2000 mw\ De Witte Vrouw (isms n. rkoopen: V N D T 4 Co. ikamer, )NGEN. ngen 3UW UigaveFirma f. I'll IE ÏELBE Jr., Heine Hirkt 58, VlissiigN. ïeiéon te. !8 van S I I van een r van elken gij deze Courant behoort een Bijvoegsel. gemeentebestuur Een VoSkeren-vrede. feuilleton binnenland AND Pand- stukken en en ver- Mijnt dagelijks, eilpzonderd op Zondag m ilpmien erkende Christelijks feestdagen NO- 194 1917 Tei. aOQ, te Vlissingen, «r, in het Café ST- EN WEST- onhuis, Stallen, Gebouwen, met ird, BOUW- en n Sprink, lost- en West- en Vlissingen, 30 A. 93 cA., k SO cA *2 r.) IUDEKERKE. SO cA. ilA r.) VLISSINGEN. ceelen en corn- November 1917. mber 1917 en 1 tij gedrukte no- baar ten kantore PAAP ad f 0.10 :le van de armen iburg. d onderhouden, CHEL. Korte Zelke 3. m ninastraat oul. Bankert een LE. ug te bezorgen (leiding. tenschen te be- werktuigkundig n. Condit. f 1.— tl. Br. no. 10, Bu- bileerde *K 34 (boven). Groote Markt. igen 3MANS, Lange igen BELS, Vrouwe en nette, vlugge egen goed loon. Courant". Banketbakker, jttentoonstelling verkoopen. >ode n nacht. VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor VHssingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.45 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ1.60. Voor België ƒ2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35. Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJSVan 1—4 regels ƒ0.48; voor iedere regel meer 12 cent Driemaal plaatsen wordt twee maal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 24 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 6 A ct. per regel M gulden bij levens- gulden bij dood f|$% gulden bij verlies 4 F* gulden bij verliest ft lange ongeschikt-li door HI! 111 van een hand, |*^B| van heid tot werken I WW een ongeluk vlr 11 voet of oog ivU een duim aitkeerlngên worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen cp trein, boot of tram. De abonné's, in 't bezit eener poiis, zijn GRATIS verze- gulden bij verlies 4 f) A gulden bij verlies Q r* gulden bij verlies een duim wijsvinger anderen vinger De attkoering wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verrek. Bank" të Schiedam REGEERINGSGOEDEREN. Burg. en Weth. van Vlissingen brengen ter algemeene kennis dat ingevolge hunne kennisgeving van 28 Februari 1917, behoorende bij de voor hunne gemeente geldende distributieregeling van regeeringsgoe- deren dd. 12 en 19 Februari 1917, A no. 213, gedurende de week van 20 Augus tus tot en met 26 Augustus 1917 op bon no. 22 Rijst verkrijgbaar is T H.G. (1 ons) regeeringsrijst, prijs per K.G. ƒ0.28, of 1 H.G. (1 ons) Java- of Siamrijst, prijs per K.G. 0.56 op bon no. 6 Gort verkrijgbaar is 1 H.G. (1 ons), prijs per K.G. ƒ0.26 op bon no. 7 Bak- en Braadvet ver krijgbaar is >/2 H.G. (i/2 ons), prijs per K.G. 0.80 op bon no. 12 Zeep verkrijgbaar is 1 H.G. (1 ons), prijs per K.G. ƒ0.28. Vlissingen, 18 Augustus 1917. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. P. v. ROSSUM Jr. GROENTEN. Burg. en Weth. van Vlissingen brengen ter algemeene kennis dat door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel zijn ingetrokken de door hem vastgestelde maximum prijzen, zoowei van regeeringsartikelen als niet-regeeringsartikelen van roode kool, gele kool, uien, Friesche peen, Flakkeesche of Hillegomsche peen, knolrapen, pronk-snijboouen, dubbele spercieboonen, en zuurkool. Vlissingen, 17 Augustus 1917. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, M. VAN DER BEKE CALLENFELS, L.S. Indien niet alle teekenen bedriegen, dan is, na gedurende een tijdperk van drie lange oorlogsjaren in een verdel- gingsroes te hebben geleefd, bij de oorlogvoerende volken een groote omkeer in hun gemoedstoestand zich aan het voltrekken. De duistere ne vel van den verblindenden haat is langzaam, maar niettemin gestadig aan het optrekken. Gelijk alle groote veranderingen en diepgaande wijzi gingen in het lot der menschheid, schijnt ook deze groote omkeer in het inzicht der volkeren niet eerder te hebben kunnen geschieden, dan DOOR -A.. HAHS. 51) (KaM verboden.) Ik heb altijd met m'n broer samen gewoond. Hij is dood... Ha, zoo, en je wil een levensge zellin voor den levensavond. Ja, 'k versta dat... Nu, proficiat, Dobbelvin ke, dat je ze gevonden hebt, en be dankt voor de aankondiging van je huwelijk. Daarvoor kwam iik niet. Niet Waarvoor dan Zie, ik ga rechtuit spreken. Ha, dat is goed. Familie, meneere Damman, houdt aaneen, nietwaar De een staat voor den ander. ilk peins, dat er zoo maar weinig tamilie's zijn, vriend. Een huwelijk is als een zaak, die men afhandelt. Seven Dobbelvinke is van de armste niet, al zegt hij 't zelf. Dat doet me plezier. Nu, Clemence yonkers mag er ook zijn. Wat ze aan mist, heeft ze in beur portemon- Bah, zoo erg is 't percies niet. Dat verwondert me Ze .heeft toch geen geld verspild. Ze had niets uit te t>even en de intresten kwamen altijd 'i het kapitaal. Ze woonde bij m'n oonbroer le Zandegem. nadat de tijd daarvoor, onafhankelijk van 's menschen wil, gerijpt is. En aldus heeft blijkbaar een zondvloed van rampen en ellende, van hartbre- kenden rouw en verschrikking zijn nameloos leed over honderden mil- Iioenen moeten uitstorten, vooraleer dezen tot zelfinkeer en tot erkenning van eigene fouten en tekortkomingen konden geraken. Deze inkeer is thans rijpende en allerwege voelbaar in het dagelijksch leven der volkenhij blijkt, voor wien zijn oor te luisteren legt, uit tal van duidelijk waarneem bare symptomen, uit tal van onmis- duidbare kenteekenen. Het allereerst is deze diepgaande kentering in het gemoedsleven der strijdende volkeren, bij de Centralen aan het daglicht getreden, en zulks niettegenstaande alle openbare uitin gen van hetgeen in het volksgemoed omgaat, onder den loodzwaren last eener sterk gecensureerde pers gebukt gaan. De ontgoocheling echter na een onwezenlijken overwinningsroes is ginds te groot geweest, dan dat welke macht ter wereld ook, de bitterheid daarvan kon verzachten en haar be staan kan loochenen. Weliswaar heeft de scherpe teleurstelling, dat het oor logseinde voorzeker gansch andere resultaten zal brengen, dan het oor- logsbegin als vaststaand deed veron derstellen, ook de Centralen nog niet tot het volledig inzicht hunner fouten, en het door hen begane schromelijke onrecht gebracht, doch de weg der ontwikkeling daarheen is reeds gebaand en het kan nog slechts een kwestie van tijd en van den loop der gebeurtenissen zijn, om hen dien weg verderop te doen gaan. Doch ook in het andere kamp, dat der Entente- bondgenooten, valt een gelijke ge moedsontwikkeling te bespeuren. In Engeland, getuige de veel beteeke- nende aanleiding die tot een drei gende scheuring tusschen de regee ring en de machtige arbeiderspartijen voerde, ook in Engeland neemt al mede het inzicht toe, dat niet langer een verblindende haat het richtsnoer van alie daden mag blijven terwijl in Frankrijk, welk land mogelijk het moeilijkste van alle onder de ijzeren hand van den censor gebukt gaat, alsmede meer en meer onder allerlei vorm de kentering haar werk vol brengt en een krachtig verzet groeien de is tegen de machtsmisbruiken van een steeds geringer wordende groep van oorlogsdrijvers. In Italië, in Rus land vooral is het, zij het ook onder andere omstandigheden, niet anders ook daar treedt gaandeweg een mil- De parten bij een huwelijk moeten zoo omtrent gelijk zijn. Zie, als ik Cle mence trouw, is de familie van haar af. Dan is Clemence voor haar leven ge borgen. ik maak haar bazin Dobbel vinke, een welgestelde boerinne. Maar, voor de familie moet dat ook wat waard zijn. Je wilt dus zeggen, dat je haar trouwt om ons plezier te doen. Wel, Dobbelvinke, we hebben nooit van Cle- mence last gehad... Ik begin te verstaan dat je gaarne buiten haar bruidschat nog een anderen van de familie zoudt willen. Gelijke parten, gelukkige huwelij ken. We verstaan elkander. Hoeveel zou je willen Met jou kan ik spreken, hernam de boer op tevreden toon. Hoeveel Wel, een tienduizend frank ware niet te veel. Ik vraag percies het onderste uit de kan niet. Tienduizend aan vier percent is vier honderd frank interest te jare. Daarvoor kun je geen vrouw hou den Neen. Maar Clemence heeft ook een kapitaaltje. Maar vier percent is weinig. Steek dat geld in j'n affaire's, 't brengt meer op. Dat is waar. Ge moet altijd practisch zijn, Se ven... Zoo je ziet, meneer Damman, dat ik niet alles eischT Neen, neen... je zijt geen con- trarie-vent. Nooit geweest I En dat zal Cle- dere opvatting, een kalmere beoor deeling van den loop van zaken op den voorgrond en wint het verlangen naar de eindelijke beslechting van het wereldgeweld meer en meer veld. Allerwege dus is een, der mensch heid welkome oorlogsinzinking en -strijdensmatheid onmiskenbaar bij de volkeren in Europadat elk dezer volken nochtans groepen herbergt, die er alles op zullen zetten, de in zinkingen de oorlogsmoeheid te boven te komen en den strijd met nieuwe verwoedheid te hervatten en voort te zetten, is duidelijk voor een ieder, die met het drijven der Duitsche militairisten, der Engelsche Jingo's, der Fransche chauvinisten, bekend is. Doch boven hun leugens en verdacht makingen, hun dreigementen en aan hitsingen uit, boven hun verwaten en verwoed hypernationalisme en al den noodlottigen aankleve daarvan, zal zich het rijpend inzicht der volkeren, gelouterd door een oorlogsleed zoo omvangrijk en zoo langdurig als op geen bladzijde in het boek der we reldhistorie ooit vermeld stond, boven dat alles uit zal zich het betere in het volksgemoed volvoeren en doen gel den. Dan ook eerst zal de komende vrede, geboren en gewonnen uit den eigen groei van het volksinzicht, een duurzame kunnen zijn, wijl hij met reden een volkeren-vrede zal wezen, en geen vrede door enkele machtigen aan de wereld gedicteerd en derhalve een alle kiemen voor een nieuwe uitbarsting in zich omdragende heerschersvrede. Is thans het oogenblik reeds geko men, waarop zulk een volkeren-vrede zou kunnen worden gesloten Wij wagen het niet met zekerheid daar over een oordeel te vellen. Onge twijfeld heeft het Pauselijk voorstel, waarmede Benedictus XV deze week voor de tweede maal de wereld ver raste, een verder strekkende beteeke- nis, dan oppervlakkig beschouwd daar aan wordt toegekend in die landen der oorlogvoerende partijen, waar 't drijven der verwoede oorlogsaanhangers nog het sterkst wordt vernomen. Toch mag, afgezien van het al dan niet aanstonds tastbare resultaat van deze vredespogingen, niet worden voorbij gezien, dat, waar eenerzijds de vredes- idee ongetwijfeld krachtig toeneemt bij alle strijdende volken, anderzijds elke aanleiding, van welke zijde deze ook afkomstig is, voldoende kan zijn om het rijpende inzicht dier volken eensklaps dermate te doen gelden, dat het van zijn kracht rechtmatig gebruik makende, alle kronkelwegen mence ook ondervinden. Heeft ze er nog al .moed op Ja, ja... Wel 'k mager zijn, ai zeg ik 't zelf... 'k ben nog een kloeke vent voor m'n jaren. Zeker, zeker... en niet van de iee- lijkste. Maar kom eens binnen, om ken nis te maken met de familie. Zouden we beter niet eerst... De zaken regelen onderbrak Damman. Seffens, vriend. Kom eerst mee Dobbelvinke werd in de huiskamer geleid. Hij ontstelde even, toen hij Da- nimk zag. Vrouwtje, onze nieuwe schoon broer, Severn Dobbelvinke, zoo stelde de heer des huizes hem voor. Ha, dat is madam... sprak de be-, zoeker. Zeer vereerd j'n kennisse te maken. Ja madam, we komen in de fa milie. Nu heet ik nog Seven Dobbel vinke, maar binnenkort zal 't zijn Dob- belvinke-Donkers. De boer lachte om zijn eigen gees tigheid. Maar, hoe heb je Clemence leeren kennen vroeg Damman, toen Dobbel vinke tusschen hem en zijn vrouw zat. Op 't Begijnhof te Brugge. Ik zag ze daar bij jufvrouw Philomena en 'k zette er seffens mijn gedacht in. 't Is toch waar, de goede huwelijken worden in den Hemel bepaald, 't Ging bij ons toch wonderlijk, 'k Zette mijn gedacht op Clemence en zij ook op mij Zoo, ze stemde onmiddellijk toe. Ja. Kus je elkander ook vroeg Zoë. Maar jufvrouw toch... nichte zal 'k maar zeggen... op onze jaren zeker der internationale diplomatie ten spijt, aan deze wereldworsteling een einde maakt, hetwelk noch het zwaard, noch eenig ander geweld vermocht te bren gen. Daarom ook valt alsnog geens zins met beslistheid te zeggen of in derdaad 's Pausen voorstel tevergeefs is gedaan, dan wel of uit het thans uitgestrooide zaad toch nog de vre despalm zal opgroeien. Wanneer, wat wij vurig hopen, de vooruitgang van het verhelderend inzicht der volken, eensdeels in het beseffen van eigen schuld en tekortkomingen, anderdeels in het erkennen van het goede, dat ook den tegenstander kenmerkt, verder gedijen mag en tot vollen wasdom komen, dan ook zal als een vrucht gewassen en gerijpt onder duistere luchten en bij felle stormvlagen, aan de menschheid de eenig duurzame, de eenig waarachtige vrede, dat is geen heerschers-, maar een volkeren- vrede geschonken worden. Moge dat tijdstip spoedig daar zijn. Vreemde oorlogsschepen in onze wateren. Gisteravond tusschen half 8 en 8 uur werden nabij Scheveningen zeer dicht onder de kust twee torpedojagers van vreemde nationaliteit waargenomen, ko mende uit de richting van IJmuiden.Zij waren zóo dicht bij, dat zij met het bloote oog waarneembaar waren. Met een verrekijker werd op een der booten het kenteeken „F. 51" geconsta teerd. Er bestond verschil van meening over de vraag of de vlag van Engelsche na tionaliteit was, dan wel de Duitsche oorlogsvlag. Personen die het meenden te weten, waren van oordeel dat het eerste het geval was. Toen vanaf den vuurtoren stinen ge- heschen werden, waarbij de schepen werden gewaarschuwd, omdat zij zich in of nabij de territoriale wateren be vonden, verwijderden zij zich in noord oostelijke richting. Petroleum. De Toewijzingscommissie voor Pe troleum, Parkstraat 107, 's Gravenhage, deelt mede, dat tengevolge der door de oorlogvoerende mogendheden genomen besluiten, nieuwe aanvoeren van petro leum in afzienbaren tijd niet te ver wachten zijn. Dientengevolge acht ge noemde commissie het noodzakelijk de afleveringen van petroleum tot het uiterste te beperken. Tot nadere beschikking kan geen pe troleum, meer verstrekt worden aan par ticulieren voor huishoudelijk gebruik, terwijl leveringen ten behoeve van in- Hij wil 't niet weten, schertste Damman. Zie maar, hij bloost. Ja, ja, hoe ouder hoé zotter. Seven zou je het op j'n ziele durven liegen dat je Cle mence al gekust hebt Bah... twee keer... als je 'f we ten moet Dat mag toch, hé nichte Van mij duizend ook antwoordde Zoë. Ja, gij zijt nog jong. En wanneer trouw je vroeg ma dam Damman. Zondag over acht dagen zullen we in 't kastje hangen. E,n drie weken later knielen we voor 't altaar.» Mag ik tante's sleep vasthouden, vroeg Zoë. Alles zal simpel zijn, verzekerde de boer. Waar trouw je? Te Zandegem, peins ik. Donkers zal zijn zuster wel uittrouwen, peins ik. Ja, hij ikan de bruiloft wel betalen, meende Damman. Niet waar 't Zou niet te veel ge vraagd zijn, hernam Dobbelvinke gre tig- Wanneer moeten wij komen voor je brandkas na te zien vroeg Dam man. M'n brandkas herhaalde de be zoeker verbaasd. Of j'n kouse, waar je de poene bewaart. En een schatter moet er ook komen vdor j'n inspan. 'k Begrijp je niet, meneere. Gij eischt tien duizend frank van ons. Van ons? vroeg madam Damman verwonderd. Ja... Hij wil, dat van de Donkers dustrie en transport slechts in zeer be perkte mate, met het oog op de be schikbare voorraden, zullen kunnen ge nieten. In aanmerking kunnen komen leve ringen van petroleum aan industriën, wer kende ten dienste van het Rijk, dan wel ten behoeve van het vervoer, uitsluitend van levensmiddelen, welke spoedig aan bederf onderhevig zijn. Aan schippers kan, voor het voeren der top- en seinlichten, alleen worden geleverd, voor zoover zij de Zuiderzee, de Noordelijke of de Zeeuwsche eilan den, alsmede de Merwede, bevaren. Ver der zal zooveel mogelijk in de nood zakelijke behoefte van spoor- en tram wegen, polderbemalingen, visscherij en van den landbouw, alsmede voor de medische-, de veeartsenijkundige en de openbare diensten worden voorzien. De toewijzingscommissie verzoekt aanvragen voor leveringen van petro leum, voor niet hier aangegeven doel einden achterwege te laten en deelt mede dat bezoeken niet kunnen worden afgewacht. Langer eerste oefeningstijd. In afwachting van een nadere wijzi ging van het oefeningsprogramma voor de recruten in de depots, nu hun ver blijf aldaar tot zes maanden is verlengd, heeft de inspecteur der infanterie be paald, dat voor hen die op 1 October naar het veldleger vertrekken, het pro gramma voorloopig moet worden aan gevuld tot het verkrijgen van een marsch- vaardigheid met volle uitrusting tot 60 K.M. in 2 maal 24 uur, gevolgd door een korte gevechtsoefening, meerdere schietvaardigheid en het overwinnen van alle hindernissen in veldtenue, be nevens het klimmen met en zonder klim- sporen. Kamerverkiezing Enkhuizen. In een vergadering van de afd. Zaan dam van Patrimonium is met algemeene stemmen de volgende motie aangeno men „De afdeeling Zaandam van het Nederl. Werklieden-Verbond Patrimonium, ken nis genomen hebbende van de candi- daatstelling van den heer A. Colijn, in de vacature-Oosterbaan in het district Enkhuizen spreekt hierover hare diepe teleur stelling uit, omdat geen gevolg is ge geven aan den uitdrukkelijken wensch van ons verbond om den heer Smeenk tot candidaat te stellen besluit deze motie ter kennis te bren gen van de Centrale Kiesvereeniging Enkhuizen en haar in de bladen te pu- bliceeren. Ned. Anti-Oorlog Raad. De Nederlandsche Anti-Oorlog Raad zal Dinsdag 21 Augustus a.s. een bui tengewone ledenvergadering houden ter bespreking van de vraag wat de Neder landsche vredesbeweging doen kan ter en de Dobbelvinke's gelijke parten ko men en wij Clemence's bruidschat aan vullen. Maar dan hebben wij ook het recht Dobbelvinke's bezit te kennen en te controleeren, hé Dat is rechtvaardig, zei Gust Da- ninik. Geloof je me niet op m'n woord vroeg Seven beleedigd. Zaken zijn zaken... Als we dan weten, wat je bezit, kan ik de familie bijeenroepen Donkers. Donkers geeft niets, bekende Dob belvinke. Wil hij niet Neen... Hij wierp me buiten Wel, hij deed zoo dwaas nog niet. Ge trouwt eigenlijk geld en ge neemt er Clemence bij. Maar als Donkers niet wil bijleggen, komt er van de zaak .niets. Dan kan ik Clemence niet trou wen 't Spijt me, Dobbelvinke, dat ik j'n harte moet helpen breken.'k Heb gehoord, dat liefdesmarten een groote pijn 's Dus je laat Clemence staan... eri 'k peinsde, dat j'n huwelijk in den Hemel beslist was? En eerst wilde je toegeven. He'b ik dat gezeid Dus ge houdt me voor den zot Ge houdt j'n eigen voor den zot Seven Probeer 't eens bij andere fa milie Misschien is er wel een kozijn, die seffens de tienduizend frank uit z'n zak haalt. (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 1