2000' randstof njes Co, De Witte Vrouw stoffen H.L. Kolen, H.L Cokes, OONDEMDM 20 SEPTEMBER "fiïïs f. fi Dï ÏELSE ii„ "llsine Mi 5B, Ifüssiiip. léieea Intirc. IB VetsÉjnt dagelijks, QitgizoniBrd op ZsiÉg on gjgei&ess erkende Christelijke Map FEUILLETON KAMEROVERZICHT. Ï917 >rraad meer njezonden. KELEN. gemeentebestuur BINNENLAND tfo. 322 @5e Jaargang (twee maal per avond) overige dagen filling- onder geleide. T. iiif agcl. ten gevraagd, welke 'omestibles en Krui- ntiën ond. no. 4250, tens 10.000 Kilo. onzer Reizigers, [burg. foon 841. toor TERNEUZEN. 'HOON 17. m, waarvan Kapitaal X). en. Verzilveren ipen Buitenlandsch ■gen. vergoeding, ■messen, dingen na. oting. en Credieten. iën. i inbraakvrije VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.45 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ1.60. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35. Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJSVan 14 regels ƒ0.48; voor iedere regel meer 12 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 24 ct, per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 6% ct. per regel I gulden bij levens- ff ff gf| gulden bij dood A fk fö gulden bij verlies F" gulden bij verlies (Hi |f& gulden bij verlies g% f* gulden bij verlies iange ongeschikt- door •««gil van een hand, |8l%|| van 91 gig van een JS van eiken ^crd t-gen ongelukken voor{jII heid tot werken I VU een ongeluk OU" voet of oog ICl®,? een duim 1 V wijsvinger anderen vinger uiileeringën wordan VERDUBBELD indien dë verzekerden, voorzien van geldig plaafsbew^s, een ongeluk bekomen op trein, boet ot tram. De ultkeerlng wordt gewaarborgd door de „Hol!. Alg. Verzek. Bank" të Schiedam Öe abonnë's, in T bezit eener polis, zijn GRATIS verze- jjpza i KOFFIE EN THEE. Burg. en Weth. van Vlissingen brengen ter algemeene kennis De Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel Gezien zijne beschikking van 11 Sep tember 1917 houdende verbod koffie en thee te vermengen met vreemde be- standdeelen heeft goedgevonden te bepalen onder intrekking zijner vorengenoemde beschikking 1. Het is verboden koffie en thee te vermengen met vreemde bestanddeelen. 2. De verkoop en aflevering van kof fie en thee, vermengd met vreemde be standdeelen is verboden. 3. Van het verbod, onder 2 gesteld, kan onder daarbij te stellen voorwaar den afwijking worden toegestaan door het T. ,K. D. voor eenen verkoop en af levering tot uiterlijk 15 October 1917. Voor zoover zoodanige afwijking is toegestaan wordt daarvan door het T. K. D. mededeeling gedaan aan de be sturen der gemeenten, waar die ver- koop en aflevering tot uiterlijk 15 Oc tober 1917 zal zijn toegestaan. 4. Deze beschikking is niet van toe passing op de vermenging met die Vreemde bestanddeelen sniker en melk met welke thee en koffie als drank plegen te worden vermengd. Vlissingen, 19 September 1917. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. P. v. ROSSUM Jr. THEE. Burg. en Weth. van Vlissingen brengen ter algemeene kennis De Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel Gezien art. 8 der Distributiewet 1916; heeft goedgevonden te bepalen 1. De verkoop en aflevering van thee is verboden, behoudens vooraf verkre gen toestemming van het Rijksdistribu tiekantoor voor* koffie en thee en met inachtneming van de voorwaarden, bij die toestemming door dat kantoor te stellen. 2. Het verbod, onder I gesteld, is niet van toepassing op verkoop en afleve ring van thee door pakkers en tus- schenhandelaren aan detaillisten en door detaillisten aan verbruikers, voor zoover deze verkoop en aflevering plaats vinden overeenkomstig hetgeen in de ter zake dienende beschikkingen is voorgeschreven. Vlissingen, 19 September 1917. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. P. v. ROSSUM Jr. MAXIMUMPRIJS THEE. Burg. en Weth. van Vlissingen DOOR JL. H AKS. 79) (KaflrnX rsrtote). Neen huilde Meuleman en met t hoofd gebogen stormde hij vooruit, nopend zich een weg te banen. Maai de mannen grepen hem vast en weldra lag hij geboeid op den grond Flora stond nog aan 't eind van den stal. S'j, ga jfi jfi ook verweren vroeg een der gendarmen. Wat heb ik misdaan? vroeg ze brutaal. Mag ik niet komen vrijen waar ik wil 'Die vrouw heb ie willen vermoor den Dat zijn leugens Nu zijn er getuigen 1 Maar daar over spreken we later wel. Ga je ge- uwee mee of moeten we je obk boeien O, ik zal wel meegaan, 'k Heb n,ets misdaan Gust had zich over Mele gebogen, D|e op den vloer was blijven liggen. ?e is van haar zinnen, geloof ik, 'I- Al bloed aan haar wezen Die rlo j waren al bezig met haar naar andere wereld te zenden dnn°C5 vrouw had z'fih slechts r den val verwond en ze keerde „auw tot 'f bewustzijn terug. brengen ter algemeene kennis De Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel Gezien art. 8 der Distributiewet 1916; heeft goedgevonden te bepalen le. de prijs, tegen welken thee in den tusschenhandel ten hoogste zal mogen worden verkocht dat is de prijs, door pakkers en handelaren aan detaillisten in rekening te brengen voor gemengde thee of voor thee, niet in origineel fust te bepalen op ƒ1.10 per j/2 K.G. los, en - ƒ1.20 per K.G. verpakt, in hoeveelheden van kwart kilogram of minder 2. in vorenstaande maximumprijzen zijn begrepen kosten voor invoerrecht, emballage en vracht. Vlissingen, 19 September 1917. Burg. en Weth. voornoemd, VAN iDOÖRN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. P. v. ROSSUM Jr. BOTER. Burg. en Weth. van Vlissingen brengen ter algemeene kennis dat door den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel is bepaald dat in plaats van het vervoer van 1 K.G. boter of minder is toegestaan het ver voer van 5 K.G. boter of minder. Vlissingen, 19 September 1917. Burg. en Weth. voornoemd, VAN .DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. P. v. ROSSUM Jr. VERVOER AARDAPPELEN. Burg. en Weth. van Vlissingen brengen ter algemeene kennis dat door den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel het vervoer van z.g. Blauwe Eigenheimers en z.g. Blauwe Borgers is verboden. Vlissingen, 19 September 1917. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. P. v. ROSSUM Jr. Vergadering van Woensdag. De machine is nog niet goed op gang. Om drie uur begon de vergadering maar men had vergeten den toegang tot de perstribune tijdig te openen. Toen wij de tribune bereikten had de heer Lohman juist zijn rede tot instal latie van den heer Fock gehouden. Deze laatste deed daarna een beroep op de Kamer om hem te steunen bij het moeilijke werk. Hij vertrouwde dat heel liet volk de kracht zou bezitten om het hoofd te bieden aan alle moeilijkheden. Morgen weer voortzetting van de formaliteiten. Wie zijt ge vroeg ze. Goed volk antwoordde Danink. Maar 't .was tijd dat we kwamen, want ze waren juist tewege, je op een groote reize te zenden, vanwaar je noo'it zou weergekomen zijn. En 'k geloof dat Mele toch wel voor die reis nog eerst eens met den pastor zou moeten spre ken Charles Meuleman... Die heeft al armbanden aan, al zijn ze niet van goud Is hij gepakt Ja, -en hij zal nu niet meer kunnen vluchten. En-Flora D4c ziet Charles zoo gaarne, dat ze met hem meegaat. Maar vrouwtje zou je kunnen recht staan 'k Kan je moeilijk op m'n rug slaan. Een arm bij 't wandelen kan ik je wel geven, zonder dat m'n .liefje jaloe'rsch zal zijn Alloh, probeer eens, Louis help een handje Een, twee, drie, ja 't gaat. Ze staat al recht Laat me wat leunen, dan stap ik wel mee, hernam Mele. Zijn dat gen darmen Echte 't Is goed, dat Charles gevangen is, nu zal ik spreken. Meuleman had tot nu toe gezwegen. Doe die boeien los zei hij eens klaps op hoogen toon. Neen vriend 1 antwoordde de gen darm. Ik wil het Vraag of ge ook een auto voor hem wilt halen spotte Gust. Wat doet die burger hier? her De Rijksmiddelen. De opbrengst der middelen blijft bij voortduring gunstig. Wel gaf Augus tus slechts 772.000 meer dan verleden jaar, rflaar toen bracht de Successie belasting ook zulk een hoog cijfer, dat het te voorzien was, dat er nu, alleen op die belasting, 23 ton minder zou worden ontvangen, wat ook het geval is. Laat men dit buiten rekening, dan is er dus in Augustus weer 3 millioen accres geweest op de overige midde len. Behalve de suiker, die ook de re cordcijfers van het vorige jaar niet meer halen kan, en de Invoerrechten en de Loodsgelden, welke natuurlijk ach ter het vorige jaar bleven, deden alle middelen mede, de Inkomstenbelasting voorop, met 11.5 ton, het gedistilleerd (de armoede schijnt dan toch niet groot) met 9 ton, de registratie en ze gelrechten tezamen met 874.000 (de nieuwe wetgeving heeft hier natuurlijk veel invloed). Als heugelijk moge ge meld dat de personeele belasting ook haar schade van vorige maanden met 374.000 inhaalde, zoodat zij nu over acht maanden maar weinig meer ach- fei* is. Over tweederde dee! van het jaar is er nu een accres van ruim 21 millioen bij het reeds goede jaar 1916 vergele ken. De nieuwe wetgeving en de scha duwen, welk zij vooruit wierp, met na me bij zegel- en registratie, spelen hier bij een rol van een millioen of vijf, zes overigens zijn het reeds ten vorigèn ja- re bestaande belastingen, die den gou den regen deden neerdalen, met name de Inkomstenbelasting, welke reeds 14 millioen vooruit is (men denke aan de oorlogswinsten van 1915 en 1916, waarvan ook hier een stukje moest worden afgestaan.) Verder gaven de Gedistilleerdaccijns 2.6 millioen, de Successiebelasting 2.3 millioen, de Geslachtsacijns 0.7 milli oen, de Domeinen 0.5 millioen meer, terwijl de Invoerrechten 3.9 millioen en de suikeraccijns bijna 3 millioen achterbleven. De Vermogensbelasting doet in haar tegenwoordigen vorm .maar een bescheiden duit in het zakje, doch het feit, dat zij, niettegenstaande de daling van buitenlandsche waarden, 25 pet.' meer opbracht dan verleden jaar, bewijst dat er van de oorlogswin sten heel wat is opgelegd. Dat het Statistiekrecht 6 ton bij de raming ach terbleef is, waar in- en uitvoer zoo be perkt bleven, niet te verwonderen. Het tekort op den gewonen dienst van 1917 becijferd is door de over schrijding der raming van acht maan den met bijna 27 millioen reeds nage noeg ingehaald, zelfs als men de duur- fetoeslagen op den gewonen dienst brengt, (waar zij behooren). Men zij intusschen voorzichtig met al te gunstige conclusiën voor de toe komst. Al is een belangrijk deel van de stijging der Inkomstenbelasting gevolg nam Meuleman. Die burger, zei Danink, heeft je helpen zoeken. Eerst volgde zijn liefje die herbergdeerne... en toen was je bijna qntdekt. Maar de helden wilden het meisje uit den weg ruimen. Dan heb ik haar werk overgenomen... mij zou je zoo gemakkelijk niet bij de keel grijpen En ik heb j'n schoone Flora beloerd... haar afgeluisterd tot in haar huis en ik wist, dat ze vanavond naar je toe kwam. 'k Heb dan de gendar- men gehaald Je mag 't gerust al we ten En we waren op 't goede spoor. We hoorden 't gesprek van Mele en Fiora zelfs. En we moesten hen maar volgen. Ja, 't kan aardig loopen in de wereld Gij hebt gezworen, dat Louis Delaat en Marie Donkers niet zullen trouwen en ik heb gezworen, dat zij wel 't zullen doen en we zuilen zien, wie er wint De kansen staan nu voor mijn overwinning beter dan voor de uwe Meuleman antwoordde niet. Ook Flora had haar hoogen toon la ten varen. Ze stapte naast een der gen darmen voort. Laat me naar huis gaan zei ze eensklaps. Neen Ik zal niet wegloopen 1 En als ik onderhoord word, spreek ik de waar heid Wordt je nu al ontrouw aan j'n vriend Charles vroeg Gust. Hij heeft me bedrogen. Ik vroeg Meuleman, als uit zijn gepeinzen wakker schietend. Ja Je zei, dat je altijd onschul- van 'beter inzicht van de administratie in de inkomsten der ingezetenen, als de oorlogswinst niet meer zijn invloed op de opbrengst doet gelden, b.v. in 1919 zal de opbrengst dier belasting toch wel sterk terugvallen. En voorts zijn er belastingen, b.v. de Geslachtsaccijns, de Invoerrechten, de Registratierech ten, welker opbrengst sterk onder den invloed staat der hooge prijzen, welke prijzen anderzijds aan de Staatskas hooge eischen zullen stellen, zoodat het voor den Staat een „zoo gewonnen zoo geronnen" wordt. Wat de crisisbelastingen betreft, de ze gaan nog sneller vloeien, wat zich dan ook reeds afteekent in een langza me inkrimping van de vlottende schuld. Over Augustus brachten zij 40.6 mil lioen in, waarvan 38 mihoen op de oorlogswinstbelasting komt en de rest op de Verdedigingsbelastingen. Tot dusverre is in de kalenderjaren 1916 en 1917 totaal aan crisisbelastingen ont vangen 143.5 mihoen, waarvan alleen 103.830.000 aan Oorlogswinstbelas ting. De opbrengst van de Verdedi gingsbelastingen over één belasting jaar (191617) kan mitsdien op rond 40 millioen gesteld worden, wat onge veer 7 millioen meer is dan na de wij zigingen bij de mondelinge behandeling geraamd werd. Voegt men bij bovengenoemd bedrag van *143.5 millioen de totaalsom die tot dusverre voor het Leeningsfons ge heven werd in opcentenvorm, dan krijgt men een totaal bedrag v,an 231.6 mil lioen, welke sedert den aanvang van 1915 door de belastingschuldigen extra zijn opgebracht tot dekking van de cri sis-uitgaven en de rente daarvan. Hier onder is een bedrag van ongeveer 17 millioen yan 20 opcenten op den sui- keracijns, welke feitelijk niet verhoogd is, doch, ware de crisis niet ingetreden, met een vierde verlaagd had kunnen worden geen belastingverhooging dus doch een gemankeerde belasting verlaging (welke mogelijk was gewor den door de reeds sedert 1910 geheven verhooging van den gedistilleerd-ac cijns.) Vermits er van de genoemde som van 213.6 millioen tot dusverre aan rente van de 4.5 en 5 pet. leeningen 58 millioen is besteed, 'blijven er on geveer 156 millioen over, welke voor dekking van crisisuitgaven konden ge bruikt. worden, hetgeen ongeveer 20 pet. is van de totaalsom, welke tot 1 September j.l. voor crisisuitgaven is besteed (pl.m. 764 millioen).' („Nieuwe Ct.") Voorzitter Tweede Kamer. Tot voorzitter der Tweede Kamer voor het nieuw geopende zittingjaar is door de koningin benoemd mr. D. Fock. De troonrede. De besprekingen der openingsrede zijn kort. Sedert het begin van den zomer is dig was. Dat ben ik ook 7- Ik heb niets meer met je te stel len Je hebt me bedrogen 1 Toe, laat mij naar huis gaan, hernam ze tot den gendarm. Dat moet de burgemeester be slissen. Gaan we naar Zandegem Ja Doe m'n 'boeien af Ik zal bij 't parket over deze-behandeling klagen hernam Meuleman weer. Doé wat je niet laten kunt, maar de boeien bjijven aan zei de gendarm. Zoo stapte men voort en bereikte eindelijk het dorp. Lotje Tille zat in huis, maar ze hoor de voetstappen en ging haastig aan de deur zien. En dadelijk was het nieuws verbreid en kwamen vele menschen toegeioopen, om den gevangene te zien. Breng me binnen smeekte Char les. Stel me toch niet zoo ten toon Ook de veldwachter verscheen. Ha, ze hebben mij buiten deze zaak gelaten, zei hij op -beleedigden toon. Ik zal me daarover ernstig bij het parket beklagen. De gendarmen 'begaven zich met luin gevangenen op 't gemeentehuis. Ook Gust Danink, Louis Delaat en Mele volgden. Wat later gingen beide jongelingen naar Donkers' woning. 't is gelukt, heb ik gehoord, zei de koopman. Proficiat Ja, de vos zit binnen riep Danink. Hij greep zijn meisje en kuste haar. zoo constateert de „N. Rott. Ct." de toon in de officieele rede aanmerkelijk gezakt. Zoo zeer gedaald, dat men met eeni- ge verwondering verneemt, dat er „geen belangrijke wijziging is geko men in den binnen- en buitenlandschen toestand", sedert Hare Majesteit per soonlijk te midden der volksvertegen woordiging was, en onze betrekkingen tot alle buitenlandsche mogendheden gunstig, onze financieele toestand niet zorgwekkend heetten, en op veel, dat tot dankbaarheid stemde, nadruk ge legd werd. Mogen wij dat alles dan thans ook nog aannemen Er heeft eene ernstige schending van onze onzijdigheid plaats gehad, waar van wij niets verder hebben vernomen. Mogen we vertrouwen, dat de zaak op bevredigende wijs is geschikt Omtrent onzen financieelen toestand gingen den laatsten tijd geruchten, en verschenen officieuse berichten in de pers, die deden vermoeden, dat men aan Financiën de toekomst der Rijks middelen wel wat anders was gaan be schouwen. Is dit eene vergissing ge weest In vele kringen geeft men zich naar het blad meent te weinig rekenschap van den ontzettenden ernst van den toe stand. Samenwerken is niet genoeg we moeten ook weten samen te ont beren. „De regeering vertrouwt de onver mijdelijke moeilijkheden te kunnen overwinnen". Ziedaar, zoo besluit de „N. R. Ct." het eenige bemoedigende, dat de openingsrede ons geeft. Het kan veel zijn wordt echter, doof gebrek aan medewerking, deze verwachting te leurgesteld wee ons arme vaderland! Het „Handelsblad" trekt uit hetgeen de rede over den stijgenden nood zegt, de slotsom, dat van Staatswege in een nood als thans dreigt de meeste hulp zal moeten komen inbeslagneming en rantsoeneering zal steeds meer nood zakelijk worden, en tegen dit ingrijpen in- onze vrijheid, tegen dezen dwang kan niemand meer iets inbrengen. De opwekking tot samenwerking vat het „Hbl." op als een aansporing tot opofferingen, tot bezuinigingen, opdat allen zooveel mogelijk toekomen, ande ren zoo min mogelijk gebrek lijden. Uit de „Nieuwe Ct." Het is altijd gezegd, dat als het tegen de beslissing of tegen het einde liep van den oorlog de positie van ons land meer dan ooit moeilijk zou zijn. Dat tijdstip schijnt nabij, maar de pogingen den vrede te brengen hebben gefaald, vooralsnog, en nog steeds zou verslap ping van onze weerkracht, het gevaar van een inbreuk op onze onzijdigheid vergrooten en wij staan aan het begin van een winter, waarin 't steeds moei lijker zal worden in de nooden van het volk en van onze nijverheid te voor zien. Maar de regeering is niet voorne mens bij de pakken neer te zitten. Zij vertrouwt met de voorlichting en mede- Marie, nu nroog je er me ook wel een geven, want de leelijkaard, die j'n ge luk bedreigde, zal voor den tweeden keer niet meer wegloopen. Ze vertelden hun lotgevallen. Nu nog Ko Loncke zei Donkers dan. Och, die zal ook wel in de muite loopen, voorspelde Danink. Drie zitten er nu achter de grendels Charles en Leonard Meuleman en die loeder van een Vrieze. En als ze moeten spreken, verraden ze elkander. Charles wordt vanavond nog naar Brugge gedaan. En Flora Die blijft hier in 't kot bij haar vader. Mele stapte alleen naar huis. Ze had weinig tot den burgemeester gesproken, alieen maar beschreven wat er in den stal bij 't Zwin was voorgevallen. De heeren uit de stad moesten haar maar roepen, zei ze bij 't heengaan. Ze keerde terug naar de eenzame hut in het bosch. XXXIII. Toen Mele voor het kleine huisje in de donkere boschdreef stond, doemde eens een gestalte voor haar op. Ko, zijt gij het vroeg ze zonder te ontstellen. Ja! Kom binnen Wat gebeurt er toch allemaal Kom in huis, ik moet je spreken 1 (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 1