'ON K is liging. De Witte Vrouw MAANDAG gemeentebestuur binnenland I^O. 195 55e Jaargang 1917 an de ad te seen bene effen huren 1.60 zelf. WISSELS EN op Verstrekt srpand. jjitpefirms f. MN QE ÏEISE L Kleine Markt 58, ViisÉp. Teleiooti Interc. 2D AUGUSTUS Verschijnt dagelijks, sitcezondsrd op Zondag sn algesneen erkende Christelijke feestdagen FEUILLETON Tel. 200. 0.000 DELBURG erslraat 52. 258. tgsplein 11 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.45 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ1.60. Voor België ƒ2.20 Voor overige landen der Post-Unie ƒ3.35. Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJSVan 14 regels ƒ0.48; voor iedere regel meer 12 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 24 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 6 M ct. per regel De abonné's, in 't bezit eener ffc ft 0|ff| gulden bij levens-gulden bij dood A O jft gulden bij verlies 4 gulden bij verlies IAA gulden bij verlies P* gulden bij verlies nolis zijn GRATIS verze- #8 |j III lange ongeschikt-|I door Hb B 11 van een hand, 8*^11 van I S jjj E I vaneen M van eiken kerd'tegen ongelukken voorbeid tot werken a Uy een ongeluk UPU voet of oog ASJrU een duim JlsJ'U' wijsvinger SJtf anderen vinger ïjtu sllketrlngên worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien ven geldig pleetsbewQs, een ongeluk bekomen op trein, boot of tram. De ultkeering wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank" tê Schiedam UITREIKING BROODKAARTEN. Burg. en Weth. .van Vlissingen brengen ter algemeene kennis dat de uitreiking der broodkaarten niet door de broodbakkers meer zal plaats heb ben, doch dat de broodkaarten moeten worden afgehaald door het hoofd of een lid van hef gezin dat tengevolge hiervan de brood kaarten voor het tijdvak 24 Augustus 1917 toten met 28 September 1917 zul len worden uitgereikt op de navolgende wijze op Woensdag 22 Augustus 1917 tus- schen 912 en 24 uur aan hen wier namen beginnen met een der letters B, op het stadhuis A, C, D, E, op het politie-bureau F, 'G, H, I, in het gymnastieklokaal van school D aan de Groote Markt op Woensdag 22 Augustus 1917 tus- schen 91 uur aan hen wier namen beginnen met een der letters J en K, in de Groente-en Fruitveiling; op Donderdag 23 Augustus 1917 tus- schen 912 en 24 uur aan hen, wier namen beginnen met een der letters L, M, N, o,p het Stadhuis O, P, Q, R, op het politie-bureau S, T,U, in het gymnastieklokaal van school D aan de Groote Markt op Donderdag 23 Augustus 1917 tus schen 91 uur aan hen, wier namen beginnen met een der letters V, W, X, Y, Z, in de Groente- en Fruitveiling dat voor elke enveloppe met brood kaarten 3 cents moet worden betaald dat de broodkaarten uitsluitend op bovengenoemde dagen verkrijgbaar zijn, en dus na die dagen geen brood kaarten meer worden uitgereikt dat men verplicht is de enveloppe, waarin de broodkaarten voor het loo- pende tijdvak zijn uitgereikt, mede te brengen. Vlissingen, 15 Augustus 1917. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, M. VAN DER BEKE CALLENFELS, L.S. BRANDWEER. Oproeping van vrijwilligers bij de brandweer. Burg. en Weth. van Vlissingen gelet op artt. 405 en 425 der alge meene verordening van politie voor deze gemeente maken bekend dat zij, die genegen zijn als vrijwil liger bij de brandweer geplaatst te worden, zich daartoe vanaf lieden tot en met 30 September e.k., uitgenomen Zondags ter Gemeente-Secretarie (bu reau bevolking) kunnen aanmelden dat men, om vrijwilliger te zijn den leeftijd van 25 jaar bereikt moet heb ben niet ouder zijn dan 50 jaar, geene plichten ten aanzien van de militie, of DOOR A. HANS. 52) (Mmï verboden.) 't Zijn treffelijke manieren riep de boer, kwaad opspringend. Saluut Hij ging dadelijk heen. Damman keek hem even na en keerde vroolijk in de kamer terug. Zoo'n centendief, 'k had hem eens goed vast, schertste .hij. Zou Clemence zoo gek zijn met dien vent te trouwen. Je moet haar eens bezoeken en waarschuwen, sprak de vrouw des huizes. *k Zal wel wijzer zijn. Ze heeft haar jaren en ze wilde nooit naar rede luisteren Toen Danink wat later vertrok, haal de hij Dobbelvinke nog in. Seven, zei hij, van zijn fiets af stappend, ik weet nog goeden raad. Ga eens over dien bruidschat spreken met Leonard Meuieman. Wie is dat vroeg de boer dade lijk. Een rijke gast. Familie Ja, ja... Ga er gerust heen, want e'genhjk heb je gelijk 'Heb zeker gelijk. Waar woont Danirik gaf 't adres en had er plezier in den schrokkerigen kerel voor den de brandweer te vervullen hebben, en vrij van hinderlijke lichaamsgebreken, een en ander ter beoordeeling van Bur gemeester en Wethoudrs en dat de diensttijd voor vrijwilligers on slechts tien jaar gesteld is. Vlissingen, 19 Augustus 1917. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Dp SpprptariQ M. VAN DER BEKE CALLENFELS, L.S. BRANDWEER. Beproeving der brandspuiten. De Opperbrandmeester van Vlissin gen brengt ter kennis van het personeel bij de brandweer alhier dat eene beproeving der spuiten, be paald bij art. 439 der algemeene ver ordening van politie, zal plaats hebben op Maandag 27 Augustus 1917, des na middags ten 6 uur, aan de Arsenaal straat, van de spuiten A en B, en op Woensdag 29 Augustus d.a/v., op 't zelfde uur aan de Arsenaalstraat, van de spuiten C en D dat zij zich tot dat einde op de voor hen bestemde dagen, telkens des na middags ten 5.45 uur, zullen moeten be vinden aan hunne respectieve brand spuithuizen en dat bij ongunstige weersgesteld heid op die dagen, des namiddags tus- schen 3 en 4 uur, een roode vlag van den toren zal worden uitgestoken ten teeken dat de beproeving tot den vol genden dag en 't zelfde uur zijn uitge steld. Vlissingen, den 18 Augustus 1917. De Opperbrandmeester voornoemd, P. J. WEMELSEELDER. SCHIETOEFENINGEN. De Burgemeester wan Vlissingen maakt bekend dat op 22 Augustus a.s. des morgens 9 ure met de op den Boulevard de Ruy- ter opgestelde zware batterijen schiet oefeningen zullen worden gehouden dat één uur vóór den aanvang der oefening van den St. Jacofostoren een roode vlag halfstok zal worden gehe- schen deze vlag wordt bij den aanvang der oefening geheel voor geheschen en na afloop neergehaald dat, ter voorkoming van schade wordt aangeraden tijdens deze oefe ning ramen en vensters open te zetten. Vlissingen, 20 Augustus 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Bommen geworpen op Nederlandsch grondgebied. Betreffende het werpen van bommen op Nederlandsch gebied, waaraan wij reeds in het grootste gedeelte van ons gek te houden. Maar toen hij verder reed, was zijn stemming ernstiger. Gust dacht aan Marie Donkers. Wat dreef haar naar Zandegem En waarom moest hij nu al maar door aan haar denken. Wel, besloot hij, 't is een schoone avond en morgen Zondag. Ik rijd eens tot aan Zandegem. Zoover is 't niet Waarom ik ga Weet ik het Danink haalde zijn lantaarn, toen hij zijn hoeve bereikte en reed dan over Brugge noordwaarts. XXV. Marie Donkers was bij haar aan komst te Zandegem niet naar huis ge gaan. Ze vreesde, dat vader haar ver bieden zou het Kasteelhof te bezoeken, en ze wilde en moest Louis spreken. Ze begaf zich dus recht naar de hoe ve en volgde den weg, waar haar ver loofde op dien vreeselijken Maandag avond de witte vrouw had ontmoet. Ze kwam dus ook voorbij den Uilen toren. 't Huis stond daar eenzaam en verlaten. Ze keek er naar en ontstelde. Voor een bovenvenster had ze Char les gezien. Maar hij trok zich dadelijk terug. Er zal wat gebeuren, mompelde het meisje. Mijn gevoel bedriegt me niet... Ik moet'Louis waarschuwen En waarom steekt Charles Meuieman zich voor mij weg? Mag ik niet weten, dat hij te Zandegem is 'Haastig stapte ze voort. Wat verder stond ze voor Ko Loncke. Ha, schoone jufvrouw, nu heb ik je eens alleen, zei de slungel op drei genden toon. vorig nummer melding konden maken, worden nog de volgende bijzonderheden medegedeeld 'Een eskader vliegtuigen passeerde Zaterdag halt 12 over de kust van Schouwen en wierp eenige bommen, waarvan één op het slot Moermond, bij Renesse, en één ander bij Noordwelle in het vrije veld neerkwam. Er hadden geen persoonlijke ongelukken plaats, maar er is veel materieele schade aan gericht. De vliegtuigen gingen in de richting van Brouwershaven. Vermoedelijk heeft een luchtgevecht tusschen een tiental vliegtuigen boven Westelijk Schouwen plaats gehad en bestookten de machines elkaar met bommen, mitrailleurvuur en luchttor- pedo's. De aangebrachte schade is zeer gering. Er zijn slechts eenige ruiten ge broken. Zaterdagmorgen ongeveer halftwaalf kwamen twee vliegtuigen van onbeken de nationaliteit uit het Zuid-Westen bo ven Stellendam en verdwenen in Noord- Oostelijke richting. Even buiten de kom der gemeente Goedereede zijn zes bom men geworpen. Deze zijn alle ontploft en hebben gaten in het veld geslagen van ongeveer 4 meter middellijn en 2 a 3 meter diep, en hebben enkele tele foondraden vernield. Op een afstand van ongeveer twintig meter van de plaats, waar de eerste bommen vielen, was een ploeg arbeiders aan het werk, die allen tegen den grond werden ge slagen. Geen van hen werd gedood of zwaar gewond. Twee werklieden be kwamen eenige schrammen aan de han den door de wegspattende scherven. De arbeiders zagen de machine vlak boven zich. Vermoedelijk heeft het eene vliegtuig vier, het andere twee bommen geworpen. De vliegtuigen waren aan de onderzijde wit en van boven donker gekleurd. Zij vlogen te hoog om de na tionaliteit te onderscheiden. De eerste bom is op ongeveer 100 meter afstand van de huizen van Goe dereede gevallen. Er zijn groote ver woestingen aangericht op het veld. Te ongeveer 2 uur waren de militaire auto riteiten ter plaatse en werd de omge ving afgezet. Te voren hadden enkele personen reeds scherven der bommen medegenomen. Men heeft noR gehoord, dat op de machine werd geschoten, waarschijnlijk door de kustwacht te Ouddorp. Het Haagsche correspondentie-bu reau bericht Zaterdagochtend zijn jn de kuststreek tusschen de haven en het dorp van Goe dereede door een vliegtuig van onbe kende nationaliteit zes bommen gewor pen. Er is geen schade van 'beteekenis aangericht. Vermoed wordt, dat in de nabijheid een luchtgevecht heeft plaats gehad. De zaak is in onderzoek. 'Nader verneemt het bureau, dat Za terdagochtend zich ongeveer 20 vlieg tuigen boven Zeeland hebben bevonden, Hij versperde haar den weg. Laat mij door gebood Marie. Niet zoo'n hooge toon Nu ben ik meester Gij en die schavuit van Delaat strooien overal uit, dat ik een leugenaar ben Hebben wij dat gezegd Ja Ik lieg, dat ik Delaat geslagen heb, hé Ik spreek daarover niet met je Ja maar, ik spreek er over. Allez, 'k wil alles vergeten, als je me eens omarmt. Je zijt een schoon meisje. Wil je zwijgen, lafaard Kom, vrij eens wat met me 1 sarde de schelm. Hij stak zijn hand uit, maar Marie gaf hem een geweldigen vuistslag in 't gelaat. Loncke wankelde en hij vloekte van woede. Zijn oog was getroffen. Verblind door den gevoeligen treffer, stapte hij van 't pad in de gracht. Marie maakte van die gelegenheid gebruik om snel weg te loopen. Bij De- rijcke's hoeve gunde ze zich eerst wat rust. Loncke volgde haar niet. Hij heeft zijn omhelzing vast, die schoelie, zei Marie. Hij is de trawant van Charles Meuieman. Goede vrienden en van dezelfde soort. Veilig bereikte ze 't Kasteelhof. Boer Delaat kwam op haar af. Wat kom je nu eigenlijk doen? vroeg hij koel. Louis spreken. Ja, maar hoe lang ga je nog hin ken op j'n gedachten Wat wil je zeggen, baas Delaat, vroeg Marie verwonderd. Nu kom je naar Louis, straks ga die zich in verschillende richtingen heb ben verspreid. 'Bij Winschoten zijn Zaterdagmiddag half drie 2 vliegtuigen neergekomen. Volgens mededeeling uit Winschoten waren het 2 Duitsche vliegmachines, elk bemand met drie personen. Een der toestellen kwam brandend neer. Het andere werd neergeschoten door onder officier Lok. De inzittenden waren niet gewond. Ook bij Renesse zijn drie bommen uit een vliegtuig gevallen. Er is geen scha de aangericht. Te Blijham en te Beerta landden Duitsche vliegmachines. Die te Blijham verbrandde en van het bedienend per soneel was niemand te vinden: De ma chine te Beerta werd te Tutjeshut ge raakt door een schot van sergeant Hok en moest, doordat een stuk van de schroef werd afgeschoten dalen, ter wijl bovendien een stuk van het dek was afgeschoten, waardoor het even wicht verloren ging. Deze machines kwamen van Gent, gingen vandaar naar Engeland en van hier in de richting van Duitschland. Boven den Dollard meenden ze Duitschland te hebben bereikt. Toen het schot trof konden ze niet meer terug- keeren, volgens hun mededeeling door den hevigen wind. Het fabrikaat der machine te Beerta was S. S. W. 1055 en verder was ze gemerkt K. K. Drie mili tairen worden vermoedelijk geïnter neerd. Te Blijham werden later ook de drie inzittenden gevonden. Allen zijn ongedeerd. De kolenvoorzienitig. De rijkskolendistributie vestigt er de aandacht op, dat ook thans aan de in dustrie nog geen toewijzingen van kolen kunnen worden gedaan, aangezien de met Duitschiand loopende onderhande lingen in zake de voortgezette levering van de noodige steenkolen nog niet tot eenig definitief resultaat hebben geleid. Naar het „Volk" verneemt, wordt bij de onderhandelingen over den nieuwen aanvoer van steenkolen van Duitsche zijde een verhooging van den prijs met f 10 per ton of f 100 per wagon geëischt. De aanwezige voorraad. De heer Bogaardt heeft, betreffende het gebrek aan kolen, de volgende vra gen ingezonden 1. Hoeveel bedraagt de aanwezige voorraad gaskolen volgens de laatste ge gevens 2. Wat is de oorzaak van het gebrek aan kolen, ondanks de geregelde aan voer uit Duitschland in de laatste maan den geregeld heeft plaats gehad en on danks het feit, dat in dien tijd voor huisbrand geen kolen meer gebruikt zijn, de scheepvaart vrijwel is stopgezet, de treinenloop van spoor- en tramwegen zeer is beperkt 3. Naar welke regelen geschiedt de je weer naar Brugge of Ghistel Omdat vader het wilde Stil nu eens, laat me uitspreken Hier spreek je kwaad van Charles Meu ieman en te Brugge wandel je met hem! ik kreet het meisje verontwaar digd. Ze hebben je al eenige malen sa men gezien. Menschen, die niet lasteren. Charles Meuieman heeft me ach tervolgd en aangesproken, maar God weet, hoe ik hèm afstootte, hem z'n lafheid verweet En hier vertellen ze, dat je samen een heelen achternoen te Oostende zijt geweest. Dat zijn gemeene leugens. Louis zal het niet gelooven. Neen, Louis gelooft het niet, maar hij loopt toch heele dagen met het hoofd naar den grond, van verdriet. En heb ik dan geen verdriet Aardig verdriet, als je te Brugge in taartenwinkels zit, weer al met een anderen jonkman. O, hoe ze lasteren riep Marie bedroefd uit. De tranen sprongen haar in de oogen. Ja, lasteren, hernam ze heftig. Ik ben naar Brugge geweest met Zoë Damman, mijn nichte, en haar ver loofde, en we hebben er voor Louis ge werkt Maar Louis gelooft die leugens niet Hij lijdt er toch onder Als je va der je aan een ander wil binden, ga je zeker ook gehoorzamen Heb ik Louis niet geschreven Je vader zegt tegen mij ook, dat hij aan Louis' schuld niet gelooft, en eiders vertelt hij, dat Charles Meuieman niet plichtig kan zijn Wat hebben wij distributie van kolen aan de gemeenten? 4. Wanneer die distributie geschiedt naar den maatstaf van het zielental der gemeenten, worden daarbij dan in aan merking genomen de bijzondere omstan digheden, waarin die gemeenten verkee- ren, zooals de verplichte levering vol gens gesloten overeenkomsten van gas aan omliggende gemeenten, de tijdelijke herberging van gemobiliseerde troepen, enz. Het antwoord van den minister van landbouw, nijverheid en handel, mede namens den minister van Staat, minister van binnenlandsche zaken en den mi nister van oorlog, hierop luidt 1. De aanwezige voorraad gaskolen is zoo gering, dat zij bij vele fabrieken niet meer dan voor een maand toerei kend is. 2. De aanvoer van kolen uit het bui tenland, zooals die de laatste maanden plaats vond, was niet voldoende voor de behoeftenen de aanvoer is, gelijk bekend, thans verminderd. Al worden thans voor huisbrand weinig kolen ge bruikt, zoo moet uit den aard der zaak voor den winter gereserveerd worden. Voorts zijn in juli nog aanzienlijke hoe veelheden koien gebunkerd, terwijl het brandstofverbruik van spoor- en tramwe gen nog niet met meer dan 1/i is beperkt. De distributie van gaskolen geschiedt thans, voor zooverre meer dan 65 pet. van het verbruik van 't vorig jaar noo- dig is, in verband met het aantal aan sluitingen. 2. Met levering van gas door eene bepaalde gasfabriek aan omliggende ge meenten, wordt bij de distributie reke ning gehoudeneveneens zoo noodig, met de tijdelijke herberging van gemo biliseerde troepen. De kolennood en het spoorwegverkeer. in verband met den steeds grooter wordenden kolennood zullen met ingang van 1 October e.k. zeer krasse maatre gelen worden genomen om het verkeer per spoor te beperken, om aldus te ko men tot belangrijke bezuiniging van steenkolen. Naar „de Maasbode" ver neemt zal een derde gedeelte van het tegenwoordige aantal reizigers-treinen uitvallen. Kolenvoorziening van scholen. Op de vraag van den heer Van de Velde betreffende de kolenvoorziening van scholen in den a.s. winter, luidende Zijn de ministers van binnenlandsche zaken en van landbouw, nijverheid en handel bereid maatregelen te beramen, om te voorkomen dat gedurende den a.s. winter het onderwijs in openbare en bijzondere scholen door gemis aan brandstoffen zal moeten w orden stop gezet heeft de minister van landbouw, nij verheid en handel, mede namens den minister van staat, minister van binnen landsche zaken geantwoord De openbare en bijzondere scholen aan zulke trouw Als die van de doch ter ook zoo is, ehwel, dan beklaag ik m'n jongen. Bah, 'k zou me dat al zoo sterk niet aantrekken Me gaarne wil len of niet... Zoo zou ik spreken O, baas Delaat, wat zij je onrecht vaardig tegen mij en Marie barstte in snikken los. Recht was ze naar hier gekomen en ze meende op 't Kasteelhof een vrien delijk woord te hooren... en ze had er ook behoefte aan, nu ze zoo geheimzin nig naar haar dorp was geslopen en haar eigen huis meed... Maar Delaat ontving haar met wantrouwen en barschheid. Tegen tranen scheen de boer toch niet bestand. Toe, toe, zei hij vriendelijker, je moet daarvoor niet schreemen 't Is toch 't beste, dat wij oprecht ons ge dacht zeggen. Kwam je om Louis Hij is niet thuis. Is Louis niet thuis vroeg Marie teleurgesteld. Neen, hij heeft vanmorgen een te legram gehad. Hij moest voor een drin gende handelszaak naar Brugge. Om zeven uur heeft hij er een samenkomst. Over een uurtje is hij per fiets vertrok ken... triestig als altijd. En wanneer komt hij terug Vanavond, peins ik... Hij heeft toch niets gezegd. Nu soms wordt hij wel eens laat opgehouden en keert hij pas den volgenden dag terug. O, God, als er maar niets gebeurt 1 Iets gebeurt herhaalde de boer. (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 1