DIMSDAG De Witte Vrouw 1917 AARD gemeentebestuur No. 208 55e Jaargang derlinge /orden gaar- yterstraat 5. ling. >chtans be- d. Prijsopgaaf no. che Courant." HE TRAM. —Middelburg. :nstregeli\g tot nadere aan- ing. aar Middelburg 6.40BG*, 7.10, .50, 10.30G, 11.10, 1.1 OG, 1.30, 1.50, 3.30, 3.50G, 4.10, 5.50, 6.10C, 6.30, ,9.10, 9.50, 10.30, naar Vlissingen A*, 7.10G, 7.50C. .30, 11.10G, 11.50, 1.50G, 2.10, 2.30, 4.10, 4.30G, 4.50, 6.30, 7.10, 7.50, 11.IOC. Station. irk 5.40*, 6.30, M5, 11.10, 11.50, 4.25, 5.10, 6.25, 10.35, 11.20. 6.10*, 7.—, 7.50, 12.15, 1.15, 2.10, 6.50, 7.40, 8.35, .45C. et rijden niet op frkmanstreinen en dagen. ertrek'ken van de iet verder dan de :rvoeren goederen trekuren geven de echts op Donder- gen rijden. n van tiet station afhangen van de en booten. 1AVENDIENST. dhuis) vm. 5.45, 8.45, 9.50, 10.20, 1.15, 12.40, 1.30*, 4.50, 5.20, 6.30, n. 6.10, 6.45, 7.10, 10.45, 11.30, nm. .40*, 3.—*, 3.45, 6.45, 7.15, 8.—. afvaarten vallen WALCHEREN. lekerke-Domburg. naar Domburg Middelburg: 7.40, des avonds 8.40 >urg naar Koude- lekerke-Domburg. ition) naar Dom- 5. Vlissingen 7.40, des avonds 7.20 g welke niet ver- dekerke. lissingen dienen ar Middelburg en uit te stappen lebben op de om ertrekkende elec- 3CHELDE. aankondiging. 3.45a) 6.a) 4.20d) 6.40b) -d) naar Breskens 15 lissingen wachten wachten tot 12.40. iben reizigers van gen naar Neuzen rd. VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.45 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.60. Voor België ƒ2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35. Afzonderlijke nummers 3 cent lïtgafgFinss f. W IVEIÖE Ir., l\m lukt §3, ïüssipn. ïèta Inters. I1- ADVERTENTIEPRIJS: Van 14 regels ƒ0.48; voor iedere regel meer 12cent Driemaal plaatsen wordt (weemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 24 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 6% ct. per regel ïsfschijnt failijks, oitiezonderd sp Zondag en glpmeen erkende Christelijke feestdagen I gulden bij levens- F* gulden bij dood 4% A gulden bij verlies gulden bij verlies A gulden bij verlies r* gulden bij verlies lange ongeschikt- H door 11 van een hand, 1 |1 van 11 i 11 van een ff *"4 van eiken Sard 'tegen ongelukken voorSj W beid tot werken een ongeluk voet of oog vjf een duim JLU M wijsvinger Uw anderen vinger t)tzc allfceeringëH wor<i«n VERDUBBELD indlwt da verzekmdeit, voorzien «in geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot ol tram. Da oltkeerlng wordt gewaarborgd door de „holl. Alg. Verzek. Bank" të Schiedam ne abonné's, In 't bezit eener «tffc f| 1 polis, zijn GRATIS verae- /|||1|| nftrvQiitlrU'on trs\r*r dL-é KW Hff KOFFIE EN THEE. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter algemeene kennis de door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel den len Septem ber 1917 vastgestelde beschikking De Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel gezien artikel 8 der Distributiewet 1916 en artikel 3 der Distributieregeling voor thee en koffie dd. 29 Augustus 1917 heeft goedgevonden vast te stellen de volgende maximum prijzen, tegen welke in den kleinhandel thee en koffie ten hoogste zullen mogen worden verkocht thee i.40 per '/2 K.G. koffie 1.per ï/2 K.G. De Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel, Voor den Minister, De Secretaris-Generaal, (get.) VERSTEEG. Vlissingen, 4 September 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. DRANKWET. Burg. en Wetli. van Vlissingen gelet op art. 37 der Drankwet doen te weten dat bij hen is ingekomen een verzoek van LUDOV1CUS JAN MATTHIJS QUASTERS, om verlof tot verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank, in het perceel Coosje Buskenstraat 69 dat vanaf lieden gedurende veertien dagen schriftelijke bezwaren tegen het eventueel verleenen van het gevraagde verlof kunnen worden ingebracht bij Burgemeester en Wethouders voor noemd. Vlissingen, 3 September 1917. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. P. v. ROSSUM Jr. BEKENDMAKING STEDELIJK MUSEUM. De Oudheidkundige commissie maakt bekend dat het Stedelijk Museum in het ver volg geopend zal zijn alle dagen van 10—12 en van 14 uur, met uitzonde ring van Woensdag van 24 en Zater dagmorgen. Vlissingen, 3 September 1917. Namens de Commissie voornoemd, H. G. VAN GROL, Secretaris. BEKENDMAKING OUD-ARCHIEF. De Achivaris der gemeente maakt be kend dat het Oud-Archief in het vervolg geopend zal zijn Woensdag van 24 en Zaterdag van 24 uur. Dit dus in FEUI1.I.F.T0N DOOR A. HANS. 65) (Itiiraï temden.) Een lastig geval, mompelde de burgemeester. Deze 'brief is te Knokke gepost. Waar mag die kerel zitten Juist belde de veldwachter aan. Eiken worgen kwam hij bij zijn chef naar diens orders vragen. De man keek thans bedremmeld en in verlegen houding stond hij voor den burgemeester. Hoe durf je nog te komen vroeg deze. Burgemeester, heb ik misdaan stamelde de veldwachter. Neen, je zijt een man van plicht. z'l je al nuchter Die vent moet wat in m'n bier gedaan hebben, 'k Ben den heelen nacht ziek geweest. Geen verontschuldigingen 't Is nu te laat. Mij, den burgemeester, stond Je gisteren te midden van 't dorp uit te «helden, 'k Wist niet wat ik deed. Dat helpt je nu niet meer O, dat ge wist, hoeveel spijt ik er an heb...Meer als haren op .mijn hoofd. En Meuleman ontvlucht 'k Ben bedrogen geworden Is te laat geklaagd nu Je kan afwijking vaü wat vroeger gepubli ceerd is. Vlissingen, '3 September 1917. De Archivaris voornoemd, H. G. VAN GROL. BINNENLAND Graan- ea peulvruchten. Het lid der Tweede Kamer, de heer Sibinga Mulder, heeft den 4en Augus tus de volgende vragen ingezonden lo. Is de minister bereid te overwe gen om bij de inbeslagneming van het graan en de peulvruchten van dezen oogst den landbouwers een voldoende hoeveelheid te laten om te voorzien in de voeding van hun vee of hun daar voor andere voedingsartikelen te ver- strekkan, opdat zij bij het wegvoeren van hun oogst de zekerheid hebben, dat hun vee in den komenden winter geen honger behoeft te lijden 2o. Is de minister bereid, mede door het stellen van vaste prijzen voor alle inlandsche veevoederartikelen de ruiling te bevorderen tusschen landbouwers onderling van diverse inlandsche voe dingsartikelen, zooals voederbieten, hooi, enz., waarvan hier te veel en daar te weinig is? De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft daarop den 30en Au gustus geantwoord: 1. Zooals kan blijken uit een mede- deeling in de „Nederl. Stct.", wordt aan de landbouwers, aan de hand van vastgestelde normen voor verschillende veesoorten, de van hen gevorderde ha ver, gerst en boonen geheel of gedeel telijk weder teruggegeven. Bij de vast stelling van deze normen moest in de eerste plaats rekening worden gehou den met de voorziening in de groote behoefte aan voedingsmiddelen voor het Nederlandsche volk. De zorg voor de voeding voor het Vee moest hierbij achterstaan bij die voor de voeding van den mensch, en wanneer dan ook voor de veevoeding geen voldoende hoeveel heden ter beschikking mochten worden gesteld of de vastgestelde normen te zijner tijd nog zouden moeten worden verlaagd, dan is dit slechts een gevolg van den nood der tijden, die deze voorzorg ge biedend eischt. Ondergeteekende kan dan ook onder deze omstandigheden geen toezegging doen, dat den landbouwers van hun oogst aan granen en peulvruchten een voldoende hoeveelheid voor de voeding van hun vee zal worden teruggegeven, terwijl bij het algemeen gebrek aan veevoeder niet over zoodanige voorra den van andere voederartikelen kan be schikken, dat deze in de plaats van de gevorderde granen en peulvruchten kun nen worden verstrekt. Hij zal er echter, zooveel maar eenigszins mogelijk is, naar streven, dat van de landbouwers niet meer zal worden gevorderd, dan strikt noodzakelijk is. 2. Het is den ondergeteekende niet je straks voor het parket verantwoor den Je moest beschaamd zijn 1 Daar staan we nu... 't Parket komt en onze gevangene is gevlucht en dat op een avond, binst dat er nog volk was. Vreemden hebben hem zien loopen, maar gij zat in herberg. Dat is ook je beste werk 1 Glrnaar huis, ik schors je... O, burgemeester, heb deernis met me 1 Neen 1 Me op straat jagen J'n eigen schuld 1 Na zooveel jaren dienst. 'k Ben bijkans aan mijn pensioen Al j'n eigen schuld Ga weg, ga naar huis, tot ik je roep. De man viel op z'n knieën. Zie burgemeester, 'k kniel voor je. Sta op Geen comedie 1 En zoo vraag ik je om deernis 1 vervolgde de veldwachter. O, bewaar me voor de schande Ik luister niet meer! Ga naar huis 1 Hij duwde den veldwachter weg en de man, begrijpende dat verder pleiten nu niet helpen kon, stond deemoedig op. M'n vrouw zal het besterven... en ik ook kloeg hij. Burgemeester je hebt een steenen herte Maak dat je wegkomt 1 klonk 't antwoord. De veldwachter vertrok. Mijnheer Valère stond natuurlijk reeds on hem te wachten, Ehwel, sjampetter, Meuleman is weg. hé? Wat zegt de burgemeester nu? Hij zit in den put, diep in den put, duidelijk, hoe door het vaststellen van vaste prijzen voor alle inlandsche vee voederartikelen de ruiling van deze artikelen tusschen de landbouwers on derling kan worden bevorderd, daar zij, die gebrek aan veevoeder hebben, als regel niets in ruil kunnen aanbieden en verplicht zijn tot aankoop. Onderge teekende zal echter gaarne bevorderen, dat veevoederartikelen uit streken, waar hiervan te veel is, kunnen worden aan geschaft door veehouders in streken, waar daaraan gebrek bestaat, terwijl zal worden overwogen in hoeverre het wen6chelijk is voor deze artikelen maxi mum-prijzen vast te stellen, ten einde prijsopdrijving te voorkomen. De Grondwetsherziening. De tweede lezing van de Grondwets- herzienings-voorstellen wordt in parle mentaire kringen nog tegen het einde dezer maand, maar stellig in de eerste dagen van October verwacht. Kaas. De Vereeniging van handelaren in melk, boter, kaas, eieren en geldersche waren te 's Gravenhage, heeft heden den minister van landbouw telegrafisch verzocht, met den grootst mogelijken spoed, maatregelen te nemen om te voorzien in den noodtoestand, heer- schende bij de binnenlandsche kaas distributie, daar de geheele Ned. win kelstand sedert weken verstoken is van het artikel volvette kaas, terwijl de boe ren hun product niet kunnen afzetten. In aansluiting op dit telegram heeft het bestuur ons medegedeeld, dat de winkelier niet alleen sedert v/eken bijna geen volvette kaas ontvangt, maar ook de beloofde aanvulling met ontvette kaas (40, 30 en 20 pel. vetgehalte) bij lange na niet voldoende is om ook maar voor een derde in de behoeften te voor zien, terwijl dit door het publiek zoo zeer begeerd artikel bij den producent ligt opgehoopt. Voor dezen is echter den afzet geheel onmogelijk geworden. Van offieieele zijde werd aan het be stuur medegedeeld, dat in de afgeloo- pen week een tamelijk kwantum be schikbaar zou zijn en daarna de voor ziening van kaas meer geregeld zou plaats hebben, daar van regeeringswege daartoe maatregelen waren genomen. Tot nog toe zijn echter de resultaten hiervan nihil. Levensmiddelenvoorziening. in het Concertgebouw ie Amsterdam is Zondag een vergadering van hoofd besturen van bij het Nederlandsch Ver bond van Vakvereenigingen aangesloten organisaties gehouden, ter bespreking van de levensmiddelenvoorziening. In den loop der vergadering werd me degedeeld, dat verleden week minister Posthama nog tegen den directeur van het Rotterdamsche distributiebedrijf ge zegd heeft, datals er niets bijkomt, er nog voldoende graan is tot Augus tus 1918. meneere Valère. Straks komt 't parket, zeker Ja. En wat gaat de burgemeester zeg gen Ja, wat gaat ie zeggen We heb ben zoo juist woorden gehad. Ie wil 't van eigen ai op mij steken. Maar 't zal niet gelukken, 'k Heb het hem vierkant gezeid, dat hij verantwoordelijk is 1 En 'k ben kwaad weggeloopen. Wat zei hij Razen en tieren, maar 'k ben ook niet verlegen 1 Je hebt hem gisterenavond nog al Ieelijke dingen gezegd. Toen is 't begonnen Toen wilde hij mij al verantwoordelijk stellen voor Meuleman's vlucht. Wat kan ik er aan doen 'k Heb hem al lang verwittigd, dat het kot veel te zwak is. Maar je hebt je dronken laten ma ken, zeggen ze. Ik? Nu ja, ze zeggen het... Maar de tongen zijn lang. Ja, de menschen peinsden, dat ik dronken was, omdat ik gisteravond den burgemeester eens goed de waarheid zei. Maar daarvoor moet ik niet ge dronken hebben. Ben ik nu nuchter, meneere Valère Ja- Ehwel, ga naar den burgemeester en vraag hem, wat hij -daar zoo juist van mij heeft moeten hooren. Wie heeft er Zaterdagavond Ko Loncke laten loo pen Toen was hij de overste. Maar ie wil z'n eigen wit wasschen voor het parket en al 't vuil op mijn schouder Er werd een motie aangenomen, waarin de vooruitzichten voor de ko mende wintermaanden dermate ver slechterd worden geacht, dat de door de regeering reeds getroffen of nog slechts toegezegde maatregelen, ook bij de meest breede ten uitvoerlegging, onvoldoende zijn, om de Nederlandsche arbeidersklasse zooveel mogelijk te be waren voor gebrek en ondervoeding. Voorts wordt geëischt, dat alle maat regelen worden getroffen, die kunnen medewerken, om den nood in de arbei dersgezinnen in den komenden winter ^niet grooter te doen zijn, dan absoluut "onvermijdelijk is waartoe noodzakelijk wordt geacht, dat 1. ten spoedigste wordt overgegaan tot het vaststellen van maximumprijzen, die lager zijn dan de thans geldende of die van kracht waren in den vorigen winter voor wittebrood rijstaardappelen peul vruchten vatgroenten en stapelgroen ten 2. dat voor de arbeiders en met hen economisch gelijk te stellen personen de prijzen der brandstoffen aanmerkelijk lager zullen worden gesteld dan voor het overige deel der bevolking 3. dat ten spoedigste worde overge gaan lot de distributie van goedkoop rundvleesch 4. dat worde ingevoerd op korten termijn een algemeene rantsoeneering van aile eetbare vetten 5. dat de toegezegde beschikbaar stelling van kleeding, schoeisel, zooile der, klompen, wol en sajet voor het be gin van den winter zal plaats hebben. Spoorwegverkeer ingekrompen. Binnenkort kan men de publicatie van den.nieuwen dienst op de spoorwegen verwachten en zal men ervaren, dat deze inderdaad zeer sterk wordt ingekrompen. De dienstregeling wordt, zooals men sinds den oorlog weet, vastgesteld door de militaire autoriteiten, die daarbij met advies terzijde worden gestaan door een lid van den Raad van Toezicht op de Spoorwegdiensten. Met het oog op den kolennood heeft men moeten besluiten reeds met ingang van 24 September de zeer beperkte dienstregeling in te voeren. Bij wijze van pleister op de wonde willen we er aan herinneren, dat de opslag op de reizigerstarieven van 50 percent, welke voor de zomermaanden was vastgesteld, met ingang van 1 Oc tober weder vervangen wordt door den vroeger van kracht zijnden opslag van 20 percent. Het Post- en Tel.-rapport. De „P.T.T." deelt mede, dat het werk van de staatscommissie-Salverda de Grave thans in het openbaar kan worden besproken. Het door die commissie ont worpen reglement, houdende dienst- voorwaarden voor het personeel van posterijen, telegrafie en telefonie, is in leggen. Maar 't zal niet gelukken. De veldwachter ging driftig heen, maar aan zijn vrouw durfde hij niet te vertellen, dat hij geschorst was gewor den. In den voormiddag nog kwam 't ge recht uit de stad. De burgemeester had een lastig uur tje en de ontboden veldwachter kreeg ook zijn deel. Er werd bevel gegeven Ko Loncke, Charles Meuleman en Leonard Meule man op te sporen. Het parket begaf zich eerst naar de brug bij 't kanaal, waar Louis Delaat en Marie Donkers hun verklaring moes ten afleggen. Aan den burgemeester werd opge dragen Gust Danink te verzoeken nog dien middag op 't gerechtshof te Brug ge te verschijnen. De heeren bezochten ook den Uilen- toren. Mele ontving hen. Nederig stond ze voor de magistraten. De vrouw hield vol, dat Charles Meu leman Zaterdag niet thuis was geweest, tot hij bij de poort aangehouden werd. Ook loochende zij, dat ze iets wist van Ko Loncke's aanwezigheid in den kel der. Er gebeuren hier zonderlinge din gen zoo kloeg ze. Wat dan vroeg de rechter. Menschen, die met de politie niets te stellen hebben, dringen hier binnen als dieven en inbrekers, pakken mannen vast, trekken deuren open, sluipen in kamers. M'n meester is er ziek van De burgemeester moest hierover na- tweede lezing vastgesteld, en er is nu besloten, dit ontwerp toe te zenden aan de bonden. In het rapport is opgenomen Voor het vaste personeelbelangrijke vermindering van den dagelijkschen ar beidstijd, betere regeling van het over werk, recht op verlof met uitbreiding o.a. voor de bestellers, enz. tot 14 dagen, zwangerschapsverlof, recht op 1 vrijen dag per week, verbetering van de Zon dagsrust, uitbetaling van een vol sterf- kwartaal, 12 a 18 maanden vol loon bij ziekte, sanatoria-verpleging, behoorlijke, goed omschreven regeling van het ver keer met de autoriteiten, volledige er kenning van de vakvereeniging, afschaf fing van de tweede keuring voor jon gelingen, ruimere voorschriften inzake korting op het salaris, ruimere vergoe ding bij verplaatsing, vaststelling van een dagelijkschen werktijd voor brieven gaarders, instelling van een commissie van beroep, recht van beroep op alle straffen, bij ontslag van straf recht van beroep, bij ongevraagd ontslag niet be doeld als straf recht op een schadeloos stelling met beroep inzake het bedrag hiervoor en betere regeling van vergoe ding bij tijdelijke verplaatsing. Voor het hulppersoneelrecht op verlof en op loon bij ziekte, recht van beroep bij straffen en op uitbetaling van loon na overlijden. Tarwe. Het dagelijksch bestuur der Zeeuw- sche Landbouwmgatschappij heeft den minister van landbouw, nijverheid en handel telegrafisch berzocht, ten spoe digste den ma:ümum-garantieprijs voor tarwe, oogst 1918, vast te «ptellen op f25 per 100 K.G., mildere bepalingen te maken voor het behoud van granen, overmaalsei en eigen tarwe voor het bakken van brood voor het gezin en het personeel. De landbouwers zullen, zoo wordt in het telegram gezegd, bij de tegenwoordige regeling geen tarwe De beweerde knoeierij bij de pluimveevereeniging. Naar aanleiding van de in „de Tel." gepubliceerde onthullingen omtrent de pluimvee-export zijn door het lid van de Tweede Kamer Van Beresteyn, op 31 Aug. jl. tot den minister van land bouw de volgende schriftelijke vragen gericht I. heeft de minister van landbouw, nijverheid en handel termen gevonden naar aanleiding van loopende geruchten omtrent ernstige onregelmatigheden bij het uitvoeren der maatregelen betref fende den uitvoer van pluimvee, wild en eieren, door de Pluimvee- en Eier- vereeniging een onderzoek daaromtrent in te stellen? Zoo ja, is de minister dan bereid de resultaten daarvan mede te deelen? Zoo neen, is de minister niet van oordeel, dat er daaromtrent alsnog een onderzoek dient plaats te vinden, hetzij dëTe verklaringen geven. Maar Mele deed haar beklag zoo na tuurlijk verontwaardigd, en op zulk een oprechten toon, dat de dorpsoverste in een zonderlinge houding kwam. Men liet den waarlijk kranken Meu leman met rust en ging ten slotte naar den „Wildeman". Vrieze moest voor de heeren ver schijnen. Niet in 't minst verlegen stond hij voor hen. Wat is er van j'n dienste vroeg hij, aan zijn .pet tikkend. Is de genaamde Ko Loncke hier Zaterdagavond geweest zoo begon de rechter zijn ondervraging. En eerst de vader en dan Flora ge tuigen, dat Loncke Zaterdag van half acht tot tien in de herberg gekaart had. N.a dien tijd, beweerden ze, hadden ze hem niet meer gezien. 't Onderzoek duurde hier niet lang. Gij blijft dus bij uw getuigenis vroeg de rechter nogmaals. Van eigen, hernam Vrieze. Waar voor zou ik leugens vertellen. Ko Lon cke was een goede kameraad, en geen co.ntarie-vent, maar 'k zou me toch voor hem niet in moeilijkheden steken. En ook een treffelijk mensch noemt zwart zwart en wit wit. 't Is jammer, dat mijn vrouw en m'n andere dochter niet thuis zijn, ze zoun de heeren juist 't zelfde verklaren Misschien kom je ze tegen, ehwel, vraag ze op den man af, wie er hier Zaterdag heeft gekaart (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 1