De Witte Vrouw WOENSDAG 1917 gemeentebestuur kamerovêrzïcht] blnnentand"" fgo- 231 VL1SSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.45 per drie maanden. Franco door hei geheele rijk ƒ1.60. Voor België ƒ2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35. - Afzonderlijke nummers 3 cent lipFins F. Hi IE KtK Ir., Kleine Sarit 51, ïfissiüp. Islsfeon ioterc. Of abonné's, in 't bezit eener f| fik 4) I - lum ADVERTENTIEPRIJSVan 1—4 regels 0.48; voor iedere regel meer 12 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 24ct. perregel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 6% ct. per regel ¥srssbijnt isgeiijb, ÉgezsnM op Zand39 se liggingen erkende Christelijks leesitoii 1 gulden bij Sevens- n r* f4 gulden bïj dood 4* fft gulden bij verlies Aj f* f| gulden bij verlies 4 f4 ffc gulden bij verlies f* r* gulden bij verlies doIIs" z?n GRATIS verze- gg|8H| iange ongeschikt- door «fggSg van een hand, H^gi van 8 S fi8 B van een r van eiken leriitogen ongelukken voorjferffU"J®heid tot werker: f Syflj? een ongeluk voet of oog een duim .15JP*LP wijsvinger UtM anderen vinger aitk«erlngeri morden VERDUB3F.L11 indien de «erzekerden, seonlen van geldig gleaisbemijs, een ongeluk bekomen op trein, boot ol tram. De ottkeerlng wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank" te Schiedam f- MELK. Burg. en Weth. van Vlissingen brengen ter algemeene kennis de na volgende door hen vastgestelde be schikking Burg. en Weth. van Vlissingen Besluiten: vast te stellen de volgende REGELING betreffende de verstrek king van melk ten behoeve van zieken, zwakken en kinderen, in de gemeente Vlissingen. Artikel 1. Voor bewoners der ge meente kan volle', rauwe melk worden beschikbaar gesteld tegen den prijs van II cent per liter. Art. 2. De beschikbaarstelling van melk tegen verlaagden prijs geschiedt enkel ten behoeve van zieken en zwak ken, die naar het oordeel van den Bur gemeester melk noodig hebben, en ten behoeve van kinderen beneden den leeftijd van zes jaar, die in hoofdzaak op melkvoeding zijn aangewezen. Art. 3. De melk wordt geleverd door in of nabij de gemeente gevestigde melkinrichtingen, melkslijters of melk veehouders-slijters, naar keuze der aanvragers. Art. 4. Ten einde een oordeelkundige distributie van de melk tegen verlaag den prijs te verzekeren, roept de Bur gemeester zooveel noodig de mede werking in van de in de gemeente ge vestigde geneeskundigen, van plaatse lijke vereenigingen, commissiën of van personen, die zich in hoofdzaak op het gebied van zieken- en kinderverzorging bewegen. Art. 5. Personen die voor zich of voor leden van hun gezin melk tegen ver laagden prijs wenschen te betrekken, ontvangen op hun desbetreffende aan vraag een formulier ter invulling. Deze aanvraag wordt gericht tot het Levensmiddelenbureau ten Stadhuize. 0,p het formulier moeten worden aangegeven a. de naam en de woonplaats van den aanvrager b. de naam en de woonplaats van den melkleverancier, van wien men de meik wenscht te betrekken c. het aantal kinderen van het gezin, die op 1 januari des jaars den leeftijd van zes jaar nog niet hadden bereikt d. de hoeveelheid melk, die voor de in aanmerking komende leden van het gezin noodig wordt geacht. De opgaven, onder a, b en c bedoeld, worden door den aanvrager zelf, de op- gaai onder d wordt door een der -in ar tikel 4 bedoelde deskundige personen of door den voorzitter van een der daar bedoelde vereenigingen of com missiën ingevuld. Voor jonge, gezonde kinderen bene den den leeftijd van 1 jaar, is de te ver strekken hoeveelheid melk tegen ver laagden prijs' beperkt tot 1 liter per dag en per kind. FEUILLETON DOOR .A.. HANS. 781 (KidraK TBrtoJei). Neen, antwoordde de deerne, blo- eend toch van verlegenheid. Ik moet voor vader naar Brugge. We zullen eens zien of ze hem hier zullen gevan gen houden Percies of je wat om j'n vader geeftGij gaat naar Brugge. Waar moeit ge je mee snauwde ™ra haar toe, en snel vervolgde ze kaar weg. Je zult me niet ontloopen kreet de vrouw. Je hebt Ko Loncke wegge- zonden, de ander was voornamer en naar dien ga je Maar ik wil het niet Wat wil je niet vroeg Flora zich weer omdraaiend. Dat je met Charles wegloopt I Wegloopen Ja, vluchten over de zee Zijt ,ge gek n ~- Uat wil je doen Maar 't zal niet gebeuren. Dc oude man is in de ure van Zn dood schandelijk onrechtvaardig geweest, maar Mele leeft nog Ik ga mee naar Charles. Waarvoor Ik moet hem spreken I En als ik nu rap wegloop, zoodat le me niet volgen kan Art. 6, De overeenkomstig het bepaal de in het vorig artikel ingevulde for mulieren worden ingeleverd ten kan tore van het gemeentelijk levensmidde- lenbedi'.jr. Art. 7. Hij, wiens aanvraag door den Burgemeester wordt ingewilligd, ont vangt een bonboekje op naam, geldig voor het daarop aangegeven tijdvak, waarvan elke bon recht geeft op de daarop aangegeven hoeveelheid van 1, 2 of meer liters volle, rauwe melk tegen den prijs van 11 cent per liter. Art. 8. De houders van bonboekjes betrekken ,de melk van hun gewonen leverancier tegen den prijs van 11 cent per liter en tegen afgifte van bons, gel dig voor de betrokken hoeveelheid melk. Art. 9. De melkverkoopers kunnen op Maandag van iedere week ten kantore van het gemeentelijk levensmiddelen- bedrijf de aan hen afgegeven bons per bon van 1 liter inwisselen tegen een bedrag gelijkstaande met het verschil tusschen 11 cent en den in de gemeente geldenden maximum-consumptiemelk- prijs. Art. 10. Deze regeling treedt in wer king op 24 September 1917. Vastgesteld door Burg. en Weth. van Vlissingen, 17 September 1917. De Burgemeester, VAN DOORN VAN 'KOUDEKERKE. De Secretaris, J. P. v. iROSSUM Jr. Vlissingen, 19 September 1917. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. P. v. ROSSUM Jr. Vergadering van Dinsdag. De Kamers zijn weer geopend. De openingsrede is in één zin samen te vatten de toestand is op het oogen- blik slecht en als er niet gauw veran dering in komt, wordt hij nog slechter, een mededeeling die niet door nauw keurigheid uitmunt. 's Middags kwamen de Kamers weer bijeen om allerlei formaliteiten te ver vullen. In de Eerste werd Dr. Kuyper be- eedigd en Mr. Drucker herdacht. Voorts werden eenige commissies benoemd. In de Tweede, waar Mr. de Savornin Lohman den voorzitterszetel innam, werd Mr. 'Loeff beëedigd. Daarna werd een nominatie voor het voorzitterschap opgemaakt. Alsvoren Mr. D. Fock, j. H. Schaper en Mr. Ruijs de Beren- brouck. Morgenmiddag drie uur ver volg. De opening van de zitting der Staten- Generaal. Weinig belangstelling was er ditmaal O, in een half uur ben ik te Knok- ke en dan roep ik het uit Charles Meu- leman zit in de duinen en hij wil met Flora Vrieze vluchten. En wat ga je dan doen Naar Holland riep het meisje woedend. Holland levert de moordenaars uit. Wees nu braaf, Flora, en ga met mij mee. Zou je den zoon van j'n meester verraden Heeft die meester mij niet verra den, me laten verjagen uit z'n huis, mij, die hem heb opgepast tot z'n laatsten snik. En ie heeft nog grooter onrecht gedaan. Wat dan Dat zul je hooren Kan ik nti meegaan Kom dan Je gaat dus niet naar Brugge Neen O, ik wist het wel Het tweetal stapte verder. 't Was geheel donker, toen het in de duinen aankwam. 't Is aldaar niet, zei Mele, toen Flora een ouden dijk volgde. Jawel... Charles is verhuisd. Hij zit bij 't Zwin. En Ko? Is niet meer bij hem. Waarom niet ik weet het niet. Mele zweeg en ze slofte moeizaam door 't zand. Flora ging vooraan en in een verlaten oord, waar laag dennen hout. de duinen bekroonde, begaf ze zich naar een bouwvatlig.en stal. voor de opening van de nieuwe zitting der Staten-Generaal, althans weinig be langstelling in vergelijking met vorige keeren. 't Was eigenlijk 'n surrogaat van een gewone o.peningszitting. Dè Hagenaars hebben in Juni met groote plechtigheid, pracht en praal de buitengewone zitting zien openen en gevoelden nu blijkbaar weinig lust om naar de Ersatz-openingszitting van gis teren te gaan kijken. Het weer werkte óók niet mee. De enkele stakkers, die zich op het Binnenhof de moeite getroost hadden om voor de deur der publieke tribune te gaan staan om hun plaatsje op het laatste moment aan kapitaalkrachtige belangstellenden te verkoopen, zagen die moeite niet eens beloond en woon den nu, noodgedwongen of uit verve ling, zelf de zitting maar bij. Slechts één hunner had z'n plaats in de korte rij in klinkende munt weten om te zet ten, zoodat de dame, die aldus eigena res van de eerste plaats in de queue werd, er ietwat mee verlegen was. Ónder de galerijen van het Binnen hof en voor het paleis was 'n tamelijke belangstelling van heeren, dames en kinderen, die naar den stoet van gala- riituigen kwamen kijken. En langs de route, die de rijtuigen van het Paleis naar het Binnenhof zouden volgen, stonden zoowat evenveel toeschouwers als politie-agenten... Nadat de negen ministers, hoofden der departementen van algemeen be stuur, allen gekleed in ambtsgewaad, waarbij ditmaal niet de witte, doch de zwarte gala-pantalon behoorde (de mi nister van marine alleen droeg de schout-bij-nacht-uniform), zich" te kwart voor één vereenigd hadden in een der zalen van het koninklijk paleis, werd te één. uur van hst paleis vertrok ken- in den volgenden stoet, nadat de hofmaarschalk, jhr. V. Boreel, den mi nister uitgeleide had gedaan een af- deeling bereden politie een gedeelte van het eere-escorte van huzaren een galakoets, met 2 paarden bespannen, waarin Hr. Ms. ceremoniemeester, G. Ch. baron Snouckaert van Schauburg, was gezeten, en vervolgens de drie voor de ministers bestemde galakoet sen, ditmaal ook elk slechts bespannen met twee paarden, in afwijking van het jaar 1911, toen de koetsen der ministers "met vier paarden waren bespannen. Men weet dat H. M. de Koningin bij het begin der mobilisatie vele harer paarden ten dienste van het legerbe stuur afstond. De stoet werd gesloten door het tweede deel van het eere-escorte. Langs Noordeinde, Hoogstraat, Gra venstraat en Buitenhof reed de stoet naar 't Kamergebouw, voor welks in gang militairen eenige eerbewijzen brachten aan den vertegenwoordiger der Koningin. Daarbinnen, waar een 60-tal Eerste en Tweede-Kamerleden bijeen waren, kondigde te tien minuten over één de Ze duwde de deur open. 't Was bin nen geheel donker. Charles, zei ze. O, zij je daar klonk het. Kom in m'n armen, trouwe liefste De dag heeft lang geduurd Er kwam geen einde aan. Ik ben niet alleen, hernam Flora. Wie dan nog Mele Zij Dat vervloekte wijf riep de jongeling nijdig. ja, Mele, sprak de oude vrouw. Nu is ze het vervloekte wijf. Eens was ze als je moeder Wat moet je hebben 'k Wil spreken. Ik heb niets met je noodig. Maar ik met jou Waar is Ko Weet ik het Je hebt hem ontvlucht Lieg het niet af Hij is weggeloopen Neen, je hebt Ko Loncke verstoo- ten zooals die deerne daar hem ook verjoeg. Zonder Ko wil je vluchten Zoo zijn de Meulemans, menschen ge bruiken, tot ze ze niet meer noodig hebben en ze dan wegsmijten Zoo deed je vader ook met mij M'n vader heeft je voor j'n werk altijd betaald Wat weet gij daarvan Niets, hoor je 't, niets Dc Uilentoren is aan jou nagelaten Waarom ga je er niet heen met j'n lief Die tijd zal wel komen. Als Ko je schuld wil dragen ze ker Maar 't zal niet waar zijn En wat zoudt gij doen ceremoniemeester de komst der minis ters aan, door een plechtige aanraking van zijn staf met den grond. Minister Cort van der Linden las daarop de openingsrede voor, hetgeen 'n paar minuten duurde. Met eenigen nadruk las de heer Cort van der Linden den zin, waarin van vredespogingen wordt gewaagd, terwijl Z. Exc. eveneens den klem legde op de zinsnede, waarin op samenwerking van alle burgers, zonder onderscheid van rang of stand, wordt aangedrongen. Zoo eindigde de vergadering even kalm en eenvoudig als ze tien minuten tevoren was begonnen. De ministers keerden daarop, geze ten in de galarijtuigen, langs Vijver berg en Plaats, naar het Noordeinde terug. De Staatsbegrooting. Verschenen is de Staatsbegrooting voor 1918, aanwijzende een geraamd totaal tekort van 48.873.847.80. Op de marinebegrooting zijn eerste termijnen uitgetrokken voor den bouw van 3 onderzeebooten en een mijnen- legger voor Nederland en 3 onderzee booten voor Indië. Voor aanschaffing van vliegtuig-ma terieel enz. wordt 2.400.000 gevraagd. Ook voor Indië zal een marinelucht vaartdienst worden geschapen. Het marinierskorps wordt gereorga niseerd er komt een mitrailleurs-af- deeling bij. Bij de oorlogsbegrooting wordt een reorganisatie van de luchtvaart, wat eerste aanschaffing betreft, op 18 a 19 millioen geraamd. De autodienst en het regiment genie troepen zullen worden uitgebreid. Ook de generale staf zal een uitbreiding ondergaan. Marine-attaché te Berlijn. Aan het Nederlandsche gezantschap te Berlijn zal een marine-attaché geplaatst worden en is voor dien post bestemd de kapitein ter zee J. L. von Leschen, die dezer dagen als gepensionneerd kapt.-luitenant ter zee weder in dienst werd gesteld, onder bevordering tege lijkertijd tot kapt. ter zee. Kolonel Von Leschen zal 1 October naar zijn pest vertrekken. Mr. Marchant en het Staatspensioen. Op den landdag van den Bond van Staatspensionneering Zondag gehou den op de Platvoet bij Deventer, spra ken de heeren mr. Marchant en A. Ko ning, Renkum. De bondssecretaris hield een inleiding, mr. Marchant verklaarde bekeerd te zijn tot het Staatspensioen, nadat de juridische bezwaren tegen de rechtsgronden voor hem waren komen te vervallen en sinds d'e geldquaestie niet langer een bezwaar was. Wanneer een sociale maatregel ;als het staats pensioen door het volk gewild is, wordt daarvoor allereerst de rechtsgrond ge zocht in het hart van het volk. O, ik doorzie je'plannen. De schuit ligt zeker ai gereed om je naar Enge land te brengen. En van daar wil je konkelen, om alles op Ko te schuiven Mele, wat wil je nu eigenlijk? Recht Wat dan De helft van den Uilentoren. Je vraagt nog niet weinig .Recht vraag ik Een dure prijs om m'n vader ge diend te hebben en altijd van alles voorzien geweest te zijn De prijs is niet te duur. 't Is geen aalmoes, 't is recht En ais ik weiger Charles Meuleman, weet dan wat je doet Mele laat zich niet ais oud vuil aan den weg smijten Ze zou je verraden, zei nu Flora. Ze heeft er al mee gedreigd. Wat Mij aan de politie overle veren Ja hernam de kroegdeerne. Peins je, dat ik ze anders had meegebracht Maar zoo ik weigerde, zou ze ons verraden hebben Is dat waar, Mele vroeg Char les. Vraag me niet, wat ik zou doen De Meulemans toonen hun valschen aard. Ik heb alles gewaagd om jou en j'n onkel te redden, 'k heb gelogen en bedrogen, en wat is m'n loon Een vreemde moet den Uilentoren bewa ken Mij vertrouwen ze niet meer. De oude heeft mij uit het huis geworpen En ik zou stil in 't 'bosch moeten gaan leven en zwijgen En nog vraag ik het niet voor mij 1 Sprekende over het Staatspensioen in de Tweede Kamer, naar aanleiding van de brochure van dien titel van den voorzitter van den Bond voor Staats pensioen, verweet hij aan de rechtspo litieke partijen dat de reeds door de Tweede Kamer aangenomen gewijzigde wet-Talma kon worden ingevoerd, waardoor bij de verkiezingen in 1918 de reehtsche meerderheid in de Eerste Kamer gevrijwaard zal zijn voor het verwijt, die wet te hebben tegenge werkt. Toch zal naar de voorspelling van mr. Marchant de reehtsche politiek niet aan dat verwijt ontkomen. Aan het slot zijner rede ontried spre ker de staaaspensionneering ernstig bij de a.s. verkiezingen met eigen candi- daten deel te nemen, waardoor de mooie beweging voor het Staatspen sioen in gevaar zou worden gebracht. Salarisactie overheidspersoneel Zondag vergaderden te Amsterdam de besturen van de „Centrale van hoo- gere Rijksambtenaren", de „Centrale van vereenigingen van personeel in 's Rijks dienst" "en het „Algemeen Co mité uit de Bonden van Overheidsper soneel, aangesloten bij de N. V. V.", op tredende namens circa 35000 personen in overheidsdienst, ter bespreking van. de benarde financieele positie van het overheidspersoneel, welke door d'e re geering in haar jongste economische nota volledig is erkend. De aandacht werd in het bijzonder gevestigd op de ernstige nadeelen der huidige Rijks- duurtetoeslagregeling in verband met de pensionneering der ambtenaren. Ook werd herinnerd aan de door de regeering erkende geweldige admini stratieve moeilijkheden en de uitvoering daaraan verbonden, waardoor de uit betaling der toeslagen zoo zeer is ver traagd. Behoudens nadere goedkeuring der vertegenwoordigde combinaties, werd volledige overeenstemming ver kregen ten aanzien van de volgende eischen 1. dat eene volledige salarisverhoo ging ter vervanging der geldende duur- fetoeslagregeling zal worden toegekend ten bedrage van ƒ300 voor alle belang hebbenden voor zooverre zij hun hoofd betrekking vervullen bij het Rijk 2. dat het bedrag, waar beneden deze voorioopige salarisverhooging moet worden toegekend, zeer belangrijk hoo- ger zal zijn dan die der geldende Rijks- duurtetoeslagregeling. Algemeen werd de noodzakelijkheid uitgesproken, in verband met de voor gaande stijging van de prijzen van alle mogelijke levensbehoeften, deze voor ioopige salarisverhooging zoo spoedig mogelijk uiterlijk 1 October 1917 te doen ingaan. Mobilisatie-toelage. Bij legerorder heef de minister van oorlog ter kennis gebracht, dat de toe kenning van een verhoogde mobilisatie toelage aan militairen, die na het ver- Voor wien dan Dat zal je wel hooren De helft van den Uilentoren zei nu Flora. Ik wil het niet, ik, Charles' lief Gij Charles' lief En die andere... Ik wil het niet Charles, verjaag haar... Maar zij zou ons verraden. Charles, verdedig je Ze is hier nu al leen... niemand ziet, niemand hoort ons Maak die oude feeks van kant 't Kan nooit uitkomen. Charles en Flora aan de politie riep Mele, en ze week naar de deur, maar in het duister tastte ze mis en bonsde tegen den wand. Meuleman was woedend opgespron gen, greep de vrouw vast en 'sloeg ze ten gronde. Help schreeuwde Mele zoo luid ze kon. Flora, snoer ze de keel toe, of anders verraadt ze ons nog, gebood de kerel op gesmoorden toon. En de kroegdeerne wierp zich op de gevallene. Maar de deur werd opengerukt en het schijnsel van een lantaarn viel naar binnen. Charles en Flora deinsden met een kreet van schrik achteruit. Daar stonden twee gendarmen, met Gust Danink en Louis Delaat. Twee revolvers glinsterden in 't licht en wa ren dreigend op het paar gericht. Geef je over gebood een van de gewapende macht. (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 1