2000 De Witte Vrouw MAANDAG gemeentebestuur feuilleton 1%0. 207 55e «Ja£trg£saisg|1 1917 jjjjmfirn F. VHH DE ÏEL1E k, Kleine Markt 58, ïlissinp. ïe!ef«m Intere. 10 Vsrschiint Mijks, aitgizonilntl op Zondig on algemeen erkende Christelijke feestdagen VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.45 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ1.60. Voor België ƒ2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35. Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJSVan 14 regels ƒ0.48 i voor iedere regel meer 12 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 24 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 6% ct. per regel I gulden bij levens- n Pf f| gulden bfl dood AAA gulden bij verlies ij r* gulden bij verlies JAA gulden bij verlies Q p gulden bij verlies lange ongeschikt- 11 door 1111 van een hand, 11 van 11111 van een B van eiken kerdtegen ongelukken voor: UUUU heid tot werken B een ongeluk (JU U voet of oog luU een duim 1UU wijsvinger bv anderen vinger poia sRtteerlngsn worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot of tram. De ollkeerlng wordt gewaarborgd door de „Heil. Alg. Verzek. Bank" tê Schiedam ne abonné's, in 't bezit eener polls, zijn QRATIS verze- ROGGE. Burg. en "Weth. van Vlissingen brengen ter algemeene kennis de navolgende -door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel vast gestelde beschikking De Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel heeft goedgevonden in te trekken zijne beschikking dd. 15 Mei 1917, no. 39067, afdeeling Handel, houdende verbod van alle handelingen, .die er toe leiden, dat de te velde staan de rogge voor een ander doel wordt vebruikt dan voor menschelijk voed sel, m.n. hert maaien van de onrijpe rogge en .het gebruiken van deze als veevoeder. De Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel, Voor den Minister, De Secretaris-Generaal, (get.) VERSTEEG. Vlissingen, 3 September 1917. Burg. en Weth. van Vlissingen, VAN DOORN VAN KOUDBKERKE. De Secretaris, J. P. v. ROSSUM Jr. HINDERWET. Burg. en Weth. van Vlissingen Gelet op artikel 8 der Hinderwet brengen ter openbare kennis, dat bij besluit van 31 Augustus jl. aan J. VIS SER alhier vergunning is verleend tot het uitbreiden van zijne melkinrichting en stoomzuivelfabriek van de bestaande stoomketels en den electro-motor, in het perceel kadastraal bekend gemeen te te Vlissingen, Sectie B nos. 956 1231 plaatselijk gemerkt Gladsstraat no. 163. Vlissingen, 3 September 1917. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. P. v. ROSSUM Jr. VERORDENING. De Commandant der Stelling van de Monden der Maas en der Schelde (Com mando Zeeland) Gezien de Koninklijke Besluiten van 29 Augustus 1914 (Staatsblad no. 435), van 8 September 1914 (Staatsblad no. 448), van 25 September 1914 (Staats blad no. 463) en van 11 Februari 1915 (Staatsblad no. 81), waarbij de ge meenten in de Provincie Zeeland zijn verklaard „in Staat van Beleg" overwegende, dat het wenschelijk is, bepalingen in het leven te roepen be treffende het vervoer en de nederlage van goederen in zijn gezagsgebied gelet op de Wet van 23 Mei 1899 (Staatsblad no. 128), in heft bijzonder artikel 23 en 35 dier Wet heeft goedgevonden voor bovenbe doeld gebied, nochtans met uitzonde ring van de Gemeente Rilland-Bafh, de navolgende Verordening vast te stellen: DOOR Jk.. HANS. 64) (1HM Tertedea.) Het viertal was al buiten. Wel, die zinnelooze zou je ver inoorden, sprak Donkers nog onder den indruk van het gebeurde. Die Mele heeft een wonderlijken invloed op hem, zei de burgemeester, t Is een zonderlinge familie. Wij komen "an een kale reis thuis Ja... bekende Danink. En hoe is het met ie hoofd vroeg Delaat. 6 Wei, ik voel een paar builen, maar ze zullen wei weer inkrimpen. Ze krij gen mijn hersenpan nog niet gauw aan stukken. De slag kwam anders goed Als we nu naar den „Wildeman" gingen, stelde Donkers voor. Daar zal Loncke wel rondzwerven Ik zal gendarmen ontbieden, her nam de dorpsoverste.. We moeten dat volkje eens ruw aanpakken. De vier mannen kwamen op 't-dorp heit. Daar is de "burgemeester klonk Moet je mij hebben vroeg de ge noemde. .pj-", Ja. burgemeester... ze hebben narles Meulemah uit 't kot 'gehaald. Artikel 1. De invoer van .paarden en vee is ver boden, tenzij de invoer gedekt wordt door geldige documenten tot uit- of doorvoer, door een geleibiljet, afgege ven volgens dezelfde regelen, als in art. 2 der Resolutie van den minister van financiën van 28 Februari 1916 no. 78 is bepaald, voor het ingevolge de Wet van 31 December 1915 (Staatsblad no. 533) aangewezen grondgebied, of door een bewijs van vergunning, afgegeven door den betrokken Inspecteur der di recte belastingen, invoerrechten en ac cijnzen. Onder vee wordt in deze Verordening verstaan rundvee, varkens en schapen. Artikel 2. Het vervoer in andere dan binnen- waartsche richting, alsmede de in- en uitslag in en uit panden en erven, is verboden van lo. paarden en vee 2o. alle ten uitvoer verboden genot middelen en voedingsmiddelen voor mensch en dier, uitgezonderd hooi en stroo 3o. margarine, benzine, .petroleum, niet eetbare vetten, oliën, zaden, meta len, .zeep, zeemleder, leder, wollen ga rens, sajet, elastiek, rubber en gutta percha, alsmede van de uit of met een der laatstgenoemde zeven stoffen ver vaardigde artikelen. Dit verbod geldt niet voor a. goederen, gedekt door geldige do cumenten tot uit- of doorvoer b. goederen, gedekt door binnen landsche paspoorten, afgegeven vol gens de regelen der Wet van 31 De cember 1915 (Staatsblad no. 533), met dien verstande, dat de Inspecteurs der Directe Belastingen, Invoerrechten en Accijnzen bevoegd zijn voor te schrij ven, dat in door hen te noemen geval len binnen hun ambtsgebied paspoor ten kunnen worden afgegeven, zonder dait eene vergunning tot inslag wordt overgelegd c. goederen, gedekt door een alge meene vergunning, afgegeven door, of een bijzondere vergunning, afgegeven door of namens, den Inspecteur der Di recte Belastingen, Invoerrechten en Ac cijnzen, binnen wiens gebied wordt ver voerd d. paarden en andere als trekkracht gebezigde dieren, indien de vervoerder, bestuurder, of geleider bij zich heeft een geleibiljet, als bovenbedoeld in ar tikel 1 e. goederen, die worden vervoerd tu'sschen zons op-, en zonsondergang, en gedekt zijn door een verzendings- Iijst, zakboek of geleibiljet, afgegeven door, of namens den Directeur der Di recte Belastingen, Invoerrechten en Ac cijnzen, binnen wiens gebied wordt ver voerd, overeenkomstig de bepalingen der artikelen 5 en 6 der Resolutie van den Minister van Financiën van 28 Fe bruari 1916 no. 78 f. kleine partijen goederen voor hui selijk gebruik en normale dagelijksche Wat, Charles Meuleman uit 't kot gehaald Wie Twee mannen. Niemand kent ze. 't Was een dorpeling, die dit vertel de, en hij ging voort Een van de twee, al een oude, heeft den veldwachter meegenomen in een herberg en hem getracteerd. En on derwijl .moet de ander het kot openge broken hebben. Men heeft hem met Meuleman over het plein zien gaan en de derde is dan rap gevolgd. Waar is de veldwachter Hier .ben ik klonk het. Wie moet er mij hebben .De politieman naderde. Wie heeft den arm der wet noo- dig vroeg hij. Wees wat kalmer, ze) de burge meester. Ha, zijt gij het, mijn chef Wat is er van uw orders, burgemeester Waar is Charles Meuleman Gevlucht. En gij zegt dat zoo kalm Met wien heb je in de herberg gezeten Met een respectabel man... een goed man... een geleerd man... En ie heeft inij eens fijn de zaak uitgelegd. Ik weet hoe de zaak Meuleman contra De- laat in elkaar zit. Ik zal 't parket eens inlichten. Maar wie was die man hernam de 'burgemeester ongeduldig. Een fijn man... een fideel man... ■een beschaafd man En hij had van mij hooren spreken 1 Hij wist, dat ik verstand van de justitie heb 1 Gij izijt bij drank Wat belieft er u burgemeester Ja, ge zijt gewoon hee.l brutaal tegen behoefte, die worden vervoerd tusschen zons op-, en zonsondergang, mits het vervoer plaats heeft door dengene, voor wien6 persoon, huishouden of dieren de goederen zijn bestemd, door leden van zijn gezin of door personen 'in zijn dienst, en wel langs de gewone route tusschen de plaats, waar zij worden be trokken en de plaats van bestemming, en mits het vervoer niet op heimelijke wijize plaats heeft g. vee, waarvan de vervoerder of ge leider kan aantoonen, dat het van de stallen naar de weiden, of omgekeerd, wordt vervoerd, mits de stallen en de weiden in dezelfde gemeente of i.n elkanders nabijheid in aangrenzende gemeenten zijn gelegen en het vervoer plaats vindt tusschen zonsop- en zons ondergang 'h. voortbrengselen van landbouw, alsmede zuivelproducten en eieren, die van de landerijen naar de schuren, ter molen, ter markt of ter verwerking naar eene fabriek worden gebracht, of van daar worden teruggevoerd, -zoomede zaaigraan en zaaizaad, dat van de schu ren naar de landerijen, en afvalproduc ten, die van de fabrieken naar de lan derijen worden vervoerd, mits het ver voer plaats vindt tusschen zonsop-, en- zonsondergang i. militaire transporten, zoomede goe deren, die worden vervoerd voor den dienst van het Rijk of van andere pu bliekrechtelijke lichamen, met uitzonde ring van postpakketten j. goederen, die als bestel-, ijl-, of vrachtgoed, of als ingeschreven bagage door spoor- en tramwegmaatschappijen of door scheepvaarfondernemïngen in geregelden dienst worden vervoerd, mits de goederen in de betrokken vrachtbrieven of andere ladingpapie ren onder hunne ware of eigen bena ming zijn aangegeven. In ieder geval is het vervoer in an dere dan binnenlandsche richting, als mede de in- en uitslag in, en uit panden en erven verboden van automobiel-, motorrijwiel-, en rijwielbanden, wan neer deze voorwerpen niet zijn voorzien van fabrieksmerk en nummer. Met vervoer van goederen in an dere dan binnenwaaiitsdhe richting wordt gelijkgesteld het bij zich hebben van goederen in stations of halten of op de daarbij behoorende perrons -en emplacementen,'of op aanlegplaatsen van scheepvaartondernemingen, tenzij op redelijke gronden kan worden aan genomen, dat geen vervoer, dan wel vervoer in binnenwaartsche richting zal plaats hebben. Onder goederen worden in deze ver ordening steeds paarden en vee begre pen. Artikel 3. Iedere houder van paarden of vee is verplicht daarvan binnen 14 dagen na het in werking treden dezer Verorde ning schriftelijk aangifte te doen bij den dienstgeleider van den kommiezenpost, binnen wiens kring de paarden of het mij op te treden. Maar dat zal voortaan uit zijn Ze hebben in de stad respect voor mij en gij zult het mij ook be- toonen 1 Wil je nu zwijgen Zwijgen Ik voor u We zullen zien wie de zaak Meuleman contra De- laat uitspint, gij of ik Ik zwijgen Gij kent niets van de justitie en juridic- tie... niets van detectiven en geheime agenten... niets van vingerafdrukken en gelaatskunde... Gij zijt burgemeester, administratieman... maar ik ben politie! Ze zullen te Brussel weten, wien ze hier politiehoofd moeten maken Die kerel is dronken riep Gust Danink lachend. Wat zegt ge daar hernam de veldwachter. In naam der wet houd ik je aan. Beleediging van het gerecht Ja, beleediging van een ambtenaar in de uitoefening' van zijn dienst. Ik leid je mee... Ze zoün beter jou wegleiden spotte Gust. Veldwachter, waar is Charles Meuleman vroeg de burgemeester weer. Weg 1 Maar dat is niets Zoo be wijst hij schuld. En ik zal die schuld aantoonen... ik, gij niet, ik. Hoe Dat ga ik niet aan j'n neus han gen Dikwijls genoeg heb ik het werk gedaan en ging gij niet de eer strijken. Nu Iaat ik me niet uitvragen Saluut. Roep me morgen, als 't parket er is De veldwachter verwijderde zich wankelend. Laat hem gaan zei Donkers. Hij weet niert, wat hij doet. vee worden gehouden, onder opgaaf van het aantal stuks van elke soort, van den ouderdom en de bijzondere kenteekenen van elk stuk, alsmede van den stal en de weide, waarin zij wor den gehouden. Hij, die na het in werking treden van deze Verordening houder wordt van paarden of vee, is verplicht binnen 24 uren na de verkrijging daarvan, gelijke aangifte te doen. Het is behoudens in gevallen van onverwachte noodzaak, den houder van paarden en vee verboden eenig paard of eenig stuk vee af te geven, af te leveren, of zich op welke wijze ook daarvan te ontdoen, dan wel dezelve naar een anderen stal of eene andere weide over te brengen, tenzij hij daar van minstens 24 uren te voren aangifte heeft gedaan bij vorenbedoelden dienst geleider. Binnen 24 uren, nadat het aantal stuks paarden of vee is vermeerderd, of wegens sterven, of eene onvoorziene oorzaak is verminderd, dan wel we gens onverwachte noodzaak naar een anderen stal of eene andere weide is overgebracht, is de houder verplicht daarvan aangifte te doen bij den dienst geleider van den kommiezenpost, bin nen wiens kring het dier wordt of werd gehouden. De in dit artikel bedoelde aangiften moeten geschieden in tweevoud op daartoe bestemde formulieren, welke kosteloos verkrijgbaar zijn bij de dienst- geleiders der kommiezenposten één- exemplaar blijft berusten bij den dienst geleider, het andere wordt, door den dienstgeleider geviseerd, aan den aan gever teruggegeven. In geval van sterven van een der in dit artikel bedoelde dieren mag het ca daver nieit worden weggevoerd, vernie tigd of begraven, dan na bekomen schriftelijke machtiging van meerge- noemden dienstgeleider. 'Dit artikel is niet van toepassing op paarden, gehouden door militairen en publiekrechtelijke lichamen, en op paar den en vee, gehouden door beroepssla gers voorzien van eëne bijzondere of doorloopende vergunning, bedoeld in artikel 4. Artikel 4. Het is verboden paarden of vee te slachten, of ite doen slachten, tenzij het slachten gedekt wordt door een bijzon dere of doorloopende vergunning, afge geven door of namens een Inspecteur der Directe Belastingen, Invoerrechten of Accijnzen. Artikel 5. Het is verboden op markten en open bare wegen koffie, cacao, chocolade, spek, vet, margarine, zeep, zeemleder, leder, wollen garens, sajet, elastiek, rubber, gufta-percha, benevens uit of met een der laatstgenoemde zeven stof- jen vervaardigde artikelen uit te stal len, ten verkoop voorhanden te hebben, ten verkoop aan te bieden of te ver- koopen. Ik zal hem morgen aan de deur zetten, verzekerde de burgemeester. We moeten Meuleman achterna... Ik ga te- lef oneeren... Kunnen we van dienst zijn vroeg Donkers. Neen, dank je. Ik ga de gendarmen ontbieden. En ik zal 't onderzoek op mijn manier doen, sprak Danink. Met Delaat en Donkers ging hij naar de woning van den laatste. Wel? vroeg Marie nieuwsgierig. Haar vader lachte. Ja, 'k moeit me nog vroolijk ma ken, zei hij. Hier staan we nu. We zou den eens justitie-zaken doen. En Mele heeft ons vast. Ko Loncke heeft ons vast... en Leonard Meuleman heeft ons vast 1 En Charles Meuleman ook, her nam Danink. Leonard Meuleman is een sluwe -vos. Die is van den Uilentoren naar 't dorp gekomen, waar hij al een man gezonden had. En die man heeft Meuleman uit 't kot gehaald, binst dat Leonard met al z'n onnoozelheid heel slim den veldwachter bezig hield. Maar wat is er dan gebeurd vroeg Marie. Men vertelde het haar. Ja, ja, 't vrouwvolk konden ze niet gébruiken, schertste ze. Maar mijn werk is nog niet ge daan, hernam Gust. Menschen, 'k ga 'weer op reis jongen, je zult je overspannen, waarschuwde Donkers. Wel neen Die builen op m'n hoofd voel ik niet meer en vermoeid heid is me onbekend. Leonard met a! Dit verbod is niet van toepassing op personen, die voorzien zijn van een zakboek, afgegeven door den betrokken Inspecteur der Directe Belastingen, In voerrechten en Accijnzen. Artikel 6. Het is aan ieder verboden, goederen onder eene andere, dan hunne ware of eigen benaming voor vervoer per spoor, fram of scheepvaartonderneming aan te bieden of te laten aanbieden. Het is aan personen, in -dienst van spoor- of tramwegmaatschappijen, van scheepvaart-ondernemingen, alsmede aan schippers en het bij hen in dienst zijnde personeel verboden, goederen, waarvan de soort of de hoeveelheid niet in de vrachtbrieven of andere ladings papieren is uitgedrukt of waarvan zij weten of redelijker wijze kunnen ver moeden, dat zij onder eene andere, dan 'hunne ware of eigen benaming ten ver voer zijn aangeboden, ten vervoer aan te nemen of deze goederen af te leve ren. De in het voorgaande lid bedoelde personen zijn verplicht, wanneer door hen wordt geconstateerd, dat goederen in strijd met de bepalingen van dit ar tikel ten vervoer zijn of worden aange boden, ingeschreven, vervoerd of afge leverd, zulks terstond ter kennis te brengen van een ambtenaar der Directe Belastingen,Invoerrechten en Accijnzen. Zij 'zijn tevens verplicht de vracht brieven en andere ladingspapieren aan de in artikel 12 genoemde personen op hun verzoek te vertoonen. Het is den in het tweede lid bedoel den personen verboden goederen, met uitzondering van gebruikte rijwielen, af te leveren of aan personen in dienst eener andere onderneming van vervoer over te geven, tenzij zij kunnen aantoo nen, dat door een ambtenaar der direc te belastingen, invoerrechten en accijn zen is vastgesteld, dat tegen die afgifte geen bezwaar bestaat. Art. 7. Het is aan een ieder verboden in de panden of op de erven, die bij hem in gebruik 'zijn, eene grooitere hoe veelheid ten uitvoer verboden goederen en margarine aanwezig te hebben dan redelijker wijze geacht kan worden noodig te zijn voor zijn huiselijk ge bruik of voor de uitoefening van zijn bedrijf, in verband met den normalen omvang van zijn bedrijf en zijn normaal binnenlandsch debiet. Indien een der met de opsporing van ■overtredingen dezer verordening belas te ambtenaren oordeelf, dat eene groo- fere hoeveelheid goederen voorhanden is, dan volgens het eerste lid van dit artikel is toegelaten, kan hij den gebrui ker van het pand of erf gelasten de door 'hem aan te wijzen goederen, binnen een een door hem te stellen termijn te ver voeren naar eene binnenlandsche plaats, gelegen 'buiten het gezagsgebied van den Commandant van Zeeland. Wordt aan dit bevel niet voldaan, dan worden de aangewezen goederen in beslag ge nomen. zijn sluwe streken peinst, dat ie mij te slim af is. Ik heb nog pijlen op m'n boog, die hij niét ..kent. Ik ga ze af schieten De jongeling vertrok en door den donkeren avond reed hij heen. XXVltL- Dê gendarmen waren dien avond nog gekomen, en ze zochten de wegen af, maar vonden noch Ko Loncke, noch Charles Meuleman, noch diens oom Leonard of den onbekenden helper. Ze deden een inval in den „Wilde man". Daar lagen de baas en zijn gezin te bed. Vrieze deed brommend open. Ko Loncke... Charles Meuleman riep hij kwaad op een vraag van een der gendarmen. 'Die zijn hier niet ge weest en Iaat me gerust, 't is alles wat ik vraag. Men doorzocht het 'huis, maar vond geen spoor van de verdwenenen. 't On derzoek bleef tof groote teleurstelling van den burgemeester vruchteloos. Den volgenden morgen kreeg de dorpsoverste met de eerste post een zonderlingen brief. Deze was afkomstig van Ko Loncke. „Burgemeester",schreef de schavuit, „om mij te pakken, moet ge vroeger opstaan. Spaar uw moeite. Ik ben onschuldig, maar omdat gij op zoo'n rare manier recht doet, ben ik er toch van door gegaan. Alles wait ik je zeggen wil is Iaat Mele gerust. Die oude vrouw wist niet, dat ik in den kel der zat. En of ik nu op Zandegem woon of in den Congo, 't is me gelijk... Dus ik trek er van door En vinden kun je me niet 1" (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 1