in de kas terug. Arme, witte vrouw... onnoozel meisje, hernam ze meewarig... O, 't is een heel verhaal. Maar ik zal ze niet sparen riep de oude vrouw weer hef tig- Ze keek de kamer rond en hernam Daar sliep ze... O, ik ,heb haar dikwijls in den avond hooren snikken... Laf wijf, dat ik was! En toch, ze had niet willen vertrekken, ze durfde niet meer. In eenige maanden was ze heel wijs geworden en had ze menschen- kennis opgedaan. Op de knieën heeft ze gelegen voor Charles Meuleman en hem gesmeekt, haar als z'n vrouw openlijk te erkennen voor alle men- schen. Maar hij wilde niet... hij had al genoeg van haar en liep met de sloere 'uit den „Wildeman"... en maakte nog andere meisjes 't hoofd op hol Den nacht voor haar dood had ze een ze nuwcrisis... 's Morgens was ze doods bleek... Weer had ze Charles gevraagd om haar recht te doen... Maar hij wilde niet, hij had haar bot toegesproken... 's Morgens, toen ik niet waakzaam was, sloop ze uit den Uilentoren... 's Namiddags verdronk ze zich in de vaart Hier had haar lijk moeten rusten. Char- waarborg is gegeven voor de bescher ming van de schepen, welke de toege zegde kolen zulle -: vervoeren. In dit verband ij erop gewezen, dat er nog voórtduretd, zij 't ook zeer on geregeld, particuiere schepen met ko len uit Engeland aankomen, o.a. is nog eergisteren een kolenboot uit Engeland aangekomen. Onder die omstandighe den heeft de regiering gemeend, dat eenige reizen naar Engeland gewaagd moesten worden om zooveel mogelijk van de beschikbaar gestelde 100.000 ton te halen. Goedkoope kolen. De „Tel." zegt met zekerheid te kun nen berichten, dat de regeering beslo ten heeft, gedurende den komenden winter een bepaalde hoeveelheid koien tegen verminderden prijs beschikbaar te stellen, krachtens art. 1 der distri butiewet. Aardappelen. De rijkscommissie van toezicht op de aardappelvereeniging heeft aan de bur gemeesters bij circulaire medegedeeld dat tot nader order ontheffing wordt verleend van het in de beschikking van den minister van landbouw, van 25 dezer bepaalde verbod van vervoer, voor zoo ver betreft, de gewone (blanke) eigen heimers of borgers en industries als mede van het verbod van aflevering dier eigenheimers of borgers en industries voor zoover die aflevering geschiedt uitsluitend aan handelaren en mi litaire depóts. Ten einde misverstand te voorkomen teekent de commissie hierbij nog aan, dat het verbod van aflevering aan consumenten het in art. 6 van 's ministers beschikking bepaalde hoeveelheden van ten hoogste 10 K.G. gehandhaafd blijft en dus de gelegen heid tot opdoen van winteropslag niet wordt gegeven. Brandgevaar. De minister van binnenlandsche za ken heeft tot Gedep. Staten der pro vincies een schrijven gericht, waarin verzocht wordt de gemeentebesturen uit te .noodigen de ingezetenen te waar schuwen voor het buitengewoon groot brandgevaar, dat dezen winter te duch ten is in verband met de veranderde verlichtings- en verwarmingsmiddelen. Buiten verantwoordelijkheid der redactie De copie wordt nimmer teruggegeven kerstfeest op zee. Evenals het vorige jaar kom ik alle dames in Nederland, die tijd en lust er voor hebben, vragen, of zij een enkel handwerkje willen maken voor onze zeelieden 1 Aan alle in November en December van Amsterdam en Rotter dam vertrekkende schepen (die met Kerstmis niet terug kunnen zijn) bene- les hoorde het, dat ze dood was... en hij was blij. Maar we moesten alles verbergen voor de menschen. En ze lag daar als een vreemde landloopster in 't doodenluiis... Daar heeft Charles haar teruggezien. Charles vroeg de burgemeester verwonderd. Ja, in den voornacht... De man, die in 't lijkenhuisje drong ...Donkers heeft het gezien. Die man was Charles... Maar waarom O, ik vergeet dién avond nooit... Hier stond de jonge Meuleman en hij liep als een zot rond... Als de ver smoorde nu maar geen brieven in haar kleeding had... die hem konden verra den 1 Dat was zijn angst... En hij wil de gaan zien, maar hij durfde niet. Neen, de lafaard durfde niet, hij was bang van de doode. Zijn slachtoffer. Maar zijn angst werd te groot... En eindelijk ging hij en kroop in 't lijken huis... En bleek als een doode zelf is ie teruggekomen, bevend, buiten adem. Hij moest cognac hebben en heeft drie, vier glazen gedronken. Hij rilde van de kóorts...Hij had de doode onderzocht., een brief bracht hij mee... een brief aan haar vader gericht... Hier ligt hij... Waar? vroeg de burgemeester in spanning. Mele trok een lade open en uit een geheim kastje daarin haalde ze een brief, welke nog de sporen droeg van water... Letters waren ineengevloeid, maar men kon het schrijven nog goed lezen... En 't was of er een stem uit het graf klonk, de stem van de verstootene, vens de lichtschepen, hopen we kistjes met Kerstgeschenken mee te geven. Alles is welkom kussens, kleedjes, borstelzakken, boekomslagen (liefst met boeken er in 1), wollen dassen, halve wanten, tabakszakjes -enz., enz. Een paar woorden aan den onbekenden ontvanger worden altijd zeer op prijs gesteld. Gaarne ontving ik uw pakjes vóór November. Den 26sten en 27sten October zal alles in het Tehuis voor belangstellenden te bezichtigen zijn. MINNIE ORT. Christelijk Tehuis voor Zeelieden. Veerhaven W.Z. 17c, Rotterdam. Bovenstaand verzoek willen wij gaar ne ook onder de aandacht onzer stad- genooten brengen. Ondergeteekende is 'bereid de bijdragen hiervoor in ont vangst te nemen en vóór 26 October naar Rotterdam op te zenden. Mevr. VOORHOEVE. Boulevard Bankert 40. muziek te vlissingen 7 Mijnheer de Redacteur 1 Beleefd vraag ik eenige plaatsruimte in uw veelgelezen blad. Bij voorbaat mijn oprechten dank. In uw blad van Maandag 17 Sept. 1.1. las ik onder de rubriek „Stads nieuws" een pluimpje, gericht aan het adres van het harmoniekorps „Ons Genoegen", bij gelegenheid van hun laatste zomerconcert in dit seizoen op den boulevard Evertsen gegeven. On der meer wordt daar in genoemd de mooie uitvoering van de Fantasie op de opera „Robert le Diable" en „De Hugenoten", beiden van Meyerbeer „Om die uit te voeren, moet men over goede krachten beschikken", plus (uw bericht) een dirigent met capaciteiten, waarop „Ons Genoegen" trots kan zijn, een leidsman in de goede richting tot hooger opvoering op de muzikale ladder. Toen ik dat pluimpje nog eens had herlezen en mijn gedachten daarover den vrijen loop liet, moest ik tot mijn vreugde erkennen, dat er nu toch hier in Vlissingen iemand gevonden was, die openlijk hulde durfde brengen met het streven van één onzer Vlisingsche muziekvereenigingen. „Duizenden wa ren getuige van het prachtige program ma, wat'op zeer verdienstelijke wijze werd afgewerkt", aldus een deel van dat bericht. Arm „Ons Genoegen"... Duizenden bewonderaars te hebben en nog geen 25 finantieele (begrijp mij goed 1 1) „bewonderaars" in gansch Vlissingen, die jaarlijks een klein penningske offe ren willen op het altaar der edele toon kunst. Het offer door enkelen hier ge bracht, is toch o zoo klein, naar ver houding wat bestuur en executanten voor ,,Ons Genoegen" doen. Mijnheer de Redacteur 1 Weet u wat de leden van „Ons Genoegen" jaarlijks opofferen van hun geld en tijd Neen Welnu, 'ik wil u dat even beknopt op sommen. wanhopige vrouw, die alleen in het stil kanaal nog rust meende te kunnen vin den... „Lieve Vader 1 Mijn leven is gebroken en vernie tigd... Waarom zou ik langer in angst en wanhpop ronddolen. God zal 't me vergeven zoo ik rust zoek. Van mijn man mag ik niemand ontmoeten den pastoor zelfs niet... Hedenavond zei hij mij, dat ons huwelijk niet wettig was. Dat was de genadeslag. Waar kan ik anders mijn smaad, mijn schan de, mijn schaamte verbergen, dan in den dood O, vergeef me, vader... ik kan niet anders, ik ben dolend... Mijn man kan me hier uitwerpen, ik heb geen recht onder dat dak te verblijven. O, Charles Meuleman heeft me laf be drogen. Waarom ontmoette ik hem ooit Waarom luisterde ik naar hem. Vader, nu ken ik de wereld, toen kende ik ze niet. O, vergeef me toch, ik han delde niet uit slechtheid..." Hier was de 'brief plots afgebroken. Een naam sfond er niet onder. Heeft ze den brief niet geëindigd? vroeg de burgemeester. Ik weet het niet.Alisscfoien hoor de ze hem komen. Die laatste dagen was hij zoo ruw tot haar. Zij stond hem in den weg, dat durfde ze te zeggen 1... O, breng Charles Meuleman in deze kamer... laat ik .h'm hier ontmoeten, hier bij die witte kleederen, dat bed, dien brief 1 En we zullen zien, of hij nog zal durven ontkennen 1 Ja, dat zul len we zien 1 De burgemeester keek ontroerd rond. Dus hier leefde ze... mompelde hij... Aan contributie 5.20 per jaar (do nateurs 2.50 a 1.Twee avonden per week (veel te weinig) repetitie en ongeveer 15 a 20 concerten per jaar, plus opluistering bij optochten voet balmatch gymnastiekfeesten en an derszins. De onkosten welke deze vereeniging op een jaar maakt, wil ik hier niet in het breede vermelden, doch alleen zij het hier genoeg te noemen, dat liet ho norarium van den directeur, huur repe titielokaal, gasverlichting, kachel, aan koop muziek en instrumenten, repara tie, enz. enz., een reuzensom beloopt, een som waarover het bestuur van„Ons Genoegen" wel eens achter de ooren krabbelt en zucht „hoe komen wij er uit 1" En dit alles om het Vlissingsche publiek zoowel des zoiners als des win ters' aangenaam te kunnen zijn. Kom, bestuur van „Ons Genoegen", slaat eens een anderen weg in en klopt eens aan bij de vroede vad'ren onzer gemeente. Aïisschien hebt u daar meer kans van slagen dan bij onze ingezete- .nen, die duizenden, die met de hand op de beurs over den boulevard flaneeren. „Ons Genoegen" schijnt de laatste ja ren uit haar kwijntoestand excelsior te gaan, heeft op heden (naar ik meen) een bezetting van circa 50 executanten, doch om hooger te gaan op het pad der kunst is ijver der leden en een be kwame directie al een groote factor, doch wat baten al die goede eigen schappen, wanneer de finantiën meer studie, meer aankoop van instrumenten en muziek zulks beletten Wat zou het voor ons gemeentebestuur zijn, hier eens een subsidie te verleenen van zoo danig bedrag, dat „Ons Genoegen" on bezorgd de tijd kon tegemoet gaan, kon studeeren naar hartelust, niet behoefde op te zien naar haar directeur een keer meer per week over te laten komen, zich te vormen tot een Harmoniekorps, waarop heel Vlissingen trots kon gaan. Waarom zou dat hier niet kunnen en elders wel. Elke- gemeente zit voor groote uitgaven, dóch waar Middel burg Zierikzee Goes Bergen op ZoomRoosendaal—Breda en nog veel meer gemeenten ons zijn voorgegaan met het geven van een ruime subsidie, of het vormen van een stedelijk orkest op zich namen, daar mag Vlissingen toch zeker niet achter blijven. Vlissin gen, de stad die zich zoo uitnemend leent tof bevordering van het vreemde lingenverkeer, haar magnifieke bad plaats, haar aangename bevolking. Kom, gemeentebestuur, kom, ingeze tenen, neem bovenstaande eens in overweging en steunt het'streven van „Ons Genoegen", doch doet dat dan in finantiëelen vorm, en ik geef u de ver zekering, dat we in een niet a! te lang tijdsverloop hier een harmoniekorps zullen bezitten, waar wij met trots op zullen neerzien. Willen is kunnen 1 1 Ik dank u, geachte redactie, ten zeer ste voor de in zoo'n ruime mate ver leende plaatsruimte en hoop dat mijn Eerst te Brugge, bij Leonard Meu leman, vertelde Mele. Eerst daar... Maar niet lang. Op een donkeren avond bracht hij haar hier en de schelm maakte 't meisje wijs, dat ze hier met den zomer beter zou zijn... De Uilen toren was haar buitenplaats... Ze was blij van Leonard weg te zijn, maar ze dacht niet, hoe ellendig het hier zou zijn. Leonard... ook een Meuleman en een schijnheilige schavuit 1 Ook met hem moet ik nog spreken... Was hij ook in deze zaak ge wikkeld O, hij spande altijd met Charles samen, maar dat zal ik voor de heeren vertellen... Eerst wil ik m'n jongen be graven... Maar dit van de bedrogene vrouw moest eerst van m'n hart An ders durfde ik niet op 't kerkhof te ko men... Ze ligt er wel niet meer, maar ze heeft er toch gelegen. Neen, niets zal ik verbergen, burgemeester. Kom, laat ons nu voortgaan. Het groepje keerde terug. Mele ging met den burgemeester ter zijde. Zult ge alles aan Donkers zeg gen vroeg de oude. Nu a! Ja... Bij 't lijk van m'n jongen heb ik zitten peinzen. Mele heeft veel kwaad gedaan. Ik wil herstellen, wat ik kan. Ik heb Donker's dochter en" Louis Delaat ook helpen bedriegen,... Zij moeten alles weten. Louis en Marie hebben harde dagen gehad, ik weet het wel... ze moeten de volle waarheid we ten. Zult ge die zeggen, burgemeester. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 1