r Sej. AERTS. Kunst". okken De Witte Vrouw >de. ode. DONDERDAG gemeentebestuur binnenland feuilleton 55e Jaargang 1917 stus §JE )de. IE 5|e, ip?efim f. fAU BE VEL9EIr, Klsing ÜikF 58, flissiBp. ïgSefssn IstErs, dsgelijks, iiitggzonderd op Zendag en algemeen erkende feestdagen IVLISSINGSCHE COURANT reo. 17 Augustus K.O. sstraat 2, aan n letters H. C. ant." of iets der- :he Courant." kend. Adres handel, Wa- Badhuisstraat er een flinke sje. i. VAN DER et neisjealieen. J NOORT te AT 7. dresBoule- n.) ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de genieenten op Walcheren ƒ1.45 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ1.60. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3,35. Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJSVan 1 4 regels 0.48voor iedere regel meer 12 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 24 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 6 i4 ct. per regel Deabonné's, in 't bezit eener fl if| gulden bij levens-ff gulden bij dood ftft ft gulden bij verlies pft guiden bij verlies J ftft gulden bij verlies ft P* gulden bij verlies polis, zijn ORATIS verze- 11| B11 lange ongeschikt-s*g 11 door S van een hand, B van van een Jrft van eiken kerd tegen ongelukken voortwW beid tot werken Jf een ongeluk U* *3 voet of oog IvU een duim wijsvinger anderen vinger C'tze oltkeerlngsn werden VERDUBBELD indien se verzekerden, voorzin» vzn geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot o! tram. De ultkccrlng wordt gewaarborgd door de „Holl. fllg. Verzek. Bank" tê Schiedam Inlevering broodkaarten. Burg. en Weth. van Vlissingen brengen ter algemeene kennis dat de vervallen broodkaarten over het tijdperk 15 tot en met 23 Augustus 1917, voor zoover daaraan nog bons zijn bevestigd (met de bons waartegen dus geen brood werd gekocht), moeten worden ingeleverd ten Stadhuize op Vrijdag 24 Augustus 1917, van des voormiddags 9 uur tot des namiddags 3 uur dat op de achterzijde van iedere kaart de naam moet worden vermeld, van hem, aan wien de kaart werd uit gereikt dat bovengenoemde inlevering ge schiedt door het werpen van deze kaar ten in de in de gang van het Stadhuis staande hiervoor bestemde mand dat verzuim dezer verplichting, on verminderd de daarop gestelde straf van eene hechtenis van ten hoogste één maand of geldboete van ten hoogste één duizend gulden, tengevolge kan hebben dat geene nieuwe broodkaarten worden uitgereikt. Vlissingen, 23 Augustus 1917. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. P. v. ROSSUM Jr. Het steenkolenvraagstuk. Officieel wordt gemeldNaar aanlei ding van een in de dagbladen voorko mend bericht inzake het zenden van Nederlandsche arbeiders (mijnwerkers) naar Duitschland, wordt er de aandacht op gevestigd, dat van.de in Nederland aanwezige geschoolde mijnwerkers er geene gemist kunnen worden, wil men de kolenproductie der Limburgsche mij nen op peil houden. De schorsing van het „Eindhovensch Dagblad". Het Kamerlid mr. Van Hamel heeft den 16den dezer de volgende vragen ingezonden 1. Acht de minister van oorlog het juist en in 's lands belang geboden, dat de commandant van het veldleger de uitgifte van het „Eindhovansche Dag blad" van 13 tot en met 20 Augustus 1917 verboden heeft, wegens een daarin den 30sten Juli 1917 verschenen hoofd artikel over het in den grond boren van Nederlandsche visschersschepen door de Duitsche marine, op grond dat in dit artikel over een der oorlogvoerende partijen uitdrukkingen zijn gebruikt, welke genoemden luitenant-generaal ontoelaatbaar voorkomen 2. Zoo ja, is de minister alsdan bereid de gronden mede te deelen, welke naar zijn oordeel zoodanig ingrijpen in de vrijheid van drukpers door liet militaire gezag noodzakelijk maken DOOR .A.. HA. MS. 55) (ladriiï vertoiei.) De koopman draaide den sleutel om en ging buiten. Hoor nog eens riep de vrouw. Neen, 'k ga voort Donkers zocht den uitgang. De bui tenpoort was gesloten. Nu kan ik nog niet weg, bromde de man. Maar Mele volgde hem en opende het Goeden avond, groette Donkers, blij weer vrij te zijn. Hij was nog niet ver, toen iemand hem rakelings voorbij snelde. Hei, kijk dan toch uit j'in oogen r|ep Donkers kwaad. 'Er klonk geen antwoord terug. 't is hier al spookachtig, mompel de koopman. Welkeen avond Die zot- je Meuleman zou me waarachtiglijk den koP inslaan met z'n middeleeuwsch zwaard Ik moet daar -toch eens den burgemeester over spreken. Neen, Louis' verhaal, dat hij in den Uilentoren *p° geslagen is, komt me nu niet dwaas Weer voor. Maar Ko Loncke dan Bah, die is een schavuit en bezweert alles at men hem vraagt, als er maar geld 'i ls- Daartoe is hij in staat. En op den "entoren wilden ze het stil houden, 3. Is den minister de zienswijze be kend van zijne ambtgenoofen van bui- teniandsche zaken en van justitie, is daarmede vooraf rekening gehouden en kan hiervan eenige mededeeling wor den gedaan, respectievelijk over de vragen of ingrijpen als dit van den comman dant van het veldleger, in 's lands be lang vereischt is en of genoemd hoofdartikel aanleiding geeft tot eene gerechtelijke vervolging wegens in gevaar brengen van de on zijdigheid De minister van oorlog heeft daarop den 21 sten dezer geantwoord 1 en 2. Onjuist acht de minister het door den commandant van het veldle ger ten aanzien van het „Eindhovansche Dagblad" genomen schorsingsbesluit, voor zoover het zijn grond vindt in onze onzijdigheid. Een protest in de pers te ren het in den grond boren van Neder landsche visschersschepen door de Duitsche marine raakt die onzijdigheid niet. Intusschen moet ten deze aan een minder gelukkige woordkeuze gedacht worden het werkelijke standpunt van den commandant van het veldleger was, dat ook bij een protest als het onderhavige beleedigende uitdrukkin gen tegenover een bevriende mogend heid niet toelaatbaar zijn, te minder aangezien in het grensgebied va,n ons land zich thans talrijke vreemde ele menten bevinden en onrust onder de bevolking als rechtstreeksch gevolg van die uitdrukkingen derhalve niet is uit gesloten. Ten aanzien van het aidus omschre ven standpunt laat zich de vraag beant woorden, of het ingrijpen in 's lands be lang geboden en van militaire zijde noodzakelijk was. Dit punt, waarbij het gaat om een ouaestie van inzicht, is door den opper bevelhebber van land- en zeemacht an ders beoordeeld dan door den comman dant van het veldleger en aanstonds heeft hij hem dan ook doen weten, dat zijns inziens noch Het een, noch het an der het geval was. De minister heeft zich bij deze opvatting aangesloten. In verband daarmede heeft de comman dant van het veldleger termen kunnen vinden om de verschijning van het dag blad wederom toe te staan. 3. Van zijn ambtgenoot van buiten- landsche zaken weet de minister, dat ook hij de onzijdigheid in deze aange legenheid niet betrokken acht; de ziens wijze van den minister van justitie is hem niet bekend wel kan hij mede- deelen, dat het gebeurde bij dat depar tement in onderzoek is. Te voren is de regeering omtrent de schorsing niet ge raadpleegd. Krijgsgevangenen naar Nederland. De uitwisseling en interneering in Ne derland van Britsche en Duitsche ge wonde krijgsgevangenen, waartoe door wederzijdsche regeeringen is besloten ter conferentie te 's-Gravenhage, is naar Reuter uit Londen seint vertraagd, dat Meuleman zulke vlagen heeft. Maar dan die middelen gebruiken en Louis maar voor een leugenaar uitmaken, bah, 't is verre van eerlijk Ja, dat moet de burgemeester weten Ik heb daar eenige benauwde oogenblikken gepas seerd. Gelukkig dat ik onder de trap kon wegkruipen en 't er helledonker was, anders liep ik hier niet meer Zoo mijmerde de koopman tot hij zijn woning bereikte. Waar is Marie vroeg hij aan de meid. Uitgegaan meneere. Waarheen Ze heeft niets ainders gezegd, dan dat ze rap zou terugkeeren. Ze is al meer dan een uur vertrokken. Wat gedacht Donkers was ongerust, en verstoord wachtte hij in de kamer de thuiskomst van zijn dochter af. XXVI. Marie had het in de stille kamer niet kunnen uithouden, en kort na haar va der vertrok ze ook. Lotje Tilie zag haar op het dorps plein. Al terug van de reis vroeg ze. Ja. Maar waar is jufvrouw Clemence toch Te Brugge. Is 't nu waar, jufvrouw Marie, dat ze gaat trouwen. Van Jou zou ze 't niet kunnen verdragen en :nu gaat ze 't zelve doen. Maar mèt wie Wel, mensch, ge waart zoo'n goe de vriendin van haar, dat je samen en doordien de Duitsche regeering weigert toe te stemmen in de aanwijzing van een geschikte Engelsche haven, waar de invaliden kunnen worden inge scheept en ontscheept. De Engelsche regeering stelde Huil voor welks haven de grootste gemak ken aanbiedt voor deze soort transpor ten. De Duitsche regeering maakt ech ter bezwaar uit „maritieme" beweegre denen en weigerde in te staan voor de veiligheid van een schip, dat krijgsge vangenen vervoert van die haven naar een Nederlandsche haven. Kamerverkiezing Enkhuizen. De volledige uitslag is de heer A. Colijn 5206, de heer J. de Veen 1885 st., zoodat gekozen is de heer Colijn. Vliegongeluk te Oldenbroek. Dinsdagavond kwart voor 9 is bij het kamp van Oldenbroek een doodelijk on geluk gebeurd. Een militair vliegtoestel was gedaald en stond met nog draaien de schroef, toen de waarnemer, luite nant Dooijewaard er uitsprong in de richting van de schroef, die hem trof en onmiddellijk doodde. Waarschijnlijk heeft de getroffene er niet aan gedacht, dat de schroef nog in beweging was. iHet ongeluk vond plaats vlak bij de vliegloods. Gasbeperking. Burg. en Weth. van Amsterdam heb ben besloten dat van 1 tot 15 Septem ber de gastoevoer gestremd zal zijn des morgens van 8 tot 9 uur, des middags van 12.30 tot 1.30 en des avonds van 6 tot 8 uur. Verder hebben Burg. en Weth. giste ren besloten, ide woningen van vier ver bruikers van gas i electriciteit van den toevoer af te sluiten wegens het bran den van licht na middernacht. Jaarverslag Kamer van Koophandel. (S1 o t.) Fabrieken en Trafieken. De Electrische Centrale van de tram weg-maatschappij VlissingenMiddel burg, leverde electrische stroom voor verlichting en industrieel gebruik krach tens de haar door de gemeente verleen de concessie. Stroomlevering heeft ook plaats aan de gemeente Middelburg. Het aantal lichtaansluitingen is gedu rende 1916 met 14 gestegen, dat der krachtaansluitingen met 3 De aansluitingswaarde der installa ties steeg van 520 op 600 K.W. Het ge tal aangesloten motoren bedraagt 77. De stoombierbrouwerij en mouterij „De Meiboom" deelt ons mede dat de bieromzet, de tijdsomstandigheden in aanmerking nemende, gunstig was te noemen, vooral werd buiten Vlissingen met Zenobie en meneertje Valère Louis Delaat belasterde. Tante Clemence zal je toch wel van haar eigen ook nieuws laten Mij moet je niets vragen. Zoo fier De donker valt en je gaat zeker weer dien braven boeren zoon tegen De tweede witte vrouw. Mariè zei niets meer en ging verder. Waarheen? Ze wist het zelf niet. Acht uur of half negen moest 't nu zijn. Misschien kon Louis terugkeeren, als 't onderhoud in de stad maar kort ge duurd had. Het meisje stapte den weg op waar langs haar beminde gewoonlijk kwam. als hij per rijwiel van Brugge huis waarts keerde. Ze moest hem spreken. Dan zou dat benauwend gevoel, die vage angst misschien verdwijnen. Ver waagde ze zich echter niet op den eenzamen weg, gedachtig aan de ontmoeting met Ko Loncke, uit vrees ook voor Charles Meuleman. Ginds lag het kanaal. En de vaart scheen zoo ge heimzinnig sedert men er dat lijk had gevonden, het lijk van 't schoone jonge meisje, dat er rust zocht na veel zwer- vens en dolens. Marie wandelde op den weg heen en weeiNog wilde ze wachten in getrou we liefde voor hem, die ook om haar leed. Hij spreekt altijd van je, had moe der Delaat gezegd. En van wien sprak zij anders dan van hem daar te Ghis- tel. Voor wien was ze naar Brugge ge weest O, de beproeving sterkte hun ver bond, dat niets scho.kken kon. Eensklaps hoorde Marie een veel meer afgeleverd dan gewoonlijk. De aanvoer van grondstoffen (voorna melijk mout) leverde heel wat moeilijk heden op komt hier geen verandering in, dan zou een gedwongen stilstand in het brouwerijbedrijf niet tot de on mogelijkheden behooren. Een nieuwe machinale vatenspoelin- richting kwam in bedrijf en voorziet in eene ware behoefte. De ijsproductie nam eenigszins toe. De Kon. Zeeuwsche Stoom-Wasch- en Strijkinrichting, Chemische Was- scherij en Ververij „De Volharding" eigenaar de heer H. Chr. Beyerman, kon, ofschoon ook dit jaar het gebrek aan grondstoffen geducht gevoeld werd, toch geregeld in bedrijf gehouden worden en verstrekte voortdurend ar beid aan het gewone personeel, zijnde gemiddeld 30 vrouwen en 15 mannen. Vooral met het oog op de geringe hoe veelheid kolen, werd dezen winter naast de electrolitische bleekinrichting ook eigen electrische verlichting aangelegd. Bijzondere veranderingen kwamen in het afgeloopen jaar in dit bedrijf niet voor. De Vlissingsche stoom-schoenfabriek van de heeren Gebr. A. <5 J. Kiijberg, deelde ons mede, dat het jaar 1916 voor deze industrie niet ongunstig is ge weest. Hoewel het bedrijf door de ontzetten de stijging der prijzen der grondstoffen en fournituren onzeker was, kon toch met dank worden geconstateerd dat met het geheele .personeel volop kon worden doorgewerkt. Door de groote schaarschte aan grondstoffen en fournituren wordt het jaar 1917 echter met de grootste onge rustheid ingegaan. De electro-tinfabriek, directeur de heer M. Laernoes. Onafgebroken kon liet bedrijf in 19h"3 worden voortgezet, hoewell de moei lijkheden om de .noodige grondstoffen aan te voeren nog grooter werden dan in 1915 en de prijzen der steenkolen schrikbarend stegen en dan nog maar in beperkte hoeveelheid te bekomen waren. Er werd wederom ruim 5000 ton blikafval tot staal en tin verwerkt. We gens de belemmeringen in de scheep vaart kon evenwel" slechts 4130 ton staal worden afgescheept, terwijl de tinasch niet kon worden verkocht, daar in Holland daarvoor geen afzet was en de uitvoer verboden. Door velerlei proeven is thans even wel een procédé gevonden de tinasch ook tot metaaltin te verwerken, waar door in de toekomst de weg gebaand zal worden het tin binnenslands te plaatsen1. Indien de dreigende kolennood de fa briek niet noodzaakt te sluiten, bestaat het vooruitzicht dat ook in het komende jaar geregeld zal kunnen worden door gewerkt. De Coöperatieve Volkswasscherij deelt ons mede, dat 1916 geen gunstig jaar is geweest. Door den oorlog waren de benoodig- schreeuw. Ze begon angstig te beven. 't Is Louis stormde het in haar hart. Hij roept om hulp. Nu gebeurt wat ik vrees. Weer was het stil. Alleen de boomen ruischten. 't Geroep had uit de richting van de vaart geklonken. Het meisje ging er heen, maar ze wankelde. De angst bonsde in haar hart. Louis snikte ze. Maar toen 't was of ze hem voor zich zag. Zwak en bleek als tijdens zijn ziekte, beheerschte ze zich, werd ze sterker en snelde naar 't kanaal, waar de weg over een brug liep. Wacht, ik heb z'n velo... ik zal ze ook in de vaart smijten. Duw gij den kerel goed onder 't water 't Werd op gedempten toon gezegd, maar Marie verstond het. Ko Loncke gilde ze. O, dood ti'm niet Laat Louis leven. Een wilde vloek klonk. Plots rees een gedaante voor 't meisje op. Marie week. Help schreeuwde ze. Daar verscheen een licht en 't wierp een plek helle klaarte op de brug. Een fiets viel neer, een man sprong terzijde en riep Wat is dat hier Twee gedaanten snelden langs den oever weg. Gust, Gust juichte Marie, want ze had Danink herkend. Marie, gij Ja. O, Louis ligt in 't water Red hem Louis? Waar? de materialen moeilijk te verkrijgen, hoog in prijs en onzeker ten opzichte van aflevering. Bovendien moesten an dere chemicaliën aangeschaft worden dan de gewone en is electriciteit moeten worden gebezigd voor strijkmachines en het maken van bleekwater. De menggasfabriek van de Maat schappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen aan den Prins Hendrikweg. In de gasfabriek S.S. wordt gas ge produceerd door verhitting van petro leum, 't is dus een vetgasfabriek, in te genstelling met de gewone gasfabrie ken, waar 't gas gestookt wordt uit steenkolen. Vroeger werd 't vetgas gemengd met acetyleengas, dit geschiedt thans niet meer, zoodat de naam menggasfabriek niet meer juist is. In de fabriek zijn werkzaam 5 arbei ders, nl. 1 machinist en 4 stokers aan wezig zijn 1 stoomketel, 2 compressie- pompen,' elk van 6 P.K. In 1916 werden in totaal verbruikt 278.240 L. petroleum, hieruit werden geproduceerd 143.360 kub. M. gas, ter- wiil als bijproducten werden verkregen 17.000 K.G. benzine en 65.369 L. teer. Uitbreiding van de fabriek vond in 1916 niet plaats. De Neder!, petroleum- en asphalt- maatschappij deelt ons mede Evenals het vorig jaar bleef de aan voer van grondstof voor de bereiding van asphalt ook in 1916 achterwege, waardoor het behaalde resultaat over het afgeloopen boekjaar wederom zeer teleurstellend moest uitvallen. Een klein gedeelte der fabriek is thans in gebruik genomen voor de destillatie van steenkolenteer. De resul taten, die hiermede bereikt kunnen wor den, zijn door den kleinen omvang van dit bedrijf te gering om financieel in vloed uit te oefenen op de totale uit komsten onzer onderneming. De afdeeiing smeerolie is in het laat ste gedeelte van het jaar aanmerkelijk uitgebreid. Het vrijwel stopzetten van den uitvoer uit Amerika, tengevolge van den onbeperkten duikbootenoorlog, werkt echter ook voor deze branche zeer belemmerend. Kan de maatschappij over het afge loopen jaar slechts ongunstig rappor teeren, de vooruitzichten voor 1917 la ten zich voorshands niet beter aanzien. De export-slagerij van de stoom vaart-maatschappij „Zeeland" was als zoodanig niet in gebruik daar geen ex port van vleesch via deze route plaats heeft gehad. Deze wordt thans gebruikt als slacht plaats ten dienste van de troepen in Zeeland. Binnenlandsche Handel. De artikelen van In- en Uitvoer bleven vrijwel dezelfde. Een statistieke opgave kunnen wij verstrekken omtrent het gedistilleerd. Hiervan wordt n.l. in onze gemeente bij uitzondering nog eene plaatselijke accijns geheven, bedragende 17V2 cent per liter ad 50 sterkte. De jonkman liep den oever af en stond reeds tot aan 't middel in het ka naal. Och, Heere, ik voel hem kreet hij. Twee armen klemden zich om zijn beenen. De laatste worsteling van den drenkeling. Danink boog zich en greep het lichaam, droeg het' aan den kant. Ik heb hem, zei hij. Louis kermde Marie. Louis, we zijn hier, ik en Gust. Hoor je ons niet Maar Zoë's verloofde was den dren keling ai aan 't rollen. Deze gaf spoe dig veel water op. Louis, hoor je me nog niet vroeg het meisje weer. Marie antwoordde hij op zwak ken toon. Ja, ik ben het. Je zijt gered. Zijn ze weg... Meuleman. en Loncke Die loeders barstte Gust los. Staan ze dan voor niets Een mensch willen versmooren als een hond. Kom, jongen, sta recht, ja ze zijn weg, en dat ze eens terugkeeren Kom, probeer te ioopen, we zullen je helpen. Marie, gij aan dezen kant. Ik zal m'n veto ook mee leiden. Is 't dorp ver Neen Te beter... Zoo sukkelden ze voort. Langza merhand kwam Louis beter bij. We gaan naar ons huis, zei Marie. Donkers deed open. Wat is er riep hij verschrikt. O, 't ergste is al voorbij, ant woordde Danink luchtig. (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 1