2000' De Witte Vrouw MAANDAG Onze Gratis-Verzekering tegen Ongelukken mv7 27 AUGUSTUS 300 gulden. BINNENLAND FEUILLETON Stads= en Provincienieuws !"*0. 201 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.45 per drie maanden. Franco door het geheele rp ƒ1.60. Voor België ƒ2.20 Voor overige landen der Post-Unie ƒ3.35. Afzonderlijke nummers 3 cent §5?sfirn F. ¥11 SE MPE k, Steilte !sÉ II, isÉps, ïeteisos Inters. 13 ADVERTENTIEPRIJSVan 14 regels 0.48; voor iedere regel meer 12 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 24 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 6l4 ct. per regel Mijnt fepiijls, uitgezonden! op Msg m algemeen srkandc Christelijks teesfleien I gulden bij levens- gulden bij dood A gulden bij verlies M F* gulden bij verlies -f gulden bij verlies ffc r» gulden bij verlies lange ongeschikt-"lil door «|i|| van een hand, 11 van §|8|l vaneen van eiken kërd tegen ongelukken voorheid tot werken f %M%3 een ongeluk BJ voet of oog A.VV eeri duim JL4/U wijsvinger &d%3 anderen vinger Oiz« uKkeeringén worden VERDOBBELD Indien de verzekerden, voorzien ven geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot of tram. De oltkeerlng wordt gewaarborgd door de „Holl. dig. Verzek. Bank" të Schiedam Oe abonné's, in 't bezit eener polis, zijn GRATIS verze- Heden hebben wij aan onzen abonné CHR. HUSER, houder van polis no. 1510, die Het ongeluk had Hij het verrichtten van werkzaamheden op de smederij der Mij. „Zeeland" een oog te verliezen, ingevolge de desbetreffende toepaSiragera van onze Gratis-Verzekering, een uïtfceerïng ge daan van TOS UITGEVERS. Vliegtuigen en bommen. (Officieel). Het ministerie van buiten- landsche zaken deelt het volgende mede Op 18 dezer is het Nederlandsche rechtsgebied door vliegtuigen der oor logvoerenden herhaaldelijk geschon den. Tusschen 8 uur en 8.15 van dien dag werd te Aardenburg, Sluis, Oostburg, Zuidzande, Cadzand en Groede een es kader van 25 a 30 Duitsche vliegmachi nes waargenomen, dat zich van Ooste lijke in Westelijke richting over Neder landsch gebied voortbewoog. Aange zien nergens noodseinen vertoond wer den, is het eskader in de genoemde plaatsen onder vuur genomen. Te 11.30 op dien morgen zijn op het eiland Schouwen en Duiveland tusschen Renesse en Scharemdijk 14 zoowel Duit sche vliegtuigen als vliegtuigen der en tente waargenomen, waarvan eenige el kaar met mitrailleurs beschoten. Te vens werden uit die vliegtuigen drie bommen geworpen, waarvan een bij het slot Moermond (Renesse), een bij Scharendijke en een bij Oude Hoeve (aan den duinrand) terecht kwam, zon der persoonlijke ongelukken te veroor zaken. De vliegmachines, welke met Neder landsche afweermiddelen beschoten werden, verdwenen in Zuidoostelijke richting. Vermoedelijk een zestal dezer vliegtuigen werden te Burgh (Z. W. punt van Schouwen en Duiveland) her kend als Duitsche watervliegtuigen, ter wijl eenigan tijd later te Westkapelle 22 Duitsche vliegtuigen, werden opge merkt, koersende Noordoost-Zuidwest boven Nederlandsch rechtsgebied. Kor ten tijd later (11.45 uur vm.) bewogen zich over de eilanden Goeroe in Noor- westelijke en Voorne in Noord-Noord- Westelijke richting twee vermoedelijk Duitsche vliegtuigen, welke tusschen Goeroe-dorp en Goeree-haven zes bom men wierpen, wederom zonder per soonlijke ongelukken te veroorzaken. DOOR A. HAMS. 58) (Mint vertuien.) Wat is er? vroeg de eerste. We hebben Meuleman, antwoord de Gust. 'k Peinsde, dat de schavuit 2ou kunnen wegsluipen ten hield wat de wacht rond het kasteeltje. En de vos wam door 't hofpoortje en liep recht "i m'n armen tMaar dat zijn gemeene leugens, jk kom van Heist, beweerde Charles, burgemeester, wat is er nu toch weer —We zochten je juist, antwoordde de magistraat. Mij Is er weer nieuw gekonkel tn gaat dat blijven duren 't Begint "je nu toch geweldig te vervelen, om altijd in de zaak van een ander betrok ken te worden nink ^a' '3e§rÜPen we spotte Da- Charles Meuleman, vanwaar komt vroeg de burgemeester. -Van Heist. En Danink beweert, dat ge uit 't kasteel komt. ja, al deze menschen zullen het *1 t akkoord zijn om hun leugens op te disschen. Gust gaf Meuleman een klinkende KIaP om de ooren. Nog werden op dien dag te 12.10 n.m. boven Sas van Gent een Duitsch vlieg tuig, gaande Noordoost-Zuidwest, te 12.20 n.m. boven Cadzand twee Duit sche tweedekkers, gaande Noordoost- Zuidwest, en te 12.21 n.m. boveii dezelf de .plaats 20 Duitsche vliegtuigen, gaande Noord-Zuid, waargenomen. Van deze laatste is een vliegtuig door Nederlandsch geschut neergeschoten, doch even over de grens in België neer gekomen. De Duitsche regeering heeft door fusschenkomst van den Duitschen ge zant inmiddels reeds haar leedwezen over het gebeurde betuigd, onder mede- deeling, dat een eskader Duitsche vlieg tuigen boven het Kanaal zijn plaatsbe palingsvermogen verloren had en ten gevolge van een dichte wolkenlaag en bij het verlaten daarvan zich reeds bo ven Nederlandsch gebied bleek te be vinden, zoodat mede tengevolge van den sterken Zuid-Westelijken wind het overvliegen van Zeeland onvermijdelijk was geworden. De Nederlandsche regeering heeft den gezant te Berlijn opdracht gegeven, de Duitsche regeering erop te wijzen, dat hare verklarinu noch den tocht van het Duitsche eskader over Zeeuwsch- Vlaanderen van Oostelijke in Westelijke richting, noch dien van de twee ten slotte geïnterneerde vliegtuigen veront schuldigt, en baron Gevers derhalve verzocht, bij de Duitsche regeering met den meesten nadruk te protesteeren te gen de zeer ernstige schendingen van Nederlandsch gebied. De gezant heeft tevens opdracht ont vangen, van de Duitsche regeering vol ledige opheldering te vragen over het werpen van bommen op Goeree, waar de Duitsche vliegtuigen niet in gevecht gewikkeld waren, en over het werpen van bommen op Schouwen, waar een wacht-commandant met zekerheid meent te hebben waargenomen, dat een der bommen uit en met een zwart kruis gemerkt vliegtuig geworpen werd. Ten slotte hebben de gezanten te Londen, te Havre en Parijs opdracht ontvangen, resp. aan de Britsche, Bel Hola, dat laat ik ne niet zeggen, dat ik valsche getuigenis geef, sprak hij beleedigd. Let op je woorden, baron Geen geweld gebood de burge meester. Charles Meuleman, Louis De- laat beticht u van moordaanslag op zijn persoon. Gij hebt hem willen verdrin ken met de hulp van Ko Loncke. Dat gaat te ver riep Meuleman. En al die laster wordt maar geloofd Ik zal me nu eens naar 't parket richten. O, dat zal ik wel doen 1 Maar ik ook Neem me niet kwa lijk, burgemeester, maar 't is genoeg, dat men met een leugen afkomt, om mij te overvallen als baanstroopers doen, om 'm'n huis te omsingelen, me te be handelen als een moordenaar. Ja, dat zijt ge 1 sprak Louis De- laat. 'En een huichelaar en laffe aan rander 1 Dat zeg ik je in 't volle wezen en dat zal ik voor 't gerecht herhalen Charles Mjeuleman, ik houd je voorloopig aan, zei de burgemeester. Meent ge het Ja. ik protesteer Dat helpt niet De schijn is zóó tegen je, dat ik niet anders handelen kan 1 En welke bewijzen Je poging to-t vluchten Je zult ons onmiddellijk vergezellen .naar Ko Loncke. 1Ik gehoorzaam, maar zal ook mijn aanklacht doen Handel zooals se verkiest. Moet ik hem binden vroeg de veldwachter. Wat, mij binden? schoot Charles gische en Fransche regeering de vraag voor te leggen, of vliegtuigen van hare luchtvloot zich door deelneming aan het gevecht boven Schouwen aan schending van Nederland: "h gebied en he werpen van bommen hebben schul dig gemaakt. Naar de herkomst van de op Goeree en Schouwen gevonden bomscherven wordt inmiddels van militaire zijde een onderzoek ingesteld. De vliegtuigen boven Zeeland. Een Woiff-telegram uit Berlijn be spreekt de bewering van Reuter, als zouden het Duitsche vliegtuigen zijn geweest, die in Zeeland de vorige week bommen lieten vallen. Daar zij op hun terugkeer van een vergeefschen aanval op de Engelsche kust, niet met bommen aan boord kenden landen, zouden zij er de voorkeur aan gegeven hebben, ze op Nederlandsch gebied uit te wer pen, inplaats van op terrein waar Duit sche soldaten konden worden getroffen. Het Wolff-bureau merkt op, dat indien de Duitsche vliegers hun bommen had den moeten uitwerpen, bijv. wegens defect aan de machines, zij die ir. de zee hadden kunnen laten vallen. De berichten over de neergekomen Duit sche briefjes toonen intusschen, zegt Wolff, duidelijk, dat nogmaals Engelsche vliegtuigen uit den koers geraakt waren en hun bommen, zoowel als hun vlie gende blaadjes, inplaats van op Bel gisch, op Nederlandsch gebied uitge gooid hebben. De graanvoorziening in Nederland. Er is een overeenkomst getroffen tus schen de Vereenigde Staten en Neder land, volgens welke een zekere hoe veelheid graan mag worden verscheept naar Nederland, op voorwaarde, dat een deel dezer ladingen zal worden gere serveerd voor de voedselvoorziening van België. Wellicht staat hiermede in verband een ander Reuter-bericht uit Washington, volgens hetwelk Zweden toegestemd heeft 600.000 bushels tarwe in Ameri- kaansche graanelevatoren af te staan aan de Belgische „Relief Commission". Men meldt, dat ongeveer 70 Neder landsche schepen, nu in Amerikaansche havens, verlof zullen krijgen hun ladin gen naar Nederland te brengen, in ruil waarvoor Nederland 270.000 schepel Amerikaansche rogge (in België moet importeeren. Rundvleeschdistributie. Onlangs eenige beschouwingen wij dende aan de voorgenomen beschik baarstelling van z.ig. goedkoop rund- vleesch door middel van heel dure bij slagregeling op kosten van rijk en ge meenten, waagde de „N.iR.Ct." de voor spelling, dat de veevoedernood de prij zen van het rundvleesch vanzelf voor allen zou doen dalen, zonder eenig of fer uit de publieke kas. Thans schrijft het blad uit. Zou je dat wagen Stil veldwachter, en wacht op ■mijn orders hernam de burgemeester streng. Er is hier geen sprake van bin den. Vooruit nu alien 1 't Groepje begaf zich naar het huisje, waar Loncke woonde. Ook hier was al les doodstil. De burgemeester klopte. Niemand antwoordde. Ook Ko schijnt in gezonden slaap, al heeft hij een bezwaard geweten, schertste Donkers. Een goede duw en de deur ligt omver, beweerde de veldwachter. Gaat gij ze morgen komen verma ken dan vroeg zijn meester, waarna hij opnieuw klopte. Hei klonk 't daar binnen. Ko, doe open beval de magi straat. Wie is er daar De burgemeester Een grendel werd weggeschoven, en de deur geopend. Neem me niet kwalijk, meneere de burgemeester, zei Loncke, dat ik u wat .moest doen wachten, maar 'k kon in m'n hemde niet komen. En 'k heb me toch gehaast zoovele ik kon. En wat is er Ik zie nog meer volk. Ja, Loncke, we worden beticht Louis Delaat te hebben willen versmoo- ren 1 riep haastig Charles Meuleman. M'n ziele, versta ik wel Ja, Loncke, Louis Delaat klaagt je aan op zijn persoon een moordaanslag te hebben gepleegd sprak de burge meester. Wat gemeene leugens iDeze verwachting schijnt reeds thans te worden vervuld vermoedelijk om dat men gedurende de laatste weken niets meer van de bijsiagpiannen ge hoord heeft. In een der bladen toch vin den wij op één pagina 4 groo- te advertenties tot aanbod van rund- en kalfsvleesch in twee daarvan worden „enorme prijsvermindering" en „reu- zenafslag" aangekondigd. iDe meening dat, indien de minister zich slechts onthoudt, de prijzen langs den vrijen weg zullen dalen, wordt alles bevestigd, ja wij vreezen zelfs voor een „enorme reuzenstijging", indien de zer dagen bekend mocht worden, dat de distributieplannen vasten vorm heb ben aangenomen en de Nederlandsche staat met zijn bijslagen op de veemarkt -beesten komt koopen. Imdien deze prijsdaling voor de vee boeren rampspoediger verhoudingen mocht gaan aannemen, en verliezen mocht veroorzaken ver overtreffend de groote winsten in een vroeger tijdvak van den oorlog gemaakt, dan zou moe ten worden overwogen of er reden is tot geldelijke tegemoetkoming van staatswege, maar daarvoor zou o.i. een afzonderlijke wet zijn te maken èn te genover de gemeenten die niet mogen worden belast met 10 dier tegemoet koming èn tegenover de wetgevende macht, die immer bedoeld heeft, dat de Distributiewet zou worden toegepast ten voordeele van de productenten, in plaats van ten bate van de consumen ten. Stalen brillen in het leger. De opperbevelhebber van land- en zeemacht heeft aan de korpsen van het leger bericht, dat aan elk mitrailleur- peleton der regimenten infanterie, aan elke sectie mitrailleurs der regimenten huzaren en aan elke mitrailleur-com pagnie der vesting-artillerie stalen bril len zullen worden toegezonden. De brillen worden aan het front ge bruikt om de oogen te beschermen tegen lichte scherven en splinters van sprin gende projectielen, alsmede tegen steen- stukken, welke door die projectielen worden opgeworpen. Het aantal ge vallen van ongeneeslijke blindheid zou, sinds de invoering der brillen, zeer zijn beperkt. De hier te lande genomen proeven hebben, vooral bij de mitrailleur-onder- deelen, zeer gunstige resultaten opge leverd. De eerste Nederlandsche bruinkolen. Aan „de Tel." wordt gemeld, dat ver leden week de eerste 25 wagons Neder landsche bruinkolen door de Bruinkolen Mij. „Carisborg" te Heerlen, aan diver se industrieën als proef zijn afgeleverd geworden. De onlangs begonnen ex ploitatie dier velden zal, nu het spoor wegmateriaal binnenkort ter plaatse zal zijn, spoedig tot een definitieve exploi tatie overgaan. Tot op dit oogenblik werd in Neder En Marie Donkers, dat ge haar ook aan 't kanaal hebt aangevallen -j En wanneer Dezen avond omstreeks half ne gen Leugens En dat wordt geloofd Ja als je arm zijt en in een klein huis woont Maar er is nog recht voor de armen. Dus je ontkent ook Ontkennen? Ik zeg, dat er hier gelogen en gelasterd wordt. Waar was je om half negen In den Wildeman Die herberg Ja... Van half acht tot half tien heb ik er met den baas gezeten. Ga het vragen Ee.n sohoone getuige, de baas uit den Wildeman, merkte Donkers op. Neen, geen. enkele getuigenis is geldig dan die van Delaat zei Charles Meuleman. Van je dochter wil ik niet spreken. Zij is een dame en staat onder Deiaat's invloed. Hoe edelmoedig en galant, hernam de koopman. Hoor eens, Ko Loncke, gij gaat ook mee naar 't dorp, gebood de bur gemeester. W aarom Voorloopig aangehouden. Om die dwaze praat van Delaat. Maar dat is onrechtvaardig. Niet brutaal worden Recht is recht, en 't moet voor ieder gelijk zijn. Kort en goed, gij gaat mee Als 't zoo moet ziin, 't is mij wel. Ge zult me daar ook den kost geven, land geen bruinkool gedolven. Om streeks 1898 werd de bruinkool in Lim burg door den heer J. Systermans te Heerlerleide ontdekt. De maatschappij vertrouwt binnen afzienbaren tijd, onder de bedrijfslei ding van haar ingenieur dr. Paul Wint- gens, groote kwantiteiten ruwe bruin kolen aan de Rijkskolendistributie ter beschikking te kunnen stellen. In ver band met deze ontginning was een de zer dagen de geheele Nederlandsche Mijnraad, o.a. de heeren prof. dr. W. H. Nolens, prof. Van Iterson, prof. Mo- lengraaff. prof. I. de Vooys, Buuge, Philips, Ruys, dr. Waller e.a. op het terrein der exploitatie aanwezig en ga ven den heer W. Kuyt, als zaakgelas tigde der Bruinkolen-Maatschappij „Carisborg", hun bijzondere belang stelling in deze nieuwe Nederlandsche industrie te kennen. VLISSINGEN, 27 AUGUSTUS. „De Zeeuw" is van meening, dat de heer De Meij de juiste opvatting van de feiten op zijn hand heeft, betreffende de bezwaren welke bestaan tegen de toe lating van den heer Laernoes als lid van den gemeenteraad. In Juli 1875 aldus herinnert „de Zeeuw" werd in het kiesdistrict Mid delburg gekozen tot lid der Tweede Kamer jhr. J. L. de Jonge met 1099 tegen 1059 stemmen op het aftredend lid mr. J. P. R. Tak, die derhalve zit- tinn- had tot September. Maar nu stierf in Zutfen, een paar dagen na de stem ming in Middelburg mr. Dam, lid der Tweede Kamer voor Zutfen. De libe rale kiesvereeniging stelde terstond (dus nog vóór September) mr. J. P. R. Tak candidaat, die echter, daar hij nog tot September zitting had, bedankte ais lid der Kamer voor Middelburg. Voor de zitting tot en met 3 September werd toen mr. G. A. Fokker in het district Middelburg gekozen. Wegens den grooten toeloop zal de huisvlijt-tentoonsteling met één dag worden verlengd. De definitieve slui ting is thans bepaald op Dinsdagavond en zal dan tevens de feestelijke' uitrei king der prijzen in den tuin geschieden. In de opgaaf in ons vorig nummer opgenomen betreffende de toegekende prijzen op de huisvlijt-tentoonstelling, dienen de volgende wijzigingen te wor den vermeld Afdeeüng Houtbewerking. Eervolle vermeldingen werden nog toegekend aan S. Johannus, Zonnekeijn. W. Bolle, A. Laport, mej. L. Verhaeghe, mevr.Wijss en A. G. Dorland te Middelburg. Belgische geïnterneerden: le prijs no. 615, 2e prijs no. 609. Eervolle vermeldingen: nos. 607,612, 614, 616, 622, 1811, 1974 en 2125. hé Ik zal m'n frak aandoen of moet ik ais een boef in m'n hemdeborste mee, burgemeester Doe je frak dan rap aan Loncke keerde door de voordeur in huis terug en liep langs de achterdeur weer weg. Goeden avond, heeren riep hij van een afstand. Ik houd te veel van '4 vrije leven om in een kot te zitten. Sa luut, ik wil ook niet voorloopig aange houden worden Veldwachter, pak hem beval de burgemeester. De man liep met tegenzin eenige stappen en bleef dan staan. Ik zie hem niet meer, zei hij. Achtervolg hem Ik ga mee riep Gust en hij snelde weg. Na eenigen tijd keerden beiden terug. Ko Loncke was verdwenen. Hij is ons te slim geweest, merkte Donkers od. Och, ver zal hij niet ioopen, be weerde de burgemeester. Hij bewijst zijn schuld. Dus dan de mijne ook vroeg Meuleman. Maar ik loop niet weg, ik zal voor de heeren komen en eens ver klaren hoe te Zandegem gehandeld wordt, op de eerste de beste leugen te gen vrije rechtschapen menschen. Er geschiedt je geen onrecht, Meu leman, merkte de dorpsoverste scherp op. Ik heb volkomen 't recht je aan te houden, en verzoek je met die belee- digingen te zwijgen. (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 1