s. APEN- ERU De Witte Vrouw :hen. MEISJE binnenland prijzen. gejaagd oordeel. iferkamer biedingen tanvragen. nlooper. ►nlooper neict houdster FEUILLETON Stads= ea Provincienieuws -Bpelstr. rad n#n op den issingen en ngen tot 'f nooduolle te verwachten in den kortst Bouil- Koopen zijn, astraat 25. L. B., (kundige is te spreken van ondags tot 4 uur lames. MOLEN- maal bellen). en vrije Zolder a :k. Zeer geschikt rouw of stil echt- reau „Vlissingsche inj en Bleekerij ,OOW" er De Zoom, OP ZOOM. o— opgedane rtroffen. :nz., worden op verstrekt bij on- -BERGS <S C0. SERVIEZEI15, 112.51 a Tête 12, iahnmn fS Bf zen, .tuk» 12.25 an schotel i 0.12 iviezan <2.50 de etalagekasten, ie van eerste fa- LDOF cobstraat 15. tadswijken wordt i der „Vlissing- :n aan te melden op ne Markt 58. „Vliss. Courant". 1 of 15 October. :n met opgave :tters M. H. bu- Courant". uren gevraagd. PE JONG, Spm- j$fO. 226 iW7 VLISSINGSCHE COURANT DINSD4G imzêêê^ 25 SEPTEMBER DINSDAG ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 1.45 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ1,60. Voor België ƒ2.25) Voor overige landen der PoBt-Unie 3.85. Afzonderlijke nummers 3 cent f. Mi BE MIE E EÏoim likt i, flissispit. léken tas. II ADVERTENTIEPRIJSVan 14 regels 0.48voor iedere regel meer 12 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 24ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen é\i cL per regel fisÉifii feplijls. ËÜgsiiicderd sp Mg in ilge» sifesnto Ohfistsiijke iessiésp gulden bij levens- gulden bij dood f| jffe gulden bij verlies ff (H* guiden bij verlies (ftl jf& gulden bij verlies f* gulden bij verlies lange ongeschikt- g door van een hand, l^is van II lal vaneen van eiken kërdPgén ongelukken yoor«JUheid tot werken een ongeluk tJtJïü? voet of oog ëL? een duim Awijsvinger anderen vinger ótii) ai;k9«rl"94n worden VERDOBBELD Indien da verzekerden, «aanzie» e»n geldig jtisatsbew^s, een ongoiuk bekomen op trein, boot sl tram. De altkecrlng wordt gewaarborgd door de „Hol!, /tig. Verzet, Bank" tê Schiedam üt abonné's, in 't bezit eener A I a» «•ss.rr £UUU De kolenherziening. Naar het Haagsche Correspondentie bureau met zekerheid verneemt, bevin den de onderhandelingen met Engeland in zake de kolenlevering zich nog in hetzelfde stadium als de vorige week. De mogelijkheid is intusschen niet uitgesloten, dat, al mocht de overeen komst, waaromtrent thans wordt on derhandeld, onverhoopt niet tot stand kunnen komen, ons land desniettemin door Engeland in staat zal worden ge steld 100.000 ton steenkolen uit Enge land te betrekken. Volgens informaties uit de beste bron kan het persbureau Vaz Dias mededeelen dat tot gisterenmiddag de onderhande lingen met Engeland betreffende de steenkolenlevering nog niet tot een eind beslissing leidden. Verwacht wordt dat het definitief tot stand komen der rege ling in elk geval in den loop dezer week een feit zal zijn. Ook de onderhande lingen met Duitschland over een vrije vaargeul voor de kolenvaart duren voort. Deze staan in hetteeken der door Duitsch land verlangde contraprestaties ten op zichte van den levensmiddelenuitvoer. Afschaffing eerste en tweede klasse Van betrouwbare zijde verneemt de „Maasb.", dat bij de spoorwegmaat schappijen 't plan bestaat om binnenkort de reizigerstreinen alleen uit voertuigen 3e klasse samen te stellen, in een rijtuig van laatstgenoemde klasse kunnen niet alleen meer reizigers vervoerd worden dan in een wagen der andere klassen, waardoor dus de treinen lichter en het kolengebruik minder zou worden, maar men hoopt hierdoor ook reizigers, welke louter voor hun genoegen op reis gaan, af te schrikken. Distributie van aardappelen. Het „Volk" meldtVolgens de nieuw verschenen ministerieele bekendmaking zal met de distributie en rantsoeneering van aardappelen begonnen worden op 9 October a.s. De prijs is nog niet be kend gemaakt, wel echter dat per hoofd en per week een rantsoen van 4 K.G. zal worden toegestaan. De voedselvoorziening. De „Tel." heeft Zaterdagavond mede gedeeld, dat door de- regeering een crediet van 200 millioen gulden zal worden aangevraagd, ten behoeve van de distributie van levensmiddelen en huishoudelijke artikelen. De Haagsche redacteur van de „Tel." is eens op nadere informatie uitgegaan, teneinde het bedrag precies te weten te komen. Maar dit lukte niet. Om de eenvoudige reden, dat het be drag nog niet met zekerheid vast staat. Maar het door ons medegedeelde cijfer DOOR A.. HANS. 83) (Mrtó müHei). Neen, ik heb m'n revolver niet, antwoordde de man haastig, terwijl hij n°g een schrede achterwaarts deed. Een der gendarmen kroop reeds in de nauwe gang, welke echter dadelijk breeder werd... En daar op een bos stroo zag hij een man liggen en een oude vrouw zat er naast. Verraad riep Mele, want zij was net. De gendarmen Dood me kreunde de lijder. Maar de gendarm sprong voorwaarts en duwde de oude achteruit. Loncke wiide zich oprichten... Zijn oogen laaiden... Schavuiten riep hij. Maar met een kreet van pijn zonk hij weer achterover. Loncke, ge zijt onze gevangene, de burgemeester. Maar we zullen u oerst naar 't klooster -brengen -en goed 'aten verzorgen Snijd me liever de keel af grom de gekwetste.... Men droeg hem buiten. Mele zei dei ^'s verslagen -en geheel moe- den m zat ze 'neengekromPen tegen Sta op, zei de burgemeester. - Wat ga je met m'n zoon doen van 200 millioen guiden, werd bevestigd als een minimum. De regeering heeft op het eind der vorigs week laten bekend maken, dat een wetsontwerp gereed ligt. De veronderstelling is niet ongegrond, dat deze mededeeling is geschied met het oog op de betoogin gen die Zondag vanwege S.D.A.P. en N.V.V. hebben plaats gehad. Zij heeft vermoedelijk willen toonen, dat liet ont werp reeds in' elkaar zat en niet werd ingediend onder de pressie van die de monstratie. Ondertusschen vernemen wij, dat er over de vraag, of bepaalde levensmid delen en huishoudelijke artikelen alsnog onder de distributie zullen worden op genomen, nog van gedachten wordt ge wisseld. Men noemde ons b.v. witte brood en brandstoffen. De beslissing op deze vraag zal natuurlijk van be langrijken invloed zijn op het aan te vragen bedrag. Maar dat het geweldige cijfer van 200 millioen gulden als een minimum kan worden beschouwd, staat vast. ren en schapen als van varkens en paarden. Het vet zal worden gesmolten en geheel op dezelfde wijze behandeld als het tegenwoordige bak- en braad vet. Op deze wijze rekent men er op, met het vet, dat de Vleeschvereeniging nog heeft van de vroegere inzouting en met de voorraden, die bij particulieren in beslag genomen zullen kunnen wor den, in staat te zijn het rantsoen van bak- en braadvet te verdubbelen. Daaruit volgt dus, dat voor niemand, rijk of arm, voortaan méér vet verkrijgbaar zal zijn. Plattelandsbewoners, die hun eigen var kens hebbtn, mogen het vet daarvan behouden, maar zijn verplicht aangifte van het slachten te doen bij den burge meester, zoodat zij dan geen vetbons krijgen. Als men onverhoopt niet de vereischte hoeveelheid vet kan krijgen, vindt er aanvulling plaats met boter, die in het vet wordt verwerkt. Vervoer Kamerieden. Ingaande 24 dezer moeten voor de leden der Eerste en Tweede Kamer van de Staten-Generaal, die naar Den Haag reizen tot bijwoning der Kamerzittingen kosteloos plaatsen in de reizigerstreinen gereserveerd worden, indien daartoe bij den chef van het station, waar de reis aanvangt, daags te voren het verzoek is ingekomen. Het reserveeren der plaat sen moet geschieden van het station af, waar de trein begir.t fe ioopen, met dien verstande, dat van de gereserveerde plaatsen ook andere reizigers gebruik kunnen maken tot aan het station waar het betrokken Kamerlid instapt. Wèl treinverwarming. Naar aanleiding van het verzoek dat de spoorweg-maatschappijen tot den minister hebben gericht, om ontheffing van de verplichting tot liet verwarmen der spoorwegrijtuigen, gedurende de a.s. wintermaanden, heeft zich een commis sie gevormd met het doel den minister j te bewegen dit verzoek niet toe te staan. De commissie is van meening dat het niet-verwannen der treinen alleen als uiterste maatregel mag geschieden, daar dit voor hen die geregeld van den trein gebruik moeten maken niet alleen een opoffering zou zijn, doch bij iange rei zen de gezondheid zou schaden. Vet. Uit Den Haag wordt aan „Het Volk" gemeld Naar verluidt, zullen er maatregelen inzake het vet worden genomen in dier voege, dat in het algemeen het slachten wordt verboden en alleen wordt toege staan, op voorwaarde, dat het losse vet aan de regeering wordt afgedragen tegen een bepaalden prijs. Dit geldt voor het vet van alle dieren, zoowel van runde- vroeg ze dan. Je zoon Ja. Ko is m'n zoon Ik ben z'n moeder riep ze wild. En je hebt h'm geschoten, vermoord Kom mee Je moogt hem verzor gen, hernam de dorpsoverste vriende lijk. Dan stond ze recht... Men haalde op de eerste hoeve een kar, en hierop werd Loncke naar liet dorp gevoerd. Het hoofd in diepe smart gebogen, zat de oude vrouw naast hem. In 't klooster, dat tevens hospitaal was. werd den zwaar gewonde een bed bereid. Loncke was kalmer gewor den. Ko, vroeg de burgemeester, zul je nu spreken Ëenige vragen wil ik je stellen, eer de dokter komt... Zul je antwoorden Ja, jongen, antwoord De Meuie- mans hebben ons ook niet gespaard, sprak zijn moeder. Ja, ik zal spreken kreunde de zieke. Hebt gij Louis Delaat en d<e witte vrouw ontmoet en Delaat geslagen, zooals j-e aan Donkers hebt verteld Neen 't War en leugens... Ik kreeg honderd frank van Charles Meu- leman om dat te gaan vertellen... Ik heb niets gezien Hebt gij met Charles Meuleman Louis Delaat in de vaart willen ver drinken hernam de burgemeester. Ja... Charles had het plan opge maakt. Ik zou vijfduizend frank krijgen ais H gelukte... Dat nieuws van Brugge was vaisch... Meuleman wiide Louis naar Brugge lokken, om hem laat te Amerika en Nederland. Dr. Kuyper schrijft in „de Standaard" dat Amerika zijn leverantie van graan en meel niet had mogen stopzetten, tenzij het den weg aanwees, om aan Nederland op andere wijs het onmis bare voedsel te doen toekomen. Zelfs de alliantie met Engeland en Frankrijk kan hier het stopzetten van de leverantie niet verontschuldigen. De leverantieband met Nederland ging vóór. De band met de alliantie kwam eerst in de tweede plaats aan de orde. Nieuw gesloten vriendschap kan, waar het leven van het volk in 't spel is, nooit de zedelijke verplichting, die rechtens uit vroegere banden voort vloeit, te niet doen. Wilsons beweren is dan ook op geenerlei wijs voor verdediging of zelfs voor verontschuldiging vatbaar. Voor den vrede. Het „Katholiek Sociaal Weekblad" vermeldt, dat bet centraal bureau voor de katholieke sociale actie na de Haag sche vredesbijeenkomst voort zal gaan met de bevordering van -de vredesge- dachte onder de Roomsch-Katholieken. Het is reeds in correspondentie getre den met katholieke organisaties in an dere landen. De hier aangenomen mo tie met het antwoord van den Paus en van den aartsbisschop van Utrecht wordt evenzeer in het buitenland be kend gemaakt. Voorts zijn reeds verschillende plaat selijke comité's voor de katholieke so ciale actie voornemens, nog plaatselijk groote algemeene vergaderingen te houden, ter bespreking van 's pausen vredesvoorstellen. Vrijstelling wegens persooniijke onmisbaarheid. De vrijstelling, welke aan dienstplich tigen der lichting 1918 wegens kost winnerschap kan worden verleend, zal voor de meesten hunner vermoedelijk doen terugkeeren. En aan de vaart wachtten we hem af. 't Is alles gebeurd zoo als Marie Donkers en Danink en Delaat het getuigden Dat is voorloopig genoeg, hernam de burgemeester. Hij schreef de verklaring op en las ze voor. Ko, wil je dat teekenen vroeg hij dan. Houd m'n hand vast... En Loncke zette zijn naam in groote, scheeve letters. Mele, ook jou moet ik ondervra gen, hernam de burgemeester. Ja, ik zal spreken... maar nu niet Alles zal ik zeggen... Doch eerst moet m'n kind verzorgd worden. En houd den veldwachter weg, want ik zou hem vermoorden... hij heeft m'n jongen ge schoten Eerst de dokter... dan zal ik spreken. O, ik zal ze niet sparen, de vervloekte Meulemans De geneesheer kwam en onderzocht de wonde. Is er nog hoop vroeg Mele en haar stem klonk angstig en teer. Zoolang er leven is, is er ook hoop, antwoordde de dokter ontwij kend. Maar met den burgemeester wissel de hij een veelbeteekenenden blik. 't Werd stil in de kamer. Mele zat naast 't bed van den lijder. De burgemeester verwittigde 't par ket en de veldwachter vertelde daar buiten aan zijn trouw gehoor, hoe hij eigenlijk Ko Loncke had opgespoord in dien geheimzinnigen kelder van 't bosch. BUMBBSHMttMBMiiHMSi eerst ingaan op een tijdstip, aanmerke lijk later dar. dat, waarop zij onder de wapenen moeten komen. Hierin vinden sommige burgemeesters aanleiding, verzoeken om vrijstelling, welke zij anders wellicht zouden heb ben aangemerkt als te zijn gedaan we gens kostwinnerschap, thans te behan delen als aanvragen om vrijstelling we gens persoonlijke onmisbaarheid, ais bedoeld in art. 34, eerste lid, 2o. der Militiewet. De ondervinding heeft den minister van oorlog geleerd, dat in vele dier ge vallen bezwaarlijk sprake kan wezen van persoonlijke onmisbaarheid. De minister heeft daarom de burgemeesters er op gewezen, dat art. 34, eerste iid, '2o. der Militiewet doelt op het geval, waarin het verblijf in werkelijken dienst van den dienstplichtige tot gevolg zou heb ben, niet zoozeer dat de dienstplichtige tijdelijk niet kan voorzien in het levens onderhoud van het gezin, maar dat de bron van het bestaan te niet zou gaan. Laatstbedoelde toestand zou knnnen ontstaan b.v. wanneer de dienstplichtige leider is van het bedrijf van het gezin, een ander persoon hem niet als leider kan vervangen of zoodanige vervanger niet kan worden verkregen, en het be drijf zonder de aanwezigheid van den dienstplichtige niet kan gaande blijven, totdat hij weer huiswaarts kan keeren. Militaire telegrammen en gesprekken. Door het legerbestuur is bepaald, dat telegrammen, verzonden over dienstza ken door de militaire commissies voor ontwikkeling en ontspanning van ge mobiliseerde troepen, als militaire tele grammen verzonden mogen worden, dus met voorrang voor andere tele grammen, echter alleen wanneer spoed wordt vereischt. Is geen spoed ver- eischt, dan worden zij verzonden zon der voorrang. In het eerste geval moe ten zij worden voorzien van de aandui ding „militair" en in het laatste van „In afrekening D. v. O." Eveneens kunnen interiocale ge sprekken met en zonder voorrang wor den aangevraagd. Wanneer geen spoed vereischt wordt, moet op do aanvraag gesteld worden „zonder voorrang." Burger-commissies van ontwikkeling en ontspanning van gemobiliseerde troepen kunnen ook in afrekening door bet departement van oorlog telegram men en gesprekken verzenden of aan vragen, doch als gewone telegrammen, dus zonder voorrang. Slechte tijden. In het tweede kwartaal van 1917 wer den de publieke vermakelijkheden te Amsterdam nog drukker bezocht dan in hetzelfde tijdvak van 1916. In het 2e kwartaal 1916 werd aan schouwburg- en varieté-bezoek uitgege ven f383.709.10, aan bioscoop-bezoek f205.368.165, samen f 589,077.265. in het 2e kwartaal 1617 waren die XXXV. Dien middag kwam de notaris naar den Uilentoren, om een onderzoek in te stellen naar het verbreken der zegels. Met zijn klerk en den bewaker ging hij naar boven. Twee kamers waren geopend. De klerk had de lijsten met den inventaris van het huis. Er werd nu een nauwkeurig onderzoek inge steld. In de kamers ontbrak niets. Dief stal kon dus niet de drijfveer zijn ge weest ,Ik begrijp er niets van mom pelde de ambtenaar. Ik geloof aan geen spokerij, maar ik kan verstaan, dat on ontwikkelde menschen geestenhisto- rie's uitvinden, als ze van zulke din gen hooren. En die witte gedaante is door den kelder verdwenen vroeg hij aan den bewaker. Ja, meneer de notaris, dat weet ik stellig. De kelder is niet verzegeld. Laten we daar eens gaan zien. Een kille lucht kwam hun tegemoet, toen ze de steenen trappen onder den vloer afdaalden. Daar is een ruit gebroken, zei de notaris, wijzend op een keldervenster. Die was gebroken, notaris, merk te de bewaker op. Stil eens... Ik hoor gerucht, her nam de ambtenaar. Allen luisterden. Werkelijk, zei de klerk. En 't komt van onder den vloer... Daar uit dien hoek Zouden we niet naar bi* ven gaan vroeg hij, zich niet op zijn gemak gevoelend. Naar boven gaan herhaalde de notaris. Ik geloof aan geen spoken. cijfers f 460.225.60 en f 238.347,78, samen f698.573.38. Dus ruim een ton meer. VLISSINGEN, 25 SEPTEMBER. Door het Plaatselijk Arbeids-Secre- - tariaat alhier is het volgende adres aan den gemeenteraad gezonden Geven te kennen Janus Marinissen, voorzitter en Jan Pieter Goedgeluk, secretaris van het Plaatselijk Arbeids secretariaat, gevestigd ten huize van den secretaris, Dijkstraat 25, én als zoodanig handelende namens en in op dracht van vijf honderd bij genoemd Secretariaat aangesloten arbeiders, dat zij het volgende onder de ernstige aan dacht brengen van uwen Raad dat tengevolge van de abnormale tijdsomstandigheden de levenstoe stand van tal van arbeidersgezinnen en daarmede gelijk te stellen, niet alleen lijden onder de zware zorgen, maar dat mede tengevolge van de hooge en nog steeds hooger stijgende prijzen der eerste levensbenoodigdheden, talrijke arbeidersgezinnen en daarmede gelijk te stellen personen niet in staat zijn op behoorlijke wijze aan de meest elemen taire Ievenseischen te voldoen en dien tengevolge door ondervoeding worden geteisterd dat niet alleen de ingezetenen, niet aangeslagen in den hoofdelijken om slag, onder dezen zwaren toestand ge bukt gaan, maar ook zij die in de laag ste klassen dezer belasting wel zijn aangeslagen dat het zeer geringe broodrantsoen talrijke huisgezinnen noodzaakt tot grooter aardappelgebruik dat echter deze gezinnen door den zeer hoogen prijs der aardappelen niet in de gelegenheid zijn het veel te ge ringe broodrantsoen aan te vullen met dit voedingsmiddel dat eveneens zeer vele gezinnen niet voldoende hebbende aan het beschik baar gestelde rantsoen brandstoffen, niet bij machte zijn dit rantsoen aan te vullen met het dure brandhout, en toch meer huisbrand behoeven dat zij om deze redenen uwen Raad met den meesten aandrang verzoeken te willen besluiten le. dat de prijs van de aardappelen belangrijk wordt verminderd, en 2e. dat het verkrijgbaar stellen van goedkoop brandhout wordt uitgebreid, ook tot die groepen welke in de laag ste klassen van den hoofdelijken om slag zijn aangeslagen. Vertrouwende dat uwen Raad mede van oordeel is, dat alle openbare be stuurslichamen er toe behooren mede te werken de zware levenszorgen van de maatschappelijk slechter gesitueer den te verzachten en dat gij in dezen tot een milderen levenstoestand voor Maar hij ontstelde zoowel als de anderen, toen in den versten hoek eens klaps een luik omhoog ging en zich een hoofd vertoonde. Tiens, er is volk Elk 'nen goe den dag zoo klonk de vroolijke stem van Gust Danink. Hij kwam nu geheel te voorschijn. Wie zijt gij vroeg de notaris, toen hij wat van zijn verrassing beko men was. Wacht, ik moet eerst mijn vrien din naar boven helpen, en nu zag men ook zijn meisje, Zoë Damman. Beiden waren met stof bedekt. Maar weet je, dat je in een verze geld huis komt en het strafbaar is vroeg de notaris. Wij betrappen je op heeferdaad en gij zult ons wel kunnen verklaren, hoe boven zegels verbroken zijn. Stil eens wat, meneer, antwoord de Gust bedaard, ik weet zelfs nog niet waar ik ben. Je wil je onnoozel houden, maar ik sta hier met twee getuigen. Al stond je daar met honderd ge tuigen, dan moet je mij nog maar niet seffens een bedrieger noemen. Ik kan met het zelfde recht vragen, wat gij hier doet Ik ben notaris Borremans. Notaris? Zegels verbroken... Nu gaat me een licht op. We staan dan ze ker in den kelder van den Uilentoren Percies of je dat niet weet Meneer de notaris, deze man was van morgen bij den burgemeester, zei de bewaker. (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 1