20Ö0! De Witte Vrouw 55e Jaargang 1917 DOMDEROACI jJiTTfii f. Wi GE VEIQE Ir., Kliin Hukt SB, Vtissinnt. ïsléoa Intuc. II Vsfselsijnt dagelijks, aitgezonderd op Zendag m ilptneen erkende Christelijke leestdsp gemeentebestuur FEUILLETON BINNENLAND $!0. 216 VLISSIINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 1.45 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ1.60. Voor België ƒ2.20 Voor overige ianden der Post-Unie 3.35. Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJSVan 14 regels 0.48voor iedere regel meer 12 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 24 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 614 cfper regel I gulden bij levens- P5 F* g% gulden bij dood gulden bij verlies 4! gulden bij verlies A ft gulden bij verlies P* gulden bij verlies SU..»,-.- f, 'ange ongeschikt- 1 door Til SIS van een hand, IN II van 11111 vaneen van eiken j-rdtepen ongelukken voor: heid tot werken 'SJU een ongeluk t$ vf voet of oog A.W V een duim iU "J* wijsvinger anderen vinger 5«8 altkMsringan worden VERDUBBELD Indian dd var ra berd er=, voorzien van gsldlg plaatsbewijs, een engeluk bekomen op trein, boot of tram. De altkeerlng wordt gewaarborgd door de „holl. Alg. Verzek, Bank" të Schiedam fip abonné's, in 't bezit eener polis, iljn ORA-riS verze THEE EN KOFFIE. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen brengen ter algemeene kennis de navolgende door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel den 30 Augustus 1917 vastgestelde beschik- king De Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel Gezien artikel 8 der Distributiewet 1916 Heeft goedgevonden vast te stellen de volgende Distributieregeling voor THEE en KOFFIE. Artikel 1. (1). Er wordt ingesteld het Rijksdistributiekantoor voor thee en koffie (na te noemen T. K.D.) (2). Aan het T. K. D. wordt toege voegd eene commissie van advies inza ke thee en eene commissie van advies inzake koffie. (3). Het bestuur van het T. K. D. be staat uit een Voorzitter en twee leden. Deze bestuursleden, zoowei ais de le den van de beide Commissies van ad vies worden benoemd en ontslagen door den Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel. (4). De dageiijksche leiding van het T. 'K. D. wordt opgedragen aan eenen Directeur, die op voordracht van het bestuur wordt benoemd door den Mi nister van Landbouw, Nijverheid en Handel. (5). De wijze van werken der Com missie van advies en van den Directeur wordt onder goedkeuring van den Mi nister van Landbouw, Nijverheid en Handel door het bestuur vastgesteld. (6). Het batig saldo van het T. K. D. indien dit bij zijne ontbinding aanwezig mocht zijn, zal alsdan in 's Rijks schat kist worden gestort. Art. 2. leder, die op het tijdstip van in werking treding dezer regeling han del drijft in thee en- of koffie, is ge houden .nauwkeurig aanteekening te doen van zijne voorraden van ieder dier goederen, van de aflevering uit die voorraden en van aanvulling van die voorraden hij is verplicht deze aantee- keningen ter beschikking te houden van het T. K. D. Art. 3. (i). De Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel zal een prijs voor thee en een prijs voor koffie vaststellen tegen welken thee, resp. koffie ten hoogste in het klein zal mo gen worden verkocht. Deze prijzen zul len zoodanig worden vastgesteld, dat daarin is begrepen het bedrag van dis- tributiekosten bedoeld in art. 4, af te dragen aan het T. K.D. op de wijze als nader omschreven in de artikelen 9, 10, II en 12. (2). Voor zoover noodig stelt de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel de prijzen vast tegen welke 73) DOOR HAHS. (Mms Wat moet gij vroeg haar man raw. Wie roept er je O, moet Flora mee kreet de moe der. En dan tot haar man ik heb 't je wel gezeid, dat het zoo eens eindigen zou Zwijg riep de baas woedend. Neen, nu zwijg ik niet meer O, God, 'k heb veel te lang gezwegen, ■daar wat had ik te zeggen hier Ga naar ie bed gebood Vrieze weer. .Hij scheen zeer ongerust en wilde z'jn vrouw uit de kamer duwen, maar de burgemeester belette het hem en zei: Laat je vrouw spreken Ja, ik wil en ik moet spreken hernam de moeder, 'k Heb 't zien aan komen... Moeder Is niet wel bij ,'t hoofd, onderbrak Flora. Stil, gebood de burgemeester. Was 'ik maar gek barstte de vrouw los. Dan kende ik niet dit ver drietO, deze vervloekte herberg!... burgemeester, straf m'n dochter niet je is in 't kwaad gestooten, door hem Ze wees op haar man, die door een gendarm op een afstand gehouden thee en koffie ten hoogste in dén groot handel en in den tusschenhandel zal mogen worden verkocht. Art. 4. (1). De distribufiekosten be dragen 0.01 per 0.2 K.G. koffie, af te leveren overeenkomstig art. 6 sub b. O.Oi per 0.2 K.G. koffie of thee, af te leveren overeenkomstig art. 7. (2.) Hij, die overeenkomstig de be palingen dezer regeling de lichamen van broodkaarten in ontvangst neemt tegen aflevering van koffie of thee, verbindt zich af te dragen ten behoeve van het T. K. D. 0.01 per broodkaart geldig voor de-25ste week en 0.01 per 4 broodkaarten geldig voor de 26e week, een en ander overeenkomstig de daarvoor hieronder te stellen regelen. Art. 5. (I). in het tijdvak aanvan gende met de dagteekening dezer be schikking tot en met 2 September is iedere verkoop en aflevering van koffie verboden. (2). In het tijdvak aanvangende met de dagteekening dezer beschikking tot en met den 12en September 1917 is iedere verkoop en aflevering van ihee verboden. Art. 6. Verkoop en aflevering van koffie aan consumenten is van 3 tot en met 12 September 1917 geoorloofd on der voorwaarde a. dat deze niet plaatsvinden dan te gen in ontvangst neming van het li chaam eener wittebrood-, bruinbrood- of roggebroodkaart daaronder niet begrepen de aanvullingskaarten waarop staat vermeld/dat zij geldig is voor de 25ste week. b. dat per broodkaart, in ontvangst te nemen ingevolge hetgeen sub a werd voorgeschreven, ten hoogste zal worden afgeleverd 0.2 K.G.- koffie. Art. 7. In het tijdvak van 13 tot en met 30 September is op overeenkom stige wijze als in art. 5 werd voorge schreven dezer regeling, uitsluitend te gen in ontvangstneming van 't lichaam eener broodkaart, waarop staat ver meld, dat zij geldig is voor de 26ste week, aan consumenten de verkoop en aflevering geoorloofd van hetzij 0.05 K.G. koffie, hetzij 0.05 K.G. thee. Het een en ander naar keuze van den con sument. Art. 8. De verplichting voor zoo ver deze bestaat tot inlevering van broodkaarten wier geldigheidsduur is verstreken, wordt opgeheven met be trekking tot die kaarten, waarop staat vermeld dat zij geldig zijn voor de 25e en 26e week. Art. 9. (1). Aflevering van thee en- of koffie aan eene detaillist is slechts geoorloofd tegen in ontvangstneming van de lichamen der broodkaarten, welke de detaillist van consumenten ontving voor iedere broodkaart waar op vermeld, dat zij geldig is voor de 25ste week, zal den detaillist ten hoog ste 0.1 K.G. koffie, voor iedere brood kaart waarop vermeld dat zij geldig is voor de 26ste week, zal den detaillist werd. Ja, door hem vervolgde vrouw Vrieze. Zij moest geld verdienen en slechte gasten ontvangen, met hen la chen en drinken Charles Meuleman bracht ze hier, nu is hij in 't bosch... en Flora moet er eiken avond naar toe met drank. Alles om dat vervloekte geld En om z'n kind .geeft hij niet. Is dat nu zotteklap of niet vroeg Vrieze. Neen, antwoordde de burgemees ter. Wij weten 't ook, dat Flora naar Meuleman ging. Ehwel, ja 's is waar riep de deer ne. En wie zou 't mij verbieden. Hij is mijn lief... En zoek hem nu maar als je h'm vinden kunt Hoor je dat nu jammerde de vrouw. Zoover heeft hij haar gebracht, zoo heeft een vader z'n bloedeigen kind opgekweekt. Tin al om het geld Eerst moesten ze dansen in ons huis... dan moest Flora de rijke gasten lokken O, wat heb ik hier moeten hooren en zien. Laf was ik, dat ik het toeliet... maar als ik wat zei sloeg hij mij Haar eigen vent verkoopt ze schoot Vrieze uit. O, ge hebt me je leeren haten... omdat je m'n kind wetens en willens op den slechten weg dreef. Victorine heb je altijd veracht, omdat ze treffelijk bleef. Flora, je kunt j'n schuld tegenover de wet veel verminderen, als je zegt, waar Charles Meuleman nu is, sprak de burgemeester. Nooit Dan ga je mee Bah, in 't kot moeten ze me ook naar zijne keuze ten hoogste 0.025 K.G. koffie of ten hoogste 0.025 K.G. thee mogen worden geleverd, een en ander onder voorwaarde, dat de detaillist, tezamen met de kaarten, overmaakt het bedrag aan distributiekosten ver schuldigd overeenkomstig art. 4, 2e lid. (2). De detaillist, die tot nog toe direct uit de eerste hand thee of koffie betrok, zal bij het inzenden der brood kaarten aan het T. K.D., daarvan ken nis geven. (3). Voor de toepassing dezer rege ling worden onder detaillisten verstaan zij, die thee of koffie rechtstreeks aan verbruikers verkoopen. Art. 10. (1). Zij die aan detaillisten thee of koffie afleveren, zijn verplicht de ingevolge het vorige artikel in ont vangst genomen broodkaarten in pak ken van ieder 100 stuks tezamen met de geïnde distributiekosten, een en an der vermeld op een bij te voegen ver- zamelstaat, onverwijld toe te zenden aan het T. >K. D. (2). De -verzam.elstaat wordt door den afzender onderteekend en van een duidelijke vermelding van zijn naam en adres voorzien. Art. 11. (1). Detaillisten, die voor 30 September niet tot aanvulling van hun nen voorraad wenschen over te gaan, zijn verplicht de van consumenten in ontvangst genomen broodkaarten in pakken van ieder 100 stuks te zamen met een bedrag aan distributiekosten als omschreven in art. 4, 2e lid, te doen toekomen aan het T. K. D., een en an der vermeld op een bij te voegen ver- zamelstaat. De hier voorgeschreven in zending zal voor de eerste maal op den 20sten en voor de tweede maal op den 30sten September 1917 moeten ge schieden. Art. 12. Onverminderd de maatrege len, te nemen tegen hen, die niet op de voorgeschreven wijze de distributie kosten inzenden, zal aanvulling van den voorraad van ieder hunner siechfs ge schieden op de basis van de bij het T. K. D. ingezonden kaarten. Art. 13. (1). De verkoop van thee en koffie als drank in hotels, café's, res taurants e. d. blijft toegestaan, noch tans onder deze beperking, dat die verkoop en aflevering behalve bij het ontbijt in hotels niet anders mag geschieden dan per kop. (2). De aflevering van thee en koffie aan inlichtingen van genoemden aard zal niet mogen geschieden dan tot zoo danige hoeveelheid, als waarvoor»voor af goedkeuring van het T. K. D. is ver kregen. (3). Van de aflevering van thee'en koffie aan inrichtingen als bedoeld, worden distributiekosten geheven tot een bedrag van 0.25 per K.G. koffie en 0.50 per K.G. thee. De verkooper is verplicht tot toezending dezer distribu tiekosten aan het T. K. D. Deze kosten kunnen nochtans door hem op den koo- per worden verhaald. de kost geven riep de meid spottend. O, Flora, zeg het smeekte de moeder. Kom nog tot inkeer Nooit! hernam het meisje koppig. Je moeder vraagt het M'n moeder Een schoone moe der, die haar dochter verraadt En dat is mijn kind weeklaagde de vrouw... Over haar geboorte was ik zoo blij... in de wieg waakte ik over haar... als kind was ze zoo aanvallig... Maar gij zijt de schuld en weer richtte ze zich tot haar man gij hebt haar op dien weg gedreven .Flora, zult gij spreken hernam de burgemeester. Neen Vooruit dan Vrieze, gij gaat ook mee Ik? Wat heb ik misdaan Ge zult gehoorzamen of ik laat je de boeien aandoen En vader en dochter moesten volgen. Oo het gemeentehuis onderhoorde men hen weer, doch ze weigerden hardnek kig te spreken. 't Was voor Zoë een vermoeiende avond geweest, doch uiterlijk merkte men niets aan haar. En toen Donkers haar naar bed joeg, zei ze triomfantelijk Zie je wei, dat ik een spoor had XXX. De oude Meuleman was dood. Mele ging het naar de duinen zeggen. Charles en -Lonck-e hadden nu daar een schuilplaats. De laatste kende de gan- sche streek en was een sluwe kerel. Zoo, is vader dood zei Charles op onverschilligen toon. (4). Voor de toepassing dezer rege ling worden genoemde inrichtingen be schouwd als consumenten. Art. !4. (1). Het is verboden thee en- of koffie te verkoopen en af te leve ren anders dan overeenkomstig de be palingen dezer regeling. (2). Het is verboden thee en- of koffie zich te doen .afleveren anders dan overeenkomstig de bepalingen de zer regeling. Art. 15. (1). Onverminderd de straf welke de Distributiewet 1916 bedreigt tegen de overtreding, van de voorschrif ten dezer regeling, zal hij, van wien mocht blijken, dat hij handel heeft ge dreven in thee en- of koffie in strijd met hetgeen in deze regeling wordt be paald, voor tijdelijk of voor goed wor den afgesloten van de distributie van thee of koffie. (2). Het bepaalde in het voorgaande lid is van toepasisng zoowel op hande laren als op consumenten voor zoo veel deze iaatsten betreft, zal die uit sluiting worden toegepast door hen na 30 September datgene te onthouden, wat na dien datum voor het verkrijgen van thee en koffie onmisbaar zal zijn. De Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel, Voor den Minister, De Secretaris-Generaal, (get.) VERSTEEG. Vlissingen, 11 September 1917. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, j. P. v. ROSSUM jr. THEE EN KOFFIE. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter algemeene kennis de na volgende, door den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel den Hen September 1917 vastgestelde beschik king De Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel, Gezien art. 6 der Distributiewet 1916; Heeft goedgevonden te bepalen 1. Het is verboden koffie of thee te vermengen met vreemde bestanddeelen. 2. Van het verbod onder 1 gesteld kan onder daarbij te stellen voorwaar den dispensatie worden verleend door den Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel. 3. Het verzoek om dispensatie worde gericht aan het bestuur van het Rijks distributiekantoor voor thee en koffie, Vischsteeg 5, Amsterdam, hetwelk dit, voorzien 'van zijn advies, aan den ge noemden Minister doorzendt. De Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel, (get.) POSTHUMA. Vlissingen, 13 September 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Je moet dezen nacht naar huis ko men, drong de oude vrouw aan. Hoe kan ik dat Je moet. Om me te laten vangen Dat is niet noodig Ze zullen nu den Uilentoren be waken. Ik kan je er brengen, zonder dat iemand 't ziet. Hoe Vertrouw op mij Neen, ik kom niet Ga je j'n vader zoo laten begra ven Hij is toch dood O, dat is slecht Dus je komt niet! Neen En ik gebied het je Gebieden Gij aan mij Ja- Wees blij, dat ik je op den Uilen toren laat. Ik kon je er buiten jagen. Je hebt m'n vader genoeg geplukt. Wat, spreekt ge zoo tegen mij 't ls goed En'onmiddellijk ging Mele heen. 't Was avond. Zë keerde te voet naar Zandegem terug. Aan de poort van den Uilentoren ontmoette ze een gendarm. Vanwaar kom je vroeg deze. Van Knokke antwoordde ze kort. Waar heb je geweest? Nog al curieus Peinsde je dat er voor een begrafenis niets te doen is Laat me al gauw binnen Ze sloot weer het hek, en trad in de sombere woning. Hol klonken haar stappen in de lange gang en op de oude trap. Mele duwde de deur open. Ze kwam in de sterfkamer. Op de tafel Rantsoeneering van courantpapier. De distributie-commissie van „de Ne- derlandsche Dagbladpers" maakt het volgende bekend De kolermood heeft de regeering ge dwongen, de papierfabrieken, met name de eenige Nederlandsche fabriek, die papier voor rotatiedruk vervaardigt, die van de firma Van Gelder Zonen, sterk met kolen te rantsoeneeren, zoodat deze laatste een harer fabrieken geheel heeft moeten stopzetten. Na den len October a.s. zuilen de fabrieken een groot gedeelte van haar gewone productie niet meer kunnen leveren, en ook thans reeds moet op het papiergebruik worden bezuinigd. Papier te betrekken uit hei buitenland is, evenzoo ten gevolge van den kolen- nood en de moeilijkheden met transport, practisch onmogelijk. Reeds geruimen tijd kunnen de Duitsche fabrieken, we gens de sluiting der grenzen, haar aan genomen bestellingen niet uitvoeren. De mogelijkheid bestaat, dat na eeni- gen tijd niet meer dan 75 pet., zelfs 50 pet. van het papier, dat voor de Neder landsche couranten noodig is, zal kun nen worden verstrekt. Indien niet reeds thans door onder linge overeenstemming tot een belang rijke beperking wordt overgegaan, zou in de naaste toekomst een algeheel ge brek kunnen dreigen. In deze omstandigheden heeft de vereeniging „De Nederlandsche Dag bladpers" in een buitengewone alge meene vergadering -in overeenstem ming met de „Nijverheidscommissie" van het „Algemeen Steuncomité" besloten tot een onderlinge rantsoenee ring over te gaan, welke aan alle cou ranten thans reeds de verplichting op legt van (bezuinigingen na den 30en September v o o r 1 o o p i g tot 25 pCt. van het gebruik in 1916. De lei ding hiervan is opgedragen aan vijf leden der Vereeniging, die in samen werking met de directie der papierfa briek Van Gelder Zonen een Distribu tie-commissie vormen. Deze commissie acht het gewenscht, aan de lezers der bladen mededeeling te doen van den ernst van den toestand. Met nadruk wijst zij erop, dat de uitge vers noodgedwongen moeten overgaan tot het invoeren van een beperking van den inhoud der couranten, welke zij be treuren. Invoer van kolen nit het buitenland. (Officieel.) Sinds begin Augustus 1.1. waren, gelijk bekend, onderhande lingen gaande met Duitsehland, teneinde de hoeveelheid van 350.000 tons per maand, die tot Augustus waren geleverd, ook daarna te ontvangen. De onderhandelingen, welke in de maand Augustus plaats hadden, vermoch ten tot dusver geen bevredigend resul- pinkte een kaars. Een lange schaduw viel op het bed, waar de doode lag. Meuleman, Charles wil niet ko men? mompelde de oude. Ja, zoo gaat het... kinderen geven om hun vader niet meer Daar ligt hij nu... Mele zette zich op een stoel en zuchtte. Soms vouwde ze de handen, maar mompelde dan Ik kan niet meer bidden... En Charles wil niet komen Nu zit ik hier Ha, hij zou me buiten durven jagen Arme man die daar ligt Wat een le ven Een is je trouw gebleven... ook nu nog, de verstooiene Mele... Zij waakt bij je. Ze verzonk in gepeinzen, bleef daar zitten tot de nieuwe dag lichtte. Dan slofte ze door 't huis. Later werd er gebeid. De dokter kwiam het lijk schouwen. Mele leidde hem naar bov-en. Ja, ie is dood... 't is voor goed uit, hé, zei ze. Ja- 't Is maar goed ook. En z'n zoon weg merkte de dok ter op. Zwijg over dien zoon Waar zou hij zitten Dat de gendarmen hem zoeken De dokter schreef een briefje en het Mele overreikend, zei hij Breng dat vandaag naar het ge meentehuis. Ge moet dit sterfgeval aan geven. - Ja.... En voor de begrafenis zorgen of draag het aian den koster over. (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 1